de Zendingshogeschool SPORT Indonesische gasten in Ernstige aanrijding Jongens spelen op rails In komende maanden uitzicht op kerend getij Dr. Veldkamp in ILO verslagen RONDE VERDER POHDKRDAG S JUNI 1966 LEJDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Indonesië telt ruim zeven mil joen christenen op een bevolking van ongeveer 105 miljoen. Die ze ven miljoen christenen zijn ver deeld over 174 kerken en kerkge nootschappen. De 35 grootste ker ken van Indonesië zijn verenigd in de Indonesische Raad van Ker ken en deze organisatie is érg ac tief in het bevorderen van haar ideaal: één grote christelijke In- donesische kerk. Over de activi teiten in die richting gaven prof. dr. J. L. Ch. Abineno en ds. S. Ma- rantika gistermiddag in de Zen- dingshogeschool in Oegstgeest een uiteenzetting. Prof. dr. Abineno en ds. Marantiko respectieve- Jt/fc voorzitter en secretaris van de ad van Kerken zijn in Ne- 'and na een bezoek aan Ame- Raad derlan mika. •:ti In Amerika bezochten de beide Vooraanstaande kerkelijke autoritei ten uit Indonesië op uitnodiging can The United Presbyterian Church een aantal plaatsen, waar voor zij een tocht maakten van San Francisco naar New York. Op de terugreis naar Indonesië besloten de - heren Abineno en Marantika een |f bezoek aan Nederland te brengen om de nauwe relaties die de Indo nesische christelijke kerk met Ne derland onderhoudt, te verstevigen. Prof. dr. Abineno en ds. Marantika vertelden gistermiddag in Oegstgeest over de organisatievorm en de acti viteiten van de op 25 mei 1950 op gerichte Raad van Kerken. De Raad is niet alleen een adviserend li- schaam, maar treedt ook wel eens ac- "•jtief op, met name in scholenkwes ties en sommige politieke problemen. Hoofddoel blijft: Eén christelijke kerk in Indonesië. In 1964 werd «begonnen met uitvoerige studie over ••de uiteindelijke vorm van die een- Ëiield. De Indonesische Raad van licerken staat in nauw contact met de Indonesische regering en het ilfcomt vaak voor, dat functionarissen lit de Raad regeringsposten gaan jekleden. Zo is de voorganger van Bij Leids station: Omstreeks kwart voor acht gister- avond heeft de bestuurder van de trein RotterdamAmsterdam zijn trein tot stilstand moeten brengen ter hoogte van het Plesmanviaduct - in Leiden. Twee Leidse jongetjes van m 10 en 12 jaar speelden op de rails. De trein liep nauwelijks vertraging op. De beide jongetjes werden door de politie bij de ouders teruggebracht. Op de vraag hoe de Raad Kerken in Indonesië heeft gerea geerd op de executie van dr. Sou- mokil antwoordde ds. Marantiko, dat de Raad nog niet is in het stadium optreden in concrete situaties. Hoe heeft de Raad gereageerd, op de massale moord op communisten het mislukken van de 30-okto- ber-revolutie? was een andere vraag. ,Wij hebben contacten met alle by deze gebeurtenissen betrokken per- tijen", luidde het antwoord. „Wij keurden destijds de greep naar de macht af en wij beschouwen de ge beurtenissen daarna als een logisch gevolg. Plaatselijk is er door de christelijke kerken en vooral de jeugdorganisaties geprotesteerd tegen de communistenmoord. Vooral op Midden-Java heeft de jeugd ge weigerd mee te doen aan de moor den. Wij hebben de indruk dat door de verzoenende houding van de christelijke kerk veel mensen zich hebben laten bekeren tot het chris tendom". Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland „Tc hard gereden" is het beeld dat de minister, die één der be langrijkste portefeuilles beheert, geeft van het beleid tot nu toe door dit kabinet gevoerd. Concreet resultaat: 'n tekort van f 900.000.000. Voorgestelde middelen tot herstel van de schade: enige beperking in de overheidsbestedingen en een loonpauze, aldus de voorzitter 1 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, ir. G. van Hoek, toen hij gistermiddag met een kort inleidend woord de zitting van de Kamer opende. WINSTMARGES KRIMPEN De prijsindex is, aldus spreker, met een aanmerkelijk aantal punten ge stegen en het vreejndelingenbezoek is met Pasen en Pinksteren aan merkelijk lager dan vorig jaar. De winstmarges krimpen en hier en daar sluit een bedrijf door concen tratie of gebrek aan financiële arm slag haar poorten. De rentevoet is hoger dan ooit en de beurspagina biedt geen enkele maal opwekkende lectuur. Bij elkaar genomen zijn deze be richten ongetwijfeld voldoende dui delijk om voor de komende maan den zonder uitzicht op een kerend gety verder te werken, in afwach ting van een staatsbegroting die de lasten wel zal verschuiven, maar niet zal verlichten. De geanimeerde discussie over de gewenste verdeling van de winstzijde van de exploitatierekening is wat verstild nu de verlieszijde van deze rekening ook een stukje werkelijk heid blijkt te zijn. Winst maken als orders trager binnenkomen, een vergrote pro- duktie-capaciteit moeten benutten voor orders tegen kostprijs, zijn bezigheden die kritisch stemmen, al dus de voorzitter. Men heeft geleerd van het be drijfsleven goede berichten te horen en men is verbaasd neemt het kwalijk als dit niet over de hele linie het geval blijkt te zijn. Gebrek aan inzicht en doorzicht ligt als oorzaak voor de hand, maar ligt, aldus ir. Van Hoek, dan nu niet achter die hand een onvoldoende klimaat voor het bedrijfsleven? Produktiviteit is nog steeds een zaak van investeren èn werken, van kapitaal èn arbeid èn van een ondernemer. Tenslotte wees spreker er op, dat momenteel het klimaat voor het bedrijfsleven niet gunstig is. Leven inet inflatie In aansluiting op deze berichten wees de ondervoorzitter van de Ka mer, de heer C. F. Meerpoel, er la- j ter in de middag op, dat het be drijfsleven thans in een situatie ver keert van „leven met inflatie" Spr. oordeelde het onjuist, dat de huidige J afschrijvingspolitiek het niet toe- laat om met de vervangingswaarde rekening te houden. Uit de Kamer werd in dit verband nog eens ge pleit voor een belastingvrije reserve. Tijdens deze vergadering werden de jaarstukken van 1965 goedge keurd. Op het bestuur van de Kamer werd aandrang uitgeoefend om op korte termijn te voorzien in de be staande vacature van ondervoorzit ter, in de plaats van de heer Van Asch van Wijck (Alphen aan den Rijn). De wens werd uitgesproken een kandidaat uit één van de buitengemeenten voor te dragen. Pro/-, abineno en ds. Maran tiko tijdens hun bezoek aan de Zendingshogeschool in Oegst geest. (Foto L.D./Holvast) Naar het oordeel van prof. Abine no en ds. Marantika is de gods dienstvrijheid in Indonesië na de gebeurtenissen rond 30 oktober niet wezenlijk in gevaar gekomen. Hoe wel er sprake is van een verbetering in de verstandhouding met de rooms-katholieke kerk in Indone sië wordt er nog weinig samenge werkt. Dobbelen voor liefdadig doel op de Rotterdam Ongeveer 650 vooraanstaande figu ren uit het handels- en bedrijisie- ven alsmeae het corps diplomatique in de Ver. Staten heb oen gisteravond aan boord van het Nederlandse pas sagiersschip Rotterdam voor een lief- daaig deel gedobbeld. Prins Bernhard was eregast op deze vijfde jaarlijkse cruise met de Rotterdam, het viaggeschip van de Holland-Amerika Lijn. Het schip voer de haven van New York uit en keerde vier uur latei- terug. Toen waren lbü.Ouü dollar (540.U00 gulden) ingezameld voor de afdeling New York van oe Ameri kaanse verenigmg voor kankerbe strijding. De gasten werd een diner van ze ven gangen geserveerd en daarna begonnen zij buiten de driemijlszone te dobbelen om