nu f 80r in prijs verlaagd! SINGER i PO R! OMYL OMYL 0MYI Analfabetisme is in Pakistan nog groot Kostelijke Derek Flint Van 575.- nu slechts 495r Taak van de kerk Een sterk Staaltje DAMES BADKOSTUUMS 6.90 ■RIJDAG 10 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 LUXOR Derek Flint eer ste klasse, zesde dan houdt Riet van half werk. Hij heeft een aaï^tekw, waarin 87 wapens zijn verborgen, een privé-vliegtuigje, een eigen geheime code, een huis I vol met snufjes die alleen maar ln iemands stoutste dromen kunnen voorkomen, 'n kwartet I zeer schone en uiterst toegewijde meisjes om zich heen en of dat alles nog niet voldoende is: De- rek Flint is voor niets en nie mand bang. Met zijn grote zelf- 1 vertrouwen gewapend en boor- denknoopjes, die als stethoscoop dienst kunnen doen, knapt hij alleen de allermoeilijkste zaakjes op. Op het eerste gezicht dus een 1 soort imitatie 007. Maar wat de film „Derek Flint" (Our man Flint) daarnaast nog in zeer grote mate heeft, missen die van zijn beroemdere collega „James Bond".Derek Flint" is één brok actie waarvan de humor af druipt. Vrolijke situaties en even plezierige strijdtonelen die soms even de indruk wekken een parodie te zijn, maar daarnaast i toch niet de „ernst" van het ge il heel aantasten garneren deze rolprent op een zodanige wijze, dat een vergelijking met James Bond niet mogelijk is. Derek I Flint is zichzelf. I Regisseur Daniel Mann heeft 3 van „Derek Flint" een verfris- sende, ronduit kostelijk film ge- t maakt, die met een coctail van ingrediënten voortraast. Span- ning, harde gevechten, dwaze si tuaties, een brokje liefde, een I onwezenlijke ideale wereld met daar doorheen de jacht op een I organisatie, die door middel van het weer de macht over de we reld in handen wil krijgen. En ja, Derek Flint moet daar wanneer iedereen ten einde raad is een stokje voor steken. Derek Flint wordt goed ge- speeld door James Coburn. Maar naast Coburn moeten ook Lee J. Cobb en Gila Golan worden genoemd, die niet veel voor hem onderdoen. De kleurrijke truc opnamen technisch zeer goed dragen er mede toe bij, dat „Derek Flint" als film ver boven de middelmaat uitsteekt. Hercules Rex: Wie anders dan de onver woestbare Hercules kan mon sters verslaan, tegen hele legers tegelijk strijden zonder zelfs ook maar gewond te raken, en „bo vennatuurlijke" machten het hoofd bieden? Dat doet hij in „De veroveraar van Atlantis", een film van Italiaanse makelij. Nomadengroepen verdenken el kaar van liet uitmoorden en plunderen van nederzettingen, totdat de gedachte rijst dat er wel eens een „buitenstaander" in het spel kan zijn. Deze bui tenstaander blijkt 't koninkrijk Atilantis te zijn, een gebied waar niemand het bestaan van ver moedt. Hercules, gespeeld door Kirk Morris, weet de vijand te verslaan na een voor hem bijna noodlottige strijd. Alhoewel er dertien van dit soort films in een dozijn gaan kan men aan dit produkt toch wel plezier be leven. In ieder geval wordt er veel gevochten en blijft de span ning er tot de laatste minuut in. WHATs NEW PUSSYCAT? Dwaze pikanterie TRIANON Misschien valt de film „What's new pussycat?" net zoveel succes ten deel als de titelsong (gezongen door Tom Jones), die in Nederland weken lang op de hitparade heeft ge staan. Er is een heleboel .nieuw' in deze film, vooral wat de vrouwen betreft. Steeds weer nieuwe vrouwen voor Peter O' Tool (hier de aantrekkelijke re dacteur