Tien burgers in militaire raad van Zuid-Vietnam PREMIE SPAARPLAN IVOROL Effectenbeurs tegen fiscale verzwaring Diplomatiek incident Fr ankri j k - Span j e na het Mystère- mysterie? Sparen in obligaties of aandelen? Nu extra aantrekkelijk, want... elk jaar legt het Rijk er 20% premie bij. Conservatief Ralaguer neemt voorsprong ^4 PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 2 JUNI IS» BEKENDMAKING VAN PREMIER KY Premier Ky van Zuid-Vietnam heeft gisteren bekendgemaakt, dat de Zuidvietnamese militaire raad van tien leden uitgebreid zal worden met tien vertegenwoordigers van massaorganisaties, gods dienstige groeperingen en politieke partijen. Ingewikkeld Dit uitgebreide directoraat zal een „raad van het volk en de strijd krachten" benoemen om het tegen woordige oorlogskabinet terzijde te, staan tot de algemene verkiezingen die op 11 september gehouden zul len worden. Deze ingewikkelde manier van doen is eigen aan de politiek van Vietnam, waar een machtsstrijd ge voerd wordt tussen verschillende partijen, godsdiensten en de splin tergroepen en sekten van elk. Deze overeenkomst is een goed te ken, maar de extremistische boed dhistische elementen blijven een vaar opleveren. Terwijl de tekst van het communiqué door luidsprekers in het Boeddhistisch Instituut galmde, overgoten 20 nonnen en monniken zich met benzine om zich in brand te steken. Andere boeddhisten belet ten hen dit. Voor het Instituut staken tierende Jongelui een afbeelding van John son in brand. Het is maar al te dui delijk dat het de meer gematigde elementen onder de boeddhisten gro te moeite zal kosten deze fanatici in bedwang te houden. Nieuw wapen De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren bekendgemaakt dat er ge bruik is gemaakt van een nieuwe ge- Provo's demonstreren voor huis van bewaring Enkele honderden provo's en aan hangers hebben gisteravond met hun pas gekozen raadslid Bernard de Vries in hun midden bij het huis van bewaring aan de Amstelveense- weg in Amsterdam gedemonstreerd tegen de gevangenhouding van een van hun andere voormannen. Deze zit een straf van 3 maanden uit, Evenals het afgelopen weekeinde wierpen de provo's een aantal rook bommen. Het verkeer werd door de demonstratie ongeveer twee uur na geheel lamgelegd. De politie ver richte twee arrestaties. Nummer twee op de lyst provo mevrouw L Don- ner-Van de Weetering en een came raman van de N.T.S. werden aange houden, omdat zij geen gevolg gaven aan 'n bevel zich uit een volksop loop te verwijderen. De politie moest tijdens de ongeregeldheden twee keer van de wapenstok gebruik maken. Bernard de Vries kreeg gelegen heid aan de poort van het huis van bewaring een brief af te geven, waar in de gevangene werd meegedeeld dat er een provo in de raad was ge kozen. heime bom om communistisch lucht afweergeschut het zwijgen op te leg gen bij de aanval op de Jen-baai in Noord-Vietnam. Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta Achttien vluchten zijn onderno men naar de baai, die 128 km ten noordwesten van Hanoi ligt. Over de aard van het nieuwe wapen is verder niets bekend gemaakt- Bij de aanval zijn 72 pakhuizen vernietigd en 44 andere beschadigd. Het terrein was één vlammenzee toen de Amerikanen zich terugtrok ken. Drie Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten. De bemanning van twee vliegtuigen wordt vermist. De luchtmacht heeft het aantal vlieg tuigen dat heeft deelgenomen aan de aanvallen op de baai niet bekend gemaakt, maar alleen gezegd dat er meer vliegtuigen aan hebben deel genomen dan aan enig vroegere luchtaanval. Verwacht mag worden dat de heffing van een vermogenswinst belasting zal