ERICHTEN mmmf Het land achter de bergen Straf voor schipper van KW 73 Economische groei tot '70 verzekerd ma LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1» dagelijks vervolgverhaal Oorspronkelijk verhaal door JOHN BOLAND |0) Vaak h«orde men boven het land ït, ronken van vliegtuigmotoren, #aar doordat er permanent een.wol kenlaag boven Yademos hing, kon en nooit vliegtuigen zien. Claymo- 's vliegtuig moest door een geluk- jjg toeval juist door de pas zijr ge logen, die de enige bruikbare toe- ang tot het land was. Het leek een ronder, dat het niet te plettei was eslagen tegen de hoge bergen aan reerskanten van het anuwe ravtfn. Lydda ging over tot de geschiede- lis van het land. Niemand wist, wie e oorspronkelijke bewoners van het and waren geweest. Of zij van el- lers waren gekomen, of ter plaatse in tamverband hadden geleefd sedert |dè mens op twee benen begon te lo bben, was niet bekend. Hoewel de ge- pohreven historie van het land vol ledig genoeg was om een duidelijk te geven van de gang van za- Bcen in de afgelopen vierduizend jaar, al wat over de tijd daar door bekend was, als legende worden chouwd. De geschreven historie jchtte hier en daar gebeurtenissen tt de voorgaande millennia; de .Jste geschreven berichten hadden itrekking op een van de stammen, de westelijke rivieroever bewoon- De brede rivier had een belangrij- rol in de geschiedenis van het land gespeeld. Zij stroomde van noord naar zuid en deelde het land ongeveer in tweeën. Gemeenschap pen hadden zich vrijwel zonder uit sondering op haar oevers ontwikkeld. Aanvankelijk was alleen de west oever bewoond geweest, naar na derhand was een stam, waarvan de mannelijke bevolking vrijwel was tijdens overvallen door een naburige stam. de rivier over- gevlucht. Deze mensen vestigden zich in de onbewoonde gebieden en zij waren bezeten door slechts één verlangen, waaraan zij alle andere belangen opofferden: wraak. 1 Het duurde evenwel vele generaties eer zU numeriek sterk genoeg wa ren om een reeks aanvallen op hun vroegere vijanden aan de rivier te doen. Hun eerste inval werd een vol ledig succes. Zij overrompelden hun onvoorbereide vijanden en versloegen hen zonder veel inspanning. Na een korte onderbreking voor een over- jhnningsfeest vielen zü naburige stammen aan en verjoegen hen. Ju belend trokken de soldaten van Emos -op hun eigen rivieroever terug. De nieuwe bedreiging uit het oosten de stamhoofden op de west oever de eigen onderlinge geschillen vergeten. Tevoren hadden zij op f gezette tijden elkaar overvallen en bevochten. Ten overstaan van deze ^ernstige bedreiging waren zij voor ["hun wederzijdse veiligheid wel ge dwongen zich aaneen te sluiten. De ^stamhoofden kwamen bijeen en be spraken, welke maatregelen er ge nomen dienden te worden. Hun ver gaderingen, gehouden onder de steeds -aanwezige dreiging van een overval, .leidden ten slotte tot een plan kdat voor alle stammen aanvaardbaar "wasmen zou ter gezamenlijke be scherming een gemeenschappelijk le gger opbouwen. Elke stam droeg een tevoren over eengekomen aantal manschappen en een bepaalde hoeveelheid wapens tot dat leger bij. Nadat er vele moeilijk- 1 heden waren overwonnen waren de eenheden geleidelijk op gegaan in één groot leger, dat in staat was elke aanval van de over zijde van de rivier af te slaan. Door dat zich de noodzaak voordeed de mannen van diverse stammen in één 'leger onder te brengen, brokkelden de stamgrenzen geleidelijk af. Mettertijd werd het aantal huwelij ken tussen mannen en vrouwen van verschillende stammen talrijker en ten gevolge daarvan raakten de f. volken sterker vermengd. Ten slotte was er, zij het na vele eeuwen, een homogeen ras ontstaan en de natie vierde de eenwording door zich het land Yad te noemen. Onderwijl waren er heel wat oor logen uitgevochten. Maar de leger aanvoerders van het westen ver klaarden, dat zij onoverwinnelijk wa ren geworden. Er was een wapen uitgevonden, dat voldoende kracht bezat om elk leger, ongeacht de grootte, uit te roeien. Twee dagen nadat deze verklaring was