In Bodegraven 2 doden Rustige dagen in Amsterdam Miljoenenschade hij brand HAAGS AGEND. LEIDSCH DAGBLAD Verkeersongelukken tijdens het iveekeinde avond met een andere bus huiswaarts keren. Zes ernstiger gewonden, onder wie de chauffeur, moesten in het ziekenhuis bleven. De 23-jarige student R. van Bar- telaere uit Den Helder is zaterdag middag ten gevolge van een verkeers ongeval op de Oude Zwolseweg in Apeldoorn om het leven gekomen. Als gevolg van slippen is zaterdag middag op de Rijksweg 63 onder de gemeente Eindhoven een volkswagen door de middenberm gereden en op de andere rijbaan in hevige botsing gekomen met een personenauto die werd bestuurd door de heer J. A. Hello uit Rotterdam. De 66-jarige echtgenote van laatstgenoemde over leed aan de gevolgen van het onge luk. In Nieuw Weerdinge is zaterdag avond de 75-jarige wielrijder G. Sibon uit Rooskinkel toen hy plot seling links af sloeg door een auto gegrepen. Hij overleed in het zieken huis. 0 De 48-jarige T. Wokke uit Pur- menrend is om het leven gekomen bij een botsing op de Purm eren der- weg in Beemster. De auto, waarin hij zat, botste tegen een boom. O De 20-jarige mej. M. P. P. de Kort uit Breda is om het leven ge komen bij een frontale autobotsing, op de Nijmeegseweg in Arnhem. 9 De 51-jarige adjunct-inspecteur van een scheepvaartonderneming, P. D. Brouwer, overleed na een ver keersongeluk op de Pendrechtseweg in Rotterdam. Twee personen zijn gister middag op de Noordzijde in Bodegraven om het leven ge komen bij een verkeersongeluk, dat ontstond nadat de bestuur der van een personenauto een voor hem rijdende wagen ging inhalen op het moment, dat van de andere zijde een personen wagen reeds dicht was gena derd. Het ongeluk gebeurde omstreeks half vier ter hoogte van de boerderij ▼an de heer L. Boer. Uit de richting Bodegraven kwam een Opel, bestuurd door de 41-jarige bankwerker J. Slagter uit Gouda. In de auto be vonden zich tevens zijn echtgenote en vier kinderen, een jongen van zes jaar en drie meisjes van respectelve- Üjk 16, 14 en 8 jaar, en een 16-jarig meisje, eveneens uit Gouda. Van tegenovergestelde richting na derde.? een Daf-personenwagen en daarachter een Renault, bestuurd door de 26-jarlge student H. L. D. A. Griffioen uit Woerden. Hoewel dat schijnbaar niet meer mogelijk was, aldus de politie, haalde de Renault de Daf in. Er ontstond een aanrijding tussen de Renault en de Opel, ondanks het feit, dat de chauffeur van de Opel krachtig remde. De bestuurder van de Renault, de 26-jarlge student uit Woerden, werd op slag gedood. De 6-jarige R. H. J. Slagter, die in de Opel zat, was even eens nagenoeg op slag dood. De 8-jarige dochter werd wegens een ernstige hoofdwond naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden vervoerd, de overige inzittenden van de Opel per ambulance naar het St.-Jozef- ziekenhuis in Gouda. Een busreisje van een gezelschap uit Emmercompascuum kreeg zater dagavond een voortijdig einde, toen chauffeur H. Kuiper uit Emmen een Soekarno weer constitutioneel staatshoofd President Soekarno is bereid de rol van constitutioneel staatshoofd te vervullen en afstand te doen van zijn nagenoeg dictatoriale macht van de afgelopen zeven jaar, zo schrijft „Kami", het blad van het anti-communistische studentenfront. Volgens het blad heeft de president enkele dagen geleden tot leiders van de „Kami" gezegd zich te zullen on derwerpen aan het besluit van het voorlopige raadgevende volkscongres, waarvan de zitting vandaag is be gonnen. De president had de studen tenleiders op het „Merdeka"-paleis ontboden voor een gesprek van „man tot man". De „Kami"-leiders hadden de pre sident openlijk gezegd dat het staats hoofd ondergeschikt moest zfjn aan het congres en met het parlement op gelijk niveau diende te staan, aldus „Kami". De president had in het gesprek erkend dat zyn titel „de grote leider van de revolutie" een eretitel is. Ook had Soekarno. volgens „Kami" te kennen gegeven geen bezwaren te zullen maken als het congres een vice-president zou benoemen. „Kami" schrijft dat de staats- bureaus hun eigenlijke functies weer zouden moeten uitvoeren en dat er een einde zou moeten komen aan het afwijken van de grondwet. De afgelopen zeven Jaar had de president nagenoeg dictatoriale macht verkregen, nadat hij het con gres en het parlement had ontbon den en de leden had vervangen. De leden, voorzover niet-communistisch, waren slechts „ja-knikkers" die bang waren hun bevoorrechte positie te verliezen als „vertegenwoordigers van het volk", aldus het studentenblad. op zichzelf geslaagde poging deed om een frontale botsing tussen een hem inhalende en een hem tegemoet komende personenauto te voorko men. Maar daarby reed de bus tussen enkele bomen door een bermsloot in. Zeventien inzittenden van de bus raakten bij dit midden in een wolk breuk gebeurende ongeluk gewond. Zij werden via de deels overstroomde In Bodegraven waren twee doden te betreuren bij een bot sing. Beide auto's werden zwaar beschadigd. straten van Hengelo naar het katho lieke ziekenhuis gebracht. Na behan deling van voornamelijk snijwonden konden 11 personen later op de Provo's verlieten stad Voor het eerst sinds geruime tijd is een weekeinde in Amsterdam rus tig verlopen. De provo's van wie een 25-tal leiders de stad had verlaten, ontwikkelden geen activiteiten. Ook een door de Actiegroep-Vietnam ge organiseerde protestoptocht die gis teravond werd gehouden, had een or delijk verloop. De Amsterdamse poli tiemannen en de 1500 man Rijkspo litie en marechaussee, die hen sinds de „zwarte dinsdag" van vorige week assisteren, hoefden behalve by deze demonstratie vrijwel alleen voor rou tinezaken in touw te komen. Zaterdagavond verjoeg een strie mende regen de meeste mensen van de Amsterdamse straten. Bij Het Lie verdje op het Spui bleef het om 12 uur helemaal stil. Alleen moest de politie bij het hurs van bewaring aan de Amstelveenseweg, waar provo-lei der Hans Tuynman een straf uitzit, een groepje van 20 provo's verjagen. Verder deden zich geen incidenten voor. De provo's brachten het week einde voor een deel door in de villa van de tennisleraar en filosoof S. Cochius in Blaricum, waar zij als te genprestatie de tuin schoonmaakten. De provo-leiders waren, na hun volgelingen tot kalmte gemaand te hebben, de stad uitgegaan om te voorkomen, dat zij de schuld zouden krijgen van mogelijke ongeregeldhe den. Ook zou de onderwereld, die de afgelopen week de politie reeds een handje hielp om zijn commerciële belangen op de Walletjes te bescher men, hen hebben bedreigd. De Actiegroep-Vietnam had voor de demonstratie van gisteravond geen vergunning gevraagd. Het betreft hier een sinds 17 april iedere derde zon dag van de maand te houden pro testmars, waarvoor men meent geen vergunning nodig te hebben. Bij het Nationaal Monument, waar politiemannen een opening maakten in de afzetting met hekken', legden een aantal van de ongeveer 300 de monstranten een krans. Bij het Ame rikaanse consulaat werd een protest brief in de bus gedaan, waarin voor 3 juli een demonstratie bij de Ame rikaanse ambassade in Den Haag werd aangekondigd. Iu Amsterdam VIER PERSONEN VOOR OPRUIING GEARRESTEERD (Van onze A'damse