LEIDSCH DAGBLAD fLoonpauze ingetrokken Astronauten kunnen raket niet enteren Boerderij Meerrusf Warmond JAMIN Lagere belasting overwerk Engeland en Eldo Beschermingskappen niet verwijderd Volmaakte lancering „Springstoffenfabriek niet verantwoordelijk' al 75jaar HóogeHuys (§ud Queutvo Opgericht 1 maart ZATERDAG 4 JUNI 1966 No. 31886 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Ni Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling:) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67055 College van Rijksbemiddelaars toetst c.ci.o.'s (Van onze parlementaire redactie) De regering heeft besloten het College van Rijksbemiddelaars in te schakelen voor de verdere toetsing van c.a.o.'s, die in het be drijfsleven zijn afgesloten. Zij heeft de eerder afgekondigde loon- pauze tot 15 juli, waarin slechts loonsverhogingen tot 7 procent waren toegestaan, weer ingetrokken. Het college zal een ..alge mene aanwijzing" krijgenwaarin de spelregels zijn opgenomen die voor de rest van dit jaar voor de loonvorming gelden. Daarmee is men teruggekeerd naar de gedifferentieerde loonpolitiek van voor 1963. moeten zijn dat zonder inschakeling van nieuwe organen een individuele behandeling van contracten moge lijk wordt gemaakt. De regering heeft bijzonder snel de raad van het bedrijfsleven opge- Het besluit van de regering, gister- bevoegdheden ^an de „ond officieel meegedeeld na de van de Arbeid (m de hu,- wekelijkse bijeenkomst van de mi nisterraad, is gevolgd op het drin gende advies van de Stichting van de Arbeid om van de eerder afge kondigde maatregelen af te zien. Hoewel op verschillende gronden, bleken werkgevers en werknemers in de stichting unaniem van opvatting dat een snelle en efficiënte procedu re aanbeveling verdient boven een loonpauze met een loonplafond tot 7 procent. De procedure zou zodanig Dringend advies van Stichting Eis vakcentralen De drie vakcentralen hebben gis teren in een adres aan de regering dringend gevraagd om een herzie ning van het verzwaarde belastingta rief op vakantiegeld en overwerk. Het adres, dat gisteren door de werknemers in de vergadering van de Stichting van de Arbeid aan de orde is gesteld, heeft niet de steun van de werkgevers gekregen. De vakcentralen wijzen er de rege ring op, dat het nieuwe tarief voor grote groepen werknemers bijzonder teleurstellend werkt. „Terwijl alom gesproken wordt over verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, be merken zij, dat voor de bijzondere beloningen het tarief aanzienlijk om hoog is gegaan", aldus de vakcentra len. In het bedrijfsleven wordt, zo merken zij op, niet alleen door de ab solute hoogte van de percentages in de tabel, maar ook door de psycholo gische weerstand, die door de verho ging wordt opgewekt, het verrichten van noodzakelijk overwerk in aan zienlijke mate belemmerd. Prijsverlaging van aardolieprodukten Als gevolg van gedaalde aanvoer- prijzen zullen op 6 juni de verkoop prijzen van een aantal aardoliepro- drukten worden verlaagd. Au togas olie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden en huisbrandolie 1 wor den met f 0.30 per honderd liter in prys verlaagd. De prijs voor auto- gasolie uit pompen zal dan 17.5 cent per liter zullen bedragen. De pryzen voor huisbrandolie 2 en dunne stook olie zullen met 20 cent per honderd liter worden verlaagd- WEERBERICHT Zomerweer Juni begon zeer aarzelend en ook te koud, waarbij vele kachels de kamertemperatuur aangenaam moesten houden. Dit weekeinde komen wij in het zomerweer. Reeds gisteren steeg de tempera tuur tot 18 a 21 graden, vandaag en ook zondag zijn in de oostelijke helft van ons land temperaturen rond 25 graden en in de kustge bieden van omstreeks 20 graden te verwachten. Het hogedrukgebied dat enkele dagen bij Ierland lag, trekt nu vrij snel over centraal-Europa naar het oosten, waardoor de wind meer zuidelijk is geworden met aanvoer van warmere lucht uit Frankrijk. Op enkele plaatsen in ons land kan het morgenmid dag tot een onweersbuitje komen, maar op de meeste plaatsen blijft het weekeinde droog, zomers en zonnig, met na zondag een wat meer wisselvallig weertype. 