Forum van YIRO Thung aanvaardt eerstoel problematiek Ni medisch onderwijs Grote aanvoer bij een minder vleesgebruik Ophalen huisvuil van extra in Leiden „Expogé" Leiden gaat vierde lustriun vieren We willen t nieuwe Babyion 11 TERDAG 11 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 a gi JL ivloed en ub5grenzing dr. P. J. Thung aanvaardde srmiddag met een oratie in het amht Auditorium officieel het ambt angi gewoon Leids hoogleraar in de 2-B'»lematiek van het medisch on- ,B„ rijs. Prof. Thung sprak onder de „Wat is er gaande in de ge- ï'ikmide?" n Thung ving zijn oratie aan 7erop te wijzen dat aloude waar- enwaarvan een universiteit bij- H'beeld door haar riten en kleder- lir- ihten getuigt, in onze dagen r dan weleer in twijfel wordt ge- ^ken. Zo heeft ook de geneeskun- 9,|,in deze tijd een actueler recht- jljpdigheid van node dan de verwij- ondf naar een eeuwenoude traditie genezen en helen. De natuur doel als de sociale wetenschappen !'^e geneeskunde met hen, oefenen steeds krachtiger en radicaler to^ende invloed uit °P onze gehele gjjjuur, waarvan de wetenschapsbe- Hiaars zich terdege rekenschap .Lbfren af te leggen. 1 jU de waardering van deze invloed twee hoofdstromingen wor- sch;. onderscheiden: „futurologie" en t/nltuurpessimisme". Bij de bespre- nöII€r van deze stromingen werd ge ien op het feit dat beide be- 3lde aspecten van de wetenschap ij de voorgrond stellen die, wat de ;üu3(eeskunde betreft, kunnen worden rdiftengevat als een tendens tot nemend manupulatie-vermogen ïjraijds en tot toenemende dehu manisering anderzijds. Hoewel deze tste aanduiding ten dele blijkt te fusten op een miskenning van de Okenis die de sociale en psycho tische wetenschappen voor de ge- ïskunde kunnen hebben, dient te rden nagegaan in hoeven-re hierin dit een fundamenteel kenmerk der ledige wetenschap steekt. B!i it werd geëxploreerd aan de hand ti het kankerprobleemin het bij de kanker van de borstklier, ^iar de vorderingen der wetenschap a* nog onvoldoende praktische psequenties hadden, ontstaat het jjgende conflict: enerzijds moet de tiënt hier op zijn persoonlijke be staansgrond worden terugverwezen, &oh anderzijds erkent de weten- jhap als zodanig deze existentiële wtnensie van bestaan niet. Gegeven ;tw oultuurbeheersende tendens der 'ïtensohap, dreigt het gevaar dat de mens hét recht min of meer ,/rdt ontzegd op deze diepste per en zedelijke acpcten van ncït leven welke op deze diepste per- njonlijke en zedelijke aspecten van leven welke hem met name in aangezicht van de dood aaospre- j Het universitaire onderwijs heeft i verband hiermee een dubbele itfantwoordelij kheidHet moet de Briljanten sieraden reeds vanaf f 75,- JuweUer VAN DE WATER Haarlemmerstraat 181 ALTIJD VOORDELIG. 's Maandags gesloten. wetenschapsbeoefenaars doordringen van de ingrijpende culturele en maatschappelijke invloeden die van hun wetenschap uitgaan, doch te vens van de begrensdheid van deze wetenschap. Alleen waar dit dubbele besef leeft, zal het mogelijk zijn om de werkingen van wetenschap en techniek binnen de voor het mense lijk bestaan heilzame perken te hou den. Pvof. dr. P. J. Thung (links) wordt gefeliciteerd door prof. dr. D. Verlinde, decaan van de medische faculteit. (Foto l.d./Holvast) Na de oratie, die met de gebruike lijke toespraken werd besloten, reet pieerde prof. Thung in de ontvangst zaal van de Academie. Herv./gereformeerde kerkeraad De hervormde gemeente en de ge- ref. kerk in Bussum hebben