SPROOKJE OP BESTELLING Parijs verlicht 1_ Aspidistra weer in de mode Een dagje uit en toch goed eten \t ZATERDAG 4 JUNI 1968 LEIDSCH DAGBLAD L.D.-EXTRA 8 „Wacht nog even", zegt de Prins aan uw- zijde, als u aanstalten maakt om door te lopen, ,,'k Heb een verrassing voor je". En ineens, floep! ineens spuiten de fontei nen. baadt de Egyptische naald rozig-wit tot aan zijn spits in 't lichte Uit de verre achtergrond springt de zuilengevel van de As- semblée naai' voren en achter uw mg strekken het Hotel Crillon en het Ministerie van Marine hun Co- rintische zuilen verlicht naar de sterrenhemel. In de tuin van de Tuilerieën is de ondoordringbare duisternis van zojuist in het mooi ste bomengroen veranderd, terwijl aan de tegenovergestelde kant van het immense plein de beroemde paarden van Marly hun marmeren schoonheid tegen een achtergrond van kastanjegroen tentoonsprei den. Een sprookje? Ja, om te zien. Een droom? Nee, het is echt, zo echt als u daar op het trottoirs van de Place de la Concorde staat. „Daar", zegt uw Prins, „wat zeg je ervan? Fantastisch?" „Eh, eh", antwoordt u ietwat verbouwererd. „Wist je dat de lichten aan zouden gaan? Op dit uur van de avond?" „Dit", zegt hij dan (een beetje mysterieus en een tikkeltje zelf ingenomen), „dit deze verlich ting is speciaal voor jou, een ver rassing". U grinnikt of schokschou dert een beetje ongelovig en be grijpt er niets van, niets meer al thans dan dat u grondig voor de mal wordt gehouden. U gelooft ge woon geen woord van wat uw Prins u zojuist heeft toevertrouwd, al is hij honderdmaal het type dat een dergelijke verrassing voor u over zou hebben als het mogelijk was. En toch sprak hy de waarheid: die verlichting was speciaal voor u en voor niemand anders. En om dat hij speciaal voor u was aange richt, wist de Prins precies op welk ogenblik de lichten zouden aanflitsen, en stond u, nietsver moedend op het juiste moment op het trottoir van het duistere, leven loze plein. Al wie immers wil kan (ter viering van een bijzondere gelegenheid of zomaar uit een gril) heel de Franse hoofdstad, van monument tot fon tein en van standbeeld tot gebouw, laten verlichten op welk uur van de avond hem dat het best zint- Dit ls een geheim dat niet leder een kent en de gemiddelde toerist vindt daarom dan ook niet zijn weg naar de Prefectuur van de Seine om daar achtenveertig uur van te voren de gewenste verlich ting te bestellen. „Inderdaad'geeft de klerk die ons daar te woord staat toe, deze service is niet alom bekend, maar een geheim is het zeker niet. Iedereen, zonder onderscheid kan er gebruik van maken en velen doen dat. Nee, namen kunnen we niet noemen, maar we hebben bij voorbeeld een sheik gehad die met zijn vele vrouwen en groot gevolg in Parijs was en bij die gelegen heid de hele stad ineens liet ver lichten. Maar dat is uiteraard een uitzondering. De meeste mensen vragen om één monument of één plein tegelykertijd". „Waarom deze service bestaat? Opdat iedereen de kans heeft onze stad verlicht te zien. Zoals u weet wordt Parijs de Lichtstad ge noemd en onze sendee draagt er toe bij die reputatie levend te hou den". De prys van de verlichting va rieert met het monument of ge bouw in kwestie. Verreweg het pryzigst is de Eiffeltoren: drie honderd meter licht voor een goede f 120 'dit ls per uur; de verlich tingen worden steeds voor een mi nimum van een uur berekend, al geniet u er misschien niet langer dan tien minuten van). Binnen het bereik van elke toerist daaren tegen ligt de goedkoopste Illumina tie van al die van Clemenceau's standbeeld op de Champs Elvsées voor de souvenirprys van f 3. Vier maal zoveel, en dus be- trekkeiyk voordelig, is