SKODA 1000MB Problemen Wereldtitel Simultaan DAMMEN BRIDGE SCHAKEN BETERE CONTROLE OP ROOMBOTER AUTOMATISCHE REGELING VAN HET VERKEER IN MAASTUNNEL Zes jaar geëist tegen roofovervallers „Prawda" klaagt over slechte distributie van levensmiddelen Oogstfeesten in het Westland a,otna IRIJDAG 27 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAOBiA 31 Brldgevraag van deze weekt I Zuid gever, OW kwetsbaar. d. Zuid heeft: M 4> B 7 5 3 2 1 6 O A 8 5 H B 6 3 t west past noord harten oost past zuid f[ ifén schoppen west past 1 twee schoppen oost wat moet zuid doen? intwoord elders op deze pagina. j§ piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii pe aangenaamste verrassing die Nederlandse wedstrijdbridgewereld zou kunnen worden, is werke- geworden: KreynsSlaven- hebben het wereldkampioen- ap voor 1966 veroverd! jegenen die de laatste dagen de Ermate spannende strijd in het RAI volgden, hebben inen vaststellen hoe goed en fel Rotterdammers tot het einde toe gespeeld. Leek bij diverse de lichamelijke vermoeid- i tegen het einde een rol van be- inis te gaan spelen, de nieuwe ddkampioenen waren aan het van het toernooi nog vrijwel a fris als aan het begin, e gebroeders Kaiser die zich in de finale wisten te klas- moesten in het veld van 36 nemende paren met de 20ste genoegen nemen. Daar meer 100 van de sterkste paren ter eld aan dit evenement hebben gedaan, is dat zeker een eervol in van de spannenste partijtjes Kreyns-Slavenburg in de laatste Ie voor het bridgerama speelden aanzienlijk bijdroeg tot hun succes was: 4k H B 7 4 9 A H 2 •0 6 4 2 8 5 3 5 A 10 f 10 983 w ft(?754 10 9 3 WTU O H 8 Z A V 10 9 6 2 V 9 3 2 1 9 B 6 O B 7 5 «f» H B 7 4 was de gever Bbaar. speelden Slavenburg—Kreyns, het jonge Zweedse paar Fjell- Rehlin. Zuid en west begon- te passen. Met$het westspel be- gemaakt, terwijl ook hartencontrac ten negen of tien slagen opleverden. Een heerlijk partijtje voor de agres sieve bieders! H. W. FILARSKI. parenwedstrijd lijk wel te openen, vooral tegen tegenstanders. Want doet dat niet, dan dreigt het gevaar men geen kans meer krijgt de goede kleuren op tamelijk laag te tonen. Noord (Slavenburg) ,de in de derde hand met één weinig spelers zullen dat openen en nog minder spelers dat met een schoppen doen. bleek echter een voortreffelijk - oost volgde met twee klaveren bood twee schoppen. Wat west doen? Hij paste en be lde daarmee zijn vonnis, want mogelijkheden in de rode bleven onontdekt. Noord e ook en oost wilde de tegen - ders niet zo'n goed contract je spelen: hij bood drie klaveren, zuid doubleerde. Met schoppen I uitgekomen en toen drie ron- ruiten gespeeld, waarop een verdween. Niettemin Men NZ tot twee hartenslagen, aftroefslag in harten en ten- e nog twee troefslagen. De score plus 100 was voor het Neder- se paar voortreffelijk, want rse malen werd in de OW-lijn een tact van drie ruiten geboden en IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIII<| Antwoord op bridgevraag iehier een spel, liggende op de van het omstreden nie- tussen overbieders onderbieders. De overbieders |5 nden „dat je nog wat moet ten" en dragen daarvoor een argumenten naar voren. onderbieders menen, dat lid niets meer te vertellen left: zijn schoppens zijn te (echt, er is geen aansluiting in irtners kleur. „Het is natuur- wel mogelijk een hand te s waarmee NZ een total slagen zouden kunnen laken" zeggen zij, „maar de insen zijn véél groter dat je ze maakt' Ik behoor tot de laatste groep 1 ik geloof niet in bridge, torbij je èltijd de beste kaar- k en de beste omstandigheden In de praktijk had H 9 8 A V B 2 O V B 4 2 *42 fèt spel kwam voor in de wed- Rjd NederlandDenemarken, 1966 in Scheveningen. De |j gingen niet verder dan schoppen en bij goed ïspel verloren zij zes slagen. s west verstoutte E= i nog tot drie schoppen ju met minder goed tegenspel hü het contract! Mijn idpunt is, dat „onderbieden" tobeveling verdient in de waarin er te weinig ee sluiting is in de door de geopende kleur (hier: ten). 