HOFNAR SURVEYOR naar de maan voor poging tot zachte landing IK BEN HET BEU LIJST VAN KANDIDATEN Tweede pinksterdag een drie jaar uitgestelde lancering Miljarden project GHANA RUILT SPION TEGEN STUDENTEN NIEUW! MATIN ATA Goudrel in Serooskerke voor de STEMMING Ier verkiezing van de leden van de Gemeenteraad van Leiden op woensdag 1 juni 1966 VRIJDAG 27 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze redacteur ruimtevaart) Op tweede pinksterdag hoopt Amerika de eer ste Surveyor te kunnen lanceren om in navol ging van de Russen een instrumentarium onbe schadigd op de maan neer te zetten. De Sur veyor heeft onder meer camera's aan boord, die opnamen vlak voor en direct na de landing zul len maken en voorts instrumenten voor velerlei wetenschappelijke waarnemingen. Wanneer die alle hun taak goed vervullen zou het succes van de Russische primeur met de Loena IX, die op 3 maart j.l. een zachte landing maakte en slechts één panorama-foto van het maanoppervlak uit zond, worden overtroffen. Maar de deskundigen op Kaap Kennedy re kenen nog niet op een dergelijke triomf. Zij zou den al blij zijn, wanneer slechts één van de vier Surveyor-lanceringen, die voor dit jaar op het programma staan, een succes wordt. Zij weten maar al te goed, dat het hier om een zeer ge compliceerd experiment gaat dat iedere seconde van vele tientallen uren lancering, vlucht en lan ding kan mislukken, en dat de Russen zeker vijf keer faalden in een poging tot een zachte lan ding voordat de Loena IX een grandioos succes werd. Het Surveyor-project is wel eens het slechtst voorbereide van alle Amerikaanse ruimtevaartprojecten genoemd. De kosten zijn in verhou ding tot de eerste ramingen tot as tronomische hoogten opgelopen en de vertraging door technische moei lijkheden is enorm geweest. Aanvan kelijk had men de eerste Surveyor in 1963 willen lanceren, maar vooral problemen met de Atlas-Centaur- raket hebbe ntot drie jaar uitstel geleid. Het hele Surveyor-program- ma, dat in zeventien lanceringen in dit en volgende twee jaren voorziet, zal nu vermoedelijk veel meer dan twee en een half miljard gulden gaan kosten tegen aanvankelijke ramingen van enige honderden miljoenen. De Oostduitse majoor Jürgen Krü- ger is door de Ghanese regering vrij gelaten in ruil voor 350 Ghanese studenten en de staf van de Ghane se handelsmissie in Oost-Berlijn, zo is in Accra officieel meegedeeld- De Ghanezen hadden geen toestemming gekregen Oosbdiuits grondgebied te verlaten omdat Kriiger, die adviseur van de verdreven president Kwame Nkroemah was, werd vastgehouden. Ghana had gezegd dat Kruger zich, in verband met het onderzoek naar zijn activiteit tijdens het om vergeworpen bewind, in arrest be vond. Krüger werd kort na de staats greep van 24 februari gearresteerd en, volgens een regeringsverklaring, was er voldoende bewijsmateriaal om hem te vervolgen o.a. wegens spio nage tegen landen, waarmee Ghana vriendschappelijke betrekkingen on derhoudt. De regering is echter van mening dat „de veiligheid en het welzijn van 350 Ghanezen veel be langrijker is dan de hechtenis van een Oostduitse oplichter". Instrumentarium van 50 kilo Bij de start weegt de volledige Surveyor, die ongeveer drie meter hoog is, bijna een ton. Hiervan komt echter slechts ruim een kwart op de maan terecht. Na de lancering wor den in de ruimte de beschermende kappen weggeschoten en bij de lan ding op de maan wordt zeer veel meegevoerde brandstof verbruikt. Daardoor moet op de maan slechts een gewicht van 