EIDSCH DAGBLAD Van Hall vroeg vergeefs bijstand marechaussee IN KARLSRUHE 20.000 DEMONSTRANTEN fassaal jrotest tegen ongres van ieo-nazi 's Gratis vakantie voor gewonde agenten JAMIN (On en biaiên „Morele injectie" uit Nijverdal Slechts 60 man Rijkspolitie gekregen NEDERLANDSE OMGEKOMEN IN SNEEUWLAWINE Weer geval van zelfverbranding FOUILLERING VAN STUDENTE WAS ONJUIST BREESTRAAT 173 cericht 1 maart 1860 ZATERDAG 18 JUNI 1966 No. 31898 iteur: E A. E. van Dishoeck teur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 (Van onze correspondent in Bonn) schatting twintigduizend vakbondsleden uit Baden-Wür- feberg hebben gisteren in Karlsruhe deelgenomen aan een pro lbetoging tegen het congres, dat de Nationaal-Democratische |tij dit weekeinde in deze stad houdt. De NDP is in vele op- Iten de opvolgster van Hitlers NSDAP. Een enkele maal kwam het tot botsingen tussen de betogers en de h-nazïs. Demonstranten trokken drie jongelui die met een span- Üyjfc mn de NPD reden, uit hun auto. De politie kwam tussenbeide de NPD-aanhangers te beschermen. Over het algemeen had de ling echter een ordelijk verloop. b leden van het Westduitse vak- kond DGB waren omstreeks half f met zeven extra-treinen naar e gebracht. Om één uur wer- Xde onder een tropische hitte lu lde demonstranten toegesproken Jfcde voorzitter van de DGB, afde- A Baden-Würtemberg, Lohner. In B toespraak werden dezelfde me- Jen geuit die ook op spandoeken jfborden op het plein tussen de ■thalle en de Schwarzwaldhalle lens een demonstratie werden ge- „Denk aan '33", „De beste keet van de toekomst is het ver- In", „Niets geleerd, alles verge- Het koufront, dat gisteren met wen en onweer ons land pas- jferde, is nu tot ver in Duitsland In Frankrijk is een ij. feme storing ontstaan, die door e heersende bovenwinden naar li n orden zal worden gebracht. e storing heeft een neerslagzone IIJ1/ zich, die eveneens naar het 5 worden komt. In verband liier- «e wordt in 'hoofdzaak van- mond en vannacht ook in Ne- |Jerland plaatselijk enige regen, iegelijk in de vorm van buien, Ook morgen blijft de kans op atselijke buien bestaan. Er lera evenwel ook perioden met neschijn zijn. f (Opgemaakt om 10 uur). 19 JUNI 1 Zon op; 4.19 uur; onder: 21.03 uur; Maan op: 4.22 uur; onder: 22.22 u. hoogwater te Katwijk 3.15 en 15.43 uur, laagwater te 11.32 en 23.53 u. <20/6 hoogwater te 3.57 en 16.28 u, laagwater te 12.12 uur). STRAND VERWACHTING Ook morgen perioden met zonnig «randweer, maar in de middag of avond ook een onweerskans. Zwakke matige wind tussen zuid en zuid west. in de middag 18 tot 20 graden, bewater 17 graden. Vooruitzichten: Licht onstabiel, toaar wel perioden met goed strand weer. nummer bestaat uit 18 pagina's door een hakenkruis lopende zin: „Nu kan men weer" door de eigen ordedienst verwijderd. Later zag men echter leuzen als „NDP: wij hebben Erhard al, wij hebben geen Adolf no dig", en andere opmerkingen die regelrecht tegen de CDU en kanse lier Erhard waren gericht. Tot een treffen met de politie, die gedisciplineerd achter de bomen met versterking en waterkanonnen stond opgesteld, kwam het niet. Ook bleven hardhandige confrontaties met de NPD uit, die pas zijn eerste besloten bijeenkomsten in de Stadthalle be gon, toen de demonstranten het plein hadden ontruimd. Het was van de aanvoerders van de demonstranten ook kennelijk niet de bedoeling het tot' een krachtdadige confrontatie te laten komen. Kort geding De gemeente Karlsruhe had het aanvankelijke huurcontract met de NPD voor de Schwarzwaldhalle en de Stadthalle ingetrokken, toen de vak bonden tegen de partijdagen van deze ultra-rechtse partij protesteerden. In een kort geding, dat de NPD daai-op tegen de stad aanspande, kreeg zij echter gelijk in haar eis, dat het huurcontract niet meer eenzijdig ver broken kan worden. Het is het tweede partijcongres van de Nationaal-Democratische Partij van Duitsland in haar bestaan. De partij werd in november 1964 opge richt. Het is een vergaarbak van de meest rechts-extremistische splinter partijtjes in de Bondsrepubliek. De NPD kwam in de belangstelling