VAL IN ZIJLBRUG Jouw 140 woningen Leids Morskwartier JUNKERS V ier wooiilagenbouw ederom zonder lift WILT U ALLES? Langebrug, Mors- en Zijlpoort, Havenkade Indonesiërs hoogste wetgevende lichaam in Djakarta hijeen Belangrijke fase in de bouw van brug over Zijl in Leiden Theologen-gezelschap Quisque jubileerde Uj 51 JUNI I960 I.EIDSCH DAGBLAD PAGINA IS wel de Leidse raad zich al enige malen heeft uitgesproken woningbouw in vier lagen een lift aan te brengen, is er wederom een voorstel van B. en W. om nog twee blokken gwetwoningen in het Morskwartier (in vier woonlagen) lift te bouwen. De vierde woonlaag in totaal komen er |40 woningen is speciaal bestemd voor alleenwonenden. IDE ETAGE VOOR LEENWONENDEN ontogen zullen worden ge- op een terrein, gelegen nabjj njde Dr. Lelylaan in het door jeenteraad van Oegstgeest elde uitbreidingsplan Mors- xien B. en W. met de raad deel zün dat woningbouw in en zonder lift in nieuwe uit- iplannen geheel en in be- plannen zoveel mogelijk moet Termeden, hebben zjj aller- jegaan of ter plaatse in drie en zonder lift zou kunnen gebouwd. In dat geval zal 100 woningen bevatten, uit voortvloeiende grondprijs f tuinaanleg) ad f. 6.600 Ing 1* blijkens het met het ie van Volkshuisvesting ge- overleg onaanvaardbaar i W. streven thans naar een waarbij rekening wordt met het grote woning - [oor bijzondere categorieén teven woningzoekenden, met l alleenwonenden. De bedoel- jging houdt in, dat de beide in vier woonlagen zonder lift porden gebouwd, met dien |e, dat op de vierde woonlaag ju van twee woningen per drie, zo mogelijk vier, kleine in worden gebouwd. Op deze Den 140 woningen verrijzen foor het Ministerie een aan- re grondprijs van f. 5.000 per .'alsmede voor de gemeente Itende grondexploitatie, kun- jden verkregen. De woningen ierde woonlaag zullen worden j voor de categorie alleen- jn. wringen kunnen ten laste ran het woningwetcontingent )6. Het ligt in de bedoeling fcn W. een opdracht voor het teken van een bouwplan te l aan het architectenbureau jttosman, in Rotterdam, waar- ns van een voorziening met verwarming wordt uitge- ns het plan verder voor te I vragen B. en W. van de maandagmiddag a.s. bijecn- jn uitspraak over dit als nog to vier woonlagen zonder Speeltuin Korte Vliet geweest om een sluitende financiële exploitatie te bereiken. Als gevolg van de stijging van het algemene prijs niveau, maar vooral ook door de wijziging in de structuur van de kin deruitzending de verpleegmetho- den worden steeds meer gericht op het nerveuze kind in plaats van op het lichamelijk-zwakke kind zijn de verpleegtarieven gedurende de af gelopen jaren sterk gestegen. Ver schillende gezinnen zijn niet in staat gebleken de aan de hogere verpleeg- prijzen aangelaste retributies te be talen. Ter leniging van de financiële moeilijkheden is het gemeentelijk subsidie met ingang van 1966 ge bracht op 50% van de verpleegtarie ven. Hoewel deze maatregel een be langrijke verbetering van de finan ciële positie van de instellingen tot gevolg heeft, kan niet verwacht wor den, dat hy zal leiden tot het ont staan van overschotten, waaruit de in de jaren 1964 en 1965 ontstane tekorten geheel of gedeeltelijk zou den worden bestreden. In verband hiermede achten B. en W. het noodzakelijk, dat de tekorten van de uitzendverenigingen over de jaren 1964 en 1965 In de vorm van extra-subsidie voor rekening van de gemeente zullen worden genomen. Hiermede is in totaal een bedrag ge moeid van t. 5.500. Benoemingen In de Raad van Beheer van de Sportstichting zijn door periodieke aftreding zes vacatures ontstaan. Afgetreden zijn: a. de vertegenwoor diger van de gezamenlijke Leidse protestants-christelijke sportvereni gingen: b. de vertegenwoordiger van de Turnkring Leiden en Omstreken; c. de vertegenwoordiger van de Ne derlandse Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Op voeding; d. de vertegenwoordiger van de Nederlandse Volleybal Bond, afde ling Leiden; e. de vertegenwoordiger