aanleg van zwembad begint dit jaar 2.675,000- Britse zeeliedenbond wil de staking gaan internationaliseren Voorschoten heeft nog geen secretaris Extra ophalen van huisvuil in Leiden Begrafenis M. M. Vöge Totale kosten: VVS b Monnik Tri Qoeang toont ware gelaat SPORTHAL IN NIELW-VENNEP Familieberichten orstel aan de raad van Oegstgeest uilege van B. en W. van stelt aan de raad voor anvullend krediet van voor de aanleg van een met ligweiden en een par- n bij de Lange Voort. Er i een voorbereidingskrediet 00 verleend en bovendien is nd beschikbaar ter waarde 3.157-36. De totale kosten f2.675.000- Men hoopt in de dit jaar nog te beginnen iphoging van het terrein en >n van een gedeelte van de ty. aninrichting omvat drie ba- een diep bad (wedstrijden- 50 X 22 m, waarin tevens ïgkuil is opgenomen; een van 46.50 X 26.50 m en iep bad (kleuterbad) van 12.00 m. ;t in de bedoeling een warm rziening voor de baden aan en. Rondom de baden wor- tne tegelperrons aangelegd. >ndiepe bad wordt een speel- oor de kleuters aangelegd m2. Bü de baden worden Idbakken aangebracht. «liden van de baden zal wor- P;vd het filtergebouw, waar- terzuiveringsinstallatie, de gsinstallatie, toiletten, een een opslagruimte voor I >n een verkoopruimte van l tie-artikelen zijn opgeno- issen het filtergebouw en de worden twee verhoogde ter- Vngelegd. festen van de baden wordt ouwencomplex opgetrokken, ijn opgenomen 68 cabines, ^derobe, toiletten, douches, P kleedlokalen, een ingangs- /^vaarin zijn opgenomen de en personeelsruimten) en lO-post. Dordoosten van de baden en "1 gebouwencomplex wordt de aangelegd. Deze ligweide il- groot 1.35 ha, wordt onder een flau we helling aangelegd met het hoog ste punt aan de noordoostelijke zij de. De ligweide wordt gedraineerd. Hierover zal de Nederlandse Sport federatie advies uitbrengen. Ten noordwesten van de ligweide is een terrein (plm. 1500 m2) ge reserveerd voor een in de toekomst te bouwen instructiebad. Zolang dit instructiebad nog niet verwezenlijkt is, zal het daarvoor bestemde terrein de ligweide worden toegevoegd. Ten zuidwesten van dit terrein en ten noordwesten van het gebouwen complex wordt een fietsen- en brom fietsenstalling aangelegd. Deze stal ling zal plaats bieden aan 400 fiet sen en 100 bromfietsen. Het gehele zwembadcomplex zal door een brede groenstrook (bestaan de uit bomen en heesters) worden omgeven. In deze groenstrook zal worden opgenomen een afrastering te voorkomen, dat kleuters via de groenstrook in de waterpartij terecht komen. Het zwembadcomplex zal bereik baar worden gemaakt via een asfalt weg van 6 m breed, die zal worden aangesloten op de doortrekking van de Lange Voort. De omringende wa terpartij, die een breedte van 7.00 m zal krijgen, wordt door een pomp- gemaaltje op het peil van 1.30 NAP afgemalen. Ten zuidwesten van het zwembad complex zal een parkeerterrein wor den aangelegd. Dit parkeerterrein, waarvan de weg in asfalt zal er parkeerplaatsen in betonkllnkers zullen worden uitgevoerd, zal plaats bieden aan 130 personenauto's. Om het zwembad en met name het parkeerterrein te kunnen betre den is het nodig dat de Lange Voort wordt doorgetrokken. Doortrekking van deze weg langs de gehele breedte van het zwembad is de eerste jaren nog niet nodig. Voorlopig kan wor den volstaan met het doortrekken van deze weg tot het punt waarop het parkeerterrein wordt bereikt. De gehele weg inclusief grondkosten vraagt een bedrag van f312.000 Voor het gedeelte, dat voorlopig voldoen de is, zijn de kosten f 105.000. De financieringsmiddelen voor het lopende Jaar ter grootte van f798.000 zijn bij de gemeente aan wezig, zodat het begin van het werk kan worden uitgevoerd zodra de goedkeuring van Gedeputeerde Sta- I ten is verkregen. Volleybalcompetitie i