miiiMin Ko nodig: hard tegen EIDSCH DAGBLAD hard Canadese poging Hanoi tot vrede te bewegen Wij weten van niets IN DEN HAAG STAKEN Ronning voor tweede maal in Noordvietnamese hoofdstad AUTO BIERMAN N.V. •JNIS'I'ER SMALLENBROEK IN TWEEDE KAMER: 'ilET ALLE MIDDELEN DE ORDE BEWAREN" amkalden: Fouten friet te vermijden" [ELLE ACTIE N JUSTITIE Lans op onweer BOUWVAKKERS j Weinig j moeite (9uc/ êföe, leuwN (Van onze Amsterdamse correspondent) „Wij hebben met stomme verba zing minister Smallenbroek aange hoord". Zo reageerde heet van de naald inspecteur Vos van de Amster damse politie, die belast is met de voorlichting aan de pers op de me dedeling, dat een driemanschap de leiding van de mobiele eenheden van de politie in Amsterdam zou hebben overgenomen. In het hoofdbureau van politie wist men van niets en verwijst men voor nadere informaties naar Den Haag: „Wij zullen het wel weer uit de kranten moeten vernemen". Men gelooft bü de Amsterdamse politie dat het centrale commando in ieder geval zal werken onder de om streden hoofdcommissaris Van der Molen. Deze was overigens vanoch tend niet bereikbaar voor het geven van commentaar. I In het ministerie van Binnenland- se Zaken in Den Haag wilde men zich niet over de ministeriële be kendmaking uitlaten: daar zei men slechts dat de Amsterdamse politie van alles afwist. Ook in het Amsterdamse stadhuis verkeerde men in onzekerheid over de verklaring van minister Smallen broek. Het is niet onmogelijk dat de minister het oog heeft gehad op de drie commissarissen die bij toerbeurt de leiding van de actieve dienst in handen hebben. Van de meeste bouwwerken in Den Haag heeft naar schatting meer dan de helft van het aantal bouwvak» arbeiders vandaag gevolg gegeven aan de oproep het werk neer te leg gen. Vanmiddag zal by het bykan- toor van het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid een demonstratie worden gehouden als protest tegen het inhouden van de twee procent van de vakantiegelden. De aanmaning om te staken ging uit van bouwvakkers op een project in het uitbreidingsplan „Waldeck". Deze groep van ongeveer twintig bouwvakarbeiders trok in auto's naar diverse werken, waar ze gehoor von den voor hun bewering, dat loon- diefstal wordt gepleegd door de grote vakbonden. Advertentie De reizende ambassadeur van de Canadese regering, Ronning, is dinsdag vor de tweede maal in de Noordvietnamese hoofd stad, Hanoi, aangekomen om zo mogelijk te komen tot de ope ning van een gesprek, dat kan leiden tot een oplossing van de Vietnamese kwestie. In maart j.l. was Ronning voor het eerst in Hanoi. Toen kwam hij het antwoord van zijn regering op een rondschrijven van president Ho Tsji-minh van 24 januari overhandigen. In een onderhoud met premier Pham Van-dong kreeg hij de gelegenheid bepaal de denkbeelden te ontvouwen (waarvan, naar verluidt, enkele uit naam van de Verenigde Sta ten) over het vinden van een uitweg uit de impasse in Viet nam. Dit gesprek had echter geen positieve resultaten. Over het tweede verblijf van de Ca nadese afgezant bewaart men in Hanoi het stilzwijgen. Het Amerikaanse militaire hoofd kwartier in Saigon heeft meegedeeld dat bommenwerpers van de marine van vliegkampschepen in de baai van Tonkin aanvallen hebben gedaan op een Noordvietnamees radarstation ten behoeve van een raketbasis op 13 km ten zuidoosten van Haiphong. Nog nooit eerder zyn er zo dichtbü deze havenstad luchtaanvallen uitge voerd. Het radarsignaal Is uit de lucht verdwenen. In de slag in het centrale bergland op 55 km ten noorden van Kontoem, die acht dagen geleden is begonnen, neemt het vuren nu af. Amerikaanse parachutisten, die worden gesteund door een bataljon Zuidvietnamezen, hebben meegedeeld dat het 24ste Noordvietnamese regiment dat 1500 man telt als gevechtseenheid niet meer bestaat. Er zijn tot dusverre 533 Noordvietnamese doden geteld en 14 man zijn gevangen genomen. Het