verdringen zich voor violistenconcours MAANSTEEN kunst kalei öoscqqp KRITISCH EN DESKUNDIG PUBLIEK Voldragen meesters onder de deelnemers Sowjet-Russen naar Pen-congres KONINGIN NAAR ENGELAND J. C. Bulk overleden AUTOSPORTWEEK IN NOORD WIJK Vlootschouw in Noordwijk Muziekconcours in Noordwijkerhout CONCOURS D'ELECANCE VAN ANTIEKE AUTO'S 6 JUNI 1966 LEÏDSCH DAGBLAD (Door Leo Vromans) )ankzij de unieke service-verlening van het Nowosti persagent- ïap en de Sowjet-ambassade in Den Haag is het mogelijk u via i rechtstreekse verbinding op telex verslag uit te brengen van it er zoal gebeurt tijdens de eerste ronde van het Tjaikowsky- jcours, waarin 35 violisten uit de gehele wereld zich aan de jury het zeer kritische en deskundige publiek voorstellen.' Het was vooral vrijdagaovnd opvallend, hoe fanatiek het Mos- use publiek is om een toegangskaartje te krijgen. Toen wij om lf zeven bij de Tjaikowsky-concertzaal aankwamen, werden wij or tal van Russen besprongen met de vraag of wij soms voor een artje konden zorgen. Blijkbaar maakten de lijvige akte-tas en het rsinsigne op onze revers de indruk van een grossier in entreé- jetten. I Veldslag bij loketten toen wij in de hal waren geko rt, na zonder kleerscheuren door controle heengeworsteld te zijn, /brandde er een ware veldslag bij loketten. Er was blijkbaar tand, die met een bewijs van de •ige avond naar binnen probeer- te komen, hetgeen hem op uiterst ichtdadige wijze werd verhinderd. ontstond een geweldig gedrang ar plotseling een groep van 12 ilsjes en jongens zich uit wist los maken. Het waren leerlingen van t conservatorium, compleet met olklsten onder de arm, die brul- -id van plezier de trappen naar de ii opstoven. Onvergetelijk waren B beduusde blikken der suppoosten, j tegen dit jeugdig enthousiasme >ts konden uitrichten. Het was Ifn ook een belangrijke avond want Russische violisten, een Ja- nner, een Pool, en onze Christian .nr, die de jongste deelnemer is, zou- zich laten horen. Jury van naam EDe amfitheater-zaal was nokvol en Jens de binnenkomst van de jury h>en er nog velen vergeefs naar een [plaats te speuren. De violist Da- rl Oistraoh liep als jury-president Lorop gevolgd door Efrem Zimba- t, Joseph Szigctr, Aram Katsjatu- in, Leonid Kogan, Alexander Plo- lk en Frederick Newman om ■chts de meest markante namen I noemen. In totaal telt de jury I leden uit 12 landen, allen peda- )gen van grote naam. Japanner Inoue beet het spits J! met het Adagio en Fuga uit de ^jrste solosonate van Bach. Het pro- |c:amma van de eerste ronde laat de selnemers kiezen uit een der solo- 1J. Welmers (Katwijk) winnaar concours te Bolsward Te Bolsward is op het fraaie rgel in de in 1466 gebouwde iartinikerk, die dus dit jaar 500 Jar bestaat, zaterdag het jaar- jkse nationale orgelimprovisa- econcours gehouden. Een vier- ïl jonge organisten had hierbij armonisaties te improviseren amengesteld door Hendrik Ari anessen. De eerste prijs voor de jdeling ..koraal" was voor de J. Jansen uit Ermelo en eerste prijs in de afdeling concertino" voor J. Welmers it Katwijk aan Zee. De heer Welmers had ook verleden jaar leeds aan het concours deelge nomen. Groot historiekenner ran Den Bosch overleden I-In het ziekenhuis te Den Bosch is n de leeftijd van 96 jaar overleden Ie heer Jan Mosmans. Deze wordt leschouwd als de beste historieken ier van Den Bosch en met name van le Bossche Sint Jan'. Als archivaris ran de Sint Jan heeft hij in 1931 ten standaardwerk uitgegeven, geti- eld ..De St. Janskerk te 's-Hertogen- Esch". Daarnaast