loosterman maakt val (uvs) U.Y.S. - Neptunes S P 0 R Tvan van^aa9 UVS-NEPTUNUS IS OPEN STRIJD Donkere wolken boven poloteam Sleutelstad dy Tegart schakelt fudy Groenman uit Russen in Londen superieur Spartak het aan Torpedo en nemen deel Europa Cup-toernooi ELAN VERDWENEN UIT DE E.E.G. ■[DAG 18 juni 1966 lkidsch dagblad fide van Midden Zeeland (Van onze wielermedewerker) zit Nol Kloosterman nog steeds niet mee. De 24-jarige amateurrenner, die één maand te oud bleek voor deelne- an de Ronde van de Toekomst, heeft ook in de eerste etap- i de tweedaagse internationale wielerronde van Midden d het geluk niet aan zijn zijde gehad. Kloosterman ge- door een keelaandoening raakte halverwege de 112 ier lange wedstrijd, die gisteravond op een parcours van Beter werd gehouden, in een valpartij betrokken en finish- ergeslagen in het peloton, dat met een achterstand van inden op winnaar Cor Zoontjes over de streep in Middel hof. kregen gezelschap van Schouten, Bregman en Barendrecht. Toen ook Kloosterman, Dolman en Du Bois zich naar de koplopers werkten leek de slag gevallen. Harry Steevens dacht er echter an ders over. In een 10-kilometer lange rush sleepte hy de groep naar de koplopers en toen, kort na de her groepering een valparty op de Oost- capelsezeedyk nabij Serooskerke het peloton verbrokkelde, was de slag echt gevallen. Zeven renners Van Lachterop, Heennig, Legierse, Schou ten, Van Dorst. Csenar en Zoontjes namen een kleine voorsprong en kregen veertien kilometer voor de streep gezelschap van Geraerds, Via- nen, Michell en Van Middelkoop. leergeslagen als Kloosterman tevreden toonde de jeugdige lenaar Plet Bregman zich. ift-renner, die dit seizoen de ^vachtlngen nog niet waar innen maken, werd op het Bte ogenblik toch nog door Ier Herman Krott gekozen Ronde. Ook Piet Bregman In de grote groep. Maar hy r dik tevreden mee. „Van- ne het lekker, dus waarom niet jrste gedeelte van de twee- internationale Ronde van Zeeland heeft nog niet de te schifting opgeleverd. Er larvoor op de Zeeuwse dyk- einig wind en ook de min- len in het grote rennersveld het tempo van zo'n 44 kilo- sr uur zonder al te grote bijbenen. Dat winnaar Cor uit Tilburg het vandaag in kilometer lange rit echter gaat krijgen om zyn blauwe ui te behouden, ligt wel voor i. Daarvoor zyn er teveel in de strijd. Rustig rijd van gisteravond verliep j. Wel waren er veel uitloop- maar het duurde toch tot van de tweede toer (er vier worden gereden), er enige tekening in het Wloop kwam. André van oop evenals Kloosterman r de Tour de l'Avenir en tog gingen aan de haal en r H VOETBAL Jan Schooten jlende nog niet inksbu ten Wally van Schoo- ons mede, dat hij het con- de :sem|-profclub „Haar wilde voQrleggen (nog) niet iertekend. ,Er is wel onder- hertelde de blonde Noord jaar onderhandelen is nog sein. Er zyn bovendien nog lis die belangstelling voor Kloosterman, die in de valparty was betrokken, had de slag gemist In Middelburg profiteerde de Til- burger Zoontjes handig van de on derlinge rivaliteit van de koplopers en na een lange sprint ging hy als eerste over de streep. llitslag De uitslag luidt: 1. C. Zoontjes (Tilburg) de 112 km in 2.35.19; 2. W. Geraerds (Thoorn); 3. R. Csenar (Oostenrijk); 4. C. van Dorst (Roo sendaal); 5. H. Schouten (Badhoe- vendorp); 6. P. Legierse (DenBosch) 7. G. van Vianen (Kockengeni; 8. P. Heynig (Rotterdam)9. F. van Lach terop (Amsterdam); 10. D. Michell (Engeland); 1. A. van Middelkoop (Rotterdam)12. J. v. d. Horst (Haarlem) op 13 sec.; 13. R. Wagt- mans (St. Willibrord), 14. H. van Rooy (Zeelst)15. Leo Motké (Roer mond). Advertentie Zondag 2.30 uur Wedstryd om het Kampioenschap