EIDSCH DAGBLAD Europese volken hebben ehoef te aan vriendschap" JAM IN Do Scheps ontslagen als eindredacteur van Boulevard Verklaring van Bonn over Hitiers invasie in de Sowjet-Unie (Sue/ tylte. teuwo adio-Moskou neemt het thema Coentunnel vandaag open \an president De Gaulle over Aardgas ontploft in flat De uitgever van het zondagsblad „Boulevard", de heer H. II. den Aan trekker, heeft zich genoodzaakt ge zien de betrkkingen met de heer D. Fcheps te verbreken, dit naar aan leiding van de inhoud van een door Scheps geschreven artikel in „Deut sche Nachrichten", het orgaan van de Westduitse Nationaal-Democratl- sche Partij (NPD), een uiterst-recht se organisatie in de Bondsrepubliek. Aangezien „Boulevard" principieel tracht een politiek-onafhankelyke koers te varen wordt de koppeling van het artikel van de heer Scheps in „Deutsche Nachrichten" aan „Boulevard" zeer betreurd, aldus de uitgever. De uitgever van „Boulevard" stelt zich op het standpunt, dat door de politieke activiteiten van de heer Scheps het te voeren beleid aange tast is. Zonder hierover met de uit gever van „Boulevard" overleg te hebben gepleegd, heeft de heer Scheps het fractievoorzitterschap van een politieke partij (de Boeren partij) in zyn woonplaats aanvaard. Bovendien heeft de heer Scheps in zijn functie van eind-redacteur di verse sterk politiek gekleurde artike len in het zondagsblad geplaatst tegen de wil van de uitgever in. De uitgever van „Boulevard" heeft de heer B. Bakker, sedert de oprichting van het blad aan de redactie ver bonden, verzocht voorlopig de func tie van de heer Scheps waar te ne en. Tot zover de verklaring van de uitgever van „Boulevard". Staatssecretaris van Defensie Wat waren de beweegredenen van ie heer Scheps om het artikel in Deutsche Nachrichten" te schrij ven? Gisteren verklaarde hij daar over: „Enkele dagen na de raads verkiezingen meende ik dat het goed zou zijn als ze bij de NPD eens wisten wat nu precies de Boerenpar tij in Nederland is. U spreekt nu wel van een neo-nazistische partij, maar ik geloof, dat die Duitsers dat hele maal niet zyn. Ik heb die mensen willen zeggen: Ach, trek je er niets van aan als ze jullie nazi's of fas cisten noemen. Ga gewoon je gang. Ze noemen ons ook wel eens een nazistische party". De heer Scheps, die zegt zich ge- ergerd te hebben aan de kwalifica tie „nazistisch" waarmee de NPD in Duitsland geboekt staat, heeft het artikel op eigen initiatief geschre ven. Hy wist, dat het blad „Deut sche Nachrichten" het orgaan van ceze party is. ,Ik heb aangeknoopt", aldus de scryver", aan de uitspraak van ons Karerlid, P. Voogd, die op de avond van de raadsverkiezingen voor de televisie verklaard heeft, dat wy een ultra-rechtse party zyn. Dat on- derschryf ik en daarom vind ik wel enige overeenkomst met die Duitse party. Ik vind, dat de NPD voor de televisie hier veel te zwart wordt af geschilderd. Wat ik tot nu toe van die Duitsers heb gemerkt geeft my be slist niet de indruk, dat ze neo-na- zistisch zyn". In elk geval is de heer Scheps van oordeel, dat er bepaalde over eenkomsten zyn en dat hy als lid van wat hy noemt „een vrije party" geen enkele toestemming van de boerenleiders nodig heeft zulke arti kelen te schryven. Hy zegt een der- geiyk artikel ook geschreven te heb ben voor het Zwitserse „Luzern Tag- blatt". De heer Scheps schrijft vaak voor rechtse periodieken in Vlaande ren en Duitsland. De secretaris van de Boerenparty, de heer E. J. Harmsen, betreurt de uitspraken van de heer Scheps. Hy hoopt op korte termyn een onder houd met de schryver van het arti kel te hebben om op grond van dit gesprek de houding van de leiding aanzien van dit partylid te be palen. „We distanciëren ons natuur- lyk van dergelyke artikelen, maar wy hebben de mensen nu eenmaal niet in onze broekzak. Volgens de bestaande wetsbepalingen zouden •y, als wij dat als partij zouden wil len, een gekozen raadslid niet kun nen afzetten". Luitenant-generaal H. Schaper is benoemd tot staats secretaris van Defensie, speciaal belast met aangelegenheden de Koninklijke Luchtmacht betref fende. Ook per 20 juni is de re serve luitenant-generaal eervolle ontheffing verleend als adju dant-generaal, tevens chef van het militaire huis van de