root tekort aan belangrijk werk van moderne anteurs Omdat de Isomat-Rapid helemaal automatisch is! EEK LONDENS TONEEL (I) Ring na 55 jaar terug „Ondergoed is soms te vies om aan te pakken" Waarom is er sprake van gemakzucht? Verkiezingsfolder met oproepingen bezorgd Poesje zat 5 dagen in luchtkoker SCHUWS CITROEN )AG 27 MEI 1966 LETOSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Speciale berichtgeving) Het ten einde lopende toneelseizoen is, volgens Londense ouwburgbezoekers, voor Londen een uitstekend seizoen ge est. Maar dat ..uitstekend" heeft dan vooral betrekking op de aliteit van de opvoeringen. Want van een bijzonder rijke oogst oei inieuwe stukken van betekenis kan niet worden gesproken. Er ier wel enige, maar de duidelijke neiging van Londense schouw- gdirecties om stukken van Bernard Shaw, Oscar Wilde en zelfs rhart Haptmann opnieuw te voorschijn te halen wijst toch wel aen nijpend tekort aan belangrijk nieuw werk van hedendaagse „Sister George" trekpleister onderscheiding „Best play of year" werd onlangs door vele door de redactie van het iltydschrift „Play and players iend aan „The Killing of sis- leorge", een komedie van de nog onbekende Frank Marcus, die jen Jaar als toneelschrijver de rde met „The formation dan- Dié onderscheiding wekt ver dingen waaraan het stuk naar smaak niet helemaal beant- lt. De „Sister George" van de fis geen levende persoon maar een van de eindeloze ilseries voor sentimentele luis- s, die door de B.B.C. zo door de radio-organisaties meeste andere landen wor- itgezonden. Twee gedachten zwakte van dit stuk is, dat het gedachten hinkt: voor een deel is het een nogal grove lage op toestanden bij de ander deel voor- het derde bedrijf is het psychologische ko- i die vreemd culmineert in de Pinter-achtige onthulling iet verleden van het lesbische Dat zijn elementen die niet kaar passen en waaruit de dan ook geen sluitend ge- heeft kunnen construeren. het stuk heeft wel de ver- ie dat het drie zeer speelba- touwenrollen bevat: de haast lijk robuuste June, haar toe vriendinnetje Alice, en de overmatig-correcte, typi- .Britse" dame van de B.B.C.. rde vrouwenrol, een Russische gster, met wie de schrijver laarblijkelijk uit zijn drama- tie moeilijkheden heeft trach- redden, hangt er een beetje ukkig bij. Maar vooral het uit spel van Beryl Reid als van Eileen Atkins als Alice het stuk in Londen tot een •rangs trekpleister gemaakt en an is de onderscheiding „Best of the year" waarschijnlijk in grijke mate toe te schrijven. Andere voorkeur woniyk had Ik die onderschei- eerder gegund aan „A Lily in India", een toneelspel van Do- Howarth, wiens derde (maar trste in een commercieel thea- pgevoerde) stuk dit is. Het In de arbeiderswijk .Little In- zo genoemd wegens de Azia- straatnamen van een ingels stadje, waarvan de wde sfeer en de vreugdeloze Sering door de schrijver met woorden prachtig worden ontbreken van een levensver- voor vijf inwoners van die )rmt het thema van het stuk: huis een ivalide vader met dialoog, een Tsjechow-benaderende intensiteit heeft. Howarth is uiterst spaarzaam in zijn taalgebruik, zo spaarzaam sedert de dagen van het Duitse expressionisme niet meer is voorgekomen. Maar zijn karakterte kening is niettemin heel genuan ceerd en sensitief, vooral in de uit werking van minutieuze details. Dat alles gepaard aan een gevoel voor humor waardoor de schrijver in gelukkig contrast met vele van zijn toneelschrijvende landgeno ten van deze generatie zijn schil dering van vereenzaamde mensen in een triest milieu nooit in grauwe somberheid en verbittering laat ver zinken. Bij de opvoering in het St. Martin's theatre, onder regie van Donald Howarth zelf, komen de kwa liteiten van het stuk voortref felyk tot hun recht. Jessie Evans is on overtrefbaar als Alvins bazige, naar een man hunkerende moeder een rol die voortdurend tussen het ko mische en het tragische b&lanceert en Jill Bennett vertolkt de ge sloten en bijna, maar nog niet ver