A V Holland op derde plaats PORT Nieuwe gezichten Finn jollen bij TWEE RECORDS OP DE BOSBAAN Zeilwedstrijden van Hollandia 'wsm IL A M PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 6 JUNI 1966 U René van der Water blijft Leidse records verbeteren Zuidhollandse speerwerprecord voor Jan van Heek met 64.92 (Van atletiekmedewerker) Tijdens de tweede ronde van de atletiekcompetitie hebben de atleten van het Leidse A.V. „Holland" voor een verrassende pres tatie gezorgd. Moesten zij bij de aanvang van de competitie verstek laten gaan door een zeer incomplete ploeg, gisteren op de sintelbaan Maarschalkerweerd in Utrecht kwamen zij op volle sterkte aan de start. Bataven-dames hebben pech Resoluut hebben zij in een wed strijd tegen Hellas tutrecht). DOS (R'dam) en PSV (Eindh.) welke clubs met ruim verschil werden ver slagen hun troeven op tafel ge legd. De Leidenaars behaalden 23.726 punten, hetgeen goed is voor een derde plaats achter AAC uit Amster dam, dat gisteren in de Maasstad tot 25.552 kwam en het Groningse GVAV dat in de eerste ronde 23.996 be haalde. Voltreffers Een reuze aandeel in dit Leidse succes hadden wel de prestaties van René v. d. Water en Jan van Heek. Eerstgenoemde schijnt iedere week zijn zinnen op een Leids record te zetten en het lukt hem aardig. Nu was het verspringen weer aan de beurt. Bij zijn laatste poging be reikte hij op prachtige wijze 7.20 meter, 12 cm voorbij zijn oude record. Met deze verrichting staat hij mo menteel tweede op de Nederlandse ranglijst 1966 achter de Limburger Pappers. Bracht deze sprong door de talentvolle student veel vreugde in het Holland-kamp, bijna ongemerkt werd er nog een tweede topresultaat aan toegevoegd en wel door toedoen van ex-tienkamper Jan van Heek. die met een machtige zwiep de speer naar 64.92 meter deed suizen. Dat was 15 cm verder dan zijn eigen Zuidhollandse record! Homoeeniteit RENÉ VAN DE WATER tweede op nationale ranglijst Stuwden deze prestaties het pun tental voor de Leidse ploeg flink om hoog, met uitschieters alleen redt men het niet in een atletiekcompeti- °P de 400 meter horden door Klaas tie. Op alle onderdelen n.l. 10 loop- j v- d- Molen in 59.3 seconde, nummers en 7 spring- en werpnum- j ®-*p 2® juni zal de derde en laatste mers moet men met een goede be- zetting voor de dag komen. Homoge niteit is een vereiste en aan deze voorwaarde werd gisteren door de oranjebroeken op fraaie wijze vol daan. Vele eerste plaatsen kwamen uit de bus. Adriaan v. d. Molen won de 800 meter afgetekend in 1.57.2, terwijl deze in voortreffelijke vorm stekende atleet een prachtige race liep tijdens de 4 x 400 meter estafette met een tussentijd van net 50.- seconden. De 5000 meter was voor de weer steeds beter „draaiende" Arnold v. d. Brink in 16.08.-. De 100 en 200 meter waren uiteraard het domein van crack Rob Heemskerk (PSV). die overigens niet imponeerde. Op de 100 meter hield hy lange tijd Eli Vermond, die een prima start had aan zijn zijde. Het werd 10.7 tegen 11.1. Frans Beker kwam in de andere serie tot winst in 11.1 seconde. Met Johan Filippo en René v. d. Water liepen deze sprinters naar een geheide zege op de 4 x 100 meter estafette in 43.5 seconde. Hoogspringen was voor Rob Pom- mée die 1.80 haalde en Jan Ruysink 2de met 1.75. Eenzelfde beeld op pols stokhoogspringen met John Scher- mervoest 3.40 en Rob den Tonkelaar op 3.30. De laatste overwinning was ronde plaatsvinden, waarbij dan zal worden uitgemaakt welke de zes hoogstgeklasseerde clubs zijn die elkaar op 11 september om het lands kampioenschap zullen bestrijden-. Stand na Utrecht en Rotterdam: 1. AAC (A'dam) 25552; 2. GVAV (Gron.) 23996; 3. Holland (Leiden) 23726; 4. Kimbria (Maastr.) 