Omroepen willen baas in etlierland blijven I VERHEIDSINVLOED TE GROOT ABAKA (ZIEK) RAAGT ASIEL BOEROENDI Uniformiteit in opleiding van verplegend personeel a«*°a WEER SPANNING BELGIE-KONGO 'V* so#" X %3H|p Ma, dat moet u vaker doen: Slagroom er op Vaak doen dit seizoen: aardbeien met slagroom. Prins Bernliard pleit weer voor behoud van groot wild in Afrika Om te huilen i DINSDAG 21 JUNI 1900 LEIDSCH DAGBLAD '§i0 onze parlementaire redacteur) jgDe Federatie van Omroep verenigingen, bestaande uit de gVRO, de KRO, de NCRV en VARA heeft de discussie yer het omroepbestel weer jeinv leven ingeblazen door een memorandum aan de weede Kamer uitvoerige kri- •k te leveren op het onlangs nor minister Vrolijk ingediende twerp „omroepwet". [et voornaamste onderdeel van de Üek ia een soort dubbele storm- p op de Nederlandse Omroep cbting (waarin de NRU en de 'S samen zullen gaan) die volgens federatie te veel zendtijd krijgt waarin de overheid te veel in- ed zal hebben. De kritiek van de jeralie is politiek interessant om- iy zich juist richt op die pun- i welke de voornaamste bestand zijn van het omroep-compro- dat ten grondslag lag aan de taüe van het kabinet-Cals. lij de afspraken tijdens deze for- itie werd onder meer overeenge- m dat het gezamenlijke pro- ima minimaal 25 en maximaal trocent van de zendtijd zou om- [ten. In de thans van kracht zijn- overgangsregeling gelden dezelf- percentages. In het begin vorige tnd door minister Vrolijk inge- ide wetsontwerp komen ze ook voor. De federatie is van me- dat deze percentages te groot en wil ze daarom verlagen tot 15 en 30 procent. Strijdig (Ms motief wordt aangevoerd dat ag in het wetsontwerp strij- is" met het uitgangspunt van het tsontwerp: een omroepbestel ge- seerd op omroep-organisaties. Om- volgens de regeling-Vrolijk ook eens tien procent van de zend- uitgedeeld zal worden aan ker- ji, politieke partijen, genootschap- i op geestelijke grondslag en „in ningen met een beperkte omroep- ene en Hugo )iaar Madrid Na een verblijf van ruim een week •[Nederland is Prinses Irene in ge- 'lschap van haar echtgenoot Piins ügo per vliegtuig van Schiphol (ar Madrid teruggekeerd. Op 11 hi arriveerde de Prinses onver - Ilchts op de luchthaven, waar zij fd afgehaald door Koningin Ju- ha. Naderhand heeft Prins Hugo h bij zijn echtgenote gevoegd. ïDe Kabaka (koning) van Boegan- Sir Edward Frederick Moetesa, sinds 24 mei vermist werd toen paleis door Oegandese regerings oepen werd bezet, heeft in Boe- endi politiek asiel gevraagd. De kabaka lijdt aan malaria, op- in moerassig gebied tijdens in ontsnapping. Zondag is hij per to uit Kongo in Boeroendi aange- imen. Hij wil zo spoedig mogelijk ar Londen, waar een broer van m verblijft, 's Konings vrouw en aderen zijn nog in Oeganda. taak" zou er voor iedere omroepver eniging afzonderlijk in het ongun stigste geval niet meer dan 8 a 10 procent overschieten. De federatie gaat er bij deze rekénarij overigens niet van uit dat de omroepvereni gingen zeker een flink stuk van zichzelf zullen terugvinden in de NOS. Omroepverenigingen en NOS hebben samen 90 procent van de zendtijd, waardoor de situatie niet zo somber is als het memorandum wil doen geloven. De te grote overheidsinvloed komt /olgens de federatie onder meer tot uiting bij de wijze van samenstel ling van de programmaraden die voor een dierde deel door de mi nister, voor een derde deel door de omroepverenigingen en voor een der de deel door culturele organisaties zullen worden benoemd. In de thans lopende overgangsregeling is de in vloed van de omroepverenigingen groter en dat heeft er inmiddels toe geleid dat zij bepaalde kandida ten de deur hebben gewezen. De omroepverenigingen willen zo veel mogelijk baas in etherland blij ven. Het is een instelling die ook terug te vinden is in het voorstel van de federatie om in het ontweip een bepaling op te nemen waarin met zoveel woorden wordt verklaard dat de samenwerking binnen de NOS niet tot