KW 54 L.D.- won „Dirkje' wisselplaquette de Slechts 44 kantjes van de ruim 1500 verkocht Botsing tussen fiets en brommer in Leiden eist drie gewonden Zoutgehalte was helaas te laag DINSDAG 31 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 8 De eerst aangekomen Katwijker in IJmuiden Schipper Maarten Guijt (36) meerde zaterdagmiddag om klok slag twaalf uur de KW 54 .Dirkje" als eerste van de ha ringarmada af aan de zuidzijde van de IJmuider Haringhaven. Hij won daarmee voor de Kat- wijkse rederij N. Haasnoot de wisselplaquette van het Leidsch Dagblad. Zelf krijgt hij een ver kleind model als aandenken en bovendien een bedrag van f 200 om te verdelen onder de beman ningsleden. Een groot aantal belangstellenden, onder wie de reder, de heer N. Haas noot en zijn echtgenote, woonde deze aankomst bij. Van alle kanten wer den schipper Guijt en zijn beman ningsleden gelukgewenst en.na tuurlijk moest de haring gekeurd worden. Ze was uitstekend van smaak: klein maar fijn Enkele minuten daarna volgden de VL 73 „Elly" en de VL 110 „Michiel Jan'. Van de Katwijkse vloot liepen later onder meer nog binnen de KW 85 „Rijnmond 4", de KW 121 „Brit tenburg", de KW 171 „Jan Marie", de KW 202 „Marie", de KW 167 „Michiel" en de KW 193 „Vrouw Pruna". Men behoeft dus in de ko mende dagen geen gebrek aan haring te hebben, want meer dan 1500 kantjes werden van IJmuiden naar Katwijk gebracht. Maar al deze ha ring komt niet direct in de handel. Dat zal alleen het geval zijn met de vangst uit de eerste trekken in ver band met de bepalingen van het Produktschap voor Vis en Visproduk- ten met betrekking tot het zoutge halte. Drukte Schipper Guyt kon al die drukte bij zijn aankomst niet goed begrij pen. Hij werd er wat verlegen onder. Maar toen de gebruikelijke plaatjes waren genomen werd hij wat spraak zamer en wilde hy wel iets vertellen over zijn eerste reis van de haring teelt 1966. Dinsdagmorgen om half twaalf, zo vertelde de schipper, die reeds vier jaar het bevel voert over de KW 54 „Dirkje", vertrokken we vanuit IJ muiden naar de visgronden. Daar arriveerden we woensdag in de loop van de middag en 's avonds ging het net voor de eerste maal over boord. De eerste trek was weinig hoopvol. Meer dan vyf kantjes konden we niet uit de last halen. Maar gelukkig liep het donder dagmorgen veel en veel beter ver volgde schipper Guijt. Uit twee trek ken haalden we tegen de 200 kantjes aan boord. We moesten daaruit de bruikbare haring zoeken en dat le verde een kleine honderd kantjes op- Verder gingen tien kisten haring in verse toestand het ruim in. Thuisreis Meer gezouten haring mochten we niet aanvoeren, zodat we maar aan Deze foto laat het lossen van de kantjes met haring hij het Kat wijkse koelhuis zien (hoven) en het „kijken" door de kopers (he neden) vanmorgen in alle vroeg te. (Foto L.D./J. v. Duijn. Katwijk a/Zee) de thuisreis zijn begonnen, merkte de schipper op. We hadden alle tijd, want als we op volle kracht hadden gestoomd, dan zouden we zaterdag morgen om half vier al in IJmuiden zijn aangekomen. Daarom heb ik mij bestek gemaakt op aankomst rond twaalf uur en u ziet, dat dit precies is aangehouden. Ik heb helemaal niet gevaren om de eerste te zijn en daarom ver rast deze belangstelling me wel een beetje. Ook de andere schepen, die precies als wij op 56.30 NB hadden gevist begonnen aan de thuisstoom. We rekenden er helemaal niet op deze schepen achter ons te laten. Nu het zo gelopen is heb ik er niets op te gen. Ik vind het ook erg leuk voor mijn bemanningzo besloot schip per Guyt. De heer N. Haasnoot vertelde, dat hij ook verheugd was, dat een van zijn schepen als eerste IJmuiden bin nen is gelopen. Voordelen heeft dat echter niet wat de afslag betreft. In Scheveningen en Vlaardingen mogen de eerst aankomende