Cation Minister Vondeling over zaak Teixeira de Mattos Johnny wil je een stuk kaas nithet vuistje Thans geen steun aan gedupeerden DUET VRIJDAG 10 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Seth Gaaikema treedt op in Zwitserland De Groningse cabaretier Seth Gaaikema zal 13 en 15 juni binnen het raam van de internationale ju- ni-Festwochen optreden in de Zwit serse steden Bern en Zürich. Samen met pianist Roelof Stalknecht za, hij een programma brengen onder de titel ,.Ein Hollandisches Standchen Bij het vertalen van een aan tal cabaretnummers in het Duits is hij geholpen door dr. Schob uit Eind hoven. Het optreden van Seth Gaai kema maakt deel uit van het festi val „One-man-Shows" waaraan o.m. zullen meewerken Catherine Sau- vage. Hans Dieter Husch, Hellen Vita en Larry Adler. Voor zijn optreden in het „Thea ter am Hechplaitz" in Zürich heeft Seth Gaaikema enkele speciale geschreven. (Advertentie) Deze menselijke knoop f speelt twister", een nieuw spel dat in Amerika een rage is ge worden. Het spel werd gisteren in Amsterdam geïntroduceerd. De twee spelers moeten hun voeten op aanwijzingen van een scheidsrechter op gekleurde cir kels plaatsen. Hierdoor moet men zich in allerlei bochten wringen. En dat is juist de grap: (Advertentie) VERLOVINGSRINGEN DESIREE - CONSTANT - ANJER klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt U wachten zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. FLESSEN uiteindelijk verliest een van de spelers zijn of haar evenwicht en dan is de ander winnaar. Canon Zoom 518 - geperfectioneerd Super - 8 Geen inleg- en instelmoeilijkheden dankzij cassette; belichtingsregeling door de lens; aanwijzingen in de zoeker; microprisma voor snel en doelmatig scherpstellen; haarscherp zoomobjectief haalt uw onderwerp 5x dichterbij; compleet 625, Exclusief leverbaar: teW.onverter 275, objectief bezien beter! Europa-prijs voor Kees van Bohemen De Europa-prijs van de stad Oostende is dit jaar toegekend aan de bekende Haagse schilder Kees van Bohemen. Pepijn in Amsterdam Van donderdag 16 juni af zullen in de kleine zaal van het Concert gebouw 's avonds voorstellingen ge geven worden door het Haagse ca baret Pepijn onder leiding van Paul van Vliet, dat een voor Amsterdam geheel nieuw programma zal verto nen, waarin door hem ook enige ty- pysche Amsterdamse dingen ver werkt worden. Behalve Paul van Vliet werken aan het programma nog mee Liselore Gerritsen. Verd Hugas. terwijl Rob van Kreeveld aan de vleugel begeleidt. 0G0 seint De Amerikaanse wetenschappelijke aardsatelliet Ogo III is op een sig naal van de aarde begonnen met het overseinen van gegevens over ze tien verschillende soorten metingen die de satelliet verricht. Het se van gegevens over vier andere tingen alle op het gebied de relatie tussen aarde en zon zal later deze week of begin volgende week beginnen. De 515 kg wegende aardsatelliet. een ruim zestien meter lang samenstel van apparaten, stan gen en antennes rond een naald- vormige kern. is maandag gelan ceerd en in de berekende ellipsvor mige baan gekomen, die varieert tus sen 274 en 122 000 km boven de aar de. De Ogo (Orbiting Geophysical Observatory) heeft meer dan t dagen nodig om één omwenteling de aarde te voltooien. .ONS BANKWEZEN IS GEZOND Uitwisseling maanfoto's De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie hebben foto's van de maan uit gewisseld die door hun ruimtevaar tuigen zijn genomen. Dit