aantasting van de .programmatische zelfstandigheid" van de zendgemachtigden (dat zijn de omroepverenigingen) zal mogen leiden. Ook het voorstel van de fe deratie om de NOS zoveel mogelijk te laten werken met de staven van de omroeporganisaties (en dus zo weinig mogelijk met een eigen staf) komt stellig voort uit de wens om alles zoveel mogelijk bij het oude te houden. •Vergeleken met de kritiek op de NOS vallen de opmerkingen ten aanzien van andere punten (meer invloed van de omroepvereni gingen in de maatschappij die de zenders exploiteert, regeling van re clame en omroepfinaneiering in de wet in plaats van bij overheidsbe sluit) grotendeels in het niet. Zij hebben eigenlijk geen betrekking op het formatie-akkoord' va.n 1965 en hebben daarom ook veel minder po litiek gewicht. In de kringen van de georgani seerde docenten in de verpleging heerst een groot gevoel van onbeha gen over de geringe uniformiteit die bestaat in de opleiding van verple gend personeel. Tevens zijn de do centen teleurgesteld over de geringe invloed die zij hebben op de oplei ding. Met grote meerderheid werd op een in Amersfoort gehouden verga dering die de verpleging en andere onderdelen van de gezondheidszorg bevorderen" een motie aangenomen om een en ander in een schrijven aan het federatiebestuur kenbaar te maken. De voorzitster van de gebun delde sectie docenten, zuster M. Roosjes, wees op de grote verande ring die reeds in het onderwijspro gramma voor verplegenden worden aangebracht. De A-opleiding wordt geheel herzien: er zal meer aandacht worden besteed aan de praktische begeleiding van verplegers en ver pleegsters. In het rapp ort van de voorlopige verplegingsraad, die de nieuwe opleiding voorbereidt, is reeds een streven naar meer uniformiteit merkbaar. Tevens is tijdens de ver gadering gepleit vobr meer eenheid in de leerstof. Door een aantal do centen is reeds een leerboek samen gesteld, dat de eerste stap in deze richting moet worden. De samenstel ling van het boek heeft- de volledige instemming van het bestuur vai sectie docenten. Regering neemt ons in Brussel niet ernstig NEDERLAND I NCRV 7.00 uur Nieuws in het kort, NTS 7.01 uur Klaas Vaak, voor de kleuters H 7.05 uur Journaal voor gehoorgestoorden 7.32 uur Engelse les H 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur De drie zusters, t.v.-spel s 10.10 uur Attentie, actualiteiten H 10.30 uur NTS-journaal H 10.35 uur Tour de France H 10.45 uur Sluiting NEDERLAND II VARA 8.00 uur Nieuws in het kort, NTS 8.01 uur Avontuur, film 8.30 uur Achter het nieuws, actualiteiten 8.55 uur Z-cars, film H 9.45 uur Sonates voor piano en cello 10.10 uur Kerkelijk programma 10.40 uur NTS-journaal LIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM I j 10.00 uur Muzikale romantiek HILVERSUM II s 7.45 uur Holland Festival 1966 In de Belgisch-Kongolese betrek kingen dreigen nieuwe moeilijkhe den door de Kongolese weigering een Belgische delegatie te ontvangen, omdat deze niet wordt geleid door Met twee straatverkeers~ vliegtuigen zijn gisterochtend ruim 200 leden van de Cardinal doughtery high school band'' uit Philadelphia (V.S.) op Schiphol gearriveerd. Zij gaven 's mid dags op de Dam in Amsterdam een show (zie foto): 63 meisjes en 15 jongens paraderen terwijl de rest voor de muziek zorgt. Morgen geeft de band een voor stelling aan de universiteit in Utrecht. Behalve Nederland zullen ook andere landen in Europa worden bezocht. In een zestal bussen reist het gezelschap naar Duits land. Oostenrijk, Italië. Monaco, Zwitserland. Frankrijk. Luxem burg en België om tenslotte naar Nederland terug te keren. Want het eigenlijke doel van de tocht is de deelneming aan het wereld- muziekfestival in Kerkradedat in juli zal worden gehouden. In Rome zullen de meisjes en jon gens een voorstelling geven voor de paus. Prins Reinier van Mo naco heeft het gezelschap uitge nodigd voor een optreden in zijn stad. minister van Buitenlandse Zaken Harmei. De weigering werd gisteren in de Kongolese hoofdstad bekend gemaakt nadat in Brussel was be sloten de nieuwe Belgische ambas sadeur in Kongo, Bihin, met de lei ding te belasten van deze delegatie, die tot taak heeft de in mei begon nen onderhandelingen over een aan tal financiële geschilpunten voort te zetten. In een communiqué verklaarde de Kongolese regering, dat volgens af spraak minister Harmei de missie zou leiden en dat premier Vanden- Boeynants naar Kinshasa (Leopold- stad) zou komen voor de onderteke ning van het definitieve verdrag. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Brussel echter deelde me- oe, dat in mei was afgesproken het ministeriële overleg te laten vooraf gaan door een gesprek op technisch niveau. j Belgische ambassadeur, die kortgeleden in Kongo werd benoemd, zou op 30 juni in Kinshasa zijn ge loofsbrieven overhandigen alvorens met de technische besprekingen te beginnen. De Kongolese regering zal echter een afgezant naar Brussel zenden om de weigering de Belgische delegatie te ontvangen officieel te overhandigen. In de Kongolese hoofdstad is de benoeming van ambassadeur Bihin tot leider van de delegatie „een pro vocatie" genoemd, die „schijnt te be tekenen dat de Belgische regering ons nog niet ernstig neemt". De aanwezigheid van ex-premier Tsjombe in België, tegen de wens van zyn voormalige Afrikaanse ko lonie, leidde de vorige maand tot een aanmerkelijke verkoeling in de Bel gisch-Kongolese betrekkingen. De onderhandelingen, die eerste minis ter Moelamba in de Belgische hoofd stad voerde over financiële kwesties konden dan ook niet tot een alge meen akkoord leiden. Om echter een nieuwe poging te kunnen doen voor het bereiken van een oplossing \£erd besloten het overleg in Kongo voort te zetten. Prins Bernhard heeft gisteren als Afrika-kenner en als president van het World Wildlife Fund in het ka der van de Afrika- week 1966 in München een rede uitgesproken over het behoud van het groot wild in Afrika. Als hoofdoorzaken van de ach teruitgang van het wildbestand in Afrka, Midden- en Zuid-Amerika, Zuidoost-Azië en enige Oceanische eilandgroepen, die als noodgebie- den gelden, noemde hij de explosieve bevolkingsaanwas en de fouten die in het begin van de blanke koloni satie zijn gemaakt. De mem moet zich weer op de na tuur bezinnen. Het grootwildbestand in Afrika is de laatste honderd jaar door de mens gedecimeerd, sommige soorten zijn geheel uitgeroeid, zoals de berberleeuw en de Atlasbeer, de quagga, de Kaapse leeuw, de blauwe bok, de burohell-zebra, de rode ga zelle en de Noord-Afrikaanse koe- ant.iloop. Een dodelijk gevaar voor net wild vormt het sluipende verlies aan terrein door kappen van bossen e.d. De mens heeft dikwijks gehan deld uit egoisme, winstbejag en niet zeidien uit schiet- en moordlust. Daarmee wordt de gerechtvaardigde jacht niet te na gesproken, deze is nodig om het natuurlijke evenwicht te bewaren, dat werd verbroken door tekort aan roofdieren. Er is en wordt echter soms uit winstbejag gejaagd door hele benden, uitgerust met te- reinvoertuigen en zelfs met vliegtui gen, die met repeteerwapens en de modernste gereedschappen on verantwoordelijk optreden. Ook nu nog worden, bijv. in Oeganda en RJhodesië, kudden wilde dieren neer geschoten onder het mom van be strijding v. d. tsé-tsé-vlieg, natuur lijk zonder succes omdat niet alleen het grote wild overbrenger van deze ziekte is. Het is echter nog niet te laat om het vernielingsproces met alle energie te bestrijden. Prins Bernhard her innerde aan wat reeds op dit gebied gedaan en bereikt is. Gebleken is dat de zelfstandig geworden Afri- f f f Concertmeester Piovesan leg- de tijdens een repetitie in Mon- f treal even zijn Guarneri-viool f i naast zich neer, vlak bij de les- f senaar van de dirigent. Toen de f muziekstandaard met een klap f omviel was van de voor 40.000 dollar (ongeveer f 142.000) ver- kaanse landen uit nationaal bewust zijn veel meer voor het behoud van het wild