5 juni Zon op: 23 uur; onder: 20.54 uur. Maan op: 23.37 uur; onder: 05.36 uur. Hoogwater in Katwijk te 04.20 en 16.48 uur. Laagwater te 00.15 en 22.36 uur. (6 juni: hoogwater te 05.00 en 17.29 "ur: laagwater te 00.56 en 13.15 u.) Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. dige overgangsfase de instantie die onder nacontrole van Rijksbemidde laars de contracten goedkeurde) overgedragen aan het College van Rijksbemiddelaars zelf. Het „Bui tengewoon besluit arbeidsverhoudin gen", dat de loonvorming wettelijk regelt, voorziet in een dergelijke overdracht indien regering en be drijfsleven elkaar op het stuk van de loonpolitiek niet kunnen vinden. Volgens de mededeling van gister avond wil de regering een snelle af doening van het grote aantal cao's dat nog op afhandeling wacht. Reeds ingediende contracten zullen door Rijksbemiddelaars worden afge handeld. Nieuwe contracten moeten voortaan regelrecht bij het college worden ingediend en niet meer. zoals tot dusver, bij de Stichting van de Arbeid. Blijkens de mededeling zal in de nog af te kondigen spelregels waar over nog nader overleg rnet het be drijfsleven zal worden gevoerd), de gedragslijn worden geconcretiseerd die de regering reeds twee weken geleden aan bedrijfsleven en parle ment heeft bekendgemaakt. Dat wil dus zeggen dat de nog in te dienen contracten in principe niet boven de 7 procent mogen uitkomen, ten zij zich aantoonbare achterstanden hebben voorgedaan, die partijen thans willen inlopen. In dat geval zal een voorlopige voorziening wor den getroffen 'neerkomende op een loonsverhoging van 7 procent) die later kan worden uitgebreid met het overeengekomen achterstandsper centage. Daarvan zal echter de helft niet voor volgend jaar januari kun nen worden uitgekeerd. CORRIGERENDE Tik TE GEVAAREIJK Het Britse ministerie van lucht vaart heeft geen commentaar willen geven op een bericht in The Times, flat Engeland zich zal terugtrekken uit de Eldo, de Europese organisa tie voor de ontwikkeling van een draagraket. Een woordvoerder /n i slechts, dat de Blitse regering op 9 juni in Parijs haar standpunt zal verkondigen, als de deelnemende lan den daar bijeenkomen. Tot de Eldo behoren, behalve Engeland, België. West-Duitsland. Nederland. Frank rijk, Italië en Australië dnt geen fi- nanciele bijdrage levert maar de ba- sis Woomera ter beschikking steM Volgens The Times wil ingeland zo als gemeld uittreden met het ccg op d" financiële lasten. ir Priis Bern har r ca burgemeester J. Li New York temidden kenkrabbers. Dc Pr: gisteren een be oc.-V >- ijorkse burgemeester hem om een konie va. Üf cle Indianen Manhattan ai lonialisten. Nederlandse 'co- (Van onze redacteur ruimtevaart) Wanneer tegen 1970 de eerste Amerikaanse ruimtevaarders, die een bezoek aan de maan hebben gebracht, naar de veilige aarde willen terugkeren, moeten zij een reeks manoeuvres perfect uit voeren. Een daarvan is de ontmoeting met en koppeling aan een Apollo-moederschip dat om de maan cirkelt, waarmee zij de terug reis en duik door de aardse dampkring moeten maken. Dat ont moeten en enteren is dan een levensbelang voor de maanreizigers en deze techniek moet volkomen beheerst worden. Bijzonder teleurstellend voor de Amerikanen is het daarom, dat de koppelingsproeven in de ruimte ook tijdens de gisteren begon nen en overigens perfect verlopende vlucht van de Gemini IX niet kunnen worden uitgevoerd omdat zoals reeds