leiden tot een verstarring van vraag en aanbod op de kapitaalmarkt. De koersontwikkeling zal daardoor nadelig worden beïnvloed, en de verbreiding van het effectenbezit in brede lagen van de bevolking een illusie blijven. Tot deze uitspraak komt het bestuur van de Vereeniging voor den effectenhandel in het thans verschenen jaarverslag over 1965. Mede als gevolg van de snel voort schrijdende inflatie, zegt het verslag, is de beurs thans in een fase van on zekerheid beland, waarin de belang stelling voor de handel in effecten de effectenbelegging duidelijk tanen de is. Het bestuur vraagt zich af, wat het nut kan zijn van een hef fing op vermogenswinsten bij verkoop van effecten, indien de koersbeweging al geruime tijd neerwaarts is gericht. Bovendien houdt een zodanige hef fing een volledige miskenning in van de functie van de openbare kapitaal markt. De stijging van de rentevoet heeft, volgens het verslag, tot een verdere daling geleid van de koersen van vas te rente dragende waarden. Men moet teruggaan tot het begin van de Jaren 20 van deze eeuw, toen onder crisisomstandigheden een aantal le ningen van eenzelfde of hoger rente- type als in 1965 werd uitgegeven. Er schijnt weinig aanleiding te be staan om op korte termijn een be langrijke verruiming van de kapitaal markt te verwachten. Vooralsnog zijn ook geen indicaties die er op wy- dat een daling van de rente mag worden verwacht. Veeleer moet reke ning worden gehouden met een handhaven van de rente op een voor Nederland relatief hoog niveau. De verhoging der fiscale lasten (verhoging der dividendbelasting van 15 tot 25%) is een duidelijk nadeel de Amsterdamse beurs. Door de afstoting van het bezit van buiten landse beleggers wordt de basis van de beurshandel versmald, zulks te vens ten nadele van die ondernemin gen, die via het beursapparaat kapi taalmarktmiddelen willen aantrekken door emissies. (Van onze Parijse correspondent) het schandaal-Ben Barka op de hel ling werd geplaatst, binnenkort ook Het zesvoudige mysterie van de Franse Mystère-straaljagers, die vrijdag in Spanje zijn verongelukt nadat hun piloten zichzelf per pa rachute in veiligheid hadden ge bracht, dreigt in een diplomatiek in cident tussen beide landen te ont aarden. Nadat de Spaanse kranten ironisch over de heldhaftigheid der Franse bemanningen hadden uitge weid, heeft het semi-officiële week blad l'a, dat door de regering in Ma drid graag als officieuze spreektrom pet gebruikt wordt, nu met zoveel woorden geëist, dat Parijs eindelijk eens met een heldere en logische uit legging voor de dag zal komen om alle verdenkingen die op Frankrijk rusten te kunnen opheffen. In welke richting die verdenkingen precies gaan is voorlopig niet duide lijk, al heeft men dan ook al wel de veronderstelling geopperd, dat de Franse piloten een geheime opdracht moesten volbrengen om Amerikaanse militaire bases in Spanje te fotogra feren. Die hypothese lijkt echter wat vergezocht, ofschoon ook het Franse ministerie van Oorlog zich weinig moeite geeft de aansprakelijkheid van de piloten te ontkennen of te bagatelliseren. Wel wordt, in afwach ting van het volledige rapport, dat thans op last van de minister door twee enquête-commissies wordt op gesteld, de mogelijkheid opengelaten vaD een defect aan de Spaanse ra dio-verbindingen tussen de vliegtui gen en de basis, waardoor de Franse piloten misschien in paniek kunnen zijn geraakt. Militaire piloten zou den echter over zenuwen moeten be schikken, die tegen een stootje kun nen en in Parijs geeft men ian ook ruiterlijk toe dat het prestige van d© Franse luchtmacht bij dit even mys terieuze als kostbare incident tot dusver