270 kg terecht ko men, en dit weegt op de maan met de geringere aantrekkingskracht weer veel minder. Van die 270 kg weegt de nuttige last aan camera's, meetinstrumenten en zenders slechts ongeveer 50 kg. Het hele complex van de Surveyor bestaat uit meer dan .000 onderdelen, die stuk voor stuk goed moeten functioneren om een succes mogelijk te maken. De Surveyor, getekend in het maanlandschap. Wanneer de Surveyor de maan na dert, moet de zeer grote snelheid op het juiste moment en in een zeer preciese dosering worden verminderd door remraketten. Het is de bedoe ling dat het gevaarte op ongeveer anderhalve meter hoogte boven de maanbodem een snelheid nul heeft, waarna de motoren moeten uitval len en de Surveyor op drie verende poten op de maanbodem valt. Proe ven met die landingstechniek op aar de zijn geslaagd, maar men verheelt zich niet dat men niet alle ruimte omstandigheden heeft kunnen na bootsen en dat zich allerlei storingen en verrassingen kunnen voordoen. Foto's en metingen In de laatste stadia voor de lan ding nemen de camera's van de Sur veyor foto's van de landingsplaats, wanneer deze nog niet verstoord is door de werking van de remraket en de landing zelf- Direct nu de lan ding moeten opnamen worden ge maakt van de omgevende maanbo dem. Latere versies van de Surveyor zullen na de landing lange voelsprie ten uitsteken om waarnemingen op enige afstand van de landingsplaats te kunnen doen. Zelfs zijn kleine, van de aarde af radiografisch be stuurbare voertuigjes ontworpen, die na de landing de laatste van de ze ventien Surveyors zouden kunnen verlaten en op enige tientallen kilo meters afstand van de landingsplaats zouden kunnen opereren voor het ne men van fotos en bodemmonsters. Voorlopig zou men echter al meer dan tevreden zijn met een succes van een van de eenvoudiger eerste Surveyors, die aanzieniyk meer ge gevens kunnen verzamelen dan de Loena IX. De hoge plaatsing van de camera': in de drie meter hoge Surveyor er het gebruik van uit te steken spie gels maakt het mogelijk, een veel wijder maanlandschap op de foto vast te leggen, dan de camera's van de Loena bestreken. De Surveyor be vat voorts instrumenten voor bodem onderzoek, zwaartekrachtmetingen, stralingsmeting en het meten van magnetisme en maanbevingen, die de Loena niet meevoerde. Bovendien is er een bodem boor in het instrumen tarium van de Surveyor opgenomen, die de bodem op enige diepte kan testen b.v. op hardheid en tempera tuur. Satellieten om de maan Jaarvergadering Nat. Nederlanden N.V. Geen agiobonus In de In Den Haag gehouden jaar vergadering van de Nationale-Ned er- landen NV zijn de jaarstukken over 1965 met algemene stemmen goedge keurd. Het dividend werd, overeen komstig het bestuursvoorstel, bepaald op 15%. In antwoord op vragen uit de ver gadering werd meegedeeld dat het bestuur een uitkering in eens uit de agioreserve van rond 34 miljoen gul den niet verantwoord vindt. Dat zou een te grote sprong zijn. Een van de aandeelhouders had nl. voorgesteld het geplaatste kapitaal van 67 mil joen gulden door uitkering van de agioreserve af te ronden op 100 mil joen gulden en daardoor gebruik te maken van het gunstige fiscale kll- Het bestuur is van oordeel, dat de mogelijkheid van belastingvrije uit keringen uit de agioreserve niet zal worden aangetast. K&t heeft bij het vaststellen van het dividend over 1965 de uitkering van een bonus wel overwogen, maar deze gedachte verworpen uit vrees, dat ze koers- drukkend zou werken. Daarom is be sloten