Canon Vier kunstmanifestaties Holland Festival Leiden GIYZE RONA „Grap" van scholieren op heelden-expositie RUSSISCHE NIEUWLICHTERS KRIJGEN HET MOEILIJKER Unieke expositie Gabriel Metsu Minister Vrolijk nam het vrolijk op VRIJDAG 27 MEI LEIDSCH DAGBLAD (Van onze kunstredactie) Ook Leiden heeft dit jaar weer een belangrijk aandeel in het Holland Festival: een viertal manifestaties zal ongetwijfeld veler aandacht trekken. Daarover zijn ons tijdens een persconferentie onder leiding van prof. dr. R. F. Beerling mededelingen gedaan. Syntagma Musicum Op 17 juni geeft in het Museum „De Lakenhal" het ensemble „Syn tagma Musicum" uit Amsterdam, dat onlangs in het kasteel „Duiven voorde" te Voorschoten zulk een groot succes oogstte, een concert. Dit gezelschap, onder directie van Kees Otten, brengt zeldzame muzieken op oude instrumenten uit de middeleeu wen, renaissance en vroegbarok. Van deze instrumenten noemen wij o.a, het portatief (orgeltje), de gems- en kromhoorn en de pommer, een voor loper van de hobo. Dit ensemble, met de solisten Will Kippersluys (alt), Marius van Alte- (tenor), Mary Macrow, Barbara Miedema en Ben de Ligt gaf reeds vele concerten in binnen- en bui tenland en wist het auditorium steeds te ontroeren door de een voud en innigheid, waarmee het de muziek uit de 13de tot de 17de eeuw verklankte. Ongetwijfeld een concert fijnproevers. Bachs ,Hohe Messs Dan volgt op 25 juni als tweede manifestatie de nu reeds tot tradi tie geworden uitvoering van Bachs „Hohe Messe", in de Pieterskerk door het Leidse Toonkunstkoor onder lei ding van Iskar Aribo. Dit jaar zul len als solisten optreden de sopraan Nelly van der Spek, die tegenwoordig veel in Duitsland zingt, de alt Aafje Heynis, de Engelse tenor Alexander Young (reeds eerder hier in de „Hohe Messe" gehoord) en de ver maarde Chinese bas Yi-Kwei Sze, die al vroeger in onze stad met m succes optrad. begeleiding wordt verzorgd door leden van het Concertgebouw orkest met als primarius de violist Herman Krebbers. Voor het eerst in de hobo-soli te horen zijn de drievoudige zorg van A Glyzerona Milk voor Uwhuid Marcel Marceau Op 30 juni treedt in de Leidsche Schouwburg op de vermaarde pan tomimespeler Marcel Marceau en zijn groep hetgeen een waar evene ment belooft te worden. Marcel Marceau behoeft zeker in ons land niet mee aangeprezen te worden. Hij zelf zegt, dat hij in Duitsland en Nederland het best be grepen wordt en dus ook het meest succes heeft. Steeds rijper wordt hij als kunstenaar en steeds meer ge perfectioneerd zijn techniek. Als men een van zijn kleine films ziet, dan kan men pas begrijpen, dat men hem in levende lijve moet zien, om dat er dan eerst die grote spanning en atmosfeer in en om hem is, die uit zijn grote en sterke persoonlijk heid straalt. Maar hij heeft een lange weg moeten afleggen om het punt te bereiken waarop hij thans gekomen is. De Pantomimekunst is oud, en nauw verbonden met de Commedia dell'Arte. Van 1796 tot 1846 leefde de grote mime Debureau en daar voor is de geschiedenis van deze stil le kunst moeilijk in het kort mede te delen. Ook Debureaus zoon Charles was zeer bekend en daar na moeten wij Rouffle en Séverin noemen. Dan komt Etienne Decroux, die als grootste leerlingen Jean Louis Barrault en Marcel Marceau afle verde. Marceau werd eigenlijk door Barrault „gemaakt", omdat hy hem de kans gaf in zijn pantomime „Baptiste" de harlekijn als „doublé" te spelen, toen Marcel Carné zijn film „Les enfants du Pradis" draai de, die over de liefde van de mime Debureau verhaalt, welke rol door Barrault gespeeld werd. In 1946 schreef Marceau in zijn dagboek „Je veux etre mime ou rien". En later mocht hij dan onder Barrault op het toneel harlekijn zijn. In Duitsland had Marcaau in 1951 in het kleinste theater „Tribune" tijdens de feestweken in Berlijn een sensationeel succes. Een imaginaire wereld werd door hem tot leven ge bracht; hij sprak geen woord en deed dingen van elke dag; trok aan een touw, ging in een storm wan delen en liep een van elke dag; trok aan een touw, ging in een storm wandelen en liep een trap op. Het merkwaardige was, dat men het touw zag, de wind hoorde gieren terwijl ze er niet waren. Hij gaf