beslist niets heeft gewonnen. Het wordt in Parijs dan ook niet uitgesloten geacht, dat naar het voor beeld van het politieapparaat dat na het oppercommando van de militaire luchtmacht aan een ingrijpende re organisatie zal worden onderworpen. Ton voor nascholing van artsen Gift van farmaceutisch bedrijf Vanmorgen heeft de staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volksge zondheid dr. A. J. H. Bartels, symbolische handeling bij de opening van de nieuwe bedrijfsruimten van de farmaceutische fabriek van Merck Sharp en Dohme Nederland N.V. in Haarlem aan dr. M. W. Jongsma cheque overhandigd van f 100.000 be stemd voor het nascholingswerk artsen. Dr. Jongsma is voorzitter de landelijke artsen cursuscommissie van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde en geneesheer-directeur van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Dr. Bartels zeide, dat het be drijf hiermee tot uiting brengt de be tekenis, die het hecht aan een maxi male deskundigheid in de medische beroepsuitoefening, die er mede toe zal bijdragen dat de vruchten van de activiteit van het bedrijf als farma ceutisch bedrijf, de geneesmiddelen, op zo verantwoord mogelijke wijze worden gebruikt. Juist op dit gebied bestaat er be hoefte aan een voortdurende her oriëntatie om de nieuwe mogelijkhe den in de therapie in te passen in het bestaande stramien. De landelijke artsencursuscommissie van de Kon. Ned. MiJ tot bev. der Geneeskunde is reeds geruime tijd bezig aan de voor bereiding van de oprichting van een instituut of stichting met als doel stelling het organiseren van voortge zet medisch onderwys. Het bestuur heeft derhalve reden om, in het belang van het Instand houden der Amsterdamse effecten beurs als internationaal financieel centrum, ernstige bedenkingen te hebben tegen de fiscale verzwaring. Eerder moet gestreefd worden naar een stabilisatie der verhoudingen en een terugkeer van het vertrouwen der beleggers. Prof. Muntendam: „Meer diensten bij ziekenfondsen" „Tal van dienstverleningen van preventief-geneeskundige aard, voor namelijk liggend in de Individuele sfeer van mens en gezin, moeten bin nen de actie-radlus van het zieken fonds getrokken worden". Tot deze conclusie kwam prof. dr. P. Muntendam vanochtend in een voordracht over „de preventie in het ziekenfonds van morgen", die hfj hield op de algemene vergadering de Centrale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen in Utrecht, Prof. Muntendam meent dan ook, dat de hulp van de wykverpleegster zo spoedig mogeiyk als onderdeel vax de geneeskundige zorg door de huis arts in het verstrekkingenpakket vai de ziekenfondsen moet worden opge nomen. De kruisverenigingen kunnen hier evenals by de kraamzorg een rol biy ven spelen, maar zyns inziens mag deze hulp niet meer afhankeiyk zyn van een individueel lidmaatschap van een vereniging. Hetzelfde geldt vol gens hem voor de preventieve hulp van de wijkverpleegster: huisbezoek by tuberculosepatiënten, kinderhy- giëne, zorg- en nazorg voor kanker en diabetespatiënten en gezinsvoor lichting. Belangrijker nog dan de preven tieve taak van de wij kverpleegster noemde hy de uitbreiding van het verstrekkingenpakket met de preven tief geneeskundige hulp van de huis arts. Hierbij dacht hy onder meer aan regelmatige controle van zuige lingen en kleuters en aan de geboor teregeling. Wat dit laatste betreft: „de pil" is nog niet voor ziekenfonds rekening te krijgen, maar men be raadt zich erover, het voorschrijven voor rekening van het fonds mogeiyk te maken, als voorkoming van zwan gerschap is aangewezen wegens ern stige ziekte van de vrouw. Een groot nationaal plan gaat