LEIDSCH ÉS DAGBLAD KABINET WINT DE STRIJD 1 Vier moties verworpen Vrijspraak in spionageproces SAMEN Tegenvaller van bijna miljard Toekomst gunstig Weerbericht K.P.M.: 60 ontslagen Haringprijsvraag TOESTAND VAN JONGEN NOG ZORGWEKKEND Russische balling dood in woning Amerikaans gebouw in Hoeé aangevallen hatéma tapijt ?oS?o<ü?dwbS (9ucJ Qïie, leutuö Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 26 MEI 1966 No. 31879 Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 hoofdredacteur: J. Brouwei f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 LOON-EN PRIJSDEBAT (Van onze parlementaire redactie) Iet kabinet-Cals heeft vanmorgen in alle vroegte - een marathondebat van meer dan 12 uur in le Tweede Kamer een ruime meerderheid weten te inden voor zijn loon— en prijsbeleid. De kamer verwierp om half drie in de ochtend met 95 tegen 35 lemmen een motie van afkeuring, die was ingediend door de libe- ale fractieleider mr, E. H. Toxopeus en die de steun kreeg van de .H.U., Boerenpartij, S.G.P. en G.P.V. Twee moties van de .H.U., waarin de voorstellen tot matiging van de loon- en prijs- ntwikkeling afzonderlijk werden aangetast, ondergingen hetzelfde Ook een motie van de pacifisten, waarin om intrekking van de jonmaatregelen werd gevraagd, haalde de eindstreep niet. stantie. Het is bereid zich bij voor baat bij de uitspraken van een der gelijke instantie neer te leggen. Hoewel geen politieke verrassingen, terde het debat toch wel enkele za- punten op, die de aandacht tokken. De begroting 1966 is maar liefst üt ruim 900 miljoen gulden over deden, Voor een deel is dat het pig van de onbetaalde rekeningen, het vorige kabinet heeft achter- iten. Ondanks het tekort op de beta- ifsbalans zijn de economische voor lichten gunstig. De groei van het ftionaal produkt wordt thans ge- imd op 6 procent. Om inflatie te irkomen acht de regering nauw- irig toezicht op het prijsverloop oden. Het kabinet gaat akkoord met verificatie van achterstanden op ongebied door een objectieve in- Enorm financieel schandaal in Zürich In Zwitserland is een financieel handaal aan het licht gekomen, in tband waarmee een oud-hoog- Walter Wili is gearresteerd e n het parket in Zürich is overge- IVili zou schulden gemaakt hebben een totaal bedrag van naar schat- miljoen Zwitserse frank iim 33 miljoen gulden)Hij de stichter van de investerings- ntschappij „Montim". President de raad van beheer van „Mon- is de Zwitserse oud-minister En- Celio. Reeds in 1963 gaven de transacties l de maatschappij, die zich in het ronder bezig houdt met het beheer d onroerende goederen in Canada, nleiding tot een proces voor het jj «else hof van appèl. Toen zou ge- l öen zijn, dat professor Wili zich Canada op zeer voordelige orwaarden een stuk grond verwor- had en dat hij dit vervolgens „Montim" had overgedaan voor veel hogere prijs. De maatschap- „Montim" zou op haar beuri; het 14 grond veel te hoog getaxeerd Jfoben en op basis daarvan cer- Icaten van mede-eigendom uitge- ven hebben tot een bedrag van 11 üjoen Zwitserse frank. aringen Het KNMI verwacht van heden- morgenavond Geleidelijk meer opklaringen en slechts hier en daar een bui Ma- aan de kust tijdelijk vrij krach- ïSMfewind tussen noordwest en noord n9Hf*r het algemeen iets hogere mid- BMptemperaturen. ^■(Opgemaakt om 11.15 uur). Tegenvallers De tegenvallers, die de minister van Financiën, dr. A. Vondeling, te incas seren ï.eeft gekregen, betreffen het onderwijs (375 miljoen), de hogere overheidssalarissen (245 miljoen), het landbouw-egalisatiefonds (160 mil joen) en de financiering van het ver snelde woningwetprogramma (100 miljoen). De onderwijspost komt voor ren 1963, 1964 en 1965. Daartegenover wordt een hogere