hoofdklasser VVS ls de degradatledans ont sprongen. De Leldenaars, die evenals de twee andere kandidaten voor de voorlaatste plaats van de hoofdklasse In de nacompetltle twee punten ver overden, zijn door de toewijzing van een protest van Concordia tegen Li banon 2 wegens het meespelen van een ongerechtigde speler veilig. Libanon 2 is door de uitspraak twee winstpunten in mindering en een reglementaire nederlaag ge degradeerd. Voor het eerst sinds bijna drie we ken geleden in Engeland de zeelie denstaking begon zal het 48 leden tellende bestuur van de Nationale Fe deratie van zeelieden op maandag bijeenkomen. De secretaris-generaal van deze organisatie, Hogarth, heeft er geen geheim van gemaakt dat de militante leden aandringen op ver sterking van de staking. Op het ogenblik zijn 20.758 zee lieden in staking, waardoor 729 sche pen niet kunnen varen. Onder deze VOORSCHOTEN jstoor J. Blonk ^5 jaar priester estelijklieden bij de viering t 25-jarig priesterjubileum illtoor Johannes Blonk van de Gods Kerk in Voorschoten vat in het volgende program- juni a.s. 's morgens om 9 uur alle schoolkinderen van de Gods-parochie met hun de H. Eucharistie vieren en uni om 10 uur zal op het ter- n „Huize Bijdorp" in Voor- I een plechtige concelebratie (jpenlucht plaats hebben. ruim 2000 parochianen Itellenden verwacht, s zal de jubilerende pastoor 5ag van 14 tot 16 uur in Huize recipiëren. Tijdens de recep- ^ïet geschenk van de parochi- - de Johannesklok worden )den. re-medaille in rei- uitgereikt rmorgen reikte burgemeester Kool van Voorschoten in de Ie showroom van de N.V. rt de ere-medaille in zilver len aan de Orde van Oranje uit aan de heer H. J. W. Ver- lt Den Haag wegens zijn vijf dienstverband, eer H. Englebert overhandig- Ubilaris, die op 12-jarige leef- dienst van de automobiel- sur kwam de legpenning voor dienst van de Maatschappij andel en Nijverheid. k met de heer Verbaan jubi- de heer H. Kwakernaat. die in dienst van de N.V. was en pensionering het bedrijf gaat a. Ook aan hem werd de leg- g van Handel en Nijverheid snd. urgerlijke stand schoten: Geboren: Marcellus L. H. T. M. Koek en M. J. Veld- Frank, z. v. G. J. Harmsen en 'an Zonneveld: Birgibte M.. d. v. uampe en S. Bakker; Celestina j.. d. v. P. M. de Boer en C. H. n Berg; Alelda B.. B. R. Doeve J. van den Heefekamp; Neeltje v. E. Idsardi en M. Grooten- Jornells, z. v. C. van der Keur E. Benvenutl; Antonle C tsenaar en M. C. Voorbij; Ange- M., d. v. J. C. van der Koolj E. Does; Thedota J., d. v. T. H. ig en J. C. Houwaart; Adrlana v. J. van Os en A. H. C. tlm; Arte. z. v. A. van Leeuwen van Woudenberg; Mleke A.. d. Anker en G. A. Oosterlee; Co- P. J.. z. v J M. Steijn n C E. liin; Karin E.. d v. J. C. van in en M. V Schumacher; Caro- 1. v. E. Broekhulzen en E. man; Elwin, z. v. A. van c en W. M. Jansen, ertrouwd: M. J. Dieben en r; A. S. C. J. de Vreese en G. M. van Seggelen; J. F. en G. J. van Kerkvoort; N. t en T. van Egmond; A. N. Aal- rg en J. G. M. G. van Leeuwen; J. Remmerswaal en C. M. Laue; Eijgelshelm en M T Beerman: nbouts en H de Haan. rouwd: L. Planier en R. H. Ouds- A. L. van Rijn en C. Broeren; Krouwers en A. C Stoute: B. J horst en A. M Laurentla: G. A. Bttnan en B. E. K. Schuillng. rieden: Anfehonla F. Pastljn, 70 Gerrit van den Nleuwendl.":, Nlcolaas J. Smit, 80 Jaar. Voorschoten heeft nog steeds geen gemeente-secretaris. Direct na ope ning van de raadsvergadering ging de raad gisteravond in besloten zit ting verder. De zeer vele belangstel lenden moesten twee uur wachten voordat de vergadering heropend werd. Burgemeester L. de Kool deel- d mede, dat de kandidaat, mr. J. M. C. Peters uit Dongen, zich om persoonlijke redenen had terugge trokken. Hierna diende burgemeester De Kool een meerderheidsvoorstel