het beleggen van uw spaar gelden stimuleren.het Premie Spaarplan. Het Rijk geeft u hiermede daadwerkelijke steun om tot waardevol bezit te komen. Jaarlijks kunnen u en uw vrouw f 100, aan premie krijgen. Ho«? Door middel van effectenbewljzen kunnen u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Hoeveel? Over besparingen van maximaal f 500, jaarlijks, in de vorm van aankopen (obligaties, aan delen en andere effecten), betaalt het Rijk u en uw vrouwna vier volle kalenderjaren een belasting vrije spaarpremie van 20%, dus max. f 100,2). Een voorbeeld Als u dit jaar f 500,aan ef- fectenbewij2en koopt, en deze omzet in effecten, dan ontvangt u in 1971 de spaarpremie van f 100,-. De aankopen mogen natuurlijk ook voor een lager bedrag gedaan worden, de spaarpremie is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar door aankoop van één of enkele "stukken" de spaarpremie verdienen. Doordat u ook nog de gebruikelijke dividenden en rentes ontvangt, groeit uw bezit in de loop der jaren sneller. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande Jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Banken, commissionairs in effec ten, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisen- banken, Hypotheekbanken. Vraag de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Presidentiële verkiezingen in Dominicaanse republiek Volgens de eerste uitslagen van de presidentiële verkiezingen in de Do minicaanse Républiek heeft de con servatieve kandidaat Joaquin Bala- guer een voorsprong genomen op de voormalige president van hert land en leider van de revolutionaire party, Juan Bosch. De laatste, die zyn post destyds in democratische verkiezin gen veroverde, werd in septem ber-1963 door militairen afgezet na zeven maanden aan het bewind te zyn geweest. Iets meer dan een miljoen inwo ners zyn kiesgerechtigd. Ook wordt gekozen voor alle zetels in beide hui zen van het Congres en voor alle ge meen teiyke posten. Enige opschudding ontstond in San Domingo, de hoofdstad van de Dominicaanse Republiek, toen de conservatieve kandidaat Balaguer zyn stem kwam uitbrengen. Er was zoveel gedrang van aanhangers, ver slaggevers en fotografen dat Balaguer in verwarring raakte en zyn stem biljet per ongeluk in de prullen bak wierp. Toen iemand hem op zyn vergissing wees, haastte hij zich de prullenmand te doorzoeken, maar hy kon zyn envelop niet meer vin den. Hy vroeg een tweede stembiljet en verrichtte de formaliteiten daar na foutloos. Scholier (18) veroordeeld Het waren meer vaderiyk verma nende woorden dan bestraffende, die de Haagse politierechter gisteren sprak tot een 18-jarige scholier uit Leiderdorp. De jongeman had het bont ge maakt. Na een feestje in het Oegst- geester Patronaatsgebouw wilde hy een meisje naar huis brengen. Hy was echter te voet, het meisje had een fiets, en wandelend ving het tweetal de lange tocht naar Leider dorp aan. „Een hele wandeling", gaf de rechter toe. Toen de jongeman op de Hogewoerd in Leiden was geko men werd hy moe en daarom pakte hy een bromfiets weg en reed naast zyn vriendinnetje op weg naar Lei derdorp. Hij kwam niet ver. Na een vreemde zwenking kwam de 18-jarige scholier in een brandgang terecht en viel door een ruit. Toen de bewoner van het pand, waar de ruit brak, buiten kwam rende de jongen weg en liet zyn bromfiets achter. Enkele uren later wist de politie hem toch te achterhalen. Voor de rechter verklaarde de scholier dat hy vier glazen bier op had. „Het is een en eigeniyk domweg diefstal", vond de officier van Justitie, r omdat verdachte nog zo jong wilde hy volstaan met de eis 75 boete voor pretryden, waartoe de rechter de Leiderdorpse scholier veroordeelde. ,eidóe Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Centrum", „Liefdes loze les". 