van een modeblad) die dan ook nod^'g naar de psychia ter moet. Maar de bekendste psycho-analyticus van Parijs (een prachtige rol van Peter Sellers met pruik) heeft het ook niet makkelijk en zo heb ben de heren samen nogal wat moeite met hun seksuele pro bleempjes. De bioscoopbezoeker kan daarvan volop meegenieten, want al het fraais dat. Peter OTool in verleiding brengt, komt in extenso voor de camera. Romy Schneider, nu eens in de rol van degelijk meisje, ver dwijnt als zodanig vrijwel in het niets bij de sensuele vrouw tjes (Ursula Andress o.a.) die haar geliefde belagen. Om het niet te eenzijdig op het bloot te gooien zijn enkele forse num mertjes slapstick ingelast, skel- terrijden over de groentemarkt PETER O'TOOLE bijvoorbeeld. Er zijn ook een paar minder geslaagde scènetjes, maar die gaan verloren in de bruisende overvloed van dwaze pikanterie. it JAMES COBURN en GILA GOLAN Geen call-girls LIDO „Call-girls van Ko penhagen" is de bedrieglijke ti tel van een Deens filmwerk waarin wordt getracht een blik te gunmen in de zelfkant van een zondig jeugdig leven. Een clubje louche jongens organi seert- een feestje met enig bloot en bier en een inbraak. Dat is alles. Aan het eind wel een pakkend slot, oftewel de moraal: de ware liefde zegviert over een bande loos leven. Neen, over call-girls' gaat de film niet. De man die moest verdivijnen CAMERA Alfred Hitchcock maakte zijn „Man, die verdwij nen moest" (North by north west) zeven jaar geleden. Het was in de glansdagen van deze „meester van de spanning", toen hij zijn succes nog niet zocht in absurd schokkende effecten, die aanleunen tegen sadisme en wreedheid, maar toen hij de spanning langzaam opbouwde. Als een onovertroffen vakman droeg hij met alle beschikbare middelen acteurs, actrices, geluid, beeld, kleuren, muziek de stenen aan waarmee hij een volkomen eigen sfeer creëerde. Vele regisseurs hebben zijn me thodiek later gevolgd, maar toch dragen alle Hitchcocks de aparte signatuur van de echte meester. Zijn verhaaltjes waren niet al tijd even logisch. Ook in „De man, die verdwijnen moest" is het gegeven vaak wat gefor ceerd, maar een Hitchcock uit die dagen beleeft men niet om de vertoonde geschiedenis, maar om het hoe van de filmische vertelling. Het is niet de eerste maal, dat deze kleurenfilm met in de hoofdrollen Cary Grant, Eva Marie Saint en James Mason in Leiden draait, maar dat doet geen afbreuk aan zijn waarde. Nog steeds is het een boeiende film, wat boven alles is te danken aan de vorm geving. "Lady-V' STUDIO Het kleine thea tertje aan de Steenstraat krijgt er niet genoeg van: voor de vijfde week „Lady L", waarin Peter Ustinov op een waarlijk kostelijke wijze een loopje neemt met het societyleven in het goede oude Engeland. Sophia Loren speelt de titelrol, terzijde gestaan door een meesterlijke David Niven en een sympathieke Paul Newman. Advertentie Na het geweldige succes van de SINGER 237 (slechts 345r!)nü deSINGER338 volautomatische lichtgewicht naaimachine met ingebouwde motor. In ultramoderne uitvoering. LEIDEN Haarlemmerstraat 73 ALPHEN AAN DEN RIJN LANGERAAR LEIDEN LISSE Hooftstraat 207 G. van Dijkstraat 16 Breestraat 21 Kanaalstraat 26 Fruittelers hebben schade Een groot aantal Betuwse fruitte lers beweert grote schade te hebben geleden, omdat ze met het fruit, dat in bewaarplaats en koelcellen was opgeslagen, zijn blijven zitten. Er zijn telers, die zeggen