LEIDSCH DAGBLAD BESTEDINGEN NIET SNEL AFREMMEN Boeddhistische oproep tot matiging en rust DERBY DRINK JAMIN X.Vo Haauktad AARDAPPELEN BLIJVEN DUUR KAMERLID BIJNA BESCHOTEN Geen operatie nodig Ds. King zet de mars van Meredith voort Lijdelijk verzet in Hoeé duurde gisteren nog voort 1 f Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 8 JUNI 1966 No. 31889 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Sing ei 1, Lelden - Giro no 67055 Minister Den Uyl verweert zich tegen jbetoog van prof. Zijlstra in senaat: (Van onze parlementaire redactie) In een langdurig, bewogen betoog heeft minister Den Uyl van ochtend in de Eerste Kamer stelling genomen tegen de kritiek op het economische beleid. Hij waarschuwde voor te snelle maat regelen. „Een te snel afremmen van de bestedingen kost groei'', zei hij. Maatregelen kunnen te snel worden genomen. Daarom is een exacte analyse, de juiste diagnose van de toestand van het grootste belang". De minister sloot zich daarmee aan bij de anti revolutionair, senator Zijlstra, die gisteren op een objectieve ana lyse had aangedrongen. (Zie hiervoor pagina 2). het buitenland stegen de lonen even wel verder. Waarmee ik met het oog op de internationale inflatie niet blij ben, maar wat wel een gun stige factor i6 voor onze concurren tiepositie". Ook de groei van de produktie en de export noemde de minister min der ongunstig dan uit de Eerste Ka mer naar voren was gekomen. „Het kabinet heeft de spanning tussen middelen en bestedingen aangetrof fen bij haar optreden, zei hij, „en wij hebben niet de illusie die situatie in een jaar te kunnen ombuigen, maar een begin is er en wij zullen de begroting van 1967 hanteren als beleidsinstrument bij de beslissingen die we komende weken moeten Ongunstiger „Het kabinet is niet blind voo labiliserende tendenzen in de eci mie. Er is duidelijk gewezen op de gevarenzone voor Ionen en prijzen er zijn maatregelen genomen, toen die zone was bereikt", zo verweerde de piinister zich. Hij gaf toe dat de betalingsbalans er ongunstiger uitziet da- was wacht, door omslaan van een saldo van 400 miljoen naar 400 mil joen. „Een deel van die terugslag is incidenteel, zei de minister, vijzend op de kosten van de mond en klauw- zeer-epidemie en de incidentele ver mindering van een aantal export- produkten. „Daaraan mogen wij niet zo maar voorbijgaan. Het is niet ze ker dat dit zal doorwerken in 1967. Een te sombere prognose is een even groot risico als een te optimistische, aldus drs. Den Uyl, die zei te ver- waohten dat zich een automatische correctie op de betalingsbalans zal voordoen. „Bij alle zorgelijkheid van de heer Zijlstra is er een kleine ver betering op de betalingsbalans ten opzichte van 1965 waarneembaar, be toogde hij. „De heer Zijlstra vond het verloop van de prijzen in de eerste maanden van het jaar teleurstellend, maar in de stijging zitten een huurverhoging, een verhoging van indirecte belas tingen en de hoge aardappel- en groenteprijzen als gevolg van het slechte weer", zei hij „Dat zijn geen excuses maar het betekent wel dat ook hier de situatie ten opzichte van 1965 wat gunstiger uitvalt". ,De lonen zijn met een stijging van 10,5 procent de gevarenzone bin nen getreden", zei de minister. „In Dertig man ontslagen Meubelfabriek gesloten De meubelfabrieken G. van der Voort in IJsseltein zal de produktie uiterlijk op 1 juli staken. De 30 werknemers zijn ontslagen. De af vloeiing is in volledig overleg met de vakbonden geregeld. In IJsselstein en naaste omgeving is voldoende o'aat- singsmogelijkheid voor de 30 ontsla gen personeelsleden, van wie er ve len een dienstverband hadden van 10 tot meer dan 25 jaar. De meubelfabrieken van G. van der Voort bestaan een halve eeuw Het bedrijf werd in 1954 van Utrecht overgeplaatst naar IJsselstein. Hoe wel de orderpositie en vooruitzichten voor de naaste toekomst niet onguns tig waren, heeft men toch besloten het bedrijf te sluiten omdat men steeds met een onderbezetting aan vakkundig personeel te kampen heeft gehad. Anderzijds was de directie be zorgd over de toenemende concurren tie in verband met de ontwikkeling in de E.E.G. (Advertentie) UITZENDBUREAU Bent U reeds op de hoogte van onze verhoogde tarieven? WEERBERICHT Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Warm weer met zonnige perioden maar van het zuiden uit toenemende kans op een regen- of onweersbui. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen (opgemaakt om 11.15 uur) 9 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 20.58 uur Maan op: 1.06 u.; onder: 10.07 u. Hoogwater in Katwijk te 7.10 en 19.37 uur. Laagwater te 2.54 en 15.16 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's gehouden, dan dat er maatregelenvasthouden aan de bepaling dat al nodig zouden zijn om die investerin- leen wanneer de rentabiliteit van eer gen af te remmen. Men moet voor-1 onderneming gevaar loopt, de prijzer bereid zijn op enige daling van de i kunnen worden verhoogd. Vergunning Onderschat loonsverhogingen door te berekenen, w Zijlstra had gesproken, zou zijns in ziens de inflatie te zeer bevorderen. De minister deelde mee, dat de economische controledienst in staat j vraag is effectief controle uit te oefenen op nieuw De aardappelen zijn duur en zullen deze maand ook wel niet goedkoop worden, zo voorspelt men bij het pro- duktschap voor aardappelen. Een geleidelijke prijsdaling behoort ech ter wel tot de mogelijkheden. Ita liaanse aardappelen zouden, op basis van de groothandelsprijzen var de laatste dagen, in de winkel voor 50 cent per kilo kunnen worden aange boden. Daarbij tekent het produkt- schap wel aan, dat er een paai da gen overheen kunnen gaan voor een prijsverlaging in de groothandel wer kelijk in de winkels doorwerkt Veel vrees, dat er straks niet genoeg nieuwe aardappelen nullen zijn. als de oude op zijn, heeft men bij het produktschap niet. De oogsten in di verse Europese landen zijn wei laat maar goed. Van een royale overlap ping tussen oud en nieuw is echter sprake Vandaar de grote aar en de hoge prijzen voor aardappelen. Over het peil van de particuliere investeringen zei de minister, dat er op grond van een gebrek aan geld en de hoge rentevoet eerder bezorgdheid is, als het peil in stand kan worden Belgische grens Het heeft weinig gescheeld of een lid van de Belgische douane had in de veronderstelling met een smokke laar te doen te hebben op een Ne derlands kamerlid geschoten. Drs- Th. E. Westerterp (K.V.P.), die van Breda uit via Hoogstraten naar Maastricht reed om daar een spreek beurt te vervullen, zag onder de Belgische gemeente Meerle plotseling iemand van achter een vrachtwa gen oversteken. De heer Westerterp claxoneerde, zag toen dat de man douanier was en zijn hand opstak, remde en reed terug, doch tegelijker tijd werd ons kamerlid de stuipen op het lijf gejaagd, doordat de man die deel bleek uit te maken van een douanepatrouille die kennelijk een smokkelaar op stond te wachten zijn revolver trok Het incident speelde zich omstreeks kwart over zes, doch bij klaarlichte dag af. Toen de heer Wester terp zich erover beklaagde, dat hij alleen door snel te remmen terug te rijden aan een beschie ting was ontsnapt, antwoordde de Belgische beambte: „Ja, het was nog al rap". Familietoneeltje in de tuin van het Belvedère-paleis in Brus sel: prins Albert, die dezer dagen zijn 32-ste verjaardag vierde, met zijn echtgenote prinses Pao- la en twee van de drie kinderen van het echtpaar: de vierjarige prinses Astrid en de zesjarige prins Phil in. Ds. Martin Luther King is samen is onderscheiden .De openbare aan- met acht anderen begonnen aan het I klager wees het protest van de voltooien van de ..mars-tegen de-j hand. Dit is geen normale zaak, zei vrees" van James H. Merdith, de ne- i hij, het is een zaak van nationaal ger, die maandag uit een hindernis- j belang, laag beschoten werd. De groep onder leiding van ds. King verzamelde zich op de plaats, waar op Meredith is ge schoten en liep toen arm in arm verder de weg naar het zuiden op. Zes man van de verkeerspolitie ge lastten hen te stoppen en de rijbaan te verlaten. Toen enkele negers trachtten door te lopen, duwden de agenten de gehele troep van de weg waarbij een van de demonstranten viel, „Als