le klas WILSON NAAR AMERIKA Premier Wilson van Engeland zal in de tweede helft van de volgende maand naar de Verenigde Staten gaan voor besprekingen met presi dent Johnson. Dit is gisteren officieel in Londen bekendgemaakt. „De eerste-minister en de president der Verenigde Staten zyn overtuigd van het nut van nieuwe besprekingen in het kader van hun periodieke meningsuitwisselingen over interna tionale vraagstukken", zo wordt in een communiqué gezegd. Het is de vierde maal dat Wilson de Verenigde Staten bezoekt sinds hij in oktober 1964 premier werd. Men verwacht, dat het verblyf een dag zal duren. De afspraak werd ge maakt, toen minister Rusk vorige week Wilson bezocht na de byeen- komst van Navo-ministers in Brus sel. Beide clubs zaten elkaar diktvijls in vaarwater Waterpolocompetitie De donkere wolken stapelen zich in de eerste klasse A steeds meer op boven het waterpolotcam van De Sleutelstad. De Leidenaars, die dit jaar debuteren in de eerste klasse, hebben gisteravond namelijk ook in de zevende wedstryd geen winstpun ten kunnen veroveren. Het Hillegers- bergse SVH was in het „eigen" Zwar te Plasje te sterk voor De Sleutelstad en hield niet 41 (10, 10, 11 en 10) de punten thuis. De Leidenaars zyn er door deze nederlaag nu wel erg slecht voor ko men te staan. Met één wedstryd meer gespeeld is de achterstand op de voorlaatste clubs, Neptunus Zaan dam en GZC Gouda, reeds vier pun ten. Zoals de zaken er nu dan ook voorstaan kan alleen een wonder de Leidenaars nog voor degradatie be hoeden. Veel kansen op de zege heeft De Sleutelstad bij SVH overigens niet ge had. De Hillegersbergse ploeg was vanaf het eerste fluitsignaal de betere en snellere ploeg en bracht dat ook in de score tot uiting Joop Hoofd zorgde voor 2—0 (vooral het tweede doelpunt was van zeer goede kwali- ii Queen's Club-toernooi teit) en hoewel Wim van Zijl in de derde periode voor de Leidenaars tegenscoorde, was het toch SVH dat het initiatief stevig in handen hield. Hans van Hagen scoorde 31 en be paalde in de laatste speeltyd ook de eindstand op 4—1. Frangaise Frangoise Durr Australische Judy Tegart in de eindstrijd van het enkelspel elkaar de titel ten van Londens kam- fegart bereikte vrijdag op nen van Queen's Club de door een overwinning halve finales met 6-3, 6-3 Nederlandse kampioene Groenman. andere halve eindstryd won Use Durr met 6—4, 6—4 van de aanse Mary Ann Eisel. De om de titel in het heren-enkel een geheel Australische aan- heid geworden. Roy Emerson Dy Roche komen in de finale kaar, nadat zy gisteren in de eindstrijden overwinningen °P resp. dc Amerikaan Den ton (6-4, 6—8, 6^) en de Marty Riessen (6—2 6-1). Nederlandse kampioen Tom met de Australiër Ruffels als werd in de halve finales van Den-dubbelspel verslagen door straliërs Newcombe en Roche Hh. die het in de eindstryd [opnemen tegen hun landge- frnerson en Stolle, die de Ame- d Graebner en Riessen uit wen met 6—2, 13—11. Felle laven de halve finales van het 'dubbelspel te zien. Voor de fi- tafeltennis wee Russische tafeltennissers naar Utrecht het eerst in de geschiedenis ^Nederlandse tafeltennis zul- Russen deelnemen aan de in- ü°nale kampioenschappen, die 16 oktober a.s. in de Beatrix- JJtrecht worden gehouden. Het speler en een speelster, na- natoly Amelin en Svetlana rK. die bij de laatste Europese f^nsohappen in Londen tweede bet dames enkelspel. nale plaatsten zich de Argentyns- Zuidafrikaanse combinatie Norma BaylonAnnette van zyi (door een overwinning met 11—9, 86 op de Australische dames Margaret Smith en Judy Tegqrt) en de Amerikaanse combinatie CasalsMoffitt, die met 6—3. 