f99,- omité amateurtoneel België - Nederland kunst kAleiöoscoQP Moskou kritiseert emotioneel gedicht over Tasjkent Joan Sutherland: \Regimentsdochter Omdat de Isomat-Rapid helemaal automatisch is! ZOMERCONCERT OP 14 JUNI Voorschotens kamerorkest als stichting opgericht -TRIJDAG 10 JUNI 1968 1EIDSCH DAGBLAn PAGINA 7 Morgen en overmorgen zal in tegenwoordigheid van vele auto riten in Maastricht het 10-jarig bestaan worden gevierd van Comité Amateurtoneel België-Nederland. regie van Jo van der Ven een op voering verzorgen van „Daniël en Sylvester", toneelspel van Rients Slippens, de toneelgroep de Reynarts- m- dit comité, dat werkzaam is 1 jr het Nederlands-Belgisch cul- el akkoord, wordt samengewerkt het Werkverband katholiek S/tenrtoneel, de Nederlandse Ama- lltoneel Unie, het Kon. Verbond Vlaamse toneelvereniging van ■tl rië, het Nationaal Vlaams chr. eeiverbond en de Federatie van Uimse socialistische toneelvereni- en in België. Met subsidie van de ljsoverheden organiseert het co- i jaarlijks toneeluitwisselingen, het schrijven van Nederlands- stukken bevorderd en tracht i|, gezamenlijk een samenwerking JiJfc gebied van het vormings- en ilingswerk alsmede op het gebied de bibliotheken tot stand te I gen. II \T gelegenheid van het 10-jarig aan van het comité is een boek- k met vele bijdragen en over- ten verschenen, waarin verschil- k e aspecten van het amateurto- ■Ei in beide landen worden belicht. 'uitgaven van dit boekje is tot d gekomen mede dank zü een van het Prins Bernhard Fonds. een' bijeenkomst in de Stads- juwburg in Maastricht zal het rd worden gevoerd door dr. A. J. jhine Stakenburg, voorzitter van comité. Namens de minister van Erlandse cultuur in België zal ken de heer J. Rochus, directeur het bibliotheekwezen in België, rjji als vertegenwoordiger van de ister van Cultuur, Recreatie en Itochappelijk werk zal spreken de Imr. L. B. van Ommen, hoofd de afd. Volksontwikkeling. —a een gemeenschappelijke lunch in de Stadsschouwburg door ^Nederlands en een Belgisch ge- jhap twee één-acters worden op- toneel werkgroep, samengesteld jursisten van verenigingen te ten, Urmond en Venlo zal onder ghesellen uit Leuven geeft een voor stelling van „De brievenbus", ge schreven door de Vlaamse schrijver Jozef van Hoeck. Doel van deze voorstellingen is te demonstreren welke resultaten in Nederland en België kunnen worden geboekt als resultaat van goed vor mingswerk. De jonge Russische dichter, Andrej Woznesenski, is op zün vingers getikt wegens een emotioneel gedicht over de aardbevingen in Tasjkent. In een kritiek op het gedicht in het Moskouse avondblad „Wesjernaja Moskwa" wordt de dichter een falsaris en alarmstoker genoemd. Volgens de officiële lezing is de toestand in de stad normaal na de zware aardbevingen van 26 april, 10 en 24 mei. De dichter is ten minste by een van de aardbevingen in de stad geweest. Volgens officiële cijfers zijn er veertien doden en meer dan duizend gewonden gevallen. Ten minste 150.000 mensen zijn dakloos. „De dichter heeft in Tasjkent dingen gezien die niet in werkelijkheid be staan en hij heeft de dingen die wel bestaan niet gezien", aldus het artikel. Men kritiseert Woznesenski omdat hij de in de stad lopende geruchten weergeeft, zoals dat er een onderaards vuur woedt onder de stad en dat er bergen zullen oprijzen die de stad geheel zullen vernietigen. „In plaats van Tasjkent te beschrijven als een stad vol moed, schildert de dichter het af als een uitgestrekte bedelende hand". Men verwacht er van een dichter blijkbaar de objectiviteit van een journalist. Het gedicht begint: Help Tasjkent. Als een brandend hek wordt een vrouw een muur ingedrukt. Help Tasjkent. Als je hout hebt, help. Als je brood hebt, help. Als je hebt, help. Als je niet hebt, help. Het circus staat Ui