Na zeventien jaar over de 70 meter Margaret Smith haalt in Parijs finale niet UVS - BVC Vloeizame zege van LZC op liekkesluiter HPC TITELSTRIJD YAN TURNKRING LEIDEN Hennie Sieval en Martin Laman de nieuwe kampioenen VTL vierdeklasser? ZATERDAG 4 JUNI 1968 iEIDSCH DAGBLA» PAGINA 1 Verschil tussen worp van 69,95 en 70,05 is geen tien cm. maar tien meter Frans van der Heyden: „Geef coaches carte blanche, dan krijgen we tenminste een rechtlijnig beleid" Natuurlijk is het moeilijk te zeg gen, dat ik die vooruitgang alleen te danken heb aan de zorgen van Wil Westphal. Ik ben de laatste ja ren ook fanatieker geworden. Dat word je wel als je wat ouder wordt. Dan wil je bewijzen, dat je nog meetelt. Bovendien werd het hand ballen minder zoals je weet sta ik niet meer in het nationale team". ouw Opbi (Door Jan Dassen) „Het verschil tussen een worp van 69,95 nieter en 70.05 meter is niet tien centimeter maar tien meter! vertelt de nu 33-jarige speerwerper Frans van der Heyden, die zondag op de Amsterdamse kampioenschappen een nieuw nationaal record vestigde met een worp van 71 meter en 58 centi meter. ..Zolang je 69.95 meter gooit ben je een ..zestigmeter-werper", maar zodra je 70.05 meter haalt ben je een zeventig-meter-wer per". begrijp je? Dat is voor mij de grootste voldoening: eindelijk na zeventien jaar atletiek een 70-meter-werper te zijn. En met mijn prestatie nog eens voor wie dat nodig is te laten zien was een trainer Wil Westphal is." „Ik zal je iets vertellen, wat op mij diepe indruk heeft gemaakt", zegt de man die zelf het m.o.-di ploma lichamelijke opvoeding heeft. „Toen ik zondag dat record verbeterde was ik natuurlijk hardstikke blij. Mijn trainer Wil Wesphal niet eens zo ergten minste uiterlijk, dat dacht ik. Ik zag hem gewoon een tijdje niet. Hij was naar Piet Olofsen toegegaan, ook een speerwerper, ook een man die bij hem traint en in die wed strijd niet zo goed uit de verf kwam. „Die had me op dat moment meer nodig dan jij", vertelde Wil me later. Knap he, dat je daar op zo'n toch ook voor hem blij moment aan denkt. Hoeweel mensen zouden niet bij de kampioen blyven, of bij de man die een uitzonderlijke prestatie leverde om zich ook te laten bewie roken. Dat is hem ten voeten uit". Gezellig „Vroeger trainde ik onder Van der Ley, een oud speerwerper, die hele maal geen opleiding als coach-trai- ner had, maar fantastisch was in de menselijke omgang. Het was bij hem altijd, gezellig, vriendelijk, blij en vrij. Als je geen zin had, dan kwam je niet trainen. Maar je ging vaak, gewoon omdat het zo gezel lig was- Hij stimuleerde Je niet, wist Je r.iet door een moeilijke periode heen te helpen, dat moest je maar zelf oplossen. Hij was geen man die je naar topprestaties stuwde. Nou moet ik daar direct bij zeggen, dat ik in die tijd zelf ook niet erg fanatiek was, niet zo fel als nu. Ik gooide in die tijd jarenlang in de 62 of 63 me ter, tot ik een keer een uitschieter had van in de 66 meter. Dat was vlak voor ik in militaire dienst moest. Die afstand is lang mijn persoonlijk re cord geweest. Daarna heb ik in 1964. in de laatste wedstrijd, een interland tegen Denemarken, bij de vijfde worp een nieuw persoonlijk record gehaald van 67 meter". werpen. Deed ik het naar myn ge voel dus ook wel zo goed mogelijk, maar ik had nooit controle van ie mand anders. Hij gaf me die contro le, corrigeerde, paste zijn beeld aan myn mogelijkheid aan. Vergeet niet dat