u achter elkaar loopt en niet op de rijbaan komt, kunt u wat ons betreft naar China marcheren'' zei een politieman tegen ds. King. „Nee, we gaan alleen maar naar Jack son" antwoordde deze. Na een kort overleg zetten de demonstranten achter elkaar op de berm van de weg lopend hun mars voort. De Amerikaanse minister van Jus titie, Katzenbach, heeft verklaard dat Meredith het goed maakt en niet geopereerd behoeft te worden. Kat zenbach, die sprak bij een debat over de wet op de burgerrechten, zei dat Meredith door 75 hagelkorrels werd getroffen. Het wetsontwerp, dat behandeld wordt, verbetert onder meer de wet ten op aanslagen op strijders voor gelijke burgerrechten. Intussen in Aubry James Norvell door de justitie van de staat Missis sippi in staat van beschuldiging ge steld wegens het toebrengen van lichamelijk letsel met de opzet te do den. De 41-jarige werkloze blanke Norvell heeft bekend met een jacht geweer op Meredith te hebben ge schoten. De rechter stelde de borgsom voor Norvell, die geboeid aan hem werd voorgeleid, vast op 25.000 dollar. (90.000 gulden). De zaak zal later door een jury worden behandeld. Norvell deed afstand van zijn recht voorlopige openbare behan deling van zijn zaak, nadat hij had verklaard dat hij twee advocaien in had genomen. Dezen protes teerden tegen de hoogte van het be drag van de borgsom. Ze verklaarden dat Norvell in de tweede wereldoorlog Er is weinig bekend over Buren beschrijven hem als me keurige man". Norvell. sen kal- doeken v -n Vijf Metsu uit Rusland naar De Lakenhal De op 20 juni te openen Ga- briël-Metsutentoonstelling in ..De Lakenhal" zal ook vijf wer- i ken van Metsu te zien geven die I in Russisch bezit zijn, Als uit- vloeisel van het onlangs tussen I de Sowjet-Unie en ons land ge- sloten culturele akkoord heeft de Leningraadse Hermitage voor de tentoonstelling afgestaan: De j oestermaaltijd. De verloren zoon. j Kantklossend vrouwtje, Bij het I raam en Duet. Tam Tsjau, een van de gema tigde boeddhistische leiders in Zuid-Vietnam, heeft de bevol king vandaag opgeroepen een einde te maken aan de ongere geldheden en de zelfmoorden. Hij acht deze actie op het ogen blik ongeschikt, maar bevestigde, dat het doel van de militante ele menten in het Boeddhistisch In stituut in Saigon de omverwer ping van het bewind-Ky is. Dit zal in een geest van geweldloos heid geschieden, aldus Tam Tsjau, die verleden week over een bestand tussen de regering en het Boeddhistisch Instituut onderhandelde. Zoals bekend heeft de regering intussen tien burgers aan het militaire bestuur toegevoegd. Daartoe behoren echter geen vertegenwoordigers van het Instituut, waarin over het algemeen de radicaalste elemen ten van de boeddhisten zijn ge groepeerd. Van betekenis was, dat Tam Tsjau verklaarde degenen, die het demon stratieverbod overtreden, ter verant woording te zullen roepen bü de boeddhistische autoriteiten. Tam Tsjau is namelijk voorzitter van een nieuwe „Commissie voor de bescher ming van het boeddhisme", die tot taak heeft „leiding te geven aan de strijd op alle niveaus". Behalve Tam Tsjau hebben zijn naaste medewerkers in de commissie zit ting alsmede het hoofdbestuur van l»et Boeddhistisch Instituut. In Hoeé duurt intussen het lijde lijk verzet tegen de regering in Sai gon voort. Familie-altaren, die de boeddhis ten daar maandag op de kruispun ten van wegen plaatsten, waardoor het verkeer nagenoeg tot stilstand kwam, stonden daar ook gisteren nog. De meeste winkels in de stad zijn gesloten. De belangrijkste ver keersweg ten zuiden van Hoeé is ge blokkeerd doordat over een afstand van vijftien kilometer altaren zijn neergezet. De altaren zijn versierd met vlaggen, bloemen en fruit en boeddhistische monniken en nonnen verbranden wierook. De regerings troepen in de stad zijn nog steeds niet tussenbeide gekomen. In Da Nang volgden de boeddhisten gister ochtend het voorbeeld van Hoeé en er zijn berichten uit andere steden in het boeddhistische noorden, vol gens welke ook daar met altaren wordt gedemonstreerd. De regering heeft boven Da Nang en Hoeé pamfletten laten uitwerpen, waarin staat dat