van het district Leiden van de Koninklijke Nederlandse Lawn Ten nis Bond: f. een lid, geen vertegen woordiger van een sportorganisatie. Ter voorziening in deze vacatures bieden B. en W. de raad de volgende aanbevelingen aan: voor a. 1. de heer J. Vreeken, in Oegstgeest; 2. de heer F. T. M. Zilverentant, in Leiden; voor b: mejuffrouw G. de Groot, in Lei den; voor c: 1. de heer J. Bosch, in Leiden; 2. de heer drs. T. A. Pley, in Zoeterwoude; voor d: 1. de heer J. van Egmond, in Leiden; 2. de heer D. M. Passchier, in Leiderdorp; voor e: 1. de heer J. C. Mulder, in Oegst geest; 2. de heer A. M. P. van Aelst, in Leiden; voor f: de heer L. J. F. van Leeuwen, in Lelden. Voorts is er een voorstel om drs.'C. G. de Kruiff te benoemen tot leraar in de oude talen aan het Gymnasium. Wat verder aan de orde komt In de raadzitting van maandag a.3. komen verder de volgende voorstel len aan de orde: een krediet van f. 67.500 te ver lenen voor het aanbrengen van WARME MAALTIJDEN AAN BEJAARDEN De afdeling Leiden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers organi seert sedert maart 1965 de verstrek king van warme maaltijden aan be jaarden. Deze maaltijdenverstrekking is een van de mogelijkheden, die er toe bij draagt de zelfstandigheid van de bejaarden in deze gemeente zo lang mogelijk te handhaven. Ter dekking van de kosten van de maaltijden, die door de Psychiatri sche Inrichtingen „Endegeest" c.a. worden bereid en met een bestelauto van de Gemeentelijke Werkplaats door vrijwillige krachten van de U.V.V. worden rondgebracht, heeft de raad indertijd een subsidie van f. 0,50 per maaltijd beschikbaar ge steld voor die bejaarden, wier jaar lijks inkomen niet de grens over schrijdt, welke geldt voor het sluiten van een ziekenfondsverzekering krachtens de Wet op de Ziekenfonds verzekering voor bejaarden. Onlangs heeft de Gemeentelijke Werkplaats de vervoerskosten van de maaltijden belangrijk moeten verho gen. Het U.V.V.-comité, dat de prijs van de maaltijden reeds met ingang van 1 januari j.l. had moeten bren gen van f. 1,50 op f. 1,75 per maaltijd, acht het niet verantwoord om thans wederom tot verhoging van de kost- stookolie-installaties in de geref. PrDs van de maaltijden over te gaan. scholen aan de Asserstraat en Hooglandse Kerkgracht; aan de heer M. Beekma eervol ont slag te verlenen uit zijn betrekking van hoofd van de openbare school voor gewoon lager onderwijs „De Schakel"; •vaststelling van de extra-vergoe ding, bedoeld in artikel 101, lid 4, der Lager-onderwijswet 1920, over het tijdvak 1958 tot en met 1962; het onbewoonbaar verklaren van woningen, gelegen aan de Uiterste gracht 36, Fokkestraat 3, 5. 7, 9 en 11, Roggebroodshof 1, 2, 3 en 4. Maresingel 1/la, 3, 4. 5. 6 en 7, Haar lemmerweg 42, 42a en 43, Eerste Bin nenvestgracht 14, Langegracht 36. Leliestraat 44, Vestestraat 124, Lege Werfsteeg 5a, Minnebroersgracht 7, 15 en 17, Voldersgracht 25 en Leven daal 68; het opnemen van het „recht op beroep" in de verordening inzake dc benzinepompen opheffing van het gemeentelijk huurverhogingsfonds en bestemming der gelden; een krediet van f. 75.500 beschix- baar te stellen voor het verlenen van aanvullende voorschotten op de aan de gezinscolonnes toekomende ge meentelijke subsidies over het jaar 1965; uitbreiding Verkeerscommissie met een vertegenwoordiger van het open baar vervoer; het opnemen van een beroeps- mogelijkheid in de Verordening op het stadsschoon-1965. Teneinde het Comité in staat te stellen dit nuttige werk ten behoeve van de zelfstandig wonende bejaar den voort te zetten stellen B. en W_ de raad voor het bedrag, waarmede de vervoerskosten zijn gestegen, voor rekening van de gemeente te nemen. Dit heeft tot gevolg, dat het subsidie nader dient te worden bepaald op f. 0,85 per maaltijd. Advertentie Foto's maken met dezelfde film bij daglicht, bij kunstlicht, in kleur, in zwart/wit? AGFACOLOR UNIVERSAL 1 BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN Petra