Gunningschool wint voetbaltoernooi „Prinses Beatrix blijft bestaan Wa... ViVa T&llenkd i Leiden morgen beheerst door de politiek 11 Aanwinst Museum voor Geschiedenis Natuurwetenschappen Joodse gemeente in Leiden nam afscheid van rabbijn Cohen DERINGEN DONDERDAG 26 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3.' Indianendans op terrein Boshuizerkade MlÉ 02; HammerskjöldschoolR.K. La gere school (Haarlemmerstraat) 10; Leidse HoutschoolPr. Margriet- school 10; 3 OktoberschoolMarn. van St. Aldegondeschool 01; Hof- (Van één onzer verslaggevers) Elf vermoeide, maar dolgelukkige voetballertjes van de Gun- ningschool hebben gistermiddag met hun .meesters" Muntinga en Kaptein een wilde indianendans gemaakt. Temidden van een stel enthousiaste supporters zongen en schreeuwden zij het met glun derende gezichten uit: KAMPIOEN! Op de velden aan de Boshuizer kade in Leiden is gistermiddag de finitief een streep gezet onder het gchoolvoetbaltoernooi 1966. Nadat tanvankelijk de regen in de paasva kantie de voetbalpret dreigde te ver storen voor de lagere scholen, was het gistermiddag dan toch zover dat de laatste (uitgestelde) wedstrijden konden worden gespeeld. Slechts de jtreekfinales zullen dit jaar geen ftorgang meer vinden. De Jeugdige voetballers van de Gunningschool toonden zich in de strijd om het kampioenschap van Leiden duidelijk de sterksten. De in groene shirts en witte broeken ge stoken „jeunes-premiers" van de on derwijzers Muntinga en Kaptein moesten weliswaar in de halve eind strijd de Marn. van St.-Aldegonde school een gelijkspel toestaan (0—0), maar na strafschoppen wisten zij zich toch in de finale-poule te plaatsen. Ook de beide overige fina listen (Alph. Ariënsschool en de Leidse Houtschool) moesten tegen de Hammerskjöldschool en de Telders- school eerst een strafschoppen-proef werk" maken voordat zy tot de be slissende strijd werden toegelaten In de finale—poule was het soms bijzonder leuk spelende elftal van de Gunningschool een klasse apart. In de eerste wedstrijd werd de Leidse Houtschool naar een duidelijke 03 nederlaag gedrukt doelpunten van De Groot (2) en Rijken en hoe wel daarna ook de Leidse Hout te gen de Alph. Ariënsschool ten onder ging (1—0 door Ton Kerkvliet) leg den de pupillen van de heren Mun tinga en Kapteyn toch op de eerste plaats beslag. De Water en Tissen schoten hun ploeg .in de beslissende strijd naar een verdiende 2—0 zege. Uitslagen TelderschoolH. Hartschool 20 W. de Zwijgerschool—Gunningschool Advertentie ZOEKT O EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook In briljant. ALTIJD VOORDELIG. '«Maandags gesloten. Heempark ook in weekeinde opengesteld Met Ingang van heden en tot 1 *eptember a.s. zal het Heempark in de Kikkerpolder ook op zaterdagen tl» op zon- en feestdagen voor het Publiek worden opengesteld, en wel T*n 2 uur tot 5 uur nam. Het berij den of het meevoeren van fietsen zal niet zijn toegestaan, terwijl het park wk niet toegankelijk is voor honden. De kampioenen van het Leidse schoolvoetbaltoernooi. dijckschoolAlph. Ariënsschool 11 (x). Halve finale: TeldersschoolLeid se Houtschool 11 (x)Gunning- school-Mam. van St.