heefthet Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. Van Amerikaanse zijde wordt deze uitwisseling gezien als een belangrij ke bijdrage aan de wetenschappelijke kennis van de maan. Het nieuwe [PELGRIM gasfornuisj geeft MEER sudderbrander (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse Bank en de minister van Financiën zijn op dit moment niet bereid om de door de val van het bankiershuis Tei xeira de Mattos gedupeerde crediteuren te helpen, aldus minister Vondeling (Financiën) gistermiddag in de Tweede Kamer. Hoe het tenslotte met de belangen van deze gedupeerden zal aflopen zei de minister niet te kunnen zeggen. Wel wees hij erop dat er op het eerste gezicht een behoorlijk stootkussen aanwezig lijkt, gezien het persoonlijke vermogen van viereneenhalf miljoen gul den van de enige beherende vennoot van de bank. Een definitief oordeel over het vermogen van het bankiershuis zelf is pas te ge ven als de afwikkeling verder is gevorderd dan thans nog het geval Struikelblok Grote schok Minister Vondeling deelde gister middag in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Scholten, Lu cas en Peschar mee, dat hij op pink sterzondag door de directeur van de Nederl. Bank, dr. Holtrop op de hoogte was gesteld van de moeilijk heden waarin het Amsterdamse ban kiershuis verkeerde. Dr. Holtrop overwoog toen nog of het mogelijk zou zijn om de surséance van beta ling te vermijden. Maar de persoon van de enige beherende vennoot van het bankiershuis bleek daartoe een te groot struikelblok. Op grond van de recente gebeur tenissen, zoals de belening van in be waring gegeven effecten en het niet uitvoeren van beloften, inzake de versteviging van de positie van het bankierskantoor, had de Nederl. Bank te weinig vertrouwen in hem. Anderzijds kon men de beherende vennoot moeilijk missen omdat naar buiten zo weinig mogelijk verande ring in de leiding van de bank moest blaken, terwijl voorts de vennoot met zijn persoonlijke vermogen aanspra kelijk diende te blijven. Samenvat tend zei dr. Vondeling: ..Iedere basis voor een vruchtbare samenwerking de sleutelfiguur ontbrak". Soepel optreden De minister zei er van overtuigd te zijn dat de fiscus soepel zal optre den tegen gedupeerden met belas tingschulden. Hij verklaarde zich overigens bereid om de belasting dienst nog eens op de noodzaak van soepelheid te wijzen. Als bepaalde banken bereid blijken om de gedu peerden te helpen dan wil dr. Von deling zo nodig coördinerend optre den. De minister wees er verder op, dat de benadeelden stellig aanspraak zullen kunnen maken op de versoe peling van de normen oP kredietver lening aan middenstanders, die voor bijzondere onmstandigehede'n gelden. Zelfstandige ondernemers die in hun bestaan worden bedreigd zullen voorts aanspraak kunnen maken op de zelfstandige regeling van de bij standswet. Volgens minister Vondeling heeft de val van het Amsterdamse ban kiershuis wel een grote schok gege ven in alle kringen van ons volk, maar kan er toch niet de conclusie uit worden getrokken dat het Neder landse bankwezen niet gezond zou zijn. „Daarvoor is geen reden", zo vindt dr. Vondeling. Hij wees er op dat Teixera de Mattos een relatief kleine bank is die bovendien een pa troon heeft, dat sterk van het. gewo ne afwijkt. Het publiek heeft niet sterk gereageerd <>P de gebeurtenis sen, er blijken weinig opgeschrikt en cliënten van andere banken te zijn en het aantal spaarders dat naar aanleiding van de affaire Teixera