Kortin gin, terwijl hij is benoemd tot adjudant-generaal in buitenge wone dienst van de Koningin De nieuwbenoemde 59-jarige staatssecretaris heeft een lange staat van dienst in de militaire luchtvaart. Hij is niet bij een po litieke party aangesloten Treinrover White tot achttien jaar veroordeeld James Edward White, die een van de belangrykste figuren in de beruch te Britse treinroof zou zyn geweest waarbij 26 miljoen gulden werd buit gemaakt, is gisteren wegens zijn aan deel tot 18 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De 46-jarige caféhouder heeft bekend aan de roof te hebben deelgenomen, die in augustus 1963 plaats vond. Hy biyft echter ontken nen, dat hy geholpen heeft de over val uit te denken. Koningin Juliana heeft vandaag de Coentunnel in Amsterdam in gebruik gesteld. De Coentunnel kruist het Noordzeekanaal in het westelijk deel van de hoofdstad en vormt een belangrijke verbin ding tussen noord en zuid Amsterdam. Tot voor vandaag kon men slechts per pont en via de Schellingwouderbrug (in oost) over het IJ komen. Thans kykt Amsterdam alweer uit naar de vorderingen van de bouw van de IJ-tunnel, in het centrum van de hoofdstad. Deze tunnel zal omstreeks 1970 gereed zyn. Minstens 50.000 auto's zullen er dageiyks gebruik van maken, zo is de verwachting. De capaciteit van de Coentunnel bedraagt ongeveer 60.000 auto's per dag. Maar het laat zich aanzien dat dit aantal voorlopig nog op geen stukken na zal worden gehaald, omdat de automobilisten die van de Coentunnel gebruik willen maken, nu nog hun weg moeten zoeken door de wirwar van bestaande Amsterdamse wegen. De geprojecteerde wegen naar en rond de tunnel zijn namelijk noch ten noorden noch ten zuiden van de tunnel gereed. De Coentunnel kan zyn belangrijke functie van schakel tussen noord en zuid pas volledig vervullen als de geprojecteerde ringweg rondom Amsterdam gereed is dat zal pas over acht a tien jaar het geval zyn. En bovendien moeten dan nog de plannen voor de aansluitende rykswegen op de ringweg, en dus ook op de Coentun nel, die nu nog op de tekentafel liggen, zijn verwezenlykt dat duurt nog tien a vyftlen jaar. Het is morgen een kwart eeuw ge- i leden, dat de legers van Hitler de Sowjet-Unie binnenvielen. In een officiële verklaring heeft de regering in Bonn daar gisteren aan herin nerd, waaraan zij de verzekering vastknoopte, dat zy bereid is te ijve- ren voor betere betrekkingen tussen Oost en West. „Het bloed dat aan Duitse en Russische zijde is vergo ten legt ons de plicht op te zorgen dat er nooit een herhaling komt van 22 juni 1941". Een kwart eeuw geleden beval Hit- Ier zyn legers de Sowjet-Unie bin nen te rukken, waarby hy het niet- aanvalsverdrag, dat hy in 1939 met het Kremlin had gesloten, schond. De Russen verloren 7.5 miljoen sol daten en byna tweemaal zoveel bur gers. De Duitsers hebben naar schat ting ruim 2 miljoen soldaten aan het Russische front verloren. In de verklaring van Bonn staat dat zy, die met verbittering aan die dag terugdenken, „de werkelykheid van vandaag verkeerd zien .en de kansen op een goede toekomst ver spelen. De federale regering is van mening, dat de tyd gekomen is aan de toekomst te denken en de over- blyfselen van de oorlog op te rui men, met name de verdeling van Duitsland. De haat heeft de mens heid op de rand van vernietiging ge bracht, maar als we rekening hou den met anderen zorgen we voor vrede en veiligheid. In Duitsland bestaat de bereidheid samen te wer ken en offers te brengen", aldus de verklaring. Uit het Leidsch Dagblad van 20 juni 1866: g Bij het op heden voor de lltterarische faculteit der 1 Leidsche Hoogeschool gehou- j| jg den admissie-examen zijn al de 25 jongelieden, die zich I H aangemeld hadden, toegela- g ten. Naar wij vernemen is door de aandeelhouders in de op 1 te richten .Leidsche brood- §i fabriek" in hunne vergade- 1 ring op Zaterdag l.l. gehou- g den een conciliante motie g van Prof. Visering met meer- 1 derheid van stemmen aan- 1 genomen, strekkende om m commissarissen niet aan- n sprakelijk te stellen voor het i 1 verlies dat de Vennootschap lijdt door het faillissement g van een firma. iiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiniuninnniiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiini ■Icht 1 maart 1860 DINSDAG 21 JUNI 1966 No. 31900 E. A. E. van Dlshoeck J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie cn Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 de ruimtevaartbasis by Baikonoer bezoeken. De kans bestaat dat De Gaulle daar als eerste Westerling de start van een Russische raket zal bijwonen. Het honderdtal buiten landse correspondenten, dat de gene raal op de voet volgt, zal die ene etappe niet mogen beleven, in tegen stelling tot alle andere, die de Franse president nog brengen naar Lenin grad, Kiew en Wolgograd (het voor malige Stalingrad). „Wetmatig" De „Prawda" beschrijft de Frans Russische allianties uit het verleden in een uitvoerige politieke beschou wing als een „historische wetmatig heid". Het blad herinnert aan de bondgenootschappen van FrankriU met Rusland in de jaren 1891 tot 1893 en aan de overeenkomsten met de SowjetUnie in 1935 en 1944. Al die overeenkomsten waren een ge volg van een van Duitsland uitgaand gevaar. Wanneer het verdrag voor wederzydse bijstand uit 1935 niet ge torpedeerd was door de tot het ak- kord van München leidende politiek der Westelijke landen, had de jong ste geschiedenis van Europa er an ders uitgezien, speculeert de schrijver. Byna een eeuw lang heeft Duits militair isme bygedragen tot toena- ering en versteviging van de samen werking tussen Frans-Duitse vriend schapsverdrag, maar gelooft toch dat ten aanzien van het „Duitse imperia lisme en militairisme" steeds meer Fransen inzien, dat het gevaar van de kant van het Duitse militarisme ook nu nog bestaat". Drie man in brand (Van onze R'damse correspondent) dent) Bij een zeer hevige explosie in een nieuwe flat aan de Sweeünck- straat in Slikkerveer hebben drie monteurs van het gemeentelijk aard- gasbedrijf Ridderkerk gistermiddag ernstige brandwonden opgelopen. De 25-jarige monteur A. H. van Buite nen uit Ridderkerk is levensgevaar lijk gewond in het St. Clarazieken- liuis in Rotterdam opgenomen. Door de kracht van de ontploffing werden op de derde verdieping van de nog niet betrokken huizen deu ren en ramen naar buiten geblazen. De drie monteurs maakten de aan sluiting op het aardgasnet in orde. De leidingen moesten hiervoor wor den ontlucht, waarby een hoeveel heid gas vry kwam. Een van de man- ren moet een sigaret hebben willen roken, de politie vond een pakje shag en lucifers. Vermoedeiyk is by het nansteken het gas geëxplodeerd. Als brandende fakkels kwamen de man nen naar buiten rennen, schreeu wend om water. Arbeiders in de buurt hielpen de mannen in een sloot. Daar doofden de vlammen, maar de heer Van Buitenen had reeds zoveel brandwonden opgelopen dat hy le- vensgevaarlyk was gewond. Zyn twee collega's, de heren A. Stolk (55) uit Slikkerveer en J. van de Graaf (23) uit Rotterdam zyn met eveneens ernstige brandwonden ook in het St.- Claraziekenhuis opgenomen. De Rid- derkerkse brandweer was in zyn ge heel gealarmeerd, maar behoefde niet in te grijpen. Men beperkte zich tot het luchten van de naburige wo ningen. Een uur na de ontploffing stelde personeel van de arbeidsin spectie een onderzoek in. Amerika weet ligging China's atoomcentrum De Verenigde Staten zijn de plaats te weten gekomen van het atoomcentrum waar de Chinezen hun kernwapens vervaardigen en zouden, als zij dat wilden, dit onmiddellijk kunnen vernietigen. Dit verklaarde generaal Max well Taylor, een van Johnsons speciale adviseurs vandaag te genover het Mexicaanse blad „Excelsior", een Franstalige uitzending heeft Radio-Moskou vandaag de overgenomen van president De Gaulle's opvatting, dat er hts één Europa is, van de Atlantische Oceaan tot de Oeral, is", aldus Radio-Moskou, »maar één Europa op de wereld, irenlang in de geschiedenis van de mensheid zijn de Europese ren geteisterd en verwoest. Latijnen, Scandinaviërs, Germanen Slaven hebben geen behoefte aan militaire blokken. Zij hebben efte aan vrede om te werken, elkaar te helpen en in vriend- te leven". esident De Gaulle had gisteravond in een toespraak aan een in Moskou verklaard, dat Frankrijk en Rusland, zolang pa er niet in slaagt een einde te mkaen aan onvruchtbare ver- dheid, daar samen een begin mee moeten maken. Het is nog te j, aldus de