heeft hij zich veel ver diensten verworven voor de topogra van zijn geboortestad. Samen met zijn broer Alphons publiceerde in 1907 het boekwerk „Oude na van huizen en straten te 's-Her- Bijzonder heeft hij zich gemaakt als „Jeroen Bosch- Over deze in Den Bosch schilder gaf hij in 1947 een l>oek uit „Jheronymus Anthoroiszoon ran Aken. alias jheronymus Bosch" Daarnaast heeft Mosmans zeer veel artikelen geschreven in de tijdschrif ten „Bossche bijdragen" en „Toxan- dria". In 1950 verscheen van hem een studie over de vleugeldeuren van het voormalige Oordeelspel, door hem ook toegeschreven aan Jheroen Bosch Het. stadsbestuur van Den Bosch verleende hem in 1931 de zilveren erenennirg van de stad. De heer Mosmans was ridder in de Orde van Oranje Nassau en werd ter gelegenhe'd van zijn 80ste ver- laardag begiftigd met de pauselijke onderscheiding „Pro eeclesia et pon- afice". les van een perfecte technische be heersing en een indringende muzi kaliteit. Christian Bor en Emmy Verhey Niet erg dankbaar voor Christian Bor die qua mentaliteit echter uit het juiste concours-hout bleek te zijn gesneden. Hij keek koeltjes de zaal in alsof het welkomst-applaus hem niet welkom was. Aan zijn Bachspel kon men zijn jonge jaren horen, Mozart was heel gaaf en stijlzuiver, maar Paganini en Tsjai- kowsky kampten met wat intonatie rafeltjes. Niettemin was de indruk die hij maakte in vergelijking met de andere (niet Russische) deelnemers bepaald hoopgevend tot dusver. De Pool, die na hem kwam was zeker niet imposanter ook al was hij 11 jaar ouder, wat in een dergelijke wedstrijd toch wel belang rijk is. Na het optreden van Emmy Ver hey die juist vrijdagavond is gear riveerd en die de zaal binnenkwam toen de Rus Tretyakow zijn onge looflijke Paganini-kunsten ver toonde, hopen wij u het verdere verloop in dit opwindende muziek concours te kunnen schetsen. Inmiddels is de 16-jarige Christian Bor tot de tweede ronde doorgedron gen. sonates van Bach, een deel uit een Mozart-concert of een Beethoven- sonate, twee Paganini-Caprices Tenslotte dienen zij als verplichte opgave de Serenade Melancholique en het Valse-Scherzo van Tsjaikows- ky te spelen. De Japanner was niet indrukwekkend in tegenstelling tot de twee Japanse meisjes, die wij dinsdag en woensdag hoorden en die naar ons idee zeker in de tweede ronde zullen belanden. Opzienbarende Russen Over de derde en laatste ronde durven wij nog niets te zeggen om- I gen zetten dat wij totnutoe pas 18 van de 35 deelnemers hebben gehoord. Dat er op zo'n concours enkele voldragen meesterviolisten inschrijven, bewees het optreden van twee Russen, Vic tor Tretyakow en Oleg Kagan. Er moeten wel heel vreemde dingen ge beuren als deze twee de finale niet halen. Zij zijn beiden 20 jaar. Ook al is hun temperament anders ge aard, de manier waarop deze jongens vioolspelen is alleen maar ontmoe digend voor de anderen. Het polyfone Bachspel, de flitsend virtuoze Paga nini-Caprices, de volmaakt geaccen tueerde Mozart en de zoete melan cholie van Tsjaikowsky, het was al- De Sowjet-Russische schrijvers bond heeft zes waarnemers benoemd om het 34ste congres van de inter nationale Penclub in New York bij te wonen ondanks de waarschuwing dat de Russen scherpe kritiek kun- verwachten wegens het gevan- twee Moskouse (Advertentie) Perfecte opname en sublieme ^weergave. Met TELEFUNKEN Magnetophon. de gouverneur werd een optreden aangeboden voor de Portugese tele visie. Tijdens het concert in Lissabon, dat om. werd bijgewoond door de Nederlandse ambassadeur