8 W. de Zwijgerlaan 105: Bahal-ge- E.H.B.O. 7.30 Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerk steeg): Opening tentoonstelling Kees Oude Vest 13: Evangelische Chrls- Centrum". „Liefdes loze les". 8 ZATERDAG, Hockey-kantlne sportpark Roomburg (ingang einde Asserstraat): J Tn.„. optreden Ver. Oud-Leiden: Excursie Zierikzee. Vertrek Garenmarkt. ZONDAG Rieuschool: Volle Evange- Baptlstengem. (Oude Rijn 5): spronkelijk chrlsten- t. Brugge, dom. Spr. evangelie MET EEN ENKEL WOORD BINNENLAND Kind verdronken Het 2-jarig zoontje van schipper Bakker uit Dordrecht is gisteren spelenderwys overboord gevallen in het Juliana- kanaal by Born en verdronken. De moeder was naar het ziekenhuis in Sittard om haar man te bezoeken. Het jongetje heeft biykbaar kans gezien aan de aandacht van de op pas te ontsnappen. Schipper verdronken Op het Amsterdam Rynkanaal naby het Elinkwijkterrein in Utrecht is gister middag tegen zes uur een met veen grond (39 ton) geladen motorboot ge zonken. De schipper, een 21-jarige A. Zuiderwyk uit Kwlntsheul sloeg over boord en is verdronken. Koolmonoxyde Koolmonoxyde- vergiftiging heeft in Arnhem een tweede slachtoffer geëist. De 68-jar. oud-werkmeester G. F. B. Smolders overleed in het ziekenhuis, waar zyn -jarige vrouw twee dagen eerder as overleden aan de gevolgen van vergiftiging door koolmonoxyde. Bouw Vijzelstraatflat De raad m bystand van het binnenlands beleggingsfonds „Vast Goed" heeft na langdurige besprekingen een op lossing gevonden voor de voortzet ting van de financiering van het aan de Amsterdamse Vyzelstraat in aanbouw zynde flatcomplex met on dergrondse parkeergarages. D< bouw van het vyzelflatcom plex dreigde te zullen stagneren door de voorlopig aan het bankierskan toor gebr. Teixeira de Mattos in Am sterdam verleende surséance van be taling. Door de surséance is een be drag van f 2.8 miljoen, dat aan „vast goed" toebehoort, bevroren geraakt. BUITENLAND Tegen verkeersonveiligheid De Franse regering gaat de stryd aan binden tegen de verkeersonveilig heid- Er wordt een wetsontwerp in gediend, dat de volgende maatrege len inhoudt: medische keuring van automobilisten boven de 70 jaar, een speciale ryproef voor eigenaars van zeer snelle auto's, een maximum snelheid van 90 km. per uur voor chauffeurs beneden de 20 jaar en voor degenen die nog geen jaar ril den De regering Is voorts van plan de politie één organisatie te maken onder staatscontrole. s maanden in grot Jean- Pierre Mairetet, een 25-jarige res taurateur uit Nice, is gisteren een meter diepe grot binnengegaan voor een verbiyf van zes maanden. Mairetet. een kundig grotonderzoe ker en geoefend bergbeklimmer, zal in verbinding biyven met een tenschappelyk team aan de opper vlakte der aarde. Dit team zal zyn biologische reacties op eenzaamheid en gebrek aan licht registreren. Mai retet heeft 200 boeken alsmede schil dersgereedschap meegenoemn om de tyd te doden. Halssnoer gevonden Bij Her man in zuidelyk Perzië is by afgra- vingswerkzaamheden een tiendui zend jaar oud paarlemoeren hals snoer gevonden, dat naar men aan neemt, heeft toebehoord aan de dy nastie van de Sassanieden in Perzië, zo meldt het ministerie van Schone kunsten en cultuur. Doden in kwlkmyn Het Turkse blad „Hoerriyet" meldt, dat in een Turkse kwikmyn in de provincie Konya vijftien mynwerkers door vergiftiging om het leven gekomen zyn en 205 arbeiders in dezelfde myn eveneens wegens vergiftigings- verschynselen een medische behan deling ondergaan. De exploitatie van de myn geschiedt onder zeer