36, 6—1 de Braziliaanse Ma ria Bueno en de Amerikaanse Nancy Richey versloeg. Aan de jaarlijkse zwemwedstrijden om de „Trofee der zeven heuvelen" op 28 en 29 juni in Rome zal van Nederlandse zijde worden deelgeno men door: Bert Sitters (100 en 200 m. vrye slag), Rinus van Beek (200 m. vrije slag en 100 m. rugslag), beiden van Het IJ en Johan Schans (400 en 1500 m. vrije slag) van de Vecht streek. Ter gelegenheid van de opening van het zwemstadion Den Hommel in Utrecht, waar in augustus de Europese kampioenschappen worden gehouden, wordt op 25 en 26 juni a.s. de drielanden jeugdwedstryd tussen de ploegen van Nederland, Groot Brittannië en West-Duitsland gehou den. De Italiaan Sandro Mazzinghi is vrydagavond in Rome Europees kam pioen in het super-weltergewicht ge- worden door een overwinning op de 1 titelhouder, de Fransman Yoland Leveque. In de twaalfde ronde wierp Leveques manager de hand doek in de ring als teken van opgave. Een militair voetbalteam heeft vrydagavond in Maastricht met 61 van de Limburgse eredivisieclub MVV gewonnen. De SVV-er Van Dyk nam vijf doelpunten voor zyn rekening en Ab Grauwmans van NAC één. De Italiaan Vito Taccone heeft de vrijdag gereden zesde etappe van de Ronde van Zwitserland, die ging van Zoug naar Rorschach over een afstand van 194 km. gewonnen met een voorsprong van ruim twee minu ten op zijn landgenoot Battistini. Algemeen klassement: 1. Portalupi (It.) 36.08.41, 2. Chiappa- no (It.) 36.08.53, 3. Zollinger (Zwits.) 36.10.36. De Russen hebben zich op de eer- ste dag van de atletiekwedstrijd te gen Engeland in het White City stadion te Londen veruit superieur getoond. De Russische heren, die zes van de negen nummers wonnen, lei den met 55-28 punten en de Russi sche dames met vier overwinningen I in de zes verwerkte nummers hebben j een voorsprong van tien punten: 38-28. Voor de meest opzienbarende prestatie zorgde de Russische ver- j springster Tatjana Tsjelkanova, die met een sprong van 6.79 meter het op naam van de Britse Olympische kampioene Mary Rand staande we- reldrecord met 1.4 cm overtrof. Daar Tatjanjfc Tsjelkanova echter een rug- wind had van 4.4 meter per seconde, j kan haar prestatie nie-t als wereldre cord worden erkend. Mary Rand kwam di tmaal niet verder dan 6.42 meter. De 22-jarige Rus Gennadiy Khlys- tov was met 28 min 49.4 sec zeer snel op de 10.000 meter, terwijl Olyeg Rai- ko. de ontdekking van dfit seizoen, met 3 min 38.7 sec een nieuw Rus- s'sch record vestigde op de 1500 me ter. Ook de tweede plaats op de 1500 meter was voor een Rus. namelijk Vile, in 3.39.0. Rusland won de 4 x 100 meter estafette heren ln 39.7 sec. Een nimmer tevoren in Groot-Brit tannië geleverde prestatie kwam op naam van de Russische speerwerper Janis Lus is, die een afstand van 85.28 meter overbrugde, waarmee hij de Pool Janusz Sidlo, die met 83.76 meter het „Britse record" hield, ont troonde. Tamara Press was met een worp van 58.90 meter veruit superi eur bij het discuswerpen dames. UVS-Ncptunus: De topwedstrijd en meteen de beslissende van dit seizoen in de eerste klasse B. Het zal morgen op vaderdag nog wel zonder twyfel stampvol zyn in de Kikkerpolder. Ongeacht welke van beide clubs met de lauweren zal gaan strijken: de grote win naar wordt UVS-pennnlngmeester Koos Ouwerkerk, die voor de twee de maal ln dit seizoen by UVS- Neptunus glunderend naast de kas sa's zal staan, i Men kent de (prille) historie: de op tweede paasdag gespeelde eerste I ontmoeting tussen UVS en Neptu nus moest in de tweede helft, na een wolkbreuk, worden afgebroken. I De Rotterdammers leidden toen J met 0-2 en waren bitter teleurge steld toen zy vernamen dat de wedstryd reglementair in zyn geheel