SPORT van vandaag 1 Eerste dame op 800 meter onder "de twee minuten Triomfale zege Karstens DUINDIGT DERBY *ILJA LAM AN DKD 11a drie duels nog zonder winst Giro-winnaar Motta niet in de Tour 3g 390 ^VRIJDAG 10 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 El|Jonge IJmuidense atlete traint hard met ervaren 'Janny van Eijck-Vos (30) WllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllUIIIIII!llllllllllllllllllllllll!llllllllllllllll!l||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||!|||||||llllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|J Het wereldrecord op de 800 meter voor dames staat op naam van j de Engelse atlete Ann Parcker, die dat in Tokio 1964 vestigde: 2.01.1. Zij won er goud mee. Het Nederlandse record is van Gerda j Kraan: 2.02.8, hetgeen in Belgrado in 1962 goed was voor een Euro- j pees kampioenschap. Ijla Lam au liep vorig jaar haar heste persoon- lijke tijd: 2.04.6. Janny van Eyck liep in Tokio tijdens de Olym- j j pische Spelen haar beste persoonlijke tijd: 2.03.7. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiMiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï Waterpoloeoin petitie De Gouwe zegeviert (Van onze correspondent) Voor Janny vai stond dat uit een lopende training, rustperiode Haar gestalte Is klein; de lichaamsbouw be paald niet overdreven stevig en niet te verklaren de kracht, die door het 22-jarige IJmuidense meisje Ilja Laman desondanks ontwikkeld kan "Vorden op de langste atletiekafstand voor da mes, de 800-meter. De vraag is niet actueel Mhet resultaat wel maar dringt zich wel regel matig op. Regelmatig doordat Ilja Laman, sinds vorig jaar definitief als opvolgster van Gerda 'WILSKRACHT III Tot dusver zijn dat geen belas- lil tende ideeën geweest voor Ilja Laman, assistente bij de dienst voor lichamelijke opvoeding in Velsen. Zij is „gewoon doodner veus voor iedere wedstrijd"hoe simpel of belangrijk ook van 'aard, maar die nervositeit valt voor een belangrijk deel van haar af, wanneer zij de eerste vierhon derd meter van de totale 800 Q heeft afgelegd. Na die eerste vierhonderd me- ter mag nervositeit bij haar ook O\geen rol meer spelen, aangezien *1 Ilja dan te dikwijls in zo hopeloos lijkende posities is gemanoeu vreerd. Dan wordt het tijd voor dat krachtige atletiekwerk, waar- "y bij het hoofd iets opzij buiat en wilskracht die genadeloos harde gang over de laatste honderden meters begeleidt. Olja Laman heeft pas vorig jaar grond gegeven voor angst bij toe komstige tegenstanders in Boedepest j tijdens de E.K. Angst voor de slot- i fase vain de 800 meter, aangezien zij dan pas haar grootste kracht ontwikkelt. In Parijs (halve finale voor Eropa Cup) en Kassei (finale) 'ontmoette zij voor haar eerste maal de interanationale troeven en' zij schotelde haar eindsprintkwaliteit- 'I voor. Die waren voldoende, maar on voldoende inzicht in het begin. Dat was pover en zodanig, dat het eind- 1 resultaat niet winstgevend was. Tac- tisch veel te leren is Ilja's belang- rijkste taak dit seizoen. Vrijblijvend initiatief nemen op de eerste ronde van vierhonderd meter lijkt niet in haar aard te liggen. Nauwlettend en van dichtbij volgen wat de veran deringen aan de leiding zijn is daar door de taak voorafgaande aan een I liefst zo vernietigend mogelijke j eindsprint. Kraan, nationaal stevig aan de