te staan, toen zij in maart by de raadsverkiezingen in Beieren twee procent van de stemmen behaalde en in sommige steden zoals Bayreuth zelfs 9 10 procent. Bij raadsverkie zingen in Hamburg, die enkele weken later plaatsvonden, behaalde de NPD daar 3.9 procent van de stem men. Met spanning wacht men nu op de landdagverkiezingen in Beieren. Ge vreesd wordt dat de groeiende ten dens van de rechts-radicalen zich vooral hier nog zal voortzetten. Programma In haar voorlopige par tijprogram ma, dat dit weekeinde in Karlsnihe zijn definitieve vorm krijgt, propa geert de NPD een „van vreemde be langen onafhankelijke Duitse poli tiek". De staat moet op een „echte autoriteit" en een „echte democra tie" berusten, de sociale rechtvaar digheid „ieder het zijne geven", een leuze die aan de spreuken op de hek ken van de nationaal-socialistische concentratiekampen herinnert. De NPD is tegen gastarbeiders en ontwikkelingshulp. De jeugd moet „plichtbewust en open naar de we reld" worden opgevoed, om weer stand te kunnen bieden aan de .dx'ie- gende slavernij van het communisme en de geestloze nivellering van de massa". De .handel in sex" moet worden bestreden met „nette en zui vere voorbeelden". De NPD is verder van mening dat in de Bondsrepu bliek „een gewetenloze kliek onze nationale, morele en zedelijke waar den systematisch ondergraaft en verachtelijk maakt". Hiei-mee worden pers, radio en te levisie bedoeld. De NPD is ook tegen de eenzijdige processen „waai-mee men ons verleden probeert te over winnen, terwijl in andere landen miljoenvoudige oorlogsmisdaden aan Duitse mannen, vrouwen en kinderen worden geduld". Niet in het minst vindt de NPD, dat „Duitsland aan spraak kan maken >p de gebieden waarin het Duitse volk eeuwenlang is opgegroeid". Eind 1965 teiae de NPD volgens een rapport van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Bonn rond 14.000 leden. Dit is de som van alle in de NPD opgegane extreem- recht se partijen bij elkaar. Met opzet poogt de NPD volgens ditzelfde rapport de terminologie van deze nazi's te venmjden, maar daarbij toch in dezelfde geest naar gelyx- soortige doelen te streven. Tien van de achttien leden van het hoofdbestuur van de NPD wa-1 ren al vóór 1933 lid van de NSDAP. I Een groot deel van hun aanhang be staat, behalve uit de oude garde, uit jongeren van 18 tot 21 jaar. Tijdens de discussie die zich na de protest bijeenkomst in Karlsruhe op straat ontwikkelde, was ook opvallend gade te slaan hoevele jeugdigen met oude- ren in de geest van de NPD spraken, i Ongeveer 20.000 vakbonds leden waren naar Karlsruhe ge komen om daar te demonstreren tegen de driedaagse bijeenkomst van de neo-nazistische Natio naal-Democratische Partij. Er werden spandoeken en borden met protestleuzen meegedragen. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall heeft op 31 mei ver geefs een verzoek gedaan op het ministerie van Binnenlandse Zaken om bijstand door rijkspolitie of marechaussee. In een brief aan het ministerie vroeg hij die dag om hon derd man met paarden en materieel. Al eerder, op 11 mei, had mr. Van Hall het ministerie in verband met de toenemende spanningen in de hoofdstad om assistentie van 150 man marechaussee gevraagd. Aan z\jn noodkreet werd toen slechts ten dele tegemoet gekomen. Hij kreeg zestig man rijkspolitie ter beschik king, zonder kader en zonder mate rieel. Dit is gisteren bekend gemaakt door het bureau voorlichting van de gemeente Amsterdam. Zoals gemeld heeft de minister van Binnenlandse Zaken donderdagavond tijdens de debatten over de ongeregeldheden in Amsterdam de burgemeester min of meer verweten dat hij niet in de nacht van maandag op dinsdag om bijstand heeft gevraagd. In Amster- Advertentle Zes mensen bedolven Tijdens een wandeltocht van het First plateau naar Meiringen in het Bemer-Oberland zijn gisteren zes Ne derlanders door een sneeuwlawine be dolven. De 55-jai-ige mevi-ouw M. A. Sakkers uit Utrecht is daarbij om het leven gekomen. Haar eclitgenoot bleef ongedeerd. De andei'e vier per sonen. twee echtparen u't Utrecht en Maarn liepen been- en