zuurde Anna met een treffend ge voel voor ragfijne expressie van half verborgen menselijke reacties. Shaws woordenfontein Tegenover het uiterst economische woordgebruik, waarmee Donals Ho warth zjjn dramatische effecten be reikt, staat als scherpste contrast de onophoudelijk sproeiende woor denfontein waarmee Bernard Shaw de toeschouwers van al zijn stukken steeds in de eerste plaats tot toe hoorders maakt. Van de drie stuk ken waarmee Shaw dit seizoen in Londen vertegenwoordigd was („You never can tell", „The Philanderer" en „Man and superman") ben ik alleen het laatstgenoemde gaan zien omdat deze „comedy and philoso phy" nooit in Nederland is gespeeld en er waarschijnlijk ook wel nooit gespeeld zal worden. Dat laatste ver onderstel ik omdat „Man and su perman", Shaws gedramatiseerde vi- ;ie op de strijd der seksen, waarbij ,het wijfje tenslotte het mannetje verslindt", ruim 60 jaar na haar ont staan toch wel flink verouderd is. Het grondthema zelf is natuurlijk geen tijd gebonden, maar Shaw gebruikt dat alleen als een kapstok waaraan hij zijn onuit puttelijke voorraad sociale en poli tieke Ideeën kan ophangen en de „Love foor love" Voor het nog 200 jaar oudere „Love for love" van William Con- greve, dat Laurence Oliviers Natio nal Theatre dit seizoen op zijn re pertoire heeft genomen, geldt eerder het tegenovergestelde. Deze „resto ration comedy" heeft de eeuwen kunnen trotseren door het feit dat het niets anders dan een goed door timmerd blijspel is, vol levenslustige humor die zich niet bekommert om sociale of andere problemen en op gebouwd uit personages en stituaties die vaak karikaturaal zijn maar op het toneel nooit hun effect missen. Geen stuk om te lezen, dit „Love for love", maar heerlijk om te spelen, zoals uit de aanstekelijk-tempera- mentvolle opvoering onder regie van Peter Wood duidelijk blijkt. Lauren ce Olivier zelf, ongelofelijk be heerst acterend met elke spier van zijn lichaam, van zijn wenkbrauw tot zijn kleine teen, maakt van de domme ijdeltuit Tattle (niet eens de hoofdrol) een onvergetelijke komi sche creatie. En de rest van het en semble, onder wie vermaarde spelers als Miles Malleson en Joyce Red- sluit zich daarbij voortreffe- aan tot een geheel dat in de verbluffend knappe, op schilderijen uit Congreve's tijd geïnspireerde de cors van Lila de Nobili een ju- weel van een voorstelling vormt. (Van onze Venlose correspondent) Tfjdens werkzaamheden op een stuk land vond de tuinder M. van de Broek In Venlo, gistermiddag een ring. Nadat hij de ring thuis had schoongemaakt, bleek het de trouw ring te zijn van de Inmiddels over leden vader van de heer Van de Broek. Deze laatste had zijn trouw ring kort na zijn huwelijk in 1911 verloren. Ondanks het feit, dat de trouwring 55 jaar in de grond heeft gezeten, was zij nog in zeer goede staat en waren de initialen en de trouwdatum zelfs nog zeer goed lees- Trieste cijfers voor Unicef In de meeste ontwikkelingslanden is op dit moment de gemiddelde leef tijd van de helft van de totale bevolking onder de twintig jaar. Op het ogenblik maakt in deze landen slechts één op de vier kinderen kans op enige deskundige medische verzorging tijdens de geboorte of daarna. De kansen voor de kin deren op normaal onderwijs zijn 50 50, maar als een kind naar school gaat, slaagt tot dusverre één op de drie er In de opleiding met goed gevolg te doorlopen, aldus de directeur van Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, Henry Labouisse. tijdens de in Ad dis Abeba (Etiophië) gehouden jaarvergadering van de uitvoeren de raad van Unicef. Advertentie FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS Waarom kan iedereen nu perfect fotograferen U stelt de afstand in en verder doet de camera a-l-l-e-s. Er kan niets mislukken - U kunt zó i afdrukken. Zodoende kunt U alle aandacht besteden aan het onderwerp. Dat maakt fotograferen fijner... dat maakt Uw foto's mooier en interessanter. GEVAERT-AGFA Huisarts in een volkswijk