Frankrijk herdenkt vijftigste sPort'ial verjaardag van 'Verdun' „GELIEVE NIET TE STOREN REHABILITEERT DE GAULLE ZIJN LEERMEESTER? Bouw van Granaat uit oorlog doodt twee Belgische jongens Voorspelling kwam uit in Harderwijk Britten, Duitsers V zen('1 compagnie legertroepen en Amerikanen Amerikaanse burgers zijn het eens in Hoeé geëvacueerd KORTING BIJ EEN AARDSCHOK Felle discussie tussen Faure en Biesheuvel 27.50 VRIJDAG 27 MEI I960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 In Nieuw-Vennep zal een g Morgen zal in Verdun in noord-Frankrijk, in aanwezigheid van president De Gaulle, het feit worden herdacht dat een halve eeuw geleden in die plaats de bloedigste veldslag uit de hele wereldge schiedenis geleverd werd. Een slag. die een half miljoen Fransen en zeker een even hoog aantal Duitsers het leven kostte, maar waarmee Frankrijk niettemin de basis voor zijn overwinning in de eerste wereldoorlog legde. dat het laatste woord vermoedelijk nog is gesproken. Pétain was na de eerste wereldoorlog de militaire pro motor van De Gaulle geweest, die zijn zoon. Philippe, (tegenwoordig marine-officier), naar zijn chef ver noemde. Alle Franse overlevenden van dit gigantische bloedbad, de legendari sche veteranen en oudstrijders, zijn uitgenodigd zich naar Verdun te be geven en onder hen bevindt zich dus het tegenwoordige staatshoofd De Gaulle, die in 1916 als jong luite nant tijdens die slag gevangen werd genomen. Behalve die persoonlijke herinne ring zal de generaal in zijn rede vermoedelijk vooral wel het feit on derstrepen, dat Verdun een exclu sief Franse prestatie is geweest. In derdaad genoten in de sombere mei maand van het jaar 1916 op die en kele vierkante kilometers bij Ver dun alleen de Fransen en de Duit sers de dubieuze eer, het slachtveld te mogen bezetten, een slagveld, waarop het bezit van iedere vierkan te meter met tientallen en soms honderden mensenlevens moest wor den betaald. Mensenlevens, die de Duitse en de Franse generale sta ven blijkbaar toch niet te kostbaar achtten om elkander de overwinning te betwisten. Mensenlevens ook die voor zeker een tiende deel der slacht offers anoniem zijn gebleven. Want van ruim 100.000 verminkte licha men van „onbekende soldaten" heeft men de identiteit nooit meer kun nen bepalen. Deze slag om Verdun wordt dooi de Fransen intussen deze week niet alleen herdacht als een patriotisch heldenfeit, waardoor Frankrijk de Duitse „erfvijand" zou verslaan, die erfvijand die De Gaulle, bijna vijftig jaar later (misschien iets te voor barig) als een nieuwe en onscheid bare vriend in de armen zou vallen. Het jubileum van dit bloedbad heeft ook nog een tweede symbolische be tekenis. Pétain De grote vraag die de Fransen be zighoudt is namelijk: hoe zal De Gaulle optreden tegen de overwin naar van Verdun. De generaal, op wiens naam die overwinning over het algemeen ge schreven wordt al werd hem se dertdien die eer ook wel weer be- öftreden heette Philippe Pétain. Deze generaal (die na de overwinning tot maarschalk werd verheven zou later, in de tweede wereldoorlog, als hoofd van de Vichy-regering een po litieke rol spelen waardoor hij in het Franse volk een scheiding ver oorzaakte die nog altijd niet geheel is overbrugd. Maarschalk Pétain, de man die met de Duitsers collaboreer de, was als zodanig de voornaamste tegenspeler van De Gaulle, die in het geallieerde kamp de leider was der „Vrije Fransen". Over de verhouding tussen Pétain en De Gaulle voor, tijdens en na de laatste wereldoorlog en de bezet tingstijd, zijn al ontelbare artikelen en vele boeken gepubliceerd, zonder Overeenkomsten Naast grote tegenstellingen zijn- er in de carrière van deze beide Franse veldheren ook ontegenzeggelijk over eenkomsten aan te wijzen, zoals een zeker paternalisme in hun beider po litieke denken. Maar sterker nog kan van hen worden opgemerkt dat ze tijdens de laatste oorlog ieder aan hun kant hun bondgenoten, vrien delijk gezegd, niet zonder talent om de tuin wisten te leiden. Zo goed