LEIDSCH DAGBLAD lustige aftocht Duitsers Boeddhistisch verzet in Vietnam geëindigd Ontslag voor wilde stakers JAMIN RODE INVLOED OP STUDENTEN IN AMERIKA DE GAULLE NAAR MOSKOU VERTROKKEN RECORD \BEZOEK i TROPISCHE REGENVAL \Na verregend weekeinde Vroeg Van Hall al om BEMANNING LAATSTE GEMINI'S ontslag commissaris? kwaamheden heeft, doch dat deze ontoereikend zijn om de functie van hoofd van de Amsterdamse politie korpsen naar behoren te vervullen. Burgemeester Van Hall zou de mi nister, van wie de benoeming van een hoofdcommissaris moet uitgaan, in deze dringend om hulp hebben gevraagd. Mr. Toxopeus zou toen hebben toegezegd het verzoek in overweging te zullen nemen. Tot zo ver het bericht over een kwestie, die mr. Toxopeus zich niet herinnert. De Amsterdamse hoofdcommissaris van politie, de heer Van der Molen, was vanmorgen niet te bereiken voor commentaar. Ook de afgelopen week heeft hij de pers niet te woord wil len staan. Citadel van Hoeé gevallen De communistische partij in de Verenigde Staten heeft de hand in de demonstraties op universiteiten tegen de Vietnam- politiek van de regering, zo staat in een verslag van de Se naat voor de binnenlandse vei ligheid. Volgens de commissie wordt het steeds duidelijker dat de communisten door het ver oorzaken en gebruikmaken van onrust op de universiteiten jon geren voor hun zaak warm wil- I fort arriveerden. Een groepje jonge raddraaiers deed diit wel. De mariniers len maken. I namen er vijf gevangen, ontkleedden In Saigon is gisteren een over eenkomst gesloten met de boeddhis ten waardoor dezen hun verzet dat nog in het Instituut boden, zullen opgeven. Volgens de overeen komsten zullen de enkele honderden boeddhisten, die sedert zaterdag in het instituut waren omsingeld, een voor een naar buiten komen. De vjjf leiders die sedert vrijdag in honger staking waren in het hoofdbureau van politie hebben besloten te ver trekken. Het Instituut was door de politie omsingeld nadat een groep jongeren een politieman in burger hadden ge dood. De moordenaar zou zjjn toe vlucht m het Instituut hebben ge zocht. De citadel van de Zuidvietnamese stad Hoeeé is zaterdagmiddag in handen van de Zuidvietnamese ma riniers gevallen en de opstand van de -stad is militair gezien tot een ein de gekomen. De mariners maakten zich zonder slag of stoot meester van het hoofd kwartier van de opstandige militai ren der eerste divisie, die zich had den verschanst in die citadel, een vier kant bolwerk van drie bij drie kilo meter. De militairen noch de monniken boden weerstand toen de mariniers bij de verschillende ingangen van het A.D.M. stuurt 150 man weg (Van onze A'damse correspondent) De Amsterdamse Droogdok Maat schappij (ADM) heeft met ingang van vandaag 150 werknemers ont slagen, merendeels communisten, omdat zij diverse malen hebben deelgenomen aan wilde stakingsac ties. Zij hebben in de afgelopen tien dagen het personeel meermalen trachten aan te zetten tot voortij dige beëindiging van het werk en werkweigering. Vanochtend werd op de werven van de ADM normaal ge werkt door de overgebleven arbei ders. „Onzin", noemde de directie van de ADM vanochtend de berichten als zou er worden gestaakt op de werf van deze maatschappij. Wel stonden on geveer 50 voormalige werknemers, die vanochtend telegrafisch ontsla gen zijn voor de poorten van het be drijf, maar zij belemmerden het werk beslist niet. De ontslagen werknemers hebben het volgende telegram ontvangen „Wegens het ondanks herhaalde waarschuwing niet verrichten van aan u opgedragen werkzaamheden, ontslaan wij u om deze dringende reden op staande voet. Derhalve zal u met onmiddelijke ingang geen toe gang tot ons terrein meer worden verleend, behalve voor het inleveren van gereedschap en het ophalen van