Jeroensbrug geopend roeien OUDE BOOGBRUG IN EEIDSE ERAAI GERESTAUREERD (KOSTEN 4 TON) Maatregelen ter bestrijding van de koppelbazen Het Anker verwierf een tweede plaats In Leiden: Sp verboden Penibele alles kan met cetatasur situatie Kindermusical in Prof. Teldersschool HEROPENING HONDESALON VLIELAND... 3 alles ra Vlieland VRIJDAG 10 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 aoaoemische examens Aan de Leidse Universiteit is ge- slaagd voor het doctoraal examen j Ned. taal: de heer R. P- Baronner (Leiden). Tuinaanleg Jeugddorp De tuinaanleg van het Jeugddorp aan de Voorschoterweg is niet, ccoals wij gisteren meldden, aangelegd door de heer J. J. Schrama. doch door de oud-chef van de gemeentelijke Plant soenendienst de heer A. Galjaard. oude Leidse binnenstad "•heeft er een mooi gerestaureerde boogbrug bij. Wethouder C. J. *piena opende gistermiddag met [het doorknippen van een lint de iqiieuwe St.-Jeroensbrug. de ver- wbinding tussen de beide oevers [van de Vliet op de plaats waar I dit water in het Rapenburg uit- Ikomt. In ongeveer een jaar tijd is het lelijkeoude stalen brug- ngetje op deze plaats vervangen moor een stenen boogbrug - iden tiek aan de brug die heel vroeger iop deze plaats heeft gelegen, zij het dat de sterke knik van die k heel oude brug er uit is (met het ]}oog op het verkeer j. Tijdens een korte bijeenkomst voor de officiële opening door de Leidse l,wethouder werd het woord gevoerd '^.door de directeurgemeentewerken, ir. li Vos. Hü richtte een oproep tot de Leid se Neerlandici 'en amateur-Neerlan dici) om een bijdrage te leveren in de ontcijfering van een randschrift op één van beide oude gedenkste nen die aan weerzijden van de boog f in de brug zijn gemetseld. Deze ge denkstenen, die de St. Jeroensbrug vroeger Vlietbrugghe" al eeu wen sieren, werden in 1940 geres taureerd omdat ze scheuren vertoon- I den. De gedenkstenen werd aange bracht in 1577 ter gelegenheid van de eerste viering van Leidens ontzet. De oorspronkelijke hardstenen ex emplaren vervaardigd door de *beelhouder M. Pietersen bevonden zich op het ogenblik in het stedelijk t museum „De Lakenhal". Ingrijpend De vernieuwing van de St. Je roensbrug is een ingrijpend karwei geweest. Toen men al ver gevorderd 'was met de afbraak van het oude J bruggetje bleek dat ook de riolering aan beide zijden van het water moest s worden vernieuwd. Het was aanvan- kelijk niet de bedoeling deze riole ringswerkzaamheden tegelijkertijd uit te voeren, maar om de bewoners tweede maal overlast te bespa- i, werd besloten het toch te doen. Omwonenden van de St. Jeroens- burg hebben het trouwens toch r te verduren gehad. Maanden lang konden zij hun voordeur slechts bereiken met veel moeite en het lawaai van draglines en pompen overstemde vaak alles. Maar nu is alle leed geleden en hoe blij de be woners van het Rapenburg en Vliet daarmee zijn bleek gisteren tijdens de openingsplechtigheid. Schoolkin deren, studenten en bewoners juich ten toen de brug open ging. Melanie Kramers een bewoonster van een huis naast de brug bood wethou der Piena een schaar aan om de zo lang verbeide opening te verrichten, men de nieuwe St. Jeroensbrug daarna met stormachtige vruegde in gebruik. Verkeer De oude St. Jeroensbrug het i stalen bruggetje dus was ontoe reikend geworden vow het moderne verkeer. In 1931 werd deze brug voor het laatste opgeknapt. Vorig jaar september bleek dat de brug in zeer slechte staat verkeerde: scheuren en ernstige zettingen (ook in de walmu- en) maakten de brug gevaarlijk oor zwaar verkeer, zodat in een aadszitting