LEIDSCH DAGBLAD Britse zeeliedenbond thans geheel is geisoleerd Protesten tegen vrijlating Lages 1965 JAMIN Goed vooraitzichts warm weekeinde iAL MEER VZON DAN IN HEEL WEERBERICHT ONWEER KIJKDAG van de HERENHUIZEN Dokter voor vierde maal dood verklaard Het TUC keert zich af van stakers mannen uit Harwich willen gesprek Narcissenlaan Ie SASSENHEIM Ttlobulette f399.- GEBR. HUISMAN Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 10 JUNI 1968 No. 31891 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 67055 Van onze weerkundige medewerker) •as over tien dagen hebben wü de langste dag, maar reeds vandaag noteert De Bilt de zesde zomerse dag met een maximum boven 25 graden Celcius. Dit zün al twee zo merse dagen meer dan in de hele zomer van 1965. ran deze zomerse dagen krijgt De Bilt er normaal 23. In de topzo- mer van 1947 maar liefst 63 en in 1959 37 zomerse dagen. Een bui drong gisteravond tot dicht by Zeeland door, maar het hoge-druk- wezig, remt de beweging van de buien uit Frankryk naar het noorden. pok dit weekeinde zal in de middag of avond de kans op een warmte- onweer aanwezig bljjven, maar het weer houdt 'n zomers karakter met in het grootste deel van ons land maximaal boven de 25 graden Celcius. Mogelijk, dat op enkele plaatsen, vandaag of morgen, de 30 graden wordt bereikt. Jij ons een vroege zomer, in Span- je nu nat en koud. h het Gredos-gebergte ten noord westen van Madrid viel gisteren zelfs sneeuw. het noorden en midden-Spanje en in een deel van het zuiden re gent het. Het koude weer duurt daar reeds een week. Langs de Middellandse Zeekust is het weer wat beter. Voor het eerst in twee jaar regen In het verdorde noordwesten van New South Wales (Australië) en in het zuidwesten van Queensland is vandaag een einde gekmen aan een langdurige droogteperiode. Het heeft In deze gebieden langdurig geregend. De tarwe- en veeboeren maten een .■egenval van 50 mm. Op vele plaat- len had het sinds 1964 niet meer goed geregend. I De tanks en stuwmeren van de bedrijven zijn thans weer gevuld. Sommige hebben sinds begin 1965 jeen druppel water meer gezien- Het jee, dat naar elders was overge bracht, zal thans vermoedelijk weer «ruggehaald worden. Het midden westen van New South Wales ligt Jchter nog steeds naar water te ,imachten. Grote spanning in Argentinië Het Argentynse kabinet vergaderde jisteren in een uiterst gespannen atmosfeer zonder president Arturo UIia. De militaire leiders hielden af zonderlijke bijeenkomsten -temidden ran geruchten over een ophanden tjjnde staatsgreep. Zij wensen krach- lig optreden tegen arbeidsonrust en beweerde communistische activiteit, met name aan universiteiten. In Buenos Aires en in het suiker district van noord-Argentinië deden Bich gisteren ongeregeldheden voor. In de hoofdstad kwam het tot een botsing tussen de politie en peronisti- Bche betogers die een generaal her dachten, die tién jaar geleden wegens rebellie werd terechtgesteld. Er wer den zeven arrestaties verricht. In de noordelijke provincie Tucu- man vochten 2.500 suikerrietplanters ln de stad Monteros de gehele dag met de politie, die het vuur opende en traangasbommen wierp nadat ze met_ stenen was bekogeld. Het KNMI venvacht van heden- tot morgenavond: warm en vrij zon nig weer met plaatselijk onweer. Overwegend matige wind uit oos telijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 11 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 20.59 uur. Maan op: 1.36 u.; onder: 12.28 u. Hoogwater in Katwijk te 8.58 en 21.28 uur. Laagwater te 4.24 en 16.55 uur. •Je Jong en oud zoeken verkoeling in deze warme dagen. Geen Franse les op lagere scholen in N.