eigendommen op vrijdag 24 juni a.s. Brief volgt. Directie ADM". hen en dreven de naakte jongelui met de punt van de bajonet voor zich uit. Zij lieten bekend maken aat bij voortzetting van de ongere geldheden de vijf gijzelaars ter plaatse zouden worden doodgescho ten. De ongeveer 2.000 regeringsmilitai ren drongen ook door in de pagodes van de anti-regeringsgezinde boed dhisten. De regering in Saigon be noemde inmiddels een nieuwe com mandant van de plaatselijke troepen: kolonel Ngo Kwang-troeong, plaats vervanger van brigade-generaal van Xoean Nhoean. De Zuidvietnamese militante boed dhistenleider Tri Qoeng, die al twaalf dagen in hongerstaking is en zich in een ziekenhuis in Hoeé bevindt, is vandaag onder een soort huisarrest geplaatst. Gewapende politiemannen in gevechtsuniform betrokken de wacht bij het gebouwtje waar de 44- jarige monnik sinds een week ver blijft. Volgens de politie gaat het er alleen maar om hem te „bescher men", maar waarnemers achten het duidelijk dat men wil voorkomen dat hfj in contact komt met andere boed dhisten. Tri Qoeang zou zeer ver zwakt zijn. Een Vietcong-eenheid ter sterkte van een compagnie viel vandaag een districtshoofdkwartier op nog geen twee kilometer van het centrum van Hoeé aan. De guerrillastrijders, ge kleed in groene camouflage-unifor men, bliezen een deel van het hoofd kwartier op. Ook een nabijgelegen- school vloog gedeeltelijk in de lucht. De regeringstroepen leden lichte ver liezen. Tot voor kort was de guerril la-activiteit in het gebied van Hoeé miniem. Het leven in deze noordelijke stad begon vandaag, na het herstel van het regeringsgezag weer normaal te worden. Het volledige uitgaansver bod is verzacht tot een avondklok van zes uur, de winkels gingen weer open en de markt was al weer bij na in vol bedrijf. Geen probleem Premier Ky van Zuid-Vietnam verklaarde zaterdag, dat de overblijf selen van het boeddhistische verzet vooral ook 's zomers, want Homburg maakt het u zo lekker makkelijk en u maakt het ook zo makkelijk lekker met z'n verruk kelijke vleesconserven. Kies o.a. uit leverpastei, soep balletjes, varkensvlees, rundvlees, ballen gehakt, vacuum verpakte Homburgers en de... beroemde rookworst „in het geheel geen probleem" vor men voor zijn militaire regering. HU deelde mede, dat hij orders had ge geven om het bolwerk van de dissi denten Hoeé, stap voor stap te zuive ren met vermijding van geweld en strijd waar dat mogelijk zop zijn. Hy beschreef de boeddhisti sche agitatie van de laatste tijd in Saigon als „geschreeuw van kleine kinderen onder aanvoering van een handvol monniken en betaalde agi tators" en zei: „Ook daar zullen wij spoedig mee afrekenen". De premier sprak op een tuinfeest ter viering van het feit, dat hij een jaar aan de macht is, langer dan enig premier sinds de omverwerping van president Djem in 1963. Vervolg op pag. 2 President De Gaulle is vanoch tend per vliegtuig naar Moskou ver trokken voor een officieel bezoek van twaalf dagen aan de Sowjet-Unie. De president reist in gezelschap /an o.a. zijn echtgenote, minister van Buitenlandse Zaken Couve de Mur- vflle en van zijn zoon, kapitein ter zee Philippe De Gaulle. De reis wordt gemaakt met een speciaal „Caravelle" - straalverkeersvliegtuig, dat om ongeveer 14.00 uur Ned. tijd in Moskou zou aankomen. ($ucJ CJit het Leidsch Dagblad van 19 juni 1866: Bij de heden op het Raad- J huis plaats gehad hebbende herbesteding van het schoonmaken, invoegen en j herstellen der gemetselde bouivallen, zijn aannemers geworden P. Kooreman Pz., i Metselaar alhier en A. Ver- hoog, Metselaar alhier. j (Advertentie) Hotel Bélle- vue. Bentheim (Duitsch- land). Gedurende het bad- seizoen abonnement de per- soon f 2,- a f 2,50 per dag. E. Cordeo. ,pï< «richt 1 maart 1860 MAANDAG 20 JUNI 1966 No. 31899 ecteur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ifdredacteur: J. Brouwer f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bjj vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze Haagse correspondent) verwachte filevormingen en opstoppingen op de Neder- wegen zijn gisteren nagenoeg uitgebleven. De regen is de ■zaak van geweest, dat vele Duitsers, die hun lange weekeinde Nederland doorbrachten, verspreid over de dag naar hun terugkeerden. De wegeninformatiedienst K.N.A.C.