spaargelden heeft opgevraagd zeer beperkt is gebleven. De Nederl. Bank heeft, zo bieek uit de mededelingen van de minister, de wenselijkheid van verandering in het toezicht op het kredietwezen in stu die genomen. Tot de mogelijke nieuwe maatregelen horen o.m. een beperking van de geheimhouding door de banken, het stellen van spe ciale eisen aan de leiding, verpachting tot geregelde publikatie en een veel- vuldige rapportage voor die banken j waarvoor de Nederl. Bank zulks no- i I dig acht. Bemoeienissen der Ned. Bank Minister Vondeling begon zijn ver klaring met een uitvoerige uiteen zetting van het toezicht op het kre dietwezen. Op grond van dit toezicht heeft de Nederl. Bank de afgelopen jaren uitvoerige bemoeienissen ge had met het bankiershuis. Er is een uitgebreide correspondentie gevoerd. In de laatste 7 jaren zijn er 10 rap porten uitgebracht. Bovendien is en kele malen persoonlijk contact ge weest tussen de Nederl. Bank en de enig beherende vennoot van Teixeira de Mattos. Bij dit alles is bij herha ling de aandacht gevestigd op de ge varen die verbonden waren aan de onevenwichtige structuur van het be drijf en op de onvoldoende dekking I NEDERLAND I AVRO 10.40 1 10.45 1 10.50 1 Nieuws in het kort, NTS Klaas Vaak, voor de kleuters Studio Stalles, tienerprogramma AVRO Televizier NTS-journaal Zoo Zoo. t.v.-film Johnny en Rijk, 'n paar apart Voor de vuist weg Toeristisch programma NTS-journaal Sluiting 8.30 NEDERLAND II KRO 8.00 uur Nieuws In het kort. NTS Zetbaas in eigen zaak? Harten 5 8.35 uur Madi, t.v.-operette 10.15 uur NTS-journaal 10.20 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM I HILVERSUM II 7.30 uur Promenade 10.15 uur Literama en cjióteren In de l)an van Klaus Fuchs De NCRV heeft ons gisteren en vorige week bij elkaar twee uur in de ban gehouden van de zaak Klaus Fuchs, de atoomge- leerde die in 1950 wegens ver- raad van atoomgeheimen aan de Russen tot 14 jaar gevange- S nisstraf werd veroordeeld, maar die wegens goed gedrag na 9 jaar uit de gevangenis werd ont- 2 slagen*. Hij reisde regelrecht naar Oost-Duiïsland. schijnt daar nu plaatsvervangend hoofd van het centraal instituut voor atoom- onderzoek te zijn. woont in Dresden, is er 1959 getrouwd. 5 Robert Graf. die de rol van Fuchs speelde, wist het mengsel van zelfverzekerheid en grenze- =E loze naïviteit uitnemend te tref- 5 fen, in het algemeen deed trou- wens de hele aanpak van het spel geloofwaardig aan. Annette Roco 2 In het liedjesprogramma van 5 Annette Roco, „zagen" we Bar- 2E bra Streisand en „hoorden" An il nette Roco. In werkelijkheid §j heid zagen we natuurlijk ook Annette Roco, maar zij had haar kapsel zo verbarbrariseerd, dat de stem onwillekeurig bleef te il genvallen. Steeds moest je jezelf opdragen te denken: het is Brabra niet, het is Annette, en EE in dat licht bezien heeft ze een heel bruikbare stem, zonder dat van een revelatie hoeft te wor- 5 den gesproken. In een interview heeft ze gezegd, dat ze alleen maar dingen zingt die ze mooi vindt. Zij zingt ook eigen liedjes, bescheiden is ze dus ook al niet Verhaal van Tsjechow Er was ook weer een een-akter naar een verhaal van Tsjechow. Tsjechow schreef verhalen die bij uitstek geschikt zijn om te lezen, maar ze zijn geheel onge schikt om ze te dramatiseren. Als wy het. goed begrepen heb ben, had de tandarts er op het laatst de enige gezonde kies uitgewipt, bij Petre v. d. Linden. In het verhaal van 4'4 bladzij lezen wy: „Weer