Aqua Hortus '66 in Leiden OMYL OMYL F. WAREMAN HEEL LEIDEN WEET ERVAN Geslaagd! Oudercabaret van Leids Gymnasium triomfeerde weer „Verkeer in Leiden is wankele zaak99 Vijf boerenzetels in de Leidse raad een haalbare zaak Leidse Besturenbond gaat afscheid nemen van H. van Cittert Dr. E. M. J. Jaspers lector biochemie VRIJDAG 27 MEI 1986 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 7 Grote tentoonstelling van vissen, planten en bloemen eiedl juli open Aan het Rembrandt-lyceum in Led den zyn geslaagd toot het eindexa men h.b.a.-B: Henny Bakker, Hans Bonnet, Frans Booij, Zoeterwoude, Het ral niet vaak voorkomen, dat de organisatoren van een of ander evenement zich bezorgd maken over een te groot aantal bezoekers. Eerder zal het omge keerde het geval zijn, maar de vereniging van aquariumhouders en terrariumhouders ,,De Na tuurvriend" in Leiden vormt een uitzondering met haar grote jubi leumtentoonstelling ,,AQUA HORTUS '66". die van 23 juli tot en met 7 augustus in de Oranjerie van de Hortus Botani cus wordt gehouden. Die beduchtheid voor een al te groot bezoekersaantal stoelt ove rigens op zuiver praktische gron den: te veel mensen verhogen de temperatuur in de zaal, waardoor de zeevissen het zwaar te verdu ren krijgen. Dat er veel en waarschijnlijk heel veel be langstelling voor deze groots op gezette tentoonstelling van vissen, bloemen, planten en waterplan ten zal bestaan, lijkt nu al haast vanzelfsprekend. „Aqua Hortus '66" gaat namelijk aldus het organiserende bestuur van „De natuurvriendalle records slaan. Het ls de achtste tentoonstelling die de Leidse vereniging gaat orga niseren en het is de derde maal dat dat gebeurt in samenwerking met de bloemenveiling „Flora" in Rijns burg. Ook in 1961 stonden in de Hortus Botanicus honderden veel kleurige vissen, planten van allerlei vorm en soort en bloemen in vele variaties te pronk. 1966 gaat de vo rige tentoonstelling in de schaduw stellen wat betreft opzet, omvang en zoals gezegd bezoekersaantal. De bei de vorige tentoonstellingen trokken trouwens al zo'n slordige 65.000 be langstellenden. De tentoonstelling wordt georganiseerd ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de vereniging, die op het ogenblik ruim 200 leden telt. Die leden zijn over het hele land verspreid. .De natuur vriend" kan bogen op leden in de randgemeenten, in Amsterdam, in de Achterhoek en zelfs in de Duitse havenstad Bremen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Wereldreis Maandenlang zijn de leden ge- inspireerd door het actieve bestuur „De Natuurvriend" al bezig met de voorbereidingen voor de om vangrijke tentoonstelling in de Hor tus. In 60 aquaria in lengte va riërend van 1 tot 3 meter worden meer dan 6000 vissen tentoongesteld. Maar het zijn niet de vissen die de boventoon voeren op „Aqua Hor- 6": ook planten en bloemen spe ken belangrijke rol en vooral de schoonheid van de Rijnsburgse bij drage zal er toe bijdragen dat de tentoonstelling ook voor niet-aqua- »n de moeite van een bezoek waard is. Een bijzondere bijdrage tot de tentoonstelling wordt gele verd door het Amsterdamse lid de heer W. P. Wijnberg. De heer Wijn berg maakte speciaal voor „Aqua Hortus'66" een acht weken durende wereldreis, die hem voerde langs de voornaamste vangplaatsen van tropische vissen. Hij verzamelde een bijzondere collectie exotische vissen ook wist hij beslag te leggen op stukken koraal. De heer Wijnberg bezocht bijvoorbeeld Amerika, Bang