LEIDSCH DAGBLAD RAVAGE IN MUIDEN Boetes geelst in Tres-zaak Astronauten gestart voor Gemini-vlueht JAMIN Kruitfabriek explodeert voor derde maal tientallen licht gewonden9 miljoenenschade ..sr „WIJ ZIJN DAT DING BEU Nooit meer aardappelen schillen Stichting weigert loonpauze (9uc/ ^yïteuws Opgericht 1 maart 1880 VRIJDAG 3 JUNI 1968 No. 31883 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bR vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 „Het is een ramp", zei burgemeester W. Jongeneel, nadat hij gis termiddag de onbeschrijfelijke ravage had opgenomen in het idyllisch aan de Vecht gelegen oude stadje Muiden. Om kwart over vier vloog daar het trotyl-produktiebedrijf van de kruit fabriek Krijgsman in de lucht. net was alsof er een orkaan door het stadje raasde. Ruiten ver splinterden in vrijwel elk huis, een dicht bij de fabriek staand huis werd volledig verwoest, grote gaten werden in daken geslagen, forse stukken ijzer werden kilometers weggeslingerd en zelfs in het 6 a 7 km verder gelegen Weesp moesten ruiten het ontgelden. Wonderlijk genoeg eiste deze ramp geen levens. Wel enkele tientallen licht gewonden. Het meeste letsel werd veroorzaakt door rondvliegende glassplinters. Ooggetuigen vertelden, dat er een felle steekvlam uit de fabriek om hoog schoot, gevolgd door een pad destoelachtige rookpluim. Daarna hoorde men een daverende klap, kort daarop gevolgd door nog een aan tal kleine explosies. Aan de tegenwoordigheid van geest van een der bazen van de kruitfabriek, de heer De Rode, is het te danken dat de hevige ontploffing niet vyf doden heeft gekost. Vijf ar beiders waren namelijk vlak voor de ontploffing werkzaam in de trotyl- fabriek. De heer De Rode zag van buitenaf door de ruiten het begin van brand in de smeltkroes en commandeerde zijn mannen naar buiten. Nauwelijks had het zestal dekking gevonden in een sloot of het gebouw vloog in de lucht. Burgemeester Jongeneel zat op dat moment achter het bureau in zjin kamer in het raadhuis. Achter zijn rug sloegen de ruiten van de hoge ramen aan diggelen. Scherven en splinters vlogen hem om de oren. Maar de burgemeester bleef onge deerd- Dpor de explosie was een kleine brand ontstaan, die echter snel door de bedrijfsbrandweer kon worden gedwongen. De rijkspolitie werd van alle zijden gemobiliseerd, evenals de BB, de brandweer en het Rode Kruis. Sommige gewonden werden eerst naar het ziekenhuis gebracht, maar konden later naar huis terug keren. voornamelijk gepensioneerde kruit- werkers zijn zwaar getroffen. Direct na de explosie gaf de bur gemeester het personeel van de ge meentelij ke dienstverleningsbedr ij - ven opdracht glas te ruimen. Fa brieken gaven hun werknemers vrij om het opruimingswerk ter hand te Men begroot de schade, die de ex plosie in Muiden teweeg heeft ge bracht op minstens twee miljoen •fr De meeste huizen in de stad Muiden liepen schade op. De bewoners waren spoedig in de weer om voorlopige voorzie ningen te treffen. Vr Ben bungalow die op nog geen honderd meter van de ont ploffing stond, stortte voor grootste gedeelte in. gulden. Maar waarschijnlijk zal dit bedrag belangrijk hoger uitvallen, Vanavond komt de gemeenteraad in een spoedvergadering bijeen ei behandelt een motie, waarin op ver trek van de fabriek uit Muiden wordt aangedrongen. En ook de bevolking I deed gisteravond nog wat anders dan alleen het opvegen van de scherven en het timmeren van boardplaten voor de ruitloze ramen. Wij zjjn dat ding beu", zelden vijf- tien winkeliers en riepen een actic- comité in het leven, dat zich gaat I beijveren voor een zo spoedig moge- vertrek van de fabriek. Zii wil len ieder honderd gulden storten om kort geding tegen het kruitbe- drijf mogelijk te maken. Het is sinds het einde van de oor- g de derde maal dat er zich een hevige ontploffing by de kruitfa briek heeft voorgedaan. Eenmaal in toen er meer dan tien doden vielen en eenmaal in 1963, midden j de nacht. •e inwoners van Muiden maken zich ook zorgen over de terugbeta ling van de schade. De ravage die vorige explosie veroorzaakte, schfjnt in een aantal gevallen maar mondjesmaat vergoed te zijn. Ook moest men soms zeer lang op het geld wachten. Thans zegt burge meester Jongeneel: „De bevolking kan erop rekenen dat alles zal wor den vergoed- De verzekering dat wordt wel een moeilijke zaak. Deze schade kan niet worden geclaimd, want zij staat in geen enkele polis". Er is in Muiden niemand te vin den, die kan zeggen, dat hij schade- Angst De kruitfabriek in Muiden is voor de helft staatsbezit. In de trotylfa- briek produceert men o.m patronen voor seismisch onderzoek. De burge