bij zijn positie ven gekomen tast de koster met zijn vingers in zijn mondholte en ontdekt daar inplaats van de zieke kies twee recht omhoog staande stompjes. Als in zo n verhaal al de „pointe" moet wor den veranderd, dan lijkt het wettig bewijs geleverd, dat het verhaal ongeschikt was voor televisiebewerking. Voor hetzelf de geld kan je dan beter zelf even een dialoogje in elkaar zetten Palomares De VARA kwam op Nederland II met een belangwekkende reportage over de guerilla langs de grens tussen Nepal en Tibet, nadat minister Den Uyl een antwoord had gegeven op het pessimisme van prof. Zijlstra. In „Attentie" werd de toestand met de in zee gevallen atoom bom bij Palomares voor de men sen die In februari al met vakantie waren, nog eens opge rakeld. 1 19.00 Voor de oudere klnde- 19.30 Lezen en schrijven, literair -r. 20.00 Nws. 20.05 Cello en piano: harmonisch ork.. groot Omroepkoor solist: mod. muz. 22.40 Nws. 22.50 Act. 23.05 Lichte gram.muz. 23.45 Soc. nws in Esp. 2355—24.00 Nws. NCRV:17.3*5 Show en zo: gev. pro gramma. 18.35 Muziekcorps. 18.55 Op de man af, praatje. 19.00 Nws. en weerpraatle. 19.10 Radiokrant. 19.30 Promenade van prominenten muzi kaal progr. 22.15 Litterair progr. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Wijd als uit eigen vermogen. Steeds wanneer zioh bij de maandelijkse rapporten een opvallende afwijking in cijfers voordeed is er telefonisch of monde ling navraag naar de oorzaak gedaan. De slechts geringe daling van de deposito's in de maand maart van dit jaar (van 29,9 tot 28,3 miljoen) gaf geen aanleiding tot speciale vra gen", aldus de minister. Op dat mo ment was er immers een liquiditeits overschot van 8 miljoen en een sol- vabiliteitsoverschot van 4 ton. Pas in de maandstaat over april, die vier dagen te laat op 25 mei werd uitge bracht, bleek een sterke daling van de deposito's (tot 21,8 miljoen) en een sterk oplopen van de door de j firma Teixeira d« Mattos opgenomen gelden. Waarschuwingen j De firma Teixeira de Mattos heeft ten dele gehoor gegeven aan de vele waarschuwingen, die de Nederl. Bank heeft gedaan. De kapitalisatie werd versterkt, zij het niet voldoende. Bij het laatste gesprek tussen de Nederl. Bank en het bankiershuis gehouden op 25 april, werd nog eens op de noodzaak van verdere verbetering gewezen. De beherend vennoot be loofde toen daarvoor te zorgen, deels uit eigen vermogen, deels door deel neming van de Belgische commandi taire vennoten. Bij datzelfde gesprek beloofde hij een aanzienlijke inkrim- I ping van de financiering van debi- I teuren met onroerend goed als on- I derpand. Dit alles maakte dat de I Nederl. Bank zich tot aan de indie- Minister Vondeling tijdens de beantwoording van vele vra gen over de affaire Teixeira de Mattos. ning van de aprilstaat geen ernstige zorgen maakte, temeer omdat het persoonlijke aansprakelijke vermogen van de beherende vennoot m de laat ste zes jaren van 1.4 tot 4.2 miljoen was gestegen. De minister wees er voorts op. dat ook. voordat surséance van betaling aangevraagd was, de positie van het bankiershuis in opspraak was geko men, omdat de firma zich in de af gelopen weken tot een aantal moge lijke geldgevers had gewend, om de zwaar gehavende liquiditeit te ver beteren. Belangrijke opvragingen van tegoeden konden daardoor worden verwacht. Geen bevoordeling Als de Nederl. Bank op dat mo ment beperkte hulp had verleend had deze kunnen leiden tot d« be voordeling van enkele krediteuren