je een atleet van 33 jaar die al zo'n veertien jaar op zijn ei gen manier gegooid heeft, niet zo maar helemaal omvormen kan. Dat kun je bij een beginnende junior doen. helemaal je eigen visie aan hem overbrengen, maar niet meer met een knar als ik. Bij een begin neling kan hij een basis-techniek aangeven, bij mij moest hij zijn denkbeelden en die zijn goed, kijk maar naar wat hij met een jongen als Henk Haenen doet aanpas sen, een compromis zoeken. Dat we dat samen opgelost hebben, is voor hem een compliment, bewijst zijn inzicht, kunde". Nijdig „Maar dat ik veel aan hem te dan ken heb, staat onomstotelijk vast. In het begin lag het tussen ons wat moeilijk, omdat hij zelf van origi- sprinter is. Maar speerwerpen trouwens elk atletieknummer j was er echter niet zo in thuis. Ik heb veel respect voor de manier waarop hij zich in korte tijd in dit specifiek technische nummer orien- teerde, overal waar hy kon in binnen- en buitenland vergaarde hij snel kennis, niet alleen over het beeld van de beste worp, maar ook en dat typeert de leraar in hem ver de beste voorbereiding tot dat werpen. Natuurlijk heb ik me de door mijn beroep ook wel enig inzicht in de techniek van het speer- „Hij is modern, geeft zijn mensen t achtergrond, is niet uit op domme pi estaties, distancieert zich zelfs van mensen, die alleen maar domweg iets kunnen. Hij streeft naar losheid, souplesse, geïnteresseerdheid, vol doening in wat je doet, gezondheid. Hü is ontzettend voorzichtig met je. doodsbang je te zwaar te belasten. Hij ishoe moet ik het nou zeg gen nou ja, domweg goed- Daar om kan ik me soms zo nijdig maken, als jc merkt dat hij in feite aan rlle kanten geremd wordt door betweters. Om een recent voorbeeld te geven. In Rotterdam had hij het helemaal voor elkaar met wed strijdleiding, organiserende vereni ging en zo om de 4 x 100 meter estafetteploeg die dag twee keer te laten lopen, om de jongens twee keer een kans te geven op een echte wedstrijdsfeer. Toen kwam er ineens een man van de nationale techni sche commissie het veld op en zei: Daar komt niets van in. Waarom dat niet mocht, begrijpt nog nie mand. Waarschijnlijk, omdat hij de NTC niet van tevoren had ingelicht. Waterpolocompetitie Toen Westphal weer eens hele maal in de put door die domme te genwerking de boel er bij neer wou gooien, gingen andere NTC-le- den gauw zoete broodjes bakken en mocht de estafetteploeg toch twee keer lopen. Dan vraag je je af, moet dat nou. Begrijpen i niet, dat zulke ver velende dingen, al die jaloersheid en onderlinge vetes, die kinderachtige naijver (anders weet ik het .niet te betittelen) op de ruggen van de at leten terecht komt, ten koste van onze sport is. Waarom geeft men de coachee als Westphal, en vergeet ook Eykelen- FRANS VAN DER HEYDEN boom in Rotterdam niet, geen „car te blanche" zoals de voetbal- en zwembond dat hun coaches geeft. Dan hebben we tenminste kans op een rechtlijnig beleid, een werkelijk programma voor de Europese kam pioenschappen straks en voor Mexico al over twee jaar. Nu weet geen atleet waar hij of zij aan toe is- Waarom zijn sommigen men sen toch zo bang, dat ze niet vol doende gewaardeerd worden". (Van onze waterpolomedewerker) LZC heeft gisteravond in De Vliet voor de eerste klasse van de zomer competitie van de KXZB een moei zame overwinning geboekt op liekke sluiter HPC. De Leidenaars trokken na een trage „hangpartij" met 21 (ft0, 10, 1ft en 01) de