Orchideeën worden populair - 1 A A J']-..-.* A 'A- sêMêêd. USS LEIDSCH DAGBLAD 11 JUNI 1966 Straks zullen we u vertel len, waarom mevr. E. H. M. KlinkenberghVan Haa- - gen, Houtweg 72 in Loosdui- nen, als secretaresse van de Nederlandse Orchideeën Ver- emiging lid van de Fuch- i liaclub is geworden. Bij voor- baat kunnen we evenwel al mededelen, dat het niet ge- beurd is uit gebrek aan enthousiasme voor de orchi dee, en zeker ook niet door gebrek aan werk voor de vereniging. In de laatste vijf - jaar is het ledental van de I Orchideeënvereniging ver dubbeld en alles wijst erop k zoals de toeneming van het aantal gespecialiseerde kwe- kers dat de orchidee ook in ons land snel aan populari- teit gaat winnen. Er is één hardnekkig misverstand, dat zich maar langzaam uit de weg laat ruimen. Orchideeën kwe- ken hoeft niet duur te zijn. Oor- spronkelijk was de Nederlandse Orchideeënvereniging een selecte j club van kwekers, maar in de J loop van dertig verenigingsjaren zijn de liefhebbers in aantal gaan overheersen. Bi] de ruim 730 le- den bevinden zich mr. H. C. van Eek in Naarden (voorzitter), een dokter in Warmond, een kleerma- jker in Noordwijk (die een oude j tuinmuur benutte voor zijn kasje) en een huisvrouw in Lisse. Men sen van uiteenlopende afkomst en maatschappelijke positie vinden el kaar op gelijk niveau in him hob- j> by. ,,Er zijn oud-Indischgasten bij, buitenlandse, leden in België, Suri- I name, Ned. Antillen", vertelt me- Iv vrouw Klinkenbergh. „Lang niet allen kunnen voor hun liefhebberij j diep in de beurs tasten. Maar dat is ook niet nodig. Natuurlijk kom I Je gaandeweg tot meer uitgaven, en vooral het oppotmateriaal is kostbaar. Aan de andere kant i wat kosten tropische vogeltjes niger met water, anders krijgt men wel dikke bulben maar geen bloei- scheut. De Nederlandse Orchideeënvereni ging geeft zowel in het tweemaan delijkse orgaan als op stencils zeer gedetailleerde aanwijzingen voor de behandeling van de planten. Sommige leden specialiseren zich op de wilde orchidee, waarvan er op de Waddeneilanden nog ver scheidene te vinden zijn. Nu de vereniging zich zo uitbreidt worden er meer lezingen en excur sies gehouden, terwijl er ook plaatselijke afdelingen worden ge sticht, zoals de bijzonder actieve Haagse kring. De leden leren hoe aan plantmateriaal te komen, hoe men het beste regenwater kan op vangen, hoe de bemesting moet worden geregeld. De laatste ten toonstelling in Baarn (maart) trok duizenden bezoekers. Wie zich te voren oriënteren wil kan veel ple zier beleven aan redelijk geprijsde Nederlandse boekjes: „Orchidee- en" door Michel A. M. Paul (Van Dishoeck, Bussum) en Orchidee- en verzorgen en kweken" van G. Th. Odijk (Thieme. Zutphen). T7EEL grotere, kostbaarder en v unieker buitenlandse werken troffen wij aan in de boekenkast van een jonge kweker, die zich sinds kort op de orchidee is gaan toeleggen. Het is de zoon van een Dordtse tuinder, C. J. H. Kloot wijk (24), die vorig jaar juni zijn eigen bedrijf startte. ,Laat ik geen prijzen noemen maar het is niet zo, dat je zegt: „Kom, ik heb twintigduizend gul den. ik ga een orchideeënkwekerij beginnen". De investering blijkt al uit de bun galow aan de Krommeweg in Hen drik Ido Ambacht, waarachter de grote kassen staan. Met bloeiende Links het bedrijf van de heer Klootwijk, die (onder) de kieming in de kolf bekijkt. Daarnaast: het kastje van liefhebber Taams. importplanten is hij begonnen; wat hij nu zaait is pas over zes of acht jaar bloeibaar. Tegenover die investeringen staat evenwel, dat orchideeën een grote op brengst per vierkante meter ople veren en dat men per drieduizend vierkante meter aan de arbeids kracht van één man voldoende heeft. In kleine buisjes komen de minie me hoeveelheden zaadjes zeer kostbaar binnen. Het zaaien ge schiedt in gesteriliseerde kolven op een geleiachtige voedingsbo dem, waarvoor ieder een eigen re cept heeft. „Het zaaien is een avontuur, elke dag—is een risico. Maar verloopt de kieming goed, dan kan het zaad'" toch nog steriel blijken te zijn. Er is bijvoorbeeld maar een klein percentage zaad van het Ve- nusschoentje, dat „de eindstreep" haalt". Ook de heer Klootwijk heeft ge constateerd, dat de belangstelling voor de orchidee groeiende is. Rond zijn kwekerij neemt de lief hebberij al sterk toe. Als een goe de plant voor de kamer noemde hij de Miltonia, het lieflijke orchi deeën-viooltje, dat zes tot acht we ken bloeit. Bij een béétje constan te temperatuur tussen de vijftien en twintig graden kunnen nieuwe scheuten worden gekweekt. Velen improviseren een kasje van een oud aquarium, wat uitstekende re sultaten geeft. Vakantie is er voor het jonge ge zin Klootwijk nog niet bij, want voorlopig wil hij de zorg niet aan een ander overlaten. In zijn kas sen heerst een minimum tempera tuur van 18 graden 's nachts, over dag oplopend tot 25-30 graden. Zijn bedrijf is klein vergeleken bij enorme Amerikaanse kwekerijen, die 20 ha groot zijn