Jeltje. d. v. C. Klaxenberg en M. Dietz; Dlneke Anna Maria Adrlana, d. v. A. J. Melohert en A. N. de Vos; Renè. z. v. J. Vermeer en G. G M. Stuifzand; Maria Johanna, d. v. S. v. d. Meij en A. L. Haasnoot; Anita, d. v. A. J. de Vries en G. A. Boven; Reinier Jacobus, z. v. J. de Wit en E. H. Ver schoor; Johanna Cecilia Cornelia Ma ria, d. v. C. T. van Schle en C. J. A. Noordermeer; Tan Ja Jollnde, d. v. A Coster en E Teebaal; Cornelia Anna Maria d. v. W. A. J. Allard en G. A. Simon'is; Francis Geerbrudus Joanna, d. v. W. C. van der Poort en S. M. Over- devest; Ivonne, d. v. G. Slmonse en J. C. Sollie; Brigitte Christina, d. v. H. Zuurmond en C. F. de Jongii; Franclna Anna Maria, d. v. J. A. Hoogkamer en J. M. H. MeilandEmlel, z. v. A. G. Hommans en D. van Bohemen; Everdi- na Johanna, d. v. C. Wllharm en E. J. Smeenk; Roeline Heieen, d. v. D. Kro- nemeijer en G. Botterweg; Martina Theresia Maria, d. v. F. P. Hop en M. C. B. F. Wagenaar; Lydla Jolanda Hen- drlika, d. v. J. Zeegers en H. Blelji; Ma ria Petzronella Elisabeth, d. v. A. G. M Silvester en M. M. P. Steenbergen; Isaac, z. v. I. Boom en E. Schijff; Ewoud, z. v. C. Schaap en J. Kuljt; Mark. z. v. J. de Ruiter en M. H. Ro denhuis. GETROUWD L. T P. Onderwater en M. W. Kui ters; H. J. Verschuren en A. G. Wilde OVERLEDEN M. Stouthart, 2 weken, dochter; J. E. Disseldorp. 44 jaar, echtgenote van L. C. van der Geest VERKEERSMAATREGELEN Bij raadsbesluit van 4 oktober j.l. heeft de Leidse raad, zoals be kend, voor de Langebrug, gelegen tussen het Rapenburg en de Pa pengracht, een éénrichtingsverkeer in de richting van het Rapen burg ingevoerd. Deze maatregel heeft de verkeerssituatie op de Langebrug zelf aanmerkelijk verbeterd, doch tot minder gewenste gevolgen geleid voor het verkeersknooppunt bij de De Gijselaar- bank. Doordat het verkeer op het Ra penburg-oostzijde niet meer via Lan gebrug en Papengracht naar de Breestraat kan rijden, is het ver keersaanbod bij het verkeerslicht op het Rapenburg-oostzijde vrij belang rijk toegenomen. Tengevolge daarvan moet aan dit licht een langere groenfase worden gegeven, hetgeen ook de afwikkeling van de overige verkeersstromen nadelig beïnvloedt. Vooral met het oog op de automati sering van de verkeerslichteninstal latie bij de De Gijselaarsbank, ach ten B. en W. het daarom raadzaam op het gedeelte van de Langebrug, Nadat de vergadering Indo- óion", ongeveer vijf km van het nesië's hoogste wetgevende lichaam, het voorlopige Volkscongres, tot tweemaal toe was uitgesteld is de zitting gisterochtend in Djakarta ge opend. Men verwacht, dat het Con gres de op Peking gerichte politiek van de afgelopen zeven jaar wijzigen zal in een middenweg-koers, zowel op internationaal als op binnenlands gebied. Vrijwel alle 532 leden van het Congres waren gisteren aanwezig, onder wie legerleider Soeharto, ma rinechef schout-bij-nacht Moejadi, luchtmachtbevelhebber Roesmln Noerjadin en politiechef Soetjipto Joedodihardjo, die zondag als nieuwe leden van het Congres beëdigd wa- Fortuinwijk in Zuid-West is rein, begrensd door de Tsjai- kde, de Schubertlaan en de niet, gereserveerd voor de Van een speeltuin, de aanleg van deze speeltuin, je naam „Prinses Beatrix" zal en voor het beheer waarvan jlknamige speeltuinvereniging Eht, is een plan ontworpen, n omvat, naast de ophoging I en het aanbrengen van beplantingen, de aan- j gedeeltelijke tegelver-j speelweide, het ine zandbakken j or kleuters, als- i in een tijdelijke an de speeltuin,1 ten, ad f. 61.250. j /an f. 6.000 ten Itieve portiers- (op te nemen in een later te bouwen club- borden geraamd op f. 145.250. Markt in Waa««ebouw Maar besloot het College van w. de St. Nicolaasmarkt, welke verplaatsing van de algemene ftten op de Hoogstraat en de [Rijn werd gehouden, bij wijze bef te verplaatsen naar het zulks omdat deze als gevolg van de slechte Btotandigheden de afgelopen pteeds op een mislukking was Daar het publiek de fpiin de Waag in groten getale en de reacties