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiim Een meester in 't spel kan geacht worden, dat hij het tegen een aantal zwakkeren gelijktijdig kan opnemen. Deze z.t. simultaanseances zijn altijd zeer geliefd en van grote propagan distische waarde. Menige schaalclub dankt zijn ont staan aan zo'n voorstelling, waar voor een aantal belangstellenden werd uitgenodigd het eens tegen de bekende „meester X" op te nemen, waarna dan aan het slot van de avond na een enkel opwekkend woord de nieuwe vereniging in beginsel werd opgericht. Ook reeds lang be staande clubs vieren een jubileum met als bijzondere attractie het op treden van een der „groten" tegen alle leden gezamenlijk. Het LSG kent de traditie, dat alle wereldkampioe nen tot nog toe eens als simultaan- speler haar gast zijn geweest (Petros- jan en Tal nog niet). Ter gelegenheid van de „100-jaar Badplaats" herdenking van Noord- wijk organiseerde de altijd actieve Noordwij kse Schaakclub „Daniël No- teboom" een massa-simultaanwed- strijd waar Larsen, Donner, Bouw meester en Van den Berg ieder een 25-tal, soms geduchte tegenstanders tegenover zich kregen. Dat het bij zulke simultaan-par- tijen meestal wat anders toegaat, dan in z.g. „ernstige" moge het volgende treffen illustreren. Wit: Donner. Zwart: Sattler (LSG). 1. dd4, Pg8—f6; 2. c2—c4, c7—c4, c7c5 (de Hromadka-verdediging) 3. d4d5 (de enige zet, die kans op enig openingsvoordeel biedt) 3 e7e6 (met de bedoeling de e-lijn te openen om de stukken meer ruimte te geven); 4. Pbl—c3, e6xd5; 5. c4xd5, d7d66. Pgl—f3, g7—g6; 7. Pf3d2 (of g2g3 en misschien zelfs het beste e2—e4) 7Lf8—g7 (mogelijk beter, althans wat voor zichtiger is Pb8d7in een simul- taanpartij is een voorzichtige tactiek echter vaak minder kansrijk)8. Pd2 c4, 00; 9. Lelf4 (zwart besluit een heftig handgemeen, koste wat het kost) 9. b7—b5; 10. Pc3xb5, Lc8a611. Pb5xd6, La6x c4; 12. Pd4xc4, Pf6xd5 (de schade deze schermutseling is beperkt tot i pion, maar zwart heeft de koning veilig aan de kant, de witte collega krijgt in het vervolg daartoe net niet de kans. De pion is de betere ontwik keling zeker waard. 13. Lf4r—d6, Lg7xb2!?. In hoeverre deze zet (Lxb2) een blunder (Pd5 gaat verloren) of een offer is, valt moeilijk uit te maken. Het gaat nu zeer wild verder. 14. Ddl x d5, Lb2 x al15. Ddxa8, Lal—c3t; 16. Kei—dl, Lc3—d4; 17. Kdl—c2, Dd8d718. Ld6xf8? Na deze zet gaat het snel mis. 18 Dd7a4t19. Kc2d3, Da4—dit; 20. Kd3e4, Ddl—bit; 21. Ke4—f3, Dbl f5t; 22. Kf3g3, Ld4xf2 mat. De opgave luidt: Wit aan zet, wint. Men bedenke dat het eindspel (na ruil van een der torens) van TxL tegen T onvoldoende is voor de winst. De oplossing: 1. Lelb2t, Tg2xb2 (op een koningszet, verliest zwart door T xd6)2. Tdlxdö, Ke5xd6; 3. 