schepen het eerst voor de afslag komen. Dat scheelt nog wel eens wat in de prijs. In Katwijk is dat niet het geval. Daar wordt geloot, welk schip het eerste zijn vangst mag laten afslaan. Direct na de aankomst werd reeds begonnen met het lossen van de „Dirkje" en toen men daarmede ge reed was werd naar Katwijk gereden, waar de vangst gedurende de pink sterdagen ,in het koelhuis werd opge slagen. Dat gebeurde ook met de vangsten van de andere binnenko mende Katwijkse treilers. Dramatisch einde van wandelmars (Van onze Arnhemse correspondent) De eerste nachtmars in Arnhem van de Arnhemse wandelsportvereni ging „Lant" is zaterdagavond om kwart voor twaalf dramatisch geëin digd, toen op de Leipzigerweg een personenwagen op een groepje van tien wandelaars in reed. De 42-jarige mevr. J. H. G. van de BergBrands uit Velp liep daarbij inwendige kneu- zingen en een verbrijzeld been op. Kort na overbrenging naar het zie kenhuis overleed zij. Haar 43-jarige echtgenoot had een gebroken rech terbeen en is opgenomen in het zie kenhuis. De wandelaars waren in de berg gaan lopen, toen zij de perso nenauto zagen naderen. Deze reed echter bij een uitwijkmanoeuvre voor een tegenligger de berm in en raakte het echtpaar. De KW 54 „Dirkje" hij aan komst in de IJmuider Haring haven. Gabri de Wagt gaat weer voor de radio werken (Van onze Haagse correspondent) GABRI DE WAGT, die sinds het begin van dit jaar de functie ver vulde van hoofd afdeling documen taires van de VARA-televisie, heeft deze functie neergelegd. Administra tieve en organisatorische werkzaam heden, die hem téveel in beslag na men, hebben De Wagt tot deze be slissing gebracht. Twee jaar geleden vertrok De Wagt bij de VARA-radio, hetgeen vooral door liefhebbers van „Marimba" werd betreurd. Thans staat echter vast dat Ga- I bri de Wagt komend winterseizoen vaste medewerker voor radio èn te levisie zal worden. Hij zal losse do cumentaire televisieprogramma's gaan samenstellen en weer een veer tiendaags radio-magazine gaan lei den. De heer De Wagt is op dit ogen blik met vakantie. Bij de VARA zoekt men naar iemand, die de j plaats van De Wagt als hoofd af- j deling tv-dooumentaires kan over- Mr. G. N. Lavaleye in gemeentedienst B. en W. van Leiden hebben be sloten mr. G. N. Lavaleye te Arnhem met ingang van 1 september 1966 te benoemen tot chef van de afdeling Maatschappelijke Aangelegenheden en Volksgezondheid van de gemeen tesecretarie in de rang van Admini strateur. Mr. Lavaleye, die 50 jaar is, stu deerde na zijn gymnasiumopleiding rechten aan de Nijmeegse Universi teit. In 1946 trad hij in dienst bij de Provinciale Griffie van de provincie Gelderland. Sedert 1954 bekleedde hij daar de functie van Chef van de on derafdeling Maatschappelijke Zorg en Volksgezondheid. NEDERLAND 1 7.01 uur 8.00 uur 8.20 uur 8.30 uur 10.30 uur 11.00 uur 11.05 uur 11.10 uur 11.40 uur NEDERLAND 2 8.00 uur 8 01 uur 8.40 uur NTS Nieuws in het kort Klaas Vaak, voor de kleuters Journaal voor gehoorgestoorden Engelse les NTS-journaal Politieke uitzending Het komplot, tv-spel Inburgeren, documentair programma Stichting Socutera NTS-journaal. Tcleac, tv-cursus Sluiting AVRO Nieuws in het kort NTS Sportpanorama The long hot summer, tv-spel Overblijven Er is geen weg terug NTS-.journaal Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1 10.00 uur 11.00 uur HILVERSUM 2 9.30 uur 10.45 uur ew gisteren Een botsing tussen een brommer en een fiets heeft gisteravond op de Maresingel in Leiden drie gewonden geëist. Een 22-jarige bromfietser, die niet voldoende rechts van de rijbaan reed, botste op deze singel ter hoogte van het slachthuis in volle vaart tegen een hem tegemoetkomende 67-jarige wielrijder. Er ontstond een valpartij, waarbij de jeugdige bromfietser een kaak- en