brand. Als een doodgraver huilt de clown in zijn muts. Help Tasjkent. De antiekschat behoorde aan een Wassenaars echtpaar, dat na de ver huizing naar een kleine flat voor een deel van de inboedel geen plaats meer had en dat van de eigenaar van het Parkstraatpand toestemming had ge kregen de kostbaarheden op te slaan in de zolderkamer. De meubelma ker had achter het pand zijn werk plaats. Bij stukjes en beetjes sleep te hij de buit weg. Hij verkocht de antiquiteiten aan verscheidene handelaren in Neder land, o.m. aan een antiquair in IS ALTIJD RAAK EEN PLATENBON Waarom kan iedereen nu perfect fotograferen U stelt de afstand in en verder doet de camera a-l-I-e-s. Er kan niets mislukken - U kunt zó afdrukken. Zodoende kunt U alle aandacht besteden aan het onderwerp. Dat maakt fotograferen fijner... dat maakt Uw foto's mooier en interessanter. Agfa Iso-Rapld camera's zijn er vanaf f 32,-. Aziatische kunstveiling bij Paul Brandt Amsterdam, waarvoor grote belang stelling bestaat, heeft een Chinese aardewerk grafurn uit de Han periode f. 2.800 opgebracht en een grotere urn uit deze periode f. 4.400. Een vrouwenfiguurtje uit de Tang periode werd geveild voor f. 2.400 en een aardewerk pa'ardje uit dit tijd vak voor f. 6000. Een jaar voor aetlekdief De Haagse Rechtbank heeft een gevangenisstraf van een jaar met aftrek opgelegd aan de 45-jarige meubelmaker, die in 1964 en 65 voor bijna f 10.000 aan antiek heeft gestolen uit een zolderka mer in een onbewoond bovenhuis aan de Parkstraat. Advertentie MOOI WEER TERRASWEER! bü Hotel-Café-Restaurant „SEINPOST" NOORDWIJK AAN ZEE Kon. Wilhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 Overdekte en onoverdekte terrassen. Vrij uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan. Doorn. Eén antieke stoel werd daar gekocht door een politieman, die er geruime tijd dagelijks op zat. voordat hij ontdekte dat het meubelstuk deel uitmaakte van de verdwenen an tiekschat uit de Parkstraat. De officier van justitie bij de Haagsche rechtbank had op 26 mei tegen de meubelmaker een gevange nisstraf geëist van anderhalf jaar Russische auteurs niet naar New York De Bond van Russische schrijvers heeft het vertrek naar New Ycrk ge annuleerd van een groep schrijvers die daar het congres van de Inter nationale Penclub zou bijwonen. Penclub-functionarissen hadden de Russen eerder dit jaar gewaarschuwd dat ze zich, wanneer ze aan het congres deelnamen, zouden blootstel len aan een storm van kritiek over de veroordeling van de schrijvers Daniel en Sinjavsky in februari, maar verklaarden dat ze niettemin elkom bleven. De Russische schrij versbond werd ook te kennen gege ven dat de Pen-club de Russen waarschijnlijk voor het ogenblik het lidmaatschap zou weigeren. Het Voorschotens Kamerorkest, dat sinds drie jaren regelmatig in en buiten de gemeente Voorschoten mu siceert, is zün officieel bestaan be gonnen als stichting. Het Kamerorkest werd in septem ber 1963 geboren doordat een aantal enthousiaste amateurmusici het mu ziekspel wilden beoefenen onder goe de leiding. Zij nodigden daarvoor uit Lucius Voorhorst, die bü velen reeds bekend was als fluitist. Zijn deskundige en bezielende lei ding hebben van het begin af de kwaliteit van het spel snel omhoog gebracht tot een peil, waarop het mogelyk werd in het openbaar op te treden. Dat gebeurde op 17 juni 1964 met een concert, waarby Jaap Stotün grotere ruimte uitzien. Thans vinden de solist was in het Concerto in Bes van Handel en waarby ook werken van Pez, Schwindl, Beethoven en Telemann werden uitgevoerd. Dit debuut was zeer geslaagd en heeft ertoe bygedragen dat het orkest zich sindsdien steeds verder ontwikkelde. Van de aanvang af werden weke lijks repetities gehouden in het gast vrije oud-Voorschotense huis van mevrouw De Langvan