top staat, met als enige concurrente de van veel meer souplesse voorziene Janny van Eyk-Vos, en internatio naal best de eerste kan blijken, die de 800 meter als eerste dame onder de twee minuten kan lo pen of in ieder geval Europees kampioene kan worden tijdens de strijd in Boedapest dit jaar augustus. voel voor tijd hebbende jonge atlete. Daar genieten zij samen van die gezamenlijke training onder leiding van TC-lid- oud-sprinter en oud- Haarlemmer G. Rinkel en Wisselen gegevens uit over trainigsschema's, zoals hun clubtrainimers Van Gog (Suomi-Laman) en De Jong (GAC- Eyk-Vos) die uitpluizen en voor schrijven. (vanaf oktober) tot begin januari. Op Ilja's rust periode bestaat kritiek, Ilja voelt zich er wel bü, „Ik moet uitrusten" en terzijde zijn dan geschoven de voordelen, die buiten landse atleten door indoor training wedstrijden, in Nederland zo goed als onbekend, zouden hebben kunnen krijgen. Relatief klein is in ieder geval voor beiden het aantal wedstrijden, dat de trainingsresultaten moet bewij- Vooral voor Janny is het wed strijdterrein een te schuwen gebied. De Hilversumse, royaal met vreug devol lachen, heeft een hekel aan wedstrijden. Vorig jaar stond zij daarom slechts vijf maal aan de start voor een 800 meter. Voor Ilja dat anders, voornamelijk omdat Janny ziek werd voor een interland tegen Tsecho-Slowakije en zij moest .invallen. Ilja liep in die in terland schitterend en was Neder lands sterkste sindsdien. Zij brak er door een doorbraak na een jaar vergeefs hopen op een snellere Ervaring Uja moet vooral veel leren in bul- tenlandse wedstrijden. De technische commissie van de KNAU, veel ver guisd ook door moeilijkheden bin nenkamers, beseft dat. Laman was met de Pinksterdagen daarom in Oostduitsland (en liep de 800 meter in 2.06.7 de op één na Ij heste wereldtijd van dit seizoen) en zal daarom deze maand nog in West- 1 Duitsland lopen. Voorts wordt er nog V een keus gemaakt uit andere uit nodigingen. Ilja's Nederlandse concurrente, i dertigjarige getrouwde Hilversumse correspondente Janny van Eyck-Vos lijkt daardoor wat naar de achter- grond te worden' geschoven. Eén, centrale, trainingsmiddag in Haar- 1 lem, wekelijks op donderdag in het Pim Muiier sportpark, leert anders. Daar is Janny van Eyck-Vos, in Tokio net tekort komend voor de fi- I nale maar wel haar beste tijd tot f dusver lopend van 2.05.7 dikwijls een leidraad voor haar jonge Collega. Janny als de meest ervarene en bij na feilloos volgens tijdschema lopen- de en Ilja als de volstrekt geen ge- Advertentle A.S. ZONDAG WASSENAAR DAG VAN ELEGANCE Rust Eyck-Vos be- geheel jaar door voor Ilja uit een vorig komst naar de top, in haar eerste seniorseizoen (1964). Vergeefs was toen die hoop want Ilja onderging de overgang van jeugd (een onbe dreigd steeds maar winnende 600- meter loopster) naar de senioren (met Gerda Kraan en Janny van Eyck-Vos als snellere dames op de 800-meter) normaal en niet als ge weldig talent, dat ze vorig jaar be wees te zijn. In 1965 werd ze ech ter dus toch een yan de zo weinige parels die op de Nederlandse atle- tiekterreinen voorkwamen. Eén, die de schittering van een Euro pees kampioene ook een Nederland se, Gerda Kraan (1962 in Belgrado) kan overnemen. Eén die verder kan reiken, naar Mexico City, al zijn dat voor dat IJmuider meisje zelf dan nog voornamelijk