bureau van de Zuidvietnamese premier Ky heeft büzonderheden be kendgemaakt van een nieuwe „raad van het volk en van de strijdkrach ten", die zondag gevormd wordt en dient als adviesorgaan van de rege ring. Deze raad van 60 burgers en 20 militairen is, evenals de toe voeging van burgers aan de militaire regeringsraad, door de regerende ge neraals twee weken geleden voorge steld om aan de eisen van de boed dhisten tot wüziging in het bewind tegemoet te komen. Deze wijzigingen zyn inmiddels door de Verenigde Boeddhistische kerk afgewezen, die aandringt op het aftreden van pre mier Ky en het staatshoofd Thieoe. By een betoging in de omgeving van het Boeddhistische Instituut in Saizon zyn gisteravond drie Jonge boeddhisten neergeschoten en ernstig gewond in een ziekenhuis opgeno men. Een soldaat liep verwondingen op toen hij door een steen wen" ge troffen. Politie en leger wisten de be togers te verspreiden. Een bataljon Zuidvietnamese para chutisten is vanochtend van de na bijgelegen basis Phoe Bai in de noor delijke Zuidvietnamese stad Hoeé aangekomen ter versterking van de politie, die daar veel te stellen heeft met boeddhistische betogers. De pa rachutisten begonnen onmiddeliyk mee te helpen aan het verwijderen van huisaltaren die de boeddhisten bij wijze van protest tegen het be wind in Saigon, overal op straat had den gezet. De ordebewaarders maak ten gebruik van traangasgranaten om groepen boeddhisten uiteen Ut drijven. Tanks en pantserwagens completeerden het straatbeeld. In Saigon deden zich soortgeiyke tonelen voor. do 16 juni (20-22 uur)vr. 17 juni (10-22 uur)za. 18 juni (10-19 u) LAGE ZOMERPRIJZEN, ZEER GROTE KEUS Renault, Fiat, Simca, Volkswagen, DAF, BMW, NSU Kwaliteit is nummer 1. Kom naar onze showroom. SIMCA DEALER voor Leiden e.o. STATIONSWEG 11—17 - LEIDEN - TELEFOON 01710—40447 Jericht 1 maart 1860 DONDERDAG 16 JUNI 1966 No. 31896 jeur: E. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (redacteur: J. Brouwer f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redactie) ie regering zal met alle ter beschikkingstaande middelen op- in tegen de demonstratie en ordeverstoringen in Amsterdam". heeft minister Smallenbroek Binnenlandse Zaken) de Tweede r vandaag verzekerd. Als eerste concrete maatregel noemde de er de wijziging in de politie-organisatie in Amsterdam. 'Er is een ial commando voor de mobiele eenheden ingesteld"aldus de be man. Drie bekwame mannen zijn vrijgemaakt en verantwoordelijk i voor de operaties indien deze moeten plaatsvinden voor het her- n de handhaving van de openbare orde", zo zei de minister. De isman zei niet wie deze drie bekivame mannen zijn. le verklaring van de minister erder, dat de by stand die de litie en de marechaussee aan msterdamse gemeentepolitie- erlenen, is opgevoerd tot 1400 Jaardoor zyn ook de wacht- bü de consulaten verzekerd, ter Smallenbroek zei, dat hij andere mogeiykheden dacht de situatie dat nodig maakt, artikel 219 van de gemeen- ,n er een samenscholingsver- rorden afgekondigd. Ook is Igeiyk „de toestand van ver- waakzaamheid" in te stellen, geval heeft de minister van landse Zaken de bevoegdheid aanwyzingen te geven. De wilde er van uitgaan, dat itste mogeiykheid in de hui- uatie nog niet zal hoeven te toegepast. Tragisch linister noemde de gebeurte- in velerlei opzicht tragisch, leen omdat er slachtoffers vallen by het publiek en by ,ie, maar ook omdat het gezag geerd op een schaal zoals na og in ons land nog niet is omen en tot voor kort ook igelyk werd geacht. Dit alles ivendien met ernstige morele eriële schade gepaard, tam van ons land waar wy het n de democratische vryheden uden en elke vorm van anar- i nihilisme afwyzen lydt zei minister Smallenbroek. incidentele ordeverstoringen te ontaarden in een voortdu- agitatie tegen de gevestigde eving, het gezag en als spe- .ikpunt van het gezag de po- Veel gevergd voortdurende