kok, Hongkong en de Filippijnen, hij vissen ontdekte waarmee zelfs de deskundigen in Artis geen Cremer; Petra, i P. M. Pennings; Jo- Polanen; Kristin Maria, d. v C. J. Schraven en J. C. H. van der Poel; Michael Gordon Forger; Abraham Jacobus, raai der Voet Lauren tien, d. Vliet en E Rosbergen; W. Rosenqulst en J. Slera W. F. Wijting en L. Rob bers; D. Fakkel en C. M. T. Pierlot; J. M. van Abswoude bloed; M. Ober en S. M. C. Boorsma; M. Ouwerkerk en M. J. Levarht; 'an der Keur en P. H. T. F. van A. E. W. M. Kok; J. B. A. van en Y. H. L. Leenen; P. Mandas Meertens; C. Douwes - 5s en i" de Wa ter; L. C G. M. Dobben en J. J. M. Kien jet; F. Pasman en A. W. Verbeek; B. S. Wielinga; H. E. C. M. Walenkamp; D. S. Gan E. V. The; F. J. Kedde en C. A. Reekman; W. J. Bemelman en E. Nle wenburg. l C. M. Pijnacker; A. L. i der Meer; tijen en M. S. Petiet; L. J. Barend- i en M. J Jongbloed; S. de Graaf i J. M. Ge'skus; B. Z. Grill f T Burgimeijer; B. P. O. Lagendijk M. Wolters 60 Advertentie ffl" moderne of modellen gouden verlovingsringen Constant. Love, Anjer Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 18L Zeer grote Keuze Op net traveren kimt O wachten en zonder kostenverhoging. ALTUD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. VOOR TOPKWALITEIT EN SERVICE ESSO BENZINESTATION HAAGWEG - LEIDEN ESSO BENZINE OOK BIJ ONS IN PRIJS VERIAAGD ten, Hans de Groot, Jan de Groot, Martien Hoogstraten, Peter Hunik, Tom Knynenburg, Jeanet van der Star, Kees Steenbeek, Jaap Tem- mlnck, Oegstgeest, Frank Vermey, Oegstgeest, Peter Akkerman, Kitty Bootsma met lof. Hans van Dijk, Ger van den Engh, Leiderdorp, Pe ter Glasbergen, Viktor Glaser, Voor schoten, Bert Hoeve. Sassenheim, Peter Korsten. Bart Leeuwenburgh, Jan Los, Oegstgeest. Johan Melein. Joop du Prie, Hans Spierenburg, j Harry de Vos, Piet van Zonneveld PvdA-raadslid W. G. den Dubbelden met lof, Hendri van Manen, Riny vermeld is, is dat Leiden). raad wisten. Zijn bijdrage zal er dan ook in belangrijke mate toe bij dragen dat „Aqua Hortus '66 voor aquariumhouders een gebeurtenis van meer dan plaatselijke beteke nis gaat worden. In Duitse vakbla den is bijvoorbeeld al aandacht be steed aan de tentoonstelling, ter wijl er verder belangstelling uit Bel gië is. Van de tentoonstelling en de voorbereiding ervan wordt door de Leidse Smalfilm Liga een anderhalf uur durende kleurenfilm gemaakt die te zijner tijd in heel Nederland voor aquariumverenigingen zal worden vertoond. Samenwerking Van groot belang is ook de sa menwerking met de Rijnsburgse bloemenveiling. Zo rijdt er in het Rijnsburgse corso dat in de pe riode van de tentoonstelling wordt georganiseerd een praalwagen mee die is samengesteld door een I.eidse matrassenfabriek in samen werking met „De Natuurvriend" en Flora. Verder staat er binnenkort in het Rijnsburgse gemeentehuis een aquarium van de Leidse vereniging om de samenwerking te symbolise ren en propaganda te maken voor „Aqua Hortus '66". Een bijzonderheid -fa Leden van de Leidse aqua- riumhoudersvereniging „De Na- tuurvriend'' zijn in de Hortus druk bezig met het voorbereiden van de grote tentoonstelling „Aqua Hortus '66". van de tentoonstelling is ook de ver zamelde vergadering van alle keur meesters voor aquaria die Nederland kent. Op de tentoonstelling is overgens niet alleen het allermooiste op aquariumgebied te zien: ook jeugd- bakken worden getoond. Deskundige gidsen zullen de bezoekers antwoord geven op de