-A. \V.B. noemde de toestand op de wegen voor de zondag zelfs jterdag al hadden vele Duitsers, in het bijzonder hotel- en pension- ten, de terugreis ondernomen. )e meesten van de ruim 150.000 kampeerders onder wie zeer veel tsers lieten zich echter niet verjagen. zoals die zich vrijdag bij het binnen komen van de honderdduizenden Duitsers voordeden. Op de doorgaan de wegen werd geen melding gemaakt van ernstig oponthoud. Het was slechts ietsje drukker dan op een normale zondag. De treinen naar Duitsland waren gisteren voor 100 procent vol. Kamperen Bij grenspost Berg (Zevenaar) gin gen de Duitse auto's met een vrijwel constante stroom van 30 tot 35 wa gens per minuut de grens over. De Duitse douane oefende nagenoeg geen controle uit. Op zaterdagavond hadden veel Duitsers reeds de terugtocht aan vaard, vooral diegenen, die in hotels en logies hun intrek hadden geno men. De kampeerders de kampeer - inf ormatiedienst A.N.W.B.-A.N .V .V schat hun aantal in totaal op 150.000 200.000 hielden het wat langer uit. Tachtig procent van de Duitse kampeerders is huiswaarts gekeerd. De anderen blijven nog een dagje of zijn dit weekeinde aan hun vakan tie begonnen. Beds donderdagavond kwam de me stroom Duitsers richting Ierland op drift. Profiterend van warme- en in het Roergebied fcende zomerweer wilden zij de se herdenkingsdag, „de dag der se eenheid", en het weekeinde de Noordzeekust doorbrengen, llgens de A.N.V.V. heeft Neder- 1 in het voorjaar nog nooit 1 uitzondering van de traditionele I [tijdagen zo'n druk bezoek van I sers beleefd. Omdat dit bezoek I lgens nogal onverwacht kwam, er aan de grens geen steekproe- f genomen, ït verwonderlijke Is, dat de rel- s in Amsterdam geen invloed l.x len uitgeoefend. De pensions en 1 (Van onze weerkundige medewerker) twee dagen met tropische maturen in ons land is er wekeinde in een deel van Ne- ind een tropische regen ge- n, vooral in Zuid-Limburg ijssel, de Veluwe en in Bra- Zaterdagmorgen lag er nog 1 wij onschuldige onweerssto- I boven zuidoost-Frankrijk. storing trok zaterdag en in laarop volgende nacht als een actieve en regenrijke depres- uist over België en het oos- k deel van ons land naar de rdzee. Sinds juli 1956 zijn er l een etmaal niet meer zulke 1 e hoeveelheden regen in ons d gevallen. Almelo noteerde trmorgen 88, Friezenveen 87, Weid Zuid-Limburg 86, Lun- m 78, Nijmegen 73, Meppel 71, ie en Bennekom 70, Hengelo irnhem 54 en op de vliegvel- V alkenbur g Z.Hen nte 50 millimeter regen. Vrij- in het hele land werden hoe heden tussen 20 en 30 mïlli- er gemeten. ok op de anders vaak droge deneilanden vielen zware in. Op Schiermonnikoog werd flinke windhoos waargeno- Si.Sr werd voor duizenden gul- 0S schade aangericht. Ook bo- Friesland en de kop van )rd-Holland stond gisternacht m dit zware iveer enkele w windkracht 8 uit noord- t. De meeste regen veroor- ïte deze bijzonder actieve de- ssfe in de Ardennen, waar in it Hubert in een etmaal 124 Meter regen iverd gemeten, juni-maand is op enkele ïtsen in ons land nu al be- grijk natter dan normaal, ïïger 21 juni hebben vij de )ste dag, wanneer 's avonds drie minuten over half tien zon het hoogste punt boven kreeftskeerkring bereikt. 