daarna 20 voorstellingen in het grote Hebbeltheater, die uitverkocht wa toen was mijn naam in Duits land gemaakt. Men kan hem verge lijken met figuren als Harold Lloyd, Buster Keaton, Stan Laurel, Oliver Hardy en Chaplin. Maar die had den allerlei requisieten nodig, terwijl Marceau slechts als requisiet zijn lichaam en de ruimte heeft. Hij zal thans weer vergasten op allerlei euwe „Bip"-figuren, waarin hij blijk geeft van grote mensenkennis, wijsheid en grote opmerkingsgave. „Bip" bestaat nu reeds 15 jaar en werd geboren in het „Theatre de Poche", het kleinste theater van Pa rijs, op 22 maart 1947. Het werd da delijk een sensatie. Met „Bip" laat Marceau de mens al zijn facetten zien. Hij wordt als de grootste hedendaagse mime beschouwd en als zodanig toege juicht! Gabriel Metsu in Lakenhal Na het wassen of baden n even luchtig inwrijven met Glyzerona-milk. U krijgt daardoor een gladde en soepele huid. Glyzerona-milk wordt on- middellijk door de huid op- genomen. Glyzerona-milk voedt, versterkt en is vocht- inbrengend. De ideale basis voor uw make-up. Een ruime hoeveelheid Glyzerona-milk op een watje gedrenkt in lauw wa ter en alle resten van make- 1 up verdwijnen tot diep uit de poriën. de natuurlijke huidverzorging creme-milk-zeep Tenslotte noemen wy de bijzon der belangrijke expositie betreffen de de schilderijen van de Leidse schilder Gabriël Metsu in het mu seum „De Lakenhal". Deze is de eer ste expositie welke aan deze kunste naar, die in 1629 te Leiden werd geboren en in 1667 in Amsterdam overleed, ooit is gewijd. Zij zal op maandagavond 20 juni officieel ge opend worden en omvat ongeveer 50 schilderijen, waaronder verscheidene het openbaar ge toond worden. De directeur van het Museum „De Lakenhal", drs. J. N. van Wessem, geslaagd het beroemde schil derij van Metsu, diens „Musicerend gezelschap" dat zich in het Metro- „Haagse Comedie' naar Antwerpen De Haagsche Comedie is uitgeno- digd om in het internationaal thea terfestival in Antwerpen twee keer „Lessen in laster" van Sheridan op j te voeren, nl. op 6 en 7 juni in de Koninklijke Vlaamse Opera. De voorstelling staat onder regie van Johan de Meester. Het stuk j „School for scandal", werd vertaald door dr. Victor E. van Vriesland. Aan de voorstelling werken mee: Paul Steenbergen, Georgette Hagedoom, Max Croiset, Eric van Ingen, Gijs- I bert Tersteeg, Ingeborg Blankers, Sacco van der Made, Eduard Pal mers, Wiebe Brandsma, Jan Veelo en Trudy Labij. Expositie bij Heuff Op zaterdagmiddag 4 juni om vier uur zal in Kunstzaal Heuff te Was senaar een expositie geopend wor den van aquarellen van H. E. Roo- denburg en keramiek van Alice van Mourik- De opening zal geschieden door ir. M. Elion. Tevens zal dan het vijfjarig bestaan van de ze Kunstzaal herdacht worden. Advertentie Canonet QL de snel-laad-automaat de meest verkochte automaat ter wereld,nu met Quick Loading voor snel en foutloos inleggen van elk merk en elk type film (Canon patent); automatische belichtingsregeling met tijdkeuze tot 1/500 seconde; blokkering bij verkeerde belichting; 3 uitvoeringen met ver* schillend objectief vanaf 245, objectief bezien beter! Stalins tijd wordt geprezen MARCEL MARCEAU Fopperij op Sonsbeek '66 De liberale richting in de Russische kunst krijgt het steeds moei lijker. De legerkrant Krasnaja Zwezda (Rode Ster) publiceerde een heftige aanval op de z.g. „nieuwlichters" van de hand van ge neraal Alexei A. Jepisjew, de culturele waakhond van de strijd krachten". Hij vindt d?.t de literatuur de glo- ten ontgelden. Hij heeft kortgeleden rie van deze tijd moet afschilderen I zijn functie in de party verloren, inplaats van de heldendaden uit de maar is nog steeds redacteur van tweede wereldoorlog te kleineren. En Nowi Mir, dat veel moderne li- e.