jimburg bouwt n een toekomst oven de grond Kom er ACHT-er oer om Staatsmijnen jagen de ene chemische fabriek na de andere uit de grond 11 JUNÏ 1966 LEIDSCH DAGBLAD L.D.-EXTRA 5 (Van ccn speciale verslaggever) ASTRICHT De lezers van de in Noord-Amerika verschijnende handelscourant Journal imerce krijgen deze maand een advertentiepagina onder ogen, waarin hun de voordelen ■ïdustrievestiging in zuid-Limburg worden opgesomd. De abonnees van het Duitse dagblad "Selt en enkele andere vooraanstaande kranten worden reeds enkele maanden per advertentie Sindustrieterreinen van Limburg geconfronteerd. limburgers zien die nieuwe :t erg somber in. Het dood aitover de mijnen is overigens ifferwachts gekomen. De mijn !t rie. die zuid-Limburg tot het 9 Iwelvarende stukje Neder- dBeeft gemaakt, zit al jaren slop. Er moest een uitweg gezocht om een economi- risis van dit gebied, waar- P)00 mensen wonen, te voor la f de Belgische en Duitse ■jfclwinning heeft met grote %ieden te kampen. Toch be- .11' een belangrijk verschil in !Eblematiek van Zuid-Limburg s van bijv. het Ruhrgebied, Pjense gebied en het Luikse In al deze gebieden ver- "e steenkoolwinning aan be- 3, maar in Duitsland zowel België bestaat er naast de een grotere andere indus- Tï Luik werken 22.000 men- S de mijnen en 103.000 man- .overige industrieën! Voor het pe gebied is deze verhouding 126.000 en voor Nordrhein- >len 400.000: 2.405.000. In )rg echter staan er tegenover J bij de kolenwinning betrok- 53.000 arbeiders in andere jaleën. president-directeur van de .smjjnen, drs. A. C. J. Rottier, becijferd, dat in de komen- Jn jaar nieuwe werkgelegen- moet. worden gevonden voor mannen, die nu nog in de L. m er ACHT-er ?ier zijn mond immer van rechter gevangene mrt van muisje is langer rtje van kopje hoen linker gevangene Larsje meer op taart mdvat van pijl loópje meer rechter gevangene ■fa Een van de toekomstmogelijkheden van de kompel' mer ken in de chemische bedrijven van Staatsmijnen. Een optelsom leert, dat zuid- Limburg in de komende tien ja ren niet minder dan 60.000 arbeids plaatsen moet scheppen. Steun (Kin nieuwe industrieën Het getal van 60.000 moet niet te pessimistisch bekeken worden. Op grond van de groei van de bui ten de mijnen funetionerende in dustrie kan worden aangenomen, dat in deze bestaande industrieën door uitbreidingen in de komende tien jaar minstens 13.000 mannen kunnen worden opgenomen, blijft dan nog een niet gering aantal van 47.000 arbeiders, voor wie nieu we industrieën moeten worden aangetrokken. Deze feiten waren in Limburg bekend, toen in december jl. de minister van Economische Zaken de nota „inzake de mijnindustrie en de industriële lierstructuering van zuid-Limburg" deed verschij nen. Deze nota-Den Uyl kwam voor de Limburgers allerminst als muleringsregeling voor industriële omschakeling in het vooruitzicht gesteld. Wanneer deze regeling rechts kracht krijgt en daaraan valt niet meer te twijfelen kan een ondernemer, die een bedrijf vestigt op een van deze terreinen, voor financiële steun in aanmerking ko men. Deze steun kan zij het op grond van een aantal voorwaar den 50 procent van de koop prijs van de grond bedragen en 60 gulden voor elke vierkante me ter vloeroppervlakte der bedrijfs gebouwen en installaties met een maximum van drie miljoen gul den. Drie aanvragen per week Dr. H. C. W. Roemen, directeur van het Limburgse E.T.I., heeft zijn zetel al sinds 1934 in een stil pand aan het schilderachtige St. Servaasklooster in Maastricht. Tot voor enkele maanden ontving hij :§§ILiniburg gaat het roer ïen. Het is daar in feite geleden mee begonnen. Staatsmijnen zich naast öpnwinning intensief met >loitatie van chemische en ging bezighouden, i de Staatsmijnen over en winst van 61,5 mil- ^lden heeft gemaakt, is jijHpuitend een gevolg van s jnmische bedrijvigheid; op 'dtyloitatie van de mijnen pjln dat jaar immers 30 worden toegelegd, i cl van de kolenmijnen in ocjropa schijnt uitgespeeld. £fngen tot die crisis zijn de nointie van de olie, de Ame- tt 'kolen, het aardgas en wellicht de kernenergie Maurits sluit binnen s Mdrle jaar, staatsmijn Wil- sluit in 