-Aldegondeschool Alph. Ariënsschool 11 (x). Finale-pouleLeidse Houtschool Gunningschool 03; Leidse Hout schoolAlph. Ariënschool 01; 20. x overwinning na strafschop pen. Ook Jeugdparlement actief De Leidse Stadsgehoorzaal is morgenavond één grote politieke arena. Terwijl in de grote zaal de teach-in over de Duitse kwestie wordt gehouden, hinden in de foyer politici van meer stedelijk karakter de strijd met elkaar aan. Dat gebeurt op een politieke voor lichting savonds die wordt georga niseerd door het Leids Jeugdpar- lement en waar vertegenwoordi gers van zeven van de acht par tijen, waaruit volgende week de Leidse gemeenteraad wordt geko zen, vragen gaan beantwoorden. De bijeenkomst die om acht uur begint draagt het karakter van een open discussie. Er worden geen inleidingen gehouden: ieder een kan de foyer van de Stadsge hoorzaal binnenlopen om te zien en te horen hoe de toekomstige raadsleden het er af brengen on der het spervuur van vragen over Bij Koninklijk Besluit is be noemd tot lid van de raad voor de kinderbescherming te 's-Gravenhage mevrouw drs. H. M. G. van Emmerik - Levelt, wetenschappelijk medewerk ster bij de Rijksuniversiteit te Leiden, wonende aldaar, zulks ter vervanging van mevrouw W. C. L. Schellekens- Leyten (wier lidmaatschap is verval len). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Harm Albert, z. v. A. Vriend en W. Vermeer; Willem Gerrit, z. v. W. de Mooij en G. C. Lantrok; Marcellne Doecilia, d. v. W. J. Heringa en D. E, Pel; Linda Elisabeth Maria. d. v. M. J. H. van Veen en C. T. van den Nleuwendljk; Maria, d. v. W. M. var den Oever en A. B. van der Plas; Jo hannes Adrlanus, z. v. A. C. M. Ruig- rok en J. J. J. van de Water; Helena Wimke. d. v. P. van Beelen en A. P. Beversluis; Martha Maria Johanna, d. v. M L. Hogeniboom en J. G. van der Weijden; Robert Peter, z. v. F. R. Erades en M. T. Heuzen; Saskia Hes ter Charlotte, d. v. A. W. van der Vegt en M. I Koning; Anton, z. v. W. Freke en W van Duijn; Eric, z. v. A. L. van Vliet 'en C. Slbenius Trip; Rudolf, z. v. A. L van Vliet en C. Slbenius Trip; Daphne d. v. J. W. Delfos en G. Bliek Pieter Leendert, z. v. C. RemmelswaaJ en N. A. Guijt. GETROUWD A O. de Wilde 79 Jr. man; A. D. Dijkstra 67 Jr. man; J. H. Thomas 52 Jr. man; P. Mldavaine 85 jr. man, gemeentelijke politiek, die de or ganisatoren van het publiek ver wachten. De mensen, die de zeven politieke partijen in de Leidse raad vertegenwoordigen zijn: de heer M. Sommeling (PvdA), de heer M. G. J. Ham (KVP), mr. F. Portheine (VVD), drs. G. J. de Bruyn (PSP) mevrouw I. Geelker ken- Brusse (Prot. Chr.), me vrouw J. M. van der Blom-Vijl- brief (CPN) en de heer C. Koppen Boerenpartij) Op één avond, in één gebouiv komen dus morgen in Leiden po litieke problemen van de meest uiteenlopende aard aan de orde. De organisatoren van de gemeen- telijke-politieke avond in de foyer toonden zich op de persconferen tie, die zij gisteren over deze bij eenkomst gaven, nauwelijks be ducht voor concurrentie van de grotepolitieke bijeenkomst die in de grote zaal wordt gehouden. Wie de stortvloed van woorden over internationale politiek beu is, kan zich ivat verfrissen met een pittige discussie over plaatse lijke problemen (en ook omge keerd liggen er grote mogelijkhe den). Kortom, Leiden is morgen avond een soort politiek Mekka. TBC-bestrijding heeft belangrijke preventieve taak De afdeling Leiden van de „Ver eniging tot Bestrijding der Tubercu lose" hield deze week haar jaarver gadering. De verslagen van de pen ningmeester en de secretaresse wer den goedgekeurd. Hieruit bleek on der meer, dat door invoering van de Algemene Bijstandswet er enige ver andering kwam in de financiële po sitie van de vereniging. De Emma- bloemcolleote bracht f 3467.50 op, de kerstzegelaotie f 880.50. Aan giften werd ontvangen f 294,50. In beide in dienst zijn de zusters, die onder leiding van dr. Ruiter, hoofd van het consultatiebureau, ■hun werk