wel aanlokkelijke gedachten. Vooralsnog ,is het vooral het plezier in sportbeoefening dat voorop staat. Ilja is een enthousiast atletiekmeisje, het ook na bijzonder grote successen slechts vruchten sap drinkende meisje, en' wil dat blijven net zoals Janny van Eyck- Vos de atlete wil zijn, die vooral om het buitengewone genoegen van de training actief wil blijven. Derde Voor de Nederlandse atletiek- en sportwereld zijn zij echter troeven voor Boedapest 1966. „Ik moet daar wel in de finale komen en misschien wel derde worden", vindt Ilja daar van en ,ach, misschien mag ik ook wel mee naar Boedapest", oordeelt Janny. Anders klinken al de woor den van de toch zo voorzichtige TC Niet het feit dat de Italiaanse weg- sprinter Mino Bariviera de slotetappe de 49ste Ronde van Italië won, r de mededeling van eindwinnaar Gianni Motta aan de finish in Triëst heeft de wielerwereld geïnteresseerd. „Het is waar, ik zal niet meedoen de Ronde van Frankrijk", sprak de lange, blonde, stijlvolle coureur tot de journalisten. „Mijnheer Molteni heeft me bij de planning van het ten vrijgelaten wat mijn keuze betreft. Maar toen ik wél de Tour, r niet de Giro wilde rijden maak te hij bezwaren. Ik kan me dat voor stellen, tenslote heeft hij als zakelijk directeur van mijn ploeg grotere be langen in Italië. Maar ik heb er be lang bij te waken over mijn conditie. Ik kan me niet in beide koersen in één jaar inzetten zoals ik dat wil". Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Giani Motta (It.) de 3976 km in 111 uur 10 min en 48 sec (gem. 35.744 km), 2. Italo Zilioli (It.I op 3.57, 3. Jacques Anquetil (Fr.) op 4.40, 4. Julio Jimenez (Sp.) op 5.44, 5. Felice Gimondi (It.) op 6.47, 6. Franco Balmanion (It.) op 7.27, 7. Vitorio Adorni (It.) op 8.00, 8. Fran co Bitossi (It.) op 9.24, 9. Vito Tac- cone (It.) op 11.42, 10 Rolf Maurer (Zwits.) op 20.28. Rinkel: „Ik acht het niet on mogelijk, dat Ilja in Boedapest gaat ien", en „Janny kan als ideale tempoloopster in Boedapest nog wel tot in de finale doordringen" en ook, „Dit seizoen kan er bij de dames on der de twee minuten worden gelopen en dat kan net zo goed door een Nederlandse worden gedaan als door ieder ander". Jan Ie Grand gokte goed Beroepsstayer Jan le Grand heeft een goed gokje gewaagd. Toen hij gisteravond voor het begin van de eerste stayerswedstrijd in het Olym pisch Stadion in Amsterdam een tandje hoger zette dan de meeste an dere deelnemers was dat bijzonder riskant. Want het was wel windstil weer, maar bij de minste geringste tegenstand zou een dergelijk hoog verzet de Amsterdammer noodlottig kunnen worden. Hij reed echter zeer bekeken, liet eerst amateur Theo Nikkensen alle deelnemers op 1 ron de zetten, kwam toen gelanceerd uit de achterhoede en nam de kop van de Limburger over. Daarna was er niemand meer in staat om Le Grand af te stoppen en in een hoog tem po bleef hij het veld dubbelen. Al leen Theo Nikkensen slaagde erin op slechts 1 ronde te blijven. Jan le Grand legde de 40 km af in 32 min 7 sec. De klassering was voorts: 2. Theo Nikkensen op 1 ronde-, 3. Piet de Wirt op 3 ronden., 4. Bert Ro- meijn op 5 ronden., 5- Fred Lie- brechts op 6 ronden., 6. Henk van Campen op 10 ronden., 7. Manfred Nepp (Did) op 11 ronden. Het sprintnummer bij de amateurs leverde een overtuigende zege op voor de Nederlandse kampioen