in van het College van B. en W. de voorzie ning in de vacature van gemeente secretaris te verschuiven naar de vergadering van 10 juni a.s. Wethou der J. Dekker (P.C.) diende het min- derheidsvoorstel in van het college, dat beoogde dat verder uitstel niet nodig' was, daar als nummer 2 op de voordracht, de heer J. Schoon beek uit De Bilt voorkwam. De voor dracht was gemaakt uit de reeks sol licitanten en de twee besten, althans volgens B. en W. kwamen op de voor dracht. „Als nummer 1 afvalt, dan ls nummer 2 aan de orde", aldus de wethouder. Hy kreeg alleen de Prot. Christelijke Groep mee en met 5 tegem 12 stemmen werd het voorstel van de wethouder verworpen en tot uitstel besloten. Ook de stemming over de afkoop erfdienstbaarheid „Berbice" werd verschoven naar 10 juni. De band tussen Schoten in België Voorschoten werd officieel door de raad bekrachtigd. Drs. Vaandra ger (Prot. Christ) vroeg wie in Voor schoten de verbindingspersoon gaat worden daar Schoten reeds een „sche pen der feestelijkheden" heeft aan- ;ld. Wethouder Schrama (KVP) deelde mede, dat deze uitwisseling tot zijn portefeuille behoort, namelijk de Nadat een 26-jarige boeddhistische non zich gisteravond had verbrand op de binnenplaats van een kleine pagode in Da Nang, hebben vanoch tend twee nonnen zich door verbran ding van het leven beroofd, resp. het zevende en achtste geval in de hui dige campagne van de boeddhisten tegen de regering-Ky. Het ene geval van vanochtend deed zich voor in Nha Trang, 300 km ten noorden van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon, het andere voor het Boeddhistische Instituut in Saigon zelf. De boeddhistenleider Tri Qoeang heeft gisteren opnieuw het onmiddel lijke heengaan geëist van het Zuid vietnamese staatshoofd generaal Thieoe en van premier Ky. Hij kon digde verder aan, dat de boeddhisten de verkiezingen voor een grondgeven- de vergadering zullen boycotten wan- afdeling Culturele Zaken. Teneinde de uitwisselingen tussen beid© ge meenten zoveel mogelijk te bevorde ren wordt zodanig aan de verenigin gen e.d. enige financiële steun ver- lend. Hiervoor werd een bedrag van f 2.250 (13 ct per inwoner) gereser veerd. De raad stemde in met het Ont werp Streekplan „Rijnland West" met dien verstande, dat bezwaar wordt gemaakt tegen' het gedeelte weg tussen Stomp wijk en Voor scho ten-Zuid, voorzover getraceerd tus sen de Vliet en de Veurseweg, we gens het ontbreken van een door gaande verbinding en wel om de be graafplaats „Rosenburgh" heen rechtstreeks in d© richting Papelaan. De algemene motivering van de af wijzing van deze weg, was het uit monden van deze drukke weg bin nen de gemeente Voorschoten, welke Wassenaars© Slag gaan be reiken. Het gaf. dr. Kamming a (VVD) aanleiding mede te delen, dat de straten in de Voorschotense uitbei- dingen veel te smal zijn en dat het Station De Vink waarschijnlijk een hinderpaal wordt om het oude Sta tion Voorschoten nog eens open te krijgen. Wethouder Dekker (P.C. stelde dat de plaatsing op de kaart van station De Vink niets met het plan te maken meetelt in het bestemmingsplan, heeft, het is een projectie, die niet evenals alle andere gebouwen. CONTACT VAN AMERIKA EN CHINA OVER KERNWAPENS Amerika heeft China gevraagd zijn kernproeven te staken in ruil voor een overeenkomst met Amerika, waarbij de twee landen beloven niet als eerste kernwapens te gebruiken, zo is gisteren van gezaghebbende zijde in Washington medegedeeld. Het is geen officieel voorstel, maar de kwestie zou ter sprake zijn ge bracht op de 25 mei in Warschau ge houden bijeenkomst van de ambassa deurs van de twee landen. Vorige maend zei Peking dat Ame rika een Chinees voorstel tot een der gelijke overeenkomst had verworpen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rusk