Studeren zonder geld dankzij studiefonds IfÉ&i In Leiden Leidse EHBO - ers besteedt krijgen diploma brug aan Dit is Joop Regeling hij bouwt zijn toekomst op staal HOOGOVENS IJMUIDEN V- Aandeelhouders informeren naar dalende winst BENDE LEIDSE BINNENSTAD _J |ATERPAG No altyd Zijn er gezinnen in Ne land, die moeten zien rond te komen met een minimuminkomen. Een loon, dat maar net toereikend is om te voorzien in de dagelijkse behoeften: huur, voedsel, kleding. In de situa tie van zo'n gezin komt maar moei lijk verandering. Vader zou meer moeten verdienen. Of de kinderen, die vaak vroeg van school gehaald ■worden, zouden een betere betrek king moeten krijgen. Positieverbetering is vaak alleen te bereiken, als men beschikt over diploma's. Maar de kosten, verbon den aan een opleiding, weerhouden deze mensen er van om van het wei nige geld, waarover ze beschikken, nog een deel te besteden aan school geld en studieboeken. Deze vicieuze cirkel doorbreken is het doel van de ln 1955 gevormde Stichting Studie- fonds-LOI. De stichting merkt met geld, dat wordt bijeengebracht door de dui zenden cursisten van een groot in stituut voor schriftelijk onderwijs in Leiden. Het bedrag, dat op deze wij ze binnenkomt, wordt door de direc tie van dit instituut verdubbeld. Diploma De administratrice van het studie fonds, mej. D. Noorlander, heeft in de tien jaar, dat het studiefonds nu bestaat, al heel wat mensen zien ko men, en met een diploma op zak weer zien gaan. Toch zijn het er volgens haar nog te weinig. „Ik kan mU niet aan de gedachte onttrekken, dat er méér mensen zijn, die wij op deze wijze kunnen helpen. Het is voor velen alleen zo moeilijk om de eerste stap te doen. Uiteindelijk vraagt niemand graag om hulp. Ook al heeft hij of zij die nog zo hard nodig. Wat dat betreft zitten wij met dezelfde moeilijkheden als vele an dere sociale Instellingen". Het studiefonds richt zich niet al leen tot de financieel minderdraag- krachtigen. De commissie van toe zicht, waarin zitting hebben de heer Zegering Hadders, lid van de Twee de Kamer, de heer Spier, notaris te Amsterdam, de heer Beekman, secre- van de Raad van Maatschappelijk Werk, de heer De Haas van Dorsser. oud-directeur van de School voor Maatschappelijk Werk te Haarlem en de heer Biesheuvel, behandelt ook aanvragen van mindervaliden en blin den. Het studiefonds werkt in dit verband samen met de beademings kliniek De Ark, verenigingen voor gebrekkigenzorg, inrichtingen voor chronisch zieken en de blinden bibliotheek in Den Haag. Voor de blinde cursisten wordt al het studie materiaal omgezet in brailleschrift, een dure „operatie", die geheel door het studiefonds wordt bekostigd. Vakantie-actie voor langdurige zieken Volgens de statistieken gaan jaar lijks rond 8 miljoen Nederlanders met vakantie. Dat zijn gezonde mensen, die gedurende 'n veertiental dagen (of langer) in binnen- of buitenland wat op verhaal trachten te komen. Er zijn enkele organisaties in Ne derland, die zich het lot van de ge handicapte medeburgers aantrekken. Eén daarvan is „De Zonnebloem", een r.