hebben gedaan dan ver wacht werd. Als te nemen maatre gel bepleitte de prins bescherming van bepaalde wildsoorten, onderzoek, opleiding en vorming en het instel len van nieuwe reservaten. Het World Wildlife Fund heeft In de eerste ili jaar van zjjn bestaan, van begin 1963 tot midden'66, uit ei gen middelen reeds meer dan 100 in ternationale natuurbeschermings projecten geheel of gedeeltelijk kun nen financieren, tot een bedrag van ongeveer zes miljoen gulden. Teza men met andere bijdragen is onge veer tien miljoen gulden besteed, ter wijl voor de te vervullen taken per jaar 25 miljoen gulden nodig is. Niet minder dan 50 projecten moeten worden uitgevoerd, waarvan de prins er aan het slot van zijn betoog enige opsomde. Gesprek Toxopeus- Faas Het was van de VVD gisteravond een originele ge dachte om een fervent tegen stander van de WD, de heer H. C. Faas, de forse parlementaire „Wandelganger" van de Volks krant, een kiene kenner van alle mogelijke hoofd- zij. en dwars- paden in onze op het ogenblik enigszins verwilderde politieke tuin, de heer Toxopeus vragen te laten stellen, in haar eigen zendtijd, waarbij zij overigens op haar vingers had kunnen na tellen, dat dit weinig reclame op sou leveren. Faas sprak er zijn waardering voor uit dat de VVD blijkbaar een eind wilde maken aan de bij veel politieke partijen ge- bruikelij ke .tandpasta-achtiige propaganda. Daarna werd het programma e&n grote teleurstel ling. Dat kwam omdat Toxopeus niet zo erg goed tegen interrup ties kon en omdat Faas wel wat vaak zijweggetjes bewandelde. Een normaal gesprek was op deze manier niet mogelijk. Toxopeus zei op een gegeven moment dan ook héél terecht, toen Faas al mompelend tegen sputterde over een niets terza ke doend punt: „Laat u me nu antwoord geven op uw vraag, want ik dacht dat we een vraag gesprek hadden". „Thee en sympathie vrouw van een kostschoolleraar trachtte te schenken aan de leerlingen en wel speciaal aan een van hen, een onrijpe jongen die tenonder dreigt te gaan in een milieu, waarin de „manne- lijkheidscultus" zeer overdreven wordt. Zoals wellicht bekend za ten er in het oorspronkelijke to neelstuk van Robert Anderson ook nog enige homofiele ele menten, de jongen werd vanuit deze kant ook enigszins be dreigd door een andere leraar. Dat moest er voor de film (in 1956 gemaakt) uit. Het zou er nu waarschijnlijk wel in gemo gen hebben In ons land werd „Thee en sympathie" opgevoerd door het Rotterdams Toneel, met in de hoofdrollen Hans Oroiset, als de jongen, Lia Dorana als Laura de leraarsvrouw, Jan Teulings als de krampachtig mannelijkheid suggererende leraar en Ton Lensink als de leraar met ho mofiele inslag. (De leraar die dus niet in de film mocht). Ben van Eysselsteijn schreef bij de opvoering van de Rotter dammers in de Kon. Schouw burg in Den Haag op 6 april '55, dat het publiek na de voorstel ling diep onder de indruk was, dat het even duurde eer de lang durige ovatie losbarstte. Zo'n gevoel hadden wij na het einde van deze film niet. Daarvoor was hij te hard en te ongenuan ceerd gemaakt, met te weinig under-aoting, waardoor het toch wel behoorlijke gegeven enigs zins banaal en sentimenteel aniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiTiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VOOR DINSDAG 21 JUNI Hilversum 1, 402 m AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Metropole-ork.amusementsmuziek. 19.00 Gespr. brief uit Parijs. 19.05 Cel lo en harp: mod. muz. 19.30 Nabesch. Tour de France. 19.40 Amateurs musi- a: licht ens. 20.00 Nws. 20.05 Va kantietoeslag: gev. progr. 21.05 Lichte ork.muz. 21.30 Land der Muzen: kunstkroniek. 22.00 Stereo: Pianore cital: semi-klass. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Romantische muz. (gr.). 23.5524.00 Nws. Ultz. van de PvdA: Bij de tijd. Een 14-daags radiomagazine, voor de mi crofoon gebracht door Theo Eerdmans en Jaap Brand, onder red. van Gabri de Wagt. 18.30 Nederlandse en Duitse cabaretliedjes. 