daardoor twin tig tot dertigduizend gulden schade te hebben. De oorzaak ligt in de slechte kwa liteit van het bewaarfruit en de lage veilingsprijzen. Er zijn namelijk op het ogenblik volop appels van het zuidelijk halfrond, vooral uit Chili verkrijgbaar, die veel beter van kwa liteit zijn. Overigens hebben veel telers het fruit te lang bewaard. Er werd op aangedrongenvooral door tuin- bouwvoorlichtingsdiensten— om dit fruit in februari te veilen, maar men hoopte, dat de prijzen, die toen al hoog lagen, nog hoger zouden wor den. Zo kon het voorkomen, dat het aanbod van appels op de Betuwse veilingen in mei groter was dan in februari. f3.65- f 4.95 EEN ORGANON PRODUKT Kwekersrecht wettelijk geregeld (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gisteren met algemene stemmen akkoord gegaan met de nieuwe wettelijke rege ling van het kwekersrecht en met het internationale verdrag tot bescher ming van Kweekprcdukten- Het ver drag, in 1961 in Parijs door een aantal West-Europese landen geslo ten, biedt internationale bescherming aan de produkten van de kwekers, zaaizaad en pootgoed. Zowel in het verdrag als in de nieuwe wet wort uitgegaan van het eigendomsrecht van de kweker op het door hem ontwikkelde ras; verge lijkbaar met octrooien en auteurs rechten. Dit stelsel komt in de plaats van het dusver geledende stelsel van vrije nabouw, waarbij vrije lijk gebruik gemaakt mag worden van de resultaten van de kwekers ar beid en waarbij de kweker voor zijn moeite een vergoeding uit een fonds van het Landbouwschap ontvangt. Het nieuwe eigendomsrecht zal ge bonden zijn aan een licentiestelsel. Dat betekent dat de kweker verplicht is om voor de voorziening van de markt licenties aan anderen te ver lenen van deze licenties ontvangt, zullen in de plaats komen van de vergoedingen uit het fonds. (Advertentie) f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT Drs. Steenwinkel met verlof in Sassenheim Reeds eeuwen wordt door het christendom zending bedreven en trekken zendelingen als éénlingen er op uit om het evangelie te verbredien. De laatste eeuw echter is men deze zendingsarbeid bre der gaan zien en werden de zendelingen gevolgd door artsen, ver pleegsters en onderwijskrachten. En sedert de laatste wereldoorlog is dit werk uitgebreid tot hulpverlening op sociaal-economisch ter rein. Zo heeft vanaf 1950 de Gereformeerde Zending een vijftal sociaal-economische adviseurs opgeleid, van wie er twee als land- bouwexpert op Soemba Indonesiëhun werkterrein hebben, één als econoom in Roeanda (Afrika), en één als econoom in West- Pakistan. terwijl binnenkort een econoom vertrekt naar Midden- Java. Drs. Chr. Steenwinkel, die als econoom bijna vijf jaar in West~~Pakistan werkzaam was. vertoeft thans met verlof in Sas sen hei m. Vóórdat hij naar Pakistan ver trok was Midden-Java zijn werkter rein, van 1957 tot 1960. Zijn taak was daar de Jayaanse kerken ter zijde te staan bij het economische opbouwwerk. De basis voor een gun stige economische ontwikkeling was hier goed. Met een doelmatige aanpak kon de Javaanse boer wel vijf rijstoogsten per twee jaar bin nenhalen. Daarnaast behoorde het analfabetisme, één der oorzaken van de armoede in de onderontwikkelde gebieden, haast tot het verleden. Het strenge dirigisme verlamde echter de gezonde economische ontwikkeling, waardoor de gewenste resultaten uit bleven. Toen de heer Steenwinkel in 1960 met verlof naar