Oratie prof. De Smidt als Leids hoogleraar Nieuwe kleuterschool in Leiden geopend Ambassadeur" van de Leidse vakbeweging Uw kennissen noemen u evenwichtig. Problemen zietu meestal rustig onder ogen. U steekt er graag een pijp bij op- Zijn we er dus vér naast ais we denken dat u Coopvacrt rookt? NOORDEINDE 85 Scheepsramp 20 doden en 12 vermisten Aannemershuis in Leiden geopend OVERLEDEN H. VAN OTTERT NAM AFSCHEID Briljanten sieraden Moderne diamant-collectie. Ringen met briljant. reeds vanaf f 75,- Juwelier VAN DE WATER Haarlemmerstraat 181 AJtyd voordelig. 5 gesloten. ZATERDAG 18 JUNI 1966 LLIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 VA Hierdoor berichten wij onze geachte clientèle, relaties en vrienden, dat met ingang van 15 juni 1966 onze kantoren, ateliers, magazijnen en show rooms zijn verplaatst van Zwarteweg 6, .Den Haag naart (hoek Oranjestraat) DEN HAAG - TEL 070-184187 PELGROGT PELTERIJENFABRIEK In een communiqué van de Ame rikaanse kustwacht Is gisteren mee gedeeld, dat als gevolg van de botsing tussen de Britse tanker „Alva Cape" en de Amerikaanse tanker „Texaco Massachusets" in de haven van New York 20 zeelieden zijn omgekomen en 40 gewond. Er zijn 12 vermisten; negenenzestig zeelui werden gered. Over de oorzaak van de aanvaring tussen de schepen is nog niets be kend. Het weer was helder. Er is een onderzoek door de kustwacht gaande. Stijlvol ontmoetingscentrum Codificatie perikelen Prof. mr, J. Th. de Smidt aan vaardde gistermiddag met een oratie het Groot Auditorium over „Codi ficatie-perikelen" het ambt van ge woon Leids hoogleraar in het oud vaderlands rechte Paul Scholten schreef in 1934 in zijn „Algemeen deel", dat het wense lijk zou zijn de archieven van de eer die belast was met het van een Burgerlijk Wet- de zgn. Commissie 1798 te nemen en daaruit hetgeen van belang is openbaar te maken het werk dat door de in 1962 mr. Henri Aa reeds is ver kan binnen afzienbare tijd Scholtens wens gedeeltelijk worden vervuld. Onder andere zullen worden gepubliceerd de drie memories van Amsterdamse hoogleraar H. C. Cras en de voorgeschiedenis van de van de „Inleiding van het Verleende in Leiden recht in het algemeen" die in 1804 werd gedrukt. Voornamelijk aan de hand van dit materiaal geeft spreker een beeld van de perikelen rond deze codifica tie, die bij onze eerste staatsrègel.'ng van 1798 was voorgeschreven. Codifi catie was ten onzent een vreemde klank, die alle revoluties ten spijt, de juristen in de Bataafse Republiek nauwelijks kon beroeren. Eenmaal, bijna gedwongen aan het werk ge zet, worden Cras en de zijnen door het werk zelve als het ware gebiolo geerd. Hoe moet, zo'in wet worden op gezet; voor wie is die wet eigenlijk bestemd; wat verwacht 'men' van dat werk? Niet het Pruisische, Russische of Franse voorbeeld is gevolgd, maar de „Instituten" van de Nederlandse Ga jus ofwel de „Inleiidinge tot de Hol landse rechtsgeleerdheid" van Hugo de Groot. De commissie volgde wel het systeem van Grotius, maar niet de korte en heldere formuleringen van het Delfts orakel. De geleerde en uitvoerige professorentaai van de commissie vond echter geen genade in de ogen van de rechters, van het Nationaal Gerechtshof ten in de ogen van Joannes van der Linden. Deze laatste maakte onder Lodewijk Napo leon een Burgerlijk Wetboek dat ge baseerd was op het werk van de com missie 1798 en op de code civil. Een knap en helder werkstuk, dat echter geen genade kon vinden in de ogen van Cras. Prof. De Smidt wordt na de oratie in de ontvangstzaal van de Academie gelukgewenst door prof. mr. R. Feenstra. die Ro meins recht doceert. (Foto L.D./Holvast) Toen in 1813 aan de inlijving bij Frankrijk een einde kwam kreeg de Leidse hoogleraar J. M. Kemper, een