meester meent, dat de schadevergoe ding geen zaak van de gemeente is. Zouden er evenwel moeilijkheden komen dan zal de gemeenteraad zonder twijfel bereid zijn bij te I springen. „Maar de mensen zelf moeter niet langer in een sfeer van latente angst leven in Muiden. Dat gaat echt niet j langer", meent burgemeester Jonge- neel. vry CALS ONTVING PROVOLEIDER Premier Cals heeft gistermiddag de 24-jarige Amsterdamse student in de letteren Bernhard de Vries ontvangen. De heer De Vries werd deze week, als lijsttrekker van de provolüst, tot lid van de Am sterdamse gemeenteraad gekozen. Het onderhoud duurde een uur. Velen mede-schuldig (Van i speciale verslaggever) Hedenmiddag om 14.39 uur Nederlandse tijd zijn de Ameri kaanse ruimtevaarders Stafford en Cernan van Kaap Kennedy gestart voor een driedaagse vlucht in de Gemini IX. Na tweemaal uitstel van de vlucht op 17 mei en 1 juni j.l. verliep de Vernield Het dichtbij de kruitfabriek staan de huis van de hoofdopzichter werd volledig vernield en ook huizen van WEERBERICHT Droog weer De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond droog weer met nu en dan opklaringen. Matige, aan de kust later af en toe krachtige zuidweste lijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 4 JUNI Zon op: 4.24 uur; onder: 20.53 uur. Maan op: 22.43 uur; onder: 4.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.39 en 16.06 uur, laagwater te 11.56 uur. Dit nummer bestaat uit 26 pagina's start thans feilloos in het korte tijdsbestek van zes minuten, die gunstig waren om in de ruimte de woensdag gelanceerde doel- raket Atda te ontmoeten. Deze doelraket passeerde Kaap Ken nedy op 300 km hoogte in zijn 29ste omwenteling om de aarde, toen de Titan-raket met de Ge- mini-capsule het startplatform verliet. Het ligt in de bedoeling, dat de ruimtevaarders hedenavond na een Jacht door de ruimte een ontmoeting met de Atda-raket tot stand brengen. Of deze raket geënterd zal worden hangt er van af, of de beschermende kap op deze doelraket na de lancering volgens plan is weggeworpen. Er be staat daarover twijfel. Waarschijnlijk u het to gevaarlijk voor de ruimte vaarder Cernan om deze kap tijdens f-'jn ruimtewandeling met de hand te verwijderen, wanneer dit niet automatisch blijkt te zijn gebeurd. Voor Cernan staat een bijzon der belangwekkend experiment op het programma tjjdens de drie da gen durende vlucht. Hij maakt na melijk een ruimtewandeling van twee en een half uur, waarbij hij in de buurt van de Geminicapsule ander half maal om de aarde zal vliegen Cernan begint zyn wandeling van tweeeneenhalf uur rond de aarde wanneer ongeveer eenentwintig uur van de vlucht erop zitten. Hij zal de derde mens zijn die de bescher ming van zijn ruimtecabine verlaat. De Russische ruimtevaarder Leonow maakte op 18 maart 1965 een „uit stapje vanuit de Woschod-II. de .Amerikaan Edward White bleef in juni vorig jaar twintig minutpn bui ten de Gemini-IV. Een tijdlang zal Cernan de eerste echte menselijke satelliet zijn, nj. wanneer hij een aan de achterzijde van de Gemini-cabine bevestig de „ransel" (bijgenaamd de „vliegen de stoel") zal hebben aangebonden aie hem van zuustof voorziet en hem in staat stelt zich onafhankelijk voort te bewegen zover een dunne, bijna veertig meter lange nylonka bel toelaat. De officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank, mr. R. W. II. Pitlo, heeft vanochtend na een re quisitoir van één uur tegen alle zeven verdachten in de Tres-zaak de ten lasten leggingen bewezen geacht. De verdachten moesten zich gis teren en vandaag voor de Utrechtse rechtbank verantwoorden voor het feit, dat de 19-jarige student jhr. David Rutgers van Rozenburg tij dens zijn installatie stikte in de roetkap en een andere student, de 20-jarige André baron van Heem stra ernstige vergiftigingsverschijn selen opliep. Wegens mishandeling, de dood ten gevolge hebbende, eiste hy tegen drie verdachten een boete van twee duizend gulden elk of tweehonderd dagen hechtenis. Wegens mishande ling tegen drie andere verdachten eiste hy twee maanden voorwaarde- luke gevangenisstraf, plus tweedui zend gulden boete of tweehonderd dagen hechtenis en tegen de zeven de verdachte tenslotte eiste de offi cier wegens mishandeling duizend gulden of honderd dagen hechtenis. „Ik heb met opzet hoge boetes gevraagd omdat ik hoop, dat de oudere Tres-leden, de verdachten voor een groot deel zullen helpen", aldus mr. Pitlo. „Per slot van reke ning zyn zy moreel mede-schuldig". De officier van Justitie sprak in zyn requisitoir van een heilloze en pyniyke zaak. „De juridische leek roept altyd om wraak of doofpot", aldus