Autoslaaptrein dringt dieper liet zonnige zuiden in Een mooi land in de lente Nieuwe verbinding met Rivier a en Spaanse grens Ruim 40 autotreinen, doorkruisen Europa. ZATERDAG 4 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD 1\/T 1ST RAL, Saint Tropez, Lfl Ester el, Provence: klanken vol kleur, vol zon. Eén nacht rijden met de autoslaaptrein, en ineens zijn die klanken niet meer de weerslag van een verre verte maar levende werkelijkheid. Was dat zestien uur tevoren dat een trein met een hand vol auto's en twee handenvol reizigers van een kil station Amsterdam-Amstel vertrok? Ja, dat was zestien uur te voren, en ineens ligt niet meer het zonnig zuid-Frank rijk in een verre verte, maar kil en regenachtig Utrecht: 1150 kilometer achter de ho rizon. En het nu en hier is een Avignon in een Provence waarover de staart trekt van een forse mistral maar dat zijn platanen uit de heuvels omhoog stuwt naar een sprankelend blauwe lucht. FOORBIJ Avignon is er nog even de wilde on herbergzaamheid van een plaats als Les Baux, een rotsnest geplakt tegen de bergen, waar verbrokkelde muren vertellen van een eeuwendurend verval, maar daarna slingert de weg snel de azuren kust tegemoet. Merkwaardigde Cóte d'Azur in de lente. Tweehon derd kilometer ontmoetings- strook tussen 'n groen land en een blauwe zee, met uit dat groen omhoog schietend het wit en rood van oude Provencaalse huizen en de pasteltinten van hotel- en flatblokken, en boven die blauwe zee een blauwe lucht als omlijsting van een zon die weldadig warm, maar nog niet schroeiend is. En voor de rest: stilte en rust. Tweehonderd kilometer lang één vriendelijk bran ding srollert je tegen 't zand en grintstrand en per kilo meter één strandligger en niet één bader. Tweehonderd kilometer langs asfaltwegen, slinge rend langs plaatsen met be roemde namen en maar af en toe een inhaler of een tegen ligger. Tweehonderd kilometer vol terrassen en boulevards onder hoge palmen en op die terrassen maar zelden een toerist. Zoetklinkende namen: Le Lavandou, de bochtige Cor- niche des Maures, St.-Tropez, wat opzij van het doorgaande verkeer en op het ogenblik de meest snobistische vlaats van de hele Cóte. Maar met terrassen langs een haven front waar de dag in zeld zaam warme tinten wegsterft tegen het geel en rose van oude gevels. Dan Fréjus en St.-Raphaël. De avond gaat over in de nacht en op dat middernach telijk uur lijkt heel de zach te gulheid van de Middel landse Zee besloten in 't ge luid waarmee zij voor hotel Continental elke zeven tot tien seconden het strand be groet: een lome zucht in het zwijgen van de Cóte. Een mooi land de Rivièra in de lente. GEZIEN van het balkon van een kamer op de derde verdieping sprei den de palmen hier hun kro nen met sierlijke droefgees tigheid uit boven de verlaten terrassen. Een nauwelijks merkbare, zoele wind speelt er doorheen en daarachter is de Middellandse Zee donker, onzichtbaar op dat ene kleine brandingsrollertje na, dat slaapverwekkend fluistert. Aan de overkant van de baai flonkelen de lichten van St.