besloten tot een volledige en permanente af vaardiging naar eikaars kerkeraden. Deze beslissing is genomen in aan sluiting op het besluit van de gere formeerde synode tot wederzijdse af vaardiging met de hervormde synode. In de vergaderingen van de ker keraden hebben de afgevaardigden volledige vrijheid tot deelname aan de discussies. Besloten is het aantal gemeenschappelijke diensten van de hervormde gemeente en de gerefor meerde kerk in Bussum uit te brei den tot drie morgendiensten per jaar en één avonddienst. Ook met de Chr. Geref. Kerk kwam de Geref. Kerk tot een contact. Met deze kerkge meenschap belegt men voortaan drie gezamenlijke evangelisatiediensten per jaar. LEIDSE VEEMARKT (Van een deskundige medewerker) Ondanks het zeldzaam mooie zomerse weer en de grote aan voer van schapen en lammeren, welke niet onderdeed voor die van de vorige week, waren de eerste indrukken bij het betreden van de gisteren gehouden Leidse veemarkt toch niet zo best. Het gehele terrein overziende, dat goed was bezet, toonde te weinig be weging. Het viel al direct op, dat het aan belangstelling ontbrak. Maandag: Lage Rijndijk (beide zijden). Hambroeklaan, Kooilaan (van Lage Rijndijk tot Javastraat), Celebesstraat, Medusestraat, Decima- straat, Sieboldstraat, Floresstraat, Bloemstraat, Drifstraat, Borneo- straat, Sumatrastraat (van (Lage Rijndijk tot Timorstraat), Voorstraat Formosastraat, Javastraat, Am- bonstraat, Madoer astraat, Ban straat, Soembastraat, Atjehstraat (van Zijl tot Driftstraat), Timor- ;traat, Lombokstraat (van Formosa straat tot Javastraat). Maandag: Rijnsburgersingel (van Haarlemmertrekvaart tot Marislaan), Maredfjk, Piet Heinstraat, Aloëlaan, Marislaan, Poelgeeststraat, Schutter straat, Warmonderstraat, Maredyk- hof, Vaartkade, Rijnsburgerweg bei de zijden (van tunnel tot Wassenaar- seweg en Kagerstraat), Terweepark, Wassenaarseweg, Boerhaavelaan, Mariënpoelstraat, Kagerstraat, Zwei- landlaan (van Boerhaavelaan tot Kagerstraat)Van Zwietenstraat, Faljerillstraat. Dinsdag: Aaltje Noorderwierlaan, Corn. Schuytlaan, Dfepenbrocklaan, Bern. Sweersstraat. Joh. Verhulst- straat, Richard Hollstraat, Obrecht- straat, Churchillaan (van Haagweg Bijeenkomst over wereldrechtsorde en Europese eenheid in Leiden De vestiging van een wereldrechts orde en het streven naar Europese eenwording waren het onderwerp van een forumbijeenkomst, die gister middag in de Leids© Stadsgehoor zaal door de Vereniging voor Inter nationale rechtsorde werd belegd. In het forum, dat onder leiding stond van mr. V. Marijnen hadden zitting prof. jhr dr. F. A- M. Alting von Geusau hkogleraar in het recht der internationale organisaties aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg ,mr. H. R. Nord secretaris-ge neraal van het Europees Parlement en drs. Th. E. Westerterp, lid van de Tweede Kamer. Prof. Alting von Geusau stelde als kernvraag: hoe komen wij van het huidige systeem van staten af? Bij een ontwikkelingsgang naar een we reldrechtsorde langs de weg van steeds grotere regionale eenheden is het gevaar niet denkbeeldig dat de steeds groter worden regionale een heden in conflicten met elkaar ver wikkeld raken, die zonder twijfel oorlogen ten gevolge hebben. „Is bij voorbeeld de eenheid van Europa een bijdrage in of een gevaar voor de wereldrechtsorde?", vroeg de Til- burgse hoogleraar zich af, waarna hij zich nogal pessimistisch uitliet over de Schumann-Monnet-conceptie (1950), die voorziet in een gelei delijke