gevreesd werd de beschermingskappen van de doelraket niet volgens plan blijken te zijn weggestoten. Hoewel er nog veel meer experi menten tijdens deze vlucht op het programma staan, waren de voor genomen negen enteringspogingen toch van uitermate groot belang. Tot dusver is slechts de bemanning van de Gemini VIII er op 16 maart 1. in geslaagd een doelraket in de •uimte te enteren, maar direct daar na moest deze ruimtecapsule een noodlanding maken als gevolg van een technische storing. Ook toen kon het koppelingsexperirnent dus tlechts éénmaal worden uitgevoerd. De vlucht van de Gemini IX met de ruimtevaarders Thomas Stafford en Eugene Cernan, die reeds twee map' en het n'ntviT r> wc .fop--..' doelraket in de derde omwenteling om de aarde- Pas toen werd zeker heid verkregen omtrent hetgeen men uit signalen had gevreesd: de samen 135 kg wegende twee fiber- gas beschermingskappen hingen nog geopend aan de doelraket, waardoor enteren daarvan niet mogelijk zou zijn. Vermoedelijk hebben de explo sieve bouten waarmee de kappen vastzaten wel gewerkt, maar zijn zy niet zoals de bedoeling was door veren van de raket weggeschoten. Wie betaalt schade in Muiden?! Fabriek moet weg Los rammen begon gisteren met een volmaakte I start op het vastgestelde tijdstip, na- melyk 14.39 uur Nederlandse tyd. De Titan-II-raket bracht de cap sule in een baan om de aarde waar van de hoogte varieerde van 274 tot 161 kilometer. Jacht over duizend km Onmiddellijk werd de jacht op de woensdag gelanceerde Atdadoelraket ingezet, die Kaap Kennedy op 300 km hoogte tijdens de Geministart passeerde in de 29ste omwenteling om de aarde, en die een voorsprong van 1030 km op de Gemini had toen deze in zyn baan was geko men. Na een jacht van 120.000 kilo meter tijdens welke Stafford de baan van de Gemini wijzigde en aanpaste aan de Atdabaan. bereikte Stafford heeft het grondcontrole- station Houston nog voorgesteld, de kappen met de neus van de Gemini- weg te drukken, maar men achtte dit een te gevaarlijke operatie Ver- moedelyk zal Cernan nu tijdens zijn i spectaculaire ruimtewandeling van I hedenmiddag de doelraket eens nauwkeurig gaan inspecteren. Het wordt niet waarschijnlijk geacht dat hy toestemming krijgt, de kappen met de hand te verwijderen. Het kan zijn dat hij geruststellende waarneming doet. maar vermoede lijk zal men ook deze operatie, zelfs wanneer men precies weet wat er hapert en wat de kansen tot her stel zijn, te gevaarlijk vinden voor een ruimtevaarder die slechts door een kwetsbaar ruimtepak beschermd wordt. 9 Slot pag. 2 Weer gevechten in Noord-Nigerië Bij nieuwe gevechten tussen leden van vcrschilende stammen in de Noordnigeriaanse steden Goesaoe en Baoetsji zijn donderdag vijftien per sonen om liet leven gekomen, aldus betrouwbare berichten. In liet vorig weekeinde vonden bij onlusten in dat gebied 92 personen (Va ze Hilversumse correspondent) ..De springstoffenfabriek voelt zich niet verantwoordelijk voor de door de explosie van donderdagmiddag in de stad Muiden aan gerichte schade,'' deelde gistermiddag tijdens een persconferentie in de kantine van de fabriek directie-secretaris B. Rademaker, na mens de leiding van het ..hiervoor niet verzekerde!" bedrijf mee. Deze mededeling, die als een bom bij de aanwezige journa listen insloeg, kreeg een verklaring mee: ..Wij zijn door de explo sie in een overmachtspositie geraakt. Wij beschouwen explosies altijd als overmacht". Om deze voor de inwoners van Muiden ongetwijfeld bittere pil wat te verzachten, deelde de heer Rade maker mee. dat de fabriek een ex pertise-firma opdracht heeft gege ven elk schadegeval in de stad te gaan onderzoeken, waarna de direc tie zal bekijken welke vergoeding in elk afzonderlijk geval kan worden toegekend. Als men inderdaad alle schade zou gaan vergoeden, hoe denkt de N.S.F. 