-k. landelijke organisatie die vakantie-achtdaagse gaat organiseren voor langdurig zieken van alle ge zindten. Om deze vakanties te kunnen rea liseren wordt van zondag 5 t.m. za terdag 11 juni de actie „Harten 5" georganiseerd onder het motto: „Geef f 5,— van uw vakantiegeld voor de vakantie van langdurig zieken". Zaterdag 11 juni zal de KRO ra- dio-Djinn-programma (8.1012.00 uur) in het teken staan van deze actie. De luisteraars worden dan op geroepen naar het plaatselijk VVV- bureau aan de Steentraat té Leiden te gaan voor f5,een reischeque t.b.v. dit doel te kopen. In onze toelichting op de raads verkiezingen in Oegstgeest is een on juistheid geslopen. Wij vermeldden, dat loco-burgemeester J. F. M. Steen metser op de negende plaats van de KVP-lijst stond. Dat is echter niet Juist. Het was een zoon van de heer Steenmetser. Loco-burgemeester Steenmetser had zich niet meer her kiesbaar gesteld. Briljanten sieraden reeds vanaf f 75.- Jmvelier VAN DE WATER Haarlemmerstraat 181 ALTIJD VOORDELIG. '«Maandags gesloten. Resultaten Er worden bijzonder goede resulta ten geboekt met dit werk. „Ierier jaar weer", aldus mej. Noorlander, „is er een aantal mensen, dat ons bericht dat zij dank zij de opleiding die zij volgden, een diploma hebben be haald". De blinden volgen vaak een cursus op het gebied van handels correspondentie in het Nederlands of in een van de moderne talen. De les sen, die zy in braille ontvangen, wer ken zij dan op een schrijfmachine uit. Voor de andere categorieën lopen de studiegebieden nog verder uiteen. Zo behaalde een aantal afgelopen jaren onder meer diploma's voor reclametekenen, reclame-assis tent, bedrijfstechniscus, tekenaar me taalverwerkende industrie, HBS-A(!), Mulo B. loonadministratrice. Vaak was een goede baan de be kroning op de studie. „Wy zyn dank baar dat wij dit werk kunnen doen. En als u nog gevallen kent in uw omge ving, waarbjj het studiefonds een helpende hand kan bieden, dan zou den wy dat heel graag van u verne men", zegt mej. Noorlander. Haar adres is: Oosterkerkstraat 11 in Lei- LEIDSCH DAGBLAD Volleyballers vergaderen Na een inleidend woord van voor zitter Van Egmond waarin tot uit drukking kwam dat de Afdeling Lei den van de NeVoBo een goed jaar achter de rug had, werden gister avond tijdens de jaarvergadering o.a. aan de orde gesteld de regeling van de competitie 19661967. De mening van zowel het bestuur als de aanwezigen bleek te zyn, dat de doorstroming in de diverse klas sen bestendigd moet worden. Dus zal een splitsing zoals voorgaande jaren gebruikelijk, met versnelde promotie degradatie van kracht blijven. Ook bij de dames zal in de eerste klasse een halve competitie gespeeld worden en daarna een splitsing in 1 A en 1 B plaatsvinden. Beide eerste klassen spelen in de tweede competi tiehelft een hele competitie. Bij de prijsuitreiking blijkt dat Rijnsburg het leeuwedeel in de wacht heeft gesleept: 5. kampioens- prijzen en in het jubileumtoernooi een eerste prijs ln de herenafdeling en een derde bij de dames. Feestavond in liet Antoniusclubhuis HIWillO De grote zaal van het Antoniusclubhuis in Leiden was gisteren vrijwel geheel gevuld met leden en genodigden van de Kon. Ned. Vereniging voor E.H.B.O.. afdeling Leiden, die de jaarlijkse feest avond ter gelegenheid van de diploma-uitreiking aan de cursisten bijwoonden. Voorts stond het programmagedeelte voor de pauze in het teken van de huldiging van de heren H. de Vos en G. Pauw, die vorige maand 25 jaar deel van het afdelingsbestuur uitmaakten. De afdelingsvoorzitter, de heer