als Pétain, met beloften die niet. wer den nagekomen, de Duitsers in het ootje nam, zo heeft De Gaulle het klaargespeeld in zijn eentje de En gelsen en de Amerikanen het- hoofd te bieden door de toekomst en het heil van Frankrijk gelijk hij die zag. boven alle andere overwegingen van Westelijke solidariteit te laten pre valeren. In dat licht gezien waren De Gaulle en Pétain in zekere zin „complementair' en hebben ze ieder volgens de eigen stijl en langs de eigen weg bovenal het „eeuwige Frankrijk" gediend. Proces Uit versehillesde nieuwe geschrif ten, die ter gelegenheid van deze vijftigste verjaardag van de slag van Verdun in Frankrijk zijn ge publiceerd, is nu heel duidelijk ge bleken dat De Gaulle in 1945 niets liever had gewild dan dat de hoog bejaarde maarschalk niet zou terug komen naar Frankrijk, om zo zijn proces vanwege hoogverraad te kunnen voorkomen. Pétain was door de Duitsers bij hun overhaaste terugtocht uit Marijke Z winkels (19) uit Honseiersdijk zal dit jaar de Westlandse oogstfeesten opfleu ren als druivenprinses 1966. Haar beroep is mode-ontwerp ster en haar vader is kweker. Bij een ontploffing van een gra naat uit de tweede wereldoorlog zijn gisteravond twee jongens in een tehuis in de Belgische plaats Weelde bij Turnhout om het leven gekomen. Twee andere jongens werden zwaar gewond. De knapen hadden de gra naat vermoedelijk gevonden in de omgeving van het tehuis, waar een honderdtal wezen en verlaten kin deren verblijven, en mee naar hun kamer genomen om er mee te spelen. De slachtoffers zijn tussen de 14 en 16 jaar oud. Tijdens de oorlog is bij Weelde heftig gevochten en nog steeds worden er wapens en munitie gevonden. Frankrijk meegevoerd naar Duits land, waar hij de laatste maanden van de oorlog gevangen werd gehou den. Hij wenste zich tegenover de Franse justitie echter persoonlijk over zijn gedrag en politiek tijdens de bezettingstijd te verantwoorden. Hij werd ter dood veroordeeld, het zelfde lot dat De Gaulle enkele ja ren eerder door toedoen van de ju stitie van Vichy had beleefd. De Gaulle verleende zijn vroegere leer meester echter gratie en zijn laat ste jaren heeft Pétain toen op een klein eilandje in gevangenschap doorgebracht. Zal generaal De Gaulle zaterdag in Verdun maarschalk Pétain nu eindelijk publiekelijk rehabiliteren? Zo ver zal hij vermoedelijk wel niet gaan. Maar wel is het waar schijnlijk dat de generaal enige bal sem op deze wonde zal willen sme ren om zo het oude zeer van die nationale controverse eindelijk tot genezing te kunnen brengen. Doris Day en Taylor in: LUXOR „Gelieve niet te storen is één van die luchthar tige, speelse films van het genre dat destijds met- „Slaapkamer geheimpjes" (Pillow talk) een aanvang nam. Het origineel is een formidabel kasstuk geweest en de blauw druk j es doen het kennelijk ook bijzonder goed, want anders komt men er niet herhaaldelijk mee op de prop pen. De onverwoestbare Doris Day heeft dit keer Rod Taylor als tegenspeler in deze pretentie loze comedie, waarvan het pro cédé nu wel door en door be kend is en derhalve niet meer voor verrassingen kan zorgen. Het gaat ditmaal ook wat moei zamer dan anders: de dialoog ma n- vrouw is lang niet zo flit send en spitsvondig meer als in het verleden het geval is ge weest. Doris Day speelt zoals ge woonlijk de rol van het vrouw tje dat haar man tot wanhoop brengt door de naïeve onge kunsteldheid waarmee zij in tal van situaties optreedt. Zij is dit keer de echtgenote van een Amerikaanse wol vertegenwoor diger. die in Londen is geplaatst om de handel in Europa nieuw leven in te blazen. Het Londen- se kantoor bevat „Circusheid" CAMERA Danny Kaye heeft de laatste jaren in ons land grote bekendheid verwor ven door zijn televisieshows, die de AVRO op geregelde tijden op het scherm brengt. Maar te voren had deze dynamische fi guur al een enorme faam ver overd als filmster. Het grootst hebben wij hem toen gevonden, wanneer hij de echte clown uit hing. Zijn groteske clownerieën behoorde tot de zeldzame