'EERBERICHT Onvast uecr Bet KNMI in De Bilt verwacht van den. tot morgenavond: wisselende folking en plaatselijk enkele bui- Overwegend matige wind tussen st en zuid. In het noordoosten van land iets lagere, elders ongeveer lelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 11-15 uur) STRAND VERWACHTING Morgen: verspreide buien maai' to opklaringen dan vandaag. Ma- e z.w. wind; iets te koel, in de tóag 17 a 18 graden. Zeewater 17 tóen. Vooruitzichten: wat wissel- maar ook perioden van vrij "tó strandweer. 21 JUNI Pop: 4.19 uur; onder- 21.04 uur. op: 6.43 uur; onder- 23.48 uur. [Hoogwater te Katwijk te 4.42 en P'H uur; laagwater te 0.36 en 12.57 11 nummer bestaat uit 16 pagina's hotels in Amsterdam waren vrijwel vol, evenals in Den Haag en in Scheveningen. Gespreid Toxopeus: „Ik kan het mij niet herinneren (Van onze parlementaire redactie) „Ik kan me er niets van herin neren". Dat is de reactie van mr. E. H. Toxopeus op de verklaring van burgemeester Van Hall, dat hjj vier jaar geleden toen mr. Toxopeus minister van Binnenlandse Za ken was al had gevraagd om com missaris Van der Molen te vervan gen. „Als het een dringende kwestie was geweest zou ik het me ongetwij feld herinneren", aldus de liberale fractieleider. „Maar, er was toen in Amsterdam niets bijzonders aan de Mr. Toxopeus vond, dat de kwestie op een ruzie gaat lijken. „Eerst maakt de burgemeester de huidige minister verwijten. Nu krijg ik ze. Dat is allemaal afschuiven. Dat vind ik een spijtig teneur". Hij voegde er aan toe: „Dit alles geeft de mensen alleen maar het gevoel dat er in Amsterdam helemaal geen gezag meer is." Het ministerie van Binnenlandse Zaken zei vanochtend over de Am sterdamse brief geen mededelingen te kunnen doen. „Wij zijn er mee bezig", zo luidde het enige commen taar. Aanleiding tot deze kwestie is het bericht, dat burgemeester Van Hall de vorige minister van Binnenland se Zaken mr. E. H. Toxopeus zou hebben meegedeeld, dat de hoofd commissaris van politie, de heer H. J. van der Molen, niet voor zijn taak was berekend. Hij zou de mi nister er toen op hebben gewezen, dat de heer Van der Molen wel be- Het slechte weer van zaterdag en gisteren heeft echter gezorgd voor een spreiding van het verkeer in de richting oostgrens. Nergens was er sprake van chaotische toestanden, Deze vleugel staat in een eta- I de Ginza. Het instrument is ech- i het is namelijk geheel van cho- lage in de voornaamste winkel- ter niet gemaakt om er wellui- cola vervaardigd en weegt 240 kg! en amusementsstraat in Tokio, dende tonen aan te ontlokken: De waarde wordt geschat op drie duizend gulden. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa heeft bekendgemaakt, dat James Lovell jaar) en Edwin Aldrin (36 jaar) de Gemini-XII zullen bemannen, die tegen het einde van dit jaar wel licht midden november zal wor den gelanceerd. Dit zal de laatste Gemini-vlucht zijn. Daarna zal de Nasa zich gaan wijden aan het Apollo-project, dat een landing op de maan beoogt. James Lovell krijgt het commando over de Gemini-XII. Hij maakte met Frank Borman deel uit van de be manning van de Gemini-VII. Edwin Aldrin zal een ruimtewandeling ma ken die evenlang zal duren als een omwenteling om de aarde. Ook staan verscheidene enteringen van een doelraket op het program. Als plaats vervangers zijn Gordon Cooper en Eugene Cerman aangewezen. Op 18 juli moet de Gemini-X de ruimte ingaan, met John Young en Michael Collins. Twee maanden later volgt de Gemini-XI met Charles Conrad en Richard Gordon. Na het akkoord tussen Indo nesië en Maleisië ter beëindiging van de „confrontatie-politiek" keren Indonesische troepen terug uit noordwest-Borneo. Zij zullen bij het garnizoen van Djakarta worden ingedeeld.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1