000! Schaak en tegelijk dreigt Kcl x b2. Op 1. Lf4t volgt K x f4; 2. Txd6, Tglt en 3Txal. Prof. ir. E. A. Vos bij uitreiking van de H.H. Buismanprijs (Van onze Arnhemse correspondent) Prof. ir. E. A. Vos, voorzitter van bet Nederlands Instituut voor Zui- velonderzoek in Ede heeft gisteren gepleit voor het drukken van een uiterste gebruiksdatum op de verpak king van roomboter. Ook controle op de omstandigheden van bewaring zouden aanbevelenswaardig zijn, zei htf. Prof. Vos was van mening, dat in sommige delen van ons land tekort komingen zijn te constateren op het gebied van de boterverzorging bij de verkoper. Boter wordt soms te lang en onder onjuiste omstandigheden bewaard, aldus de hoogleraar, die daarmee overigens de vele congen- tieuze groot- en kleinhandelaren niet tekort wilde doen. Prof. Vos zei dit ter gelegenheid van de eerste uit reiking van de verleden jaar inge stelde H. H. Buismanprijs. Deze prijs is genoemd naar wijlen de Fries H. H. Buisman, die zich in le ven bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt met het bevorderen van de kwaliteit van roomboter. De prijs be draagt f 2000 die tien jaar lang uit de nalatenschap van de heer Buis man zal worden betaald. Deze eerste keer waren er 2 win naars, die de prijs moeten delen: ir. E. A. M. Meyknecht uit Den Haag en de heer J. H. Bayens uit Roer mond, die zich beiden hebben bezig gehouden met de houdbaarheid van roomboter. De heer Meyknecht heeft ontdekt dat 's winters een aan merboter gelijkwaardige boter kan worden bereid door koelhuisboter op nieuw te karnen en te vermengen met verse, gezuurde winterroom. Dit produkt heeft, zo is gebleken, niet de nadelen van koelhuisboter (vissig tranig), noch die van pure winter- boter, die meestal veel harder is dan zomerboter. De heer Bayens heeft door r bij hoge temperaturen (hoger dan graden celsius) te pasteuriseren bereikt, dat het kopergehalte roomboter sterk terugloopt waardoor het duurzamer wordt. Pinksterparade met honderdduizenden deelnemers Wie vóór de feestdagen van een opgewekt en fleurig schouwspel wil genieten, kan zfln hart opha len en bovendien een heleboel geld sparen. Vele duizenden in heel Nederland zuilen eensgezind en tóch op eigen houtje naar de plaats trekken waar het prettig en voordelig toegaat: de markt. Aanleiding daartoe is het feit dat men met zijn geld op de markt zo veel méér kan doen, dat markt koopman en straathandelaar rui me keus uit honderden artikelen bieden, dat de kwaliteiten er al tijd gegarandeerd goed zijn en dat in dit grootste en gezelligste koopcentrum het rondkijken al leen al een plezier is. Reden te over om juist nü naar de markt te gaan. Kopen op de markt bete kent dat u met de feestdagen heel wat royaler kunt zijn, want 0P DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD I De Maastunnel in Rotterdam krijgt een automatische verkeersre geling, die de capaciteit met nog zo'n vier k vijf procent zal verhogen. De raad van de Maasstad stelde gisteren ruim 1,6 miljoen gulden beschikbaar voor het aanbrengen van de specia le apparatuur, die een personeelsbe- sparing van 25 procent gaat ople veren: dertien van de 51 personeels leden worden overbodig. Dit bete kent een bezuiniging van f200.000.- per jaar. De elektronische installatie om vat onder meer een detectiesysteem in de autobuizen voor het opsporen van stilstaand of langzaam rijdend verkeer, een „lichtkrant" in de con trolekamer, die deze waarnemingen zichtbaar maakt, televisiecamera's in de tunnelbuizen en monitors in de controlekamer, een radiocommuni catiesysteem en toestellen, die de in formaties verwerken voor het bepa len van de doceringstechniek. Sedert 1964 worden in de Maas tunnel proeven genomen om de ca paciteit te vergroten Men werkt met het zogenaamde schokgolfeffect. Dit wil zeggen dat het verkeer telkens met korte tussenpozen in groepen tot de Maastunnel wordt toegelaten, waardoor een gelijkmatiger verkeers stroom wordt verkregen. Gebleken is, dat het in de praktijk moeilijk is door handbediening van de ver keerslichten het juiste docerings- schema te handhaven. Een maxima le capaciteitswinst is alleen te be reiken als de verkeersregeling wordt geautomatiseerd en in een com mandopost geconcentreerd. Tot besluit een prachtige combi natie uitgevoerd in de wedstrijd om het persoonlijke kampioenschap van Nederland 1966. Bom Zwarts laatste zet was: 33. 