dochter die hem, met wrevel ar hart, verzorgt, in een ander ten moeder met haar zoon, die haar geterroriseerd wordt, en astbode die eerst haar kostgan- i en later door haar tot min- flordt bevorderd. De zoon, Al- ïrobeert de sarrende verwijten Hjn moeder te vergeten doQr te concentreren op een hobby, teken van een lelie in zijn ka- t. Als zijn moeder er achter en hem de lelie tracht af te ie i, loopt hij weg eh vindt on- bij Anna, het meisje met 1 ie vader. Kort daarna sterft der en het hjkt alsof er niets en dan een schuchtere platoni- e o ierhouding tussen Alvin en An- 'fI ontstaan. Maar de moeder, thet gevecht om de bloempot i ladder gevallen is, komt zo :eld en in gips verpakt uit Èekenhuis terug, dat de post» ifl»die wel graag verwend wordt Biets voelt voor de rol van ver- |J r een ander kosthuis gaat L Alvin moet dus naar huis v' om de hulpeloze vrouw te ver- l Als hy zyn koffertje al heeft ibracht en nu zyn kostbaar- Bit, de lelie, is komen halen, U Anna met hem op tot by de liplaats en daal zet Alvin de pot op het graf van de va- Misschien zal ei nu toch iets dan een schuchtere platoni- verhouding onstaan, en dan hy geen hobby meer nodig. Spaarzaam woordgebruik 1 dit dood-simpele gebeuren Oonald Howarth een heel bij- 1 toneelspel gemaakt, waarin ontroerende en komische scè- kiar afwisselen. Het werk heeft 'ttr, die af en toe aan TenneS- WlUiams' „Glazen speelgoed" s^rt en soms zelfs, door de "ite precisie van een stukje Wat voor sommige mensen een heerlyke ervaring is van geu rend badzout en rozig schuim In een fraai betegelde badkamer, is voor een aantal anderen nog al- tyd een wekelijks terugkerend drama met de grote zinken teil midden in de kamer en de ver maningen om niet zo te spette ren. Wat betekent baden voor u? Gaat U twee of meermalen per week onder de douche? Wast U zich na het werk? Gaat u eenmaal per week naar een badhuis of poedelt u zich maar wat onder de kraan boven de gootsteen? Nederlanders zyn, het is be kend, niet zo dol op dat uitge breide, natte wassen, 's Morgens by de gootsteen even met een washandje de slaap uit de ogen wissen en men is weer schoon voor een dag. Aan deze menta liteit begint gelukkig langzaam, maar zeker een einde te komen. Voorlichting Dat is natuurlijk gebeurd dooi de bouw van wasgelegenheden in de nieuwbouwhuizen, maar ook het verplicht „reinigen" na het wer' en de betere voorlich ting over hygiëne op de scholen hebben er toe bijgedragen. Dat heeft ook de welvaart. Welke huisvrouw zal de verleiding als ze het geld kan uitgeven van gekleurd sanitair, geruite en gestreepte badhanddoeken, bad- slofjes, toiletpapier met roosjes en plastic speelgoedbeesten voor in bad kunnen weerstaan? De tijd, dat douchecellen werden gebruikt als kolenhok schynt voorby. Niet iedereen echter kan in eigen bad of onder een eigen douche gaan. Nog altyd zijn er vele huizen zonder eigen badge legenheid. De bewoners ervan zullen zich dus noodgedwongen, als ze niet naar een badhuis of op hun werk gaan, nog in ka mer of keuken moeten behelpen. De badhuizen trekken nog steeds mensen. „Maar zolang we er mensen mee zouden du peren, denken we er niet aan de badhuizen te sluiten" zegt men. De bezoekers komen uit alle la gen van de bevolking. Het zijn meestal vaste klanten, die op vaste tydstippen komen. Zingen Dat de invloed van Water op de huid impulsen tot gevolg heeft, zodat de mensen gaan zingen staat niet zonder meer vast. Een vermoeden in die rich ting heeft men wel. Dat vermoe den bestond al in de vorige eeuw toen men er zich van bewust werd, dat wassen goed is voor de mens. Er werden toen parti culiere en gemeentelyke stich tingen en inrichtingen geopend, waar men kon zwemmen of ba den. Dat het milieu ook nu nog van invloed is op de hygiëne, -blykt uit het antwoord van een paar artsen, die we vroegen naar de „schoonheid" van hun patiën ten. Een huisarts in een volks wijk antwoordde: „Het is erbar melijk. Het ondergoed waar sommige mensen mee durven