sleutelbeen- bi-euken op. In Saigon heeft een 18-jai-ig boed dhistisch meisje zich gisteravond door zelfverbi-anding van het leven be roofd, uit protest tegen het beleid van de i*egering-Ky jegens de boed dhisten en de Amerikaanse steun aan dit bewind. Dit is het tiende geval van zelfverbranding ii. dc afgelopen drie weken. Het meisje liet twee brieven achter een voor president Johnson en een voor de boeddhistische kerk. dag vraagt men zich nu af of dit niet het gevolg is geweest van de eerdere vergeefse verzoeken van de burge meester. Mr. Van Hall heeft zich overigens, zo is gisteren ook door het bureau voorlichting benadrukt, dins dagochtend toen de ongeregeldheden begonnen onmiddellijk met een ver zoek om bijstand tot de minister ge wend. Op 11 mei vroeg de burgemeester versterking met het oog op de tijdens de pinksterdagen te verwachten drukte van toeristen en de door pro vo's georganiseerde „evenementen". De dag na Pinksteren vroeg de heer Van Hall opnieuw om bijstand omdat de moeilijkheden waren toegenomen en het met een sterke onderbezetting kampende Amsterdamse politiekorps de zaak niet meer aan kon. Aan de verzoeken om bijstand van mr. Van Hall is uitvoerig overleg met de politie vooraf gegaan. De laatste weken had de burgemeester zich ge regeld op de hoogte laten houden van de toestand die tenslotte de Amster damse politie boven het hoofd dreig de te groeien. Geen commentaar De heer Van Hall weigert op het ogenblik elk commentaar op deze zaak, ook op de gebeurtenissen van de afgelopen dagen en de kritiek die hij in de Kamer te verduren kreeg. Het hoofd van het bureau voorlich ting, de heer J. Mastenbroek liet gis termiddag desgevraagd weten, dat de heer Van Hall geen tijd had. Hij ver wees naar de verklaring, die de bur- gemeester woensdagmiddag in de gemeenteraad zal afleggen. Een woordvoerder van het ministe- i;ie van Binnenlandse Zaken gaf het volgende commentaar: Op 11 mei j.l. verzocht de burge meester van Amsterdam door tussen komst van de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land aan de minister van Binnen landse Zaken om versterking van zijn politiekorps te bevorderen in de vorm van honderd man van de Koninklijke Marechaussee met het benodigde kader en materiaal. Op deze aanvraag werden na overleg met de autoriteiten van rijks- en ge meentepolitie zestig man Rijks politie toegewezen, omdat dit korps het eerst aangewezen bijstandsorgaan is. Deze bijstand werd gegeven voor het tijdvak van 28 mei tot en met 5 juni. De tweede aanvraag, gedateerd op 31 mei, betrof wederom honderd man Koninklijke Marechaussee met kader (50 man) en materiaal. Dit was een aanvraag om verlenging. Daarop is besloten de bijstand van zestig man rijkspolitie te verlengen. Die bijstand werd telefonisch mee gedeeld. Deze regeling kon voor dat moment voldoende worden geacht, omdat de burgemeester bij telefonisch overleg zijn wens van honderd man had verlaagd tot zestig a zeventig man. Namens de fractie van de PSP zal de heer Bruggeman, lid van de Tweede Kamer voor deze partij, minister Smallenbroek (Binnenland se Zaken) schriftelijke vragen stel len over deze zaak. De geioelddadige gebeurtenissen in Amsterdam en met name het optreden van bepaalde groepen uit de bevolking tegen het wettig gezag zijn voor enkele ingezete nen van Nijverdal Overijssel aanleiding geweest om zich in een comité te verenigen met als doel morele steun te verlenen aan de gezagsdragers in Amsterdam. Met de politieke aspecten van deze zaak willen de comitéleden zich niet bemoeien, het gaat hen er alleen om de politie van Am sterdam een morele injectie" te geven, zoals de manufacturer D. S. Samuel Prins, één der comite- leden. het formuleert. Er is contact opgenomen met de heer H. J. van der Molen, hoofdcommissaris van politie in Amsterdam, die de onverwachte sympathiebetuiging op hoge prijs bleek te stellen. Het comité is er in geslaagd een aantal hotelka mers in Nijverdal te reserveren voor de politiemannen en mare chaussees, die bij de relletjes de ergste klappen hebben opgelopen. Met hun echtgenoten mogen zij een