-Limburg In het nieuwe schooljaar zal op 75 lagere scholen in Venlo en omliggen de gemeenten geen Franse les meer worden gegeven, die diende als voor bereiding op het voortgezet onder wijs. Hiertoe is o.m. besloten wegens een onbevredigend rendement van de veelal door onbevoegde krachten ge geven lessen en wegens de ingebruik neming van talenpractika op enkele middelbare scholen, waarvan de wer king is gebaseerd op het ontbreken van elke voorkennis der vreemde taal. Een enquête onder de hoofden van 85 scholen leverde het resultaat op dat 75 hoofden zich uitspraken voor afschaffing van de Franse les' sen op de lagere school. Advertentie Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Wereldtitel van Verkerk Tijdens de Jaarlijkse vergadering van de Internationale Schaats Unie, de I.S.U., die In Sirmione ln Italië wordt gehouden Is een voorstel ter tafel gekomen om wereldkampioen Kees Verkerk zijn titel te ontnemen. Het voorstel kwam van Zwitserse zijde en was gegrond op de bewering, dat Verkerk na het behalen van het wereldkampioenschap in Gotenburg een auto en een boot als cadeaus heeft aanvaard. De Nederlandse afgevaardigde, de heer Henny Roos, secretaris van de KNSB en voorzitter van de techni sche commissie hardrijden, wees er op dat het geven van kostbare ge schenken telkenjare voorkomt en dat ook o.a, Knut Johannesen en Jonny Nilsson er bij het behalen van het wereldkampioenschap niet aan zijn ontkomen. Het voorstel werd verworpen even als het voorstel van de vice-presi dent van de I.S.U. de Zweed Sven Laftman om Verkerk een verma ning te geven. Besloten werd een la- der onderzoek in te stellen. Meredith-mars door Mississippi Een deelnemer aan de hervatte mars door de staat Mississippi Is gisteren in elkaar gezakt en overle den. Het was een veertigjarige man uit Memphis Tennessee. Kort voor de middag vertrokken ongeveer 300 negers met ds. Martin Luther King en andere leiders van de stryd voor gelijke burgerrechten aan het hoofd. Er heerste enige onrust onder de deelnemers door het bericht dat Ja mes H. Meredith, de man die de mars is begonnen en kort daarna werd neergeschoten, in New York zou heb ben gezegd dat hij desnoods gewa pend naar Mississippi zou terugke ren. Ds. King zei dat hij zijn ver trouwen in de geweldloosheid nog niet heeft verloren en dat men er rekening mee moet houden dat Mere dith bijzonder moeilijke dagen heeft doorgemaakt. De leiders van de mars hebben de deelnemers op het hart gedrukt dat de mars in het teken van de geweldloosheid moet staan. In Rotterdam Jongelui naar bos verwezen De Rotterdamse officier var. Justi tie. mr. Van der Hoeven, heeft giste ren de Rotterdamse jongelui, die iedere zaterdagavond bij het hondje Fikkie bij elkaar komen, verwezen naar het Kralingsebos. Hij zei tegen een 18-jarige verkoper: „Gaat u toch met de politie praten, dan is er vast wel een lokaal te vinden en anders gaat u maar naar de wei van Sons- beek (Kralingen)". De jongeman werd door de kantonrechter conform de eis van mr. Van der Hoeven ver oordeeld tot 12 dagen hechtenis, waarvan 6 voorwaardelijk. Een politieman in de zaal was niet erg enthousiast over de suggestie van mr. Van der Hoeven: „In het Kra lingsebos zal de zedenpolitie er mis schien aan te pas moeten komen". De provo-ach tig e verkoper heeft al eens zes dagen in hechtenis doorge bracht. Nu was hij weer aangehou den, omdat hij zaterdag na een poli- tie-opdracht om zich te verwij deren weer naar het rel-centrum was te- Een 19-jarige plaatwerker kreeg zes dagen voorwaardelijk. Tijdens de rechtszitting zei hij, dat hij alleen maar kwam kijken en niet actief wilde deelnemen aan het provo-ge beuren. „Ik begin bang te worden, dat ik vandaag of morgen in mijn eigen doodkist wakker word en er niet meer uit kan", aldus de reactie van de 73-jarige rustend arts de heer G. YVildershoven uit Wynandrade, die gisteren tot zijn verbazing zijn eigen over- ïydensbericht, compleet met foto in een Heerlense