de verlich ting van het Pantheon, in het hart van het Quartier Latin. Weliswaar worden op de enorme massa van het Pantheon by lange na niet zo veel watts verbruikt als op de goed verlichte Are de Triomphe, die dan ook voor f55 een veel duur dere propositie is. Terwyi de Prins die de verlichte Place de la Con corde aan uw voeten legde, voor die feëerieke attentie vier tientjes betaalde de prys van een etentje onder champagne of van een avond in de opera, en een schijntje voor een zo aparte en persoonlijke attentie waarmee de Prins zyn prinses gegarandeerd meer impo neert dan met dat etentje of die avond ln de opera, J.V. Aardappelen - bloemkool plak gebakken boterhamworst - yog hurt Aardappelpuree - komkommer/ rode koolsla - gebakken kaas boterham of warme sandwich met rookworst - rystepap Jachtschotel - sla - vanillevla Haringsla met bietjes - panne koeken Uitgebreide broodmaaltyd - an- dyviesla - chocoladevla Groentesoep - roggebrood (met kaas) - koffie Spaghetti/macaroni - spinazie - roerei - tweekleurenvla. De aspidistra die eens door zangeres Gracie Fields belachelijk werd gemaakt is in de Engelse huiskamer terugekeerd. Op de jaariykse bloemententoon stelling van Chelsea pronkt de aspi distra weer in zyn volle glorie te gen een moderne op-art achter grond. De aspidistra was eens een ge liefd ornament in de Britse huis kamer. Van het Victoriaanse tyd- perk tot aan het hoogtepunt van de carrière van Gracie Fields even voor de tweede wereldoorlog was de aspidistra een waar statussymbool. Toen zong Gracie van de „groot ste aspidistra in de wereld". Dat was het einde van de plant. De as pidistra raakte, belacheiyk ge maakt, steeds meer op de achter grond. Dat was een gevolg van het gelach over Gracie's liedje. Sinds dien deden vele huisvrouwen hun aspidistra's weg om in plaats daar van een klimplant, een rubberplant of een filodendron te kopen. Volgens de deskundigen is de nieuwe belangstelling voor de aspi distra gewekt door bloemschikkers. Een kweker kreeg zoveel vraag naar de bladen van de aspidistra, dat hy tenslotte wel moest zeggenhet spüt me maar ik kan u alleen de hele plant leveren. Het probleem van de kwekers was: waar halen we die aspidistra's vandaan? En geland had er geen meer. Een kweekster, mevrouw Marga ret Jones, gaf haar bedryfsleider opdracht op het vasteland van Europa naar aspidistra's te gaan zoeken. Hy vond wat mevrouw Jo nes nodig had in N e d e r 1 a n d. De Nederlanders bleken de aspidistra nimmer de rug te hebben toege keerd. Zodoende hadden zy de „grootste aspidistra van de we reld" Wie heeft niet, als hij in Pa rijs was, 's avonds genoten van de stadsverlichting? Wie heeft niet in de frisse avondlucht op de Butte Montmartre gestaan. achter of onder de schijnwer pers die de kolossale Sacré Coeur in 't wit zebten? Wie heeft niet op moede voeten de Champs Elysées afgewandeld om de verlichte Are de Triomphe.'de ruisende fontei nen van het Rond Point en de Place de la Concorde te zien. die in een taxi allemaal ,,veel te snel" voorbij zouden zijn ge weest. Een zomeravond in Pa rijs, als de stad is verlicht, is een feest. De Sacré Coeur in groot avondtoilet. Een particu- t lier vuurwerk in Parijs zou een kostbare luxe J zijn als het al te koop r was. Maar de Sacré j! Coeur in klein avondtoi- let, in het licht van de schijnwerpers, is een schouwspel dat ieder- een, in ruil voor klinken- de munt, speciaal kan la- ten aanrichten. t Het ls er echter niet elke zomer avond feest, alleen op dinsdag en het weekeinde. Pech voor hen die op een andere avond in Parys rondwandelen en het er donker der en duisterder vinden dan in menige stad die niet de bynaam Lichtstad