- mag geen kritiek geleverd worden teratuur publiceert, op de beweegredenen van Stalin om Jepisjew prees in zijn rede de tallozen in concentratiekampen om te j schrijvers en beeldende kunstenaars brengen. die in Stalins tijd in aanzien Het verslag is een samenvatting den. Hij schijnt terug naar de dagen toen de cul- alleen bestond om de party te geen enkele schryver het waagde over iets anders te schryven dan over „heldhaftige communisten". Een van de moderne boeken die veel stof doen opwaaien in de Sow- j et-Unie is „De doden voelen geen pijn" van Wadim Bikow, waar in wordt beschreven hoe Stalin ge wonde Russische soldaten door hun kameraden liet neerschieten om ze niet in handen van de Duitsers te spelen. Jepisjew zei: „We willen de waar heid horen over de tweede wereldoor log. Met de waarheid bedoelt hij het volgende: „Zoals iedereen weet heeft het Russische volk onder lei ding van de pai-tij met grote heldhaf tigheid de Duitse opmars tegenge houden. Daaruit blijkt dat de Rus sische manier van leven, de Russi sche maatschappij en de Russische regering de beste zyn". op het verleden. Zy schreven i de dood en gevangenschap van aantal mensen, maar vergeten velke idealen die offers nodig Uitreiking drie zilveren anjers rede die de generaal heeft gehouden op een vergadering die de militaire opvoeding tot vaderlands lievende staatsburgers van de Rus sische jeugd door middel van de kunst tot onderwerp had. Dergeiyke uitspraken over litera tuur, die aan de tijd van Stalin herinneren, hoort men de laatste t\jd steeds vaker in de Sowjet-Unie. De redacteur van het maandblad Nowi Mir (Nieuwe Wereld) Alexan- r T. Twardowski is een van de ieuwlichters die het vaak moe- Speciale berichtgeving) Met hun stunt" een fopbeeld te plaatsen temidden van de beel den van de tentoonstelling Sonsbeek '66 in Arnhem, hebben leer lingen van de bosbouw en cultuur-technische school in Arnhem, veel groter succes geboekt dan zij ooit hadden durven dromen. Terwijl gistermiddag in het park Sonsbeek de tentoonstelling in tegenwoordigheid van honderden genodigden in de theeschenkerij door minister Vrolijk (C.R.M.) werd geopend, smokkelden de scholieren vanuit hun school (die midden in een park ligt) een partijtje oud schroot. 60 kilo zwaar, naar het tentoonstellingster rein. Zij plaatsten het temidden van de andere beelden. Niemand had er erg in. Ook niet toen de stroom bezoekers langs de tentoon gestelde beelden schuifelden. Oxenaar, Stichtingsbestuur van Sonsbeek. ontdekte echter het bedrog. Hij gaf opdracht het beeld te verwy deren. Een camera-man gaf toen de ma- het beeld, de heren C. Duinker en H. Smit, de raad om het beeld „als de bliksem" aan minister Vrolijk, die aanwezig was, aan te bieden. Aldus geschiedde. De laatst genoemde, de heer Smit, trok de stoute schoenen aan, en de minis ter aan de jas, vertelde hoe de vork in de steel zat en bood de bewinds man namens de hele schoolgemeen schap het „fopbeeld" aan. Minister Vrolijk nam het vrolijk op! Hij ac cepteerde het beeld, maar aangezien hij het onmogelijk mee naar huis kon nemen, overhandigde hij het kunstproduct weer aan het Stich- het dat wie de beeldende kunst vooral heeft leren kennen als afbeelding, op deze exposite zal bemerken hoezeer zij zioh thans heeft ontwikkeld tot Vrie. politan Museum te New York be- tingsbestuur van Sonsbeek. 'indt, naar Leiden te krijgen. Voorts pqa kort beraad besloot ook bet hoopt hij dat enige schilderijen, wel- j stichtingsbestuur zeer sportief ke nu in Leningrad hangen, de ex- i jiej beeld te accepteren, positie zullen opluisteren, zulks als Het maakSel, een compositie van gevolg van het onlangs afgesloten yzeren piaten, een kachelpijp en een Nederl.-Russisch Cultureel akkoord. I ketting mag nu in het beeldenpark Bruiklenen zijn toegezegd door o a. blijven. Het krijgt zelfs een plaatsje het Rijksmuseum in Amsterdam, het in de officiële catalogus onder nr. „uitbeelding", en verder tot „verbeel ding". Park Sondsbeek noemde hij een subliem décor voor de expositie, waarop om en naby de 300 beeld houwwerken te zien zijn en ook een klankbeeld te beluisteren valt. Ook prof. dr. J. L. C- Jaffé wees erop dat er een nieuwe verhouding tot de beelden gevonden is. „Deze staan", zei hij, niet meer apart, maar midden tussen de mensen met wie zij de ruimte delen. Ook wees hij erop, dat de vryheid, welke tech nieken en materialen verworven hebben, vooral een vrijheid is van de menselijke scheppingsdrang. De vijfde internationale beeldententoonstelling in Park Sonsbeek is gisteren officieel ge- opend. De foto toont het exte rieur van het tentoonstellings-pa- viljoen, met