afgelegd stak er een delegatie uit Emos, het land aan de overkant van de rivier, over en maakte de bevol king van Yad bekend, dat hetzelfde wapen ook aan de andere kant van het water aangemaakt werd. Hoewel men dat destijds niet zo voelde, was dit het begin van de Langdurige Vrede. Beide naties bleven elkaar bedrei gingen toevoegen, maar deze bedrei- ginge werden nooit in daden omge zet. Naderhand vond de nationale trots een uitlaatklep in internationa le sportwedstrijden. Deze jaarlijks gehouden sportfeesten boden onte vreden burgers en bevolkingsgroepen de gelegenheid hun gemoed te luch ten door hun tegenstanders uit te jouwen zonder dat men tot handtas telijkheden kwam. Ondanks hun uiteenlopende ideolo gieën konden de twee landen goed met elkaar overweg. De handel tus sen hen kwam tot bloei en de bur gers konden zich in een geleidelijk stijgende mate van welvaart verheu gen. Maar na lange jaren van vreed zaam samenleven groeide die wel vaart uit tot een nieuwe bedreiging. Jaarlijks nam de bevolking in aan tal toe, maar de voor de landbouw beschikbare grond was niet vooi uit breiding vatbaar. Het was duidelijk dat men in de toekomst tot rantsoe nering zou moeten overgaan van het voedsel of van het kindertal dat men zich kan veroorloven. Yad, het land met de dichtste be volking, was zich dit probleem al sedert lang bewust, maar had ei tot dusver weinig tegen gedaan. Men localiseerde het in de verre toekomst, maar een ramp deed de bevolking opschrikken. Twee jaar achter een mislukten de oogsten. Alleen een strenge rantsoenering van levensmid delen, die neerkwam op hongerlij den, kon het land voor de ondergang bewaren. De autoriteiten van Yad namen de maatregelen, die zij als onvermijdelijk zagen. Zij vroegen daarvoor toestemming aan het volk. (Wordt vervolgd; Vijfjarig meisje aangerand Een vijfjarig meisje is zaterdag in het park Rozenburg bij de Kraling- se plas in Rotterdam op ernstige wijze aangerand. De Rotterdamse politie beschikt over het signalement van de dader: een man van 40 a 50 jaar ongeveer 1.75 meter lang, met een sjofel uiterlijk, peper- en zoutkleurig haar, vermoedelijk met rimpels in het gezicht. Hij was ge kleed blauw- of grijs geruit kostuum. De aanranding had 's morgens tussen negen uur en kwart voor tien plaats. De man heeft de kleuter aangesproken en mee genomen naar de rododendron aanplant. Het blau we fietsje dat het kind bij zich droeg had hij in de hand. De aanranding heeft voor het kind, zoals de politie meedeelde, ernstige gevolgen. De recherche acht het mogelijk, dat voorbijgangers de man nauw keurig kunnen beschrijven. Hij heeft enige tijd op een van de drie ban ken gezeten bij het nieuw aange legde bruggetje in het park Rozen burg. Het slachtoffertje heeft blond haar en droeg een groen geruite overgooier. De schipper van het vissersvaar tuig „Maria Jacoba" KW 73 is door de raad voor de scheepvaart gestraft i door hem de bevoegdheid om als schipper of stuurman te varen op zeevissersvaartuigen te ontnemen voor de tijd van twee weken, wegens ?(jn schuld aan de aanvaring op 7 oktober 1965 met het Duitse vissers vaartuig „Amalie" A. L. 34 op de Noordzee. De aanvaring gebeurde in volle zee tijdens dikke mist. De „Amalie" lag gestopt, de „Maria Jacoba" voer met een snelheid van 3 a 4 mijl. Volgens de raad te snel omdat, toen de schip per van de KW 73 de Duitser zag l et meer tijdig kon worden gestopt. Bovendien was aan boprd van de KW 73 geen uitkijk op de bak ge plaatst, wat onder de heersende om standigheden volgens de raad nood zakelijk was. Advertentie De economische groei van ons land is tot 1970 verzekerd. Het Centraal Planbureau zal binnenkort een stu die publiceren over de economische vooruitzichten van Nederland tot 1970, waaruit zal blijken, dat de eco nomische groei van ons land nog iets groter zal zijn dan onlangs in een E.E.G.-studie werd verwacht. Deze iets snellere groei is vooral het gevolg van de snelle ontwikkeling van de produktie van aardgas. Het groeitempo zal gemiddeld ongeveer 4.8 procent per jaar bedragen. Na 1970 is een iets lager groeitempo te verwachten. De invloed van de gas bel is namelijk eenmalig, evenals de E.E.G.