en over eigea vliegtuigen beschikken. Maar toch komen bij hem el de Amerikanen kijken. „Kijk, ik ga proberen dit geel als vlammetjes in dat paars te krij gen. Dat zou nu opgang maken. maar de moeilijkheid is, dat de smaak van het publiek op het ge bied van de orchidee net zo veran derlijk i3 als bij de liedjes van te genwoordig. De kruising, die ik nu wil maken, kan over tien jaar wel niemand meer iets zeggen". T>IJ allen, die wij spraken de vakmensen en de liefhebbers merkten we dezelfde intense be langstelling voor de schoonheid, van een bloem, welke de natuur met roekeloze buitensporigheid in 15.000 soorten heeft uitgestrooid. Het is een sport en een hartstocht, waarvan de resultaten soms het voorstellingsvermogen overtreffen. En daarom bevreemdde het ons zo, dat we bij mevrouw Klinken bergh thuis wél de fuchsia In volle schoonheid zagen staan, maar geen enkele orchidee. „Dat heb je, als je meun kweker is. Als een orchidee maar even een teken vertoonde van slapte was mijn man er dadelijk bij om 'm mee naar de kas te nemen en weer in volle glorie op te kweken. Daarom ben ik me op fuchsia's gaan toeleggen en ben Ik lid ge worden van de gloednieuwe Fuch sia ver eaioging. Want dat is een plant, die hij niet mee naar de kas zal nemen en die ik dus helemaal voor mezelf kan houden COR DOCTER. Het was een resultaat, dat ook me vrouw Taams met de liefhebberij verzoende en zij is het ook. die ons trots het ingenieuze kastje laat zien, dat op een bovenverdieping méér mogelijkheden gaat geven dan de tabletjes achter de ramen. „Orchideeën eisen wel voortdurend de aandacht. Vooral de vochtig heidsgraad en de temperatuur zijn van belang", zegt zij. „Wij bren gen onze vakantie in eigen land door, maar mijn man gaat regel matig terug om naar de orchidee- en te kijken". Een zuster, die in die vakanties voor de planten zorgt, beaamt het grif. „Dat is de controle of ik wel op tijd de ramen open doe, en dicht, dankbare bloeier, die niet al te kieskeurig is waar het de levens omstandigheden betreft. Bij een juiste verzorging kan deze plant ieder jaar bloeien; de bloeitijd valt tussen september en decem ber. De bloemen blijven in door snee twee weken in hun volle pracht staan, en als snijbloem en corsage laten ze niet snel de blaadjes hangen. Om een idee te geven van de ver zorging nemen we de „gietvoor- schriften" over: Gieten. Voor gieten is regenwater het beste, en dient in elk geval leidingwater dat sterk kalk- of chloorhoudend is vermeden te maar dan wanneer de - potgrond weer droog aanvoelt. Deze moet tussen twee watergiften steeds weer zoveel uitdrogen dat de lucht weer tussen de grond kan dringen. In de warme perioden is het nut tig het gieten te vervangen door dompelen: de pot wordt enkele minuten (tot er geen lucht meer uit opstijgt) in water gedompeld. Bij droge lucht en hoge tempera turen veelvuldig het nevelspuitje hanteren, zonodig enkele keren per dag. Tussen het bijna volgroeid zijn van de nieuwe pseudobulbe en het verschijnen van de bloeischeut, die uit de schede komt die de bulbe omgeeft, zij men tijdelijk wat zui iniet? Of postzegels? En dan heeft onze liefhebberij nog het voordeel, dat je klein beginnend snel grote resultaten kunt bereiken". U'EN voorbeeld daarvan zagen wij in Hendrik Ido Ambacht, waar de heer S. Taams in zijn wo ning aan de Weteringsingel 56 veel tijd en moeite aan zijn orchideeën besteedt. Als toegewijd planten liefhebber besloot hij drie jaar ge leden zijn krachten op de orchidee te beproeven. Op enkele tabletten achter de ramen werden bloeibare planten gezet een aankoop, die voor de beginner is aan te beve len, daar het anders wel erg lang duurt eer men het wondere resul taat van zijn zorgen ziet. Door enkele boekjes over de kweek te bestuderen en veel zorg aan de planten te besteden, bloei den met Kerst de eerste orchidee- en. Eén bloem bleef vele weken staan. en of Ik de bakken met water bij houdeen waslijst vol aanwij zingen". De heer Taams is met deze zorg in goed gezelschap, want de ware orchideeënliefhebber is niet iemand die gerust de plantjes bij de bu ren brengt en een maand op va kantie gaat. Vandaar ook, dat er bij de liefhebbers vele dorpsdok ters zijn, die zondags moeilijk weg kunnen en zich geen lange vakan ties gunnen. TTIT het voorgaande zou men kunnen opmaken, dat de orchi dee dan tóch wel een handenbin- der is, en een moeilijke plant bo vendien. Maar mevrouw Klinken bergh heeft ook hier weer de pa pieren bij de hand om het tegen deel te bewijzen. Voor de begin ner bijvoorbeeld is de Odontoglos- sum Grande (een epiphyt uit Gua temala, welke hier „grote land tong" kan worden genoemd) een worden. Het water moet van ka mertemperatuur zijn of iets war- In de groei- en bloeiperiode, van april tot november, heeft de plant het meeste water nodig. Al naar temperatuur en luchtvochtigheid wordt een- of tweemaal per week gegoten, niet volgens vaste tijden

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9