politieke eenwording van Europa nadat de eenheid econo misch volledig tot stand is gebracht. Het is naar de mening van prof. Al ting von Geusau voor Europa steeds moeilijker vanuit de eigen ontwik keling een keuze te maken voor de wereld rechtsorde of aan de tot standkoming er van' bij te dragen. Europa heeft naai- zijn mening de kans daartoe voorbij laten gaan. Wat optimistischer was mr Nord, die in de gang van zaken in Europa een soort voorbeeld zag hoe eventueel de komende wereldrechtsorde zou moe ten worden uitgewerkt- ,De Europe se eenheid is een poging binnen het Europese bestel een rechtsbestel te plaatsen in plaats van een machts- bestel. Dat zou bij verwezenhjkmg in elk geval bewijzen dat er een rechtsbestel mogelijk is eere soevereine staten aldus mr. Nord die opmerkte dat handhaving van een eventuele wereldrechtsorae met geweld zou moeten geschieden en dat betekent oorlog. Teleurgesteld Dra. Westerterp toonde zich te leurgesteld over wat er van _de Euro pese eenwording is geworden. Hu betwijfelde of stelling waarop des tijds de eenheid van stapel is gegaan wel de juiste was en hij vroeg zie af of een economische eenneid aan de toekomstige politieke eenhe d vooraf moet gaan. „Of zou juist een constitutioneel en staatkundig ver band de bereidheid van de ver schillende betrokkenen om een zelf de politiek te steunen, de grondslag voor een wereldrechtsorde moeten zijn?", aldus drs. Westerterp. Ook vond het Tweede Kamerlid, dat men te optimistisch is geweest ten aan zien van allerlei restanten van na tionalisme, die hij nog overal in' Europa meende te constateren. Er waren naar aanleiding van de ze drie inleidingen opmerkelijk veel vragen. Zo merkte de heer E. Bar- 'J eugdkamerorkest' naar Geisweid (D) Het Jeugdkamerorkest Leiden (di rigent Henk Briër) is door het ge meentebestuur van Geisweid (Duits land) uitgenodigd voor een bezoek van v(jf dagen (1 t/m 5 juli a.s.) aan deze stad. Tijdens deze tournee zal het orkest concerteren in Geisweid en in enige andere plaatsen in de omgeving. Deze uitnodiging is edn gevolg van de medewerking die het Jeugdkameror kest Leiden onlangs verleende bij de officiële opening van het nieuwe raadhuis te Rijnsburg. Het daar aan- wezige gemeentebestuur van Geisweid was zeer verrast door de prestatie, waarop al snel de uitnodiging volgde om in Geisweid en omgeving enige concerten te komen geven. Het orkest zal werken uitvoeren van Bach, Han del, Mozart en Hay dn. De solisten zijn Joke Hartzheim - viool, Han Ka- paan - hobo en Ton Kerstens - fagot. lens uit Zandvoort in zijn schrifte lijk gestelde vraag op: „Acht het forum een instituut van internatio nale rechtsorde per sé in staat de wereldproblemen op bevredigende en duurzame wijze op te lossen? Mijn waarnemingen van de laatste 25 jaar duiden er op, dat een lege maag het eerbiedigen van landswetten ten de> le of helemaal illusoir maakt". Anderen vragen betroffen de in stantie, die eventueel de nieuwe we reldrechtsorde moet gaan hand haven de rechtspositie van de we- reidbew-oner, de menselijke waardig heid als universele waarde, supranationalisme, en de doelstellin gen van een wereldrechtsorde. tot Verdistraat), Willem Pijperstraat, Peter van Anrooystraat, Sweelinck- laan. Joh. Wagenaarlaan, Valerius- straat, Van Blankenburgstraat, Ju lius Rontgenstraat, Mozartstraat, Eduard van Beinumstraat, Bruck- nerstraat, Debussystraat, Ravelstraat, Chopinstraat, Moessorgsvstraat, Ce- sar Frackstraat. Dinsdag: Noordeindsplein. Witte Singel, Groenhovenstraat, Witte Ro zenstraat, Justus Carelhuis, Jan van Goyenkade, Gerrit Doustraat, Vree- wijkstraat, Hugo de Grootstraat, Bil- derdijkstraat, Herenstraat, Prinses Wilhelminastraat. Donderdag: Rijnsburgerweg beide zijden (van Kagerstraat, Wassenaar- se weg tot Warmonderweg)Eymer- peolstraat, Dieperpoellaan, Houtlaan. Paulus Buysstraat, Adr. Paauwstraat Ant. Ducklaan, Van Beuningenlaan, Joh. de Kosterweg, Van Slingelandt- laan, Ledenberghstraat, Fagelstraat, Joh. van Oldebarneveldstraat, Joh. de Wittstrzat, Hogerbeetsstr., War monderweg, Nachtegaallaan, Mezen- straat, Vinkenstraat, Lijsterstraat, Merelstraat, Leeuwrikstraat, Rood- borststraat, Zweilandlaan (van Ka gerstraat tot Houtlaan). Donderdag: Zijl&ingel, Rijnkade, Oosterdwarsstraat, Munnikenstraat, Van Galenstraat, Waardstraat, Her manstraat, Tromstraat, De Ruyter- straat, Evertsenstraat, Oosterstraat, Van Speykstraat, Kortenaerstraat, Heemskerkstraat, Tasmanstraat, Overrijn. Vrijdag: Verdistraat, Schubertlaan Mahlerstraat, Handelstraat, Beetho- venlaan, Vivaldistraat, Bachstraat, Corellistraat, Toscaninistraat, Ber- liozpad, Rossinistraat, Lisztpad, Men- delssohnkade, Wagner plein, Brahms- laan, Tsjaikowskykade, Sibelius- straat, Bartokstraat, Kennedylaan, Max. Regeerlaan, Jozef Haydnstraat, Apollolaan, Smetanastraat, Pagani- nistraat, Scarlattistraat, Griegstraat, Donizettilaan. Vrijdag: Schelpenkade, Leuven straat, Gerrit v.d. Laanstraat, Andries Schotkade, Leeuwkenstraat, Kas tanjekade, Tulpenstraat, Acaciastraat Meidoornstraat, Hyacinthenstraat, Seringenstraat, Anjelierstraat, Dah- lisatraat, Koninginnelaan, Lammen- schansweg (van Koninginnelaan tot Kastanjekade.) 3 Octoberstraat, Magd. Moonstraat, Buitenruststraat, Stadhouderslaan, Valdezstraat, Dui- venbodestraat. Staalwijkstraat. Geslaagden „Boshuizen" De volgende leerlingen van de Chr. Nijverheidschool voor meisjes ,3os- huizen": Pandora Hogeveen, Willy de Hollander, Fiene-Marie van der Kolk, Ria Verlind en Anneke de Vries, al len uit Leiden. Riet Admiraal, Ma rian Haasnoot, Gerda Kuyt en Arina Poot, allen uit Katwijk aan Zee. Kit ty Satumalay, Katwijk aan den Rijn. Petra van der Mey, Oegstgeest. Will Wolleswinkel, Voorschoten. Nel van Wieringen, Zwammerdam. Leidse zanger maakt nieuwe plaat TONY LIGHT De weg naar de top van de vaderlandse lichte muze is lang. De jonge zanger To ny Light (23) weet dat heel goed. Al een hele tijd geniet hij in Leiden en omgeving bekendheid, maar hoewel hij enkele aardige plaatjes op zijn naam heeft staan, wil het met de grote stap naar landelijke bekendheid nog niet zo goed lukken. Daarom beschouwt Tony in het dagelijks leven vertegen woordiger bij een grammo- f oonplate nma atschappij elk nieuw plaatje dat hij maakt als een belangrijke mijlpaal in zijn carrière. Op het merk „Funckler" ver scheen deze week zijn nieuw ste: „Ghristientje". De mu ziek voor dit nummer schreef Tony Light zelf en ook de tekst is van zijn hand. Het is niet de eerste keer dat Tony componeert en teksten schrijft. Voor het Haagse zangduo „De Wimi's" heeft hij al eens een nummer ge schreven, dat op de plaat werd vastgelegd. Tony Light wil zioh helemaal toeleggen op het Nederlandse lied. „Ik ben er de laatste tijd van overtuigd geraakt dat ook ln Nederlandse liedjes grote mogelijkheden zitten", zegt de jeugdige Leidenaar, die destijds veel succes had met het plaatje „Heb je alles vergeten". Geveilde percelen In het Venduhuis der Notarissen werden de navolgende percelen ge veild: Not. J. C. van Eek te Leiden: De Sitterlaan 60/60a f. 26.250.