kostbare winstpunten naar zich toe. De paal en het eindsignaal van scheidsrech ter Ruimschotel weerhielden de Heemstedenaren echter van een pun tenverdeling Zonder Frank Roelofs heeft LZC voor eigen publiek tegen het nog puntloze HPC geen grootse indruk kunnen maken. De Leidenaars waren wel technisch de betere ploeg, maar slaagden er niet in dat overwicht in doelpunten uit te drukken omdat de afwerking van de over het algemeen breed en doorzichtig opgezette aan vallen veel te wensen overliet. Cees Schoof en Hans Parrel gaven LZC een 20 voorsprong en hoewel Hans Parrel kort voor het verstrijken van de derde speeltijd het water moest verlaten, wist HPC pas hal verwege de laatste periode (door Kas Wiers» de achterstand tot 2—1 te verkleinen. Toen daarna de Leide- naar Joop Kuiper naar de kant werd gestuurd kreeg HPC nog kans een puntenverdeling uit het water te sle pen. De paal 'bij een schot van Rob Vermeer) en het eindsignaal van scheidsrechter Ruimschotel voorkwa men echter de Heemsteedse gelijk- De Gouwe gelijk Het Waddinxveense De Gouwe heeft haar goede competitiestart niet kunnen continueren. In het Amster damse Jan van Gaalenbad moesten de Waddinxveners toestaan dat De Dolfijn één punt in handen hield: De strijd in het koude Amsterdam se water was er overigens één. die soms de grens van de sportiviteit overschreed en scheidsrechter Tou wen had er zijn handen meer dan vol aan. vooral in de slotfase van de strijd toen De Dolfijn de opgelo pen 24 achterstand geheel wist weg te werken. Het scoreverloop luidt: Wim Mees ter 1—0. rust. Gijs van der Leede 11. Eef Overdam 12, Piet van der Bosch 1—3. rust. Gerard Zeewuster 2—3, rust. Leen Sol 24, Gerard Zee wuster 34 en 44. Enthousiast „Dat maakte me ineens enorm enthousiast en ik ging de winter- training bij Wil Westphal volgen. In bet begin dacht ik dat dat wat moei lijkheden zou opleveren. Wil waar schijnlijk ook. Je weet, hy een CIOS -man en ik een m.o.-kerel. Dat gaf even een beetje terughou dendheid. Die was echter zo weg, ge woon omdat die man fantastisch is. Domweg goed- We gingen lopen, veel lopen voor algemene conditie en ge wichttraining voor kracht. Maar hij wist me toch een persoonlijke krachttraining te geven, een speci fieke voor speerwerpen. Wat ik ook dadelijk in hem bewonderde was de manier waarop hij je er telkens bij haalde, je geen keer losliet, con- tinuiteit in je training bracht. In het voorjaar gingen we wat aan de techniek doen en dat alles leverde, al direct resultaat op, dat ik in het seizoen van '65 direct in de 68 me ter ging gooien en o.a. zes keer in de 66 meter. Dus ik was dadelijk op een hoger niveau. Deze winter heb ik weer met hem op het CIOS ge traind en dit seizoen starte ik met een worp van een goede 67 meter". „Toen kwam in Groningen die worp van de 58 meter". Frans van der Heyden glimlacht Dat was ge woon omdat ik kwaad was. De sek- tor lag daar met wind mee. Dat is waardeloos gooien, omdat die mo derne speren dan zo vallen. We vroegen allemaal of de sektor om gelegd kon worden. Dat zou ge beuren, zei men. Tot de terrein knecht kwam en zei: „Speerwer pen hoort met wind mee" „Oh, ja?" zeiden toen de officials en juryleden, „Goed dan blijft het zo". En weg liepen ze. Alleen maar om dat die terreinknecht tegen wat werk opzag, moesten wy onder ab normale omstandigheden gooien. Dat typeert heel goed de sfeer, waarin wij nog seeds onze sport moeten bedryven Een week la