verrichten, hebben in het afgelopen jaar 3122 huisbezoeken af gelegd. Op 1 januari j.l. stonden 258 patiënten onder controle. Naar een sanatorium werden 12 patiënten uit gezonden onder wie 4 buitenlandse arbeiders. Het preventieve werk neemt een steeds belangrijker plaats in. Op de scholen voor voortgezet onderwijs werden bij ca 12000 leerlingen tuber- culine-reacfcies afgelezen. Bij 862 werkers in bedrijven werd tubercu- line-onderzoek gedaan. Twee periodiek aftredende be stuursleden werden herkozen, n.l. dr. Ruiter en de pennningmeester, de heer Van de Koppel. In plaats van de aftredende 1ste en 2de secreta resse, de dames Kloeke en Postel, werden bij acclamatie verkozen me vrouw E. Langenberg-van Eecke en mevrouw M. H. de Bruyne-Kotte. Nieuw speeltuinbestuur in Leiden-Zuidwest De ruim twee jaar bestaande speeltuinvereniging Prinses Beatrix" (Leiden Zuid-West) zal niet worden ontbonden. On der leiding van een nieuw geko zen bestuur zal deze jonge ver eniging haar activiteiten in het belang van de jeugd in de ,.For- tuinwijk" blijven voortzetten. Aan dit besluit, dat gisteravond tij dens de ledenvergadering in de Be vrijdingskerk met meerderheid van stemmen werd genomen, ging een zo wel langdurige ais vruchtbare discus sie vooraf, langdurig, omdat de heer J. Sjaardema de reden van het be stuursvoorstel tot ontbinding van de vereniging (het enige agendapunt) uitvoerig toelichtte en daarna de bei de afgevaardigden van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, de heren H. Beekman en P. Brand, op voorstel van de vergadering in de, gelegenheid werden gesteld het door de bond gevoerde beleid inzake de totstandkoming van een speeltuin in de „Fortuinwyk" uiteen te zetten en de aan de bond gerichte verwijten te weerleggen. Het bestuur van „Prinses Beatrix" heeft het bonds bestuur onlangs ver weten te weinig belangstelling voor de activiteiten van de vereniging te hebben getoond. Op die gronden achtte het bestuur van „Prinses Bea trix" een verdere samenwerking met de bond niet mogelijk en zag het als enige oplossing mede door het uit blijven van een eigen speeltuin de ontbinding van de vereniging. Nadat op deze vergadering de afgevaardig den van het bondsbestuur aan het woord waren geweest, werd het be stuursvoorstel tot ontbinding van de vereniging met meerderheid van stemmen verworpen. Namens de Leidse bond feliciteerde de heer Brand de vereniging met dit besluit, waarin hij voor het bestuur een stimulans zag om het destijds zo enthousiast begonnen werk voort te zetten. De heer Sjaardema deelde Leve de lekker-zittende, fijn-dragende, goed-gesneden lichtgewicht pantalons en shorts van soepel nieuw ViVa Terlenka. Vraag het Pantalux! Pantalux maakt er wat van. Van ViVa Terlenka. Verkrijgbaar bij alle filialen van Perry van der Kar en Sporthuis Centrum Inlichtingen Pantalux Weesperzijde 16 A'dam. 020-944040 Schatten uit nalatenschap prof. Van't Hoff Ten behoeve van het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuur wetenschappen in Leiden werd van de erfgenamen van prof. dr. J. H. van 't Hoff, mevrouw J. J. A. Brink- Behn en mevr. T. MartzBehn, een aanzienlijk deel van zijn wetenschap pelijke nalatenschap ten geschenke ontvangen. De schenking omvat o.a. een groot geschilderd portret, de gouden Davy- medaille van de Royal Society, aan prof. Van 't Hoff in 1893 toegekend, correspondentie met beroemde ge leerden als Kekule, Le Bel, W. Rem- say en M. Planck, een volledige col lectie van zyn werken, ten dele zijn eigen handexemplaren, en talrijke door hem en zijn