Vakantiecursus in het buitenland Gé Hofenk g Stemmen kan boeiend zijn TOPPERS ZATERDAG 28 MEI 1968 LEIDSCH DAGBLAD L.D.-EXTRA 6 Iets heel amiers: vakantie en studie combineren tegen aantrekkelijke prijs De vakantie lacht honderd duizenden jonge mensen op het ogenblik toe. Er zullen er vele bij zijn, die bij het horen van het woord •vakantiecursus de schrik om het lijf slaat. De be proevingen van het afgelopen jaar verrijzen weer voor de geest en visioenen van een vakantie tussen de studieboeken veroor zaken rillingen van afschuw. Dat is niet helemaal terecht. Tenminste niet voor het soort vakantie-cursussen, waarover dit artikel gaat. Het is nog te weinig bekend, dat er vele mo gelijkheden bestaan om vakan tie en studie op een interessante en plezierige manier te verbin den. Aan de universiteiten van verschillende landen worden va kantiecursussen georganiseerd. Het zijn geen droge studiecur sussen hoewel ernstige studie er wel degelijk aan te pas komt maar er zijn bijvoorbeeld ex cursies aan verbonden, welke de cursist een beeld geven van kunst, nijverheid, landbouw, land en volk. De cursussen wor den meestal gehouden in de tijd dat de scholen en universiteiten gesloten zijn, want dan zijn er veel lokaliteiten beschikbaar en veel leraren en professoren zijn bereid in hun vakantie colleges te geven en lezingen te houden. Bij de ambassade van het land waar de vakantiecursus wordt ge houden, kan men meestal inlich tingen over deze studievakantie krijgen. Aan de studenten wordt te gen redelijke prijs logies aange boden in studentenpensions of in gewone pensions. De kosten van een laag. Vrije rijd krijgt men voldoen de en door de vele contacten, w lke men tijdens de cursus opdoet, zijn er vaak grotere mogelijkheden om land en volk te leren kennen dan als gewoon toerist. Duitsland Er zijn in Duitsland talrijke uni versiteiten, soms in schilderachtige kleine stadjes gelegen, soms in een prachtige omgeving, waar men de buitenlander niet alleen inwijdt in de geheimen van taal en literatuur, maar waar ook voordrachten wor den gegeven over muziek (met be zoek van concerten en andere mu zikale evenementen), politiek, staat huishoudkunde. Er zijn ook tech nische hogescholen, die cursussen geven voor buitenlandse vakmen sen. De meeste van deze cursussen worden gehouden in de maanden augustus en september. Voor een cursus van ongeveer drie weken komt het cursusgeld op een paar honderd D. Mark, terwijl er voorkost en inwoning nog een zelfde bedrag bijkomt. De verschil lende universiteiten kunnen mees tal voor onderdak zorgen, hetzij in een studentenpension hetzij bij par ticulieren of in een eenvoudig pen sion. Hebt u al een behoorlijke ken nis van de Duitse taal, dan zijn er voor u meergevorderde cursussen, waarbij men inzicht krijgt in lite ratuur, cultuur, landaard ,in de ver schillende delen van Duitsland, filo sofie, politiek, enz. Voor degenen, die speciaal in mu ziek zijn geïnteresseerd is Lever kussen bij Keulen de aangewezen plaats, waar de muziekuniversiteit een vakantiecursus voor buitelan- ders heeft van dr.ie weken. (Inlichtingen: Ambassade Bonds republiek Duitsland, Nieuwe Park laan 17, Den Haag, tel. 070 512351). België Onze zuidelijke buren hebben va kantiecursussen te kust en te keur, zowel op het gebied van muziek, sport, wetenschappen, film als taal en cultuur. Er zijn universiteiten, waar Vlaams de voertaal is voor de vakantiecursussen, wat natuurlijk bijzonder plezierig is voor Neder landse cursisten, die de Franse taal niet of gebrekkig machtig zijn. De meeste universiteiten hebben ech ter hun cursussen in het