'Mts. Voortaan voordek wassen in UW TROMMELWASMACHINE nu in PLASTIC ZAKmet f285 voordeel a—i phtverfriss6' "oor de 24S Britse troepen blijven nog in zuidoost-Azië /tA* i Mi** ill Zeeliedenstaking zal nog drie weken duren Zeven rès-leden voor de rechtbank Te k«©p ONE HOUR CLEANING SERVI FILIAALHOUDSTEI *®jgi TREK AAN 'T KOORDJE... Einde confrontatie in zicht LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 2 JUNI 1966 (Van Londense correspondent) Het nabjje einde van de Indone sische confrontatie jegens Maleisië betekent voor het zo benarde Enge land uiteraard een bemoedigende ontwikkeling. Er heerst voldoening dat het ijzeren Britse geduld en de grote financiële offers tenslotte be loond zijn, al waren misschien andere factoren beslissend, zoals Singapore's breuk met Maleisië cn de politieke gebeurtenissen in Indonesië De confrontatie kost Engeland, dat als bondgenoot Maleisië bijstaat, een bedrag van 2% miljard gulden per jaar. Voor het eerst ligt dan ook een drastische defensiebezuiniging in het verschiet. Londen beseft overigens dat tussen Maleisië en Indonesië nog slechts in beginsel overeenstemming is bereikt, die nog door beide regeringen moet worden bekrachtigd. Wegens de wis pelturigheid van Djakarta hoedt men zich hier voor al te vroegtijdige juichkreten omdat duidelijk is dat er nog heel wat dingen moeten gebeu ren voor de confrontatie definitief van de baan is. De nieuwe Indone sische constellatie geeft echter reden tot optimisme. Dit neemt niet weg dat de Britse troepen nog geruime tyd, misschien wel twee jaar, op Borneo zullen moe ten blijven, hoewel hun totale aan tal van 50.000 man wellicht geleide lijk zal kunnen worden verminderd. Ondanks de agitatie van Labours lin kervleugel, die aandringt op algehele terugtrekking van de Britse militaire macht ten oosten van Suez, denkt de Britse regering er niet aan in zuid-Azië plotseling een vacuum te scheppen. Er is dan ook geen reden voor de bezorgdheid van Australië op dit punt. naar Australië uitwijken. Maar de Britten hebben hun idee, nog langer als hoofdmacht te fungeren, opgege ven. Zij zien zichzelf, naast de Verenigde Staten, als hulpagent van politie, vooral ter geruststelling van het gemenebest. De Britse regering streeft met alle kracht naar eenheid tussen Koeala Loempoer en Singapore, in de eerste plaats om een nieuwe, gevaarlijker confrontatie tussen Maleisiërs en Chinezen te voorkomen. Daarnaast wil Londen samen met de V.S. een inwendige stabiliteit in Azië helpen scheppen, waarbij de Aziaten op den duur zelf voor een machtsevenwicht met het communisme zullen moeten zorgdragen. Militaire maatregelen van 't Westen vormen hierbij slechts een noodverband. De werkelijke op lossing ligt op het gebied van zo snel mogelijke sociaal-economische 'ooruitgang. ;v - ƒ-.■*. i Bedreiging Londen houdt vast aan het kortge leden in het Britse defensie-witboek uiteengezette standpunt, dat in de eerstvolgende tien jaar het verre oos ten en zuid-Azië de grootste bedrei ging voor de vrede vormen. Enge land is daarom vastbesloten te zor gen voor Britse militaire „aanwezig heid" in dat gebied. Zodra Singapo re de Engelsen kwijt wil, zullen zij De strafkamer van de Utrecht se rechtbank heeft vanmorgen een begin gemaakt met de be handeling van de zogenaamde roetkap-affaire, het noodlottige ontgroeningsvoorval van het stu dentengenootschap Trés. dat op 10 april van het vorige jaar het leven kostte aan de 19-jarige stu dent jhr. David Rutgers van Ro zenburg. De