Russische radio, de resultaten van het komende fleg te voorspellen, „maar alleen al het feit, dat de besprekingen jtshebben, is belangrijk". Sowjetrusslsche president Pod- I rel In *yn antwoordrede, dat de tot-Unie een sterke politiek voert Unzien van de ontwikkeling van ietrekkingen met Frankrijk. De jek „wordt voorgeschreven door oogste belangen van ons land en baseerd op het feit, dat deze be ungen een belangrijk element Pvan de Europese en interna- veiligheid". De verschillende inen In beide landen kunnen beletsel vormen voor samenwer- aldus PodgornL Be correspondent in Moskou te- hedenochtend I myn persoon groet het Franse het grote Sowjetrusslsche volk. (leve Rusland", aldus riep presi- jDe Gaulle gisteren pathetisch Russisch uit als slot van zyn begroetingstoespraak. President mi en premier Kosigiiuhadden [in stralend zomerweer op het id Wnoekowo by Moskou een itige ontvangst bereid. Het Pro- laire ceremonieel vergde een uur. Daarna reed de Franse pre sident in een open Russische auto naar het Kremlin, waar hy zal re sideren. In de met vlaggen versierde Moskouse straten werd hy door een enorme mensenmenigte toegejuicht. Enige tyd bracht de Frans presi dent gistermiddag door met Podgorni en Kosigin. 's Avonds werd gedineerd in het Kremlin, waar ook partyleider Brezjnew op het vliegveld afwezig aanzat. Vanochtend begonnen de officiële gesprekken. Zij worden mor gen voortgezet en op 30 juni besloten. Op 1 juli zal De Gaulle de Sowjet Russische hoofdstad weer verlaten. Zyn er dus maar drie dagen voor die gesprekken uitgetrokken, gele genheid tot informele gedachtenwis- selingen zal er volop zijn, omdat re geringsleider Kosigin zyn gast voort durend zal begeleiden op zyn rond reis. Die reis begint donderdag met een vliegreis naar NowosibLrsk, een reis over de Oeral, waarop De Gaulle toch ook het Europees-Aziatische ka rakter van de Sowjet-Unie zal moe ten erkennen. Zaterdagavond zal hij Onmiskenbaar wordf in de Russi sche pers de wenselykheid van nieuwe Frans-Russische overeenkom sten beklemtoond. Tekenend is ech ter dat van de zyde der politici toe spelingen van dit soort tot dusver achterwege zijn gebleven. Men scliynt er in Moskou nog altijd geen idee van te hebben hoever generaal De Gaulle zelf zal willen gaan. Daarom beperkt men er zich voorlopig toe de Franse j banden met Amerika en de andere Westelyke landen zoveel mogelijk te verzwakken en de eigenlyk nog slechts weinig ontwikkelde Frans- Russische betrekkingen te intensive- Tot zover onze Moskouse corres pondent. WEERBERICHT FRIS WEER 8t KN.M.I. verwacht van heden morgenavond: Nu en dan enkele m afgewisseld door opklaringen. Hge zuidwesteiyke wind en weinig indering in temperatuur. Semaakt om 11.15 uur). STRAND VERWACHTING te langste dag is vandaag een &te stranddag. Ook morgen nog bulendag, maar wat meer op togen dan vandaag. Matige z.w.- nd en by 16 tot 18 graden nog te Zeewater 17 graden, fooruitzichten: een lagedrukgebied at voorlopig wisselvallig en te koel *ndweer. 22 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur. aaan op: 8.10 u.; onder: u. «oogwater in Katwyk te 2.29 en 11756 uur. «Laagwater te 1.22 en 13.45 uur. Dommer bestaat uit 16 pagina's De Franse president werd op het vliegveld van Moskou be groet door zijn Sowjetrussische collega Podgorni. officieel: voor zitter van het presidium van de Opperste Sowjet. Links vooraan premier Kosigin. In het midden: een tolk. Dubbelganger voor Castro? Een Cubaanse ballingenorganisa tie in de Verenigde Staten heeft uit Cuba vernomen, dat Fidel Castro in de Sowjet-Unie of Tsjecho-Slowakije een medische behandeling ondergaat en dat een dubbelganger hem in Havanna vervangt. Het „Burger comité voor een vry Cuba" zegt over uitstekende diplomatieke en onder grondse zegslieden in Cuba te be schikken. Het heeft vernomen, dat de premier een week geleden uit Cuba is vertrokken. Daarvoor zou hy reeds drie weken lang een elektroshockhe- handeling hebben ondergaan voor een geestelijke storing. Vry dag j.l. had het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in een verklaring opgemerkt, dat Castro tegen zyn gewoonte in sedert 1 mei niet op de voorgrond is ge treden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1