ter gooide ik in Rotterdam weer in de 66 meter en zondag dus die 71,58 meter, dat nieuwe nationale record, dat Joop Fikkert al jarenlang op '0.45 vasthield. Ook Maria Esther Bueno uitgeschakeld Margaret Smith en Maria Esther Bueno. de twee sterkste dames op tennisgebied, zijn gisteren vrijwel gelijktijdig uitgeschakeld in de halve finales van de internationale kampioenschappen van Frankrijk. haar oude vorm allengs aan het be reiken is, maar dat zy nog onvol doende conditie heeft om een taaie verdedigende speelster als Ann Jones op dit moment te verslaan. De Britse won met 4—6, 8—6. 6—2. De finale van zondag zal gaan tus sen de als vijfde geplaatste Nancy Richey van de Verenigde Staten en de als derde geplaatste Britse speel ster Ann Jones. De nederlaag van Margaret Smith tegen Nancy Richey was veruit de grootste verrassing. Het atletische krachtig gebouwde Australische meisje werd volkomen uit balans gebracht door de 23-ja- rige Amerikaanse nummer één. Het vaste baselinespel van Richey was het perfecte middel om het mach tige serve-envolley-ritme van Smith te doorbreken en de Amerikaanse won buitengewoon gemakelijk met 6—1, 6—3. Maria Bueno, die haar teniscome- back maakte na een afwezigheid van acht maanden wegens verwondingen een knie-operatie, toonde dat zy Zondag 2.30 uur vriendschappelijke wedstrijd Favoriet Hoewel de damestitel Australië nu voor de eerste maal zal ontgaan sinds de zege van Jones in 1961, blijft Tony Roche bij de heren nog steeds favoriet tegen de Hongaar Istvan Gulyas in de finale van zondag. Roche, won dit seizoen reeds de internationale kampioenschappen van Italië en boekte grote successen tydens 't midden Amerikaanse toer nooi. Maar de 34-jarige Guyas heeft de ervaring en het vakmanschap om de jonge Australiër zwaar op de proef te stelen. Het is Gulyas' eerste grote finale op een leeftijd, waarop de meeste spelers zich al half en half uit de wedstrijdsport heben terugge trokken. De Hongaar speelde nauwe lijks van zijn 22ste tot zyn 27ste jaar, omdat hij toen studeerde voor archi tect. Verdere uitslagen luiden: heren dubbelspel, halve finales: Nastase/Tiriac (Roem.) versl.; Likat- Ral6tonGraebner (VS) versl. Roche- Newcombe (Austr.) 6—3 46 36 32 (Roche geblesseerd). Gemengd dubbel, halve finales: Annette van Zijl/Momillang (Z.A.) versl. Madonna Schacht/Mulligan (Austr.) 6—2 6—1. Victorie naar titelstrijd De Leldse R-K. turnvereniging ..Victorie" neemt zondag a.s. met één dames- en één meisjesgroep deel aan de nationale verenigingskampi oenschappen van de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond. De wedstrijden worden in Tilburg gehou den. Tom Okker, de Nederlandse ten niskampioen, die donderdag door drie partijen op één dag te winnen door drong tot de halve finales van het internationale tennistoernooi van Cheltenham is daarin gisteren uitge schakeld. Okker die als eerste was geplaatst verloor in twee sets van de Australiër Richard Crealy: 64, 62. Jeugdtoemooi Roodenburg Op de terreinen van het Sportpark Noord houdt de Leidse voetbalvereni ging Roodenburg morgen haar jaar lijkse jeugdtoemooi om de Du Prie- wisselbeker. Vanaf twaalf uur wordt er in drie afdelingen door vier clubs Kinheim, Blauw Zwart, RVC en Roodenburg een halve competitie afgewerkt en de vereniging, die met de mee6te punten uit de stryd komt mag zich voor een jaar de eigenaar van de beker noemen. De laatste wedstrijden beginnen om kwart voor De Spaanse voetbalbond wil Bar celona en Saragossa niet laten spelen in de finale van het voetbaltoernooi van Jaarbeurssteden uit angst dat spelers letsel oplopen, wat de training voor de wereldvoetbalbeker in de war zou sturen. De overige uitslagen luidenRes. 