— P. Moer man q.q. Not. N. W. Holtkamp te Leiden: Rijnsburgerweg 92 f. 52.000 Juffer mans q.q., Noordeinde 54 f. 42.100. Otto, Oude Vest 151 f. 6.601.Kühn, Witte Singel 108 uit de hand verkocht, Warmonderweg 84, Oegstgeest f. 51.000.— Th. v. Beukering q.q. Not. W. F. Karstens te Lelden: Rijn- en Schiekade 29 f. 40.000.P. Moerman q.q., Oude Singel 234/234a f. 21.200.— H. D. v. Weizen q.q., Rood- borststraat 22 f. 13.200.— P. Moerman q.q., Roodborststraat 38 f12.800. Mw v. Haasteren q.q., Roodborststr. 42 f. 13.000.— Proper q.q., Hoofdstr, 42, Leiderdorp f. 43.500.Juffer- mans q.q. Not. M. P. Kaptein te Leiden: Magd. Moonsstraat 20/20a f. 13.000. H. van Duuren q.q. Konden we verleden week met gema tigd optimisme van een oplevende handel spreken, gisteren was dit weer geheel anders en verliep de handel in nagenoeg alle sectoren bij een gedrukte stemming stug tot lui slepend en traag. De hooibouw, het wanne weer en de aanhoudende droogte spelen de handel parten en veroorzaakten een minder vleesverbruik. Uitzondering hierop maakte de handel in varkens voor het leven, welke bij een matige aanvoer en goede vraag willig ver liep. De totaal aanvoer bedroeg met. 4546 dieren niet veel minder dan vorige week Gebruiksvee Bij verleden week vergeleken in deze sector weinig ver andering. Als gevolg van de hooi bouw was er van de zijde der boeren weinig belangstelling en had de handel, zowel in de sector melkvee n de sector vare koeien een stil gedrukt verloop. De iets verslechter de handel van slachtkoeien drukte de stemming in de handel van ma gere koeien. Lichte dieren en oude koeien waren moeilijk te plaatsen. Ook zelfs voor de beste dieren, waarvan er voldoende waren, had de handel nog een flauw verloop.. Note ring: melk- en kalfkoeien van f 1000 tot f 1275 en f 1450, vare koeien van f 575 tot f 1000 en f 1375, enkele pri ma dieren boven notering tot plm. f1500. Jong vee: Weinig aanvoer, geen notering. Vette koeien: Hoewel andere mark ten in de afgelopen week goede aan voeren te zien hebben gegeven, was het aanbod op de Leidse markt be- pekt. Men is blijkbaar teruggedeinsd voor de lagere prijzen. Slagers en grossiers hebben alle gelegenheid gehad hun voorraden aan te vullen, waardoor de belangstelling van die zijde gisteren gering was. De ver minderde vraag, zowel voor export als voor de binnenlandse markt, bij een verminderd vleesverbruik in ver band met het warme weer, waren oorzaak dat de handel gisteren lui slepend verliep en de dieren tot plm. f 100 minder opbrachten. Notering: per kg geslacht gewicht: vette koeien van f3,35 tot f 4.14 en f4,50; slacht- stieren van f3,80 tot f4 en f4,30 worstkoeien van f 3 tot f 3,25. Vette kalveren. Onder de aanvoer van vette kalveren, die iets ruimer was dan verleden week, bevonden zich maar weinig dieren van betere kwaliteit. Als gevolg van het warme weer verminderde ook hier de vraag bij een ruimer aanbod. De handel kreeg dan ook een traag verloop bij ge drukte prijzen, vooral in de mindere soorten. Beste dieren waren noch tans wel te verkopen. Notering per kg levend gewicht: van f 2,75 tot f3,25 en f3,50, enkele betere kwali- teits-dieren werden nog verkocht tot f3,60. Nuchtere kalveren. Op deze afde ling niet veel meer aanvoer dan ver leden week. Handel en prijzen van slachtnuka's ondergingen geen ver andering en verliep rustig Voor mestkalveren was de vraag