Schaick aan de Essenlaan. Het bleef niet bij mu ziekliefhebbers uit Voorschoten, maar ook amateurs uit Wassenaar, Leiden, Voorburg en Den Haag sloten zich bij het Kamerorkest aan. Door de groei van het orkest moest men naar een t In de Kon. Opera in Londen hebben zich wilde tonelen af- ^Speeld. De zaal amuseerde zich geweldig, terwijl een paar cri- ci des duivels" waren. De wereldberoemde sopraan Joan Sutherland zong de hoofdrol I Donizetti's ..Dochter van het regiment"en ze deed dat met hart n ziel. Ze stampte op de grond, kletste zich op de dijen en amu- terde zich kostelijk. Ze kreeg een ovatie maar de critici dachten er anders over. Een betreurenswaardige, ordinaire vertoning"schrijft de Daily telegraph terwijl de Daily Express van mening is dat er sinds ja- 'en niet zo'n stijlloze uitvoering zonder enige muzikale waarde is legeven. De criticus van de Daily Mail vat het beter op: ..Joan Sutherland een opmerkelijk begaafde comedienne", schrijft hij. De Gaulle maar drie van de tien dagen in Moskou President De Gaulle zal zeven van de tien dagen van zün bezoek aan de Sowjet-Unie buiten Moskou vertoe ven, zo blükt uit het gisteren door de Franse ambassade in de Russische hoofdstad bekendgemaakte program ma. Het Franse staatshoofd zal In totaal ongeveer tien uur wüden aan overleg met de Russische leiders. Hy komt de 20ste juni in Moskou hy in het Kremlin besprekingen. Op aan. Det volgende twee dagen voert 23 juni vliegt de president naar de drieduizend km van Moskou gelegen Siberische stad Nowosibirsk, normaal verboden terrein voor buitenlanders. Hy zal daar een fabriek bezoeken en Ruslands „wetenschapsstad" bezich tigen, waar vele ultramoderne labo ratoria voor speurwerk zyn gecon centreerd. Op 25 juni vliegt hü naar Lenin grad, de tweede stad van de Sowjet- Unie. Twee dagen later arriveert hü in de Oekrainse hoofdstad Kiew, de dag daarop in Wolgograd (het voor malige Stalingrad». De Gaulle keert op 29 juni naar Moskou terug voor laatste politieke besprekingen. Op 1 juli aanvaardt hy de thuisreis. De Russen hebben hoopvolle verwachtingen van het be zoek. Franse functionarissen echter uiten zich heel voorzichtig over de megelyke politieke resultaten. EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK Op Schiphol arriveerden gisteren de beide Russische so listen, die met het Nationaal Ballet tijdens het Holland Fes tival zullen optreden. V.l.n.r. Natalia Makarova, Anatoli Nisnwitch en de leidster van het Nationaal Ballet Sonia Gaskell. 17de eeuw gobelin voor f 17.500 Op de kunst- en antiekveiling bij Mak in Dordrecht is gisteren voor een 17de eeuws gobelin „Juno en Iris" f 17.500 betaald. Vrij hoge pryzen leverde het por selein op. Twee familie roze geëmail leerde borden gingen voor f 1.700 en f 1.600 van de hand. Schaaltjes varieerden in prijs van f 1.400 tot f 2.400 en een trekpot en een diep bord lieten resp f 1.100 en f 1.150 noteren. Een driedelig kaststel in blauw porselein ging weg voor f 1.300 Een paar strikflessen voor f 680 en een grote Ming-schotel voor f 520. Een Frans porseleinen Empire-kof- fie-servies werd geveild voor f 3.000, een Delts aardewerk gekleurde pla- I 'hoogleraar aan de Accademia di S quette voor f 1.320, twee schotels met Cecilia te Rome en aan Jean Four- de repetities plaats in het gebouw voor Christelyke Belangen aan de Wyngaardenlaan. De financiële consequenties, die dit musiceren met zich meebracht door zaalhuur muziekliteratuur, solis tenhonorarium, dirigenthonorarium, drukwerk enz., werden door de leden zelf gedragen; in 1965 echter oor deelde de gemeenteraad het bestaan van dit orkest van cultureel belang voor de gemeente en kende daarvoor een subsidie toe, die eerst als proef- subsidie en later in een meer alge mene vorm mocht worden aange vraagd. Inmiddels waren