te lopen, te vies om aan te raken. Mannen komen vaak ongewas sen en ongeschoren binnen. Ik moet het uitkleedkamertje soms eerst luchten voordat er weer Ie mand anders in kan. Vrouwen zijn veel schoner o lichaam. Ook bij de thuis is het vaak vuil, om over zwarte nagels maar niet te spre ken". Vrij vuil In de sociaal mindere gezin nen in ons land is men zowel op hec lichaam als op het huisraad vry vuil. Ook bij oudere mensen laat de hygiëne nogal eens wat De gemiddelde Nederlander is echter vrij schoon. Dit wordt toegeschreven aan de moderne verzorging in de bedrijven en verbeterde wasgelegenheden in de woningen. Dat de badhuizen steeds minder worden bezocht, wordt in dat verband logisch ge acht. De badhuizen zullen lang zaam overcompleet worden. Als u zich vanmorgen niet goed gewassen hebt, wilt u het dan vanavond extra uitgebreid doen? In de douche, goud voor u! Tweede-Kamerlid J. Blom overleden Gisteren is in Den Haag op 67- jar.ige leeftyd overleden de heer J. Blom, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. De heer Blom nam actièf deel aan het vakverenigingswerk en bekleedde tal van functies in het N.V.V. Hy was tot voor enkele jaren bondsvoor zitter van de Algemene Bond van Ambtenaren en heeft als zodanig zit ting gehad in het verbondsbestuur van het N.V.V. De heer Blom is ook voorzitter geweest van het algemeen comité van overheidspersoneel en plaatsvervangend lid van de S-E.R. In september 1952 werd hy gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Het stoffeiyk overschot van de heer Blom zal dinsdag in Den Haag wor den gecremeerd. C.N.V. wil onderzoek naar oorzaken afzijdigheid van ongeorganiseerden Het aantal leden van de 24 by het Christelijk Nationaal Vakver bond aangesloten organisaties be- dreg eind vorig jaar ruim 234.000. Ten opzichte van 31 december 1964 betekent dat een styging van 3700 en ten opzichte van 1 januari 1963 van 6.778 leden. De algemeen secretaris van het C.N.V. de heer C. van Nierop, heeft deze cyfers bekend gemaakt in het jaarverslag over de afgelopen drie jaar. De groei van de christelyke vakbeweging vertoont al sinds 1957 een vrij gelykmatige ontwikkeling. De heer Van Nierop noemt het ver heugend, dat er sprake is van groei, r over de mate daarvan is hy niet zo tevreden. De toeneming van het aantal leden biyft tiamelyk ver achter by de uitbreiding van de niet- zelfstandige beroepsbevolking en zy levert volgens hem allerminst een be vredigende bydrage tot het omhoog Schroeven van de lage organisatie graad van de werknemers. Te weinig greep Uit de „gezapigheid" van de groei concludeert de heer Van Nierop, dat ook de christelyke vakbeweging nog te weinig greep heeft op degenen die zij wil bereiken. Met andere woorden, zo zegt hij: zij raakt ken- neiyk in onvoldoende mate de over tuiging van velen, die in haar rijen plaats zouden kunnen en zou den moeten vinden, Hy meent, dat ei* een antwoord zal moeten komen op de vraag, waar om er sprake is van gemakzucht, on verschilligheid en kosteloos profit©- MOOI WEER TERRASWEER! bij Hotel-Café-Restaurant „SEINPOST" NOORDYVUK AAN ZEE Kon. Wilhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 Overdekte en onoverdekte terrassen. Vry uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan. Kritiek op P.T.T. Ridderkerk ren van wat anderen doen en waar om het optreden van de vakbeweging de aan-de-kant-staanders kenneiyk niet toespreekt. De heer Van Nierop meent, dat daarvoor een goed opge zet en wetenschappeiyk onderzoek nodig is. zyn gedachtengang komt overeen met die van de Christelijke Bedrijfs- bond voor de Metaalny verheid en Elektrotechnische Industrie, die voor de algemene vergadering van het C-N.V. op 28 en 29 Juni aanstaand® in Utrecht, het voorstel heeft inge diend, len i onderzoek te laten instel- .r eventuele mogelijkheden meer doeltreffende presen- de ohrlsteiyke vakbeweging. (Van onze Groningse correspondent) De politie in Groningen is gister middag een paar uur bezig