-tariefverlaging hoewel toe treding van de Efta-landen nog wel een behoorlijke stimulans zou kun nen betekenen. Drs. E. D. J. Kruijtbosch, raadad viseur van het Centraal Planbureau, verklaarde dit zaterdagmiddag in de algemene ledenvergadering van het Nederlands Instituut van registerin- genieurs en afgestudeerden van ho gere technische scholen in Hengelo waarin hij sprak over „economische groei, industriële structuur en tech nische vooruitgang". PANDA EN DE MEESTER-GELDVERZAMELAAR 89. Waar gaan we nu heen?" vroeg Panda, toen Hobbeldonk om een kromming van de weg uit het gezicht verdween. „We gaan eens kijken of er ergens geld te verzamelen valt!" ver klaarde Simon Geldmaker. „Enkele florijnen houden de collectie op peil. En met een beetje geluk komen ive nog wel dukaten tegen ook!" „Tegenkomen???" herhaalde Panda ongerust. ,J3edoelt u dat we langs de kant van de weg moeten kijken of iemand ook geld heeft verloren? Maar dat is toch een heel werk? En ik ben bang dat ik daarmee geen nieuw baantje leer!" „Dat zijn ook beginners-ideeënsprak de bestuurder korzelig. ,,De ware geld-zamelaar bouwt op voorzichtige en subtiele wijze zijn collectie op en Maar de rest van zijn woorden ging verloren in het doordringende getoeter van een achteropkomende vrachtwagen. „Ken je niet uitkijke?" riep de chauffeur, toen hij op gelijke hoogte met de andere auto was gekomen. „Je ziet toch dat ik d'r langs wil? Ga dan opzij met je blikken neprommel!" „Let op!" mompelde de heer Geldmaker tegen Panda. „Ik zal hem een lesje geven, waar jij ook nog van kan leren! We gaan geld verzamelen!" RECHTER TIE EN DE MOORD OP DE LOTUSVIJVER 24. De kasteleines komt een kan wijn brengen en heeft de laatste ivoorden van Perzik opgevangen. „Ja, Agaat ivas een van onze beste danseressen"zegt ze. „Heel talentvol en tegelijk heel lief en be scheiden. Ze werkte hard maar hield haar bewonderaars altijd op een veilige afstand. Het was een gehele verrassing voor ons toen ze vorig jaar plotseling met Meng Lan trouwde, en voor Yuan Kai en Wen Shou-fang ivas het een grote schok. Ze hadden allel haar hand gedongen. Yuan Kai heeft zich al gauw weer met een ander, maar meneer is nogal schuchter van aard Kai heeft zich al gauw weer getroost Wen kon het moeilijk verkroppen. Hij en had haar misschien teveel uit de verte vereerd. Daar had hij nu natuurlijk spijt van. Hij heeft i wel eens laten ontvallen dat het zonde was dat zo'n jong meisje was getrouwd met een oude rijmelaar als Meng. Natuurlijk had ze het niet gemakkelijk in haar persoonlijk leven, misschien was dat de reden. Ze heeft namelijk een broer, een echte ongure drinker en dobbelaar, Shih Ming geheten, die haar alles afnam ivat ze verdien- de en zelf nooit iets uitvoerde". ,JJat is interessant"zegt Tsjiao Tai. Misschien heeft hij iets met de zaak te i hem nog steeds?" ,,Nee, Shih 1 DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 535. Voor de boeienkoning was natuurlijk het belangrijkste, dat hij zijn woonwagen weer terug had. Maar Bram zag nog een ander lichtpunt. Hij hield het teertouwtje op de hand, waar het zich kunstig in evenwicht hield. „Ik vind het zo fijn", zei Bram, „dat weer eens gebleken is, hoe een goed voorbeeld iemand kan veranderen. Het teertouwtje was to taal verhard, maar het had toch een teer gemoed. Nu is het tot in elke vezel van goedheid doortrokken". „Voortaan mag je aan wal blijven, touwtje, en de boeienkoning helpen. Ik denk wel, dat je nu zijn voorstellingen niet meer in de war zult schoppen". Nu, dat bleek diezelfde middag al, toen de boeienkoning op straat een voorstelling gaf. Nog nooit hadden de toeschouwers een knoop vanzelf zien losgaan maar hier gebeurde dat wel. Daverend wa ren de toejuichingen en van alle kanten stroomde het geld de kun stenaar toe. Gull Swad* 4 270 n Kabylia 3 t« Genu* d 3 op 270 i 3 600 m ^ZW Mar Karrol* 3 op 940 m NO AntlBu*

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15