Jan Jansen, die in de finale in 'n tijd van 11,19 over de laatste 200 m de Rotterdammer Wim Koopman en de Hagenaar Chris Kipping klopte. Ilja Laman (links)' en Ja in Eyk-Vos. Revanche voor Saarland: 1-3 Het Saarlands amateurelftal is er gisteren in Zwolle in geslaagd re vanche te nemen voor de 3-1 ne derlaag die het dinsdag in Noordwijk tegen het Nederlands zaterdagelftal leed. Ditmaal wonnen de Saarlan- ders de officieuze wedstrijd met de zelfde cijfers, nadat zij bij de rust al een comfortabele voorsprong van 3-0 hadden. De zege was verdiend, maar geflatteerdtwee doelpun ten ontstonden na misverstanden in de Nederlandse defensie. Er waren 1500 toeschouwers, die het volgende spelverloop zagen: 0-1 Ney 0-2 Theobatt 0-3 Czernotzki rust, 1-3 Krans. Jeugdvoetballers naar de West Het Nederlandse jeugdteam, sa mengesteld uit spelers van 18 tot 20 jaar, zal begin augustus een trip naar Suriname en de Nederlandse Antil len maken. Het ligt in de bedoeling dat de ploeg op 6 augustus vertrekt en op 14 augustus in Nederland te rugkeert. De wedstrijddata zijn nog niet. bekend. België-Nederland op 16 april 1967 De A-teams van België en Neder land zullen elkaar volgend jaar op zondag 16 april ontmoeten. De wed strijd zal, zoals gebruikelijk met de voetbalinterland BelgiëNederland, in het stadion van FC Antwerp, wor den gespeeld. (Van onze waterpolomedewerker) Het Waddinxveense De Gouwe heeft gisteravond in de tweede klasse B van de waterpolocompetitie van de KNZB opnieuw een overwinning ge boekt. De Veners versloegen in eigen water het zwakke Utrechtse Wils kracht na een wat stroef begin met 61 (00, 10, 21, 30). Wilskracht was bij lange na niet tegen De Gouwe opgewassen. De Utrechtenaren slaagden er weliswaar tot halverwege de tweede speeltijd in de score blank te houden, maar toen De Gouwe na het openingsdoel punt van Gijs van der Leeden in het derde en vierde gedeelte het tempo opvoerde, was de vierde Utrechtse nederlaag spoedig een feit, Gijs van der Leeden (strafworp), Leen Sol, Eef Overdam en Piet de Graaff (2) namen de resterende Waddinxveense doelpunten voor hun rekening. Het Leiderdorpse DKD heeft in de vierde klasse F zijn draai nog steeds niet gevonden. In het Zuiderparkbad in Den Haag moesten de Leiderdor pers tegen het sterke CWP met 63 de derde nederlaag in successie boe ken. Chris Colpa (2) en Hans Jans sen scoorden de DKD-doelpunten. CWP wist overigens pas de zege veilig te stellen toen de Leiderdorper Jans sen wegens kramp op de kant ver toefde. Dames Bij de dames behaalde De Sleutel stad woensdagavond (in 3 D) een grote overwinning op het nog punt loze Alphense AZC: 10—1. De (zes) Leidse dames hadden bij de rust reeds tegen het uit vijf speelsters be staande Alphense team een 41 voorsprong genomen. Dat de beide ploegen niet volledig waren was te wijten aan het feit dat de wedstrijd in eerste instantie voor gisteravond op het programma stond. De doel punten werden gescoord door Ellie DooveStouten f2)Gerda van Es (3), Riet DuffelsHakkaart (3) en Bep Schlagwein (2). De dames van De Gouwe stelden in Rijswijk enigszins teleur door on verwacht van Te Werve te verliezen: 5—2 (3—0). Joke den Adel en Wil Rupke zorgden voor de Veense doelpunten. Ook voor de dames van De Zijl was er in 3 C geen succes weggelegd. De Leidse dames, die op de Polo- dagen zo verrassend