-Aygulf en een enkel vuur torenlicht houdt met zijn re gelmatige knippering de illu sie op dat deze slapende, dei nende Middellandse Zee een echte zee is, vol onpeilbare verten. Dit is rust, volkomen rust. En dan is het vreemd te be denken dat pas over een paar weken de mensen naar deze kusten gaan stromen. Alsof die kust pas waarde krijgt als miljoenen haar delen moeten en de auto's één on afgebroken benzineverdam- pend lint vormen over wegen en boulevards. TT IT de zoelte van de nacht TJ wordt een nieuwe dag geboren. Een dag waar uit de roodachtige rotsen van het Esterelgebergte opbloeien, maar waarin ook de bomen op verbrande hellingen als zioarte staken aan de hemel staan. Cannes, Juan les Pins, An tibes, Nice, Monte Carlo, Mo naco: de azuren kust geeft zich snel en royaal aan elke bezoeker, want nu is er nog tijd voor ieder afzonderlijk. Maar in het casino van Nice drommen al meer bezoekers samen, dan langs 't kilome ters strand te vinden zijn, en dat is dan weer een be wijs dat het allemaal heel gauw komen gaat. De men sen. De hitte. De volgende ochtend is grauw en nevelig. De Cóte verliest zijn azuur en wordt grijs; de cypressen in de Pro vence gaan zich gedragen als natte wilgen in een Holland se polder en de autoslaap trein van Avignon naar het noorden rijdt uur na uur door de regen. De volgende morgen liggen de Zuidlimburgse heuvels te stralen in de zon en Hollands rivierland presenteert zich aan de thuisreiziger in alle pracht en blauw water en welig weiland. Een mooi land, Holland in de lente. Narbonne Het ziet er naar uit dat heel wat vakantiegangers van plan zijn zich op hun eerste vakantiedag al flink te „erholen", waarvoor ze dan als ze met een gezin van vier personen op stap gaan, al gauw zo'n 600 800 gulden neertellen. Maar daar voor staan ze, al ze 's middags zijn vertrokken, de volgende dag om streeks het middaguur ook zo'n 1.400 kilometer ver van huis. Merkwaardig genoeg hebben de Nederlandse Spoorwegen bij de autoslaaptrein naar Frankrijk al driemaal zoveel boekingen voor Narbonne als voor Saint Raphael. Is dat een aanwijzing dat veel meer toeristen naar Spanje willen dan naar de Rivièra? Zomaar een zonnig straatje in St.-Paul, driehonderd meter hoog in de heuvels achter Cannes. Een vriendelijk beeld van een stadje uit het bloemenrijkste gedeelte van het achterland van de Cóte d'Azur Ongeacht een groot aantal aftakkingen worden op het vasti land van West-Europa deze zomer 43 verbindingen met auL slaaptreinen geëxploiteerd, waarvan er 27 in of via Frankrijk rj den. In Spanje worden verder nog drie binnenlandse dienst» onderhouden en in Engeland dat in 1955 de primeur had een autoslaaptrein-nachtverbinding tussen Londen en Perth bieden dit jaar 15 verbindingen een 33 procent grotere slaaptrel^ capaciteit dan in 1965. Nederland begon in 1960 met autoslaaptreinen. Heel voorzichtig, want Nederland heeft weinig ach terland op dit gebied. Maar de tien treinen naar Avignon en terug vormden in 1960 een geslaagde proef en sindsdien zijn vervoer, aantal verbindingen en exploitatie periode voortdurend toegenomen: 1960 370 auto's met 1000 reizigers 1961 2000 auto's met 5400 reizigers 1962 3150 auto's met 8500 reizigers 1963 3900 auto met 10500 reizigers 1964 4300 auto's met 12000 reizigers 1965 5100 auto's met 14200 reizigers Verhoudingsgewijs komt Neder land aardig mee in het autotrein- vervoer, maar vergeleken bij Frankrijk, Engeland en Duitsland is de omvang nog maar klein. Het grootst is het vervoer in en via Frankrijk: daar is het gegroeid van 6000 auto's met 18000 reizigers in 1957 tot 76.500 auto's met 196.000 reizigers in 1965. Nog een paar internationale cij fers: De Britse spoorwegen vervoer den in 1965 in 11 verhingen 30.000 auto's met 100.000 reizigers en het Duitse vervoer omvatte in 1965 36.000 auto's met 95.000 reizigers in 14 verbindingen. Auto-dagtrein Speciaal in Duitsland komen de laatste paar jaar naast de