agitatie, aldus de ter, heeft veel van de Amster- i politie gevergd. Vorig jaar de wanorde in het algemeen leperkt, maar de laatste drie Jen is de frequentie en de om- 5ó hoog opgelopen, dat het Am- jnse korps zijn taak moeilyk Blleen af kon. Er zyn 500 va ls, dat is een tekort van ruim en het gevolg is veelvuldig erk, spanningen en vern.oeid- erschynselen. Hierbij kwam nen aanvankelyk moeilyk vat krijgen op de demonstranten, msterdamse politie was op weg jch een passende tactiek eigen Ucen (snel herkennen, arreste- n afvoeren) maar deze tactiek 't meer personeel dan een |toetse charge en deed derhalve og groter beroep op het uithou- Vermogen van het schaarse per- f. irom werd enkele weken gele- H bijstand van het korps mare- pee gevraagd. Deze is ook ver- Op 60 punten i deze inleiding gaf de minister (eens een overzicht van de ge- EERBERICHT KNMI verwacht van heden- (lorgenavondZonnige perioden, ook plaatselyk enkele regen- of èrsbuien. Veranderlyke -wind. weer met plaatselyk afkoeling ien of wind van zee. (Opgemaakt om 11.15 uur). 17 juni op: 4.19 uur; onder 21.02 uur. op: 3.04 uur; onder 19.59 uur •ogwater te Katwijk te 1.58 en uur, laagwatei te 9.57 en 22.31 beurtenissen op 13 en 14 juni in Amsterdam. Er is op zeker 60 pun ten ordeverstoring, geweldpleging en vernieling gepleegd, alles tot diep in de nacht voortdurend, zo deelde de bewindsman mee. Minister Smallenbroek noemde het betreurswaardig dat het anderhalf uur duurde voordat de politie ver scheen om op te treden tegen de demonstraties en het vandalisme bij het gebouw van „De Telegraaf". Als oorzaak van dit te late verschynen noemde de minister, evenals burge meester Van Hall gisteravond, het personeelstekort. De gebeurtenissen van de vorige avond hadden zoveel personeel gekost, dat de politie niet in staat was om snel genoeg reserves op te been te brengen, sterk genoeg om in de gegeven niet verwachte, si tuatie op te treden tegen de orde verstoringen Lijn volgen „De justitie zal de lijn die tot nu toe is gevolgd in het optreden tegen de ordeverstoringen in Amsterdam doorzetten", aldus minister Samkal- den (Justitie) in aansluiting op het geen minister Smallenbroek had ge zegd. „Zy zal met de haar door de wet gegeven middelen de taak vervullen die zy van oudsher heeft, om in de samenleving de vrede te herstellen en te bewaren", zei de minister. Mi nister Samkalden gaf toe dat er fou ten zyn gemaakt, maar hy noemde dat onder de omstandigheden on- vermydelijk. Dat zyn de bezwaren van heht snelle werken, het snelle optreden tegen de arrestanten, een optreden, dat nodig is met het oog op de preventieve werking. Daarby moeten in korte tyd zoveel zaken worden doorgenomen, dat niet alle gegevens even grondig kunnen wor den bestudeerd, waardoor beoorde lingsfouten onvermydelyk worden, aldus de bewindsman. Door de politie worden die fouten soms gemaakt, wanneer men mensen arresteert, die eigenlyk niets met de opstootjes te maken hebben, maar die byvoorbeeld uit hoofde van een journalistieke functie op de plaats van de relletjes aanwezig zyn. Vanzelfsprekend heeft ook de journalist zich te gedragen naar de aanwyzingen van de politie, maar aan de andere kant moet de politie respect hebben voor de taak van de pers. „Ik aarzel niet deze fout toe te ge ven. Zij vloeien voort uit het systeem wanneer het op velen tegelijk wordt toegepast. Het systeem op zichzelf acht ik echter aanvaardbaar. Het is een passend middel om effectief op te treden en zoveel mogelyk geweld te vermyden". Overzicht i nummer bestaat uit 28 pagina's Minister Samkalden gaf een over zicht van de ongeregeldheden in Am sterdam die, zo zei hij, vorig jaar september zijn begonnen. In de eer ste maanden zyn 130 personen gear resteerd, waarbij 8 van hen zijn vrij gesproken. De straffen bestonden voornamelyk uit voorwaardelyke ge vangenisstraf en onvoorwaardelijke geldboetes van 25 tot 50 gulden. De