neusbeenfractuur en een zware hersenschudding opliep. De 25-jarige duo- passagiere van de bromfietsberijder kreeg een hoofdwond en een hersen schudding en de bejaarde wielrijder eveneens een hoofdwond en een hersen schudding. Het drietal, allen uit Leiden, is door de E.H.D. naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. Ontevredenheid in de Katwijkse visafslag Zaterdagavond gooide de NCRV vrij hoge ogen met het gefilmde portret van de Russische ballet danser Noerejew, gevolgd door het liedjesprogramma van de getalenteerde Gerard Cox. Het VARA-programma werd afgesloten met de tiende Mies- en-scène. Achtereenvolgens wer den geïnterviewd: een Amster damse sportvisser, de winnaar van de haringrace, die de aller eerste haring aan Mies aanbood (zij verorberde hem, staande de vergadering), Margaret Piening (die zich teruggetrokken heeft voor Knokke), Sieto Hoving (die in interview-vorm ook de andere partijen na de KVP enkele har de noten te kraken gaf), de zwerver Jan Lemmens met zijn hond, een agent uit Dordrecht, Rudi Carrell, in Venetië uitge roepen tot een van de drie beste televisie-showmen (hij zong Dirk Wiitte's liedje „m'n eerste" in het Duits), en in de stoel ten slotte Ko van Dijk, de Karei Ap pel van het Nederlandse toneel, die met brede streken in tien vragen zijn eigen portret schil derde. Er was nog een interview, namelijk dat met de Engelse bokser Henry Cooper, die on langs het loodje legde tegen Cassius Clay Rinus Ferdinan- dusse was ervoor naar Londen gegaan (hij was de derde die dag, na hem kwamen nog een paar journalisten om Cooper te interviewen. Zondag speelde 's middags Ye- hudi Mehuhin, en zong 's avonds Mario del Monaco. Pierre Jans sen had het hoedje van mon sieur Hulot geleend, en besprak in een verregend park van Sons- beek de beeldententoonstelling, waarbij hij een dankbaar ge bruik maakte van de omstandig heid dat dit park indertijd was aangelegd op aanwijzingen van de architect Zocher, zodat de beeldende kunst nu was ingebed in een tot kunstwerk bedwongen stuk natuur. „Madame De" van Anouilh (in de bijzonder goed klinkende ver taling van Hella Haasse, bleek een vrij zwakke afspiegeling van Anouilhs talent te zijn, wat niet wegnam dat het een belangwek- kend stuk was, en wel om twee redenen. Ten eerste had regis- seur Jan Retel het spel in een vorm gegoten die zowel om tac- tische als technische r«lenen grote bewondering afdwong. Ten tweede bleek Ramses Shaffy een ideale „verteller". De andere spelers (Sigrid Koetse, Guus Verstraete, Roger Coorens en Cor va.n Rijn) verdienden ook 1 een open doekje. Honkbal Op tweede pinksterdag beleef- den we 's middags de primeur m van een directe reportage van een complete honkbal wedstrijd, g Honkbal blijkt zich uitstekend te lenen voor uitzending, vooral bij M een zo uitgekiende canieraregie van Bob Bremer. Het commen- g taar van Bob Spaak was precies g wat het bij honkbal zijn moet: M rustig, exact en verhelderend. M „Kinderoperette" Maandag verblijdde de KRO 1 nis met de enige avondvullende aroduktie gedurende de drie g pinksterdagen. Naast dankbaar- g heid daarvoor, past toch ook de H opmerking dat het een soort g „kinder-operette" betrof. Het zat g allemaal goed in het pak, kosten g noch moeite waren gespaard, s maar wij zijn langzamerhand op g een leeftijd gekomen dat wij dit g soort „schertsartikelen" niet ff meer serieus hoeven te bespre- g ken. Liever nog iets prijzends H over de levendige documentaire H (met een goed gevonden aftite- g ling!) van Boud Smit over de g uitbreiding van Ouder-Amstel. g Tenslotte nog dit: we hebben de afgelopen drie dagen slechts één M actualiteitenrubriek in werking g gezien, namelijk die van Atten- g tie op zaterdagavond. De radio M was op het punt van de actuali- g beitenprogramma's heed