zei toen, dat het Chinese voorstel onaanvaardbaar was omdat ontwapening diende te ge schieden onder doeltreffende interna tionale controle en louter verklarin gen onvoldoende waren. Meer dan honderd landen hebben het verdrag ondertekend dat kernproeven in de atmosfeer, de ruimte en onder water verbiedt. Alleen Frankrijk en China hebben geweigerd het te tekenen. neer die door de huidige regering worden georganiseerd. Vóór de bloe. dige aanval op Da Nang waren wij nog bereid de verkiezingen door de regering-Ky te laten organiseren, maar nu niet meer, aldus Tri Qoe ang, die zichzelf keerde tegen presi dent Johnsons uitlating, dat de zelf verbrandingen nutteloos zijn en een schaduw werpen op de door andere Vletnamezen gebrachte offers in de strijd tegen het communisme. Qoeang meende, dat Johnson niets begrijpt van wat er in Vietnam ge beurt en dat hij „onbeschaamd" „De jongste uitlatingen van de Ame rikaanse president hebben de vriend schap tussen de Amerikaanse en Viet namese volken vernietigd", aldus Tri Qoeang, die elke gelegenheid schijnt aan te grijpen om de samenwerking tussen Washington en Saigon te be nadelen. Tri Qoeangs verklaring volg de op het aftreden van de als gema tigd bekend staande voorzitter van het Boeddhistisch Instituut, Tam Sjau, die dit deed omdat hij er niet in geslaagd is een oplossing te vinden voor de grote politieke problemen van zyn land. OEGSTGEEST RAADSAGENDA De gemeenteraad van Oegstgeest komt donderdag 9 Juni, 's avonds half acht, in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de vol gende agendapunten: voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aankoop van gronden in de Overveerpolderidem tot beschikbaarstelling van een kre diet voor de aanleg van een zwem bad; idem tot beschikbaarstelling van een krediet voor wijziging van de aansluiting van de percelen Abts- poelweg 18 en 19 op de waterleiding; idem tot het verstrekken van een geldlening aan de Stichting school- tandsverzorging; idem tot wijziging van het bezoldigingsbesluit 1964; idem tot het opnieuw vaststellen van de spaarverordening voor gemeente ambtenaren; idem tot wijziging van de intercommunale I.Z.A.-regeling; idem tot vaststelling van de vergoe dingen voor het vakonderwijs over het jaar 1964; idem inzake toepassing van artikel 50 der Kleuteronderwijs wet voor: a. aanschaffing van school - behoeften t.b.v. de Gevers-Deutzkleu- terschool; b. ombouw van gastoestel- len in de kleuterschool Huize Duin zicht: idem inzake toepassing van artikel 72 der Lager Onderwijswet voor: a. verbetering verlichting, div. aanschaffingen en ombouw gas kachels enz. in de Dr. K. Schilder school; b. ombouw gastoestellen in de l.o. school Huize Duinzicht. Comp- tabiliteitsbesluiten. Turkye protesteert De Turkse regering heeft bij de Verenigde Na ties en andere betrokken regeringen geprotesteerd tegen de afgrendeling van de Turkse wijk in Nicosia, waar toe aartsbisschop Makarios na een aantal bomaanslagen opdracht heeft gegeven. Het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat Makarios aan de vooravond van de besprekingen tussen Athene en Ankara „zijn ware gezicht heeft getoond". Maandag: Houtmarkt, Langegracht Beestenmarkt)Oude Vest (van Mare beide zijden, Koolstraat, Kooigracht, Emmastraat, Oostdwarsgracht. Baat straat, Lange Zandstraat, Volmolen gracht. Korte Mare, Nieuwe Mare. Oude Singel (vanaf Houtmarkt tot Nieuwe Mare), Oude Vest (vanaf Havenplein tot Marebrug), Hendrik straat, Noorderstraat, Huygstraat, Vredehof, Rijneveststeeg, Derde Bin nenvestgracht, Vestwal. Meerman hof. Maandag: Boomgaardsteeg, Bree- straat beide zijden, Gangetje, Boter markt. Mosterdsteeg, Koorlammer- burgsteeg. Stadhuisplein. Maarsmans- steeg, Koombrugsteeg. Dwars Koorn- steeg, Kapelstraat, Mandenmakers- steeg, Vrouwensteeg (van Boom- markt tot Breestraat), Kabeljauw- steeg, B"ommarkt, Aalmarkt. Vis markt, Nieuwe Rijn (van Heren gracht tot Hoogstraat). Dlnsd3°" Franchimontlaan, Mel- chior Treublaan, Kam. Onnesplein, De Sitterlaan (van Franchimontlaan tot Kam. Onnesplein), Stieltjesstr., v. d. Hoevenstraat, v. d. Waalsstraat, Buys Ballotstraat, Hugo de Vries- straat (van Van 't Hof f straat tot v. d. Waalsstraat), Kapteynstraat «van v. 