toegewijd leerling van Cras, de op dracht een Nederlands wetboek te maken. Ook de ontwerper-Kemper zijn van diezelfde academische geest doortrokken als liet werk van Cras. Ook die ontwerpen missen de lucidi teit van Grotius' werk, dat ook weer aan dit nationaal wetboek ten grond slag lag. Mede daardoor keerde het getij en werd tenslotte de Franse co de civil de basis voer ons B.W. van 1838, Bij de verschijning van het zesde boek van het nieuwe B.W. schreei Van Oven :n 1962, dat dat was een „werk van en voor rechtsgeleerden" Cras en Kemper hadden het. over een wetboek voor de „denkende koppen" en niet voor de „gewone man" dié immres niet eens lezen kon. „Thans leest men; denkt men: wil men al thans worden voorgelicht. Onze wet gever moge dat wel bedenken", al dus de slotzin van deze rede. Na de oratie, die met de gebruike lijke toespraken werd besloten, reci pieerde prof. de Smidt in de ont vangstzaal van de Academie. Het fraaie aannemersgebouw aan de Rijnsburgerweg (no. 159), dat als centraal punt voor de bouwnijverheid in Leiden en omgeving ongetwijfeld een nut tige functie zal vervullen, is gis termiddag officieel geopend door de ere-voorzitter van de afdeling Leiden en Omstreken van de Ned. Aannemers- en Pa troonsbond voor de Bouwbedrij ven in Nederland, ir. J. J. G. van Hoek. Met de officiële opening van het gemoderniseerde pand hebben de Leidse aannemers de beschikking ge kregen over een eigen onderkomen. In dit gebouw is, zoals reeds eerder gemeld, het kantoor gevestigd van de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijver heid, waarvan de Leidse afdeling het correspondentschap heeft. Behalve j dit kantoor bevat het gebouw een stfjlvol ingerichte bestuurskamer en een gezellige vergaderzaal voor onge veer zestig personen. Voordat ir. Van Hoek gelegenheid kreeg om op de openingsmiddag zijn gelukwensen aan het afdelingsbestuur aan te bieden, sprak de voorzitter van de afdeling Leiden en Omstre ken van de Ned. Aannemers- en Pa troonsbond, de heer C. Kamsteeg zijn vreugde uit over de totstandkoming van dit „eigen dak". Hij vertelde, dat al in 1964 - de Leidse afdeling vierde toen haar zestigjarig bestaan - het plan rees om een aannemersgebouw te stichten. Dank zij de inspanning van vele bestuursleden is het er nu twee jaar na het jubileum, gelukkig van gekomen. De ere-yoorzitter, die de opening verrichtte door het hijsen van de N.A.P.B.-vlag in. de. tuin ,van het, ge bouw, sprak van een huwelijk tussen een huis en een organisatie. Het ver heugde hem dat de twee elkaar heb ben gevonden. Ir. Van Hoek maakte van de gele genheid graag gebruik om te wijzen op het feit, dat de Leidse afdeling in het gehele land een goede naam heeft. Hij twijfelde er niet aan of het aannemershuis zal een nuttige func tie gaan vervullen. De bondsvoorzitter, de heer L. J. Te Pas, die op deze middag van zijn belangstelling blijk gaf. bracht de Leidse afdeling hulde voor al hetgeen deze voor de landelijke bouwnijver heid doet. De architect H. v. d. Berg uit Lei den dankte mede namens de Leidse aannemersfirma J. Bekooy voor de verbouwingsopdracht. Hij bood een grote asbak voor de bestuurstafel aan, de aannemer zorgde voor een zeer bijzondere wandklok. Zij tenslotte nog vermeld dat, een damescomité de stoffering van de bestuurskamer voor zijn rekening i heeft genomen. Deze aankleding werd I op symbolische wijze door mevr. j E. de Water aangeboden. Met een l drukbezochte receptie werd het feest van de opening besloten. Verzoening Det wee socialisti sche partijen van Italië zullen dit najaar herenigd worden. Mdrio Ta- nassi, secretaris van de sociaal-de mocraten, heeft gezegd, dat samen gaan van zijn partij en de socialis tische partij van vice-premier Pietro Nenni vast