EIDSCH DAGBLAD OP HET GEKEERD „Kemphanen" in Senaat I Warm ZEELIEDEN GAAN DOOR TOT EINDE Boeddhistische leider Tri Quang heg int met een hongerstaking SAMEN JAMIN Gesprek met Frankrijk naar de permanente NAVO-raad verlegd 1 KIJKDAG I van de I HERENHUIZEN I Narcissenlaan J Ie SASSENHEIM Duitse lassers staken Fel debat Den Uyl - Zijlstra SCHAAPSCHEERDERS-FEEST EDE 'n ster matras (Sue/ 1 maart 1860 DONDERDAG 9 JUNI 1966 No. 31890 E. A. E. van Dishoeck J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f11,29 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bjj vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 67055 ijnï xt ent (Van onze Brusselse correspondent) een handige manoeuvre van minister Luns is gisteren Spi Brussel een definitieve breuk tussen de veertien NAVO-landen *4.9$ ^rankrijk op het nippertje vorkomen. Na een uiterst zorgelijk tëindigde ochtendzitting, waarin de zeer eensgezinde veertien en onstuimige vijftiende bondgenoot diametraal tegenover elkaar C [aren komen te staan, zag minister Luns kans om. zoals hij het dilf uitdrukte, ,,in een hoekje van de conferentiezaal" een brug te d aan tussen hemzelf, minister Rusk van de Verenigde Staten en de le ejranse bewindsman voor Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, 2 „toevallig" nog niet was weggegaan. .ildel Deze overbrugging hield i formule werd gevonden op basis prvan er althans nog met Frank- i kan worden gepraat over alle iblemen van de alliantie, zij het n dat dit nu verder zal moeten geuren door de permanente ver- jenwoordigers van de NAVO-Ian- s in Parijs. Het overleg tussen de nlsters zelf werd gisteravond met gebruikelijke voorzichtige slot- nmuniqué beëindigd. Joewel het te ver Rjkt te gaan i, zoals sommige waarnemers doen, spreken van een grote overwin- de veertien, is toch wel Idelijk, dat Frankrijk er op het moment voor terugdeinsde en volledige breuk te laten inkomen. fOjDie breuk leek te zullen ontstaan pdat minister Couve de Murville t de ochtendzitting vl/akweg had jrklaard dat er in de NAVO-raad inziens geen woorden meer be- tijk jn in Duitsland, de samenwerking grissen de Franse strijdkrachten en indfle van de veertien in vredes- zowel ™ig in oorlogstijd, de infrastructuur iegen e.d.) het geintegreerde waar- 1 Thuwlngssysteem en de gezamenlij- Jm financiering van verde.NAVO- %ken. Politiek gezien waren er vol gens hem geen problemen; detail konden door de militairen stafchefniveau worden geregeld, de veertien was dit onaan- zy achtten deze proble- wel degeljjk gebonden aan een achtergrond en meenden dat ze in de NAVO-raad tan de orde moesten komen. lie- (Advertentie) aan de Zaterdag 11 juni van 10 tot 4 uur. Inlichtingen: Zomer Centrum Zandvoort Nassauplein 18 Den Haag. 070-601281 j.WEERBERICHT J-' Het KNMI verwacht van heden- ftot morgenavond: r; Aanhoudend warm weer met zon- _bige perioden maar ook kans op voornamelijk in het zuiden en westen van het land. Overwegend rtaatige wind uit oostelijke richtingen, r (Opgemaakt om 11.15 uur). 10 juni Zondop: 4.21 uur; onder; 20.58 uur. Maandag op: 1.22 uur; onder: 11.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.01 en 1 20.31 uur; laagwater te 3.38 en 15.18 uur. Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Denkbeeld van Rusk Nadat de partijen uit elkaar wa ren gegaan, reikte minister Rusk in een apartje met minister Luns het idee aan (dat deze bliksemsnel door speelde naar minister Couve de Mur ville) om deze zomer in Parijs ver der te praten. De Franse minister ging hierop in. Hij gaf toe dat, als de veertien daarop stonden, er nog wel mogelijkheden voor overleg aan wezig waren. Echter met een duide lijke verwijzing naar alle vroegere Franse uitspraken op dit punt, na- melijk dat er geen sprake meer kan zijn van integratie van de Franse I' strijdkrachten in de geallieerde vre- desverbonden, maar dat er voor tijd van oorlog onder volledig Frans voorbehoud nadere afspraken moge lijk zijn. De consequentie van dit alles is, dat de partners voor wat het op lossen van de problemen betreft in feite geen stap verder zyn gekomen, maar dat een definitieve breuk voor lopig nog is afgewend. President De Gaulle gaat de volgende week dui delijk met ongebonden handen naar Moskou. Niemand verheelt zich in tussen, dat de crisis in de NAVO nog steeds zeer ernstig is. Minister Luns vatte zijn indrukken na af loop als v«:5gt samen: „Er mag vol doening bestaan over het bereikte akkoord inzake de procedure-kwes tie, maar er is geen reden tot opti misme. Het enige positieve puntje is, dat Frankrijk blijkbaar terugdeinst voor een volledige breuk met de NAVO". Bruto loon van f 3500 te weinig (Van onze Groningse correspondent) Twaalf Duitsers, werkzaam bij de Frans- Nederlandse aannemings maatschappij die de aardgastran sportleiding aanlegt van Zuidlaren naar Hindeloopen en vandaar ver der naar Holland onder het IJssel- meer door hebben het werk neerge legd en ontslag genomen. Deze man nen zullen vrij zeker naar huis te rugkeren daar zij zich niet met het verdiende loon, dat ze laatste maal ontvingen (bruto f3500.- per maand), kunnen verenigen. Het ge garandeerde minimumloon van deze mannen bedraagt f 1344,60 per maand. Met de premies voor de las sen, die zij extra maken kunnen zij op een bruto loon van f4000.- per maand komen, maar dat is deze Duitsers te weinig daar de topklas- sers (in hoofdzaak Fransen) op f7 tot f8000.- per maand komen. De besprekingen met de Duitsers en de werkgevers heeft geen resultaat op geleverd. De directie kan namelijk niet boven het c.a.o.-loon uitgaan. V/el verdienen de mannen door pre- meer dan dat loon, maar daar- moet ook een flink bedrag aan belasting worden betaald. Het netto loon viel hen dan ook tegen en daarom willen zij niet langer voor c.a.o.-loon werken. Daarbij komt tevens, dat thans in Duitsland veel lassers worden gevraagd voor het aanleggen van pijpleidingen. De Duitsers zijn nog niet vertrokken, maar verwacht wordt dat zij spoedig zullen afreizen. Het werk zal niet stagneren daar de firma 50 lassers in dienst heeft die met de laswerk- zaamheden op het tijdschema be langrijk voor zijn, zodat de directie erop, rekent, dat zij Hindeloopen nog zullen bereiken. Ze zijn nu reeds tot Pakkeveen gevorderd. K0SM0S-12Ö De Sowjet Unie heeft opnieuw een satelliet in een zeer lage baan om de aarde gebracht. Gisteren is de 120 ste Kosmos gelanceerd, wat vandaag pas bekend is gemaakt. De hoogte van de baan schommelt tussen 300 km en 200 km, wat la- is dan de banen van de meeste andere Kosmos-kunstmanpn. Dit is vx)or de Amerikanen aanleiding aan spionage vanuit de lucht te denken. Rusk in Bonn De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rusk is vanochtend in Bonn aangekomen, waar hij poli tieke besprekingen zal voeren, o.m. zal v/orden gesproken over de pas ge- eindigde NAVO-conferentie in Brus sel en de betrekkingen tussen Oost en West. Minister van Buitenlandse Zaken Schroder begroette Rusk als „vriend van het Duitse volk". Rusk verklaarde, dat de Brusselse besluiten de vitaliteit en de eenheid van de alliantie hebben onderstreept. Hij is er verheugd over, dat de 14 bondgenoten van Frankrijk eensge zind naast de V.S. staan. De NAVO zei hij, is voor Amerika van groot belang, niet alleen als verdedigings orgaan, maar ook voor de opbouw van de vrede. Rusk reist vandaag nog door naar Londen, waar hij premier Wilson en de minister van Buitenlandse Zaken Stewart zal ontmoeten. Compromis