heeft. Pech voor al die genen die niet weten dat het an ders kan, dat in die glorieuze stad Parys die zoveel te bieden heeft, zelfs sprookjes te koop zyn. En dit is het sprookje: U bent in Parys. Het is een onverlichte, door-de-weekse avond en het loopt tegen middernacht. En daar staat u, op de stoep van de Place de la Concorde, uw rug naar het Hotel Crillon gekeerd. U staart over het imposante plein, langs de fontei nen die niet spuiten, langs de obe lisk die in het halfduister naar de 'zwarte hemel wijst, langs de ouder wetse straatlantarens die een zie- keiyk licht door hun glazen kooitje gooien, langs de enorme standbeelden van Frankryks grote steden naar de onzichtbare Seine en de pikzwarte Assemblée daar achter. Het is donker, verlaten, triest. Voor het voedzame gedeelte kunt u gebruik maken van levensmidde len met een korte kooktyd, al zult u voor dat gemak natuuriyk wel extra moeten betalen. Ze zyn er in overvloed: vlugkokende ryst, gort. macaroni of spaghetti, peulvruch ten uit blik of pot, „patates frites", aardappelpuree uit een pakje, „kant en klare" vla, pap en zelfs complete maaltyden. Al deze geheel of ge- deelteiyk van te voren klaarge maakte produkten vragen wel om een frisse en vitamine C-ryke aan vulling met groente en fruit. De groente kunt u geven in de vorm van een slaatje en fruit als toetje. Melk of een melkprodukt mag in geen enkele maaltyd ontbreken. Er is pap, vla en niet te vergeten yoghurt. Mocht u helemaal geen moed hebben om een warm maal al is 't ook nóg zo eenvoudig te berei den, dan kunt u voor een keer een uitgebreide broodmaaltyd op tafel brengen. Vlees of vis, kaas of ei en groente of fruit mogen ook dan niet ont breken,' evenmin als een glas melk karnemelk of yoghurt. Een welge vulde broodmand met bruin- en witbrood en een kop soep uit pak of blik completeren uw maaltydje. Als u brood meeneemt voor on derweg, denk dan naast de tradi tionele broodbeleggingen als kaas en vleeswaren, óók eens aan een blaadje sla met plakjes tomaat, ra- dys, komkommer, wortel, appel of sterrekers. De sla voorkomt dat 't brood vochtig wordt. Hieronder vol gen tot slot enkele menuvoorbeel den. Zonnebril, handtas, schoenen, alles in op-art. Eerlijk gezegd begint al die zwart-witte blokken ons al weer een beetje de keel uit te hangen. De berk is weer diepgroen, de lijsterbes heeft uitbundig gebloeid, de tulpen zijn door de laatste voorjaarsstormen uiteengereten en nu is het dan bijna weer zomer. Ik heb nooit begrepen waarom het nieuwe jaar op 1 januari moet begin nen; een onmogelijke datum, want je hebt nooit het gevoel dat er dan werkelijk iets nieuws begint. Half juni zou logischer zyn, want dan ls de wereld echt nieuw: met veel ongespikkeld groen, met juiste de laatste vouwen uit de blaadjes gestreken, met een zon die zo-even door regenwater-engeltjes glim mend schoon is gewassen, met kin deren die byna weer een moei zaam schooljaar achter de rug heb ben. In juni zit je vol plannen en goede voornemens en yver en opti misme. Je ziet de vakantie naderen en juist die vakantie is zo'n prach tig begin voor wéér een jaar leven. Je kunt eindeiyk iets anders dra gen dan de eeuwige truitjes en wollen vesten, gevoerde schoenen en dikke mantels. Als herboren mens sta je voor de spiegel, je schrikt, je snelt naar de kapper, de modemagazynen, de cosmetica- winkel en de sport-detaillisten. Je lééft! Je bent nog steeds niet oud. En dat zal je de wereld nu eens even tonen! De wereld, die gedurende een eindeloze winter en een nog kou dere lente, een griezelig veraf en ontplofbaar ding leek, dringt zich plotseling aan je op. Groot en wyd en lokkend ligt zij voor je. Wat zal je nog langer