over de gehele linie iets minder. De handel had een gedrukt karakter en waren de dieren zéker niet duurder. Note ring; slachtnuka's van f 1,30 tot f 1,40 en f 1,50 per kg levend gewicht mestkalveren van f 90 tot f 125 en f155. Wolvee lag slecht in de markt Wolvee. Evenals vorige week op deze afdeling weer een overweldigen de aanvoer, vooral van lammeren. De algemene tendens is, dat de lam meren de overhouders verdringen. Voor oude vette schapen en voor overhouders neemt de belangstelling behoorlijk af. De dieren zijn te zwaar en niet meer courant. Zelfs de beste overhouders waren nog moeilijk te plaatsen. De handel in deze dieren verliep dan ook rustig bij aanmer- kelijk lagere prijzen. Hoewel d® vraag naar zuiglammeren nog rede lijk was had ook hier de handel be- paadl geen vlot verloop en waren de dieren als gevolg van de lagere prijzen die Frankrijk betalen wil be hoorlijk gedrukt in prijs. Ook voor de weide- en Texelse lammeren was er maar een matige belangstelling. De hooibouw, het droge weer met te kort aan gras zijn hiervan de oorzaak. De handel kreeg een matig tot flauw verloop bij sterk verminderde prijzen. In meerdere gevallen moest er geld bij. Notering: vette schapen van f 80 tot f 90 en f 100. vette lammeren van f90 tot f105 en f125; enkele kleine koppels prima overhouders nog tot plm. f130; zuiglammeren van f80 tot f90 en f 110; enkele prima zuig lammeren tot plm. f 117,50; N.H. weidelammeren van f 70 tot f 85 en Texelse lammeren van f 65 tot f75 en f88. Varkens. Hoewel ruimer dan vo rige week, was de aanvoer op deze afdeling toch nog niet groot. Daar de markten lange tijd gesloten zijn geweest, vinden vele dieren nog via andere kanalen hun weg naar de afnemers. De vraag is goed, vooral betere soorten en zware biggen. De handel had een willig verloop. Notering: drachtige zeugen van f325 tot f375 en f450, schrammen van 30 tot flOO en f115; biggen van 58 tot f74 en f77. Varkens (buiten de markt)In de achter ons liggende week was het ruime aonbod van slachtvarkens te veel voor de verminderde vraag, zo wel met betrekking tot de export als het binnenlands verbruik. De handel verliep dan ook stug tot lui. Alle hogere noteringen ten spijt, brach ten de lichte slachtvarkens slechts 3 tot 5 cent per kg levend gewicht meer op dan verleden week. Slacht- zeugen waren moeilijk te plaatsen en brachten aanzienlijk minder op. Prij zen per kg levend gewicht: lichte slachtvarkens van plm. f2,05 tot f2,10; slachtzeugen van plm. fl,55 tot f 1,65. De afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Ex-Politieke Gevan genen uit de Bezettingstijd gaat, door omstandigheden wat later dan in de bedoeling lag, a.s. woensdag haar twintigjarig bestaan herdenken. De datum van de oprichtingsver gadering is 21 juni 1945, welke vergadering de toestemming had van het Militair Gezag, dat toen van dergelijke vergaderingen of bijeenkomsten op de hoogte gesteld moest worden. De oprichtingsverga dering werd gehouden ten huize van mr. Tj. D. Schaper aan het het Ra penburg, waarbij ruim zestig perso nen aanwezig waren. Het voorlopige bestuur bestond uit de heren H. van Weizen dr. S. van Lingen, J. S. Lips en mr. Tj. D. Schaper. Als voorzitter hebben in de afge lopen na-oorlogse jaren gefungeerd de heren H- van Weizen (1945-1948), L. Questroo (1948-1962) F. Voorzaat (1962-1966) en J. Th. Witte (1966-). De Leidse afdeling van de Expogé telt op het ogenblik ruim honderd leden. Gezamenlijk hebben deze le den 86 jaar, 