in oktober 1964 werd be sloten een bedrag van f 250.000 be schikbaar te stellen voor de bouw een geheel nieuwe St. Jeroens brug. De nieuwe brug is wat breder de oude: de rybaan werd van m op 4.50 gebracht en de door- stromingsbreedt. die 6.07 m bedroeg werd 6.40 m. Daarmee is de brug met aan beide zijden een trottoir wat meer aangepast aan de eisen van het verkeer. Het ontwerp is vastge steld in overleg met de Monumen tencommissie en de Rijksdienst voor Monumentenzorg. werkzaamheden aan de St. Je- »brug werden uitgevoerd door de fa. Gebr. v/h J. G. van Hees uit Utrecht. Inclusief de walmuren en het project ongeveer vier ton gekost. ZAALBERG BOEKT IN CONCERNVERBAND Kamerleden vragen: De Tweede-Kamerleden Maenen en C. van der Ploeg (beiden KVP) hebben in schriftelijke vragen aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aangedrongen op aanvullende wette lijke maatregelen ter bestrijding van kwalijke koppelbazenprak tijken. Zij verwijzen hierbij naar uitlatingen van de president en de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank, gedaan in een re cent proces tegen enige Leidse koppelbazen. Voorts wijzen bei de kamerleden erop. dat veel koppelbazen hun ..zetel" naar het buitenland het grensgebied verplaatsen en van daaruit als ..onderaannemers" arbeiders ronselen. Is in overleg met de ar beidsbemiddelingsinstanties in de betrokken landen geen optreden mogelijk, zo vragen zijn. PIERROT JUWELIER HORLOGEH MAARSMANSTEEG 21 LEIOEN TEL. 20778 eerste motorvoertuig I en studentes beladen motor met luwe St.-Jeroensbrug zijspan. s deze met studenten (Foto ld Holvast) Mulo-examens Leiden Geslaagd voor het Mulo-diploma A, de dames: A. Schaap, M. Sepers, J. Vliegenthart, L. v. Hecke*. E. Ch. Schellevis*. J. Schouten*. G. Veld wijk uit Leiden: M. C. Paes uit Lei derdorp; L. M. Horz*. M. U. Ver meer M. H. Perdok uit Oegstgeest. De heren: H. Hennes, R. Scholten. D. Fasseur, H. J. van Iterson W. J. v. d. Reijden uit Leiden: P. E. De- larue. H. Zandbergen te Oegstgeest. Geslaagd voor Mulo-diploma B. de dames: J. H. Galjaard en J. C. Jas pers uit Leiden; de heren: NV. Kan bier, W. J. de Goeij uit Leiden; W. J. Hendriks uit Warmond; C. J. de Jong, P. J. Roozendaal uit Katwijk; C. J. v. d. Voet uit Lisse. De kandidaten bij wier naam een sterretje staat, behaalde tevens de aantekening middenstandsdiploma Leids clubhuizentoernooi beëindigd Van de vier titels, die er bij het gis teren beëindigde negende voetbal toernooi van de Leidse clubhuizen op het spel stonden, heeft „De Spreeuwpot" er niet minder dan drie in de wacht gesleept. Ook bij de B-junioren toonde het team van dit clubhuis zich weer de sterkste, al was de overmacht niet zo groot. De enigen, ale „De Spreeuw- pot" van de eerste plaats hebben KLEINE WINST het vandaag verschenen" slag over het boekjaar 1965 f lx .V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v/h J. C. Zaalberg en 5 Leiden schrijft de directie, dat jaar, voor wat de wollendekenin- dustrie betreft, in het teken stond van de inkrimping van de vc I oen bij de tussenhandel. Deze 'krimping, gevoegd bij het op de markt komen van grote liquidatie- voorraden, had tot gevolg een grote terugslag, zowel op het gebied de produktie als op dat van de zet. Door deze zeer moeilijke marktsi tuatie kon een omzetdaling ook bij Zaalberg niet worden voorkomen, of schoon zij belangrijk beneden de ge middelde daling van de gehele zui ver wollen dekenindustrie lag. Nadat in een buitengewone verga dering van Aandeelhouders de Statu ten waren gewijzigd, waarbij o.n. het maatschappelijk kapitaal tot f. 10.000.000.