Frans. (Inlichtingen: Ambassade België, Andries Bickerweg IC, Den Haag, tel. 070—392390). nen hierover alle inlichtingen ver strekken. De cursussen van de Sor- bonne in Parijs zijn het meest be kend en het meest geliefd. Afge zien van het feit, dat men er heel wat leert van de Franse taal en cultuur, heeft men volop gelegen heid Parijs te leren kennen, niet als toerist, maar als (tijdelijk) in woner, die contact heeft met ande re studenten en het leven van alle dag ven de gewone man aan de schilderachtige linkeroever leert kennen. Met een glaasje wijn op een terrasje van de Boul' Miche leert men evenveel van het Fran se leven als op de universiteit. (InlichtingenInformatiebureau Franse ambassade, Nieuwe Uitleg 10, Den Haag. Tel. 070—112758). Engeland Frankrijk In Frankrijk duren de meeste vakantiecursussen langer dan de drie weken vakantie, die de gemid delde Nederlander ter beschikking heeft. Men kan zich echter voor een gedeelte van de cursussen la ten inschrijven. De Alliance Fran- $aise en de Franse ambassade kun- Belevenissen van een jonge kiezer Een paar jaar geleden, toen ik de voorgeschreven leeftijd had bereikt, stelde de staat mij voor het eerst in de gelegenheid mijn politieke voorkeur via het stembiljet kenbaar te ma ken. Ik was die bewuste dag naar het stemlokaal met, vreemd genoeg, de zelfde gevoelens welke mij hadden besprongen toen ik als 15-jarige jongen een film van „boven de acht tien binnensloop. De voor zitter van het stembureau keek mij aan met de norse blik van een kroegbaasje, dat overweegt een lastig sujet aan de andere kant van de deur te zetten. Zo'n vaart liep het na tuurlijk niet, maar het was wel duidelijk dat ik nog niet veel electorale routine had. Hoewel stemmen een prozaïsche bezigheid is, le verde die eerste keer een zeer boeiend avontuur op. Ik liep de stemplaats bin nen achter een tanig, oud vrouwtje, dat een uiterst eigenzinnig hoofdje op haar nekje droeg en vóór een zo op het oog rustige man, maar daarin zou ik me danig vergissen. Het vrouwtje nam het biljet van de voorzitter aan met die verrukkelijke nonchalance van iemand die Tro 'elstra en Colijn nog als lijsttrekkers heeft meegemaakt en voor wie dit alles een heel koud kunstje is. Dat bleek ech ter schijn te zijn. Ze stond nog geen tien seconden achter het zwarte gordijn van het stemhokje of ze was er al weer met de doodschrik op haar ge zicht achter vandaan ge sprongen. Met het stem biljet als een vaandel in de opgestoken hand, rukte ze dreigend op de voorzit ter toeMENEERWAAR STAAT DREES. Ik heb al tijd op Willem Drees ge stemd en nu kan ik hem nergens vinden. Menéér, is er iets met die lijsten, kan dat allemaal maar zó?" De voorzitter keek alsof men hem juist had verteld dat hem een reeks dierbare bloedverwanten was ontvallen. Terwijl het vrouwtje haar klaagzang krachtig bisseerde, kwam de voorzitter langzaam tot het leven terug. Hij vertelde zachtjes dat dr. Drees uit het politieke le ven ivas gestapt en op geen enkele lijst meer te vinden zou zijn. Ze luisterde met ont daan gezicht. „Wat nu?" zei ze zielig. De gehele rij wachtenden vond stilzwij gend dat Drees zich moest schamen dat hij zo'n trou we supportster in de steek had gelaten. De voorzitter poogde een uitweg in de impasse te vinden en sprak vaderlijk: Er is wel iets aan te doen, hoor. Als u op de partij van Drees wilt stemmen, moet u het eerste vakje van die lijst rood maken". Dat werd de man, die ach ter me aan één stuk door luidruchtig had staan knarsetanden te gortig. Hij sprong naar voren en zei tegen de voorzitter: „Wat doet u daar. Meneer, u gaat uw boekje ver te buiten. U