wat ac- g biever. .iiiinifliiiHuifiiitiiiHiiiiiiiniiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiii llimtlllHIIIII<lllil(initllllHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIHIIWIIIIIIIIIIIIIIilllll|||(||il||l!lllu..d Er heerste vanmorgen vroeg een min of meer gedrukte stem ming in de Katwijkse haringaf slag. Daar was reden voor, want controleur H. Hoek van de Dienst Nederlandse Haring- controle had maar 44 van de ruim 1500 aangevoerde kant jes waardig gekeurd om verkocht te mogen worden. De overige haring had een te licht zoutge halte en zal dus nog even in het koelhuis opgeslagen dienen te blijven. Reeds tegen zes uur werd begon nen met het „kijken" naar de va ten met haring, die by het koelhuis en op de werven van de rederijen stonden. Er waren heel wat kopers gekomen. Dat Is altyd het geval op de eerste dagen van de nieuwe teelt. Met kennersblik werden de haringen bekeken en betast. Klein en zeer goed van smaak, zo luidde het oor deel van de kenners by uitnemend- Maar de gezichten betrokken toen controleur Hoek de ene partij na de andere afkeurde. Het zoutgehalte moest minstens 18 zyn. Zo werd on der meer de hele aanvoer van de KW 54 „Dirkje" opgehouden. Misnoegen Reder N. Haasnoot stak zijn mis noegen daarover niet onder stoelen of banken en ook de andere reders waren verre van vrolyk gestemd. Om dan nog maar niet te spreken van de bemanningsleden, die wel eens wilden weten wat hun verdiensten op deze eerste haringreis waren geweest. 159-100. KW 149-47. KW 54-100. KW 167-193 (span)-128, IJM 209-100, KW 51-100, KW 85-100, KW 39-100, KW 222-100, KW 15-100. KW 72-100. KW 121-100 en KW 49-100. En van deze grote aanvoer kregen slechts 44 kantjes het predikaat „zoutgehalte goed". Het waren 30 kantjes van de KW 15, 3 kantjes van de IJM 209 en 11 kantjes van de KW 121. Weer aanwezig Na het kijken begaven reders en kopers zich naar het afslaggebouw van de redersvereniging „De Vuur baak" aan het Prins Hendrikkanaal- Daar was het een drukte van be lang. Beheerder Piet Schaap was na een ziekte van ruim zeven maan den ook weer aanwezig. Hij werd met zyn herstel van harte gefeli citeerd. Toen afslager J. Haasnoot om pre cies zeven uur met een paar forse slagen op de gong aankondigde, dat de afslag zou beginnen namen allen hun plaatsen in. Het eerst kwamen de 11 kantjes van de KW 121 aan de beurt. Voor het eerste kantje be taalde de reder Meerburg f 659,-. Daarna liepen de pryzen op. Enige tyd schommelden ze tussen de f700.- en f 740,- om daarna te zakken van f 600,- tot f 697,-. Het goedkoopste kantje haalde een prys van f497-. Direct na de afslag werden de tonnen met haring op de vrachtwa gens geladen om te worden vervoerd naar de haringverkopers in alle de len van het land. Omdat ook in Scheveningen en Vlaardingen gerin ge hoeveelheden verkocht mochten worden zal de haring vandaag zeker duur blyven: men verwachtte van zo rond de f 1,25 per stük. Aan de visafslag in Scheveningen .zyn vanmorgen 45 kantjes verkocht DINSDAG 31 MEI 19.00 Paris vous parle: gespr. br. uit Parijs. 19.05 Jeugd en ritme. 19.35 Stereo: Nederlandse gitaardag M Ne: .30 Jose- Stereo Contrabas en piano: klass. en mod. muz. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 23.00 Bariton, harp en piano: Oud franse muziek. 23.50 Oude muz. (gr.). 23.55—24.00 Nws. Hilversum 2, 298 m KRO: 18.00 Dansmuz. 18.20 Uitz. v d Chr. Hist. Unie. Politiek commen taar door Hr. P. Bode. lid Tweede Kamerfractie CHU. 18.30 Hallo. Buur man: Ned. en Duitse cabaret-liedjes. 18.50 En nu mijn geval: vragenbeant- woording. 19.00 Nws. 19." Sopraan, piano 20.50 Het Ambt (2) priesterschap. 21.30 Muziek in minia tuur: klass. en mod. kamermuz. 22.00 De zingende kerk: muz. vormgeving ln een nieuwe liturgie. 