Het lend achter de bergen Persoonlijke leningen a contant vanaf f400.- i tot f3000.- voor elk doel DONDERDAG 2 JUNI 1968 LEIDSCH DAGBLAD DAGELIJKS YERYOLGYERHAAL Oorspronkelijk verhaal door JOHN BOLANO 27) De zaal waar Lydda hen bracht, maakte zelfs op Leary indruk. Het was een ronde zaal met een door snede van omstreeks twintig meter en een koepelvormig plafond, aan de wanden ongeveer acht meter en in het midden minstens tien meter boven de vloer. Nergens was een oppnipg in de wand te zien. Clay more kon niet eens meer zeggen, op welk punt precies hij binnengeko men was, want het paneel was ach ter hem dichtgeslagen. De cilinder vormige wand was gedecoreerd met een eveneens ononderbroken fresco, bergen afbeeldend. Het was alsof hij in het midden van een vlakte stond, opkijkend naar de omringende top pen. Er waren geen ramen, geen zichtbare lichtbronnen en toch was kde zaal van een welddadig licht ver huld. Het meubilair bestond uit sta mpeis kussens en lage tafels, hier en daar over de groene vloer verspreid. In de wand tegenover hen gleed een paneel opzy en een groep man nen en vrouwen kwam de zaal bin den. Dadelijk was de zaal vol lachen ,eu beweging en de felle kleuren van ;de gewaden, die de feestgangers •droegen, speelden fraai dooreen. Lydda wenkte de binnengekome- fnen met een krachtige arm. „Hier- riep hy. „Sommigen van u lebben bij onze gasten hun opwach- ;ing nog niet gemaakt". Achtereen- 'olgens stelde hij allen aan de twee 'liegers voor. In totaal waren er tien Dienaren (komen, vtff mannen en vyf vrou- Allen waren zij rijzig en voor- (ffelyk gebouwd. Zy waren, voor Claymore het kon beoordelen, lomstreeks dertig jaar oud en nog eer het voorstellen was afgelopen, be- [gon Claymore plezier in de avond te kry'gen. De vrouwen leken hem boeiend t© vinden; zij staarden hem openlijk aan en hun blikken waren een compliment. Claymore hield zijn rug wat rechter dan anders en zijn stem klonk wat lager. Het was lang geleden dat een mooie vrouw hem op die manier had aangekeken. Zelfs Brontwy, de Dienares met wie hij op het terrein van d© noodlanding had gesproken, leek hem welwillend ge zind. Claymore merkte plotseling dat hem een blad werd voorgehouden, waarvan hij een glas moest nemen. Een twintigtal bedienden liep rond, presenteerde dranken en zette scha len vol eetwaren op de tafels. Lyd da ging naar het midden van de zaal en hief de arm op. „Ik verzoek Btilte", riep hij. Praten en rumoer (stierven dadelijk weg. „We zyn hier bijeen om onze gas ten te begroeten", zei Lydda. „en hun onze diensten aan te bieden. Laten wij als Dienaren van Yade- mos dus drinken op onze gasten en op een tijd van geluk en blijdschap, zolang zij in ons midden zijn'. Nadat men op de gasten had ge dronken, kwam Lydda bij Claymore ,terug. „Naar ik hoop is de wijn naar uw smaak", zei hij. Claymor© bracht het glas lichtrode wijn naar zijn neus en snoof de geur op. Hij rook een vluchtig bou quet, dat hij niet kenden. Keurend nam hy een teug, terwyl Lydda hem gespannen aankeek. De wyn was droog en had een rinse smaak, vaag herinnerend aan die van een Amontillade. Leary dronk zyn glas in een lange teug leeg en stak af keurend de lippen vooruit. „U geeft waarschymyk de voor keur aan iets sterkers?' vroeg Lyd da aan de piloot. Hij gaf een van de bedienden een korte opdracht en er werd Leary een ander glas drank gebracht, een melkachtige witte vloeistof. Leary nam een teug en verslikte zich. „Dat is lang niet kwaad'. Hy nam een teug en kantelde het glas ge leidelik, tot het leeg was. „Nou nou, daar zit pit in." Claymore keek hem vermanend aan. „Kalm aan, Geoff", zei hij zacht. Leary luisterde niet naar hem en nam een tweede glas van de bedien de aan. Het drong tot Claymore door, dat Lydda iets tegen hem zei. „Wij begrypen, dat ons land u buitengewoon vreemd aandoet. Er