stuk jes van gaaf komisch acteerver- mogen. Men kan dat deze week nog eens zien aan de Hoge- woerd, waar „De Circusheid" draait. Een acht jaar oude film, die echter weinig van zijn ko mische waarde heeft verloren omdat de dolle humor van Dan ny Kaye, zijn "uitbundige mi miek, zijn aanstekelijke vrolijk heid en zijn tintelende leven digheid niet aan tijd zijn ge bonden. Personen die Danny Kaye alleen kennen van zijn niet al te diep gravende grap jasserij van de t.v., kunnen hierin nog eens zien, waaraan hij zijn roem van weleer heeft te danken. In Nieuw-Vennep zal een grote sporthal worden gebouwd, die ook ge schikt zal zjjn voor het houden van culturele manifestaties. Het initiatief hiertoe is genomen door de Stichting Dorpshuiswerk Haarlemmermeer- Zuid. Men beschikt al over f330.000,— zijnde f 1000,— beschikbaar gesteld door de Vicon N.V., f75.000,— van enkele andere bedrijven in Nieuw- Vennep. f 125.000,— van de Neder landse Sportfederatie, f 5000,— van de bevolking, terwijl verwacht wordt, dat de provincie f 25.000,— beschik baar zal stellen. De totale kosten van de sporthal zullen f500.000— bedra gen. De oppervlakte van de sporthal is 22,45 x 44,25 m2, terwijl de hoogte 7 meter is. In de hal zullen alle zaal sporten kunnen worden beoefend, terwijl er ook de mogelijkheid zal be staan er tenniswedstrijden in te hou den. Aan het gemeentebestuur is thans verzocht medewerking te willen ver lenen om het resterende bedrag van f 170.000,te verkrijgen door een bij drage van f 100.000,— te verlenen en door het garanderen van de betaling van rente en aflossing van een door de stichting aan te gane geldlening. Burgemeester en wethouders advi seren de gemeenteraad met het voor stel akkoord te gaan. Wel wordt ge zegd, dat men de sporthal liever in een ander dorp zou hebben. „Maar deze kans om voor betrekkelijk ge ringe kosten een sporthal te bouwen, ,mag niet onbenut gelaten worden", aldus B. en W. Een Sunil team kwam, waste ett... Onvermoeibare Sunil-sop is voorspelde mevrouw G. Migchel- ideaal voor alles: linnen, katoen, sen, De Wittenhagen 14, Harder- nylon, enz. Bleken? Niet nodig, wijk een nog wittere was. En even Blauwen Overbodig. U zult het later was die wittere was er... zien: Sunil met ultra-waswerking dank zij de waskracht van Sunil! geeft het hóógste wit! trekkelijke directie-secretaresse, die om in de texielbranche te blijven in alle opzichten door de wol geverfd is. Dat ■rekt langzamerhand de achter docht en woede van Doris, die zelf op hoogst bedenkelijke wij ze aan de zwier gaat met een handelaar in antieke meubelen. Het huwelijk overleeft al die stormen echter zonder de min ste beschadiging op te lopen. Viva Maria TRIANON Natuurlijk be leeft deze heerlijke dwaze film va.n Louis Malle een tweede week aan de Breestraat. Brigit te Bardot en Jeanne Moreau geven een pittig staaltje acte ren weg, maar de hoofdprijs is toch voor de filmer Louis Malle, die hoe verder de gesohiedenis vordert des te meer dolle inval len op het kleurrijke doek uit leeft. Men kan er veel plezier ïan beleven. „Lady L" STUDIO Peter Ustinows goedmoedige spotternij met het Engelse societyleven, zoals hij die in „Lady L" ten beste geeft, is voor de derde week te zien het kleine theater aan de 'Steenstraat. In de hoofdrollen prachtige David Niven, een oharmante Sophia Loren en een sympathieke Paul Newman. Harem-holiday LIDO Al zo'n tien jaar loopt Elvis Presley over het witte doek en in al die tijd :s er in het patroon van zijn films maar heel weinig veranderd. Het is altijd een luchtig ver haaltje met hier en daar een spannende scène, dat voor het grootste deel draait om een zin gende en swingende Elvis. Zo ook in „Harem Holiday", de nieuwste kleurenfilm van de nu 31-jarige Presley. Dit keer speelt het geheel zioh af in Azië, waar de klok zo'n 2000 jaar is teruggezet. Elvis wordt er ontvoerd en heeft ook veel harem-meisjes om zich heen, maar dat alles kan niet verhin deren, dat. hij een stuk of tien liedjes ten gehore brengt. Al ai