2 CRZC '90 2—De Zijl 2 3—2 Res. 3 AHet IJ 3—De Gouwe 3 8—0. KNSB: „Jammer" Donner niet meer in schaakteam Jan Hein Donner wil niet meer uit komen in vertegenwoordigende schaakteams. De Amsterdamse grootmeester doet dat niet omdat hij moeilijkheden heeft met de Koninklijke Nederlandse Schaak bond maar omdat hij wil proteste ren tegen het feit dat zyn echtge note in de nacht van woensdag op donderdag bij provorelletjes in Am- 1 sterdam gearresteerd is. Volgens de heer Donner zou zijn vrouw op schandelijke wijze behandeld zijn. De verklaring van de heer Donner luidt: „In de nacht van de gemecnteraads- 1 verkiezingen, een uur na het be kend worden van de definitieve uit slag. is mijn vrouw, die kandidaat stond voor een extremistische jon- i gerenbeweging, gearresteerd wegens „het niet opvolgen van een drie- J maal herhaald bevel tot verwyde- I ring". j Het oordeel over deze aanklacht is aan de rechter. Na aanhouding heeft zij een nacht doorgebracht in j een cel op het politiebureau om de volgende dag voorgeleid te worden voor de officier van Justitie en de I rechter van Instructie, i Na een verhoor van meer dan zes uur heeft mijn vrouw tenslotte een verklaring getekend, die zij onder I normale omstandigheden nooit ge- I tekend zou hebben. Het w as mij be- I kend dat deze schandelijke gang I van zaken gebruikelijk is by de justitie in onze hoofdstad wanneer I het leden van deze jongerenbewe ging betreft. Nu mijn echtgenote het slachtoffer is geworden van deze I praktijken wil ik een ernstig pro test laten horen tegen de metbo- des van de Amsterdamse justitie. Een land, waar zulke dingen moge lijk zyn weiger ik verder internatio naal te vertegenwoordigen. Ik zal daarom niet meer plaatsnemen aan het eerste bord van het Neder landse schaakteam. De consequen ties van myn besluit hoop ik te be spreken met de voorzitter van de KNSB. Ik wil hem nu al zeggen dat ik voort zal gaan met al myn krach ten te geven aan de bevordering van het schaakspel in Nederland". Het bestuur van de Koninklijkee Ne derlandse Schaakbond gaf het vol- gende commentaar op het besluit van Donner: Het bestuur van de KNSB heeft ken nis genomen van het besluit van grootmeester J. H. Donner om voortaan geen deel uit te maken van schaakteams, welke Nederland ver tegenwoordigen. Hel bestuur kan niet anders doen dan de beslissing van de heer Don ner, welke het betreurt, aanvaar den. t Het hoopt, dat de heer Donner, in het belang van het Nederlandse schaakleven, zo spoedig als hij dit voor zich zelf kan rechtvaardigen, op zyn besluit zal terugkomen. (Van één onzer verslaggevers) paard keerden de kansen echter plotseling: De Vries verspeelde on- D« door examenzorgen gekwelde verwacht twee punten op Helmie Henk de Vries lieert gisteravond zijn sleval en t0,.n hiJ ook nog met 21|n vrije oefening wat teleurstelde, was de strijd beslist. Op het laatste onder titel van de Turnkring Leiden Omstreken moeten afstaan aan zijn I aloude rivaal Hennie Sieval. De Vries deel gaf Hennie Sieval z(]n verrassend spi-0ng wel gedeeltelijk, maar niet VTL kan vanavond om half negen vierdeklasser zijn. De Leide naars, die vorige week reeds de eerste wedstrijd van de halve beslis singscompetitie om het kampioenschap van de Afdeling Leiden met 2-1 van SJZ wonnen, komen vanavond tegen titelpretendent nummer drie binnen de lijnen: het Hazerswoudse St.