auto slaaptreinen de ..Tagesautoreisezü- ge" op. In 1964 is een proef geno men met een auto-dagtrein over 365 kilometer van Dusseldorf-Kei- len naar Karlsruhe. De proef is p slaagd en dit jaar rijden er bovei dien nog twee andere auto-dagtrt nen: namelijk Hannover—Karart he en DüsseldorfKeulenMür, chen. Heeft aan de ene kant de aul: een grote invloed op het treinveri voer (de vervoercijfers van de Nt derlandse Spoorwegen liegen er nitl om), aan de andere kant blijkt, di meer en meer de trein ook invlo*! krijgt op het autoverkeer. Nog gaat het overwegend om yi kantievervoer bij de spoorweg; Uit een NS -enquête blükt, datl procent van de slaaptreinauto's *ui ver toeristisch vervoerd wordt; b! 9 procent is het toeristische dot gecombineerd me,t een zakelijk de* en bij 2 procent van de vervoert auto's wordt een zakenreis opgegt ven. Maar het zakelijke elemet| neemt toe, speciaal in Frankrjjj en Duitsland met hun autodaf treinen en geleidelijk groeit zo hf aantal verbindingen, dat niet i leen van voor- tot najaar onde houden wordt, maar waar het hei jaar rond de trein de lange rul voor zijn rekening neemt en 6 auto de aansluitende kortere al standen. Meer kleine wagen Wat het Nederlandse gebruik yï de autoslaaptreinen betreft valt ee geleidelijke democratisering, of 11» ver: popularisering te constateret Een paar jaar geleden droegen i dubbeldekkers vrijwel uitsluiten dure auto's naar het zuiden zuid-oosten van Europa. Het verleden Jaar ingevoerd# U rief voor kleine wagen« heeft t toe bijgedragen dat ook beritttf van goedkopere auto'# aan de tret zijn gaan denken. En de ervaring* in het voorjaar 1966 hebben geleer dat het helemaal geen nlteondi ring meer is als tussen een rww Mercedes en een statige Benth een Lelijke Eend staat of acht» een Ford Zephyr en Daf of w Ami. Eigenlijk is dat heel logisch. Ni tuurlijk vormen in het algemee de treinkosten voor de bezitter va de kleine wagen een moeilijker I verteren brok dan voor do bezitt* van een slee. Maar aan de ander kant: ook de 1200 tot 1400 kilome ter naar Rivièra, Spanje, Korinthl of Italië vergen het meest van wi in een kleine auto rijdt. Vandaar: steeds meer klein auto's in de autoslaaptrein en e« toenemend gebruik van tweede kl& en ligrijtuigen door autorijdend vakantiegangers. NEDERLAND boekte dit jaar vroeg voor zijn vakantie- treinen. Eind april, een datum waarop in '65 rond 2460 boekingen binnen waren voor de autoslaaptreinen naar Frankrijk, Oostenrijk en Italië, hadden de Nederlandse Spoorwegen nu ruim 3600 boekingen: een stijging van meer dan veertig procent. Voor het vervoer per autoslaaptrein uit Nederland, dat ge middeld per jaar zo'n twintig procent stijgt, verwachten de NS dit jaar een extra stimulans door twee nieuwe mogelijkheden: één ver weg; één dicht bij huis. dags. Dat is betrekkelijk ongunstig, maar in het internationale rail ver - voer is het nu eenmaal touwtrek ken om het materieel. We kunnen onmogelijk allemaal alleen op gun stige dagen rijden". Uitverkocht De veertig procent meer boekin gen die ruim een maand geleden bij de N.S. genoteerd stonden, wil len nog niet zeggen dat het hele autoslaaptreinvervoer er dit jaar met een dergelijk percentage gaat uitspringen. Het is zelfs administra tief maar een betrekkelijk voordeel als mensen zo vroeg reserveren, want de praktijk bewijst: hoe vroe ger geboekt, hoe groter de kans op annuleringen of op veranderingen in de vertrek-datum. Maar een sterke aanwijzing vormt zo'n percentage wel, en veelzeggend