van de „(aatshouders zeer gunstig zijn terwijl overigens van bezwa- Ipt is gebleken, kan worden ge lat de proef is geslaagd. Mede Nege het assortiment der be- p artikelen voorziet de markt I behoefte. jpond van deze overwegingen 1 B. en W. de raad voor om |j Nicolaasmarkt in het vervolg j '0 het Waaggebouw te houden. Kinderuitzendin» padsbesluit van 5 oktober 1964 Me instellingen, welke zich ■bouden met de uitzending van [onderen naar gezondheids- P niet ingang van 1964 een r ^gekend, gelijk aan 40% P door de koloniehuizen m 'S gebrachte verpleegtarieven. r Praktijk is gebleken, dat het Rbaar gestelde subsidie voor de "f Stellingen onvoldoende ls standscentrum van Djakarta verwij derd. Er waren uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen. Twee dozijn pantserwagens bewaakten de omgeving en de identificatie-kaar ten van Congresleden en bezoekers werden nauwkeurig gecontroleerd. De commandant van het militaire district van de hoofdstad, generaal- majoor Amir Machmoed, had drie brigades van ongeveer tienduizend man geconsigneerd om de orde te bewaren. Er waren namelijk geruch ten, dat communistische elementen van de nationalistische partij PNI gewapende benden naar Djakarta hadden willen sturen om de zitting van het Congres op eenm islukking te laten uitlopen. Aanwezig waren alle zes leden van het kabinetspresidium en ambassa deurs en vertegenwoordigers van een zestigtal landen. De plaatsvervangende voorzitter van het Congres, generaal-majoor Wiloejo Poespojoedo schetste in zijn openingsrede van drie kwartier de ontwikkelingen van na de laatste al gemene zitting in mei vorig jaar. De politieke chaos na de mislukte okto ber-staatsgreep maakte volgens hem de huidige zitting van het Congres noodzakelijk. Er moet nu verenigd optreden worden, ondanks menings verschillen, om de nationale eenheid te waarborgen. Hij maakte een duidelijke toespe ling op de huidige meningsverschil len omtrent de rol van president Soekarno. De meerderheid der be volking, met inbegrip van de strijd krachten, wil Soekarno als president behouden, althans tot de eerst volgende algemene verkiezingen die tinnen twee jaar tijds gehouden zou den worden, maar men wil Soekar no niet als dictator maar als grond- gelegen tussen het Rapenburg en de Papengracht, het éénrichtingsver keer op te heffen. Teneinde te voor komen, dat het verkeer op de Bree straat zal worden opgehouden door het verkeer uit de Papengracht, zijn B. en W. voornemens om tegel ij* met deze opheffing de splitsiné Breestraat/Papengracht aan te wijl zen als voorrangssplitsing. Een ander verkeersvoorstet houdt verband met de afsluiting van de Kleine Havenbrug voor motorrijtui gen op meer dan twee wielen. Deze maatregel, welke enige maanden ge leden moest warden getroffen van wege de slechte toestand van do brug, levert vooral ernstige hinder op voor ten noorden van de Zuidstn- gel gelegen bedrijven. Hierin kan enige verlichting worden gebracht door opheffing van de geslotenver klaring van de Havenkade, voor zo ver gelegen tussen de Kalvermarkt en de Minnebroersgracht, voor mo torrijtuigen op meer dan twee wielen en bespannen wagens in richting Kalvermarkt. B. en W. zijn zich er van bewust, dat deze maatregel geenszins een oplossing betekent voor de problemen, waarmede de ter plaatse gevestigde bedrijven thans hebben te kampen. Heit knelpunt wordt gevormd door de hoge Wijn- brug, welke nu de enige uitweg vormt, doch door grote voertuigen niet of zeer moeilijk te berijden is. Door de Dienst van Gemeentewerken wordt een plan voorbereid tot het aanbrengen van een dam in de Zuidsingel naast de Wijnbrug. Bij K. B. van 15 maart 1966 ia het Wegenverkeersreglement om. in dier voege gewijzigd, dat de toegestane maximum-hoogte voor voertuigen met ingang van 1 juli a.s. zal worden verhoogd van 3.80 m tot 4 m. Voor de bepaling van de doorrij hoogte van viaducten, stadspoorten e.d. dient veiligheidshalve rekening te worden gehouden met een marge van