moest worden overgespeeld. In Rotterdam won daarna Neptu nus na een langdurig en zwaar offensief van UVS met 2-1 van de blauwwitte Leidenaars. Af gaande op deze resultaten zou men dus voor de „drietanders" een gun- stige prognose moeten trekken, j ware het niet dat in de laatste j weken de zaken op een ander vlak zyn komen te liggen. Opstelling UVS i Vermeer. Balkhoven, Van der Kaay, Koren, Lardé, Leget, Thoeng, Kantebeen, Fasel, t Désar, Van Schooten. w Scheidsrechter is de heer C. t Wey uit Amersfoort. Aanvang f 14.30 uur. Hoe het ook zy: op dit moment is de stryd volkomen open en be hoeft men zelfs niet zwaar te gaan staan op het feit, dat Neptunus reeds aan een gelijkspel voldoen de heeft, hetgeen onlangs nog eens OPROEP VAN 850 NEDERLANDERS „Herstel rede en billijkheid in rechtsbedeling" Beter In tegenstelling tot Neptunes, dat in deze enerverende competitie-eind- strijd slechts met pUn en moeite de hindernissen nam, is UVS steeds beter gaan spelen en bena derde zij in de laatste wedstrij den de vorm, waarmee zy in het begin van het seizoen furore maak te. Nu naast de snelle linksbuiten Wally van Schooten ook rechtsbui ten Ronnie Thoeng het weer „heeft", kan, lijkt ons, de UVS- aanval een belangryke grotere vuist maken. In het centrum is, na zondag, Teske vervangen door de Jeugdige Koos, Fasel, hetgeen, zeker nu Teske in Militaire dienst snelheid heeft verloren, als een versterking mag worden gezien. Maar het zijn slechts veronderstel lingen op papier. In de praktijk spelen, vooral in zulke belangryke wedstrijden, andere factoren mee en mag misschien aan de mentale instelling meer waarde worden toegekend dan aan de kwaliteit van het spel. Ruim 850 Nederlanders hebben zch met een publieke oproep tot de autoriteiten gewend, waarin zy zeg gen beledigd te zyn in hun rechts gevoel. In de oproep wordt een aan tal recente gebeurtenissen in Am sterdam gereleveerd, onder meer de veroordeling van een jongeman we gens de verspreiding van een pam flet, waarin tot een individuele de monstratie tegen het politie-optre- den werd opgeroepen, tot drie maan den gevangenisstraf. „Tientallen Amsterdammers, als deelnemers of toeschouwers betrokken by happe nings, worden een nacht en een groot deel van de dag vastgehouden voor verhoor en pas in vryheid ge steld, nadat zy tegen him wil een verklaring hebben ondertekend, die hen in hun uitingsvryheid beperkt- By weigering worden zy bedreigd met voorlopige hechtenis. Het voor arrest ontaardt op die manier van hulpmiddel by het gerechteiyk voor- werd onderstreept in de wedstrijd i onderzoek in straf zonder meer", al- Olympia-Alphen. (jus (je oproep. MprLwaarrlia Daarin staat voorts nog. dat her- n ttai haaldelijk klachten worden inge- diend over de manier, waarop de po- Merkwaardig is overigens het groot 11'tie verdachten behandelt Een jon- aantal malen, dat UVS en Neptu- ge vrouw wordt by het voeren van nus elkaar sinds 1950 in het vaar- verkiezings-propaganda gearresteerd water hebben gezeten. In 1950, toen j en een journalist van het NTS-jour- UVS kampioen werd van de twee- naai by het filmen van ongeregeld- de klasse, ontmoette zij in de eers- heden op de verkiezingsavond. Ver der wordt nog aangestipt de berech ting binnen twaalf uur „zodat van een goede verdediging geen sprake kan zyn" in Rotterdam van 32 per sonen, nadat deze niet snel genoeg gevolg gaven aan een politiebevel om zich te verwijderen. De Russische voetbalbond, heelt vrijdag de UEFA (Europese Voet bal Unie) officieel in kennis gesteld van de deelneming van de Mos- kouse clubs Torpedo en Spartak aan de Europa Cup-toernooien in het volgende seizoen. Torpedo is