23590; 5. Haarlem 23561; 6. V. en L. (Den Haag) 23333; 7. Hellas (Utrecht) 22961; 8. DOS (R'dam) 22623; 9. PSV (Eindh.) 22093; 10. Metro (Rot terdam) 21831. Bataven Zeer ongelukkig trof de damesploeg van De Bataven het gisteren in Amsterdam voor de hoofdklassecom petitie. Sprintster Truus Hennipman bleef door een blessure aan de kant en omdat ook speerwerpkampioene Willy Hulshof nog niet beschikbaar was, kon de verwachte sprong naar een plaatsje tussen de hoogste zes clubs nog niet plaatsvinden. Goede prestaties waren die van Carolien Cival, die de 100 meter liep in 12.9 seconde en bij het hoogsprin gen tot 1.35 kwam. Gerda Kraan en Diny van Beek noteerden op de 200 meter resp. 26.8 en 27.8 sec. en Annet Veldhuyzen op de 800 meter 2.27.5. De tijd over de 4 x l00 m. estafette was 51.4. De uitslag was: 1. Sagitta (Am sterdam) 19231; 2. Atmodes (Haarl.) 15895; 3. Dem (Beverwijk) 15613; 4. Bataven 14072. De stand in de hoofdklasse dames is als volgt: 1. Sagitta 19.231 punten; 2. ADA (Amsterdam) 16.556; 3. At modes 16.432; 4. Minerva (Rotter dam) 16.070; 5. Memphis (Enschede) 15.941; 6. DEM 15.389. in 14.50.6, terwijl de 800 meter voor Wim v. Gerven was in 1.56.6. Trek vogel Haverhoek won de 100 meter in 10.6, Spartaan Gijs der Linden kwam tot 11.1 sec. Batavencrack Thom van Rooyen kwam door een blessure niet verder dan 11.5 op de 100 meter. Verdegaal noteerde op de 800 meter 2.02.- en Cor Pley wierp de speer 48.26. Jacques Verkley verraste op discus met 38.34 en Pa jein stootte de 71/4 kg kogel 12.66. De S nart aan In Den Haag won De Trekvogels de competitie heren eerste klas met 18.568 punten. Tweede werd AAC 2 met 17057, derde De Spartaan Lisse met 17.849, vierde LDA Den Haag met 17430, vijfde De Bataven Leiden met 16143 en zesde Dem (Beverwijk) met 15477 punten. De totaalstand is hier nog niet bekend, maar De Spartaan heeft een zeer goede kans dat zij zich bij de eerste zes heeft weten te handhaven. Piet Beelen en Arie Meeuwissen liepen beiden 1500 meter in 4.00.8. Ook de 5000 meter was voor Beelen Nederlaag tegen DCÏJ LDV REDT HET (NOG?) MET Een nonchalant spelend LDV is er zaterdag niet in geslaagd het be slissende puntje voor plaatsing in de ereklasse, te bemachtigen. Tegen het laaggeplaatste DCIJ kwam de Leidse club opnieuw zonder Heems kerk en Van Leeuwen, uit terwijl de Overgebleven kopstukken (Varkevis- ser en Bronsting) verloren, hetgeen tenslotte resulteerde in een duidelij ke (614) nederlaag. Al vanaf het begin van de wed strijd werd het duidelijk dat de Leidenaars een nederlaag tegemoet gingen, want als volleerde groot meesters raffelden zij de opening af. De gevolgen van dit overmoedige spel bleven dan ook niet uit: Klein jr. kwam het eerst tegen Barend Dukel positioneel verloren te staan en hoewel een remise van Slegten- horst en een overwinning