- werd uitgebreid, heeft de n.v. f. 1.000.000,- aandelen on derhands pari geplaatst, gedeelte lijk ter financiering van het onver- genoemen gehele uitstaande aande lenkapitaal van M. van Beurden van Moll N.V. te Tilburg. In 1965 heeft de consolidatie van het technisch apparaat zijn beslag gekregen; aan de doorvoering van een gelijke bedrijfseconomische organisatie wordt thans gewerkt. De N.V. M. van beurden heeft van Moll heeft het boekjaar 1965 kun nen afsluiten met een netto-winst van f. 63.762,Dit resultaat is niet in de jaastukken verwerkt, zodat in concernverband het jaar kon worden afgesloten met een winst van ca. f. 8.000,-. In 1965 zijn grote" investe ringen verricht in de spinnerij te Vlijmen, die thans geheel is aan gepast aan de hedendaagse behoefte. Voor wat het thans lopende boek jaar betreft, zijn zowel de verkopen als de omzetten belangrijk hoger dan die van de eerste 4 maanden in 1965, terwijl de thans gecalculeerde prij zen bevredigend zijn- Wanneer deze gunstige factoren aanhouden kan het resultaat o1 1966, wegens Üe directie met trouwen tegemoet worden gezien. Er geldl in Leiden, Oegstgeest en Valkenburg met ingang van heden een sproeiverbod voor alle uren van de dag. De directie van de Leidsche Duinwater Maatschappij heeft deze bijzondere maatregel ge nomen in verband met de penibele watersituatie, die in deze gemeenten is ontstaan. GA/U U MAAR CUDSLAMD De speciale gerechten in diverse gebieden gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Hoewel er in het Katwykse duin gebied water voldoende is kampt in Leiden en de omliggende ge meenten reeds enkele dagen met een ernstig tekort aan water, met name in de avonduren. Volgens de directie vande L.D.M. is dit tekort te wijten aan „de exceptionele toeneming van het waterverbruik". Door deze uit zonderlijke toeneming wordt het transport van het Katwijkse duin water naar het gebied van Leiden bemoeilijkt. Het duinwater wordt via twee lei dingen naar Leiden getransporteerd, maar deze blijken niet te kunnen voldoen aan de sterk toenemende vraag van het ogenblik. De L.D.M. is reeds geruime tijd bezig met de aanleg van een nieuwe transportlei ding van het Haagsche Schouw naar het duingebied in Katwijk, die aan een (normale) stijging van het wa- j terverbruik tegemoet zal komen. Deze derde leiding is, naar de directie van de L.D.M. verwacht, over circa drie maanden gereed. Door de aanleg van deze leiding zal de aanvoerscapaci- teit worden verviervoudigd. Een moeilijkheid is op het ogenblik ook. dat door de lage waterdruk in de avonduren het vullen van de twee grote stalen tanks aan de Kanaalweg in Leiden pas tegen het middernach telijke uur kan geschieden met als gevolg een geringere voorraad in de ochtenduren. Hoe sterk het waterverbruik sinds het begin van deze week is gestegen blijkt uit het volgende staatje: zon dag 20.940 kubieke meter, maandag 27.335 m3, dinsdag 29.002 m3, woens dag 30.325 m3, donderdag 31.412 m3. In de (warme) week van 1521 augustus vorig jaar werden de vol gende topcyfers genoteerd: zondag 18.660 m3. maandag 23.680 m3, dins dag 25.382 m3, woensdag 25.862 m3, donderdag 26.828 m3 (het maximum- verbruik van vorig jaar), vrijdag 25.952 m3, zaterdag 22.320 m3. Wat de jongste maatregel betreft, de directie van de L.D.M. ie krach tens artikel 11 van de leveringsvoor waarden bevoegd in het belang der openbare drinkwatervoorziening aan het waterverbruik beperkingen op te leggen of het gebruik van water voor bepaalde doeleinden te verbie den. Het L.D.M.