zullen heel wat vragen zyn, die u beantwoord wenst te horen. Mag ik u in de eerste plaats verzekeren, dat wy voortdurend tot uw dienst staan, zolang u in ons midden verblyft? U zult hier twaalf tot veertien da gen doorbrengen". „Ja, wacht eventjes". Leary keek op van zyn leeggedronken glas; zyn gezicht was al rood opgezwollen. „Hoe komt u aan die onzin van twaalf tot veertien dagen?" „Myn Heren hebben me meege deeld dat zy zoveel tyd nodig heb ben voor het maken van een nieuwe motor". Leary's dikke lippen vertrokken honend. „Zo zo. Wel, knaap, vertel ze dan uit myn naam, dat wy hier heel wat eerder weg zullen zyn. En als je toch bezig bent kun je ze met een wel zeggen, dat ze niet aan die motor hebben te knoeien. Ik ben de enige, die de motor aanraakt. Is dat goed begrepen?" Hy ging zitten, dronk nog meer en weigerde iets te eten. Zyn uitspraak werd al ondui delijk. Het duurde maar heel kort, hy achterover in de kussens viel, de ogen sloot en het glas uit zijn erslapte vingers liet vallen, zyn mond zakte open en hy begon te snurken. een wenk van de Eerste Die naar tilden twee bedienden de rus tig doorsnurkende Canadees op en brachten hem de zaal uit. Niet een van de Dienaren had ogenschyniyk op het optreden van de Canadees gelet, maar Claymore schaamde zich diep. „Ik moet me voor myn metgezel verontschuldigen," zei hy. „Mis schien kan ik beter gaan kyken hoe het met hem is". Lydda legde zyn zware hand op Claymore's arm. „Uw vriend redt zich wel," zei hy. „Hy is geloof ik niet zo erg op ons gesteld; op ons land ook niet." Hy keek de voorma lige bankdirecteur recht in de ogen. „Maar u voelt u hier beter thuis, meen ik?" Claymore, enigszins verhit door de wyn die hy gedronken had, knikte instemmend. Alles werkte samen om hem een gevoel van behaaglykheid te geven, dat hy nog nooit gekend had. Het ongewone voedsel, de on bekende wyn, de bewonderende blik ken van een van de vrouwelyke Die naren, die tegenover hem zat en vrywel geen oog van hem afhield, dat alles spoorde hem tot hartelyk- heid aan. Hy was op een nieuwe ge dachte gekomen: waar zou hij zich beter een jaar kunnen schuilhouden van in Yademos? (Wordt vervolgd; Advertentie Wettelijk geregelde voorwaarden Geen kosten vooruit Vlotte, discrete afwikkeling, geheel schriftelijk n.v.Flnancierlng-Maatschappij ALCO Postbus 3078-Rotterdam BRANDKAST GEKRAAKT: BUIT F 6000 In Van der Hart's warenhuis (Byenkorf) in Arnhem is gisternacht de brandkast gekraakt. De voorzyde was met een sny apparaat bewerkt. Ontvreemd werd een bedrag van ruim zesduizend gulden. Van de da ders, die aan de achterzyde van het tegenover het hoofdbureau van poli tie gelegen gebouw binnenkwamen door verbreking van een ruit, ont breekt elk spoor. Zwaar bewapentle jonge Duitser aangehouden De Utrechtse politie heeft dinsdag avond drie Duitse jongens aangehou den die samen op één scooter door de binnenstad reden. Niemand had papieren by zich. By een onderzoek in het bureau bleek een van hen, een 18-jarige jongen uit Frankfurt am Main een heel arsenaal by zich te hebben. Men vond by hem: een viymscherp geslepen slagersmes met een lemmet van ongeveer 25 cm, een revolver (Colt) met 5 scherpe pa tronen, 25 losse en 20 gaspatronen. De knapen die allen uit Frankfurt kwamen, zyn vanochtend aan de Westduitse politie overgegeven. Gunstig jaar voor Nederhorst Het aannemingsconcern Verenigde Bedryven Nederhorst (Nederhorst United) N.V. te Gouda heeft een gunstig jaar doorgemaakt, zo meldt het verslag over 1965. De omzet in Nederland was ruim f 88 miljoen en de totale omzet van de buitenlandse activiteiten was voor het Nederhorst- aandeel f 35 miljoen. Het winstsaldo van de houdstermaatschappy steeg tot f 1,16 miljoen. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 22%, waarin de f 1,5 min nieuw geplaatste aandelen voor de helft delen. Het geplaatste aande lenkapitaal steeg tot f 4,4 miljoen. PANDA EN DE MEESTER-GELDVERZAMELAAR 4. „Maar ik heb erg veel plezier van mijn geld!" verklaarde Pan da. „Ik heb pas geleden nog een draagbare radio gekocht en een vulpen waarin P-A-N-D-A staat gegraveerd! En bovendien heb ik geen verstand van geld, hoor! Jolliepop houdt altijd mijn kasboekje bij." Inderdaad, mijnheer Panda", beaamde de bediende. „Maar het gaat hier om grotere belangen, als ik ons daarop mag wijzen! Me neer Geldmaker biedt ons aan om ons het verzamelen van kapitaal te leren! Wij moesten overwegen om dat zeer aantrekkelijk voor ons te vinden!" „Ik zal een voorbeeld geven", sprak de bezoeker. „In uw kluis hebt u 5612 florijnen, zo te ruiken! Voeg dat bedrag bij het mijne en eens kijken in drie en zestig jaar zal uw vermogen verdubbeld zijn! Geld trekt geld aan, zoals u weet". Tjonge mompelde Panda onder de indruk. „63 jaar! Dan ben ik oud!" ,JDenk eens aan", hernam Simon Geldmaker snel. Rinkelende glanzende geldstukken! Knisperende, ritselende papieren! U zult zich niet meer hoeven te vervelen, dat beloof ik u! Is dat mooi of niet?" ,Ja, ja", zei Panda. „Maar „Prachtig!" sprak Jolliepop. „Dan zal ik nu even onze koffers en ons kapitaal gaan inpakken". RECHTER TIE EN DE MOORD OP DE LOTUSVIJVER 21. Bij de tuinpoort vindt Rechter Tie nog steeds de gerechts dienaars op post staan. Jullie kunnen wel inrukken", zegt hij. „Nu het lijk is weggehaald valt er niets meer te bewaken". De Rech ter neemt afscheid van de apotheker en de theehandelaar en wan delt met Tsjaio Tai terug naar het gerechtsgebouw. „Jij moet maar eens op pad gaan om het een en ander uit te vinden, Tsjiao Tai", zegt de Rechter tot zijn trouwe helper. „Allereerst ga je naar de Zeven Wilgen en controleert de verhalen van Wen en Yuan Kai. Je hebt daar geloof ik nog een vriendinnetje, dus zal het je niet moeilijk vallen om aan de nodige inlichtingen te komen". „Ze zal vreemd opkijken als ze me zo vroeg op de dag ziet verschijnen" zegt Tsjiao Tai. De Rechter gaat er niet op in en vervolgt: „Je gaat ook een bezoek brengen aan de vader van Meng's huisjongen. Dat is de tuinman Hoe en hij icoont naast de westelijke stadspoort. Ik heb de indruk dat de jongen iets verbergt. Misschien zal hij mede deelzamer worden als je het vertrouwen van zijn vader kunt win nen". De Rechter strijkt eens over zijn baard en besluit: „Tenslotte ga je terug naar het bos en volgt de sporen van de rovers die de Bode van de Schatkist overvallen hebben. Ik heb wel niet veel hoop dat dat iets zal opleveren, maar we mogen niet vergeten dat we met twee misdaden bezig zijn". DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMET JE FOK 532. Zodra Brammetje zich weer in zijn matrozenpak had ge stoken ging hij op zoek naar de fakir. De directeur hielp hem daar bij en spoedig vonden zij de fakir, die als een struisvogel met het hoofd in het zand stond. Lieve help een ongeluk", riep Bram. Maar de directeur kon hem gerust stellen. „Nee, hij kan er tegen. Ik ken 'mdit is zijn manier om aan te tonen, dat hij zich schaamt. En dat mag ook welhij heeft mijn hele voorstelling in de war gestuurd." Tutu klopte op de voetzolen van de fakir, die spoedig bovenkwam. „Luister", zei Bram streng. „Je hebt gemerkt, wat er gebeurt als je de woonwagen houdt waarop je geen recht hebt. Ik hebt het in mijn macht om elke voorstelling in de ivar te sturen, als ik dat wil." „Dat zullen we nog wel eens zien", zei de fakir. „Je begrijpt het niet", sprak Bram vriendelijk. ,,De directeur heeft mij aangeboden in jouw plaats op te treden. Ik ben zeeman, en ik heb liever de golven dan het zaagsel onder mijn voeten. Maar als je mijn zin niet doet blijf ik hieren dan kun je helemaal niet meer optreden!"

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 25