staat. Vierde school binnen enkele maanden bijstand in pastoraat In Leidschendam is in de II ouderdom van 84 jaar overle den ds. D. M. Vermet. emeri- van de Ned. Herv. Ds. Vermet, die na zijn emeritaat (in 1947) vele jaren te Leiden als hulpprediker werkzaam is geweest en aldaar tijdens vacatures in diverse wijkgemeenten bijstand in het pas toraat verleende, is ook nog als gees telijk verzorger verbonden geweest aan het Academisch Ziekenhuis. Nadat de heer Vermet in 1908 door het provinciaal kerkbestuur van p t Noord-Holland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij op 10 oktober van Net daaropvolgende jaar bevestigd als predikant van de hervormde ge- meente van Herwijnen in de classis Bommel. Daarna diende de thans overledene verder de hervormde ge meenten van Klaaswaal in de classis Dordrecht 1920 tot 1925; Balk in de classis Sneek 1925 tot 1929; Oogter- bierum in de classis Franeker 1929 tot 1934 en tenslotte ongeveer der- tien jaar die van Leidschendam waar hem met ingang van 1 mei 1947 °P ruim vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats vinden maan dagmiddag om twee uur op de Al- gemene Begraafplaats aan de Rode laan te Voorburg. Eindexamen Chr. Lyceum Leiden Aan het Chr. Lyceum te Leiden zun geslaagd voor het eindexamen m.m.s.: Els van Ameyden Leiden; M. van den Bos Leiden; Betty Brands, Hanneke Coert, beiden Oegstgeest; Jooje Hanegraaff en Carla den Hee- «en beiden Leiden; Jelien Kammer Wassenaar; Bea. Marijt Noordwijk; Heieen Oldenhof Katwijk; Gerry Kotman Voorschoten. Het examen wordt voortgezet. Geslaagd voor het eindexamen hbs- K Piet Bassa Oegstgeest, Jaap van den Broek Oegstgeest; Jaap Buitink Wassenaar; Dick van Buren Leider dorp; Leo Ginsel Katwijk; Dick Glasbergen Kajtwijk; Henk Guyt Katwijk; Fer Hansen Leiden; Jac. Heemskerk Rijnsburg; Richard van Holtz Noordwijk; Piet Kroon Lisse; 'r van der Plas Katwijk; Rienko Pnns Wassenaar: Nico Rade Voor- °ut; Huug Schaap Katwijk: Henk PPek Leiderdorp; Gert Timmermans wassenaar; Kees Tijben Katwijk; Keniny Vergunst Katwijk; Marien an der Wolf Lisse. Het examen wordt voortgezet. afdeling Leiden van het KNV, mr. J. W. ten Napel, directeur van de Gem. Sociale Dienst en de heer B. de Kier, die tevens enkele persoon lijke herinneringen ophaalde. Enige geschenken werden aangeboden. De heer Van Cittert, die een met 'hu mor doorspekt antwoord uitsprak, dankte voor de vriendschap, die hij al die jaren van zovelen heeft mo- In het gebouw, tot de totstandkoming waarvan hijzelf in de dertiger jaren zovele .bouwstenen" bijdroeg: het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Oude Singel, heeft de Leidse chris telijke vakbeweging gisteravond afscheid genomen van één van haar trouwste en oudste medewerkers, de heer H. van Cittert. „Geen bij-lopertje" Ruim. veertig jaar maakte de heer Van Cittert deel uit van het bestuur van de L.C-.B., terwijl hij daarnaast de cshristelijke vakbeweging in tal van commissies en besturen ver tegenwoordigde. Niet ten onrechte noemde de hui dige voorzitter van de L.C.B., de heer J. G. Lamers, de heer Van Cittert dan ook gisteravond in zijn dank- en afscheidswoord „een am bassadeur, die de vakbeweging in tal van openbare colleges, vooral op het sociale vlak, met grote toe- Wijding heeft gediend". De heer Van Cittert, aldus spreker, was geen bij-lopertje. Hij gaf zich voor de volle honderd procent en was één van de pioniers, die de op^ komst van de vakbeweging volledig heeft meegemaakt- Hij was een man, die fel protest aantekende tegen on recht en de vakbeweging een eigen gezicht heeft gegeven. De heer La- mers, die ook mevrouw Van Cittert in deze hulde betrok, bood het schei dende bestuurslid een envelop met inhoud aan teneinde hiervoor tot