mag maar niet zo iemand beïnvloeden". De voorzitter knikte zachtjes van ja en zei wanhopig: „Maar wat wilt u dan dat ik doe?" Intussen was het vrouw tje met behulp van haar brilletje op zoek gegaan naar de door de voorzitter genoemde kandidaat, die de brutaliteit had gehad zich op de plaats van haar favoriet te nestelen. Ieder een keek gespannen toe hoe haar die figuur zou bevallen. Ze proefde de naam voorzichtig en wierp hem toen krachtig naar de voorzitter terug „Die man nooit" zei ze zonder verdere motivering. Pro beert u het dan eens met nr. 2 van die lijst" stelde de man naast de voorzit ter voor. Maar weer pro testeerde achter mij de man die het staatkundig in orde wilde houden. „Ik kan wel tegen me vrouw zeggen dat ze nr. 1 van lijst zes moet stem men", wierp hij de heren voor de voeten. Het vrouw tje zag de ironie van het grapje niet en ging op zoek naar de lijst. Het idee, dat iemand haar op die partij wilde laten stemmen, deed haar in woede ontsteken. „Vlerk", zei ze tegen de man, die intussen een krachtige discussie met de voorzitter van het stembureau was begonnen. De keuze van het vrouw tje werd zo langzamer hand goud waard. Dat voelde iedereen. Er zijn niet zo veel personen die zo zwaar aan hun politieke keuze tillen. Terwijl men zich moe peinsde hoe dit nu allemaal moest gaan, gleed er Ineens een gelukkige glimlach over haar gerimpeld gezichtje. Bij het speuren over de stemlijst had ze, zo ver telde zij de voorzitter, een kandidaat gevonden die zij nog kende van de tijd dat hij nog een knaapje was. Het was toen zo'n aardig ventje geweest, die zou haar stem krijgen. Opgewekt liep ze terug naar het stemhokje en even later gleed haar stembiljet in de bus. Te vreden begaf zij zich naar de uitgang, maar niet na dat zij de voorzitter een hand had gegeven als dank voor zijn hulp. RUUD PAAUW land nog andere gespecialiseerde vakantiecursussen. (Inlichtingen: Informatiebureau Britse ambassade, Lange Voorhout 27. Den Haag. Tel. 070—180960). Italië Italië biedt de vakantie-student cursussen in taal. literatuur en kunst. De cursussen worden gehou den in enkele van Italië's mooiste steden: Pisa, Perugia en Florence. Men heeft bij de meeste cursussen onderdak voor drie weken voor ca. f 350 alles inbegrepen. (Inlichtingen: Culturele afdeling Ambassade van Italië, Mauritskade 21, Den Haag. Te. 070—117011». Spanje De Engelse universiteiten hebben een eigen charme en vele buiten landers zullen er best wat voor voe len om eens 'n studievakantie door te brengen aan de oude universitei ten van Oxford of Cambridge. Men leert dan een kant van het Verenigd Koninkrijk kennen, waar mee men anders nooit in aanra king komt. Voor de liefhebbers van Shakespeare en het Engeland van kningin Elizabeth I bestaat er ge legenheid voor het volgen van een cursus van zes weken in Strat ford upon-Avon. Voorts telt Enge- Ook Spanje heeft een groot aan tal vakantiecursussen voor bui tenlanders. Men kan zelfs in een heerlijke strandvakantie in Las Palmaa en Palma de Mallorca en kele uren per dag studeren en dat kost voor drie weken niet meer dan f 65 (alleen voor onderwijs natuur lijk). (inlichtingen: Culturele afdeling Ambassade van Spanje, Bezuiden- houtseweg 39, Den Haag. Tel. 070— 858640). Zwitserland De bekende Zwitserse universitei ten blijven natuurlijk niet achter. Zwitserland, een toeristenland bij uitnemendheid, geeft ook gelegen heid tot studie en dat is een prach tige gelegenheid om de drie moe dertalen (Frans, Duits, Italiaans), van dit land te bestuderen. In de kantonschool van het kanton Grau- bunden wordt in deze drie talen onderwezen. Lausanne