belastingopbrengst van 150 miljoen verwacht en mag volgens minister Vondeling, jaarlijks op een meevaller van 350 miljoen worden gerekend. Om de overschrij ding te financieren zal een beroep worden gedaan op de middelen van de helft nog voor rekening van de ja- het Burgerlijk Pensioenfonds. Rotterdammer op vrije voeten De rechtbank in Rotterdam heeft vanmorgen een 39-jarige technisch inkoper uit de Maasstad vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde voorbereidende spionageactiviteiten ten behoeve van Oost-Duitsland. De rechtbank die vervroegd uitspraak deed in deze zaak, heeft de onmid dellijke invrijheidstelling van ver dachte gelast. In de motivering van het vonnis zegt de rechtbank, dat niet bewe zen kan worden geacht, dat de con tacten die verdachte sinds 1961 met Oost-Duitsland had, ten doel hadden staatsgeheimen uit te leveren aan een vreemde mogendheid. Het proces tegen de inkoper, die sinds oktober van het vorig jaar, toen hij werd gearresteerd, in voor arrest heeft gezeten, had dinsdag achter gesloten deuren plaats. De tenlastelegging vermeldde onder meer dat. hij zich in verbinding had gesteld met de Oostduitse Staatsveiligheidsdienst, van welke in stantie hij een hoeveelheid codema teriaal in ontvangst had genomen om codeberichten, die van Oost-Duite land uit per radio werden uitgezon den en in Nederland konden wor den opgevangen, te kunnen ontcij feren. Uit die codeboodschappen had de man zijn opdrachten kun nen destilleren. Voorts zou hij aan oe D.D.R. gegevens hebben verstrekt over het Nederlandse leger door het opsturen van militaire handboeken, en ook telefoonboeken en stadsplat tegronden hebben geleverd. Een an der puntder tenlastelegging was, dat hij pogingen zou hebben gedaan bevriend te raken met een beroeps officier van een Nederlandse tank bataljon, die op de hoogte zou zijn met de operatiebevelen voor zijn on derdeel. De officier van Justitie had vijf jaar gevangenisstraf met, aftrek van voorarrest geëist. op: 4.31 uur; onder 20.44 uur. op: 11.53 uur; onder: 2.09 uur fo&water te Katwijk te 8.31 en |J)8 uur; laagwater te 3.59 en 16.33 Trager teinpo Minister Vondeling beloofde de Kamer, die van de aangekondigde bezuinigingen niet. erg onder de in druk was, over een maand met in cij fers uitgewerkte voorstellen te zullen komen. Het regeringsprogramma zal gewoon doorgaan, alleen in iets tra ger tempo. De investeringstop zal niet gelden voor werken, die reeds in gang zijn gezet en geen uitstel gedogen (zoals de bouw van ziekenhuizen) Gezien het grote aantal woningen, da,t in aanbouw is, zal het bouwpro- (Van onze A'damse correspondent) De directie van de Koninklijke Pa- ketvaart Maatschappij heeft zestig personeelsleden, allen werkzaam in de administratieve sector, per 31 de cember van dit jaar ontslag aange zegd. Er zijn werknemers bij, die al vele jaren bij de KPM in dienst zijn. De afvloeiing is een gevolg van de concentratie op administratief ge bied, die de KPM bereikte door sa menwerking met de Java-China-Pa- ketvaart lijnen- Waar ook enkele ont slagen zullen vallen. Er is een af- vloeiings regeling ontworpen die voorziet in een jaarsalaris bij dertig dienstjaren. Een aantal werknemers gaat met vervroegd pensioen De KPM keerde onlangs 11 procent di vidend uit. Voor de lezers van het Leidsch Dagblad is er ook ditmaal zoals wij zaterdag reeds uitvoerig berichtten weer een prijsvraag ver bonden aan de jacht op de Hollandse Nieuwe. De vraag luidt: Hoeveel kantjes worden er dinsdag 31 mei aan de Katwjjkse haringafslag verkocht? De volgende prijzen worden door de directie van het Leidsch Dagblad beschikbaar gesteld: lste prijsf 50, 2de prijsf 25, 3de prijsf 20, 5 prijzen van f 10, 10 