aldaar, ontving dirigent Jan van der Waard niet alleen uitnodigingen voor een langduriger toemee, maar werd hij tevens gevraagd voor enige gastdi- recties bij het Orchestra Nationale. I Brittannië. In Hotel Gooiland in Hil versum is zaterdagmiddag het erelidmaatschap van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart uitgereikt aan gener aal-majoor-vlieger buiten dienst W. C. J. Versteegh rechts)de gouden medaille van de vereniging aan prof. dr. P. M. van Wulffter Palthe. lucht vaart geneeskundige (links), en de zilveren medaille van de ver eniging aan dr. W. J. Maandi recteur-generaal van het interna tionale centrum voor landbouw- luchtvaart niet op de foto) De uitreiking geschiedde door luitenant-generaal-vlieger LI. Schaper, voorzitter der KNVVL Koningin Juliana is hedenmorgen voor een kort bezoek naar Engeland vertrokken. Zoals gemeld zal zij glas- in-loodramen in de Ned. Herv. Kerk van Austin Friars in Londen onthul len en een banket bijwonen t.g.v. het 75-jarig bestaan van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Groot- Veel gedaan voor Boskoop Tol van evenmenten schrijvers in februari j.I. David Carver, secretaris van de internationale Penclub, is in april naar Moskou gegaan om te praten over een mogelijk Russisch lidmaat schap van de Pen en om clementie te vragen voor de veroordeelde schrijvers Sinjawski en Daniël, die 7 en 5 jaar gevangenis kregen. De Russen is ai aangezegd dat een verzoek oen tot de Pen te worden toegelaten waarschijnlijk zal worden afgewezen wegens de maatregelen tegen de twee schrijvers. Groot succes voor Z. H. Orkest in Portugal en Madeira Het Zuid-Hollands orkest onder leiding van dirigent Jan van der Waard is zaterdagavond terugge keerd van een toernee door Portugal en Madeira. Behalve het klassieke repertoire, symphonieën van Mozart, Haydn en digheidscircuits met twee autotypen Van Maldere, stonden ook werken en een motor te strijden om de Deze week staat Noord wijk een reeks automobiel-evenementen te wachten, die speciaal georganiseerd worden ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de badplaats. Het hoogtepunt wordt een wedstrijd voor toerwagens om de grote wissel- prijs van Noordwijk. Morgen van 9 uur voorm. tot 5 uur nam. wordt in de badplaats de eerste politie-autobehendlgheidswed- strijd verreden. Het is de bedoeling, dat Neder landse politiekorpsen een drietal rij ders afvaardigen om op drie behen- •an Nederlandse moderne componis ten op het programma, zoals Otto Rettings' Concertino voor vier trom petten en het Trio per orchestra d'Archi van Lex van Delden, Het orkest heeft overal veel suc ces geboekt. Reeds na het eerste op treden in Madeira in het paleis van korpsprijs (wisselbeker) en prijzen voor de individuele prestaties op auto of motor. De politiekorpsen hebben twee maanden tevoren de opgaven gekregen, opdat zij hun beste rijders .kunnen trainen en naar Noordwijk afvaardigen. Deze Politie-slalom zal jaarlijks door politie-ambtenaren Frankrijk zal demonstraties geven om de noodzaak aan te tonen van het gebruik van veiligheidsgordels. Hij zal opzettelijk botsingen en on gelukken veroorzaken, zoals een ket tingbotsing, een frontdie aanrijding het over de kop slaan van een auto en het in brand vliegen van de wa gen, alles met een snelheid van 60 70 kilometer per uur. De organisatie van dit evenement is in handen van de KNAC. De feestweek wordt besloten met de Grote Prijs Auto-slalom Neder land op vrijdag 10 en zaterdag 11 juni a.s. van 9 uur voorm. tot 5 uur nam. Dit evenement