van Karn- meraat, die in het middenspel een fout van zijn tegenstander afstraf te, de stand nog in evenwicht bracht, kon de nederlaag niet meer worden ontlopen. Varkevisser zag een doorbraak van Laros over het hoofd en moest al snel opgeven- Albert Huisman gokte op het verkeerde paard en Bronsting maakte de maat vol door in goede positie te blunderen, waar door hij in een overmachtseindspel raakte en eveneens moest opgeven. Een nederlaag van De Koning, die het spel nog onnodig rekte en remi ses van Klinkenberg, Van Hove en Uittenboogaard brachten tenslotte de eindstand op 614 in het voordeel van DCIJ. De uitslagen van de zes de ronde zijn: Almelo-TDV 1010; DDD-SWZDV 11—9; Vriendenkring - Huizum 614 (Huizum promoveert naar de ereklasse). Stand met nog een wedstrijd voor de boeg: 1. Huizum (Leeuwarden) 6-11; 2. LDV (Leiden) 6—9; DDD (Alkmaar) 6—7; 4. en 5. DCIJ en TDV (Tilburg) 6—6; 6. en 7 Almelo en Vriendenkring (Nijmegen) 64; 8. SWZDV (Den Haag) 6—1. In de laatste ronde speelt LDV te gen DDD uit Alkmaar. Een gelijk spel is ook dan nog voor de Leide naars voldoende om zich in de ere klasse te spelen. Europees record De 29-jarige slager uit Boedapest, Vilmos Varju, derde tijdens de Olym pische Spelen van Tokio, verbeterde zaterdag tijdens wedstrijden in zijn geboortestad het Europese record kogelstoten met een worp van 19.62 meter. Het oude record stond op naam van de Engelsman Arthur Rowe met 19.58 meter. Het wereldrecord staat met 21.52 meter op naam van de Amerikaan Randy Matson. Nationale wedstrijden Amsterdamse Roeibond De nationale wedstrijden van de Amsterdamsche Roeibond, die wer den gehouden op de Bosbaan, heb ben door de stevige westenwind voor •ele ploegen de mogelijkheid gescha pen uitstekende tijden op het score bord te laten noteren. Triton's oude vier was verbeten op een overwinning op Nereus, na de Varsity- nederlaag. Tegen een Ne reus vier in de samenstelling van verleden jaar konden de Utrechtse studenten het zaterdag bolwerken zij het dat de laatste 500 meter niet grandioos werden afgelegd. Beide ploegen ondervonden veel last van het woelige water. Met 6 min. 31,6 bleef Triton ongeveer 6 sec- boven het baanrecord. In dezelfde race op zondag profiteerden de Utrechtse lenten beter van het weer. Met 35 slagen in de minuut kon een scherpe tijd worden genoteerd. Een paar vuile klappen leek de il lusie van een baanrecord de bodem in te slaan, maar opgezweept door Nereus bleek Triton tot een nieuw Nederlands baanrecord in staat: 6 min 23,4 (oud 6 min. 25,8). Nereus kwam tot 6 min 27,2 sec. Ongestuurd konden de donker- blauwen, die al veel van hun krach- idaag 3 Regionale jengd Geen promotie voor junioren van UVS Het regionale jeugdelftal van Quick Boys heeft de competitie met een overwinning afgesloten. De Kat- wjjkse junioren, die door een sterke eindsprint de dreigende degradatie wisten te ontlopen, waren zaterdag middag duidelijk sterker dan het Haagse ADO: 3—1. By de rust had Quick Boys reeds met 10 de leiding. Koos Klinkenberg opende vyf mi nuten voor de rust voor Quick Boys de score (1—0) en hoewel de jeugdige Hagenaars kort na de hervatting door een foutje van doelman Jaap van Duyvenbode de achterstand wisten weg te werken, bleven de Katwijkers toch de strijd