ét a-1 vijf kwartier onbezorgd plezier, waaraaan naast Elvis Presley ook de mooie Mary Ann Mobley, Fran Jeffries en Jay No- vello meewerken. De regie is in handen van Gene Nelson, die als danser-acteur successsen vierde in o.a. Tea for Two en Lullaby of Broadway. Harde western REX „Een dollar met een gaatje" <A silver dollar) is een zeer goede western. Veel meer valt er eigenlek niet over te schrijven. Voor verrassingen a la Sam Peckinpah (regisseur o.a. van „Major Dundee") komt men niet te staan. Hier gaat alles recht toe, recht aan, maai- het verhaal zit goed in elkaar en is met veel zorg ver filmd. Men heeft niets nagela ten om de film meter voor me ter spannend te houdenei- vallen dan ook tientallen do den in de strijd tussen een on kreukbare revolverheid en een overmacht aan oandieten. De hoofdrol wordt met kleur ver tolkt door Montgomery Wood. I De V.S., Engeland en West-Duits- j j land zijn het eens over de manier j waarop men de crisis in de NAVO i moctb ehandelen, die ontstaan is door I De Gaulles besluit om Frankrijk los te maken van de geïntegreerde mili- I taire structuur van de organisatie. Dit is gisteren in het Britse La gerhuis meegedeeld door premier Wil- j De V.S. zullen voorts Frankrijk de J toegang tot de kernwapens ontzeg gen wanneer de Franse troepen wor den onttrokken aan het geïntegreer de militaire commando van de NAVO. Dit is gisteren door Amerikaanse autoriteiten in Washington meege deeld. In antwoord op vragen zeiden ze dat de kernwapens alleen zullen worden verstrekt aan die strijdkrach ten die een verplichting vervullen onder het NAVO-verdrag. Het feitelijke beheer over de atoom wapens is in Amerikaanse handen, maar de Franse troepen hadden toe gang tot de wapens als NAVO-troe- pen in West-Duitsland. De uitlatin gen van gisteren schijnen wat scher per te zijn gesteld dan een onlangs gezonden Amerikaanse missive aan president De Gaulle. Een hotel in Matsoesjito (Japan), waar sedert augustus vorig jaar meer dan 30.000 aardschokken zijn genoteerd, heeft de volgende ad- vertenie Iaën plaatsen: „Hotelgasten zal een gratis fles bier worden geserveerd als het hotel wordt getroffen door een aardbe ving van kracht 3 op een schaal van 7. Bij een kracht van 4 sterk genoeg om een schoorsteen te doen neerkomen wordt een korting van 50% op de hotelrekening gege ven. Bij kracht 5 sterk genoeg om een mens ten val te brengen kunnen de gasten vertrekken zon der iets te betalen". Amerikaanse burgers in Hoeé, in het noorden van Zuid-Vietnam, zijn gisteren geëvacueerd nadat het Ame rikaanse consulaat had meegedeeld hun veiligheid niet langer te kunnen garanderen. Per vliegtuig zijn 45 burgers uit het boeddhistische oppositie-centrum te gen de regering in Saigon naar de Zuitvietnamese hoofdstad vertrokken. Honderdzestien boeddhistische mon niken en nonnen zijn voor het Ameri kaanse consulaat in Hoeé een hon gerstaking van 48 uur begonnen. Zij eisen dat de Amerikaanse regering niet langer het militaire bewind van premier Ky steunt. Een compagnie Zuidvietnamese legertroepen is gisteravond Hoeé binnengerukt om het Amerikaanse consulaat en drie andere Ameri kaanse gebouwen in de voormalige keizerlijke hoofdstad te beschermen. Zoals gemeld hebben demonstranten gisteren een bibliotheek van het con sulaat in brand gestoken. Offensief Amerikaanse functionarissen vra gen zich af' waar het gebruikelijke moesson-offensief van de Vietcong blijft. Vorig jaar waren de onder- Valkenburgs Harmonie en de Drumband Valkenburg, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Fede ratie van Harmonie- en Fanfarege zelschappen, zal tweede pinksterdag deelnemen aan het nationaal muziek concours in Vaassen. De harmonie komt uit in de afdeling Uitmuntend heid en de drumband in de 3de af deling. steuningsacties van de Amerikaanse luchtmacht voor de grondstrijdkrach ten door het slechte weer nadelig be- invloed en zetten de communisten zware aanvallen in. maar dit jaar zijn de verwachte veldslagen nog niet begonnen en de