en Genève hebben Franse cursussen van drie weken en in St. Gallen, het be roemde borduurcentrum krijgt men les in de Duitse taal. Het spreekt vanzelf, dat er voldoende tijd is uitgetrokken voor gr oeps- en indi viduele uitstapjes teneinde dit mooie land beter te leren kennen. (Inlichtingen: Ambassade van Zwitserland, Lange Voorhout 42, Den Haag. Tel. 070-117468). Oostenrijk Wie aan Oostenrijk denkt, denkt aan muziek, aan Mozart, aan Salz burg. Maar in Salzburg wordt het beroemde „Mozartmuseum" gehou den en dat is alleen voor musici. Daar staat tegenover, dat zowel Salzburg als Innsbruck cursussen voor buitenlanders hebben in taal, literatuur en Oostenrijkse cultuur. Aangezien beide plaatsen in een prachtige omgeving liggen, is voor zo'n studievakantie heel veel te zeg gen. (Inlichtingen: Ambassade van Oostenrijk, Koninginnegracht 31, Den Haag. Tel. 070—605907). Denemarken Denemarken kan zich erop be roemen op het gebied van vakantie cursussen iets heel speciaals te kun nen aanbiedenvakantiecursussen op verschillende Volkshogescholen voor gezinnen met kinderen (boven de 4 jaar), 's Morgens gaan vader en moeder de verschillende lezin gen en cursussen bijwonen, 's mid- ags ls de hele familie vrU om het geleerde in praktijk te brengen, tochtjes te maken of aan groepeuit- stapjes deel te nemen. Als vader en moeder op school zitten wordt er op de kinderen goed gepast. Deze typisch Deense Volkshogeschool cursussen kosten ongeveer f 180 per persoon, voor een twee weken du rende cursus, kost en inwoning in begrepen. (Voor deze speciale cur sussen wende men zich tot het se cretariaat voor de Volkshogescho len, Vartov, Kopenhagen K.>. Voor buitenlandse studenten wordt van 1—26 augustus een va kantiecursus gehouden, omvatten de Deense taal en letterkunde, con versatie, kennis van land en volk, staathuishoudkunde, Groenland enz. De cursussen worden in de morgenuren gegeven (3 uur), de rest van de dag is men vrij. Op zaterdag zijn er geen cursussen, maar op 6 en 13 augustus organi seert men rondritten over het ei land Seeland. Tevens zijn er op sommige middagen bezoeken aan scholen, industrieën en tentoonstel lingen gepland. De kosten voor het onderwijs bedragen ongeveer f60. Voor kost en inwoning moet men voor de drie weken op minimaal f 350 rekenen. Aanmelding: Holi day, Course® for Student* and Visi tors from abroad c/o DIS (Dan- marks Internationale Studentenko- mlté), Skindergade 36, Kopenha gen K. Als u aan een vakantiecursus wilt deelnemen is het parool: geef U to spoedig mogelijk op, want het aan tal plaatsen is beperkt. Wendt U daarom tot de ambassade van het desbetreffende land om inlichtin gen en meldt U daarna to snel mogelijk aan. „Eigenlijk loopt het een beetje uit de hand", vindt Nou «fc-manager Henk Ver hoog (17). Dat is geen won der. De bekendheid van zijn pas drie maanden geleden opgerichte Leidse beatgroep „Nou (spreek uit: nou en? neemt zo snel toe dat de zes jeugdige Kinks- en Who-bewonderaars het maar met moeite kunnen bij be nen. Optreden, optreden, op treden is het devies en dat valt daarom niet mee, om dat de meest Nou &-ers op school zitten en daar wordt nog steeds iets anders ver eist dan het overvloedig pro duceren van elektrisch be krachtig geluid. Onlangs wonnen de in leeftijd van tot 19 jaar variërende Nou «Si-musici het Brasemconcours. Dat leverde naast de niet te onderschat ten eer. de relaties en de er varing een proefopname op bij de Haarlemse grammo foonplatenmaatschappij Ne gram-Delta. Afgelopen don derdag is dat gebeurd en de Leidenaars lijken wat verrast door deze plotselinge furore van hun