-personeel is bevoegd om hierop controle uit te oefenen. Overtreding van het sproeiverbod kan de afnemer maximaal honderd gulden kosten. De directie van de L.D.M. is volgens artikel 22 van het reglement ook bevoegd om de water levering aan de afnemer geheel of gedeeltelijk te staken. Het is voor het eerst na de oorlog, dat in Leiden een sproeiverbod is afgekondigd. Kartoffelpfuffer(par). ardapp en bloed werst Spatzle(deegklompjes) Maultaschen(beignets Knódel (deegklom« pet vlees en spinazie) penmvl&esnat). Leidse sehool bestaat 10 jaar Leerlingen van de prof. Teldersschool in Leiden hebben gister- ivond voor een hoogtepunt in de viering van het tienjarig bestaan ran hun school gezorgd met de opvoering van de kindermusical .Tijl en de toverfluit". kunnen houden, waren de pupillen van het Honk De Spreeuwpot B-junioren hadden zich dinsdagavond tijdens de eerste wedstrijden reeds van een finale plaatsje verzekerd. Hierin kwamen zy gisteravond uit tegen de eigen reserves en het Anker. Spreeuwpot 2 werd met 20 verslagen en het Anker moest een 10 nederlaag in casseren. Voor het Anker was de tweede plaats (dank zij een beter doelgemiddelde) Litslas De uitslagen luiden: junioren B: poule A: DuikbootMirt 12, Spreeuwpot 2Sperwers 30. Poule B: MierrennesVroolycke Arke 1 11. Poule C: Honk 2Vooronder 30, Vroolijcke Arke 1Anker 00. Finale poule: Spreeuwpot 2Anker 00 Spreeuwpot 1Anker 10, Spreeuwpot 2Spreeuwpot 1 02. De opvoering die werd aangebo den door de actieve oudercommissie de Teldersschool. werd een groot es. De kinderen hadden hun rol len uitstekend ingestudeerd en vrij wel zonder haperen sloten woorden en muziek, gesproken tekst en koor zang bij elkaar aan. Aan de decors en kostumering was veel aandacht besteed. De kindermusical „Tyl en de toverfluit" is gebaseerd op het be kende sprookje, waarin een nar het zwaan-kleef-aan principe uitbuit om zich van de gunsten van een mooie prinses te verzekeren. De kinderope rette is ingestudeerd onder leiding van mej. Laros. De muzikale leiding was in handen van mej. J. Tuinman. die ook voor een goede pianobege- j leiding zorgde. De decors waren van de heren P. Doderer en H- Ladan. De avond werd ingeleid door het hoofd van de school, de heer Th. van der Veen. Namens de oudercommissie bood de heer K. Sanders voorzit ter de jubilerende school een groot en een klein koffiezetapparaat aan. De voorbereidingen voor de kin deroperette „Tijl en de toverfluit" da teren al van half januari. De kin deren hebben de musical geheel bui ten schooltyd ingestudeerd en het enthousiasme waarmee dat gebeurd is, wierp gisteravond vruchten af in de vorm van een hele goede opvoe ring. Ook vanavond wordt er in de Teldersschool een opvoering van „Tyl toverfluit" gegeven. F orumavond Leidse j aquariumvrienden Ter afsluiting van de reeds van voorlichtingsbijeenkomsten en van het seizoen 1965-'66 heeft de vereni ging „De Leidse Aquariumvrienden" gisteren in de recratiezaal van de HCW en NEM een druk bezochte forum-avond belegd. Na het welkomstwoord van de voorzitter de heer M. van Dijk, wer- j den enkele huishoudelijke punten afgewerkt, waarbij o.m. uit de le- i denkring nog eens met nadruk naar voren kwam. dat het voorlichtings- programma van het achterliggend seizoen weer in elk opzicht bijzon der op prys was gesteld. Het forum, gevormd door eigen leden t.w. de heren Stouten. Van der Linden. Frankhuizen, Bonnet. en Ravensbergen met als voorzitter- gespreksleider de heer Van Dijk, heeft hierna een stroom van vragen beantwoord. Hierbij kwam onder meer tot uitdrukking, dat bij het houden en verzorgen van een aqua rium een aantal