J. Leeuw, M. H. Lippmamn, E. Makkink, D. Slegtenhorst, richtte een bijzonder welkomstwoord tot de docent van de vervolgcursus, dokter E. M. Vroom, de voorzitter van het districtsbestuur, de heer J. Duist en de afgevaardigden van de EHBO-raad Leiden en de Leidse zusterverenigingen. Hij dankte de docent, dokter F. P. Cohen die verhinderd was en dokter Vroom voor het vele werk, dat zij weer in het belang van de afdeling, de leden en cursisten hadden ver- rioht en memoreerde in dit verband nog, dat de recente cursus met 70 ge slaagden weer bijzonder succesvol was Alvorens tot de uitreiking van de diploma's over te gaan, wees dokter Vroom de pas geslaagden nog op de grote verantwoording, die zij als ge diplomeerde EHBO'ers(sters) zullen gaan dragen. Hij raadde hun met na druk aan regelmatig de vervolgcur sussen te bezoeken teneinde de no dige routine te behouden. Hierna traden de 70 geslaagden naar voren om het verworven diplo ma in ontvangst te nemen. Mej. E. C. M. van der Voort, die de beste cursiste van dit seizoen was, ontving hierna uit handen van de voorzitter een zilveren bonbonschaal tje met EHBO-embleem. Hiema richtte de heer Duist zich tot de beide zilveren jubilarissen, die hij in een hartelijk getint toespraakje hulde bracht voor de wijze waarop zij 25 jaar lang de belangen van de Leidse afdeling hadden gediend. On der grote bijval speldde hij beide ju bilarissen de zilveren Tilanus-medail- ie op. Het ontspanningselement werd na de pauze verzorgd door Sempre Avan- ti's Jong en Jolig, dat onder leiding van dirigent Koos Kukler en met me dewerking van de zangsolisten Nel de Vries, Lydia Spaans, Tiny Arnoldus, Fieke van Rooyen, Corrie Boelee en Wim Brugman, een muzikale cock tail uit het gevarieerde en uitgebreide repertoire ten gehore bracht. Diploma Het diploma werd uitgereikt aan de dames: G. J. Blom - Bar nhoorn, B. v. d. Berg, L. J. M. Bleydenstein, C. van Buuren, E. M. van Dam, C. J. M. van Diemen, C. H. W. Duindam, M. Hekert, M. Hoekstra, C. C. M. v. d. Horst, M. Jagers, S. M. de Koning, D. Kranendonk, J. G. Leenheer, L. de d. Meij, S. M. Neuteboom, N. Oostdam, L. Oskam, Y. F. A. Oostin- ga, C. W. M. Overdevest, J. M. A. Overdevest, M. v. d. Ree, J. C. Rooyen, W. J. M. Schoo, H. Schut telaar, M. Singeling, V. Slavenburg, M. M. Slobbe. J. M. Veen, L. L. van Veenendaal, M. C. Veenman, B. W. Verstegen, N. v. d. Voet, E. C. M. v. d. Voort, J. M. Th. van der Voort, J. v. d. Voort, M. de Vos, L.H. M. Wa genaar, N. van Woerden, D. M. Re- bers-Frederiks, I. H. Touw-Kroes en de heren: H. Barendsen, H. Brakho ven, J. Broesma, F. Dijkstra, H. F. Duffels, F. Galjaard, G. de Jonge, J. J. Kok, M. Lakomy, H. C. Lems, P. Masurel, G. Maurits, H. W. P. Mul der, J. D. Philippe, R. Pouli, A. Pisto- rius, J. D. Roest, Th. Rozier, H. J. van Steenbergen, G. G. Terpstra,, S. v. d. Veen, A. J. Th. Wallaart, R. v. d. Walle, A. van de Weerthof, J. C. W*t- teman en H. C. van Woerkom. Rembrandt-Lyceum Eindexamens Aan het Rembrandt-lyceum te Lei den zijn geslaagd voor het eindexa men gymnasium A: Cor Boom, Rei nout Burger jon (Leiderdorp), Ronald Galjard en Lies Ouwerkerk en voor het eindexamen gymnasium B: Piet Bedijn Noordwij k), Piet Bekooy, Ber nard Bijleveld (Rijnsburg), Sandor Huybers, Sonja Jonker (Leiderdorp), Wim van Kuilenburg, Evert Leeu- wenburgh. Evert de Nooy, Frans Scheygrond, Marion