18.50 Van klanten en v/anten weten: act.progr. voor en over het midden- en kleinbedrijf. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Pianorecital (gr.) klass. muz. 19.40 Wlmbledon-rep. 19.45 Stereo: Holland Festival 1966: Strijk kwartet: mod. muz. 20.35 De overbe lichte despoot, hoorspel (herh. van 28 nov. 1965). 21.30 Klass. en mod. ka- mermuz. (opn.). 22.00 Geest. lied. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.45 Muziek ken geen grenzen: licht gev. muz.progr. 23.5524.00 Nws. VOOR WOENSDAG 22 Juni Hilversum 1, 402 m VARA: 7.00 Nws., ochtendgym. en soc. strijdl. 7.23 Lichte gram .muz. en rep. (7.307.35 Van de voorpag.). 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram.muz. en rep. Boodschappen voor de hele week? Dat kan door MARYNEN! 10 modellen met enorme bergruimte, toch lage prijs. MARYNEN koel kasten vanaf f 299.- .00 Van alle markten thuis, praatje oor de huisvrouw. 9.05 Pianorecital gr.): klass. muz. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte gram.muz. 10.45 Voor de kleu ters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Altviool en piano (gr.): klass. 12.00 Licht lnstr. ens. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Stereo: Metropo le-ork. en zangsolist: amusementsmuz. 13.00 Nws. 13.10 Act. en kalender. 13.30 Stereo: Lichte orkestmuziek (gr.). 13.45 Gespr. portret. 1400 Ste reo: Omroeporkest en solist (opn.) t klass. en mod. muz. Tussen 15.3017.00 Eventuele rep. Tour de France. 15.00 Voor de jeugd. solisten. 17.55 Rep. Wimbledon. Hilversum 2, 298 m NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte gram.muz. (Om 7.307.32 Nws.). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram.muz. 8.30 Nws. 8.32 Klass. gram.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de hulsvrouw. 10.10 Lichte gram. muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klass. gramjnuz. 12.00 Lichte gram.muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Gram.muz. event. act. 12.50 Licht ork. 13.10 Klass. opera fragmenten (gr.). 14.00 Windeieren, hoorspel (herh. van 16 Juni jl.)14.30 Lichte gram .muz. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17.00 Klassiek pianoconcert (gr.). 17.40 Voor de kleuters. 17.50 Overheidsvoorl.: Spaarzinnigheden. Een progr. over da vele „handige en verstandige" manle ren waarop u kunt sparen. Vragen van luisteraars worden beantwoord door de heer Coen van Hoewijk, Hoofd van de Stafafdeling Externe Betrek kingen van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Hilversum 3. FM en 240 m NRU/KRO: 9.00 Nws. 9.02 Licht gev. platenprogr. 10.00 Nws. 10.02 Act. 10.05 Lichte gram.muz. 11.00 Nws. 11.02 Act. 11.05 Koffie met Kees: licht platen progr. en praatje. 12.00 Nws. 12.02 Act. 12.05 Hollandse plaatjes. 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Lichte gramjnuz. 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Gev. pla tenprogr. NRU/AVRO15.00 Nws. 15.02 Lichte gramjnuz. 16.00 Nws. 16.02 Volksliedjes. 16.30 Rhythm and blues. 17.00 Nws. 17.0218.00 Gev. pla tenprogr. voor automobilisten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 NTS: plm. 16.00 tot 16.36 Eurovisie: Directe rep. van de Ronde van Frankrijk. KRO: 17.00 tot 17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.30 Teleac: De Attische tragedie (14). 19.00 Nws. in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Franse les. (les 37 en herh. les 36). AVRO: 19.35 Shindig: Ameri kaanse Top Tiener Talentenshow. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 De gele trui: Franse filmimpressie van 3 weken Tour de France 1965. 20.50 Nieuwe oogst: tele visiedebuut van jonge talenten. 21.50 Werk aan de weg: fiïmlmpressle. NTS: 22.25 Journaal. 22.30 tot 22.40 Film- verslag Tour de France. Nederland 2 NTS: 20.00 Nws. in het kort. KRO: 20.01 Onze man In Washington. 20.25 'n Werkdag, teken film. 20.35 Allemaal leugens! (Leider

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5