wordt georga niseerd door de Stichting GPAS Ne derland. Deze slalom zal dit jaar nationaal worden verreden en wel in clubver band. Deze^ clubs (vijf rijders) zul len kampen om de grote wisselbo kaal van het comité „Honderd jaar badplaats Noordwijk". De verschil- worden georganiseerd onder de lende klasse-overwinningen zullen naam „Stichting PAS. Noordwijk".worden beloond met bekers en an Het volgende evenement heeft deJ0 prijzen. ■M plaats op donderdag, 9 juni as. van 2 tot 5 uur nam. De bekende stunt rijders Jean Pierre Riesen uit J Ter gelegenheid van de viering jvan het eeuwfeest van de badplaats, organiseerde de Zeilvereniging Noordwijk zaterdagmiddag een i vlootschouw. Aan deze bijzonder aantrekkelij ke show namen ongeveer vijf tig schepen deel, afkomstig uit Noordwijk, Katwijk, Zandvoort en Scheveningen. F. W. Graaf van Limburg Sti- ium, voorzitter van de Stichting VW Noordwijk hees de vlag in de semafoor waarna de vloot zee koos. De ranke scheepjes met hun witte zeilen leverden voor de Noordzee kust een imposant schouwspel op. Door de krachtige zuidwester en de woelige zee was er heel wat stuur manskunst nodig om de meegevoer de letters „Noordwijk", honderd jaar model te krijgen Het ligt in de bedoeling deze prijs volgend jaar op internationaal niveau te verrijden. Al deze evenementen zijn gratis toegankelijk voor het publiek en zijn bedoeld als jubileumgeschenk aan de bevolking van de gemeente Noordwijk. De heer J. C. Bulk, oud-wethou der van de gemeente Boskoop en een van de personen die op de bres heeft gestaan voor de belangen van het sierteeltcentrum Boskoop en de gemeente Boskoop is zaterdagmid dag plotseling overleden. De heer Bulk geboren op 21 februari 1906 in Boskoop was boomkweker-han delaar en stond bekend als een voor uitstrevend en dynamische persoon lijkheid. Vooral in het bedrijfsleven ontwik kelde hij grote activiteiten. Zo was hij Vj^f de oprichting (1953) voorzitter van de Stichting Beurs hal, lid van de Bouwcommissies van de Tentoonstellingsvereniging, be stuurslid van de Boskoopse Beurs, van de Bond van Plantenhandelaren, an de Vereniging Boskoopse Cultu ren, voorzitter van de Stichting Plant Propaganda Holland van de Ned. Ned. Tuinbouwbeurs in Utrecht, be stuurslid van de Commissie Boskoop, lid van het Boskoopse scheidsge recht-uitgaande van de Bond van Plantenhandelaren en de Federa tie van Boomkwekersverenigingen-, secretaris van de Ned. Vereniging van Tuincentra- oprichter van het Tuincentrum aan de Goudse Rijweg. Uit deze opsomming blijkt duidelijke welke belangstelling de heer Bulk had voor de boomkwekerij en al les wat daarmede te maken had. Wethouder Ook op gemeentelijk terrein heeft de heer J. C. Bulk veel arbeid ver richt. In de periode van 1958-1962 was hij wethouder van Openbare werken van de gemeente Boskoop. Als wethouder ging vooral zijn in teresse uit naar de ontsluiting van van de boomkwekerij. Aan de verbetering van de Biezen heeft hij grote zorg besteed. Het zo fraaie Zwembad aan de Zijde heeft voor een grootdeel zijn bestaan aan de heer Bulk te danken. Hij was de initiatiefnemer van de burgerzinle ning voor dit zwembad. Ervkele malen stond ee heer Bulk op cte kandidatenlijst voor de V-V.D. bij de verkiezingen voor de Provin ciale Staten. Bij de laatste verkiezin maart 1966 verkreeg hij 242 voor keursstemmen. Boskoop verliest In de heer J. C. Bulk een harde werker, iemand die voor de boomkwekerij en de gemeen schap in zijn geheel veel heeft ge- -oud-wethouder Bisschop beschuldigd Een Li banese r.