prijzen van f 5, De inzendingen moeten, voorzien van het opschrift „Haringprjjs- vraag" en van de naam en het adres van de afzender, per briefkaart aan ons bureau worden bezorgd voor maandag 30 mei 's middags twaalf uur. Inzendingen, die later binnenkomen worden niet meer geaccepteerd. Voor de prijzen komen uitsluitend abonnees van het Leidsch Dag blad (één inzending per gezin) in aanmerking, alsmede zij die thans een proefabonnement ontvangen. Over de uitslag kan geen corres pondentie worden gevoerd. •jêf .Het zal wel een tatert je worden" waarschuwt minister Veldkamp de minister-president Cals. Intussen zit minister Von deling (rechts) nog te rekenen en neemt drs. Den Uyl (links) zijn notities even door. gramma In de praktijk geen al te forse inkrimping ondergaan. De fi nanciering van het wcningwetpro- gramma is veilig gesteld. Vervolg op pag. 2 De toestand van de 18-jarige Leo uit Einighausen (L) is nog bijzon der zorgwekkend. Nog steeds vech- ten artsen van het ziekenhuis,De j ÏS^rfaÜkhB '"'ölok "der""" Naties Goddelijke Voorzienigheid"mSittard (ABN). een overkoepelende organl- voor het leven van het enige lid van satie ran Kussische anti-communto- de familie, dat met dodehik werd ge- l tische ballingengroepen troffen door de bijlslagen van een Dat aanvankelij.K aan een misdaad waanzinnige man. Dinsdagochtend werd gedacht is niet zo vreemd. In ouw en drie van haar jgf. hoofdstad werden jaren De 70-jarige Russische ballingen leider Nikolaus Nakats.jidse is giste ren door een conc!erge dood in zijn woning in Münohen aangetroffen. De ballingenleider stamt uit Geor- ië en was voorzitter van het Anci- lieten de kinderen het leven bij „het drama van Einighausen" Het dorpje maakt zich in alle rouw op voor de begrafenis van de vier slachtoffers. Wanneer die zal plaatshebben is nog niet precies be kend. In ieder geval niet vrijdag, zo als dinsdag was voorzien. „Er is nog niets geregeld", zei koster J. Dres sers. „Het is voor de eerste maal dat er meer dan een overledene moet worden begraven in onze kerk". De 70-jarige pastoor F. Bastin heeft gis teren het dorpje verlaten. De tra gische gebeurtenissen in zijn paro chie hebben de oude herder zo aan gegrepen, dat hij er totaal van over stuur is. Hij heeft voor zijn vertrek gezegd, in ieder geval bij de begra fenis aanwezig te willen zijn. Door Zuidvietnamese studenten Studenten hebben vandaag een gebouw aangevallen waarin de biblio theek van de Amerikaanse voor lichtingsdienst in Hoeé is gevestigd. Zij gooiden de ruiten in en wierpen boeken op de grond. De universiteits stad Hoeé in het noordelijke gedeelte van Zuid-Vietnam is al enige tijd een centrum van verzet tegen de uit militairen bestaande regering van premier Ky. De Zuidvietnamese militaire auto riteiten hebben gisteren in Saigon met harde hand een einde gemaakt aan voorbereidingen voor een grote demonstratie tegen de regering-Ky. Politiemannen en mariniers dreven met behulp van traangasgranaten honderden boeddhistische priesters en nonnen uiteen, toen deze optrok ken naar het marktterrein. De beto ging zou zijn bedoeld tegen het mili taire optreden tegen de opstandige beweging in Da Nang, waarbij in acht dagen tijd 76 personen om het leven kwamen. Amerikaanse militai ren en burgers kregen de raad van de straat te blijven. In de zaterdag geëindigde -week zijn 386 Amerikaanse en geallieerde militairen in Vietnam gesneuveld, of ruim tweemaal zoveel als in de voor gaande week. Sinds 1 januari zijn 1.618 Amerika nen in Vietnam gesneuveld of bijna de helft van 3.466 die reeds in de strijd in Vietnam het leven verloren hebben. Dit jaar zijn reeds 3.642 Vietname- zen gesneuveld. De vijandelijke verliezen van vorige week worden