verworpen De Britse zeelieden hebben gister avond compromis-voorstellen, die ten doel hadden een einde te maken aan de zeeliedenstaking, die nu reeds 23 dagen geduurd heeft, vierkant afge- :n. Deze voorstellen waren ver vat in een rapport van een door de Britse regering benoemde raad van onderzoek en moesten dienen als ba- voor onderhandelingen. zy zijn worpen in een resolutie van het bestuur van de bond van zeelieden, met algemene stemmen is goed gekeurd. In deze resolutie heet het voorts, dat de haast waarmee de raad Bovag wil uniforme prijsverlaging benzine De Bovag deelt mee. dat op de gisteren in Hilversum gehouden al gemene vergadering van deze orga nisatie de aanwezige leden de hui dige situatie op de benzinemarkt chaotisch enonaanvaardbaar hebben genoemd. De Bovag wil streven naar een uniforme prijsverlaging van ben zine over het hele land, en zal nog deze maand een protestbijeenkomst beleggen. Er zullen dan maatregelen waaronder opzegging van contracten met de benzinemaatschappijen, wor- vastgesteld. van onderzoek rapport heeft uitge bracht, er op wijst, dat de zaak van de zeelieden voor politieke doelein den wordt gebruikt. De algemeen secretaris van het Verbond van Britse zeelieden, Wil liam Hogarth, heeft de pers meege deeld, dat de verwerping van de compromis-voorstellen betekent, dat het verbond vastbesloten is tot een „strijd tot het einde". Oud-president en mevr. Eisen- j hower vieren vrijdag 1 juli a.s. hun gouden huwelijksfeest. Deze foto werd dezer dagen genomen voor hun landhuis in Gettysburg in de staat Pennsylvania GESPREK VAN LODGE MET TAM TSJAU De Amerikaanse ambassadeur Hen ry Cabot Lodge heeft vandaag in de ambassade in Saigon een gesprek ge had met de Tam Tjau, het hoofd van het Boeddhistische Instituut van Saigon. Het betreft hier kennelijk een boeddhistische poging om Ame- rika's steun voor hun zaak te krijgen. Het gesprek duurde 1 uur en 45 mi nuten. De Zuidvietnamese boeddhisti sche leider. Tri Qoeang, is vandaag een hongerstaking begonnen uit pro test tegen de regering in Saigon en de steun welke zjj van Washing ton krijgt. Hij zal vasten, d.w.z. alleen op water en vruchtensap le ven, totdat de boeddhistische eisen ingewilligd zijn. Tri Quang heeft tn een brief aan president Johnson, aan de Ameri kaanse ambassadeur in Vietnam, Cabot Lodge, én aan de Zuid vietnamese generaals Thieoe en Ky, resp, staatshoofd en premier, gezegd, dat zij verantwoordelijk zyn voor wat er in Zuld-Vietnam Als kemphanen hebben minister Den Uyl (Economische Zaken) en de A.R.-senator prof. Zjjlstra ook gis termiddag bij de behandeling in tweede termijn van de begroting van economische Zaken weer tegenover elkaar gestaan. Meermalen door de minister in de rede gevallen, zette prof. Zijlstra om standig uiteen, waarom hij het niet eens was met het standpunt van drs. Den Uyl over de maatregelen om de welvaartsgroei te handhaven en de inflatie terug te dringen. Hij waarschuwde weer tegen het gevaar, dat het tekort op de beta lingsbalans permament wordt. „Het evenwicht tussen middelen en beste dingen dreigt ons te ontglippen", zei de senator. „Ik erken", vervolgde hij, „Dat de regering met het instellen van de ge varenzone voor de lonen en prijzen heeft gezien, dat er iets aan de hand was, maar zij had duidelijker naar Eisen aanvaard Aan de eco nomische boycot, zes maanden lang toegepast door de negers van Fayet- de Amerikaanse staat Missis sippi uit protest tegen de rassen scheiding in deze stad, is gisteren een einde gekomen. Het gemeentebestuur heeft namelijk de lijst met eisen, door de negers ingediende, aanvaard. De negers kunnen nu vrijelijk win kels, parken en andere openbare ge legenheden betreden. 