'Nederlandse Springstoffen Fabriek) dit dan te doen? Dit bleek een moei lijke vraag voor de zegslieden van Sc kruitfabriek te zijn. „Wij hebben ;en reserve van ongeveer 1,3 miljoen gulden". De eerste berekening, wat de klap Muiden gaat kosten, komt reeds op 2 miljoen. Na de vorige explosie (in juni 1963) er even sprake geweest van ver plaatsing van de fabriek. Maar de verhuizing van dit bedrijf, waarvan cle meeste aandelen (50 procent) in eigendom van de staat zyn. is niet ■gegaan. Hoeveel een eventuele verplaatsing zou kosten? „Dertig mil joen", zei de heer Rademaker. De schade in eigen bedrijf wordt op 4 a 5 ton geschat. „Maar daar komt misschien nog wel een paar ton bovenop". De oorzaak van de ex plosie is moeilijk vast te stellen. Ex perts proberen het wel. maar zij wor den door de ravage ernstig in hun onderzoek gehinderd. „Er is een ke tel met trotyl onze jaarlijkse om zet van dit produkt is 100 ton gaan branden, dat is alles wat 1 weten", aldus de directie. De gemeenteraad van Muiden ls gisteravond in een spoedeisende ver gadering tot het eensluidende stand punt gekomen: de kruitfabriek moet weg. Een door alle fracties gesteunde motie werd aangenomen, waarin werd aangedrongen op een onderzoek van rijkswege naar de mogelijkheden lot verplaatsing of beëindiging van bet springstoffenbedrijf. De raadsleden drongen er tevens tp aan, dat de gemeente alles in het werk moet stellen dat de schade aan de inwoners door de fabriek zal wor den vergoed. „We moeten ons niet, zoals na vorige explosies, met een kluitje in het riet laten sturen". Het tweede kamerlid J. J. Voogd <PvdA) heeft over de explosie vra gen gesteld aan de ministers van De fensie, Economische Zaken en Bin nenlandse Zaken. Advertentie Vanaf heden elke avond DANSEN met het MIDNIGHT KWARTET. iiiiiiHnwaiiiiiiii VOL-A UTOMATISCHE Wedden over dat mannetje op tie maan? ZOMERPRIJZEN BREESTRAAT 173 Lid Stichting Bontwaarborg. Deze tekening toont, welke moeilijkheden de Gemini-beman- ning ontmoet heeft toen zij in de ruimte de doelraket Atda had opgezocht. De fiberglaskappen. die de koppelingsmond van de raket tijdens de lancering be schermden. zijn niet volgens plan weggeworpen. Zij zijn wel open gesprongen zodat zij de raket het aanzien geven van een krokodil met gapende muil. maar zij zijn aan de Atda vast blijven zitten. Stafford en Cernan kregen geen toestemming om de doelraket door middel van een forse tik met de neus van de Gemini tot de orde te roepen, waardoor de enterings-experimenten niet door kunnen gaan. Links de Gemini, rechts de Atda Wie een weddenschap wil aan gaan dat er in 1966 een man op de maan komt, krijgt nog maar 66 tegen een, in plaats van 100 tegen een. Landbrokes, de Engelse book maker die bijna elke wedden schap accepteert, heeft een wed denschap aangenomen van 5.000 pond tegen 50 pond, en daarna het verschil verlaagd tot 66 te- gen een. Ook op een man op de maan in 1969 worden weddenschappen afgesloten eerst voor twee te- gen een, nu voor zeven tegen LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Uit het Leidsch Dagblad van 3 4 Juni 1866: t De kiesvereniging „Het ft Algemeen Belang", opgericht te Leyden den 5den April a a 1866, stelt tot Candidaat voor ft de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal den heer G. H. q Betz, oud-lid der Staten-Ge- ft neraal en oud-minister van 1 ft Financiën. 'S Het bestuur van voor- q noemde vereeniging, 'C B- F. Krantz, voorz. 6. D. A. Schretlen. U Del Baere, secretaris. De minister van Binnen- landsche Zaken heeft be- xJ paald, dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer ft der Stat en-Generaal, zal ge- schieden op Dinsdag den 12den Juni aanstaande.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1