't Hoffstraat tot v.d. Waalsstraat), v. d. Waalsplein, Lammenschansweg noordzijde (van v. d. Waalsplein tot Rotonde), Lammenschansweg (van de Veilingkade tot Zoeterwoudseweg) Kanaalweg (van spoorwegovergang tot Lammebrug) Lammenschans- plein, Carbutreweg, Zoeterwoudse weg, Veilingkade, Tomatenstraat, Kersenstraat, Appelstraat. Meloen straat. Drulvenstraat. Dinsdag: Hasebroekstraat. Borger- straat, Oltmanstraat, Van Lennep- straat, Ten Katestraat, Schimmel straat, Toussaintkade, Staringkade, Boshuizerkade (van W. Klooslaantot Staringkade), Ter Haar kade. Da Costastraat, Tollensstraat, De Ge- nestetstraat, Nic. Beetsstraat, Potgie terlaan. Haagweg geheel (ook de woonboten). Rijn- en Schiekade. Donderdag: Lammermarkt, Markt - steeg. Lange Scheistraat, Fokke- straatje, Fokkeplein, Nieuwe Beesten markt, Oude Singel (van Mare tot tot Turfmarkt)Turfmarkt, Prinses- sekade. Schagenstraat. Beesten markt. St.-Aagtenstraat. 2de Bin nenvestgracht, Kruisstraat, Narm- straat, Fabiaanpoort, Morsstraat, Smidsteeg, Kort Galgewater, Apothe- kersdijk, Vrouwensteeg (van Apo- thekersdijk tot Haarlemmerstraat), Goegerritsteeg, Vrouwenkerkhof en Vrouwenkerksteeg, Korte en Lange Agnietenstraat, Dolhuissteeg, Sions' steeg, Klooster, St.-Michielstraat, St. Ursulastraat, Caeciliastraat, Lijsbeth- steeg. Hazewindsteeg, Kerkstraat, Stille Rijn. Stille Mare. Lange Mare, Haarlemmerstraat van Mare Turfmarkt), Spijkerboor steeg. Donderdag: Hoogstraat, Oude Rijn (zuidzyde), Herengracht (beide zij den), Kalvermarkt, Vestestr., Kerk steeg, Molenwerfsteeg, Uiterstegracht Middelstegracht, 1ste, 2de en 3de Groenesteeg, Van Driessenstraat, Hooigracht. Kaasmarkt. St.-Pancras- steeg. Middelweg. Hooglandse Kerk- koorsteeg. Nieuwstraat, Hartesteeg, Moriaansteeg, Hooglandse Kerk- gracht. Koppenhinksteeg. Beschuit steeg, Burchtsteeg. Den Burcht. rijdag: Vijf Meilaan (geheel), Vijf Meiplein, Bevrijdingsplein, Kui per Rietbergstraat, Gerrit v. d. Veen- straat. Titus Brandsmalaan, Montgo- merystraat. Joh. Poststraat, Walra ven van Hallstraat, Wiardi Beekman- straat. Van der Helmlaan. Arent Braunstraat, Lieve de Keystraat, Zo- cherstraat. Van Banchemhof, De Bazelstraat. Jac. Romanstraat. Jan Keldermanstraat, Vingboonshof. Ja cob van Campenlaan. Voorschoten- seweg, Stalpaerthof. Van 's-Grave- sandestraat. Berlagestraat, Roose- veltstraat. Vrijdag: Willem Klooslaan, Boshof Duinhof, Meerhof, Weidehof, Akker hof, Telderskade. SegaarStraat, Bos- huizerlaan, Mulderstraat. Van Die- meistraat. Gerrit Kastelein, Hoflaan. Boshuizerkade (van Willem Kloos laan tot Boshuizerlaan), Klikspaan- weg. Kneppelhoutstraat, Multatuli- straat, Louis Couperusstraat. Jacques Perkstraat. Lodewijk van Deijssel- straat, Frederik van Eedenlaan, Al- bert Verweijstraat. schepen bevinden zich echter slechts drie tankboten, terwijl normaal elke week ingeveer 20 van dergelijke sche pen een Britse haven aandoen. Zoals bekend geldt de staking uitsluitend schepen in Britse havens. De sta kers beschuldigden de grote olie- cliemaatschappijen ervan, dat zij onder vreemde vlag varende boten Groot-Brittannië sturen en de Britse olieschepen naar andere be stemmingen. Als represaille zijn reeds verscheidene schepen van de Esso op de „zwarte lijst" geplaatst. Men ver acht dat dit ook zal gebeuren met de Deense „Laura Terkol". Op de bijeenkomst van maandag ral het bestuur van de zeeliedenor ganisatie zijn standpunt moeten be palen ten aanzien van de eis van vele stakingscomité's om de actie te „internationaliseren", door de Inter nationale Federatie van zeelieden te bewegen alle Britse schepen op de zwarte ljjst te zetten, waarzij zich ook bevinden. Alleen schepen met de meest noodzakelijke voedingsmidde- aan boord zouden hier bulten vallen. Alle andere vaartuigen zou den in de buitenlandse havens moe ten worden geblokkeerd, zonder dat zij geladen of gelost worden. Bouw DAF-fabriek in Limburg (Van onze Eindhovense correspondent) De werkzaamheden voor de bouw van de DAF-fabrieken in Limburg zijn begonnen. De nieuwe produktie- fabriek is geprojecteerd in de drie hoek, gevormd door de autobaan Eindhoven, Maastricht, onder Born en de afrit naar Sittard. Van het terrein, ter grootte van 100 hectare, wordt 30 hectare bebouwd voor de nieuwe fabriek, waarin begonnen wordt met de produktie van de popu laire wagen. De hele produktie van de 750 cc zal echter in Eindhoven blijven. In 1969 wordt in Born, nadat men 3500 arbeiders heeft aangetrok ken, begonnen met de produktie van de middenklas-wagen. Voor juli van dit jaar moet ontwatering, afgraving en ophoging tot 75 cm hoogte van een terrein ter grootte van 30 hec tare gereed zijn. Het werk wordt uit gevoerd door de Nederlandse Heide maatschappij. In Juli 1967 zal de pro duktie in de nieuwe fabrieken op gang komen. Het aantal arbei ders zal dan 500 man bedragen, van wie er 150 oud-mijnwerkers, reeds in Eindhoven worden omgeschoold. In 1968 wordt de produktie door 1500 man personeel opgevoerd tot 200 wa gens per dag. In 1969, als het be drijf 3500 werknemers in dienst heeft is de eerste bouwfase afgerond. STAATSMIJNEN BLIJVEN IN HANDEN VAN OVERHEID De ministers Den Uyl (Econ- Za ken), en Vondeling (Financiën) heb ben nadrukkelijk verklaard, dat er bij hen geen neiging bestaat tot pri vatisering van de Staatsmijnen ovei te gaan. Zij schrijven dit In de Me morie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot om zetting van de Staatsmijnen in een N.V. Dit naar aanleiding van de in het voorlopig verslag geuite opmer king dat de staatsmijnen zich bij een teruglopende kolenproduktie en een verwezenlijking van het DA.F.- project in overwegende mate zullen bewegen op een terrein, dat naar het inzicht van enige leden niet tot de normale taak van de overheid ge rekend kan worden. De beide bewindslieden zijn ook niet van mening dat het voorstel tot omzetting van de Staatsmijnen in een N.V. privatisering van het bezit hiervan gemakkelijker zou maken. Essentieel is, zo schrijven zij, dat privatisering niet dan met medewer king van de Staten-Generaal tot stand kan komen. Aan de omzetting van de Staatsmijnen in een N.V. ligt o.m. de overweging ten grondslag, dat deze rechtsfiguur internationale be kendheid geniet, waardoor het optre den in het buitenland wordt verge makkelijkt. Amsterdamse pers protesteert Het is. aldus de brief, voor ons on- Pers" heeft in een brief aan de mi nisters Samkalden (Justitie) en Smallenbroek (Binnenlandse Zaken) krachtig geprotesteerd tegen wat het noemt „het- politieke en jutitiële op treden" jegens de heer W. B. van de Linde, journalist van het N.T.S.