beheersen. Wim van der Plas uit een voorzet van Kees Dijkdrenth en Koos Klin kenberg zorgden in de slotfase voor de verdiende zege: 31. De junioren van UVS hebben het in de promotiecompetitie naar de regionale afdeling niet kunnen red den. De Jeugdige Leidenaars ver speelden zaterdagmiddag in Delft het laatste kansje door na van Spar ta en DFC ook van DHC te verliezen: 7—3. Bij de rust hadden de gerouti neerde Delftenaren mede door een treffer van Koos Maaskant (na 20 sec.) in eigen doel en een foutje van Boudewijn Willemse reeds een veilige 41 voorsprong. Jan Kooren, Casper de Jong en Henk van Tilburg zorgden voor de UVS-doelpunten. (Van onze zeilmedewerker) Het ging er Spaans toe op de eerste dag van de Hollandia-zeilwed- strijden. Het IJsselmeer, door een vriendelijk zonnetje beschenen, had veel in petto, toen de eerste deelnemers langs de gerestaureerde Radbout voeren. De slachting onder de kleine bootjes was enorm. Velen herstelden zich na een duik en zeilden door, anderen werden door averij genoopt op te geven. Onder hen waren zeilers van repu tatie als Koos de Jong (Finnjollen) en Ulrik Jager (Flying Dutch man). De schade viel echter mee en de redelijke wind op zondag deed alles weer snel vergeten. Ondanks het voortdurend redden van schepeh door de persboot hebben wij toch enige opmerkelijke feiten kunnen constateren. Daar waren in de eerste plaats de 19-jarige Frits Beck en Dick Seret, die dit jaar voor het eerst in de Olympische Finn- jollenklasse zijn gestapt. Ook ex- Sharpie-zeiler Boudewijn Binkhorst, behoort tot de „overlopers". Zij zijn een welkome opleving in deze klas se, die het al zo lang zonder nieuwe gezichten heeft moeten doen. Frits Beck eiste in de openingsrace meteen de eer op, maar bleek bij de gijpboei nog aan ervaring te kort te schieten. Zijn „Spuitwater" tuimelde om en Hans v.d. Eist maakte hier dankbaar gebruik van. Beek herstel de zich snel en zette de achtervol ging in. Binkhorst en Hans Sleeswijk verdwenen achter zijn spiegel. Het pechduiveltje had het op hem voor zien. Voor de tweede maal en later nog een keer, sloeg Beek om. Hij gaf echter niet op en werd negen de. Hans v.d. Eist won. Seret en Beek streden samen om de kop in de tweede race. Beide nieuwkomers waren aan elkaar gewaagd. Seret kruiste iets beter en won. In de mid dag verscheen Wim Maarse voor het eerst op het water- Hij kwam (even) zag en overwon. Hans Willems, na enige buitenlandse evenementen te hebben afgereisd voor het eerst op vaderlandse water, viel tegen: Hans v.d. Eist won verdiend de hoofdprijs met de finish-standen: 1-12-1 (18 pnt.i, gevolgd door Seret (4-1-8) met 22 pnt. en Binkhorst (2-5-5) met 23 pnt. Sleeswijk eindigde als vier de en Beek (9-2-4) als vijfde. "S Draken De nationale zeilwedstrijden van Hollandia behoren langzamerhand tot de belangrijkste van het seizoen. Juist door de beperkingen in klassen, komen slechts zes waaronder drie Olympische aan de start, heeft dit evenement allure verkregen. Het is daarom volkomen begrijpelijk dat on ze zeiltop voor deze wedstrijden al tijd grote belangstelling toont. De zeilwedstrijdcommissie benut dit eve nement bovendien gaarne voor selec tiewedstrijden. Dit weekeinde waren het onder andere de Draken, die voor Medemblik selectie