communisten zijn geïnfiltreerd in de tegen de regering gekante boeddhistische beweging. Operatie „Hagedoorn" Amerikaanse troepen hebben de communisten in Zuid-Vietnam verrast in twee bloedige gevechten, waarbij bijna een hele compagnie soldaten van het geregelde Noord- Vietnamese leger is uitgeschakeld en 155 wapens zijn buitgemaakt De zwaarste slag werd toegebracht door parachutisten van de 101-ste Amerikaanse luchtlandingsdivisie die voor het aanbreken van 1e dag een aanval terugsloeg en in de pro vincie Knotoem bij de Laotiaanse grens- De versterkte Vonrdviet- namese legercompagnie van meer dan 100 man liet 77 doden >p het slagveld achter. Onderdelen van de Amerikaanse 25-ste infanteriedivisie hebben gis teren een aanval ondernomen op een bevoorradingsgebied van de Vietcong bij Coe Tsji, op veertig km ten noordwesten van Saigon. Zij joe gen de bewakers van de Vietcong uit een moerassig gebied en vonden 155 wapens, die in de drassige grond waren begraven. De wapens varieerden van geweren tot raket werpers en waren alle zorgvuldig in plastic zakken verpakt. De hevige gevechten van de 101- ste luchtlandingsdivisie in de hoog landen was het eerste duidelijke teken van een nieuwe operatie in dit gebied, die op 3 juni is begonnen en waaraan een aantal bataljons deelneemt. De actie, die de naam operatie „Hawthorn" (hagedoorn) heeft gekregen, wordt gevoerd ten noorden van het gebied „Pleikoe waar de vorige week een soortgelijke campagne is beëindigd. In beide ge bieden heeft de Ho Tsji-minhweg vertakkingen vanuit Laos en Cam bodja naar Zuid-Vietnam. Het doel is duidelijk: de reserves van het Noord Vietnamese leger, die Zuid- Vietnam zijn binnengetrokken. Journalisten verlangen vrijheid van Na de protestbrief van de Amster damse Pers aan de minister van Jus titie tegen het politiële en justitiële optreden jegens een journalist van het N.T.S-journaal, die in de nacht van 1 op 2 juni opnamen maakte bij ongeregeldheden bij het Huis van Be waring in Amsterdam, heeft thans ook de Federatie van Nederlandse Journalisten gereageerd. In een brief aan minister-Dresi- dent Cals acnt het bestuur van de federatie het politieke en justitiële optreden tegen de journalist zeer be denkelijk daar dit een ernstige in breuk vormt op de vrijheic van nieuwsgaring die de journalist krach tens zijn puhiiekt functie toekomt. Het bestuur verzoek' minister Cals zijn Invloed aan te wenden lat de pers onder alle omstandigheden naai publieke functie naai behorer kan vervullen, d.w.z. zonder daarin be lemmerd te worder. door irganen van politie en justitie, die geen vol doende begrip hebben voor een luiste verhouding tussen overheid m pers Afschriften van di brief zijr ge zonden naar de ministers van R en M. W van Binnenlandse Zaken en van Justitie, alsmede aan de le den van de Staten-Generaal. •fa Koningin Juliana rechts- onder) heeft gisteren in Austin Friars, een verborgen plekje in het oude hart van Londen in de. in de schaduw van hoge kantoor paleizen staande naoorlogse mo derne Nederlandse kerk, het ge brandschilderde herdenkings- raam ter nagedachtenis aan Ko ningin Wilhelmina onthuld. In het raam is de herinnering aan de oorlog vastgelegd door een beeld van brandend Rotter dam. Wilhelmina's verblijf in Engeland is gesymboliseerd door de Noordzee met de duinenrand aan de ene en de krijtrotsen aan de andere kant. De bevrijding is weergegeven door wegtrekken de, donkere wolken en wegvlie gende zwarte vogels. (Advertentie) eis ijs niet duur wel heerlijk puur of met 'ntic 'n Hero produkt (Suci teuwo Uit het Leidsch Dagblad van I 5 7 juni 1S66: v ft In de zitting van den Ge- I mee iteraad van Donderdag 11. Q heeft de heer wethouder de K 6 Fr emery medegedeeld, dat er J <3 op den dienst van 1S65 een ba- tig saldo van f 19.000 zal zijn. De Gemeenteraad van Am- ft hem heeft besloten om van ge- meentewege 50 fosses mobiles q aan te schaften en als proef ne- ft ming die te plaatsen in de i ft bijheid van woningen voor geringe standen, teneinde de v ft fecale stoffen door de bewoners '5 ft daarin te laten bergen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1