als na enkele dagen zou blijken, dat surséance toch onvermijdelijk was. Bovendien bestond er geen zekerheid over de juridische consequenties van het in onderpand geven van in be waring gegeven effecten. Het was niet onmogelijk dat er nog meer onregel matigeheden zouden blijken, waar door de positie van het huis eigenlijk zwakker zou zijn dan aanvankelijk het geval leek. (Over de 4de lijn) van 1820 uur Giuseppe Verdl: I. Fragmenten uit „II Trovatore" ttore Bastianinl; Antonietta Stella; 'lorenza Cossotto; Carlo Borgonzi; Ivo Vinco; Armanda Bonato; France la ln Milaan; Dirigent: Tullio Sera- „La Travlata' Victoria de los Angeles; Santa Chls- ri; Silvia Bertona: Carlo del Mon- Mario Sereni; Sergio Tedesco; VI- Polotto; Silvio Malonica; Bonaldo VOOR ZATERDAG 11 JUNI Iversum 1, 402 in LRA7.00 Nws.. ochtendgym. en strljdl. 7.23 Lichte gramjnuz. (7.30 tot 7.35 Van de voorpag. praatje). 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.10 Lichte 'Ss tips Lichte gram.- 1965. 9 35 Waterst. VPRO: 9.40 Het Babel der wetenschap, lezing. VARA: 10.00 Z.O. 135: gev. progr. (Om 11.00 Nws.). 12.15 Oost-Europese kroniek: |g|achtergronden j--"— Act. sportnws. 13.00 Nw z.progr. 13.40 Uitlaat: progr. twintigers. 14.15 Radio Jazzclub, fif later, praatje. 15.10 NRU/AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Solis- ïn- en orkestenparade (opn.). 10.00 Iws. 10.02 Lichte gram.muz. voor de ieners. NRU/NCRV: 11.00 Nws. 11.02 Werken van grote meesters in de muz. (gr.). 11.30 Muziek van het Leger des Heils (gr.). 11.50 Lichte ork.muz. (gr.). z.progr. (opn.) leils (gr.) 2.30 Lici (Om 13.00 Nws.) 14.00 Nws7 14.02 Pla- tenshow voor de tieners. 15.00 Nws.). 15.02 Hoogtepunten uit operettes, mu sicals en films. 16.00 Nws. 16.02 Progr. rolijke vakantiegangers gram.muz. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 10.30 Teleac: Logla herh. les 11. 11.00 Teleac: WIJ maken mu ziek herh. les 7. 11.30 Teleac: De Attische tragedie herh. les 12. VPRO: 16.00 De wonderen van het waterland, doe. 16.5017.30 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Nws. in het kort. 19.01 Klaas Vaak. VPRO: 19.05 Por tret van een sportman. 19.30 Beat Bal, tienerprogramma. NTS 20.00 Jour naal. VPRO: 20.20 Aaaah-dèle: amu- sementsprogr. 21.00 Rozegeur en aar- deschijn, gev. muz.progr. 21.35 The Untouchables: The Big Squeeze, poli tiefilm. 22.25 Portret van een sport vrouw. NTS: 22.40—22.45 Journaal. Nederland 2 NTS: 20.00 Nws. in het kort. NCRV: 20.01 Let's sing out.: liedjesprogr. NTS: 20.30 Geknechte stad, TV-spel uit de serie Desllu Plav- house. 21.20 Mannen ln gevecht. 22.20 Journaal. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Klass. granunuz. 7.30 Nws. 7.32 Geest, lied. (Opn.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 DJinn. gev. progr. (8.308.32 Nws.) 12.00 Angelus. 12.03 Country and Western Express. 12.24 Marktber. 12.27 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.40 Overheldsvoorl.: Geven en Van Buuren praat (gr.). 13.15 Carlonca radio voor tie ners. 14.10 Musicerende dilettanten: mandoline-ork. 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Muz. uit de West (opn.). 15.00 Onnodig zwijgzaam: een serie open hartige gesprekken i^-- van net Missiefront. 15.20 Henry Wood spaar plezierigmet IVYLOIVS 'met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. I» vraag vooral om de DUET-spaarkaart <fppln.rirrL)> V'VVV'J

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5