krant las. Hoe het mogeiyk is, dat dit bericht in de krant is gekomen kon dokter Widdershoven niet verklaren. Heel erg verbaasd was hij overigens niet, want dit is niet de eerste maal, dat hy met zyn eigen verscheiden wordt geconfronteerd. Het is nu ook al de vierde keer dat hem zoiets overkomt. Alleen j is het nu ook nog in de krant gekomen, zegt dokter Widders hoven. De heer Widdershoven heeft reeds driemaal te horen gekregen, dat hy overleden zou zyn. Steeds wanneer een derge- ïyk gerucht de ronde deed, was de dokter met vakantie. Voor de oorlog maakte hij het zelfs mee, dat hy bij zyn terug keer van vakantie, zijn eigen be grafenis al helemaal geregeld De politie gelooft voorshands niet aan kwaadwilligheid. Zij neemt aan, dat er by de krant een vergissing is begaan. Op 21 juni interpellatie in Kamer t Het communistische tweede-kamer lid M. Bakker zal minister Samkal- den van Justitie interpelleren over de strafonderbreking van de Duitse oorlogsmisdadiger Willy Lages, die in verband met zün slechte gezond heid maandag naar een Duits ziekenhuis is vervoerd. Hoewel de be windsman in zqn brief aan de Ka mer heeft gezegd, dat deze onderbre king hooguit drie maanden zal duren, wil de heer Bakker er meer over weten- Op 21 juni mag hij zün vragen afvuren. Zfjn verontwaardiging over de vrij lating wordt door velen gedeeld. Zo heeft de Vereniging van Vrienden van oud-gevangenen van 't concen tratiekamp Sachsenhausen de minis ter telegrafisch medegedeeld, dat zij diep is geschokt docr de vrijlating van Lages „de man, die meedogen loos vele tienduizenden medeburgers in de dood heeft gedreven en andere tienduizenden in levenslange ellen de heeft gestort". De ver. protes- steert krachtig tegen de beslissing. Dat doet ook het Nederlands Ausch witz Comité, dat ook een telegram naar Den Haag heeft gestuurd. „Dit is een hoon aan de doden en over levende verwaarloosde slachtoffers". Ondemocratisch Het hoofdbestuur der Republikein se Partij zegt in een telegram met verbazing kennis te hebben genomen waarop deze vrijlating is gebeurd. En waarom moest Lages naar Duits land? „Alsof er geen ziekenhuizen in ons land meer zijn", zo zei het hoofd bestuurslid gisteravond naar aanlei ding van een gezonden telegram. Voorts hebben directie en perso neel van de N.V. metaalgieterij Hol land in Amsterdam en de federatie- raad van de Partij van de Arbeid in Amsterdam eveneens telegrafisch protest aangetekend. De federatie- raad noemt de beslissing „onaan vaardbaar". Ook „Verenigd Bezet 1940-*45" heeft in telegrammen aan de minister president en de tweede-kamervoor zitter zijn diepe verontwaardi- Archieffoto van WILLY LAGES Demonstratie In de hoofdstad is gisteren gede monstreerd tegen de vrijlating. In de vroege avond verzamelden zich volgens de politie ongeveer vijf tig personen op het Hekelveld voor eei- demonstratieve optocht naar het standbeeld van de Dokwerker op het J. D. Meijerplein. Tijdens de tocht, die overigens kalm verliep, groeide het aantal demonstranten aan tot plus minus 150. (Van onze Londense correspondent) Niets heeft mogen baten: in het zeeliedenconflict gaat het nu meer dan ooit hard tegen hard, zonder enig uitzicht op een spoe dige oplossing. Het bestuur van de Britse zeeliedenbond is thans volkomen geïsoleerd. Het heeft gisteravond nul op het rekest ge kregen van het Britse Verbond voor vakverenigingen, het Trade Union Congress (T.U.C.) dat weigerde te voldoen aan het ver zoek van de zeelieden om de andere bonden tot financiële steun aan de staking te bewegen. De vakcentrale slaagde er ondanks dit niet in, de zeelieden tot hervatting van de onderhandelingen te brengen. De zeelieden hebben thans niet alleen de werkgevers maar ook de Labourregering en vakbeweging tegen zich. De bijeenkomst van de zeelieden met het bestuur van