beatgroep. Nou bestaat uit Roland de Leeuw (16). Arthur de Leeuw (14!). Wim Schrama (18). Jerry Sjardin (19), Teun de Reede (19) en Dick Hilarius (18). Als voornaamste bijzonder heid van de beide zangers. Teun de Reede en Jerry Sjardin. weet Nou una niem te vermelden: „Ze zijn Chris Andrews is een wat merkwaardige verschijning in de tienermuziekwereld. Zijn nummers - waarvan er enkele in Nederland tot top- successen werden - hebben de sfeer van een hoempa hoempa-orkest en het is bij na verwonderlijk hoeveel jonge mensen daar in deze tijd van goede beat en frisse op-art nog warm voor kun nen lopen. Met twee grote, zelf geschreven, nummers („Yesterday man" en „To whom it concerns") verover de Chris een plaats hoog in de Nederlandse top tien. Van Chris Andrews (die ook alle hits van Sandie Shaw schrijft „Tomorrow" en haar komen de plaat „Nothing comes easy" zijn van zijn hand) verscheen vorige week in Engeland een nieuwe plaat, die de afgelopen zaterdag belandde in de Top 30 van het toonaangevende Britse muziekblad New Musical Express. Deze plaat „Some thing on my mind" wordt nu ook in Nederland uitgebracht door Negram. De Leidse afdeling van AVRO's Jeugdomroep Min jan krijgt een andere consul. Joop Mulder, die ongeveer een Jaar geleden het con- sultsohap overnam van Bert Tiddens, heeft de Leidse Minjon-afdeling tot veel ac tiviteiten gestimuleerd. Bijna wekelijks was de afdeling in de ether, met reportages, met een omroeper of een omroepster. Onder meer dankzij de leiding van Joop Mulder kreeg de afdeling Leiden van „Hilversum" het predikaat: „Minjon-afdeling van het Jaar". In de jongste vergadering heeft Min jon een nieuwe consul gekozen. Met grote meerderheid van stemmen werd dat Ruud den Dopper (22). De afdeling Leiden heeft nog behoefte aan nieuwe krachten. (Bel allebei 1.83 meter lang". Nou kreeg de laatste maanden in Leiden en omge ving bekendheid door het optreden van de Twenty So ciety, de Pops Movements en Eureka - Leidse jongerenor ganisaties -. Verder speelden de Leidse Jongens in Breda voor de club „Beat City". Roland de Leeuw en Dick Hilarius, resp. slaggitarist en basgitarist - schreven zelf het nummer waarmee Nou «Sc op het Kaag-concours zo'n succes had: What's me worry. Ook drummer Wim Schrama componeert. Hij maakte bijvoorbeeld Here is the man. 25255 voor inlichtingen). Minjan-programma's zijn ie dere donderdag tussen vijf en ze® uur te beluisteren. Enkele weken geleden publiceerde „Jong" de plan nen voor een Haags-Leidse sa/menwerking op school- kranitengebied. Er is een kink in de kabel gekomen. De initiatiefnemers tot de gezamenlijke uitgave „Inter- scolair" (oplaag 30.000, ver spreid over ruim vijftig soholen in Den Haag en Lei den) raakten in moeilijkhe den met een advertentiebu reau en zagen geen kans de zaak financieel te bolwerken. „Interscolair" verschijnt wel, nu echter pas in september, maar dan nog dikker dan de 64 pagina's, die al op het programma stonden. o, O E- Q fcj 2 w p O, O E-" Q 1) Sloop John B (Beach Boys) 2) Take It or leave It (Searchers) 3) Painted black (Rolling Stones) 4) Dedicated follower of fashion (Kinks) 5) You were on my mind (Chrlspian St.-Petcr) 6) Monday monday (Mama's en Papa's) 7) Why don't you take It (Motions) 8) Pied Piper (Jets) 9) Substitute (Wlio) 10) Homeward bound (Simon en Garfunkel) DE ZAAK VOOR LEI DE ZAAK VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LDTOPTIENLDTOPTIENLDTOPTIEN O -3 O M f1 O •-3 O N3IldOiaiN3IldOJ,QTN3IJLdOI,Cn UIT VOORRAAD LEVERBAAR Muziek- en grammofoonplatenhandel HAARLEMMERSTRAAT 66

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13