Holland kwam v/as de politieke verhouding met Ne derland zó verslechterd dat zijn visum niet werd verlengd en West- Pakistan zijn nieuwe arbeidsterrein werd- Dit was een grote overgang. Grote droogte, heel veel woestijn- grond, al is er door irrigatie al veel in cultuur gebracht. Maar de eco nomische ontwikkeling maakt er goede voortgang door de grotere vrij heid, die aan de particuliere onder nemer wordt gelaten. Een positieve factor van groot belang is, dat er bard wordt gewerkt. De heer Steen winkel had zijn standplaats in de om geving van Lahore, 'n stad van bijna 2 miljoen inwoners. Zijn aandacht ging hier veel naar twee zaken uit. In de eerste plaats de bestrijding van het analfabetisme en daarnaast de vluchtelingenhulpdienst. Het analfabetisme is in Pakistan met 85% bijzonder hoog, alhoewel dit geen uitzondering is in Azië. Onder de christeneen, die merendeels uit de on derste lagen der bevolking komen, is dit zelfs 95%. Hier stond de heer Steenwinkel de grootste kerk van protestantse zijde bij, n.l. de „Uni ted Presbyterian Church", één der vijf protestantse kerken. Deze kerken hebben voor dit werk ieder hun eigen organen, met betaalde en vrijwilli ge krachten. De laatste jaren valt steeds meer de nadruk op de vrij willigers. Dit werk beweegt zich on der de volwassenen, daar de regering alle aandacht schenkt aan het dag onderwijs. Door de kerken wordt voor dit belangrijke werk gebruik gemaakt van een algemene landelijke cursus, die bij een intensief gebruik gedu rende negen maanden, de deelnemers tot een peil brengt dat zij eenvoudige strookjes kunnen lezen en met bijbel lezen kunnen beginnen. Dit cursus materiaal is afgestemd op de behoef te en belangstelling van volwassenen. De Raad van Christelijke kerken van West-Pakistan publiceert het lesmateriaal. Over het centraal or gaan hiervan droeg de heer Steen- vinkel het laatste jaar de verant woording. Een speciale moeilijkheid bij dit alles is, dat vrijwel niemand de eenheidstaal, het Oerdoe, van huisuit spreekt, maar de cursussen moeten toch in deze taal worden ge geven. Er zyn steeds 2500 leerlin gen, mannen zowel als vrouwen, bij P van vandaag 2 Nederlandse ploeg "One Ton Cup" Het bestuur van de Koninklijke Bderlandse Verbonden Water- x>rt Vereenigingen (KNVWV) heeft drie jachten aangewezen die van I tot en met 21 juli zullen deelne- en aan de wedstrijd om de „One on Cup", een van de belangrijkste fenementen voor zeezeilers, die in de ateren tussen Denemarken en Zwe- m worden gehouden. Afgevaardigd Jn de Aladdin van Van der Stadt, Poinciana van 't Vinke (beide in de Koninklijke Nederlandsche eil- en Roeivereeniging)alsmede de toodwin van prof. W. Drayer (Ne- irlandse vereniging van kustzeilers). Tussen de Russen De Russische ambassadeur in ons land, de heer I. I. Tougarinov heeft in Utrecht de gloednieuwe gladde vier van de Utrechtse studentenroei vereniging „De Batavier" ten doop gehouden. De boot kreeg de naam van „Tyccdepepycce", de Russische vertaling van Tussen de Russen". Reserve voor deze wedstrij denreeks voor jachten met een wedstrijdmaat van 22 voet is de Fairwind van J. Schutter jr uit Den Haag. Voor 14 Juli staat een race over 40 zeemijl op het programma, een dag later valt het startschot voor een wedstrijd over 295 mijl en op 19 juli wordt de reeks met een wed strijd over 40 mijl besloten en op 19 juli wordt de reeks met een wed strijd over 40 mijl besloten. O