problemen kan ontstaan. Uit de vragen en de ant woorden werd eveneens duidelijk, dat men om „een goede aquari- aan" te worden ten minste enige kennis moet hebben van electiciteit natuur- en plantkunde schiekunde, dierkunde, en enig gevoel van kleu ren verhoudingen (planten) en ar chitectuur (inrichting en opbouw van het geheel». scheren knippen Door het aantrekken van een erva ren. gediplomeerde trimster zyn wij in de gelegenheid te bewyzen, dat Wilt U met Uw hond een bezoek aan onze salon brengen, dan verzoe ken wij U hiervoor eerst een af spraak te rrttllen maken VOOR HET BETERE WERK; Wedstrijden LUUB Spanning blijft in eerste klasse P.V. „Het Oosten" hield een wed vlucht met oude duiven vanaf St.- Denis. Afstand 386 km. De uitslag luidt: S. Schoeman 1; P. Noppe Zn. 2; H. Scheurwater 3; F. Bouw man 4, 6; C. Gijsman 5, 8; D. Koet 7; A. ter Haar 9; J. Pauw lft. De officiële einduitslag van de on derlinge wedstryden van de LDDB zijn bekend. LDDB-wedstrijdleider Van der Zwan heeft het dit jaar bij zonder moeilijk gehad, want meerma len kwam het voor dat partyen we ken werden uitgesteld, hetgeen resul teerde in een grote vertraging bij het afwerken van het wedstrij droost er. De officiële eindstand van de hoofdklasse luidt: 1. J. H van Leeu wen (LDV) 6-10; 2. J. Slingerland (DCL) 6-9: 3. N. Schoonderwoerd (SS> 6-9; 4. E. P. Bronstring (LDV) 6-8: 5. H. Brouwer (DCL) 6-2: T. Kooistra <OGB); 7 A. Brunt (ADC) 6-2. Eerste klasse: 1 en 2 J. Schoone- veld (KDC) en A. van Winke' (LDV) 7-11; 3. F. Hart (LDV) 7-9; 4. J. Gottwald (KDC) 7-9; 5. D. Duyven bode IDCL) 7-7; 6. C. van Sandijk (LDC* 7-5; 7. B. Lammens (LDV) 7-3; W. Scvhelvis (DCL) 7-2. In de eerste klasse is dus nog steeds de overwinnaar niet bekend: Schoo- neveld en Van Winkel kwamen na drie partijen niet tot een beslissing. De eerste werd een overwinning voor Schooneveld, waarna de tweede partij in winst voor Van Winkel eindigde en de derde remise werd. In deze partij, die gisteravond werd gespeeld, had Van Winkel de beste kansen, maar de tijdnood bracht tenslotte de remise. Beide spelers spelen nu tot de eerstvolgende overwinning van van beiden met een maximum drie partyen. waarna eventueel het Sonnenborn- Berger systeem aal wor- I den toegepast. Rijn 50, tel. 2 08 24 (01710) VOLA voorgelicht over natuursteen De byeenkomst van leden en do nateurs van de Vereniging van Oud leerlingen van de Ambachtsschool, waarmee gisteravond in de kantine van de Ambachtsschool in Leiden het winterseizoen werd besloten, stond ditmaal geheel in het teken van de winning en toepassing door de eeuwen heen van verschillende soorten natuursteen- Het programma werd geopend met d© Zwart-witfilm „Natuursteen" waarin de toeschouwrs een beeld kregen van de werkzaamheden in de basalt-, graniet-, marmer-, zand steen en kalksteengroeven en de wijzen waarop deze natuursteensoor ten worden gewonnen en bewerkt om tot bouwstoffen te kunnen die- Vervolgens kreeg men een in druk van de toepassingen van de na tuursteensoorten bij de bouw van klassieke- en moderne architectoni sche scheppingen. De hierna volgende kleurenfilms gaven onder meer een imposant beeld van de restauraties van his torische bouwwerken, kerken, mo numenten etc, waarbij de architec ten en de steenhouwerd (mmester in hun vak) de oorspronkelijke plannen nauwkeurig aanhouden, en de oor- Na de pauze hield voorzitter C. L. de Bree een causerie waarin hij een indruk gaf van de toepassingen van i natuursteen in de ruimte zin van het woord in de hedendaagse bouw.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3