is ook, dat de trein die op vrijdag 1 juli naar Narbonne vertrekt, half april al totaal uitver kocht was. Er wordt nu aan ge werkt, in overleg met de Franse spoorwegen, om tot verdubbeling en splitsing te komen van derge lijke treinen. Normaal rijden de reizigers in slaap- en ligrijtuigen en met more le steun van een restauratiewagen by zich, in één trein met de dub beldekkers, die hun auto's vervoe- ren. Zijn er veel meer auto's dan op 7 a 8 dubbeldekkers vervoerd kunen worden (8 a 10 per wa gen), dan kan de trein gesplitst worden en worden reizigersrijtui gen en autowagens in afzonderlijke treinen naar hun plaats van be stemming gereden. Want hoe dan ook: de zon lokt en steeds meer blijken toeristen- balangen en spoorwegenbelangen te eombineren te zijn als het erom gaat zo snel en zo plezierig moge lijk die lokkende zon te bereiken. Nee, zegt mr. A. A. C. van Ruiten, van de dienst Economische zaken van de N.S., de trein naar Saint Raphael vertrekt donderdags, die Een stroom t van vroege boekingen naar Narbonne vrijdags. De vrijdag ligt voor de mensen veel gunstiger. Byna iedereen wil vrijdag of za terdag weg, desnoods zondag, maar liever niet op andere dagen van de week. Nog veel gevoeliger ligt de terug reis. De trein uit Narbonne is maandagochtend terug in Neder land, die uit Saint Raphael dins- De nieuwe mo gelijkheid dicht by huis betreft de trein naar Salzburg en Vil lach, die iedere woensdag van 25 mei tot en met 21 september ver trekt uit Hoek v. Holland. Voor het eerst kunnen in dti seizoen ook in 's Hertogenbosch auto's geladen en gelost worden. Reizigers uit zuid en oost Neder land hoeven dus niet meer de psy chologische hin dernis te over winnen, eerst een heel eind de ver keerde kant uit te ryden. Ingrypender is de tweede ver nieuwing: tot voor kort vond de autoslaaptrein uit Frankrijk zyn eindpunt in Avig non. Vandaar uit moesten de va-, kantiegangers dag nog een paar honderd kilohie- ter ryden over drukke wegen: naar het zuidoosten voor de Rivièra; naar het zuid-westen van Spanje. Sinds 26 mei is de trein gesplitst. De ene rydt naar St.-Raphaël aan de Cote d'Azur, de andere naar Narbonne, dicht by de Spaanse grens. Het aantal treinkilometers, dat van Amsterdam tot Avignon 1170 bedroeg, groeide daardoor een klei ne 200 a 300 kilometer (tot Saint Raphaël is het 1452; tot Narbon ne 1366 km). Ook de prys is om hoog gegaan. Een enkele reis voor een kleine auto met f 30; per vol wassene «tweede klasse) met onge veer f 10 naar Saint Raphaël en met circa f 15 naar Narbonne. Per gezin scheelt dat dus al gauw f 75 a f90. Daar tegenover staat, afgezien van de tydwinst, het wegvallen van een paar honderd kilometer ryden. In het voorjaar, als de wegen nog rustig zyn, lykt dat nauwelyks een winstpunt. Wie met vakantie naar het zuiden gaat doet dat in de regel toch niet uitsluitend om zo gauw mogehjk als een nylpaard onder te plonzen in de Middellandse Zee: hy wil ook wat zien. En de tocht per auto langs de Azurenkust is mooier dan die per trein. Maai' als straks in 't volle vakantieseizoen tiendui zenden, honderdduizenden auto's over de bochtige smalle wegen jak keren en kruipen, ligt het anders. Zowel in tempo als in genoegen. Dan zyn de slagzinnen waarmee de spoorwegen hun autoslaaptrei nen- vervoer omgeven, méér dan zo maar handig gevonden kreten: Spaar uw zenuwen en uw auto, zeggen de Franse spoorwegen. Avoid strain, go by train, zeggen de Engelsen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 12