1971, staatsmijn edsyolgt daarna en de leiding ^particuliere domaniale mijn _s%t de exploitatie stop te icAifover andere mijnen zijn èslissingen genomen. Zij lang meer op zich la- n jaar moet voor van de mijn werkgelegenheid Er wordt reeds macht aan gewerkt, schakelt om. Limburg nieuwe tijd tegemoet, een geen plaats meer zal de kompels. mijnen werken. Maar met dit aan tal is men er niet. De provinciale planologische dienst heeft by het situeren van industrieterreinen in Limburg rekening gehouden met de groei der bevolking, die in de komende tien jaren 20.000 extra arbeidsplaatsen vraagt. En uit de statistieken, die bij het Economisch -Technologisch Instituut in Maas tricht worden by gehóuden ran de pendel-arbeiders naar Duitsland (thans 12.000 man), moet worden afgeleid, dat het pendelen in de naaste toekomst zal afnemen. De Limburgse grensarbeiders werken voornamelyk in de wegenaanleg en de woningnood: het wegenpro gramma in Duitsland is echter bij na voltooid en de woningnood vry- wel opgelost. Het E.T.I. verwacht, dat het pendelverkeer tot circa 7.000 man zal teruglopen. voor een donderslag by heldere hemel; tal van Limburgse instanties heb ben aan de voorbereiding van de nota meegewerkt en over het re sultaat is men niet ontevreden. Een voor de bevolking geruststellend proncipe van de door de minister voorgestane herstructuering is, dat de verliesgevende exploitatie van mynen niet mag worden gestaakt voor er nieuwe arbeidsplaatsen voor de mynwerkers zyn gecreëerd. In de nota-Den Uyl zyn vier zogenoemde premie-industrie terreinen aangewezen, die alle over goede weg- en spoorverbindingen zullen beschikken en één boven dien over een waterweg: Heide by Roermond, Burchten by Born, een complex van drie terreinen by Brunssum en Beitel ten zuiden van Heerlen. Nieuwe industrieën, die zich hier vestigen, wordt een sti- Autosnelwegen 'Autosnelwegen (geprqjekteercf) n=i Vuarweg Spoorlijn (g Premie-industrieterrein q ipkm A Gewone induslrieterreinen per maand gemiddeld drie aanvra gen voor industrievestiging, waar over zyn instituut advies moest uit brengen. Thans, met het nieuwe Limburg voor ogen. komen er drie aanvragen per week binnen. Natuurlyk loopt niet iedere aan vrage op vestiging van een bedrijf uit. Veelal betreft het verzoeken om inlichtingen. Soms ook probeert de ondernemer Limburg uit te spelen tegen andere gebieden, die om vestiging van industrieën zit- te te springen, met name in Duits land en België. De Staatsmynen zelf lopen voor op in de omschakeling van zuid- Limburg. Tot dusver heeft men en kele goede slagen kunnen doen. Het belangrijkste resultaat is tot dus ver geweest het besluit tot vesti ging van een DAF-automobielfa- briek, waarin de Staatsmynen zul len participeren. Deze fabriek, die zal kunnen uitgroeien tot 6000 ar beidsplaatsen heeft een terrein van 100 ha toegewezen gekregen naby het ten noordwesten van Sittard gelegen Nieuwstadt. Voorts werken Staatsmynen samen met de n.v. Curver, die op het industrieterrein van Brunssem een fabriek van plastic produkten zal bouwen met werkgelegenheid voor 800 man. Sittard krijgt een vestiging van Hatéma <300 man), die met behulp van Staatsmynen tot stand komt, maar waarin dit staatsbedryf zelf niet deelneemt. Het jongste succes van Staatsmynen is de overeen komst met het Amerikaanse con cern The Standard Oil Company of Ohio (SOHIO) om samen by Geleen een chemische fabriek te bouwen voor de vervaardiging van acrylonitrill, een grondstof voor sychetische vezels en garens. Hier zullen naar schatting 500 mensen kunnen werken. Gunstige ligging helikopternet van de Sebena. Bin nen afzienbare tyd zal er een vlieg- dienst tussen Schiphol en Beek zyn. Als waterweg zyn de Maas en het Julianakanaal vanuit het noor den te bereiken met schepen tot 2000 ton, die sinds de opheffing van de stop van Ter naaien kun nen doorvaren tot Luik en die via het Albertkanaal Antwerpen kun nen bereiken. Een bykomstige, maar toch pret tige omstandigheid is, dat zuid- Limburg een aangenaam woonge bied is, misschien wel het aange naamste van ons land. Midden- en vooral zuid-Limburg bieden een fraai landschap met