de eerste Russische club, die zal uitkomen in het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen. Reeds sinds 1938 komt Torpedo uit in de hoogste klasse van de Russische voetbalcompetitie. In 1960 en 1965 behaalde Torpedo het Russische kampioenschap en in 1949, 1952 en 1960 toon het de Rus sische beker. Van het huidige elftal maken twee internationals deel uit: doelman Anzor Kavazashvili en de half speler Valeri Voronin. Het Moskouse Spartak. een van de meest populaire clubs in de Sowjet-Unie zal uitkomen in het toernooi om de Europese beker voor nationale bekerwinnaars. Spartak behaalde in zijn bestaan reeds achtmaal het nationale kampioenschap en won even zoveel keer de beker. De achterspeler Alexei Korneyev en de voorhoede speler Galimzyan Husainov van Spartak maken deel uit van de na tionale selectie. te promotiewedstrijd voor een plaatsje in het voetbalwalhalla Neptunus. In Rotterdam, in het Feijenoord Stadion, kregen de blauwwitten met 4-0 klop en dat was een klap waarvan zy zich niet meer hebben kunnen herstellen. Men had nog slechts de kracht om wraak te nemen. In de return, op 14 mei 1950 aan de afgeladen Wassenaarse Weg, kwam Neptunus niet verder dan 2-2 en dat heeft uiteindelyk de Rotterdammers het eersteklasseschap gekost. Emma promoveerde toen z Twee jaar geleden, in de Kikkerpol der en in een sterk veranderde voetbalconstellatie, stonden UVS en Neptunus opnieuw ln een be slissende stryd tegenover elkaar, ditmaal met het kampioenschap van de 2de klasse als inzet. UVS had aan een gelykspel voldoende en haalde met 2-2 de reis, al zal nog wel niemand van de toen aanwezigen de serie machtige dieptepasses vergeten, waarmee in het laatste kwartier van de ont moeting „good-old" Jan Nydam ontsteltenis zaaide ln het blauw witte doelgebied. Neptunus promoveerde het jaar er op en is ook in de eerste klas se prompt weer de grote con current van de Leidse blauwwit ten. Maar slechts één van bel de kan kampioen worden „Wy verlangen", zo besluit de op roep, „van alle politiefunctionarissen, burgemeesters, gemeenteraadsleden, officieren van Justitie, rechters, Ka merleden, de regering en alle overige ragers: doe el het mogelyke om rede en billykheid in onzes rechtsbedeling te herstellen". Initiatiefnemers en opstellers van deze oproep zyn: Jan Hein Donner, Harry Mulisch, Edo Spier. Han Meyer, Han Lammers, Aad Nuis, A. Swaan, Ed Hoornik, J. Rogier, prof. H. A. Gomperts, prof. dr. H. Daudt en dr. L. van der Lond. „Het zal je gebeuren" De ministers Cals en Smallenbroek. hebben zich ervan overtuigd, dat de komende advertenties in de ser e wervingsadvertenties voor de politie ieders gevoelens zullen ontzien. Zy zeggen dit in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid Van Lier (PvdA), naar aanlei ding van de advertentie ,Het zal je gebeuren". De bewindslieden betreu ren het, dat in deze advertentie de beoefenaren van het -bouwvak on- gewild in een kwaad daglicht zyn Willy Heyink. de 27-jarige doel-gesteld. Zy voegen eraan toe, dat dit man van Eindhoven is vrydag door uiteraard niet de bedoeling was en PSV gecontracteerd. De transfersom dat de advertentie in kwestie uit de bedraagt f. 35.000. roulatie is genomen. Europese Beweging in haar program voor 1966-1967: „Na „Luxemburg" moet worden vastgesteld, dat het élan voor ver dergaande integratie uit de EEG goeddeels is verdwenen. De uit de verdragen van Rome voortgekomen gemeenschappen zyn op het ogen blik niet meer de kiem voor verder gaande stappen op de weg naar Europese eenwording". Deze conclu sie trekt de „Europese Beweging in Nederland" in een toelichting op haar program voor 1966—'67, dat vandaag