thuis biyven en je zure plicht doen? Overal bloeien bloemen, wuiven bomen en staat het gras kniehoog. De bossen her bergen zoete verrassingenbessen en konyntjes en nieuwsgierige eek hoorns. De kampeerterreinen zyn afgestampt vol en verhogen weke- lyks de tarieven. Buiten hoor je weer zes talen door elkaar spreken. Je krijgt plotseling zin om naar Bulgarije te gaan, al weet je niet meer precies waar dat ligt en of het wel bereikbaar is. Je ontvangt aanzichtkaarteyi uit streken met een Franse klank, waar het al even groen en zonnig is als in je achtertuin. Ook thuis waait een nieuwe wind. Er worden minder platen gedraaid, maar des te meer hoor je over zwempresta- ties, laatste repetities en plannen voor de toekomst. Het styfselverbruik stygt zien derogen. Het elektriciteitsverbruik daalt belangryk. De maaltyden worden lichter en kleuriger. De sombere stamppot is vervangen door schotels met augurken, toma ten, radysjes en groene blaadjes, een feest voor het oog en een half uur later heb je wéér honger. Je hoort van allerlei mensen die gaan trouwen, en jonge moeders ver schonen met splinternieuwe kinde ren op straat. Maar ondanks al dat nieuwe, stralende, opgewekte om Je heen. ondanks de grote plannen en het heimwee naar verre stranden en nabije bossen, ondanks het gevoel dat je leven nu pas goed begint, zit je al midden in het jaar. Nie mand steekt voor deze nieuwe, feesteiyke wereld vuurwerk af, ol laat de klokken beieren, de scheepstoeters blazen of wensen je voor de komende maanden het al lerbeste toe. Niemand heeft het glas om de groene berk te eren, of brengt een toost uit op je geweldi ge plannen voor deze zomer. Het zakenleven rolt op eigen kracht vanzelf door, ook al zitten de ba zen aan de Rivièra om krachten op te doen voor de nieuwe grote in spanning van de nazomer. Het aanbreken van de zomer is nu een maal geen mylpaal omgeven door tradities. Het overkomt je gewoon. Jammer, want het zou bést leuk (W)ETENS WA ARD zyn om op een zoele avond in Juni oudjaar tevieren, de laatste spin- newebben van de winter uit je keel te spoelen en Je weer helemaal startklaar te maken voor de vol gende lange ruk. Waarom doen we zoiets nu juist diep in de winter, als alles kaal, grauw, koud en nat ls en er van vernieuwing alleen in theorie sprake is, maar je er zelf nog niets van te zien krygt? In Juni zou je een tuinfeest kunnen houden en met serpen tines over de schutting kunnen gooien en vuurpyien naar de sterrenhemel kunnen schieten en Je zoon met zijn eerste liefde onder de bloeiende rozestruiken kunnen installeren. Je zou lam pions kunnen ophangen aan het balkon en „Veel heil en zegen en een prettige vakantie" kun nen zeggen tegen de eveneens feestende buren. Maar neen, wy weten beter, wy vieren nieuw jaar ln kou en natte sneeuw en verveling. Want dat zyn we zo gewend. Er zit niets anders op: ik zal, op mijn dooie eentje en tot onmete- ïyke verbazing van alle omwonen den zelf een nieuwjaarsfeest, een begin-van-de-zomerfeest moeten organiseren. Om de kosten behoef ik het niet na te laten, want 31 december kan ik dan met een ge rust geweten overslaan. THEA BECKMAN Dit kan....maar voor de afwas zijn zjt ideaal! DDDDD ihttdothn, ftnpodipt pan Htdeman-Alm/lo Een dagje uit is heerlijk en nog fijner als er een goede maaltijd op volgt. De buitenlucht maakt immers extra hongerig. Maar u hebt wei nig zin om nog eens uren in de keuken te staan. Hoeft ook niet! Een gezellig, goed samengesteld en met zorg bereid maal kan ook in korte tyd op tafel staan. Zoals altijd zal ook nu vlees, vis, kaas of ei in de maal tyd moeten voorkomen. overpeinzing

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11