de Britse vak centrale vond plaats in een drama tische atmosfeer. De algemene secre taris van het Trade Union Congress, Woodcock, moest zün vakantie op Mallorca onderbreken. Buiten het gebouw van het vakverbond waren massa's stakers samengestroomd om daverende strydkreten aan te heffen. Hogarth, secretaris van de zeelieden- aan de Zaterdag I I juni van 10 tot 4 uur. Inlichtingen Zomer Centrum Zandvoori Nassauplein 18 Den Haag 07060128 F Hogewoerd 6668 - Leiden bond, verklaarde na afloop van de vergadering dat de zeelieden tot het einde zullen doorvechten. Hüzelf be hoort tot de gematigden en was, vóór het afbreken van de onderhandelin gen, bereid het werkgeversvoorstcl te aanvaarden, om de 40-uren week in 3 etappes en binnen 2 jaar te berei ken, maar in het bondsbestuur heb ben communisten en andere militan ten thans de overhand, zy maakten voor de televisie de indruk van ner veuze dictatortjes. Daartegen is thans de eerste reactie uit de zeelieden zelf gekomen. De afdeling Harwich van de bond, ge steund door noord-Wales, kwam naar Londen om heropening van de on derhandelingen met de werkgevers op basis van het interim-rapport van het hof van onderzoek te .bepleiten. De delegatie acht het voorstel tot onmiddelijke invoering van de 48- urige werkweek, gevolgd door een 40-urige week in juni van het vol gend jaar, een alleszins redelijk uit gangspunt voor nieuwe onderhande lingen. Want zoals de zaken thans staan is alles hopeloos vastgelopen. Voor de televisie namen de mannen uit Harwich geen blad voor de mond. Zij achtten het optreden van het vakbondsbestuur eigenzinnig en dom. Wat heeft het voor zin de deur dicht te slaan, zo vroegen zy. Omgekeerd kregen zy van een tweetal bes tuur s- leden, die hun verbeten woede niet konden bedwingen, te horen dat de mannen van de Harwichboten naar het continent niet de grote vaart vertegenwoordigen, en daarom geen recht van spreken zouden hebben. Het bestuur noemde de woordvoer ders van Harwich zoals gebruikelyk .broeders", maar in de agressieve reacties op hetgeen deze op rustige toon te berde bracht, viel weinig broederlyks te bespeuren. Het bestuur van de zeeliedenbond biyft ondanks de weigering van de vakcentrale om mee te werken, hopen op daadwerkelijke steun van andere bonden, vooral van de buitenlandse. De regering heeft gisteravond een verklaring afgelegd, waarin zy zich bereid verklaart alles te doen om een regeling tot stand te helpen brengen. De regering noemt de voorstellen in het interimrapport een eerbare op lossing. Maar deze regeringsverkla ring is op het ogenblik niets meer dan een slag in de lucht. (Advertentie) SJAM BEDREIGD OM AANDACHT AF TE LEIDEN De regering van Thailand (Siam) heeft de secretaris-generaa' der Ver enigde Naties gevraagd een persoon- hjke afgevaardigde naar de grens met Cambodja te zenden. Thailand be schuldigt dit land van provocerende activiteiten Prins Norodom Sihanoek van Cambodja werkt vol gem. de Thailandse regering samen met de communistische leiders in Azië, die wachten op een gelegenheid om de aandacht van hun moeilijke positie in Zuid-Vletnam af te leiden. (9ucJ teuivo Uit het Leidsch Dagblad van y 9 juni 1866. Dezer dagen overleed te Parijs een man, die den ouderdom had bereikt van 105 jaren en 4 maanden, en twee dagen later stierf zijn vrouw die 105 jaren en eene maand oud was. (Brievenbus) Niettegen- staande er maatregelen ge- nomen worden ter voorko- ming van epidemieën, blijven nogtans eenige-hoogst noodi- ge maatregelen achterwege. O77i een ieder, die belang stelt in de volkswelvaart, daarvan te overtuigen, raad l ik aan, eens even het Leven- daal (alwaar in den omtrek de cholera het hevigst woed) te gaan bezoeken. Waartoe V dient die modderpoel - mod- der, alles modder! -

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1