vragen die opkomen bjj het zien van de veelkleurige plan ten-, vissen- en bloemenpracht, die Leiden ruim twee weken lang tot een centrum van aquarianen en na tuurliefhebbers zullen omtoveren. Uitvoering vol vaart en charme „De ouders kunnen het niet la ten" zongen zij zelf gisteravond, en de vele andere ouders, die in de zaal dit openingslied van het „ou dercabaret" luiterden, zijn daar al leen maar dankbaar om geweest. Vorig jaar debuteerde dit ouderca baret met een voortreffelijke reeks liedjes en schetsjes, waarin school, leraren, curatoren, leerlingen en ook ouders zelf op de hak werden genomen. Het werd een daverend succes, zodat zelfs een tweede uit- Muggen? f 4 95 EEN ORGANON PRODUKT „Eigenzorg" heeft een nieuw gezicht Op 2 Juni a.s zal do bouw van een brug over de Haarlemmertrek vaart worden aanbesteed. Een be langrijke stap in de richting van nieuwe Leiden, dat binnen enkele jaren een doorgaande verbinding zal hebben van de Zijl via de Willem de Zwijgerlaan en de veemarkthal naar het Schuttersveld, het Stati onsplein en het Morskwartier. Dit zei wethouder C. J. Plena gis termiddag bij de opening van het vernieuwde „Eigenzorg", dat van een café-biljart een café-restaurant is geworden met ruimte om te ver gaderen. De wethouder vond het een wijs besluit van de heer J. G. C. v. Spaandonk, de eigenaar van de Ei genzorg", om dit meer dan honderd jarige etablissement ook een nieuw gezicht te geven, dat geheel is aan gepast aan de architecteur van het Stationsplein. Hij sprak van een ge zellig rustpunt in deze drukke stad. De wethouder verrichtte de opening van het herbouwde „Eigenzorg" door op het terras enkele grote potten Bengaals vuur te ontsteken, hetgeen uiteraard de aandacht van de vele voorbijgangers trok. voering werd gegeven. De consequen tie lag voor de hand: de ouders moesten ook dit jaar in actie komen. Het ïykt wel wat voorbarig, nu al een nieuwe traditie te spreken, vooral omdat uit de bijzonder aar dige avond, waarvan wij gisteren ge noten, bleek, dat de kern ploeg van de uitvoerenden vrijwel gelijk was aan die van vorig jaar. De ervaring leert, dat vooral ama teur-cabarets veelal drijven op een zeer kleine kern begaafde ent housiastelingen, en dat het dikwijls niet mogelijk blijkt voor voldoende vas-van-formaat te zorgen als compensatie voor onvermijdelijke verliezen. Dit geldt niet alleen voor de uitvoerenden, ook voor de tekst schrijvers, en zelfs voor de onder werpen, die in dit geval noodzake lijkerwijs op een betrekkelijk beperkt terrein liggen. Enfin, dat zijn zorgen, die gister avond beslist nog niet aan de orde kwamen: wat geboden werd, was nieuw, luchtig, raak, onderhoudend werd op bijzonder charmante wij naar het publiek gebracht. Dank zij het feit, dat de kernploeg dezelfde gebleven, wierpen de lessen van Floor Kist, die vorig jaar de regie verzorgde, ook dit jaar nog hun vruchten af. Dezelfde ervaren rot in het cabaret heeft de ouderploeg ook dit jaar zijn adviezen niet onthou den, al lag de regie ook niet zo na drukkelijk in zijn hand. Verder noemen wij geen namen, in overeenstemming met de wens van uitvoerenden en andere betrokkenen. Men zou zich overigens verbazen, wanneer men namen las, over feit dat by vele vooraanstaande Lei- denaren blijkbaar voortreffelijke c paciteiten voor de planken huizen. Het programma van ruim twintig nummers werd in een verheugende vaart gebracht. Verheugend niet dat de avond daardoor sneller j een einde liep, maar