voor de dag kwamen, waren in de uitwedstrijd tegen het sterke ZIOS kansloos: 30. Bij de rust hadden de snellere Haag se dames reeds met 20 de leiding. Overige uitslagen: heren, res. twee de klasse A: WJK 3—AZC 2 3—3: De Robben 3LZC 2 61; res. tweede klasse B: HZPC 4—De Sleutelstad 2 71; res. derde klasse A: De Gouwe 3AZ '70 3 61; res. derde klasse B: DVZ 2—De Gouwe 2 1—13. Competitie CKB De belangstelling zal morgen in het bijzonder uitgaan naar de eerste ontmoeting tussen de beide hoofd klasse-kampioenen Pemix (west) en het Wageningse S.S.S. (centrum). De wedstrijd wordt morgenavond om 6.45 uur gespeeld op het terrein Leidse Hout. Dekansen van de Leidenaars zyn niet al te groot, temeer omdat de oranjekragen op 18 juni in Wagenin- gen tegen het homogene Wageningse team vrijwel kansloos zijn. In de competitie werden wat res- tantjes opgeruimd. Het programma luidt: CKB-tftel: PemixSSS, terrein Leidse Hout, aanvang 6.45 uur. Tweede kl. A: Fiks 2—ODS (hedenavond)Fiks 2 Pernix 2. Junioren: TOPFluks; PemixWarmond. Besl. wedstrijd om titel en prom. dames kl. A: Ons Ei land 2—Jodan Boys (2.30 uur, Bos koop). Kees Pellenaars wilde Nederlands succes Een sterk Staaltje BAD-EN DOUCHE- LAKENS NATUURLIJK BIJ. Haarlemmerstraat 172-174-179 MIDZA GIANNI MOTTA De laatste (229te) etappe (Vittorio Veneto-Triest 172 km) leverde een overwining op voor Mimo Bariviera 4.45.08, 2. Huysmans (B.i, 3. Baileti (It.), 4. Vicenti (It.), 5. Basso (It.), 6. Fezzardi (It 7. Macchi (It.) al len zi.t., 8. Altig (Did.) 4.46.13, 9. Daincelli (It.), 10 Zandegu (It.) en vervolgens het voltallige peloton in dezelfde tijd. OPZOEK Nauioelijks is het hooggebergte in de zware Dauphine Liberé, voor tal van prominente renners een ideale voorbereiding op de Ronde van Frankrijk, achter de rug en de temperatuur weer tot normale proporties teruggebracht (het regende zelfs) of Kees Pellenaars ge dimde Televizierploeg heeft weer van zich doen spreken. Op ma gistrale ivijze kweet de talentvolle Leidenaar Gerben Karstens zich van de taak, die de ploegleider hem bij de start in Gap opdroeg: „Ik wil vandaag weer eens een Nederlands succes". hem een triomfale intocht wachtte, ruim vijf minuten voorsprong op het peloton, waaruit in de eindfase ook nog de overigens opnieuw te leurstellenden Zuidlander Arie den Hartog was ontsnapt. De overige Ne derlanders arriveerden allen in de grote groep. Voor vandaag staat o.a. een indi viduele tijdrit op het programma over een parcours van 42 kilometer lengte. Algemeen wordt verwacht dat Poulidor dit 20ste criterium van de Dauphine Liberé zal gaan win- Na ongeveer 90 kilometer ging Karstens samen met de bekwame Fransen Desire Letort en Christian Raymond een van de kansheb bers voor de eindzege op zoek naar de Italiaan Michelle de Pra, die al eerder de meute was ontvlucht. Tijdens de gevaarlijke afdaling van de Col du Pertij kwam Raymond ten val, daarbij zijn ploeggenoot Letort met zich meesleurend. Op dat mo ment had het drietal een voorsprong van 1 minuut op een groepje ande re favorieten, waaruit de in moei lijkheden verkerende leider Echevar- ria tijdelijk was verdwenen. Ray mond had toen alle kansen voor een eerste plaats in het algemene rang schikking. De vak maakte echter een eind aan zijn illusies. Niet aan die van Karstens echter. In fraaie stijl maakte hij de drie minuten