2 maanden en 7 dagen gevangen gezeten. Het huidgige be stuur bestaat uit de heer J. Th. Wit te, voorzitter, de heer W. M. v. d. Burg, secretaris de heer A. Plek- kringa, penningmeester, mevrouw C. Hendriksen- Snel, vice-voozitter, de heer H. Bol, tweede penningmeester, en de heer Sj. Mazurel. Programma Het herdenkingsprogramma voor woensdag 15 juni ziet er als volgt uit: 3- uur nam. kranslegging bij het Bevrijdingsbeeld, 3.30 uur nam. ont vangst in het Stadhuis door B. en W. van Leiden, 5 uur nam, herden kingsdienst in de Lodewijkskerk (Steenschuur), tijdens welke pastoor H. J. M. Stoelinga een herdenkings woord zal spreken en Helene Oost hoek gedichten voor zal dragen (De ze dienst is voor iedereen toeganke lijk) 7 uur diner in de Morspoort- kazerne. Provo Van Duin in Leiden Roel van Duin heeft het gis teravond in een stampvolle (be neden) zaal van het Leidse Pry- taneum duidelijk gesteld: het provotariaat is een beweging van geweldloze, subversieve ele menten, het middel van dit pro votariaat is de provocatie ofte wel het uitdelen van speldeprik- ken en het doel is het scheppen van een nieuw Babyion. Wat het nieuwe Babyion betreft, de provobeweging ziet dit zelf als utopie, maar wil het desondanks propageren, omdat het wenselijk is. Het provo tariaat is tegengesteld aan het „ploe terende, fantasieloze klootjesvolk," dat patat eet en naar de televisie kijkt „als dit volk niet creatief wordt gaan we er met z'n allen on herroepelijk aan" en het keert zich in eerste instantie tegen een dictato riaal geregeerde „brave new world". De uiteenzettingen van de Amster damse provo kwamen voornamelijk hierop neer, dat men hoe dan ook kritisch dient te zijn ten aanzien van de bestaande orde, de gevestigde autoriteit. „Wy provo's keren ons te gen de wereld van de Libelle, de Te legraaf en Philips/ aldus Roel van Duin, die, om zijn eigen woorden te gebruiken, ook op deze avond zijn „wanhoop" aan anderen wilde over dragen. Hij stelde overigens met na druk, dat de provo's het principieel niet met elkaar eens zijn. De belang rijkste uiting van de provo's, „die doelbewust niet aan het produktie- proces deel willen nemen", is, aldus Van Duin, de daad van protest, waar bij van alles kan gebeuren. Het is een vorm van collectieve creativiteit. Er kan tijdens een „happening" wor den gesproken, maar er kan ook wor den geschilderd, „uiteraard met witte verf", om, bijvoorbeeld, te protesteren tegen de luchtverontreiniging. Roel van Duin, zelf veroordeeld tot enkele weken gevangenisstraf, schonk tijdens zijn uiteenzettingen over de vele witte (provo)plannen onder meer aandacht aan de Tres-affaire. .Aangezien te gen de Tres-leden, die niet willens, maar wel wetens een medestudent hebben vermoord, slechts een geld boete van tweeduizend gulden is ge- eist, dringt zich de idee van klassp- justitie op", aldus Van Duin. „In dit verband is het goed, dat wij naast het witte fietsen- en het witte wij- venplan een witte togaplan hebben ontworpen", zo vervolgde hij. Roel van Duin deed op deze avond, die door de afdeling Leiden van Poli- teia was belegd, nog tal van andere uitspraken. Zo vertelde hy nog, dat het provotariaat niet sympathiek tegenover de studentenvakbeweging staat, omdat deze studeren als arbeid ziet „Wij provo's zijn tegen elk auto- toritair produktiesysteem, dus niet alleen tegen het kapitalistische, maar ook tegen het communistischezei Van Duin tenslotte.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3