in hotel „Huis ter Duin" in Noordwyk aan Zee, tijdens het jaar- lykse congres van de beweging, is gepresenteerd. plaats in de raadsdelegatie zouden kunnen gaan opeisen- Het program van de beweging, die zich als taak heeft gesteld de me ningsvorming over de Europese inte gratie te bevorderen, brengt kort en duideiyk geformuleerd de denkbeel den tot uiting over de verdere ont wikkeling in Europees en Atlantisch verband. In dit verband wordt ge zegd, dat een Nederlandse bydrage zal worden uitgewerkt tot een „Pro gramma voor Europa 19701980". Dit, aldus het program, „in het vol ste vertrouwen dat de Europese vol ken, ondanks de huidige moeiiykhe- J den, de weg naar een gemeenschap- i V^n Luxem" pelijke toekomst zullen vinden". burg heeft de crisis m de Europese Gemeenschap niet opgelost", aldus de toelichting. „Geen van de part- ners heeft de grote economische voordelen van de integratie willen 1 opofferen, maar de fundamentele meningsverschillen over de structuur van de gemeenschap en haar plaats in de wereld bleven bestaan. Aan het onderlinge vertrouwen is intus sen een nieuwe zware slag toege bracht, en de besluitvorming in de gemeenschap dreigt steeds meer het karakter van een onderhandeling *'"s H" tussen de staten onderling te kry- woona- gen". De plechtigheid en de daarby be- horende feesteiykheden zyn georga- Met nadruk spreekt de Europese niseerd door de vereniging „De jonge Prins Claus bij sluiting van rechterlijk jaar Z.K.H. Prins Claus heeft gistermid dag ln het gebouw van de Hoge Raad der Nederlanden in Den Haag de p'echtlge sluitingszittim; ter beëindi ging van het rechteriyk jaar byge- In Leiden, dat gisteren een groot deel van de Duitse toeris- tenstroom naar de badplaatsen te verwerken kreeg, stonden de auto's, zoals hier op de Rijns- burgerweg, lange tijd bumper aan bumper. Langs de gehele Singelroute was dit al niet an ders. Teneinde zo mogelijk nog enige doorstroming van het ver keer te verkrijgen, werd gedu rende lange tijd geen gebruik gemaakt van de automatische verkeerslichten langs deze route. Verkeersagenten regelden, al naar gelang de behoefte, het verkeer in de omgeving van de Zijlpoort en het Schuttersveld. (Foto L.D./Holvast) Beweging zich uit voor een onafhan kelijke positie en een eigen initia- tieftaak van de Europese commissie. De rol van de buiten de openbaar heid gehouden ministerraadzittingen en het werk van de permanente ver tegenwoordigers nemen, zo wordt ge zegd, toe ten koste van de aan het parlement verantwoordelijke com missie. Er zullen nieuwe wegen moe ten worden gezocht om het gebrek aan openbaarheid en aan parlemen taire inspraak althans ten dele te compenseren. Wanneer de rol van het Europese parlement niet wordt verstrekt, dreigt een conflictsituatie met de na tionale parlementen, die dan een terugspelen van de belangrijkste be slissingen naar de nationale volks vertegenwoordiging of een eigen balie by de Hoge Raad der Neder landen", maar de deelneming strekte zich uit tot de gehele orde van advo caten in Den Haag. Eén van de programmapunten was de uitreiking van de zilveren wissel - beker voor de winnaar van de jaar- lykse pleitwedstryden. de Haagse advocaat mr. H. J. Brandsma. De prijs werd overhandigd door de deken van de Haagse orde van advocaten, mr. A. Mout. in diens hoedanigheid van voorzitter van de Jury. Twee advocaten, mr. P. de Clercq in Leiden en mr. J. Pruim in Den Haag hebben voor het internationale gezelschap juristen een voordracht gehouden, eerstgenoemde in het Frans en de ander in het Nederlands, over ingewikkelde situaties in vroe ger eeuwen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11