op de voorgrond een compositie in hout van Leo de „Sommige schrijvers", vervolgde de generaal, „proberen het Russische volk te kleineren door af te geven Op 23 juni zal Prins Bernhard n Amsterdam wederom een zil veren anjer uitreiken aan drie erlan- Nederlanders die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt op cultureel gebied. De onderscheiding valt dit jaar ten deel aan mevrouw I. M. Fennema-Zboray in Amsterdam, oprichtster van het kindertijd schrift Kris Kras en ijveraarster voor verantwoprde kinderlitera tuur. Broeder Erich (J. A. F. de Rijk) in Oudenbosch, amateur Astronoom, ontvangt de zilve ren anjer in verband met de op richting van de enige volksster- rewacht in Nederland in Ouden bosch. Mr. Romke de Waard in Bad hoevedorp krijgt de zilveren an jer als deskundige op het gebied van carillons en draaiorgels, in het bijzonder als initiatiefnemer van het unieke, in Utrecht ge vestigde, museum „Van speel doos tot pierement". Stipendia en opdrachten aan Ned. componisten Minister Vrolyk (C.R.M.) heeft een commissie ingesteld die tot taak heeft hem van advies te dienen in zake het verlenen van stipendia in 1966 aan Nederlandse componisten. In deze commissie heeft hjj be noemd: tot lid en voorzitter: prof. ar. J. M. A. F. Smits van Waes- berghe te Amsterdam; tot lid: Ch. E .Havelaar te Utrecht, mr. G- H. F. Landré te Amstelveen, J. Ode te Am sterdam en dr. J. Wouters te Hilver sum; tot secretaris: B. P. Wagemans te Voorburg. De minister heeft ook een com missie van advies ingesteld voor het toekennen van pryzen en het verle nen van opdrachten aan Nederland se componisten in 1966. In deze com missie heeft hij benoemd: tot lid en voorzitter, A. Rieu te Maastricht; tot lid: A W. A. de Leeuw te Hilversum en L. Toebosch te Breda; tot secre taris: B. P. Wagemans te Voorburg. Mauritshuis in Den Haag, de Stich ting van der Vorm in Rotterdam. H.M. de Koningin van Engeland, de National Gallery in Londen, het Louvre te Parijs, het Prado in Ma drid, musea in Brussel, Wenen, Karls ruhe, Kassei en particuliere verza melingen, Engeland, Frankrijk en Duitsland. Drs. J. N. van Wessem zal van avond in het museum „De Laken hal" een voordracht aan deze unie ke tentoonstelling welke tot 5 sep tember zal duren, wyden. 144. maker S. de Quercu z(ijnde een voordspeling op de naam van de ;cholierenvereniging Quercus, latijn „Uitbeelding" en „verbeelding" Vooraf werden de genodigden toe gesproken behalve door minister Vrolyk door burgemeester C. G. Matser, die er de nadruk op legde, Woedende Wolkers J pakte z'n spullen (Van onze correspondent) t Jan Wolkers heeft plotseling ij t l de expositie van zyn werk als l beeldhouwer afgelast. Deze zou i vanavond in de zalen van de i Rotterdamse Kunstkring aan de Witte de Withstraat worden ge opend. Het werk was al aange komen. Tydens de inrichting van de tentoonstelling echter, vielen drie reliefs van de muur en daardoor is de kunstenaar in woede ontstoken. Het bestuur van de Kunst kring verklaarde zich onmiddel lijk verantwoordelyk voor de schade en kon de heer Wolkers, na overleg met de Kunststich ting, desnoods zelfs een andere zaal aanbieden, n.l. de gemeen- telyke expositiezaal aan de Lynbaan. Daar zou de tentoon stelling op 31 mei hebben kun nen beginnen. De heer Wolkers wilde daar niet van weten. HJJ pakte zyn spullen en vervolgens de telefoon om de pers van zijn wederwaardigheden op de hoog- te te stellen. De muur van de Kunstkring- zaal is al jaren een bron van f zorgen aangezien deze door het f slopen van belendende panden f is verzwakt. David Röellprijs voor Wessel Couzijn (Van onze correspondent) De David Röell-prijs, groot f 6.000, is toegekend aan de 53- jarige Amsterdamse beeldhou wer Wessel Couzijn. De prijs is in 1963 ingesteld door het Prins Bernhardfonds ter bekroning van het gehele oeuvre van een Ne- I derlandse kunstenaar. De prijs werd op 20 november 1964 voor het eerst uitgereikt, en wel aan de nestor der Neder landse typografie, Piet Zwart. De heer Couzijn zal de prijs in het najaar in ontvangst nemen, tijdens een plechtigheid in de David Röellzaal van het Rijks museum in Amsterdam,

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17