Amerikanen weten niet waarom het in de jungle van Zuid-Vietnam betrekkelijk rustig is geworden. Volgens sommige speculaties zou de Vietcong bij gevechten eerder dit jaar dusdanig zware verliezen hebben ge leden dat de opstandelingen nog niet tot iets groters dan plaatselijke ac ties in staat zijn. Een andere theorie is dat de opstandelingen nog bezig zijn met training, hergroepering en herbevoorrading van troepen voor offensieven later in het seizoen. Een derde mening is dat de communisten als „lachende derde" het resultaat van de crisis tussen de boeddhisten en premier Ky afwachten. Amerikaanse functionarissen ho pen dat de Zuidvietnamese operaties die zijn verminderd door de politieke crisis, spoedig kunnen worden her vat. De Republikeinse leider in de Se naat, Dirksen, heeft gisteren ver klaard dat een telefoongesprek van een half uur met president Johnson hem ervan heeft overtuigd dat er geen aanleiding is voor directe voor lichting over Vietnam. Dinsdag had Dirksen een dergelijke voorlichting aan de Congrescommis sies voorgesteld. Advertentie EEG-beraad over landbouw De vergadering van de zes land-dy-ronde ontstaan. Men zou dus het bouwministers van de EEG werd gis- systeem ter vermijding van over- teravond onderbroken na een scherpe schotten al in werking moeten stel- discussie tussen de Franse minister j len zodra de eigen produktie van de Faure en zijn Nederlandse collega EEG 85% van de bestaande behoef- Biesheuvel. ten dekt. Mandaat UlilllllUIIIUIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIMIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll||||||||||||||||ltl||||||||||||||| Het onderwerp was de onderhan delingsinstructie die de Europese Commissie had gevraagd voor de Kennedy-ronde in Genève, in het bijzonder voor een wereldakkoord be treffende de handel in granen. De Europese commissie had een gemeen schappelijke financiering van de overschotten van granen voorgesteld teneinde de ontwikkelingslanden, die wel behoefte aan granen hebben, maar geen financiële middelen om deze te betalen tegen de geldende wereldmarktprijs, tegemoet te ko men. De kosten van het opslaan van granen in geval van overschotten, moeten gemeenschappelijk door im port- en exportlanden worden gedra gen. In beginsel moeten de geïndus trialiseerde landen echter het produ ceren van overschotten voorkomen. Minister Faure wilde dit systeem van gemeenschappelijke financiering pas in werking stellen als de gemeen schap voor 100% in zijn eigen behoef te van granen zou kunnen voorzien. De vijf andere EEG-ministers waren van oordeel, dat men op deze manier de toegang tot de EEG-markt voor grote exportlanden, zoals de V.S. en Canada, zou afsluiten. Op deze basis kan nooit een akkoord in de Kenne- Minister Biesheuvel bracht zijn Franse collega onder de aandacht dat al in het eerste mandaat van de EEG-commissie, daterend van 1963. gesproken werd over gezamenlijke verantwoordelijkheid voor de vermij ding van overschotten, eventueel zelfs door produktiebeperking. Minister Faure ontkende het bestaan van overschotten zolang de gemeenschap nog van buiten importeert. De Neder landse minister verklaarde dat indien geen akkoord over het onderhande lingsmandaat zou worden bereikt, ook het onlangs gesloten akkoord over de landbouwfinanciering in ge vaar zou komen. Minister Faure noemde dit een bedreiging. „Ik zou het liever een waarschuwing willen noemen", was de reactie van de Ne derlandse bewindsman. De raad kwam geen stap verder omdat de Franse minister van Land bouw kennelijk geen enkele bevoegd heid had om concessies te doen# De vergadering werd geschorst tot vrij dag. Het debat over het wereld- graanakkoord zal echter pas worden voortgezet tijdens de ministerraad van 13 en 14 juni. Gedessineerde SLAAPZAK Modern dessin: 1000 gram polyacrillic vulling, DUS onbeperkt wasbaar en warmte-isolerend. Deelbare ritssluiting. Spor tieve prijs voor vroegcam- peerders Haarlemmerstraat 172—174—179

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7