'At Ook dit jaar is weer het fol kloristische schaapscheerders- feest gehouden in Ede. Met ou- 1 der wet se handscharen wordt de I ontdaan. Als altijd was er ook dit schaapskudde op de Ginkelsel keer veel belangstelling voor dit heide van zijn broeierige last oude handberoep. voren moeten brengen, dat de toe stand in menig opzicht zorg wekt. Dat was beter geweest, dan. maar vol te houden dat de economie gezond „Ik zie schrijnende overeenkoms ten met 1956", aldus prof. zyistra, „Het jaar, waarin de basis voor de bestedingsbeperking voor de volgende jaren werd gelegd. En Ik zie zoveel parallellen dat ik me afvraag, moe ten we die film nou weer afdraaien tot het bittere einde toe?" Minister Den Uyl interrumpeerde: „Dat is niet de bedoeling. Ik herhaal: het gevaar van te snel ingrijpen is even groot als het gevaar van te laat ingrijpen". Prof. Zijlstr: „De eerste les van de bestedingsbeperkingen is niet, dat we niet te snel moeten ingrijpen, maar dat we niet te laat moeten ingrij pen". Minister Den Uyl bleef bij zijn standpunt: „Bij de bestedingsperkin- gen is te ruw ingegrepen. Dat heeft welvaartsgroei gekost, met name de woningbouw heeft daar een ernstige weerslag van ondervonden. En dat willen wij voorkomen". NATUURLIJK - GEZELLIG Maar ook voor recepties, bruiloften e.d bieden wij plaats tot 50 pers in ons gezellig restaurant op de lste etage Praat eens met onze CHEF KOK. Bespreek vroegtijdig. RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 14 - TEL. 24905 bij koffie of thee niet duur wet heerlijk gebeurt. Tri Quang zegt, dat hij met zijn hongerstaking Johnson en Lodge wil bewegen tot wijziging van hun politiek in Vietnam en Thieoe en Ky wil dwingen tot af-» treden. De militante boeddhisten, die in Hoeé in verzet zijn tegen het militaire bewind van Zuid-Viet nam, hebben vandaag de wegver sperringen altaren e.(L ver wijderd om een groot konvooi re geringsgetrouwe troepen door de stad te laten trekken- Het is niet bekend waar deze troepen, duizend man in totaal, naar toe gaan. Van militaire zijde is echter meege deeld, dat zij niet opgerukt zyn om het verzet van de boeddhisten in Hoeé te breken. Resten van een Noordvietnameea bataljon zyn, naar in Saigon is be kendgemaakt, gisteren na hevige ge vechten in midden-Vietnam terugge trokken: 300 Noordvietnamezen zou den gesneuveld zyn tydens de slag die twee dagen duurde. Volgens een Amerikaanse woordvoerder zyn de lichamen van 292 Noordvietnamezen gevonden door Amerikaanse pa rachutisten, die in de slag slechts lich te verliezen geleden hadden. De Ame rikanen werden gesteund door vlieg tuigen en hefschroefvliegtuigeD in de veldslag, die 500 km ten noord westen van Saigon, by de Cambod- jaansLaotiaanse grens woedde. De Vietcong is actief geweest in de Mekong-delta, ten zuiden van Sai gon. Een militair kampement en een vliegveld werden met zware mor tieren bestookt. Op het vliegveld werd weinig schade aangericht en Amerikaanse adviseurs in het kam pement, zestig kilometer van Sai gon, leden lichte tot matige verlie- teutoo Uit het Leidsch Dagblad van 8 juni 1866. Uit Schotland wordt van c een merkwaardig natuurver- 1 schijnsel bericht, dat daar reeds niet meer tot de zeld- t zaamheden behoort, namelijk c zwarte regen. Alleen in het graafschap Aberdeen zijn se- dert 1862 zeven dergelijke ge- vallen voorgekomen; twee- maal vielen er bij den regen puimsteenen, waarvan som- I migen 8 a 10 duim doorsnede hadden. In Orissa (India) heerscht een vreeselijke hongersnood, zoodat het niet zeldzaam is, dat huisvaders hunne familie om het leven brengen, om vrouio en kinderen niet van l honger te zien omkomen. Ge vallen van kannibalisme val len meermalen voor.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1