op 1.235 gesneuvelden en 91 gevangenen gesteld, aldus heeft een Amerikaanse woordvoerder in Saigon bekendgemaakt. Sterkte partijen moeten deelnemen, kan worden. Het Zwitserse ministerie van Justi tie en politie heeft gisteren bekend gemaakt dat elf Zuidvietnamese kin deren die voor medische behandeling naar Nederland en België zouden worden doorgezonden, alsnog een verblijfsvergunning hebben gekregen. geleden twee andere Russische bai- lingenleiders vermoord. Op 15 okto ber 1959 was de Oekrainse balling Stefan Bandera dood in het trap penhuis van zijn woning te München. gevonden. Geruime tijd werd aange nomen dat Bandera door een hart verlamming was getroffen, maar twee jaar later bekende een lid van de Russische staatsveiligheidsdienst, Stasjinski, na zijn vlucht naar het Westen, Bandera met een „gifpis tool" te hebben vennoord. Op 12 oktober 1957 had hij, naar hij voorts bekende, de Oekraïense balling- schrijver Lev Rebet in München op gelijke wijze om het leven gebracht. Ock hier was een hartaanval als doodsoorzaak verondersteld. Akkoord tussen België en Kongo De financiële onderhandelingen tussen België en Kongo hebben van ochtend tot een gedeeltelijk akkoord geleid. De beide premiers, generaal Moelamba en Paul Vanden Boey- nanats, hebben gisteren met hun ministers van Buitenlandse Zaken en Financiën het gesprek tot mid dernacht voortgezet. Generaal Moe lamba zei na afloop, dat er nog twee belangrijke punten in Leopoldstad moeten worden geregeld; de Belgi sche premier zei tevreden te zijn over het bereikte akkoord. „WU wil len er het bewijs in zien van de ge meenschappelijke wil onze betrek kingen voort te zetten en te verbe teren", aldus Vanden Boeynants. President Tsjang Kai-sjek van I van vier jaar in zijn fu hoofdstad Taipch ha Nationalistisch China (Formo-\ kozen. Na afloop wuifde hij naar meld. Naast hem (rechts) Qummer bestaat uit 32 pagina's sa/ is voor een vierde periode de enosme menigte, die zich in de president C, I(. Jen. De totale sterkte van de Ameri kaanse Strijdkrachten bedroeg eind april voor het eerst sinds 1955 meer dan drie miljoen man om precies te zijn waren er 3.005.019 man onder de wapenen. Met het oog op de strijd in Vietnam zal het aantal worden opgevoerd tot 3.093.000 man tegen juli 1967. aldus het ministerie van Defen sie in Washington. Van betrouwbare zijde in Stock holm is gisteren vernomen dat Zwe den geen wapens aan de V.S. heeft willen verkopen wegens de Ameri- I kaanse politiek tegenover Vietnam. T-a- I De Zweedse re&ering heeft meer- N malen te kennen gegeven dat de vice- kwestie-Vietnam alleen door onder handelingen, waaraan alle betrokken met dubbele pool Dat betekent: een tapijt met een dubbel leven. Uniek! Bovendien: veerkrachtig, geluiddempend, licht- en kleurecht, gemakkelijk te onderhouden. Keus uit 10 briljante kleuren. Kamerbreed (3.90 meter) en 1,30 meter. 39,85 per m2. Zelfs na 1 jaar nog extra service! Ga nü naar uw woninginrichter of vraag kleurenfolder plus echt staal aan hatéma, postbus 12," NATUURLIJK - GEZELLIG Maar ook voor recepties, bruiloften e.d. bieden wij plaats tot 50 per», in ons gezellig restaurant op de lste etage. Praat eens met onze CHEF KOK. Bespreek vroegtijdig. RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 11 TEL. 2490.1 Een Fransch geleerde, de heer Audizier, heelt een nieu- we methode uitgevonden om lijken te balsemen, zonder 1 aan het lichaam eenige uit- wendige bewerking te doen ondergaan. Zij bestaat een- vovdig in het ingieten in den mond van een vloeistof, die het lichaam geheel en al doet versteenen. Op de heden Vrijdag ge- houden lammerenmarkt zijn aangevoerd 12.257 lamme- ren.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1