mooie steden en dorpen en veel monumenten van geschiedenis en bouwkunst. De Ardennen en de Eifel zyn vlakby. Omscholing nodig Met tientallen industrieën wordt nog onderhandeld over het vesti gen van nieuwe bedryven. Limburg heeft daarby meer te bieden dan de stimuleringsregeling, die in de nota-Den Uyl is vervat- In de pro paganda wordt vooral de nadurk gelegd op de zeer gunstig centra le ligging. Binnen een straal van Ca. 200 kilometer wonen ruim 47 miljoen mensen, dus 47 miljoen po tentiële afnemers van eindproduk- ten vervaardigende industrieën. Zo'n afstand van 200 kilometer is met een vrachtauto in één dag te bereiken, terugreis inbegrepen. Op korte afstand van Limburg liggen grote industrieconcentraties, o.a. het Duitse Ruhrgebied en dich- terby het Akense en het Luikse in dustriegebied en het snel opkomen de industriegebied in de Belgische Kempen. De nota-Den Uyl wordt begeleid door een aantal verkeersvoorzie- nlngen, die Limburg moeten ont sluiten. Voor de mijnindustrie was de aanwezigheid van spoorwegen een noodzaak; het kolentransport heeft nooit de behoefte gehad aan autowegen. Nu er andere industrie ën nodig zyn, is het uitgebreide spoorwegnet wel nuttig, maar moeten de wegverbindingen wor den verbeterd. En dit gebeurt thans in een hoger tempo dan el ders in het land. De autoweg E 9 van Amsterdam naar Maastricht is byna gereed en zal in zuiderlyke richting worden doorgetrokken. De E-39 zal binnen kort gereed zyn vanaf de E-9 (in de buurt van Geleen) tot Aken, waar deze aansluit op het Duitse autowegennet. Op korte afstand langs de noordkant van het gebied loopt de E-3 als verbinding tus sen Antwerpen en het Roergebied en langs de zuidzyde loopt de Boudewynweg van Antwerpen via Luik naar Aeken. Voorts beschikt Limburg over een vliegveld (Beek, 10 km ten noorden van Maastricht), dat voor particuliere vliegtuigen openstaat en is Maastricht opgenomen in het In een vertrek in het centraal laboratorium van het chemisch bedrijf van de Staatsmijnen in Geleen staan twee autobanden. De een is een normale autoband van een bekend merk. De ander is door het laboratorium gemaakt van chemische stoffen, een plas tic" autoband dus. Beide banden hebben 20.000 kilometer gereden. Er is geen verschil in slijtage te zien. Het is og niet zover, dat men bin- van acrylonitril (grondstof voor Het ïykt er op, dat Limburg al les mee heeft om de nieuwe tyd, die voor de streek is begonnen, op geruimd te kunnen binnenstappen. Maar de herstructuering gaat niet van zelf en is met de grootste krachtsinspanning altyd nog een moeizaam proces. Er is belangstel ling by de ondernemers voor het vestigen van industrieën, maar men zal niet iedere industrie met open armen ontvangen. Een bedrijf, dat byv. op vrouwelyke arbeidskrach ten is ingesteld, zal geen cent over heidssteun krygen. Het gaat im mers om liefst arbeidsintensieve industrieën, die de vrijkomende mijnwerkers kunnen opvangen. Ook hierby zal nog een strenge se lectie noodzakelyk zyn. Mijnwer kers. met name de ondergrondse werkers, behoren tot de goed- be taalde beroepen. Geen van hen zal ingenomen zyn met een betrekking bovengronds, die een vermindering van het inkomen met zich mee brengt. Dit is wel een van de groot ste problemen waarmee de om schakeling van Limburg te maken krijgt. De hoop is gevestigd op be dryven met continu-arbeid. Een ander probleem is dat van de omscholing. Als de ex-mynwer- ker in een ander bedryf een rede lijk inkomen wil verwerven, zal hy een ander vak moeten leren. Er worden thans op grote schaal plannen uitgevoerd om die omscho ling te bevorderen. Zo zal het „Centrum voor de vakopleiding voor volwassenen" in Heerlen wor den vergroot en worden er op drie andere plaatsen nieuwe centra voor vakopleiding gesticht. De myn- school wordt omgevormd tot hoge re technische school. De provinciale planologische dienst van Limburg heeft de han den vol om het gebied ook in de nieuwe situatie leefbaar te ma ken. De mynstreek Hoensbroek- Heerlen-Kerkrade zal zich ontwik kelen tot een standsgewest van 350.000 mensen, het gebied van Geleen- Sittard zal volgens ver wachting groeien van 80.000 