officier van Justitie, mr. R. W. II. Pitlo, heeft zeven ver dachten gedagvaard, allen leden van Trés. De zittingszaal van de recht bank was nauwelijks berekend op een zo groot aantal verdachten. Van de zeven jonge mannen, die zich wegens mishandeling moeten verantwoorden, is er één thans in militaire dienst, één is er juist uitgekomen en drie studeren nog. Voorts staan terecht een jurist bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat en een ad vocaat en procureur in Rotterdam. Met instemming van de verde- diger, mr. J. E. B. van Julsingha, besloot de rechtbank de behandeling van de zeven zaken te vereenvoudi gen door de verklaringen van de 15 getuigen voor alle zaken te doen gel den. De eerste verdachte verklaarde „Zelf heb ik het nooit benauwd ge had, toen ik destijds werd ingewijd en de roetkap op het hoofd kreeg. Het is natuurlijk vervelend, omdat je je onzeker voelt en niet kunt zien, maar ik heb nooit gehoord, dat iemand het benauwd heeft gehad". Desgevraagd zei hij wel, dat hy sinds de dood .van zijn vriend heel anders tegenover het roetkap- ritueel staat. Trés is een vriendenkring van stu derenden en afgestudeerden. De stu denten, waarvan er jaarlijks slechts drie als lid worden toegelaten, vor men dus een minderheid. President mr. B. van dei' Werk vroeg zich daarom af of de ontgroening nog wel als een studentenaangelegenheid is te beschouwen. Dragen de oudere Très-leden eigenlijk niet een grote ver an t woordelij kheid Ja, gaf een afgestudeerde verdach te-... e student moest te voren toe stemming geven om met zich „te la ten omsollen", zoals de president het uitdrukte. Maar het inwijdings-ri- tueel was geheim en de officier van Justitie stelde daarom, dat er toch een element van gedwongenheid in school, want hoe kan men toestem ming geven voor dingen die men niet kent? In de loop van de ochtendzitting liet de president de verdachten een voor een binnenkomen om hem te onderwerpen aan de zelfde vragen: Is het de bedoeling van de roetkap om benauwdheid te veroorzaken. Wordt de aspirant-leden te voren toestemming gevraagd? Welke invloed hebben de oudere Très-leden op de inwijdingsgebeurte nissen? De verklaringen waren vrijwel ge lijk luidend. De verdachten hebben dan ook een jaar de tijd gehad om zich op deze zitting voor te bereiden. Er zullen ongetwijfeld vele gesprek ken zijn geweest over het inwijdings ritueel. De Très-zaak trok vorig jaar grote belangstelling. Hoe tragisch het ge beuren ook is geweest, in feiten gaat het hier om eenvoudig misdrijf als althans van een misdrijf kan worden gesproken. Dat de Utrechtse recht bank 2 dagen voor de behandeling heeft uitgetrokken, is omdat er dui delijk naar wordt gestreefd, de roet kap-affaire tot op de bodem uit te zoeken. (Zitting duurt voort). ie r,en [ede uitslaande brand heeft gisteravond de gehele kap van de uit het begin van de vijf tiende eeuw stammende St.- Olofskapel in de oude binnen stad van Amsterdam verwoest. Met vijftig man personeel ging de brandweer het vuur in dit cul tuurmonument te lijf en slaagde er na ruim een uur in de vlam men meester te worden. Over de oorzaak van de brand in deze kapel, die het laatste jaar leeg stond, tast men in het duis ter. Het vuur is ontstaan in een gedeelte van de kap, recht boven een werksteiger, die opgericht was in verband met restauratie werkzaamheden. (Van onze Londense correspondent) Hoewel de commissie, die een on derzoek zal instellen naar de lonen er arbeidsvoorwaarden in de Britse