- journaal, die in de nacht van woens dag op donderdag werd gearresteerd toen hij by het Huis van bewaring 2 in Amsterdam opnamen maakte van ae ongeregeldheden aldaar. Het be stuur van de ..Amsterdamse Pers" zegt dat het uit inlichtingen is ge bleken dat de heer V- d. Linde al Het zijne heeft gedaan om te voor komen dat de politie bü de uitvoe ring van haar taak werd gehin derd. Het is, aldus de brief, voor ons on aanvaardbaar dat het in de macht van de politie licht om klakke loos Journalisten, wier aanwezigheid op een gegeven ogenblik om de een of andere reden hinderlijk wordt ge vonden, te arresteren. Evenmin kun nen wij berusten in een neiging van ervolgende instanties om journalis ten in hun beroepsvrijheid te beper ken. De Journalist heeft tot taak het publiek voor te lichten, en hij dient bij het vervullen van die taak door de overheid te worden ontzien. Motorreddingbool „Brandaris" uit dienst genomen De motorreddingboot „Brandaris" van de Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-maatschappij ls uit de dienst genomen en verkocht. De „Brandaris 2", die in 1923 in dienst werd gesteld en op West-Ter schelling gestationeerd, was een ge schenk van de Stichting Hulp na Onderzoek, die de boot aan K.N.Z.HM. schonk na het vergaan van de „Brandaris 1" op 23/24 ok tober 1921. Onder de schippers K van Urk, D- Tot, K. Tot, J. Toxopeus, S C. den Heyer en P. Lettinga ver richtte de „Brandaris 373 diensten waarbij 513 personen behouden aan wal konden worden gebracht. In 1960 werd de „Brandaris" vervangen door de motorreddingboot „Carlos" en vervolgens in Schevenlngen gestatio neerd. Daar werd ze in 1965 vervan gen door de nieuwe redding boot „Bernard van Leer" en fun geerde daarna als reserveboot. Aan gezien de motor-reddingboot „Insu- linde", die in oktober 1965 op Oost- mahorn werd vervangen door de „ge broeders Luden", thans als reserve boot in de vaart is genomen, kon de ..Brandaris" van de sterkte worden afgevoerd. De gemeenteraad van Haarlem mermeer ging gistermiddag akkoord met het voorstel van B. en W. een krediet beschikbaar te stellen van f 170.000,- voor de bouw van een sporthal In Nieuw- Vennep. Dcz© sporthal zal ook voor andere doel einden, zoals manifestaties etc, ge bruikt kunnen worden. De heer J. Th. Keizers (VVD) was bijzonder ingenomen met het voor stel, evenals de heer M- Vink (AR), die het een aanwinst voor Haarlem mermeer-zuid noemde, waarvan ook d< omliggende dorpen zouden kun nen profiteren. De heer P. M. Lan- sei (CPN) juichte het voorstel eveneens toe. Slechts één raadslid wenste de aantekening te hebben te gengestemd. Dat was de heer C. Brandeman. die deel uitmaakt van de CHU-fractie, maar by de afgelo pen woensdag gehouden verkiezing als tweede kandidaat genoteerd stond op de lijst van de Staatkun dig Gereformeerde Partij. De heer Brandemann had er principiële be zwaren tegen, dat de sporthal op zondag na 12 uur ook geopend zal zijn. De sporthal zal worden geëx ploiteerd door de Stichting Dorps- huiswerk Haarlemmermeer-zuid en zal komen te staan bij de sportter rein in Nieuw -Vennep- west. De sporthal zal in totaal f 500.000,- gaan kosten, waarvan al f330.000,- beschikbaar is. D© gemeenteraad van Haarlem mermeer leverde gistermiddag ook min of meer een schoolstrijd met als inzet de stichting van een open bare ulo-school in Badhoevedorp. Met name KVP en CHU stonden er nogal sceptisch tegenover. Na een uitvoerig en emotioneel pleidooi van wethouder A. v. d. Zwaard, kor het voorstel worden aangenomen. Een krediet van f 239.540.- werd beschik baar gesteld voor de bouw van een neutrale kleuterschool in Abbenes. De evangelist K. Adelmund uit Rotterdam komt woensdag 8 juni 's avonds 8 uur spreken voor de evan gelisatiekring in de Witte Zwaan in Lisse. (ontleend aan andere bladen) Overleden: prof. dr. R. Vleeskruyer (50. man), Zeist; C. H. J. Vroom, (mam; dr. ir. F. Timmers (63, man), Den Haag. Getrouwd: M. ten Hoff en R. G. Speelman. Amsterdam. Geboren: Karem-Julian, d. v. De Leeuw—Bakker. Amsterdam; Bar bara Jacoba. d. v. Havikvan de Stadt, Heiloo. Show Komplot in Brazilië De open bare aanklager van een militaire rechtbank in Rlo de Janeiro heeft 35 personen er van beschuldigd een opstandige beweging in Brazilië op touw te hebben gezet. Onder hen bevindt zich het gewezen parle mentslid Leonel Brizola, die in Uru guay politiek asiel heeft gevonden. OEGSTGEES7 van zelf gemaakte kleding De jaarlijkse modeshow van de Stichting voor Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting zal worden gehou den in de grote zaal van het Patro naatsgebouw op vrijdag 10 juni a.s. 