prijzen in een casino, dat ingericht was in de grote loun ge- De prijzen bestonden uit televi sietoestellen, bontmantels, radio's en andere voorwerpen, beschikbaar ge steld door Amerikaanse bedrijven. Elke gast had 150 dollar betaald om de cruise te mogen meemaken. Tijdens een plechtigheid aan het j diner nam de Prins een cheque van 5.000 dollar in ontvangst voor de fi nanciering van speurwerk door een Nederlandse medische instelling. In Genève is gisteren de vijftigste Internationale Arbeidsconferentie (ILO) geopend, waarbij de voorma lige Poolse onderminister van Arbeid Leon Tsjajn als voorzitter is be noemd bij een spannende stemming die een weerspiegeling vormde de Afrikaanse wrokgevoelens Inzake Rhodesië. De Nederlandse mi nister van Sociale Zaken dr. G. M- J. Veldkamp werd met slechts een stem verschil (184-183) door de Pool verslagen. Dr. Veldkamp had de steun van de meeste Westerse en La tijns-Amerikaanse landen. De nederlaag van dr. Veldkamp leek voornamelijk een gevolg van de tegenstand van het Afrikaanse blok tegen wat zij beschouwen als Neder landse steun voor het bewind van de Rhodesische premier Smith. Am bassadeur Nzanze van Boeroendi trad op als woordvoerder van het blok en deelde de aanwezigen mee, dat de Afrikaanse landen niet voor ae kandidatuur kunnen stemmen van een land „dat een regime steunt, die de meest elementaire rechten van de mens negeert en handelt in strijd met de fundamentele belangen van de mensheid". Dertig procent teveel eerstejaars medicijnen Het aantal eerstejaarsstudenten dat zich volgens de voorlopige cijfers heeft aangemeld voor de studie der geneeskunde voor het komende stu diejaar bedraagt. 1829. Men dient en- echter rekening mee te houden dat zich aan de vooravond van de slui tingsdatum, 1 Juni j.l., nog een aantal telefonisch bij de „commissie plaat sing eerstejaarsstudenten geneeskun de" heeft aangemeld, va nwelke kan didaten de aanmeldingsformulieren een dezer dagen tegemoet kunnen worden gezien. Zoals bekend, bedraagt de maxi mum opname, capaciteit voor de eerstejaars geneeskunde voor het komende studiejaar 1410, hetgeen be tekent dat de capaciteit thans reeds met 30% is overschreden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN K. Pen en F. H. Haas; Simone Dlneke, dr van P. O. Wigmore. Getrouwd: A. J. Pommer en H. file- Overleden: G. Rietveld, 83 Jaar. wed. van P. van de Zeeuw; F. W. van der Meij, 70 Jaar, echtgenote van J. van der Melj; C. W. J. van Wijk, 6 maan den. dochter; J. M. Hendrlksen, 73 laar, echtgenote van J. Wessellus; G. M. Voordouw, 65 Jaar, wed. van J. H. Een ernstige autobotsing veroorzaakte gisteravond op de kruising Telder skade-Boshuizer- laan-Boshuizerkade in Leiden nogal wat opschudding. Een per sonenauto, die van de Telderskade kwam en werd bestuurd door een 41-jarige Leidenaar, verleende geen voorrang aan een van rechts komende personenauto. Deze laatste auto zwenkte door de bot sing naar links, waardoor een te gemoetkomende wielrijdster, mej. E. Stikkelorum (18uit Leiden te gen de linkerzijkant van de auto botste, door de achterruit sloeg en werd weggeslingerd. Vervolgens raakte de auto mej. H. Fasel eveneens uit Leiden die bij de bushalte stond. De wielrijdster kreeg een ernstige hoofdwond, een armbreuk en een gebroken been. De voetgangster liep een pijnlijke rechterknie op. Zij wer den door de EHD naar het Aca demisch ziekenhuis overgebracht. Op de foto's de beide beschadigde wielrijdster betrokken was (niet 1 deling verkeer van de Leidse po- auto's. De politie verzoekt getui- van het auto-ongeluk) zich in litie. gen van het ongeluk waarbij de I verbinding te steüen met de af- (Foto L.D./Hoivast) Maria Bueno had het moeilijk Maria Bueno, het door