-k- bisschop is gisteren door ©en rechtbank in Beiroet beschul digd van het vervalsen van 17.000 Amerikaanse dollars. De bisschop, een prelaat van de Libanese Maro nieten, ontsnapte de afgelopen win ter toen zeven valsemunters bij een overval werden gearresteerd, aldus de politie. Volgens onbevestigde be richten zou hü naar Rome zijn ge vlucht. Hij wordt bij verstek be recht. De zeven andere verdachten hebben verklaard onschuldig te zijn. pel te Rotterdam en Marinus van 't Woud, musicus te Hilversum, luister de vele uren lang kritisch toe en de puntentoewij zingen leverden het vol gende resultaat voor de deelnemen de korpsen op: 4e afdeling Harmonie: Westlands Jeugdorkest, 2e prijs met 240 punten 3e afdeling Harxnonie: Harmonie „St. Jan" te Waalwijk, le prijs met 266 punten; 2e afdeling Harmonie: „Kath. Leidse Harmoniekaper', 2e prijs met 250 p. le afdeling Fanfare: „Liefde voor Harmonie" te Roelof- Deze combinatie-foto toont de steen, die op de maan ligt dicht bij de plaats waar de Surveyor is geland voor detailopnamen en panoramafoto's van de maan. Deze steen was ook op eerdere foto's reeds te zien, maar boven staande opnamen zijn gemaakt nadat de camera scherp gesteld was voor juist dit doel. De steen iets op te kunnen maken over de aard van het gesteente. Overigens heeft een proef za terdag bewezen, dat er geen stof ligt op de plaats waar de Sur veyor is geland. Men heeft met een radiosignaal de remraketten van de Surveyor korte stoten la ten geven en via opnamen van de ligt op ongeveer vier meter af-daarbij geen stof is opgewaaid, stand van de camera, is circa 18 I Eerdere foto's deden dit reeds cm hoog en 45 cm lang. Uit deze vermoeden, close-up hopen de deskundigen I De R.-K. Muziekvereniging St.- Jeanne D'Arc heeft bij gelegenheid van haar negende bestaanslustrum det organisatie op zich genomen van het concours van de R.-K. Bond van Muziekgezelschappen in Zuid-Holland Det officiële opening van dit con cours had gistermiddag plaats in het vernieuwde restaurant Zegers. Even later betrad het eerste deel nemende korps. „Westlands Jeugd orkest" het podium van de feestzaal in de St. Bavostichting. De jury, be staande uit de heren G. Jacobs, mu- Velen sloegen de schouw van het I siciis te Enschede. J. P. Laio. kapi- j arendsveen, 2e prijs met 254 punten, strand al gade. tein-directeur van de Mariniers-ka- Kerkeluke Pantare É,st. Caecilla" te Handel le prijs met 2794 pnt. le afdeling Harmonie: R.-K. Muziek- ver. „St. Jeanne D'Arc" te Noordwij kerhout le pr. met 279 punten: af deling Uitmuntendheid Fanfare: DSS te Aarlanderveen, 2e prijs met 2684 pnt. Afdeling Uitmuntendheid Har monie: R.-K. Harmonie St. Caecilia te Leidschendam 2e prijs met 2674 p. R.-K. Harmonie „St. Radboud" te Kethel 2et pr. met 268 p.; Ere-afdeling Fanfare: R.-K. Mu- ziekver. „Godsdienst en Kunstzin" te Berkel en Rodenrijs 2e prijs met 252 p. Ere-afdeling Harmonie: „Apollo" te Hoorn, le pr. met 289 p.; Supe rieure afdeling Fanfare: „Arti et Re- ligioni" te Langeraar le pr. met 2934 punt. Superieure afdeling Harmonie: „St. Adrianus" te Naaldwijk, le pr. met 297 punten (hoogste aantal pun ten van alle deelnemers op de eerste concoursdag) Zondag 12 juni a.s. wordt het con cours voor de muziekkorpsen voort zet en zondag 19 juni wordt het In Noordwijk Zaterdagmiddag kwam op het ter- wagens met grote koperen koplam- Huis ter Duin in Noord- pen en nog veel meer museumstuk- ijk de stoet automobielen aan, die ken. ongeveer dertig in totaal. tein sterrit haa gemaakt vanuit Zandvoort en Scheveningen. Dit