22.26 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.45 Lichte gram.muz. 23.5524.00 Nws. VOOR WOENSDAG 1 JUNI Htlve 402 m Controleur H. Hoek kijkt of de haring aan het door het Produkt schap voor Vis en Visprodukten vastgestelde zoutgehalte voldoet. (Foto L.D./J. V. Duijn, Katwijk a/Ze«) voor pryzen van gemiddeld f615 tot f 620 voor een vaatje kleine maat jes en van ruim f 500 voor de grote re maten. De meeste kantjes, onge veer 1800, worden morgen en don derdag verkocht. In Vlaardingen waren vanmorgen 800 kantjes Hollandse nieuwe aan de wal gebracht, te weten de aan voer van acht treilers. Hiervan mochten er nog slechts 200 worden verkocht. Voor de kleine maatjes haring werden pryzen betaald van f 251 tot f 280 en voor het grotere goed van fl 196 tot f201 per kant je. De haring is overwegend klein van stuk, doch de kwaliteit voor de tyd van het jaar bijzonder goed- Russische medailles voor 3 Nederlanders Het presidium van de Opperste Sowjet heeft enige Nederlanders me dailles toegekend voor heldhaftig heid by het redden van een Rus sische zeeman. De Russische medaille voor „dap perheid" is gegaan naar majoor Van den Akker, sergeant August Frede- rik Mahne en naar sergeant Wil lem Frederik Horsmeier. De Nederlanders vormden de be manning van een helikopter, die de Russische zeeman L. M. Smirnow heeft ontdekt, die overboord was ge slagen op het Russische moterschip Okax in de Noordzee. zy pikten hem op en brachten hem in veiligheid waarby zy „grote bekwaamheid en moed toonden' (7.307.35 Van de voorpag., tie). 8.00 Nws. 9.00 Van alle mark- thuis. praatje voor de huisvr. 9.05 Klass. grammuz. 9.35 Waterstanden. TrT>T"\0: 9.40 Schoolradio. VARA. 10.00 te gram.muz. 10.45 Voor de kleu- 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Radlo-dubbelkwartet: klass. en omantlsche koorliederen. 12.00 Licht® ;ramjnuz. 12.22 Voor het platteland. 2.27 Med. t> >tereo: Tangi solisten. 13.00 Nws. 13.1 lender. 13.30 Stereo: Mod. amusements- muz. (gr.). 13.45 Gesproken portret. 14.00 Stereo: Omroepork.; mod. muz. 14.55 Klarinettenkwartetmod. muz. 15.00 Voor de Jeugd. 16.00 Nws. 16.02 Voor de zieken. 16.30 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen. 17.30 VARA-dansorkest en solisten. Pianorecital (gr.)klass (7.30 Nws.j. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Lichte gram.muz. 900 Voor de zieken. 9.40 Voor de huisvr. 10.10 Pia norecital (gr.)klass. muz. 10.30 Bevo len door zijn geest, studio-dienst. 11.00 Klass. gram.muz. 11.30 Lichte gram - 12.27 Med. gram.muz. 14.45 Noordhollands Filharmonisch orkest en solist: klass. muz. 15.50 Bijbelvertelling voor de Jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17.00 Stereo: Licht ens. en zangsollste. 17.20 Jazzmuz. uit Denemarken. 17.60 Overheid8voorl.: Mens en samenleving, Hilversum 3, FM e n240 m NRU/KRO9.00 Nws. 9.02 Licht ge varieerd platenprogr. 10.00 Nws. 10.02 Act. 10.05 Licht platenprogr. 11.00 Nw. 11.02 Act. 11.05 Lichte platen en praatje. 12.00 Nws. 12.02 Act. 12.05 Ge zellige Hollandse plaatjes. 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Gev. platenprogram- ma. 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Licht gev, platenprogr. NRU/AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Lichte gram.muz. 16.00 Nws. 16.02 Volksliedjes van overal. 16 30 Rhythm and blues (gr.). 17.00 Nws, 17.0218.00 Gev. platenprogr. automobilisten. NCRV: 19.35 De Beverly Hillbillies. film. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 tot plm. 24.00 Ultsl. verkiezingen gemeen teraden. (Om plm. 22.30 Journaal). Nederland 2 NTS: 20.00 Nws. in aangenaam, zu.su Arht." -* - 20.55 Er groeit het kort. 20.01 Cox -film. VARA: 20.30 Achter het in Brooklyn, speelfilm. NTS: 23.00 tot 23.05 Jour naal.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5