geweest om met behulp van enkele omstan ders een poesje te bevrijden, dat, op gesloten In een doos, ln een nauw* luchtkoker van de spoorbrug over het van Starkenborghkanaal was ge gooid. Dit laatste cou een dag of vtff geleden gebeurd zijn. Eerst werd geprobeerd of men het dier, dat klageiyk miauwde, met dooe en al met een dregjo omhoog zou kunnen krygen. Dit gelukte niet. Wel gelukte het met een paar forse snoekhaken. Voorzichtig werden doos en poes omhoog gehaald, maar juist toen men dacht de zaak te hebben geklaard, viel de doos met een plof op de bodem van de koker terug. Opnieuw probeerde men een van de snoekhaken aan de doos vast te krygen, maar elke poging mislukte. De doos was niet meer op dezelfde plaats en het was bovendien de vraag of de poes er nog wel in zou «itten. Daarom liet een Jongen zich een eind in de koker zakken, terwyi de politie hem stevig aan de benen vast hield. „Er zit een poesje in meneer" zei de knaap, die het dier overigens niet met zyn armen bereiken kon. De poes was helemaal ln een hoek weggekropen. Pogingen om het dier tje naar zich toe te lokken mislukten. Met man en macht gingen politia en omstanders vervolgens onkruid plukken. Het groen werd ln eo'n sta pel op de bodem van de koker gewor pen. dat de poes vry gemakkeiyk zou kunnen ontsnappen. Op verzoek van de politie liet iedereen toen het schuwe dier alleen, opdat het zün wandeling naar de vryheid onge stoord zou kunnen maken. DUBBEL GESTOOKTE N V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN (Van onze R'dams© correspondent) Bij de afdeling- bevolking van de gemeente Ridderkerk is er over ge klaagd dat de oproepingskaarten en de eveneens door de gemeente ver zorgde kandidateniyst voor de ko mende verkiezingen zyn bezorgd, ge vouwen in een V.V.D.-verkiezingsfol der, Voorts blykt het te zjjn voor gekomen dat personen die zich niet voor de verkiezingsfolder interes seerden, deze wegwierpen, waarmee tevens de ingevouwen oproepings kaarten in de asemmer verdwenen. De gemeenteraadsleden hebben het geiyktydig bezorgden van de fol der met de kandidateniyst en op roepingskaarten een misgreep ge noemd. De directeur van het plaatseiyk P.T.T.-kantoor, de heer C. P van Dinter, zei dat de P.T.T. bestelt „zonder aanziens des persoons" Om praktische redenen zyn de verkie zingsfolder, de oproepingskaart en de kandidateniyst die huis aan huis verspreid moeten worden, gecombi neerd. „Bestellers hebben deze za ken mee naar huis genomen en thuis gevouwen en er zo voor over gewerkt. Als er by voorbeeld een K.V.P.-folder was gekomen, zouden wij die er ook hebben bygedaan". Hy zei voorts te weten dat de op roepingskaarten reeds veertien da gen op het kantoor lagen. „Wij heb ben op de gemeente gewacht tot ook de kandidatenlysten er waren. Ik heb er enige malen over getelefo neerd. Huis aan huis verspreiden is nu eenmaal geen kleinigheid Onze bestellers gaan ln deze tyd van per soneelstekorten en afwezigheid van personeel door vakantie geen twee keer lopen. De folders kwamen, toen de kandidatenlysten ook al binnen waren". De heer Van Dinter vond het niet bezwaarlijk de gemeentely ke oproepingskaarten tegeiyk met de verkiezingsfolder te verspreiden. „We moesten combineren anders kwamen we veel te laat." Groentijd Utrecht De ontgroening op voet van ong«- lykheid zal in het Utrecht» Studen ten Corps niet volledig worden af geschaft. Mogeiykheden voor licha- meiyk geweld of krenking zyn ech ter kleiner gemaakt, terwyi de con trole ls vergroot. Dit zyn enkele van de belangrijkste punten die naar voren zyn gekomen in een senaata- vergaderlng van het corps. Het kaalknippen bljft gehand haafd. Afgeschaft zal worden het huis- en kamerbezoek. Nieuw tn de komende ontgroening is het for meren van kleine groepen en het in schakelen van corpsgezelschappen en disputen by de ontgroening, ten einde de nieuw aangekomen studen ten een zo breed mogeiyk© Informa tie te geven.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13