familie verzamelde gegevens en knipsels aangaande zijn levensgeschiedenis. Prof. Van 't Hoff (18521911) was een scheikundige van wereldnaam, hoogleraar in Am sterdam en Berlijn en de grondlegger van de fysische chemie. In 1901 ver wierf hij de Nobelprijs voor schei kunde, in het eerste jaar dat Nobel prijzen werden toegekend. Hij deelde deze primeur toen met Röntgen (natuurkunde), Behring (fysiologie), Prudhomme (letterkunde) en Dunant (vrede). Directeur H. Hoorn gaat jubileren De directeur van de Gem. Reini- gings- en Ontsmettingsdienst, de heer H. Hoorn, gedenkt 1 juni het feit, dat hij 25 jaar, resp. in Dordrecht en Leiden, aan het hoofd van een der gelijke dienst staat. Ter gelegenheid van dit jubileum bieden B. en W. van Leiden de heer Hoorn een receptie aan, welke woens dag 8 juni van 3-4 uur in de kantine van de Reinigingsdienst in de Noor derstraat wordt gehouden. Schoolkorfbal op Roomburg Het jaarlijkse schoolkorfbaltoernooi wordt zaterdag gehouden op de vel den van het sportpark Roomburg. De wedstrijden beginnen om half negen en zullen pas omstreeks zes uur zijn afgelopen. Er zijn, evenals in voor gaande jaren, vijf afdelingen ge vormd. Hierin zullen in totaal 102 twaalftallen, die 197 wedstrijden moe ten spelen, deelnemen. echter mee, dat het bestuur er de voorkeur aan gaf en bloc af te tre den. Een nieuw bestuur zou volgens hem volkomen objectief tegenover zijn taken komen te staan. Bestuur De bestuursverkiezing die hierop volgde leverde nauwelijks moeilijkhe den op: alle kandidaten werden bij acclamatie gekozen. Het nieuwe bestuur ziet er als volgt uit: C. Elzenga, voorzitter, mevrouw L. J. v. d. Boor-Verstappen, secreta resse, J. Eindhoven, penningmeester, mevrouw L E. Wünen-Meijer, 2de voorzitter, mevrouw J. Elzenga-Six- ma, 2de secretaresse. Het inderhaast samengestelde damescomité wordt gevormd door mevrouw E. Boogert- Birkhoff, mevrouw W. Haasbroek- Jongsma en mevrouw A. Kok-Lorist. Na de avonddienst van joods Pinksteren, is gisteravond in een der bovenzalen van de synagoge aan het Levendaal, naar joods ge bruik op feestelijke wijze het afscheid gevierd van rabbijn Cohen, die na ruim elf jaar de Leidse Israëlitische gemeente te hebben ge diend, naar Wijk aan Zee vertrekt. Rabbijn was het levenwekkend centrum De voorzitter van de Nederlands Israëlitische gemeente te Leiden, prof. dr. L. Kukenheim, zeide dat de gemeente, die er in 1955 verre van florisant voor stond, het aan de nu scheidende leraar te danken had weer tot bloei gekomen te zijn. De heer Cohen was het levenwekkend centrum. Dit lag voor een groot deel in een zekere liberaliteit die hem eigen is, maar ook aan zijn vooruit strevende ideeën. Bovendien beschikt de heer Cohen over een ongelofelijk optimisme, dat ons bezielde, hetgeen vooral goed merkbaar was op de bij eenkomsten. De heer Cohen wilde oorspronkelijk een vak leren en naar Israël gaan. HINDERLIJK? Met mij zullen vele lezers wel ge troffen zijn en ongerust worden over de gevaarlijke tendens, die in uw verslag over de overhandiging van een geschenk door de ambassadeur van Zuid-Afrika, de heer J. J. Fouché tussen de regels door te lezen is. U noemt de spreekkoren „hinder lijk", maar staat u er wel bij stil, dat apartheid ook bijzonder „hinderlijk" kan zijn? Verder vermeldde uw blad alle namen van het ontvangstcomité compleet met titels en functies, maar de mensen, die meer karakter en meegevoel voor de slachtoffers van de apartheidspolitiek toonden, wor den afgedaan met „jongelui". Het begint er verdacht veel op te lijken, dat uw