omdat juist in dit lichte genre een vlot tempo zoveel bijdraagt tot succes. Er waren zwak ke en twijfelachtige nummers, maar ever het algemeen stond het uitge voerde op hoog peil. Bijzonder heb ben wij genoten van de „Lieve i ders" en „Odiepech", terwijl „John ny" het eveneens (weer) meesterlijk deed. Het is te hopen, dat wat nu tot jong gebruik is geworden, het inder daad zal kunnen brengen tot „tradi tie". De gymnasium-gemeenschap zou daar slechts nog meer mee wor den verrijkt. Neerlandici naar Offenburg Het in ons land toonaangevende Leidse accordeon-orkest „Neerlan- gaat tijdens de pinksterdagen meedingen naar de titel „winnaar de Europa-beker 1966" tijdens het Europees „Harmonika-Volksmu- sikfest 1966" in Offenburg, een stadje de deelstaat Baden, waar 3000 goedgeschoolde accordeonisten zullen samenkomen. In Straatsburg 1958 zo als in Luzern 1964 kwam „Neer- landia" als zesde op de erelijst te staan. Daar het orkest sindsdien nog aan vertolkingskracht heeft gewon nen, staan de kansen thans wellicht nog gunstigers. Stadsverfraaiing Op mijn dagelijkse wandeling lar mijn werkkring passeer ik de ontsierende schutting op de hoek van Levendaal en Korevaarstraat. De door afbraak van het hoekpand ontstane driehoek is toch wel een beter aanzien te geven zonder veel moeite en kosten? Ik denk aan een paar bankjes te gen de muren en een betonnen bloe- menbak in het midden. Er ontstaat zo een rustig plekje om te verpozen op een gezellig punt, terwijl het stadsaanzicht aldaar fraaier wordt. Abonnee, „Het verkeer in Leiden is op het ogenblik een uiterst wankele zaak. Van een degelijk plan om het verkeer in goede banen te lei den is op het ogenblik geen sprake. De gemeente beperkt zich tot het treffen van incidentele voorzieningen in afwachting van het grote wegenplan voor Leiden, dat nog niet is voltooidDeze kri tiek op de Leidse verkeerssituatie werd gisteravond geuit door het P.v.d.A.-raadslid W. G. den Dubbelden tijdens een verkiezings bijeenkomst in Den Burcht. Tijdens deze bijeenkomst van de Partij van de Arbied werd het woord gevoerd door de lijsttrekker, wethou der C. J. Piena en de federatie- voorzitter, de heer W. G. den Dub belden. Wethouder Piena begon zijn betoog met een uiteenzetting over taak en verantwoordelijkheid van een gemeentebestuur, Lijstaanvoerder C. Koppen: Vier of vijf boerenzetels in de i volgens de wet van vraag Leidse raad is op het ogenblik haalbare zaak. Dat zei de lijstaanvoerder van de Boerenpartij in Lelden, de heer C. Koppen, gisteravond op de eerste openbare bijeenkomst van deze nieu we partij. De Boerenpartij doet volgens hem aan de komende verkiezingen mee, omdat er In de Leidse gemeenteraad eindelijk eens een frisse wind moet waaien. „Het wordt de hoogste tijd, dat ook in onze stad de kat de bel wordt aangebonden", aldus de heer Koppen. Hij verklaarde met nadruk, dat zyn partij onder meer streeft naar een vrijer huivestingsbeleid. „Er worden in Leiden weliswaar wo- ingen gebouwd, maar vreselijk duur", vond de lijstaanvoerder. Het woord werd vervolgens gege ven aan de heer N. Verlaan uit Am sterdam, die de Boerenpartij een bij zondere partij in een bijzondere tijd noemde. Hij kritiseerde vooral het systeem van de geleide economie, zo als dat in ons land wordt gevolgd. Hij sprak van een mislukt loonbe- leid, een mislukt middenstandsbe- leid, een mislukt landbouwbeleid, een mislukt woningbouwbeleid en een mislukt wegenbouwbeleid. Dit alles is