blessures geplaagde Braziliaanse tennis- sterretje, heeft gisteren moeite gehad zich te plaatsen voor de halve finales van de internatio nale kampioenschappen van Frankrijk. ex-Wimbledonkampioene, die haar comeback maakt na een maan denlange afwezigheid door een knie operatie en een auto-ongeluk, ver sloeg de taal volhoudende Fran?aise Fron?oise Durr met 36, 64, 64. Het spel van de 26-jarige Bueno over tuigde niet. Slechts bij vlagen zag men de artistieke balbehandeling en de geplaatste volley, waarmee zij we reldberoemd is geworden. Maria Bueno had een gamepoint om in de eerste set een 41 voorsprong te be reiken. Zij faalde echter en Fran- ?oise Durr won vijf games achtereen om daarmee de set te veroveren. Het Braziliaanse meisje, dat nog nooit de Franse titel heeft gewonnen, had ook in de tweede set de leiding, ditmaal met 42. Maar weer kwam Durr te rug (44). Beide meisjes hadden grote moeite de service-games te win nen. De bijna knielend genomen lage backhands van de Fran?aise waren een geducht wapen, waartegen Bueno vrijwel geen verweer had. De uitslagen van het dames enkel spel waren: kwart finales: Margaret Smith (Austr.)Julie Heldman (VS) 62, 62; Nancy Richey (VS)An nette van Zijl (Z.-A.) 3—6, 6—3, 6—2; Maria Bueno (Braz.)FranQOise Durr (Fr.) 36, 64, 64; Ann Jones (GB)—Helga Schultze (Did) 6—4, 6 4. In het heren dubbelspel bereikten Kunst van nu litho plastieken enz. T/m' HulstlOlï donderdag 16 Juni. dagelijks van 9 tot 17 uur, behalve op (jL.jjP lnt#rï#urbouwer# zondag. 0en Haag:Spui/hoek Kalvermarkt. de Amerikanen Clark Graebner en Dennis Ralston de halve finales door een 63, 97, 60 overwinning op de ZuidafrikaansAustralische com binatie Cliff DrysdaleMartin Mulli gan. De Russen Alex Metreveli en Sergei Likhatchev kwalificeerden zich door een overwinning (63 64 62) op de geplaatste Britten Mike Sangster en Bobby Wilson eveneens voor de halve finales van het heren dubbel spel. De resterende uitslagen van de gis teren gespeelde wedstrijden luiden! gemengd dubbelspel: achtste finales: Janine Lieffrig/Contet (Fr.)Maria Darmon/Pierre Darmon 97, 63; Francoise Durr/Ralston (Fr./VS)— Fay Toyne/Moore (Austr.) 63, 46, 63; H. Gourlay/Guzman (Austr./ Ec)—Norma Baylon/Stolle (Arg./ Austr.) 3—6, 6—3, 6—2. Heren dubbelspel: kwart finales: N ewcombe Ftoche (Austr.)Diep- raam/McMillan (Z.-Afr.) 9—7. 4—6. 6—1. 3—6, 10—8. Nederlandse meisjes Astrid Suurbeek en Ada Bakker zijn gis teren een ronde verder gekomen in het Lowther tennistoernooi, dat in Londen wordt gehouden. Astrid Suurbeek versloeg de Britse Joan Thirwell met tweemaal 6-0 en Ada Bakker won met 6-1 6-2 van Pam Haycock (eveneens (G-B). De Ne derlandse meisjes kwalificeerden zich hiermee voor de kwartfinales. Bij het aan boord gaan van de Rotterdam, zorgden vier Newyorkse kinderen, die zo graag de Prins wilden zienvoor een kort ongedwongen intermez zo. Ze liepen op Prins Bernhard toe en praatten met hemmaar ze wilden hém geen hand geven omdat ze hun eigen handen te vuil vonden. „Waarom gaan jul- lie niet aan boord voor het di ner?" vroeg de Prins, maar daar stak een functionaris een stokje Als BRIEF te verzenden. Frankeren met 20 ct. Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. HUISADRES: Naam: Straat:-- Woonplaats: Kwartaal abonnee Maand Week Post VAKANTIEADRES p.a. Straat: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen. CHRISTENEN IN INDONESIË BOUWEN AAN DE OECUMENE KABEL GESTOLEN Tussen 27 en 30 mei Is ingebroken in een pakhuis in de Michietotraat ln Leiden. Ontvreemd werden veertig stukken kabel van zestig centimeter lang met een totaal gewicht van 150 kilo aan koper, ter waarde van 250 gulden. In Leiden

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13