reeds diver se concertuitvoeringen gegeven o.a. met John Huber, fagot, Jaap Stotijn e.a. Ook werd samengewerkt met het koor der Dominicanessen van Huize Büdorp en met het Oirschots Ge mengd Koor. De meeste uitvoeringen werden gegeven in de Dorpskerk van Voorschoten, terwijl in de kerk in Oirschot een oratoriumconcert werd gegeven. Op 7 februari van dit jaar werd de akte verleden van de „Stichting Het Voorschotens Kamerorkest". Het doel is tweedelig: het bevorderen der toon kunst in het algemeen en de beoefe ning van deze kunst door amateurs in orkestverband in het bijzonder. Het bestuur is als volgt samenge steld: ir. F. L. Corten, voorzitter, mevr. Ploeger, penningmees te resse en 2de secretaresse, bestuursleden: dr. P. S. Pel en A. v. d. Starre. Muzikale leiding en adviseur van het orkest ls Op grond van de vergelükende j Lucius Voorhorst, toelatingsexamens heeft de examen- I Dinsdagavond 14 juni wordt weer commissie voor de 14de internatio- J het zomer-concert in de Dorpskerk nale dirigentencursus van de Ne- gegeven. De soliste komt ditmaal uit derlandse Radio Unie negen kandi-1 Suriname: Anandi van der Vegt, daten aangewezen om deze cursus, cello. Het programma vermeldt Uitgaande van N.R.U.: Dirigentencursus in Hilversum die van 10 juni t/m 14 juli duurt, te Ouverture Iphigenic in Aulis van volgen. Naast deze cursisten, die uit 7 landen afkomstig zün, zal een tiental toehoorders de cursus büwo- Voor deze dirigentencursus werden aanvankelijk 38 aanmeldingen uit 15 landen ontvangen. Aan de toela tingsexamens namen 19 kandidaten deel. De artistiek-pedagogische lei ding van de dirigentencursus is toe vertrouwd aan Franco Ferrara, Chr. van Gluck; Cassazlone (1960) van J. Masséns; Concerto in D van G. Tartini met als soliste Anandi van der Vegt en Symphonle in D. van M. Clementi. twee schotels met gegolfde rand voor f 700, een dubbel Prinsesnbord voos f 320 en een holle Prinsenschotel eveneens voor f 320. Een Venetiaanse tienarmige salon- kroon bracht evenveel op als een hu- welijksglas, f 700- Voor muurtegels werden pryzen gemaakt, variërend van f 40 tot f 150. Bij de sculptures gingen twee ivoren beelden weg voor f 1700 samen. net, vaste dirigent van het Radio Filharmonisch Orkest van de NRU. Willem Hijstek doceert de theoreti sche vakken. De NRU stelt voor deze cursus om. vier radio-orkesten be schikbaar. De cursus wordt vanavond tijdens een officiële bijeenkomst in de NCRV-studio door mr. J. A. Wa genaar, programma-oommissaris van de NRU, geopend. EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK Bijeenkomsten van Simon Vinkenoog „Spel van Amsterdam" Een aantal Amsterdamse kunste naars wil de hoofdstad zaterdag 2 en zondag 3 juli een grote speeltuin maken. De kunstenaars, onder wie Simon Vinkenoog, zün verenigd in de groep „Sigma Nederland", die enige tijd geleden In het Theater Carré een grote dichtersmanifesta- tie organiseerde. Het is de bedoeling dat het „Spel Amsterdam" zoals de organisatoren het noemen, een aan eenschakeling van happenings op verschillende plaatsen in en om de stad wordt. 500 personen, die voor 17 Juni f 17, aan de Stichting „Sigma Nederland" hebben overgemaakt, zullen aan het „Spel Amsterdam" deel kunnen ne men. Zij zullen met tien bussen van de ene happening naar de andere vervoerd worden. Op het programma staan om. manifestaties in de Kal- verstraat een toneel -opvoering collectieve muurschilderingen in de voor de sloop bestemde buurt Cat- ten burgh, een bezoek aan Artis na sluitingstijd en een nachtfeest in het Amsterdamse bos. De organisatoren willen de creativiteit zoveel mogelijk ruimte geven. Op de plaatsen waar de bü eenkomsten gehouden worden zullen behalve de officiële deelne mers ook anderen mee kunnen doen EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7