achter stand op De Pra goed, loste de Ita liaan en boekte in Avignon, waar Uitsla» De uitslag van de zevende etappe luidt: 1. Gerben Karstens (Ned) de 196 kilometer tussen Gap en Avignon in 5 uur 1 minuut en 30 sec., 2. De Pra (Italië) 5.03.03, 3. Gonzales (Sp) 5.05.17, 4. Arie den Hartig (Ned) 5.05.18, 5. Mazacurati (It) 5.05.21, 6. Hoban (Gb)5.06.38, 7. Petrolani (It) z.t. en vervolgens het peloton in de zelfde tijd. Het algemeen klassement is na 7 ritten als volgt: 1. Echevarria (Sp) 35-38.23, 2. Ga- bica (Sp) 35.38.32, 3. Guimbard (Fr) 35.38.42, 4. Raymond (Fr) 35.39.01, 5. Aimar (Fr) 35.39.11, 6. Poulidor (Fr) 0PDEN00RDT VERBETERT t 5000 M. RECORD No op den Oordt van Kimbria heefli wedstrijden in het Waldstadion van Aken het Nederlandse record op de 5000 meter verbeterd en gebracht op n 9,6 sec. Het oude record stond sedert 9 juli 1958 op naam van zijn clubgenoot Joep Delnoye, die toen in Keulen tot 14 min 11.0 sec kwam. Op den Oordt werd in de race aar hij het nationale record scher per stelde, derde achter de Duitser Norpoth (14,04-2) en de Tunesieff Gammoudi (14.04.8) Tennisnieuws Lidy Jansen Venneboer heeft zich door een overwinning op Astrid Suurbeek geplaatst voor de halve fi nales dames enkelspel van de tennis kampioenschappen van het graaf schap Nottingham. De 19-jarige Lidy, die verleden jaar de titel op haar naam bracht, maar desondanks dit jaar niet werd geplaatst, zegevierde met 75 64 over de als vierde ge plaatste Astrid Suurbeek. De andere Nederlandse deelneemsters in het toernooi, de Haagse Ada Bakker, werd in de kwartfinales door de Franse nummer zeven, Eva Terras, met 1—6 16 uitgeschakeld. De Nederlandse tenniskampioen Tom Okker verloor in Beckenham in de derde ronde van het herenenkel spel van de kampioenschappen van Kent met 46 57 van de Austra liër John Newcombe. Tijdens de kampioenschappen van Kent werd Wimbledonkampioene Margaret Smith verslagen door haar 19-jarige landgenote Karen Kranz- cke. Het duel tussen de beide Austra lische meisjes werd gekenmerkt door de harde eerste service van laatstge noemde, die bovendien over een grote reach beschikte. De cijfers waren: 64 2—6 75. Smith's grote rivale, de Braziliaanse Marié Buenö had met de Groningse Trudy Groenman wei nig moeite (63 62) en bereikte daarmee de halve finales. In het he- rendubbel verraste de Australiër Ray Ruffels de Amerikaan Arthur Ashe, die in dit toernooi niet in vorm bleek en met 1820 26 verloor. Ashe moet zondag in militaire dienst. In Bristol bereikte de Rotter damse Betty Stöve de halve finale van het damesenkel. Zij versloeg d,e Amerikaanse Donna Fales met 15—13 6—3. Italië heeft na de eerste dag van de Daviscupwedstrijd tegen Zuid- Afrika, die in Rome wordt gespeeld, een verrassende 2—0 voorsprong ge nomen. 35.39.17, 7. San Miguel (Sp) 35.41.31, 8. Theilliere (Fr) 35.42.58, 9. Kees Haast (Ned) 35.44.48, 10 mastrotto (Fr) 35.47.07, 22 Huub Zilverberg (Ned) 35.56.59, 26. Gerben Karstens (Ned) 36.05.33, 27. Arie den Hartog Gerben Karstens passeert in Avignon de eindstreep. (Ned) 36.07.01, 38 Henk Nijdam (Ned) 36.25.33, 52 Bart Zoet (Ned) 37.06.01. De Tourist Trophy motorraces op het eiland Man die door de zee liedenstaking geen doorgang konden vinden zullen worden gehouden van 28 augustus tot 1 september,

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9