hoogste straf die werd opgelegd was zes weken gevangenisstraf waarvan vier weken voorwaardelijk. Dat het vorderen van een bereid verklaring een onbehoorlijke druk op de verdachten zou leggen ontkende de minister. „Ik zie niet in", zei hy, ,wat er voor onbehoorlijks ii. zou zit ten om iemand te vragen zich voort aan aan de wet te houden". De minister zei dat wegens het toe nemende geweld harde middelen no dig zijn Het kan zfjn dat de omstan ders klappen krygen. zei hy Het ge weld kan ook over de schreef gaan als een politieagent minder beheerst optreedt dan nodig is, maar moet over 't algemeen voor het op treden van de politie van de laatste maanden bijzonder veel waardering hebben De klachten die teeen de po litie zijij ingediend hebben in de meeste gevallen zo becijferde de nister. geen aanleiding tot vervolging gegeven en een aantal is nog in on derzoek by de ryksrecherche. Ook te- Amsterdamse politie gen het verwyt dat een onaerzoes van de rijksrecherche niets meer is dan een onderonsje van de politie, bestreed de minister fel. Evenwichtig De minister zette uiteen, dat de rijksrecherche er juist is om onder zoekingen tegen de politie buiten de politie om te doen plaatshebben. Ge- de omstandigheden is er meestal hooguit aanleiding in disciplinair op treden tegen de betrokkenen. De mi nister besloot zyn betoog met de op merking dat het beleid over het al gemeen evenwichtig is geweest. Ik hoop, dat te hebben aangetoond, zei hij. Wij naderen snel de situatie van terreur, en d?t vereist een vastbe raden optreden. Een vastberaden op treden van de justitie is er. De jus titie zal doorgaan met snel berech ten van de zaken en zij zal haar taak blijven vervullen, zoals dat tot nog toe is gegaan. Daarna schorste de voorzitter de vergadering tot half twee. De discussies zullen vrij langdurig worden. De twee grootste fracties, de K.V.P. en de P.v.d.A„ hebben drie kwartier spreektijd, de middelgrote fracties zullen waarschijnlijk een half uur spreken, de kleine vermoe delijk 20 minuten. Dat betekent, dat eventuele beslissingen en conclusies misschien pas vanavond te verwach ten zyn. In de koninklijke stoet ter ge legenheid van de tweede dag van de bekende Ascot-races in Engeland reed ook Prinses Gra tia van Monaco mee. Zij droeg een kleurig bloemenhoedje. Het is gisteravond vrij rustig gebleven in de hoofdstad. In het begin van de avond deden zich nog wel wat ongeregeldheden voor. Jeugdige herrieschoppers maakten Dam en Damrak on veilig. Er sneuvelden weer wat ruiten. Auto's werden bescha digd, parkeermeters uit de grond gerukt. Er werd opnieuw met stenen naar de politie gegooid. Deze kon met behulp van de Marechaussee echter de toe stand snel de baas worden. Ze kregen daarbij de steun van burgers, onder wie mannen uit de onderwereld. Er vielen toch nog twee gewonden, waardoor het totaal aantal gewonden sinds maandagavond 81 be draagt, naast 28 politie-ambte- naren. Tijdens de relletjes van gisteravond zijn 19 jongeren gearresteerd. Hierdoor bedraagt het aantal aangehoudenen nu zestig. Een van de arrestanten was een 19-jarige jongeman, die een van de provo-kandidaten was bij de verkiezing voor de gemeenteraad. De Marechaussee was uitgerust met rotan wapen schilden om zich te beschermen tegen stenen. Voor verdere by- zonderheden van gisteravond: zie pagina zeven. GEBR. HEISMAK Hogewoerd 6668 - Leiden Uit het Leidsch Dagblad van 15 juni 1866: Z. M. heeft de gewijzigde statuten van de „Vereeniging tot instandhouding en be vordering oan den bloei der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden", gelijk die bij het verzoekschrift zijn overge legd, goedgekeurd. Bij de op het Raadhuis plaats gehad hebbende aan besteding van het schoon maken der gemetselde brug- werken is dit aangenomen door P. Kooreman Pz., met selaar alhier, voor de som i van f 300,

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1