koopvaardij, gisteren haar taak is begonnen, wordt verwacht dat de zeeliedenstaking Dog drie weken zal Dit betekent dat de werkgelegen heid van duizenden in gevaar zal komen, want deze staking lijkt op een schroef die langzaam aange draaid wordt. Naarmate er meer schepen in de thuishavens voor an ker gaan, neemt haar invloed toe. Vooral het toeristenverkeer, speci aal op de Schotse eilanden, is ern stig getroffen. Op de Orkneys en Shetlands hopen zich 2 miljoen eie ren en vele tonnen boter en kaas voor de export naar andere Britse streken op en ook de afzet van be vroren vis wordt bedreigd. Duizen den automobilisten worden op dit moment al geconfronteerd met een benzinetekort. Ofschoon er officieel nota wordt genomen van de grieven van de zeelieden, is de vakbond, nu deze zover is gegaan, niet bereid de sta king reeds in dit stadium op te hef fen. Maar gehoopt wordt dat de ge uite dreigementen in elk geval niet ten uitvoer zullen worden gebracht. Zo is er sprake van een via de in ternationale tr ansportarbeidersf ede - ratie te organiseren actie van de buitenlandse vakbonden, die wan neer het resultaat van het officiële onderzoek ongunstig voor de zeelie den-unie mocht uitvallen, verzocht zouden worden alle Britse schepen besmet te verklaren. Tegelijkertijd zou dan een oproep tot de haven arbeiders en vrachtwagenchaffeurs worden gericht om geen buitenland ladingen, met uitzondering van voedsel, aan te raken. Er wordt op gerekend dat de missie eind volgende week over de meest dringende kwesties een tus sentijds rapport zal uitbrengen. Maar de bond schijnt het resultaat te willen afwachten van het eind rapport. Ook de grote Engelse ha venstaking van vele jaren geleden eindigde na het rapport van een commissie van onderzoek. is;? Compromis? Zoals in b\jna alle conflicten zal ongetwijfeld ook in dit geval waarin de minimumeis van de zee- liedenbond de ogenblikkelijke invoe ring is van een 40-uren-week, als grondslag voor de overwerkbereke- ning een compromis worden be reikt. De vakbond acht het echter on aanvaardbaar indien de commissie van onderzoek zou worden gebruikt e'.s instument van de Engelse prij zen- en inkomenpolitiek. Een gunstig teken is dat de werk gevers en de vakbond zich tot me dewerking bereid hebben verklaard, maar geen der partijen is verplicht ae aanbevelingen van de commissie te aanvaarden- Gehoopt wordt ech ter dat voor beide het nationaal be lang zoveel gewicht in de schaal zal werpen, dat de impasse wordt door broken. Het onderzoek zal vooral worden gericht op de vraag waarom, indien de bewerking van de zeelieden juist is, de condities waaronder zij moe ten werken zo veel slechter zijn als die op de handelsvloten van andere westeuropese landen. De Britse zeelieden dringen voor al ook aan op wijziging van de vaak absurde, uit de vorige eeuw stam mende arbeidsreglementen voor de koopvaardij. WOONHUIS met schuur en erf aan de Brouwerstraat te Rijnsburg. Direct te aanvaarden. Inlichtingen Makelaarskantoor W. de Leeuw Rijnsburgerweg 100 - RIJNSBURG - Telefoon 3413 vraagt Aanmelding: BREESTRAAT 128, LEIDEN. 'f ''Sert Hygiënist1' verdrijft alle O J'9ewenste gei"4" EN DE LUCHT IN UW W.C. IS WEER HEERLIJK FRIS! Onmisbaar en super-hygiënisch. Tolet Air met spuit-automaat is het moderne beleefdheidsgebaartegen- over gezin en gasten. Gemakkelijk te bevestigen. In handige spuitbus 2.75. TIJDELIJK: met gratis trekautomaat UIT HET VERTROUWDE ERDAL-HUIS

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4