corresipondenc) De recherche van de Amsterdamse politie heeft dit weekeinde op ver denking van opruiing en belediging van het openbaar gezag vier commu nisten gearresteerd. Het zyn de re dacteuren van het door de Marxis tisch-Leninistische jongeren uitge geven derde nummer van het' bulle tin van de ,Rode jeugd" een 28-ja- rige ryksambtenaar, een 30-jarige bankbediende, een 23-jarige expedi tieknecht en een 22-jarige kantoor bediende. De arrestanten zouden vandaag voor de officier van Justi tie,, mr. van Renesse, worden voor geleid. Het bulletin van de van de CPN- afgescheiden communisten, dat aan leiding was tot de aanhouding van het viertal, roept op tot het gooien van stenen van drie Amerikaanse banken, het Hilton Hotel, het Ame rikaanse consulaat en de Ameri kaanse bibliotheek. Na een opsom ming van deze gebouwen schrijven de redacteuren„Dit is een klein, zeeir fonviollediig lijstje van Ameril- kaanse ondernemingen en instellin gen, waar wij de volgende dingen kunnen doenruiten ingooien, muren vol kalken, in brand steken en op blazen". Verder zegt het bulletin, dat. het vernielen van kapatilistisch eigen dom verdienstelijk is en niet onder „straatschenderij" valt. Maar zo waarschuwt het bulletin in ondub belzinnige bewoordingen men moet wel voor de politie oppassen. De vier ai-restanten hebben bekend verantwoordelijk te zijn voor de door de politie gewraakte tekst in het bulletin. De politie werd zaterdag op het bulletin attent gemaakt door een ar tikel van Godfried Bomans in ,De Volkskrant". Van het 10 juni geda teerde bulletin waren al ongeveer 500 exemplaren in Amsterdam ver- ■fc Voor miljoenen guldens schade is gistermiddag op het terrein van de coöperatieve tuin bouwveiling Rotterdam en om streken aangericht, toen daar het grootste gedeelte van twee enor me fustloodsen in vlammen op ging. Het terrein van de veiling is gelegen aan de Veilingweg tussen de stadswijken Croos- wijkHillegersberg en Kralin- gen. Niet minder dan 5500 vier kante meter van de 9.000 vier kante meter fustopslag ging ver loren. Behalve de opslagruimte werd ook een kantine een van de vlammen. Het t van de veiling kon juiste opgave van dé', verstrekken, maar toch wel, dat die zo ongt miljoen gulden bedr Vervolg van pag. 1 Devaluatie van munt in Saigon Stralend zei Ky in het Frans tot Westerse journalisten: „Wij zijn over het ergste heen. Wat mij aangaat is het onmiddellijke politieke probleem opgelost. Wij bereiden verkiezingen voor, wij bestrijden de inflatie, wij voeren de oorlog tegen de Vietcong. De rest is in het geheel geen pro bleem." Over de krachtige houding van zijn regering tegenover de boeddhis ten zei Ky: „Wij hebben wat wij als gerechtvaardigde eisen van de boed dhisten en het volk beschouwden in gewilligd. Wij hebben verkiezingen aangekondigd en burgers in het be- siuur opgenomen. Natuurlijk, som migen van hen willen dat ik aftreed, maar dat doe ik niet. Mijn taak is, het gezag in handen te houden tot een democratische burgerregering is gevormdd". Over de devaluatie van de Viet namese piaster met 50% zei Ky: „Dat moesten we doen. Het kon niet an ders. Het is een risico." Behalve de valuatie van de piaster zijn nog an dere maatregelen genomen. Zo zul len 800.000 rijksambtenaren meer sa laris ontvangen om fraude te be strijden. De drastische maatregelen „een grote operatie voor een ernstige ziekte" hebben ten doel een einde te maken aan de onbeteugelde inflatie, die het leven van Zuid-Vietnam be dreigt. Verwacht wordt, dat zij een krach tige invloed zullen uitoefenen op de onstabiele markt van het land en dat de regering