-Bemardus. Winnen de Leidenaars ook dit duel dan is het kampioenschap en de daaraan ver bonden promotie een feit. Wint St.-Bernardus daarentegen dan is VTL in één klap kansloos omdat de Leidenaars verreweg het slechtste doelgemiddelde hebben en gaat de strijd verder tussen SJZ en St.- Bemardus. De opstellingen van de teams, die vanavond om half zevven op het SVLV-terrein in Voorschoten tegen elkaar aantreden, luiden: VTL: H. Binnendijk, P. Smit. L. Slingerland, P. Sira, D. Verbruggen, B. Hes- husius, J. Noordermeer. J. Lepelaar, H. de Romijn, P. v. d. Zeeuw en P. de Boer. St.-Bernardus: G. Zandvliet, G. Ossevoort, H. Vertegaal, A. v. d. Velde, A. Hogervorst, W. Kaptein, J. Verstegen, J. Pennings, P. van Wetten, Th. van Wetten en Jacq. Wortman. De wedstrijd wordt geleid door de heer S. N. Langelaan. in de enthousiast werkende Excel sior-turner erkennen. Het verschil bedroeg overigens slechts 0.35 pnt In de weinig sfeervolle zaal aan de Pieterskerkgracht heeft de strijd om de titels van de Leldse Turnkring bij de heren en jongens het slot van het seizoen 1965—1966 twee nieuwe kampioenen opgeleverd. Erg verras send was dat overigens niet: bij de jeugd was titelhouder Ton Wilden burg (Excelsior) niet meer van de partij waardoor de talentvolle Martin Laman (DOS) het kampioenschap zonder enige moeite kon overnemen, terwyl bij de heren de lange Henk de Vries (DOS) met een hoofd-vol- examenzorgen aan de strijd moest deelnemen. Toch heeft het er lange tijd niet naar uitgezien dat De Vries zijn titel zou moeten afstaan. Na drie onder delen (rek, brug en ringen) had de DOS-turner een voorsprong veroverd meerdere geheel uit handen. Bij de jeugd, waaar veel misluk kingen te bespeuren vielen, was de talentvolle Martin Laman een klasse apart. Met vier volle punten voor- j sprong op de Excelsior turner Koos Sieval werd Martin Laman eerste. Nummer drie. Lamans clubgenoot Hennie Schreuder, kwam zelfs meer dan negen punten bij de nieuwe kampioen tekort. Uitslagen De uitslagen luiden: Heren: l. en kampioen H. Sieval (Excelsior) 50.25 pnt. 'Rek: 7.55; brug: 8.00; ringen: 8.00; paard: 8.95; vrije oefening: 9.00; sprong: 8.75); 2. H. de Vries (DOS) 49.90 pnt. (8.00; 8.35: 8.55; 6.95; 8.70: 9 35): 3. W. Meyers (Excelsior) 44.60 pnt. (6.85; 7.50; 7.70: 7.00: 7.30; 8.25); 4. T. Wil denburg (Excelsior) 41.70 pnt. (7.20; 7.20; 7.00; 6.20; 6.50; 8.60); 5. A van bijna een vol punt (0.95). Op hetDeursen (Excelsior) 50.65 pnt. (5.50{ 7.15; 6.85: 6.00; 6.90; 8.25); 6. J. Gul- demond ((Excelsior) 34.70 pnt. (5.30; 5.60; 6.25; 5.55; 6.00; 6.00). Jeugd: 1. en kampioen H. Laman (DOS) 48.90 pnt. (Rek: 8.15; brug: 7.65; ringen: 8.00; paard: 7.75; vrye oefening: 8.85: sprong: 8.50); 2. K. Sieval (Excelsior) 44.90 pnt. <6.00; 6.76; 7.50; 7.05; 8.80: 8.80): 3. H. Schreuder (DOS) 39.75 pnt. (7.05; 6.50; 6.55; 6.50; 7.00; 6.15); 4. H. De nieuwe kampioenen van de. Leidse Turnkring. Links Hennie Sieval (Excelsior) en rechts Martin Laman (DOS). Taverne 'Excelsior) 39.70 pnt. '6 45 5.50: 6.95; 6.45; 7.35; 7.00); 5. D. van Staden (DOS) 37.40 pnt .6.85: 5.85, 6.50; 5.50; 6.50; 6.20); 6. K. Griffioen (Excelsior) 33.30 pnt. (5.25; 5 00 5.05; 6.35; 6.65).

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7