voeren en reeds na drie wedstrijden een duidelijke leider hebben. Cor Groot, zaterdag op de stormdag nog tweede achter de marineman Aas Visser, stuurde zon dag twee keer zijn White Jewell win- Het Drakenveld tijdens de Hol- landia-wedstrijden Tijdens de Hollandia-wed- strijden op het IJsselmeer speelde de harde wind menig zeiler par ten. Op de foto een ..gesneuvel de'' F inn jol. nend over de aankomstlijn, waar hij beide keren het duel met zijn grootste condurrent Visser duidelijk in zijn voordeel besliste. Groot zit nu stevig in het zadel voor de eerste plaats in het totaal klassement. Niets Van de Flying Dutchmanstrijd is vrijwel niets terecht gekomen. Van de dertien inschrijvers passeerden er zes de eindlijn. Ulrik Jager en Smit sneuvelden onderweg. Ben Verhagen was absoluut heerser Slechts vier zeilers verschenen zondagochtend op tijd aan de startlijn. Weer won Ver hagen. Bark werd tweede en Imhoff (zaterdag tweede) bezette nu een derde plaats- Voor de middagrace was de belangstelling danig wegge ëbd. Verhagen werden eenmaal ver rast door Imhoff, die zijn spinnaker zette en Verhagen voorbij stoof, maar de Rotterdammer won toch met gemak en kreeg de hoofdprijs. Even als Verhagen bleef ook de jeugdige Damste (soloklasse) ongeslagen. Bijzonder spannend was het ver loop in de Vaurienklasse, waar het verschil tussen de eerste vier uit het klassement: Henry, In't Veld. De Bie en M. Meyer weinig verschilde. TENNISZEGE De Nederlandse speelsters Trudy Greenman en Elly Krocké zegevier den zaterdag in de finale van het damesdubbelspel van een inter nationaal toernooi dat in Manches ter werd gespeeld met 1-6 6-4 6-3 over de Australische dames Karen Kratzcke en Kerry Metlville. WATERPOLO Zijl-adspiranten in trainingskamp (Van onze waterpuolomedewerker) Twee talentvolle Zijl-adspiranten* Leo Onderwater en Frans de Boer, hebben van de sportcommissie van de Kon. Ned. Zwembond een uitnodi ging ontvangen om aan een trai ningskamp voor adspiranten deel te nemen, dat van 15 augustus in Dieren wordt gehouden. Bondstrainer Harrie Vriendt zal daar de leiding hebben. ATLETIEK Alphenaar Smits op tweede plaats De Amsterdammer Den Hartoch heeft in Krommenie een 25 km wed strijd gewonnen. De uitslag is: 1. Den Hartoch (AAC Amsterdam) 1.27.30; 2. Smits (AAV Alphen a. d. Rijn) .12; 3. Frederiks (Daventria De venter) 1.29.08; 4. De Ridder (HAV Den Helder) 1.33.28; 5. Smit (Aquilo Winterswijk) 1.33.59. MOTORCROSS n de 7x>ndag in Meijel gehouden internationale mo torcross luiden: 500 cc klasse: 3 manches van 10 randen (1500 meter): eerste manche: 1. Frits Selling (Ned.)2. Eastwood <GB); 3. Boom (Ned.); 4. Keizer (Ned.); 5. Vroomans (Belg.). Tweede manche: 1. Selling; 2. Eastwood; 3. Keizer; 4. Van der Auwelandt- (Bel gië); 5. Boom. Derde manche: 1. Eastwood; 2. Selling; 3. Keizer; 4. Van Ham (Belg.); 5. Van der Auwe landt. Totaal klassement: 1. Frits Selling (N) op Maico 4 pnt; 2. Victor East wood op BSA 5 pnt; 3. J. Keizer (N) op Metisse 10 pnt; 4. R. Boom (N) op Husqvarna 15 pnt. De uitslag in de zijspanklasse (2 manches van 10 ronden) was: 1. K. Malmquist (Zweden) BSA, 3 pnt, to- taaltijd 39.53.3; 2 T. Stroemberg (Zweden) BSA 3 pnt. 40.21.4; 3. B. Snijder (Ned.) BSA 6 pnt. Start van de skiffeurs op de