er twee tot drie moeilijke maanden door zal hebben. De Verenigde Staten hebben zich met het programma akkoord ver klaard en 160 miljoen dollar toege zegd om de regering te helpen aan de toestand het hoofd te bieden. BINNENLAND Chinees verdronken In de Slo- terplas in Amsterdam hebben enkele vissers zaterdagochtend buiten het zwembad) het lijk van een Chinees gevonden. De man moet bij het zwemmen zyn verdronken. Zijn kle ren waren woensdag in het bad ach tergebleven. Het uit Singapore af komstige slachtoffer was pas enkele maanden in ons land. Over zyn naam bestaat nog onzekerheid. Bierflesjes gegooid Een trein, die gisteravond om half elf van het Amsterdamse Centraal Station ver trok, met bestemming Amersfoort heeft precies 38 minuten stilgestaan op het Station Muiderpoort. Oorzaak was het feit, dat enkele militairen bij het binnenlopen van het station uit de trein met bierflesjes hadden gegooid naar de mensen op het per ron. De hoofdconducteur weigerde verder te rijden en wachtte tot de militaire politie de militairen uit de trein had verwijderd. Daarna gaf hij het vertreksein. Er werd overigens niemand door de rondvliegende bier flesjes gewond. Melkbezorger dood na val In het pand aan de Essenburgsingel in Rotterdam is de 54-jarige melkbezor ger C. Stigter uit de Schipperstraat van de trap tussen de eerste en twee de etage gevallen. De man bleef dood op de overloop liggen. BUITENLAND De staking by de SAS De mi nisters van Verkeer van Denemar ken, Zweden en Noorwegen hebben zich zondag in het arbeidsgeschil bü de door deze drie landen gezamenlijk geëxploiteerde luchtvaartmaatschap pij SAS gemengd. Zij verzochten di- rectie en stakende piloten de onder handelingen spoedig voort te zetten. Voorts drongen de drie bewindslie- i den er by partyen op aan geschil - punten welke tydens het overleg niet MET EEN ENKEL WOORD kunnen worden opgelost aan een scheidsgerecht voor te leggen. Kamitatoe veroordeeld De voor malige Kongolese minister van Bui tenlandse Zaken, Kamitatoe, is tot vy'f jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan 't mis lukte „pinksterkomplot". Het proces voor een militaire rechtbank duurde 50 minuten. Pers en publiek mochten het niet by wonen. Bankroof in Londen Vyf ban dieten, die zich voordeden als werk lieden, zyn zaterdag de kelder van een bank in het centrum van Lon den binnengedrongen, waar zy een koerier neersloegen en ongeveer 40.000 pond sterling (400.000 gulden) roofden. Zy sloegen hun slag vlak na half elf, gedurende het ene uur, dat de Britse banken op zaterdag morgen open zyn. Treinramp in India Zondag is- de „Delhi Express" by Amjer 400 km ten zuidwesten van Nieuw-Delhi op een goederentrein gereden. Veertien personen werden gedood en 56 ge wond. Matroos zwemt negen uur rond Een Amerikaanse matroos, die van het dek van het vliegdekschip Han cock afrolde is door een torpedo- bootjager gered na byna negen uur in de Zuidchinese Zee rondgezwom men te hebben. Het eerste waarom hij vroeg was een glas water. Volgens de marine is Roy Dearhoff vermoe- dclyk op het dek in slaap gevallen en in zee gerold. Hij had geen red dingsvest aan. Rome zat zonder water Van daag stroomde het water in Rome weer overal uit de kranen. De helft van de stad is drie dagen lang van alle watertoevoer verstoken geweest en dat ondanks broeiheet juniweer. De gemeente sloot de waterleiding af om een nieuwe pypleiding te kun nen aansluiten voor een betere wa- teraanvoer vanaf het platteland. Verboden De Cyprische regering heeft een wetsontwerp goedgekeurd krachtens hetwelk de activiteit van de Jehovah's