Schieman (Lei derdorp), Dick Springer en Gooitzen Zitman. Daar waar geen plaatsnaam ver meld is, is dat Leiden. HET VENDEL IN UNIFORM De Nijmeeggse studenten-schiet vereniging „Het Vendel" heeft toe stemming gekregen van de minister van Defensie om geüniformeerd naar buiten op te treden. In de Stadsgehoorzaal in Leiden heeft de gemeente Leiden de bouw van de brug over de Haarlemmer trekvaart aanbesteed. De werkzaam heden omvatten volgens het bestek: „Het bouwen van brug nr. 126 - Wil lem de Zwijgerlaan, vaste brug over de Haarlemmertrekvaart, met onder doorgang voor wielrijders en voetgan gers, in het verlengde van de Willem de Zwygerlaan, en het verrichten van bestratingswerken met bijbehorende en bijkomende werken". Er waren maar liefst 51 inschrijvingen voor dit object. De hoogste inschrijving was afkomstig van de fa. Schouls uit Lei den (f 1.288.000i, de beide laagste waren van N.V. Bredasche Beton en Aannemingsmaatschappij in Breda (f 1.049.370) en Dubbers Aannemings bedrijf in Soest (f 1.079.900). Gouden bruiloft De heer J. Heijmans (74) en me vrouw E. Heijmans-Van Tongeren (72) Medusastraat 17 in Leiden, zijn volgende week vijftig jaar getrouwd. De heer Heijmans heeft 38 jaar lang bfj Van Wijk gewerkt. Voor zijn hu welijk werkte hij nog enkele jaren bij de wolfabriek Scheltema, waar hij van 1914 tot 1919 in dienst was. Bij Van Wijk was de heer Heijmans onder meer wolverver en stoker. Het echtpaar Heijmans heeft 4 kinderen, 15 kleinkinderen en een achterklein kind. Al vijftig jaar lezen de heer en mevrouw Heijmans het Leidsch Dag blad. Hoog tekent het scherpe profiel van Hoogoven 4 zich tegen de lucht af. Beneden op het bordes, staan adjunct eerste smelter Joop Regeling (32) en zijn zes mannea klaar voor de nieuwe aftap van het ruwijzer. „Bevalt 't hier wel, meneer Regeling?" „Nou en of', is het prompte antwoord. „Bij Hoogovens heb ik eigenlijk precies die combinatie gevonden van spannend, zelfstandig werk en de zekerheid, die ik zocht. Want ze laten je hier heel zelfstandig werken, je bent echt een werknémer en geen werknümmer. Zes en een half jaar terug kwam ik uit de textiel bij Hoogovens. Nu ben ik adjunct eerste- smelter, met een goed loon, goed werk en een fijne woning. Na m'n vier maanden cursus (in de baas z'n tijd) begon ik als leerling-smelter en nu ben ik tot deze functie opgeklommen. Want ze houden bij Hoogovens wel in de gaten wat er in je zit en of er een mogelijkheid is je vooruit te brengen. „Loopbaanbeleid" noemen ze dat." Het eerste vloeibare ruwijzer van de nieuwe aftap vloeit in de gereedgemaakte zandgoob Joop Regeling ziet het komen. Het ijzer, waarvan weer staal zal worden gemaakt: het staal waarop hij zich een nieuwe, zekere toekomst bouwde. Grofsmederij in Leiden De gistermiddag in Leiden gehou den jaarlijkse vergadering van aan deelhouders van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij stond wegens afwezigheid van de president commissaris, ir. A. H. Ingen Housz, onder leiding van jhr. mr. F. H. van Kinschot. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter de in het afge lopen jaar overleden mr. J, Kroese, die vele jaren als commissaris zyn krachten aan de vennootschap heeft gegeven en daardoor de belangen der N.V. heeft gediend. fTCTpi 'M <- fpï - Dat het in het gedeelte van de oude Leidse binnenstad tussen de Turfmarkt, de Haarlemmer straat en de Oude Vest (nog steeds) een onvoorstelbare bende is wordt geïllustreerd door deze fotodie werd gemaakt in het zgn. Klooster. Een handelaar in oud ijzer gebruikt dit straatje als een soort openbare opslagplaats, tot grote ontevredenheid van een bioscoopexploitant aan de Haar lemmerstraat. Links op de foto is de nooduitgang van deze bio scoop te zien en de eigenaar vreest dat deze door de rommel zal worden versperd. Ook wordt de muur van zijn gebouw door het ijzer beschadigd (Foto L.D./Holvast) Bij de behandeling van het jaar verslag 1965 werd door een van de aandeelhouders namens de Vereni ging tot Effectenbescherming een aantal vragen gesteld over de gang van zaken gedurende de laatste jaren. Hy wees er ojn. op, dat de winst sedert 1961 steeds teruglopend is, ter wijl hij eveneens informeerde hoe het mogelijk was, dat de afschrijvingen en reserveringen by toenemende leningen steeds lager werden. Hij be twijfelde of een dividenduitkering van 5% aan aandeelhouders door de resultaten werd gemotiveerd, terwijl hij verder inlichtingen verzocht over de omzetten, de personeelskosten en de personeelsbezetting. De voorzitter gaf hierop een uitvoe rig antwoord en zeide o.m., dat de toenemende activiteit van nieuwe leningen dient ter financiering van nieuwe orders. De reserves zijn de laatste jaren weliswaar niet versterkt, maar er is door de jaren heen steeds ruim afgeschreven, wat toch ook weer duidt op waardevermeerdering van bezittingen. Wat de omzetten betreft meende hy, dat mededelingen hier omtrent van weinig nut zijn gezien de diversiteit van produkten. De kosten van lonen en salarissen enerzijds en van wettelijke sociale lasten anderzijds hebben respectie velijk ln 1961 1962 1963 1964 1965 18.1% 23.1% 23.7% 22.4% 21.5% 4.2% 5.1% 5.9% 6.8% 7.3% van de omzet uitgemaakt. Een andere aandeelhouder was van mening, dat uitkering van een hoger dividend-percentage aanbeveling ver diende. Indien het bestuur, met het oog op de liquiditeit, een verhoogd dividend niet gewenst achtte, gaf hij in overweging het dividend liever te ils trouwens ook al na- de aandeelhouders, georgani seerd in de Ver. tot Effectenbescher ming was gesuggereerd. Nadat hierover nog van gedachten was gewisseld en het bestuur had voorgesteld zyn dividendvoorstel 5% goed te keuren, werden de balans en de winst- en verliesrekening ver volgens met algemene stemmen goed- keurd en het dividend bepaald op 5% In verband met het overlijden van Kerkelijk Leveu Ned. Herv. Kerk Beroepen te Scheveningen (vak. H. Stolk) J. J. v. d. Krift te Ermelo te OldenmarktPaoslo (toez.) P. Landweer te Nigtevecht Bedankt voor Nisse B. Martel, kand. te Zaandam. Geref. Kerken Chr. Geref. Kerken ïnomen naar Hoogeve aire predikant voor land (Afrika) J A. van Rooy te Johannesburg (Z.-Afrika). Geref. Gemeenten Beroepen te Wolphaartsdijk J. Ka rens te Nieuwerkerk. Bedankt voor Vlissingen A. Hof man te Zeist. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Medemblik (toez.) P. Landweer te Nigtevecht: te Noord laren-Glimmen (toez.) A. H. Doo- renheim te Engwierum; te Wage- ningen (vak. R. C. F. Troelstra) (toez.) mr. J. A. Vaandrager te Sneek. Aangenomen naar Beuningen c.a. (toez). dr. H. van Vliet te Kerkrade- Oost; naar Oostermeer-Eestrum G. Wil tink te Marrum-Oosternijkerk; naar Aalst D. J. Cuperus, kandidaat te Waddinxveen. Geref. Kerken Beroepen te Eindhoven Ooster wij k' Th. Vollenhoven, luchtmacht predikant aldaar; te Rotterdam-Pen- drecht en te Wolfheze R. Petersen te Slootdorp; te Antwerpen (Belgische Christelijke Zendingskerk) mr. C. B. Carp, evangelisatiepredikant te Brus sel (België). Geref. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Edmonton (Ontaria, Ca nada) H. J. Nyenhuis te Bunscho ten-Spakenburg en P. Wuffraat te Amsterdam-C. Beroepen te Krommenie K. B. Hol- werda te Zalk. Bedankt voor Winschoten A. C. A. C. Haltsma te Heerde. Chr. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-West G. Leendertse te Drogeham en P. N. Ribbers te Enschede-West. Geref. Gemeenten Meer hervormde predikanten bij krijgsmacht Tussen 1 januari van dit Jaar en 1 juni is het aantal hervormde pre dikanten, die hun ambt vervullen in de krijgsmacht gestegen van 62 tot 71. Negen van hen werken er in het buitenland, namelijk vier als leger- predikant in West-Duitsland en vijf als luchtmachtpredikant op bases buiten Nederland. „Werving" van krijsgsmachtpredi- kanten was een van de urgente za ken, die de sectie „Kerk en Krijgs macht" van de Raad voor de her derlijke zorg van de Ned. Hervorm de Kerk in de afgelopen maanden te behartigen, gehad heeft. Naast de incidentele aanvulling van diegenen, die voor een aantal jaren krijgsmachtpredikant worden (de „reservisten") zullen jaarlijks ten minste tien hervormde predikanten voor een jaar beschikbaar moeten komen. De sectie „Kerk en Krijgsmacht" vindt het verheugend, dat de brief, die in september 1965 is uitgegaan en waarin op het tekort aan krijgs machtpredikanten werd gewezen, kennelijk voor de kerkeraden aan leiding is geweest om zich op deze zaak nog een nadrukkelijk te bezin- Op het ogenblik dienen er 137 pre dikanten ln de krijgsmacht. Dat zijn 71 hervormden (13 op de vloot, 40 in de landmacht en 18 bij de lucht macht), 44 gereformeerden (9, 32 en 3), acht gereformeerden vrijgemaakt (0, 6 en 2), vier christelijk gerefor meerden (alleen by de landmacht), vijf evangelisch luthersen (1, 1 en 3), een vrij evangelisch (leger, twee bap tisten (landmacht), een remonstrant (luchtmacht) en een van de broeder gemeente (luchtmacht). mr. J. Kroese werd ir. A. Drijver bij acclamatie tot commissaris gekozen. Bij de rondvraag werden nog in lichtingen gevraagd over de deelne mende ondernemingen, waarbij gead viseerd werd de ondernemingen, die geen winst voor de vennootschap op leveren, af te stoten. De directeur, ir. M. C. de Jong, zegde toe hierop te zullen letten. Nadat tenslotte een pleidooi wa.1 gehouden voor uitvoeriger berlchtge ving omtrent de jaarcijfers, werd de vergadering gesloten. Geen „Duitse raad" De Westduitse regering heeft een voorstel afgewezen tot vorming van een .Duitse raad" dat Willy Brandt, voorzitter van de sociaaldemocrati sche partij, deze week heeft gedaan. Brandt bepleitte instelling van een raad, die een gemeenschappelijke Duitse politiek zou moeten opstellen. De Westduitse regeringswoord- voerde Von Hase zei gisteren in Bonn dat de regering grondwettelijk verantwoordelijk is voor de ie voe ren politiek en dat aan de zakelijke eisen van de SDP door de reeds be staande instellingen kan worden vol daan.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3