de officier, Toch motoren van Rolls-Royce voor F okker-Friendship? (Van onze Amsterdamse correspondent) Nu het nieuwe Indonesische bewind de confrontatie-politiek tegenover Maleisië heeft beëindigd, verwacht men bij Fokker binnenkort officieel bericht uit Londen, dat het verbod tot de levering van Rolls-Royce motoren en andere onderdelen voor door In donesië bestelde Friendships is opge heven. Het is de bedoeling, dat Fokker aan Indonesië 21 Friendships gaat leve ren. Deze zullen in Nederland worden gebouwd. Daarnaast heeft Fokker contracten met Indonesië afgesloten voor uitgebreide technische hulp bij het inrichten van een Indonesische vliegtuigfabriek. Het verbod van de Engelse regering werd eind vorig jaar na het sluiten van de contracten in die zei dat de jurist tot taak heeft het juiste midden te vinden. Die taak heeft ook de rechtbank in deze zaak met de zeven verdachten „Een niet eenvoudige taak. omdat velen, die mede schuldig zyn aan de gang van zaken, ongrijpbaar zyn". Ben van de maan-foto's, die de Su rveyor gisteren met een 600-lijnensysteem uitzond. Rechts op de voorgrond een brok steen van dertig centimeter lang. links boven een kratertje van drie meter doorsnee op acht of negen meter afstand van de Surveyor. De lichte vlek daar naast is een vertekening in het beeld, niet een verschijnsel op het maanoppervlak. Laag peil „Het is een droevige waarheid, dat de ontgroening van studenten ner gens ter wereld plaats heeft, behalve ir Nederland, zo zei mr. Pitlo Wat bij Tres is gebeurd is van een ont stellende platvloersheid en grofheid. Het getuigt van een laag peil en van een geesteiyke onvolgroeidheid en goorheid die men van mensen die geroepen zijn om een voorbeeld te stellen, niet mag verwachten". „Met welk recht zouden wy een dronken man, die een ander een k'ap geeft mogen veroordelen, als wy deze praktyken toelaten?", riep de officier uit. „Wat in deze zaak aan de kaak moet worden gesteld is het systeem, dat werd gedekt door Tres-leden van veertig jaar en ouder, me: die vooraanstaande posities bekleden en wier fatsoen en eruditie een veau hadden doen verwachten dat zy deze praktyken een halt zouden toeroepen", aldus mr. Pitlo. Vervolg op pag. 2 Advertentie) Eindelijk is men er een aardappelschilmachine te ver vaardigen voor huishoudelijk gebruik. Dus: NOOIT meer zelf aardappelen schillen, worteltjes schrappen, De MOULINEX-TOMADO schrap- machine doet het nu. En snel 2 3 minuten is het anders zo vuile en tijdrovende werk gedaan. De schrapmachine spaart tijd en handeni En geen extra was: rasp- r,rommel en raspplaat zijn gemakke lijk schoon te maken. Even afspoelen dat is alles. Tomado-Moulinex schrapmachine (2 kg) f 98,50 (3 kg) f115,50 Wobu/ette f399,- GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 - Leiden (Van onze parlementaire redactie) Het georganiseerde bedrijfsleven heeft vandaag zün veto uitgesproken over de beslissing van de regering om een loonpauze in te stellen, waarin slechts plaats zou zyn voor loonsver hogingen van 7 procent. In een brief aan het College van Rijksbemidde laars heeft de Stichting van de Ar beid vanmiddag de regering aangera den met het loonpolitieke systeem te rug te keren naar de situatie van en kele jaren geleden, toen elke C.A.O. afzonderlijk merd getoetst door het College van Rijksbemiddelaars met inachtneming van de adviezen van de Stichting van de Arbeid. De brief van de Stichting is van middag door de heren Bosma (werk gevers-voorzitter) en Kloos (werk nemers-voorzitter) aangeboden aan mr. Biesheuvel, die bij afwezigheid van dr. Veldkamp tydeiyk de porte feuille van Sociale Zaken beheert. Waarnemers verwachtten vanmid dag, dat de regering conform de raad van de Stichting van de Arbeid van daag nog zal besluiten om het Col lege van Ryksbemiddelaars de toet sing van ingediende c.a.o.'s op te dra gen, met de verplichting dat over elk contract het advies van de looncom- missie van de Stichting van de Ar beid zal worden ingewonnen. voor het examen niet duur we! heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van S 2 Juni 1866: '<V Te Parijs is op een open- bare verkooping een kersepit verkocht voor 920 francs. Op die pit was een bas-relief ge- sneden. Te Witchford in Engeland 't had een kind een knoop in- g geslikt. De knoop bleef in keel zitten en het kind kon j slechts voedsel bekomen door 1 de gaatjes van de knoop; het kind vermagerde, en men zag j den dood tegemoet, toen het wicht een stukje brood mach- tig werd, zich daarop op j nieuw verslikte en door het veroorzaakte hoesten den knoop uitwierp.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1