volgens de heer Verlaan een gevolg van het feit, dat Nederland na de bevrijding de weg van de vrij heid heeft verlaten en de weg van de dwang is opgegaan. „Wij stellen tegenover de geleide economie een volkomen vrije marktpolitlek, geheel OP 17 JUNI De Leidse Christelijke Besturen bond en de Stichting tot Exploitatie van Gebouwen voor Chr. Sociale Be langen hielden gisteravond in het Gebouw voor Chr, Sociale Belangen een gecombineerde jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. G. Lamers, wijdde enkele gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van de heer moet nog worden W. A. Stokhuijzen, die kort geleden is overleden en ruim twintig jaar zit ting had in het bestuur van de L.C3.B. In hem verloor, aldus da voorzitter, de Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid een trouw lid en de L.C.B.B. een actief en voor beeldig bestuurder. Hierna nam de vergadering staande één minuut stilte In acht. Nadat de notulen van de vorige jaarvergadering onveranderd waren goedgekeurd, bracht de secretaris, de heer J. Pison, een gedetailleerd jaar verslag uit. Hierin kwam duidelijk tot uitdrukking, dat 1965 voor de L.CJ3.B. weer een zeer actief jaar is geweest en dat de belangen van de 2571 leden (eind 1965) in vele opzichten uitste kend wei-den behartigd. Het verslag van de penningmeester, de heer J. H. Heij, gaf blijk van een goed financieel beheer, waarover de financiële controlecommissie met veel lof gewag maakte. - Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende heren A, v. d. Velden, C. de Bruin en L. J. Ver- hoeks herkozen. Daar de heien S. J. Besselink en A. Nederlof (wegens ziekte) zich niet meer herkiesbaar konden stellen, werden in hun plaats de heren J. A. C. Hollebeek en S. Barkema gekozen. In de vacature van wijden de heer W. A. Stokhuijzen Ook de heer H. van Cittert, 2de voorzitter van de L.C.B.B. had zloh niet meer herkiesbaar gesteld. Na ruim veertig jaar deel van het be stuur te hebben uitgemaakt, achtte hjj namelijk thans de tijd gekomen zijn functie ter beschikking te stellen. Ook in deze vacature zal te gelege ner tijd worden voorzien. Er werd echter nog niet officieel afscheid van de heer Van Cittert genomen. bod". Wat de overschrijding begroting 1966 met bijna een miljard betreft, zei de heer Verlaan dat maar één oplossing is om de achter stand in te halen: harder werken, Overwerk dient daarom volgens de heer Verlaan aantrekkelijk gemaakt te worden en vrouwenarbeid beter gewaardeerd Later op de avond hield drs. J. W. Haarman uit Den Haag een be schouwing over de financieel-econo mische situatie .zoals die in de laat ste jaren in ons land ls ontstaan. Prof. Diepenhorst Voor samengaan A.R.P.-C.H.U. De anti-revolutionaire minister prof. mr. I. A. Diepenhorst heeft zich gisteravond tijdens ee nverkiezings- gisteravond in Soest uitgesproken voor een samengaan van de Anti-Re volutionaire Partij met de Christe lijk—Historische Unie, al achtte hij de tijd daarvoor nog niet helemaal rijp. De tweede spreker, de theoloog prof. dr. G. C. van Niftrik, was soortgelijke mening toegedaan, moet zijns inziens wel rekening den gehouden met de verschillende mentaliteit van beide partijen. AR, is naar zyn ordeel meer progres sief en links, de C.H.U. feodaler. Prof. Van Niftrik vond het wel tijd worden, dat de CJÏ.U. het merkteken van de negentiende eeuw eens- kwijt raakt. Prof. Diepenhorst verwierp het, wat hij noemde, gedoopt liberalism© de Christen