tot 150 000 inwoners en Maastricht met thans 115.000 inwoners houdt er rekening mee, dat er op den duur 175.000 zullen zyn. Mede in verband met de verste delijking in de toekomst zijn er recreatieplannen op stapel gezet, die o.a. van de Brunssemmerheide een ontspanningsgebied voor 250.000 mensen moet maken met zwembaden en andere recreatie projecten. Ook ten zuiden van Born is een recreatiegebied gepro jecteerd. Niemand zal hebben verwacht, dal er in Valkenburg een chemi sche of andere fabriek wordt ge bouwd. De driehoek Eysden- Val kenburg- Vaals blijft ook in het geindustrialiseerde Limburg een ongerept recreatiegebied. Zuid- Limburg zal, wat er ook mocht ge beuren, voor vele Nederlanders e«n vakantieland biyven. nenkort autobanden van kunstrub ber uit Limburg kan kopen. Maar het zal er eens van komen. En het zal velen niet verbazen als de auto's, die worden gebouwd in de toekomstige DAF-fabriek in Lim burg (die uit een samenwer king tussen DAF en Staatsmy nen wordt geboren) in de toekomst banden en andere accessoires en misschien zelfs wel complete car os- serieën krygen, die uit kunststof zyn vervaardigd. Het kunstrubber van Staats- mynen/DSM is ontwikkeld tot een produkt van hoge kwaliteit. „We kunnen het zelfs doorzichtig ma ken, maar er zal wel niemand zyn, die doorzichtige banden om zyn auto wil hebben", aldus dr. ir. L. Revallier, directeur van het cen traal laboratorium, onder wiens lei ding de afgelopen jaren tal van nieuwe vindingen zyn gedaan. De bedrijfswinst van Staatmy- nen/DSM bedroeg In 1965 f 61,5 miiljoen. Kunstmest Het chemische bedryf is naast het oorspronkeiyke koolwinnings- bedryf ontstaan in het eind van de dertiger jaren, doch nam pas na 1950 een grote vlucht. Tot dat jaar beperkte men zich tot de fabricage van kunstmeststoffen. In 1952 kwam d« caprolactum-fabriek in bedryf, die grondstof levert voor synthetische vezels en garens, in 1956 de fabriek voor bereiding van ureum (kunstmest en grondstof voor kunstharsen), in '59 de fabriek voor hogedruk-polythyleen. Daarna volgde in 1960 de fabrieken voor lagedruk-polythyleen, voor com pounds van polyethyleen, voor in kleuren van polyethyleen, voor for maline, voor fenol en voor cyclo- hexaan. In de loop van dit jaar zullen ook de fabrieken voor mela- mine en lysine in bedryf komen. Voor 1968 staat op het programma een fabriek voor de vervaardiging synthetische vezels) en de fabrie ken voor EPT en EP polyme ren (synthetische rubbers). Ook zyn er plannen in studie om samen met Koninklyke Zout-Ket- jen n.v. de produktie van polyvi- nychloride ter hand te nemen. Aanvankelijk werden de grond stoffen gewonnen uit steen kool. Langzamerhand werd de olie ingeschakeld en thans is het aard gas een belangrijke bron. Kennis De activiteiten reikten verder dan Limburg. In 1965 stichtte Staats mynen (DSM de dochteronderne ming Chemische Industrie Ryn- mond, die aan de Botlek een fe- nolfabriek opende. In Augusta (Amerika) hebben Staatsmynen 49 procent deelneming in de stikstof- meststoffenfabriek Columbia Nitro gen Corporation en 50 procent in de Columbia Nipro Corporation, die caprolactam vervaardigt. De Nypro U. K., waarin Staatsmynen voor 74 procent deelnemen, bouwt een caprolact/umfabriek in Enge land, die in 1967 met de produktie begint. By al deze participaties mogen die met de DAF en met Curver n.v. niet worden vergeten. De produkten van het chemische bedrijf vinden hun weg naar vijftig landen in de wereld. Hoe hoog de vindingrijkheid van de research-af- deling wordt geapprecieerd, blijkt uit het feit, dat de „know how" (de kennis) naar 24 verschillende che mische fabrieken in de wereld is verkocht. De thans openstaande or derportefeuille voor lopende op drachten van deze export van ken nis beloopt meer dan 100 miljoen gulden! De chemische bedryven van Staatsmynen/DSM hebben thans 10.000 mensen in dienst. Van hen zyn slechts 2.500 by de produktie betrokkén. Niet minder dan 1.500 mensen zyn ingeschakeld by de research. Kunt u de acht afwykingen ln de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders op deze pagina.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13