primi tieve omstandigheden, aldus het blad. Gesprek over Ghana's schuld Gisteren zyn in Londen vertegen woordigers van veertien landen (waaronder Nederland) byeenge- komen voor tweedaags overleg ach ter gesloten deuren over een nieuw plan voor de aflossing van de schuld 2Vz miljard gulden, die Ghana Wachttorenstudie Igen. Openbare lezing MAANDAG .,H5en}Park: Excursie Jongerencontact Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 7.45 Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur n; nam001"8' Spr' ds' Brónkhorst. r Eetruszaaltje (Lammenschanswee) Ledenvergadering „De Natuurvriend". Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): 7—8 uur nam d8 NecL Gemeenten. Stadsgehoorzaal (Klei tlngsmiddag Ned. Ver. wen. 2.30 uur nam. WOENSDAG j'ssTszs'zrtsi iBsr* nameterSkerk 1 Avond6ebed te 7.30 uur Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Spreekuur sociale raadsvrouw. 46 in het buitenland heeft gemaakt on der het voormalige bewind van president Nkroemah. Studenten gearresteerd De Ita- Iiaanse politie heeft vier fascistische studenten gearresteerd, die dinsdag hebben gedemonstreerd by de uni versiteit van Rome. Ze maakten deel uit van een groep studenten, geleid door drie fascistische parlementsle den, die een universiteitsgebouw be zet heeft. De politie brak de deur open en verjoeg de demonstranten. De demonstratie volgde op de ver- wydering van de universiteit van zes rechtse studenten wegens knoeie rij by de verkiezingen van stu- denraden. Cubanen naar V.S. - De Verenig, de Staten hebben op humanitaire gronden de immigratiebesprekin gen verzacht om toelating van dui zend tot vierduizend Cubaanse bal lingen mogelijk te maken die nu voornamelijk ln Mexico en Spanje verblijven. De betrokkenen hebben naaste familieleden, die reeds in de Verenigde Staten vertoeven. BIOSCOPEN Luxor „Angellque op weg naar Ver- lailles", 18 Jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.1! lur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur, LIdo „Een spion ging door de hel", 4 Jaar. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond 1.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Camera „Spel met vuur". 18 Jaar, 2.30. 7 LIS 1 9.15 zond. 2.3 Rex „Verboden vruchten", 18 Jaar, Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Lady L", 14 Jaar. Dag. 2.30 „Vlva Maria", 14 .15^4.30?* WASSENAAR: Astra „Fantomas" 14 Jr. Vrlld. 8 uur; zat. 7 en 9.15 uur; zond. 7 en 9.15 uur. Zondagmiddag 2.30 uur „Prairierat- TENTOONSTELLINGEN ningen H. sfiper Dag. 10 uur ir nam; bovendien za- zondagavond van 813 Galerie Walenkamp (Nieuwsteeg 11)i Tentoonstelling van 6Childeryen van Jacob Rits. (Dinsdag t/m. vrijdag 11 Juni). Lakenhal: Expositie My der Ned, Letterkunde 200-Jarlg bestaan: Werkd, 10—5 u: zon' - Legermusei uitzondering (zondag 1-5 uur) Rijksmuseum voor Volkenkunde: (Steenstraat 1): Dag. 10-17 u: zon dags 13-17 uur Rijksmuseum van Oudheden- Dage lijks 10-5 uur: zond 1-5 uur Ri|kam'xsetun voor de geechledenli der natuurwetenschappenDag 10-4 uur nam (tot 9 tuni) AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. spoedeisende geval- •ot* 3a 18. tel. 20085. De avond- i Leiderdorp wordt waargenomen "door de Haven Apotheek. BU geen gehoor «Hal WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 1 nar). Amsterdam Den Helder Ypenburg Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagei 12 10 0 r bew 17 11 Aberdeen Londen Brussel Luxemburg half bew licht bew 18 licht bew onbewolkt onbewolk onbewolkt onbewolk- 19 r bew 20 5 0 Rome onbewolkt Madrid zwaar bew Mallorca onbewolkt Lissabon half bew.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2