het dividend met 2% te verho gen tot 15%. Voorts meende het be stuur dat aandeelhouders geen reden tot klagen hebben, omdat het ren dement van hun aandelen in drie jaar tijds met 13 is gestegen. In de toekomst zullen zeker uitkeringen uit de agioreserve worden gedaan, maar dat moet geleidelijk aan gebeuren. De mogelijkheid van verzekering op basis van aandelen treedt op 1 juli in werking. Het bestuur heeft de indruk, dat de belangstelling hier voor gering zal zijn. Wat het lopende boekjaar betreft blijkt de produktie zich behoorlijk te ontwikkelen en zijn de schade- uitkeringen niet verontrustend. Terwijl het Surveyorprogramma verder wordt afgewerkt, zal Amerika vermoedelijk nog dit jaar starten met een programma van onbeman de waarnemingsstellieten in banen om de maan, zoals dc Russen er met de Loene X al een hebben gelan de Loena X al een hebben gelan- vermoedehjk dit en anders begin vol gend jaar de bemande Apollo-vluch- ten om de aarde. Uiteindelijk zjjn al deze projecten er op gericht, 1970 een Apollo ruimteschip met drie man naar de omgeving van de maan te zenden, waarvan twee man een landing op de maan moeten maken. in doos van ■01. 20 stuks f2.20 alle Hofnar produkten, uitsluitend tabak! zegt bedrogen slopersknecht (Van onze Middelburgse correspondent) Tineke Huibregtse is woedend op een juweliersechtpaar in Mid delburg. ,,Ik was altijd zo goed met mevrouw. Het was Tineke voor en Tineke na. Maar onder tussen hebben ze een jacht ge kocht van ons geld. Weet u hoe ze het schip genoemd hebben? De Gouden Rijder. Nu vraag ik u, is dat nu niet ongehoord?" Dat geld van Tineke en haar 22- Jarige broer Wim uit Oostcapelle kwam van de volgens Tineke 50 (5, houdt Wim vol) gouden munten, die de jongeman op het veldje in Se rooskerke heeft gevonden. Wim Hui bregtse zegt: „We waren verleden jaar een huisje aan het slopen op dat land. Ik ben draglinemachinist. Dat huisje was van een Juwelier ge weest. Om kort te zijn: ik vond op gegeven moment die munten. Ze lagen op de plaats waar de voordeur was geweest. Zo mooi op een hoopje, ik dacht, dat is leuk, die bewaar ik. 's Avonds liet ik ze aan myn zusje zien. zy zei: „Maar Wim dat is goud". Ik zeg tegen haar: „Dan moet dat eens aan je baas laten zien, misschien geeft bjj er wat voor". Ik zag er niets waardevols in. Die mun- 1 ten waren zo afgesleten. Daarom was ik allang biy dat de juwelier waar Tineke werkt er een paar tientjes voor gaf. Hy zei: „Het is goud, daarom krijg je dat geld'. Van het geld heb ik verlovingsringen gekocht by hem. Maar ik moest wel wat bijpassen. En verder zeg ik er niets meer over. Ik ben het beu, spugende beu". „Ik was zó boos Zowel Wim als Tineke is door de politie verhoord. Maax ze vertelden er niets over. „We moesten beloven dat we niets aan de pers zouden zeggen", aldus Tineke, die meteen na het verhoor ontslag heeft genomen by haar baas. „Ik was zó boos, ik ben er niet eens meer naar toe ge gaan. Wat denken ze wel. Als ze eer- ïyk waren geweest hadden wy nu de hele goudschat gehad. En niet Chris- tiaanse, want die had het land toen nog niet gepacht". De politie heeft de Jongelui niet vastgehouden. Weliswaar zou Wim verdacht kunnen worden van diefstal maar de politie neemt aan dat hy volkomen ter goeder trouw heeft ge handeld en dat hy geen moment dacht aan het stelen van die mun ten. Het juweliersechtpaar ia na een paar langdurige verhoren eveneens vrygelaten. zy worden verdacht van heling, maar het zou, volgens zeggen, best kunnen dat hun mettertyd