Democratische Unie. De CDU is zijns inziens te materialis tisch en te zeer economisch gericht. Evenals de anti-revolutionaire frac tieleider in de Tweede Kamer, de heer B. Roolvink, heeft minister Die penhorst zich ook het lot van de pro vo's aangetrokken. De minister was van oordeel, dat het van eenzijdigheid getuigt, om op de provo's ln het algemeen te smalen. De provo's die nu eenmaal een gees telijk thuis missen, zjjn in bepaald opzicht dé onbetaalde rekening van onze samenleving. We mogen niet in de koude laten staan", aldus prof. Diepenhorst. terugblik wierp op wat er de afge lopen vier jaar in Leiden is verricht. Wethouder Piena bleef daarbij voor namelijk op zyn eigen terrein: stadssanering. wegenbouw en wo ningbouw. Hy vertelde over het grote dertig -jaren-plan, dat in 1961 door de Leidse raad werd aangeno men en waaraan op het ogenblik hard wordt gewerkt. „Op het ogen blik zyn er in Leiden 1800 wonin- in aanbouw in alle sectoren", aldus de heer Piena, die de hoop uit sprak nog dit jaar aan een paar honderd woningen te kunnen begin- Verkeer De heer Den Dubbelden leverde in het begin van zyn betoog nogal wat kritiek op de Leids PSP-fractie in de gemeenteraad, die hy een gebrek aan constructiviteit verweet. Het Leidse raadslid vroeg verder vooral de aan dacht voor sport-en jeugdzaken. „De tegenwoordige jeugd aanvaardt het verenigingsleven zoals het is niet Daarom moet de gemeente ko men tot de instelling van wykver- enigingen en jeugdhonken", aldus de heer Den Dubbelden. De verkeerssi tuatie in Leiden kan weinig gena de vinden in de ogen van dit PvdA- raadslid, maar hij betoonde zich gis teravond een tegenstander van een afsluiting van de binnenstad voor al le verkeer: „Een levende stad moet een levend hart hebben". Over het openbaar vervoer had de heer Den Dubbelden revolutionaire ideëen (metro, tram of monorail?). Een bejaarde bezoeker tan de pro- paganda-avond beklom na de pau- het spreekgestoelte om zyn teleur stelling te uiten over de gang van zaken in de Partij van de Arbeid op het ogenblik. Vooral de zorg voor bejaarden was naar zijn mening vol strekt onvoldoende. f IBS f 4.9S EEN ORGANON PRODUKT HET GROOTSTE SCHIP TER WERELD Pr. Margrietschool Tot leerkrachten aan de Prinses Margrietschool (Boshuizerkade) zyn benoemd de dames A- de Jong te IJmuiden, D. H. Hilgemen te Leid- schendam en de heer E. Waal te Noordwyk. Reeds verbonden aan laboratorium By Koninklijk Besluit is dr. E. M. J. Jaspers benoemd tot gewoon Leids lector in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen om onderwijs te geven in de biochemie. Dr. Jaspars, die in 1932 is geboren, studeerde biologie aan de Leidse Uni versiteit waar hij op 25-jarige leef tijd het doctoraal examen biologie met hoofdvak biochemie aflegde. In 1963 promoveerde hy eveneens te leiden met lof op een proefschrift getiteld „Crown-gail van tabak, Biochemisch onderzoek van weefsel cultures op glucose en zetmeelmedia". Met uitzondering van de periode waarin dr. Jaspars in militaire dienst was, is hy sedert 1953 aan de Leidse Universiteit verbonden. Hy door liep verschillende wetenschappeiyke rangen en was sedert 1964 weten- schappeiyk hoofdambtenaar. Behalve zyn proefschrift 'heeft de nieuwbenoemde lector, die van april 1962 de dageiykse leiding heefi van de virusafdeling van het Biochemisch Laboratorium heeft, gepubliceerd in verscheidene buitenlandse vakbladen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3