getuigen op Cyprus wordt verboden. Dit was blijkens een mededeling van de regering nodig geworden aangezien de leden van deze groep trachtten tydens bezoeken aan woonhuizen en winkels volgelingen te maken. Voorts probeerden zy „op hinderiyke wyze hun propagandama teriaal aan de man te brengen". Gouden munten By herstel werkzaamheden aan een oud huis in Moskou hebben arbeiders onder de vloer een kist met tien kilo aan gou den munten uit d'e negentiende eeuw gevonden. Geen hoop De Amrikaanse kust wacht heeft de hoop opgegeven, dat de twaalf mannen, die na de scheeps ramp van donderdag in de haven van New York worden vermist, nog levend zullen worden teruggevonden. Als gevolg hiervan bedraagt het aan tal dodelyke slachtoffers van dit on geluk waarschynlyk tweeëndertig. Serenade aan zonegrens Een achttienjarige jongeman uit Ebers- dorf, een dorp in Beieren aan de grens met het Oostduitse Thüringen heeft zaterdagavond aan de grens een serenade laten geven voor zyn grootouders in het aan de andere kant gelegen Lichtenhain die vyftig jaar getrouwd waren. Byna alle in woners van Lichtenhain en de daar gelegerde grenstroepen luisterden op straat naar het concert van twaalf Westduitse musici. Na afloop felici teerde de kleinzoon het gouden bruidspaar via een luidspreker. Spionageproces in Israël In Hai fa zyn zondag drie jongemannen we gens spionage voor Egypte veroor deeld tot gevangenisstraffen va riërend van anderhalf tot vyf jaar. De 19-jarige Goldstein kreeg de zwaarste straf. Hy zou de twee an deren. die jonger zyn dan hy, tot spionage hebben gebracht. Het drie tal had bekend militaire gegevens te hebben verstrekt aan Egypte. Aanspraken afgewezen De Alge rijnse leider Boumedienne heeft zon dag de aanspraken welke Marokko en Tunesië op Algeryns gebied doen gel den, in het openbaar afgewezen. In een rede tot 1.500 kaderleden van het regerende Nationale bevrijdingsfront verklaarde hy dat er over de gren zen van Algerije niet kan worden onderhandeld. Hy sprak op een by- eenkomst ter herdenking van het feit, u'at één jaar geleden een einde werd gemaakt aan het bewind van presi dent Ben Bella. Spionnen opgehangen Zaterdag Izyn in de Syrische hoofdstad Da- I mascus in het openbaar drie Ara- I bieren, een Libanees en twee Syriërs opgehangen, die schuldig zyn bevon den aan spionage voor Israël. De lichamen hebben zeven uur lang te kyk gehangen. Nieuwe raketten De Amerikaan se luchtmacht is bezig met de ont wikkeling van zware, zeer geperfec tioneerde ballistische raketten, die wel enkele malen zo krachtig zouden zyn als de „Minutenman" en de „Po laris". Deze projectielen zouden bovendien „onzichtbaar" zyn voor vyandeiyke waarschuwngssystemen Hun naam is „ICM" <de afkorting van „Impro ves Capability Missiles"). Een woord voerder van het Amerikaanse minis terie van Defensie weigerde commen taar. WOENSDAG Steenschuur 6Leldsche Ver. van Postzegelverzamelaars 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.30 uur DONDERDAG 5de Binnenvestgracht: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Clu- slus-tuln. 7.15uur nam. BoerhaavezaalOpening tentoon stelling Loek Straman. 8 uur nam. Hogewoerd 175Dienstvergadering van Jehovah's getuigen. 7.25 nam. Pieterskerk: Holland-Festival Toon kunstkoor zingt Bach's „Hohe Messe". 7.45 uur nam. Herengracht 26: Jaarvergadering N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zn. 11 uur Zoeterwoudseweg 1Aandeelhou dersvergadering Electrolasch MIJ. 11 uur voorm. Zoeterwoudseweg 1Aandeelhou dersvergadering H.C.W. 12 uur 's mid dags. ZATERDAG Adventkerk (Doopsgezinde kerk)10- 11 uur voorm. bijbellezing; 11-12 uur ds H. J. Smit te Dordrecht. Hockeycantlne sportpark Roomburg (Ingang einde Asserstraat)Jazzsoclë- tett Folk Beat 14, Kwartet Dik Venn lk, 8 uur nam. ZONDAG Baptistengem. (Oude Rijn 5): Gem voor oorspronkelijk Christendom. Spr. dhr. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Dr. Van VoorthuyzenschoolPink stergemeente Spr. dhr. F. A. L. Poe- teray 3 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie v. Jehovah's getuigen. en 6.30 uur nam. Openbare lezing: 2.30 en 5.15 uur nam. Steenschuur 6Kerk van Jen tus van de helligeh der laats» 10.30 uur voorm. BIOSCOPEN Studio: „De liefde van eenl 18 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 ut Lldo: „De gele tijger van Ba 18 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 ut Rex: „Kindar, de onkwetïlj Jaar. Dagelijks 2.30, 7 e Zondag 2.30, 4.45, 7 en Camera: „De man die y» moest", 14 jaar. Dagelijks 21! 9.30 uur Zondag 2. 4.30. 7 eni Luxor: „Derek Flint". 14 Jai lljks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zout 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: „What's new i Jaar, Dagelijks 2.30, 7 en 4.iUU, dag 2.15 4.30 7 en 9.15 uur TENTOONSTELLINGEN Galerie Walenkamp (Nieuws Tentoonstelling 10 x 10. 11 iP 6 uur nam: zond. en maai ten (tot 8 Juli). Legermuseum (Pestbulalau uitzondering van zaterdag vaa (zondag 1-5 uur) MolenmuseumMolen 's maandags gesloten, dinsdag dag, donderdag, vrijdag en t van 10 tot 5 uur; zondag van! Rijksmuseum voor Volke (Steenstraat 1): Dag 10-17 iu dags 13-17 uur Ryksmu6eum voor Volts Tentoonstelling „De mens vu leven en bedrijf van de prehk mens in het verre en nabjjel Werkd. 10-17 uur; zond. 11 (tot 1 oktober). Rijksmuseum voor de geecl der natuurwetenschappen: W •iu zond 1-4 uur Avond- en nachtdienst der af Geopend voor spoedeisende g apotheek Reljst, Steenstraat 20136. Apotheek R. van Breest f te Leiderdorp en Apotheek Vi ten z\jn de gehele week geof« Bh geen genoot van o« dos specialist (of diens waarnenk op dokterctelefonn 22222. Congres van Sudetenduitsers In Miinchen is gisteren het Jaar lijkse congres van de Sudeten-Duit- sers geëindigd, waaraan in de afge lopen drie dagen in toj-aal 400.000 mensen hebben deelgenomen. De West-Duitse min/ster van Verkeer, Seebohm, die bij de vorige congressen zich in zodanige termen uitliet, dat hy door bondskanselier Erhard op het matje werd geroepen, betoogde dit keer dat de verdrijving van de naar schatting twee miljoen Duitsers uit Tsjecho-Slowakye na de tweede we reldoorlog een misdaad was. Hy noemde president Novotny van Tsje cho-Slowakye en zyn Oostduitse collega, Ulbricht, „lakeien van Mos kou". De voorzitter van de „federale as semblee van Sudeten-Duitsers" Jf.ksch, drong er by de Westduitse regering op aan, „niet meer achter Praag aan te hollen en te proberen tot een uitwisseling van handelsmis sies te komen". Zoals bekend kwam Sudetenland in 1938 op grond van het akkoord van Miinchen by Duits land. DINSDAG 21 JUNI Kurzaal, 20.15 uur. Kon Hi WOENSDAG 22 JCM weerrapporte» (Van hedenmorgen o"1 Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo E openhagei Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Z tin cb Genéve Locarno Weten Innsbruck Belgrado Athere Barcelona Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt zwaar ben onbewolkt ?waar bew. hall bew. half bew onbewolkt on be wolk' zwaar bew geh bew. geh bew. regen regen zwaar bew regen licht bew geh bew regen geh bew zwaar bew aar bet- zwaar bew onbewolkt haif bew half bew hal. bew z aar bew

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2