evenement van antieke wagens was georganiseerd door de Pionier Auto mobielclub. Rijders en genodigden werden door het gemeentebestuur in „Huis ter Duin" ontvangen. Daarna vond op het Wantveld een concours d'elegance plaats. Tal van Loco-burgemeester G. Vogelaar, de wethouders M. C. J. Sedelaar en P. den Otter en de gemeentesecreta ris. de heer W. van Sprang, gaven blijk van hun belangstelling voor dit evenement, waarmede de autosport week in Noordwijk werd ingeluid. Deze show van gemotoriseerde an tiquiteiten trok veel bekijks. 's Avonds werd in het „Huis ter uit de i Duin" bekend gemaakt wie met de camera kunnen constateren, dat interessante „old-timers" automobielgeschiedenis vielen daar origineelste en mooiste combinatie te bewonderen. Zo zag men daar de voor de dag was gekomen formidabele Hispano Suiza, die eens Tevens vond daar een modeshow besloten met de wedstrijd voor drum- toebehoorde aan wijlen Prins Hen- plaats van ouderwetse en moderne j bands, waar 19 korpsen voor hebben drik, een oud-model Chrysler, open kleding. I ingeschreven. Marktberichten LEIDEN. Juni Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: Andijvie 25)- 53; snijbonen 150-360: peulen 300-420; postelein 25-45; rabarber 25-35; spina zie 34-73 per 100 kg; komkommers I kromme 25-28; 90 34 75 29 32 60 28 30 50 25 27 40 24 26 35 19; waspeen 110-124; per 100 kg. bloemkool 43-126; sla 8-20; bleekselderij per 100 bos 75- 103. BARNEVELD. Juni Vette kalve- renmarkt. Aanvoer 781 stuks, handel lui prijzen le kwal. 3.50-3.70, 2e kwal. 3.2i>-3.45; 3e kwal 3.00-3.20. ROTTERDAM, 6 Juni Veemarkt; Aanvoer totaal 2049; vette koelen en ossen 1333; varkens 716; prijzen vette koelen (ot. per kg.) extra kwal 450- 485- le kwal. 400-435 2e kwal 360-390; 3e kwal. 335-350; varkens (lev. gew„ ct per kg) 216-218 214-215 208-210 204-206; stieren (ct. per kg. alle kwal.) 375-440; worstkoelen (ct. per kg) 330- 345; slachtzeugen (ct. per kg) 160-170; zware varkens (ct. per kg) 180-190. Marktoverzicht: vette koelen aanvoer groter, handel lui, prijzen lager; var kens flink, traag, niet te vergelijken. KATWIJK AAN DEN RIJN. 4 Juni Groenteveiling: waspeen per kist: AI 3 80-6.80; A2 2.40-5.60; BI 490-8.60; Cl 2.80; C2 190; kroten per bos 44; sla per stuk 9-17; sla-uien per bos 35; Aanvoer waspeen 35.000 kg. RIJNSBURG. 4 Juni Bloemenvei ling Flora: Am'. Anjers Sim Roze, Sim rood. Sim wit en diverse anjers ge middeld 2200-2500; ColvUlel 1300-1400; Nvmph 2500; Gladiolen 3000-3800 per 100; Irissen: Imperator 100110; Wed ge wood 60-70, Proff. Blauw 185-200; Van Vliet 10-120; Fresia's: White Swan 140-150, Stockholm 130-140; Aurore 150-160: Marijke 120-140: Golden Yel low 130-140 per bos. EDE. 6 juni Coöperatieve Ve'.uw- se Eiefvelllng. Aanvoer 279 360 stuks, handel vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van 46/52 gr. 7/26-8.69; 62/58 8.81-10.88; 58/63 10.30-12.86; 63/68 12.78-14.44. TER AAR, 3 Juni Peulen kas 110- 3.00; peulen natuur 2.50-3.10; snljbo-* nen 2.50-3.30; snijbonen stek 1.30-2.00; rabarber I 27-37; n 10; stambonen 3.90; waspeen 69-75; spinazie 58-74; kromme komkommers 19-20; komkom mers stek 15; augurken glas B 1.35; C 1.05; Dl 1.08: DII 1.05; E 63; CD 86: I alles per kg selderij 8-9; peterselie 9: radijs 11; bospeen I 74-84; II 64-72; I stek 28-40 alles per bos; aardbeien 72 per doosje; sla I 19-30 II 8-17; C 5: bloemkool AI 125-1:67; All 61-117- BI 78-93: Bil 18-32; afwijkend 22-58; kom kommers export 12 17 alles per stuk.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13