1015. Wit won nu door: 23. 34—30, 25x23; 35. 22—18, 13x22; 36. 33—29, 22x24; 37. 44—40, 35x33; 38. 42—38, 33x31; 39. 36x9! Er volgde nog: 1924; 40. 9—3, 2—7; 41. 3x26, 24—30; 42. 43— 39, 15—20; 43. 26—42, 20—25; 44. 42— 29, 7—11; 45. 32—27, 11—17; 46. 39— 33, 6—11; 47. 33—28, 11—16; 48. 29—1, 3035; 49.17 en zwart gaf op. F. GORDIJN. (Advertentie") 'n felle (0-80 km/u in 14 sec.) snelle (125 km/u) sterke (kooiconstructie) zuinige 1 op 14) mooie ruime 4-deurs auto voor een schappelijke prjjs v.a 5935, incl. verwarming, rolhoes, ruitesproeiers, stuurslot, passeerlicht, parkeerlichten, 2 zonnekleppen, 3 asbakjes, 2 kleerhaakjes, kindersloten, slaapbanken, laadvloer, rubber bumperrozetten, gebittacto carrosserie. Voor nadere inlichtingen of gratis proefrit: Gar. V. A. Reys, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Autobedr. Jongeleen, St. Jacobsgr. 10, Leiden, tel. 21560 Autobedr. L. C. Otto, Herenweg 21, Noordwijk-B, tel. 2820 De officier van justitie, mr. L. van den Berge, heeft zes jaar gevange nisstraf met aftrek van preventieve hechtenis geëist tegen de twee jonge mannen, die op 11 november van het vorig jaar een gewapende roofover val pleegden op het postkantoor, an nex sigarenwinkel aan de Fahren- heitsingel in Amsterdam. Het tweetal een 24-jarige kelner en een 22-jarige barman beiden uit de hoofdstad drong in de namid dag het postagentschap met geladen revolvers binnen en ontvreemdde twee postzakken met een geldelijke In sommige steden van de Sowjet- Unie kunnen de huisvrouwen geen vruchtensap in blik of jam kopen omdat de plaatselijke winkels deze artikelen niet hebben, in andere ste den staan miljoenen blikken en pot ten van dezelfde produkten In de magazijnen. „Kortom", aldus de „Prawda": „De boerderijen in de Sow jet-Unie produceren meer levens middelen, maar deze bereiken de consument niet wegens de slechte organisatie van de distributie". Het orgaan van de communistische partij in de Sowjet-Unie wijt dit aan de bureaucraten van de handelsorga nisatie, wier taak het is, te zorgen dat de geconserveerde levensmiddelen van de fabrieken in de winkels ko- „Het is noodzakelijk al ons best te doen om te bereiken, dat miljoenen potten snel de winkels, kantines en schoolbuffetten bereiken, en niet in de opslagplaatsen blijven", aldus de „Prawda". den, dat het in vele steden niet mo gelijk was vruchtensap te kopen. Het maakt melding van gevallen, waarin artsen patiënten hadden ge adviseerd vruchtensappen te drinken, maar bleek, dat deze sappen niet in hun woonplaatsen voorradig waren. „Tezelfder tijd", aldus het blad, „zijn op het ogenblik alleen al in de Sow- jetrepubliek Moldavië 20 miljoen potten opgeslagen. Hetzelfde Is het geval in andere landbouwrepublie- ken". De „Prawda" meldt, dat de boeren leiders en de directeuren van de con- servenfabrieken, omdat er ter plaatse weinig vraag naar hun produkten is, produktievermindering overwegen. Het blad schrijft, dat geconserveerd fruit sommige streken bereikt, maar andere niet en oefent kritiek uit op de handelsfunctionarissen, omdat zij niet verder kijken dan hun onmid dellijke omgeving, waar genoeg ge conserveerd fruit te kragen is. „Landelijk genomen heeft ons land", aldus de „Prawda", „het vorige jaar nog geen drie glazen vruchten sap per persoon geproduceerd. Dat is onvergeeflijk weinig". inhoud van ca 850 gulden. Daarbij vuurde