De dertiende vierdaagse van de Nederlandse wandelsportbond wordt dit jaar niet, zoals gebruikelijk, in de laatste week van juli gehouden, maar een week eerder van 19 t/m 22 juli. Het hoofdbestuur van de NWB wil met de verplaatsing van de Apeldoomse vierdaagse naar een vroegere datum aantonen, dat men bereid is het reeds jarenlang be staande conflict met .Nijmegen" de Nijmeegse vierdaagse start van 26 Juli tot een oplossing te bren gen. Op 18 en 19 Juni wordt in „Het Zwarte Plasje" ln Hillegensberg (Rotterdam) het 25ste Jeugdwater- polotoernooi van SVH gehouden. Aan dit toernooi nemen deel de ploe gen van: Pinguins Club (Londen), Stade Frangais (Parijs), Duisburger Sohwimmverein (Duisburg), De Rob ben (Hilversum) en SVH (HUlegers- berg). Het hoofdbestuur van de Ne derlandse tafeltennisbond heeft de nieuwe sportcommissie voor het ko mende seizoen bekendgemaakt. De commissie bestaat uit de volgende leden: H. Scharroo (Voorburg) voor zitter, H. van Dilst (Rotterdam), C. J. Voa (Den Haag), E. Welsink (Am sterdam) en F. Waser (Amsterdam), Tan Hoefnagel werd opnieuw voor één jaar benoemd tot bondstrainer- coach. Het Nederlandse team dat van 814 juli in de Hongaarse stad Czombathely gaat deelnemen aan de Europese taf el tenniskampioenschap pen voor de Jeugd, bestaat uit de volgende spelers en speelsters: Bert van der Helm (Zoeterwoude), Peter Joels, Nico Holtzapfel (beiden Den Haag), Mieke ten Broek (Hilversum) en Mary van Ruiten Roelof arends veen). De Nederlandse wielerploeg die door de KNWU is afgevaardigd naar de (amateur) Ronde van Frans Vlaanderen heeft voor enkele spre kende successen gezorgd. In de eer ste etappe, bij grote hitte gereden, zegevierde de Limburger Eddy Beu gels. Hij legde de 110 km tussen Fort Mardyck en Coudekerque af in 2 u 46 min. en 18 sec. De nationale kampioen Eef Dolman werd in de zelfde tijd vierde. De Nederlanders bevestigden hun superioriteit in een ploegentijdrit. Zij wannen die voor Morgen tegen DDD Toch promotie voor LDV? Het Leidse LDV ontmoet morgen de Alkmaarse damvereniging DDD. Het zal e rin deze wedstrijd terdege om spannen, want het zijn juist deze twee clubs, die nog een kans hebben op de overgebleven plaats in de ere klasse. De Leidenaars hebben echter aan een puntenverdeling al genoeg. DDD rekende nog onlangs af met haar grote concurrent in Noord-Hol land: IJmuiden, de club waar LDV vorige week zo duidelijk van verloor. De wedstrijd wordt in „Zomerzorg' gespeeld en begint om 13.00 uur. Advertentie f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Oosterwolde (Fr.) J. B. van Bork te Havelte voor Ede (vac. I. Schipper) L. Blok te Ridder kerk; voor Sprang (toez.) J. Broek huls te Waverveen; voor Noord Laren (toez.) A. N. Doornhelm te Engwlerum. Beroepbaarstelling De heer H. O. Sasse, Stadionkade 70-IV te Amster dam ls beroepbaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Ham (Ov) H. Pe- deze cursussen betrokken. Het doel hiervan is tweeledig, ten eerste ver heffing van het eigen peil, ten twee de het als noodzaak zien dat hun kinderen onderwijs krijgen. Dit laat ste is n.l. nog niet verplicht. Naast de kerken zijn er ook Pakistaanse instellinge en neutrale organisaties, die gebruik maken van dit door de kerken ontwikkelde materiaal. Zo werkt een padvinders-organisatie v. nl. onder de vrouwen van wie 95% analfabeet zijn. Vluchtelingen Over het vluchtelingen probleem merkte de heer