onge veer 0.20 m. De hoogte van de Mors- poort en de Zijlpoort, alsmede van de onderdoorgangen onder de stoom- leiding in de Groenoordstraat en de buisleiding in de Marfctsteeg, be draagt 4 m. Bovenbedoelde wijziging betekent, dat voor deze poorten en onderdoorgangen een gesloten verkla ring moet worden vastgesteld voor voertuigen, welke met Inbegrip van de lading een hoogte van 3.80 m te boven gaan. B. en W. stellen de raad voor om in bervenstaande zin enkele besluiten te nemen. wettig president, ondergeschikt aan het congres en de wetgevende en uitvoerende macht met het parle ment gelijkelijk delende, rich onder werpend aan de besluiten van het Congres en zijn presidentiële be voegdheden uitoefenend binnen de grenzen van een door het congres verleend mandaat. •if i ,>ïf. i;"1-'1 Ui 'V Bijeenkomst in Li. Groot Auditorium I Het Leids collegium theologicum Quisque Suis Viribus vierde gisteren zijn 25ste lustrum. Het op 19 februa- j ri 1841 opgerichte gezelschap telt vele vooraanstaande theologen i onder zijn leden en voor verscheide- i nen van hen was het gisteren een dag van vreugdevol weerzien. De bui tenwereld merkte er ook wat van I doordat bij debegroeting op het stationsplein 300 duiven werden op gelaten. Begeleid door een draaiorgel wandelden de reünisten vervolgens naar de 15-jarige Quisque boom aan de Groenhazengracht, waar o.m. een lustrum brochure werd uitgereikt. Prof. dr. J. N. Sevenster uit Am sterdam sprak na een huishoudelijke Het doet wat dreigend aan: vijfendertig ton staal hangt mas sief wiegend boven de kale romp van de Zijlbrug in Leiden. Ervaren mannen op de drijven de bok en in de sleepboot onder vinden dat gevoel van dreiging allerminst. Alsof ze een piano versjouwen dirigeren ze de staal- klomp millimeter voor millimeter naar zijn plaats. Een simpel ge baar met de duim is voldoende om de mannen op de bok precies die handelingen te laten verrich ten, die het eerste deel van het val van de nieuwe Zijlbrug van ochtend rond negen uur op zijn plaats brachten. Later volgde een tweede, even zwaar, brugstuk. In drie gedeelten werd het val van daag op de betonnen onderbouw van de Zijlbrug aangebracht. Het plaatsen van het val is een be langrijke fase in de bovw van de brug, die een schakel vormt in de verbinding tussen de Willem de Zwijgerlaan en Provinciale weg nr. 5. De brug ivordt 23 meter breedde rijbanen 12 meter, de doorvaarthoogte is 4.50 meter en de overspanning tussen de pijlers is 10.50 meter. De brug wordt ge bouwd in samenwerking met de Provinciale Waterstaatde ge meente Leiden en de gemeente Leiderdorp. De aannemers Dee- renberg en Van Wijk uit Alphen bouwden de onderbouw, Hollan- dia uit Krimpen aan de IJssel leverde de stalen bascule. (Foto L.D./Holvast) vergadering in het Groot Auditorium ae lustrumrede uit, die met veel ge lach en bijval werd aangehoord. De rede, die een proeve van ware exege se heette te zijn, was een geestig spel met woorden. Voortdurend waar schuwend tegen het gevaar van ..vooronderstellingen" by de exegese kwam prof. Sevenster tot ook voor hemzelf „verrassende" uitkomsten. Hy goochelde met Griekse, Latynse en Hebreeuwse woorden, begrippen en zinnen, toonde „overeenkom sten" aan tussen het oud-Hebreeuws en het Nederlands, concludeerde dat Quisque altyd moet biyven bestaan, ging in op de getalswaarde van na men en moest tenslotte erkennen, dat de bybel toch geiyk heeft. Na een receptie in de ontvangst zaal van de Academie scheepten de reünisten zich in voor een tocht naar Warmond, waar werd gedi neerd en de avond en nacht feeste- ïyk werd besloten. Advertentie over 'n béste geiser gesproken...! Beknibbel niet op 'n radiator, één Junkers cv-gasgeiser heeft capaciteit voor een héél huis. Warm in een wip, goedkoop i in aanleg en tevreden met een I plaatsje in een kast! Verwacht u 1 énders van Junkers (met 86 jaar ervaring in geisers, geisers, geisers, geisers, geisers...)?

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13