Bosbaan. Op de voorgrond Jan Wienese die winnaar zou wor den. ten hadden gevergd, het niet met succes opnemen tegen de „Klooster man" vier van Nereus, die met een onvoorstelbaar elan met 38 de baan afjoeg en met 6 min. 13,5 sec. een prachtige tyd liet noteren. Aanwinst Een aanwinst voor de Nederlandse roeiwereld betekent de technisch goed roelende acht van Laga. Zater dag moesten de Delftse studenten met 5,1 sec. verschil het onderspit delven tegen Nereus, dat met 5.50,- rond een nieuw baanrecord vestigde (Laga evenaarde precies haar baanrecordtyd van 1962), maar zon dag konden de roodgeshirte Delftse roeiers de Nereus acht gemakkelijk aan. Uiteraard hadden de Amster dammers al een paar races in de armen, maar met 5 min. 50,8 was Laga toch beland in de regionen van de betere internationale tijden. Kan men bij de heren dus spre ken van een gematigd optimisme ten aanzien van de prestaties van dit Jaar, voor de damesploegen moeten er over de gehele linie toch nog wel veel betere prestaties op de uit slagenlijstjes verschijnen. Van alle races imponeerde alleen de ou de dubbel twee van Nautilus. De Rotterdamse dames waren technisch veel beter dan De Vliet en De Laak, goed wegkomend en met beheerste haal. De tijd was echter nog niet erg hoopvol, doch bij behoorlijke training valt hier misschien iets aan te doen. Kritiek Noch de oude vier (De Vliet) noch die van zondag (Phocas) kon de toets der kritiek doorstaan. In het hoofdnummer da- nies nieuwelingen dubbelvier, onder vonden de roeisters veel last van opvarende kamprechterbootjes. De tijd van 3 min. 46,- was niet bril jant te noemen. Nereus 1 als over- winnares uit het jonge nummer, kon zondag starten in het oude nummer en nam en passant ook hier de eer ste prijs in beslag met een tijd van 3 min. 35,7. De Laak/DDS combi natie bleek na een boord-aan-boord -race slechts 2/10 sec. te kort te ko men. Friedi Klaasse van Ric was de toproeister bij de skiffeuses en een waardig opvolgster van Meike de Vlas. Het hoofdnummer bij de heren nieuwelingen acht werd een krappe overwinning voor Triton, dat opgejaagd door een enthousiast Ne reus met een taflente als eerste in 6 min. 00,1 over de finish kwam ,Slachtingin marathonrace De Nederlandse marathonloper Aad Steylen eindigde zaterdag in het Duitse Meerbeek op de zevende plaats in een door de hitte zeer zware marathon die een ware slachting veroorzaakte onder de 60 deelnemers vanwie er slechts 25 de finish haal den. Winnaar werd de Hongaar Gyula Toth in 2.25.22.4, voor de Tsjech Ghudomel in 2.26.49.8 en de Honga ren Suto (2.32.13.-) en Tormondi (2.32.35). Steylen, die zeer veel last van de zon ondervond, het was 30 graden celsius, eindigde als zevende in 2.50.53.-. Rudi Mol gaf na 30 km op en Harm Hendriks werd veertien de in 3 uur 42 minuten. ENGELSE ZEGE De tafeltennisontmoeting tus- n Engeland en Nederland is zater dag in Blackpool in een 6-4 neder laag voor onze landgenoten geëin digd. De Nederlanders slaagden er niet in zich te revancheren voor de 5-4 nederlaag, die zij twee maanden geleden in Assen tegen de Engelsen leden. Het hoogtepunt van de ont moeting was het beslissende iue) tus- Detnis Netale en Bert Schoofs. Neale won met 21-16 21-19.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 8