diefstal ten laste wordt gelegd Ze zouden namelyk niet 50 maar 120 munten uit het preiveld hebben ver kocht. Van wie die resterende 70 ko men? Men zegt van een chauffeur by de slopersfirma. Maar de justitie zwijgt. „Jij krijgt je deel'' Boer Christlaanse en zyn knecht wisten van dit alles niets, tot het in de krant stond. „Mijn vrouw zei moet Je eens kyken. Zy hebben het goud het eerst gevonden. Nu krijgen wy zeker niets. Ik dacht dat dat nog wel zou meevallen, maar ik ben voor de zekerheid meteen naar de burge meester gestapt, die zei ook: „Chris- tlaanse, je hoeft je nergens ongerust over te maken. Die munten heb JU gevonden, en jy krijgt je deel". Overigens vindt Piet Christaanse nog steeds gouden schijven. Hij heeft er nu 1019. „Gisteren ben ik nog even wezen kijken op het veld. En prompt vind Ik er weer een. De bur gemeester zegt, dat ik elke week nog maar moet zoeken. Dat doe ik na tuurlijk, want voor een paar hon derd gulden kun Je wel een keertje bukken. Maar graven doe ik niet meer. Daar hebben we genoeg van". Advertentie P.v.d.A. 1 K.V.P. 2 Protestants- Christelijke Groep 3 V.V.D. 4 P.S.P. 5 Communistische Partij van Nederland 6 Boeren- en Middenstandspartij 7 Bóeren-Partij 8 Piena, C. J., Sannes, S., Sommeling, M., Roorda, S. J., Kerling, geb. Simons, C. A., den Dubbelden, W. G., van Aken, M., Kuyt, M. L. Versnel, A., van Baaren, J-, Gransch, F. Molle, L. F., Hewitt, G, P. Fakkel, P„ Zunderman, H., van der Horst, J. A., Frèrejean, A. J., Majolee geb. Blansjaar, W. L., Verboom, A. Bomhoff, J. G., Haneveld, B., Slijkhuis, H., Ligtvoet geb. Hofstra, J-, Serdjjn, A., de Water, D. A., Nieuwenhuis, H., van Rijn, D., Hemerik, P., de Kruis geb. Wagemaker, H., van Belle. O. C.. Menken, S., Ham, M. G. J., van Buel, mej. M. C. J., van der Klugt, M. B., Lambermont, J. C. J., Ltften, J., de Bree, K. F., de Wilde Jr., Th. H., Driessen, mr. H. E. A. de Munk, mr. H. M., Castelein, J. J. M„ van Maarle, mr. dra. N. P. A. van Eijndhoven, S. J. C., Gardeniers geb. Berendsen, M. H. M. F., Silvester, J. M., Uphoff geb. Visser, C., Claproth, H. A., Peek, J. H. A. M., van Akkeren geb. Straathof, M. C., Sala, ir. J. A.( Harmsen, P. S. Geelkerken geb. Brusse, mr. I., de Kier, B., Lamere, J. G., Elsgeest, J. C., Kret, A. J„ van der Vliet, G., Hekkelman, dr. J. W., van der Kraan, P., Provo Kluit, dra. P., Bonda, W., Schouls, J., Dronkert, A. J. G., Schipperus, P. J., Moerman, P., van der Kwaak geb. van den Berg, A. A., de Koning, A. M., Klaren berg, C., de Boer, D., van Dee, N., Porthelne, Mr. F., Duyverman, Dr. J. P., den Haan, geb. Groen, N. A., Zitman, L., Kappeyne van de Coppello, Mej. Mr. A., W esse Is, Th. H., van Seventer, Ch. W., Entzinger, Mr. W. A., van Praag geb. Taconis, Mr. T., van der Tuuk, G., Polak, prof. Mr. C. H. F., Elzenga geb. Sixma, J., Frans, E. R., de Bruyn, dra. G. J. Koopmans, W. H., MeUera, W. van der Meiden, G. W„ Ampttneijer, H., Schipper, R. A. H., de Graaf, mevr. C. W. S., de Vroomen, W. J. M., van Hal geb. Klap, M. W. J., van 't Zelfde, P., van der Blom geb. vyibrief, J. M. Hoeven, D., van Gellecum geb. Uyttenboogaart, J., van der Blom, J., Teske, D., van den Berg, J. G., Kromwijk, J., Delfos geb. Overvliet, M., van der Veen, P„ van Vliet, H. J„ Volkers, J., Zandvliet, H„ van Riet, W. F., van der Meyden, P. J., van RooUen. W. J, Sasburg, A„ Choufoer, A., van der Heyden, W. C., Koppen, C., Njjseen, Th. H., Pompe, W. J. J., Stikkelorum, H., de Ren, J.,

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 23