week lang gratis vakantie in Nijverdal komen doorbrengen. Voorlopig denkt het comité aan vijf echtparen, die in hotel Buur- sink zullen worden onderge bracht. Volgende week worden zij al verwacht. „Wij hebben ons ge- ergerd aan de passiviteit van de bevolking in Nederland", aldus de heer Samuel Prins. „Terwijl die agenten in Amsterdam niets an ders dan hun plicht deden, wer den zij geslagen en uitgescholden. Wij vijlden, dat er nu maar eens een tegendaad moet worden ge steld". Er zijn inmiddels al verschei dene sympathiebetuigingen ont vangen. Zo heeft men de finan ciering van de politie-vakantie- week al geheel rondIn overleg met de Amsterdamse hoofdcom missaris is besloten alleen de ern stigst gewonde agenten en mare chaussees te laten overkomen, die echt aan een week rust toe zijn. Enkelen van hen bevinden zich thans nog in ziekenhuizen. Ministers: De gang van zaken bij de fouille ring van een vrouwelijke arrestante, (een studente-provo) door de Am sterdamse politie was onjuist. Dit zeggen de ministers Smallen broek en Samkaldem in nader ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw Singer- Dekker (PvdA) naar aanleiding van de hierover bij de officier van justi tie ingediende klacht. Dit nader ant. woord vervolgt: De te Amsterdam voor de politie vastgestelde dienst voorschriften voorzien weliswaar niet de handelwijze, die moet worden ge volgd indien arrestanten fouillering weigeren toe te staan, doch bepalen wel dat het fouilleren van vrouwen alleen door vi-ouwen mag geschieden. De ministers achten het voorts even ongelukkig dat de arrestante na ge fouilleerd te zijn, slechts provisorisch gekleed aan een verhoor is onder worpen. Overigens blijkt uit het antwoord van de bewindslieden ook, dat de fouillering wel bij de wet en in arti kel 29 „gevangenismaatregel" is gere geld, maar dat de wijze van fouille ring niet in de wet is vastgelegd. In deze lacune is voorzien door instruc ties van de politiekorpsen door de plaatselijke autoriteiten. Een Öostduitse grens wacht rent naar de plaatswaar hij enkele seconden eerder een vluchteling heeft neergeschoten die de Amerikaanse zone tracht te te bereiken. De man, die al leen in een zwembroek was ge kleed, was reeds door twee prik keldraad-versperringen heenge- kropen en werd neergeschoten, toen hij door de derde klom. Westberlijnse politie, die deze foto nam, zag dat de grenswacht de man terugsleepte door de ver sperringen en het klaarblijkelijk levenloze lichaam in een vracht auto gooide. Giften aangenomen Twee Haagse hoofdagenten aangebonden De rijksrecherche heeft, naar thans bekend is geworden, dinsdag in- samenwerking met de gemeentepoli tie van Den Haag twee hoofdagenten van de gemeentepolitie van deze stad aangehouden, terzake van overtre ding van art. 363 Wetboek van Straf recht (het aannemen van een gift voor datgene wat zij in strijd met hun plicht hebben gedaan of na gelaten). Beide hoofdagenten hebben gedu rende de laatste maanden ongeveer 30 z.g-n. plakbrief jes voor overtreding van het wachtverbod voor een be paalde zaak geseponeerd. In verband hiermee genoten zij van deze zaak bij de aankoop van o.a. een koelkast, een aardappelschilmachine en een platenspeler een meer dan normale korting. Hun voordeel bedroeg naar schatting enkele honderden guldens. Als verdacht van het schenken van een gift aan de hoofdagenten is ge hoord een 29-jarige bedrijfsleider. Beide hoofdagenten zijn gisteren voorgeleid aan de officier van justi tie en door de hoofdcommissaris bui ten dienst gesteld. Eén hunner ont kent. Advertentie voor vader niet duur we! heerlijk VOLAUTOMATISCHE ZOMERPRIJZEN Lid Stichting Bontwaarborg. (§ud &Ueuwo Uit het Leidsch Dagblad van 18 juni 1866: Er is een poging tot ver- giftiging van den Koning en de Koningin van Portugal j beproefd. Men heeft een I pakje lucifers in een chenk- kan op de kamer des Ko- nings gevonden. De misdaad i is bijtijds ontdekt. Te Wurzburg hebben hef- j a tige onlusten plaatsgehad t ten gevolge der verhooging a van den prijs van het bier. g

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1