aanschaffing van een tinameuble ment over te gaan. De penningmeester van het CNV, de heer J. van Rheenen, die voor deze gelegenheid speciaal naar Lei den was overgekomen, tekende de heer Van Cittert af als een man van grote wijsheid en levenservaring. Een man, die aan „de wieg" van de christelijke vakbeweging heeft ge staan en mede het CNV, na het be ëindigen van de tweede wereldoorlog, er weer bovenop heeft gebracht. Wethouder Menken ook de wet houders Piena en Harmsen waren aanwezig herinnerde aan de gio- te verdiensten, welke de heer Van Cittert voor het vakverengingswerk in de Sleutelstad heeft gehad. In gelijke geest spraken deze avond de heer De Wilde, voorzitter van de gen ontvangen. Zonder de vriend schap en de in mijn werk ontvan gen steun van God, was het mij on mogelijk geweest om iets te kunnen presteren. Na dit officiële afscheid drukten velen, o.w. afgevaardigden van bij de LCB aangesloten afdelingen en de directeur van het Gew- Arbeids bureau, de heer J. Sjoerds, de heer en mevr. Van Cittert de hand ten afscheid. De heer J. G. Lamers (links) neemt afscheid van de heer en mevrouw Van Cittert. Ifnto L.D./Holvast) Versiering Het meest opvallende aan de splin ternieuwe kleuterschool is de enorme wandschildering in het speellokaal. De kunstenaar Pieter Geraedts heeft op de grote muur van deze ruimte j een sprookje op kleurige wijze in I beeld gebracht. Het is voor het eerst dat een kunstwerk tegelijkertijd met De nieuwe kleuterschool in de O ppenheimstraal (Foto L.D./Holvast) de opening van de nieuwe school ge reed is. De andere scholen, die tot dusver in Leiden werden geopend, moeten allemaal nog wachten op het gereed komen van hun kunstwerk. Pieter Geraedts heeft in samenwer king met zijn 15-jarige zoon voor een fleurige wandversiering gezorgd, die extra aantrekkelijk is voor een kleu terschool omdat dierfiguren van het schilderij kunnen worden genomen en als speelgoed kunnen dienen'. De nieuwe kleuterschool werd ge bouwd door de fa. Van Heeswjjk uit Utrecht naar een ontwerp van de Leidse dienst gemeentewerken. De kleuters nemen hun school maandag, ochtend in gebruik. De St. Bernadette-kleuterschool werd in 1959 gesticht, maar een eigen gebouw was tot nu toe niet voorhan den. Dat de opening van dit fraaie nieuwe gebouw gistermiddag aanlei ding was tot blijde gezichten bij het schoolbestuur, kleuterleidsters en ouders is begrijpelijk. Tijdens de offi ciële overdracht die plaats vond in het gebouw van de St.-Joseph- school in de Oppenheimstraat wer den die blijde gevoelens onder meer vertolkt door dr. G. W. M. Kallen berg voorzitter van de Stichting, die uitdrukking gaf aan zijn vreugde over deze nieuwe school. Daarna was het woord aan wethouder S. Sannes, die de school officieel overdroeg. Ge meente-architect ir. Koch gaf vervol gens een overzicht van de nieuwe school, waarbij hij nog eens de voor delen van het systeem HB 80 belicht te. De St. Bernadette-kleuterschool bevat drie leslokalen en een speel lokaal. De ruime gang vervult in het gebouw een belangrijke functie. De kinderen kunnen er elkaar ontmoe ten en het besef krijge dat zij deel uitmaken van een gemeenschap. Rond het gebouw komt een tuin en er is een ruime speelplaats. De scholenbouw volgens het systeem HB 80 begint in Leiden gestalte te krijgen. Binnen enkele maanden werden vier nieuwe scholen, die volgens dit vereenvoudigde bouwprocédé werden uitgevoerd, in gebruik genomen. De Leidse wethouder van Onderwijs, de heer S. Sannes, droeg gistermiddag de vierde school (sinds 22 april) officieel over aan de „Stichting R.-K. Scholen", die in het nieuwe gebouw aan de Oppenheimstraat de St. Berna dette-kleuterschool gaat onderbrengen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3