's avonds om kwart voor acht. De cursisten van de naaicursussen, die onder leiding staan van mevrouw Keunen, zullen op deze avond hun zelfgemaakte of vermaakte kleding stukken showen. Ook dit jaar zal er weer een bruid in een prachtig bruidstoilet te zien zijn. Tevens zul len de poppen worden tentoongesteld die door de cursisten op de handen- arbeidcursus zijn gemaakt. Op de algemene begraafplaats aan de Kerklaan in Katwijk aan den Rijn werd gistermorgen het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de heer M. M. Vöge. hoofd van de Prinses Beatrixschool, die maandagmorgen op negenenvijftigjarige leeftijd overleed. Tevoren werd in de herv. dorpskerk een korte rouwdienst gehouden, die werd geleid door ds. A. Makkenze. Deze schetste in zijn herdenkingstoe spraak de heer Vöge als iemand wiens leven werd gekenmerkt door de be grippen bijbel, onderwijs en dienen Ook aan de groeve sprak ds. Mak kenze nog een kort woord. Namens de familie sprak een schoonzoon van de overledene, pfarrer D. C. O. Bessel uit Untergruppenbach ln Duitsland, woorden van dank. Zowel voor de rouwdienst als voor de ter aarde bestelling bestond grote belangstelling van de zijde van het bestuur der Vereniging voor Her vormd Onderwijs, de kerkeraad der herv. gemeente, collega's, medewer kers en vrienden. Namens het ge meentebestuur was tegenwoordig de wethouder van onderwijs en culturele zaken, de heer H. Haasnoot. Haringtreilers bij Berwy-bank In IJmuiden losten 45 schepen 3500 kisten vis, waarvan 610 schelvis, 240 wijting. 140 gul en kabeljauw. 270 koolvis, 1220 schol. 15 tarbot, 115 di versen. 200 stuks stijve kabeljauw en 4500 kilo tong. Er warenen ook 50 kantjes haring en makreel. De haringtreilers deden trekken van 6 tot 16 kantjes. De grootste concentratie schepen bevond zich bij de Berwy-bank. Men had veel last van kapotte netten. Op 57 NB zorgde de SCH 246 Margaretha voor een grote verrassing door in twee dagen ongeveer 100 kisten makreel te van gen. Voor de andere treilers was een dergelijk succes niet weggelegd. Zij moesten het voornamelijk hebben van kleine schelvis. Een enkel vaar tuig haalde nog wat kabeljauw op. De loggers en kotters onder de Ne derlandse kust vingen tamelijk veel kleine tong. Door de ruime aanvoer van de laatst© dagen is deze soort steeds goedkoper geworden. Vrijdag sloot de markt op f 1.43. Ook de schol die aan boord kwam was over het algemeen klein van stuk. Wijting en gul waren niet zo gemakkelijk te verschalken. De tongvissers behaalden de beste resultaten in de nachtelijke uren. Dit in tegenstelling tot de haringtreilers die alleen overdag aan hun trekken konden komen. Hongaren veroordeeld Een krijgsraad in Boedapest heeft giste ren drie Hongaren op beschuldiging van spionage voor de Amerikaanse geheime dienst tot resp. 15, 14 en tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. De zwaarste straf kreeg de 27-jarige dr. Lehel Egedy. tegen wie de openbare aanklager de doodstraf had geëist. Egedy zou zich ook heb ben schuldig gemaakt aan het ont duiken van de bepalingen ten aan zien van buitenlandse betaalmidde len. Zijn 64-Jarige vader. dr. Elemer Egedy. die verbonden is geweest aan de medische faculteit van de univer- citeit in Boedapest, werd tot tien Jaar veroordeeld. Een gepensioneerde onderwijzer, de 63-jarige Laszlo Asboth, kreeg 14 Jaar.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15