blad de kant van ultra rechts op gaat. Ik hoop dat dit niet gebeurt, want dan zal ik mijn abonnement moeten opzeggen. Tot slot zou ik de universitaire autoriteiten, die zo verontwaardigd waren over de demonstratie, willen aanraden zich wat meer over b.v. de zaak Fischer te laten inlichten. Mis schien dat hun verontwaardiging dan een andere en betere uitlaatklep zal weten te vinden. Hoogachtend, TH. VAN MEURS. Galgewater 13, Leiden. Naschrift van de Redactie Wij zijn van mening dat de briefschrij ver in zijn kritiek één zaak over het hoofd ziet: wü schreven namelijk over de aanbieding van een geschenk en niet over de apartheidspolitiek. Wij schreven dat bij deze aanbieding de spreekkoren hinderlijk waren. Dat waren zij. Wij schreven niet over het al of niet „hinderlijk" zijn van de apartheidspolitiek. Toevallig is het zo, dat de schrijver van het verslag persoonlijk de kwalificatie van „hin derlijk" voor de apartheidspolitiek een bijzonder hinderlijk euphemisme vindt, maar wij gaven niet een kwa lificatie van de apartheidspolitiek, maai' een verslag van de aanbieding van een geschenk aan en in de Leidse Academie. Voorts wil het ons normaal voor komen, dat wij in het verslag van een dergelijke bijeenkomst de namen noemen van de autoriteiten, die het geschenk in ontvangst namen en niet van de willekeurige personen, die deze plechtigheid bijwoonden, zowel in de rectorskamer als op het Rapenburg. Des schrijvers adviezen aan de universitaire autoriteiten lijken ons beter rechtstreeks geadresseerd te kunnen worden aan deze autoritei ten. Redactie Leidsch Dagblad. Dat is goed voor degenen die daar op hun plaats zijn, maar er moeten er ook in de diaspora blijven en het was hier in Leiden dat de heer Cohen op zijn plaats was. Spreker stelde de bijzondere kwali teiten van de heer Cohen als leraar in het licht en zei dat bij het zoeken naar de juiste vervanger zeker veel aan de heer Cohen gedacht zal wor den. Prof. Kukenheim besloot met na mens allen de scheidende leraar dan^ f® ze£gen voor zijn in de Leidse Israëlitische gemeente met zo veel succes verrichte arbeid, onder aan bieding van een geschenk „om nog eens aan Leiden te denken". Bij deze lof over de heer Cohen sloot mevrouw Knorringa als volgen de spreekster zich aan, maar ze richtte zich voorts speciaal tot me vrouw Cohen om haar te danken voor de wyze waarop zij als presidente van de damesclub altijd zo goed voor aUes had gezorgd. Als stoffelijk blijk van waardering voor de organisatie van de gezellige bijeenkomsten ont ving mèvrouw Cohen een enveloppe met inhoud. Vervolgens dankte de heer G. San ders rabbijn Cohen namens de joodse studenten. Tot slot gaven de leerlin gen uiting van hun dankbaarheid je gens de leraar Cohen, by monde van Max van Wezel. De heer Cohen zeide het in Leiden altyd erg prettig te hebben gevonden en steeds met plezier zijn werk te hebben gedaan. Hy was dankbaar voor de van zijn gemeente ondervon den steun in het byzonder van de heer L, van Amerongen, de vice-voor- zitter van de gemeente. Het is gewel dig wat hy voor my gedaan heeft, zo besloot rabbijn Cohen. voor Uw leven. Modern en Perzië protesteert Perzië heeft een protest tot de regering van Irak gericht inzake het bombarderen door Iraakse straaljagers. Volgens een woordvoerder van het Perzische ministerie van Buitenlandse Zaken passeerden de afgelopen week Iraak se straaljagers herhaaldeiyk de grens met Perzië. In de gebombar deerde dorpen is aanzieniyke schade aangericht, zo zei hy.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3