Steenwinkel op, dat dit nog steeds nijpend is, zowel in India als in Pakistan. Dit is o.a. een gevolg van de verdeling van het voormalige Brits-Indië in de twee afzonderlijke staten, waardoor een volksverhuizing over en weer plaats vond, waarbij 5 tot 6 miljoen Mos lims uit India naar Pakistan vluchtten en een ongeveer even groot aantal Hindoe's van Pakistan naar India. Velen hebben zich de laatste 15 jaar een bestaan weten te ver werven, maar aan de rand van de grote steden leven nog altijd hon derdduizenden in kommervolle om standigheden. Daarbij kwam nog de stroom van hen, die van het platte land naar de steden trokken. Als laat ste groep kwamen hier nog bij de vluchtelingen tengevolge van de oor logshandelingen in 1965, waarbij en kele honderdduizenden van huis en haard verdreven werden. Hoewel de legering uitermate actief is met de hulpverlening, was hier voor de ker ken ook nog veel te doen. Om de ze mensen in hun eerste levensbe hoeften te helpen werd door de Raad van Christelijke kerken bijge staan. Na de fase van de eerste nood zakelijke hulpverlening voedsel, kle ding, dekens en medicamenten, wordt thans geholpen hen weer terug to brengen in hun oorspronkelijke woongebied en ln te schakelen in het maatschappelijk leven. Bij al dit vluchtelingenwerk wai de heer Steenwinkel vanaf septem ber van het vorig jaar ten nauwste betrokken. De familie Steenwinkel hoopt ln het begin van het volgend jaar weer naar Pakistan te vertrekken. Dolman en Piet Tesselaar respectie velijk 1, 2 en 3 in dezelfde tijd: 3.18.19. De twee met stuurman van Njord is gekozen in het Nederlandse roei team dat op zaterdag 25 juni op de Bosbaan tegen West Duitsland uitkomt. Na voorbereidende besprekin gen hebben de beide Haagse tafel tennisverenigingen Bats vingers en WIBO tot fusie besloten. Het hoofd bestuur vajn de Nederlandse tafel de Franse regionale ploegen. In het I tannisbond moet nog zijn goedkeu- algeoneen klassement staan Beugels, ring over deze fusie uitspreken. Zutphen (vac. A. J. Dondorp) N. J. Goris te Geldermalsen. Bedankt voor Zuidland (2de pred. pi.) A. C. Mooy te Ridderkerk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oudemlrdum C. Wisse te Elspeet; te Corsica, S. D. (USA) W. C. Lamaln te Grand Rapids, Mlch. (USA). Bedankt voor Rotterdam-Zuidwljk L. Hulsman te Vlaardingen. EVANG. LUTH. KERK Drietal te Pekela-Winschoten H. Mudde. proponent te Utrecht, J. H. Smit Duyzentkunst te Amsterdam en D. Sollnger te Amsterdam. „Geheel Polen aehter geestelijkheid" Tienduizenden Polen hebben op sa cramentsdag geluisterd naar kardi naal Wyszynski, die verklaarde dat geheel Polen zich nu achter zijn geestelijken heeft geschaard. Er was zeer veel politie op de been in de zijstraten, die naar de hoofdstraat leiden, daar was een tribune opge richt voor de dienst die tegenover de St.-Annakerk werd gehouden. Kardinaal Wyszynski maakte geen rechtstreekse opmerking over de eis van een officieel blad dat de r.-ka- tholieke bisschoppen en de geeste lijkheid hun trouw aan hem opzeg gen en zich achter de kerkleiders stellen die voorstanders zijn van het naast elkaar bestaan van communis ten en r-katholieken. De woorden van de kardinaal schalden door luidsprekers door de straten en werden na afloop met applaus bekrachtigd. DE NIEUWSTE koopt U NU voor NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 MIDZA

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11