de kelner een schot af dat op de kassa afketste en geen der aan wezigen trof. De plannen werden geboren in een café in de Leidsestraat. De kelner trof er geregeld figuren uit de on derwereld, die veel over roofoverval len spraken en wel speciaal op post agentschappen. Toen hij f 1.700 nodig had om te verhuizen, was hij in middels zo gewend aan de opvattin die men in dit milieu koesterde, dat zijn besluit snel was genomen. De barman in het café wilde wel meedoen. In diens auto reden zij 's nachts naar de Juliana van Stol bergkazerne in Amersfoort, waar de kelner in zijn diensttijd gelegerd was Onderweg ontdeed de kelner zich van, zijn burgerkleding en stak zich in de militaire plunje die hij uit de mottenballen had gehaald. Terwijl de barman in de auto bleef wachten, klom de kelner over de 2,5 meter hoge omheining van de kazerne en drong de kamers binnen van de manschap pen die in diepe slaap waren ver zonken. Zonder veel moeite wist hij enkele kasten te openen en in totaal vijf revolvers weg te nemen. Eén soldaat werd wak ker en riep: „hé, wat moet dat daar?" waarop de kelner koelbloedig rea geerde: „Ssst, het is een geintje". Dit bleek voor de militair een zo afdoend argument dat hij onmiddellijk weer in slaap vieL Enige tijd later, op 24 september, was het zover: zij drongen gewapend binnen. De kelner hield de eigenaar van de sigarenwinkel de heer G. Kel der sr, en twee klanten met het vuur wapen in bedwang, terwijl de bar man twee postzakken uit het gan getje haalde. Toen de barman het agentschap verliet, begreep de heer Kelder pas goed dat de overval geen grapje was. Hij riep „Gerrit, Gerrit, er zijn inbrekersom zyn zoon, die houder is van het postagentschap te alarmeren. Op het moment dat de heer Kelder jr. In de opening van het gangetje verscheen, vuurde de kelner een schot af, dat tegen de kassa afketste en niemand trof. Uitspraak op 8 juni Van zaterdag 27 augustus tot en met vrijdag 2 september zullen in het Westland voor de 15e keer de jaarlijkse oogstfeesten worden ge houden. De organiserende Broeder schap van de Blauwe Druif heeft een druivenprinses, een fruitfee en een bloemenfee gekozen. De prinses Is de 19-jarige Marijke Zwinkels uit Honselersdijk, de bloemenfee de 17- jarige Fine Lange uit Poeldijk en de fruitfee de 19-jarige Agnes van der Lely uit Maasland. Voor deze meis jes wacht straks weer een drukke tijd, niet alleen in de week der fees telijkheden, maar ook bR andere ge beurtenissen in het Westland. Voor de jaarlijkse oogststoet zijn dertig aanmeldingen voor deelne ming binnengekomen, zowel met personenauto's als met praalwagens. Alle Westlandse veilingen zullen aan het corso deelnemen. Op vrijdagavond 27 augustus zal de stoet te bezichtigen zijn op de ter reinen van de Centrale Westlandse Bloemenveiling in Honselersdijk, vanwaar de volgende ochtend op 12 uur wordt vertrokken voor een tocht door een deel van het Westland. Via Naaldwijk, 's-Gravenzande, Monster en Poeldijk gaat de stoet terug naar Honselersdijk, waarna in Naaldwijk de installatie van prinses en feeën zal plaatsvinden. Gedurende de feest- week wordt onder meer een open luchtspel opgevoerd door de groep van vrijzinnige jongeren. Voorts wordt een cabaretopvoering gegeven. In een grote kas, die in het dorp wordt gebouwd, is onder meer gele genheid tot druiveneten. Van 30 augustus tot en met 2 september wordt in samenwerking met de afdeling van de Ned. Maatschappij voor Plantkunde in het nieuwe ge bouw van de Naaldwijkse groenten- veiling een tentoonstelling van bloe men, groente en fruit gehouden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21