Vijf jaar geeist in spionage-affaire Braassemroute door fraaie polderland Van de Benelux-landen heeft Nederland meeste tv-toestellen GOLDEN FICTION Wijde vergezichten wiens en meren Russische leiders hebben ons al vele malen verraden. SSSDAG P.B. biedt fietsers en bromfietsers boeiende 52 km lange tocht - jdat de A.N.W.B. aan de lobilisten de gevarieerde inheid van Hollands groe- had leren kennen door inds-Midden Route, zal de- :istische instelling ten ge Braassemermeer en het zeer stille rij wielpad tussen Hoogmade en Leider dorp. Hier telt men soms 15 molens tegelijk, al zijn enkele zeer in verval. Men kan ook nog enkele interes- Het is een bijzonder interressante santé historische gebouwen bezichbi-route voor ieder, die er eens per fiets gen, zoals de oude hervormde kerken I of bromfiets wil uittrekken om te ge- i - Cjp,fcprs i van Koudekerk (16e eeuw) en Wou- nieten van het zo wijde Hollandse netsers en ro i brugge (1653) met gedenksteen voor polderlandschap. Met Pinksteren kan (28 mei een route openen, Jan de Bakker, een poortje van het' men er reeds volop van profiteren! een grote boog om de isemermeer Roelofarendsveen heeft men een prachtig uitzicht over de Braassem. (Foto Leidsch Dagblad) voormalige kasteel Poelgeest in Kou dekerk, het monument voor het ver dronken dorp Jacobswoude middenin de diepe Vierambaohtspolder tèn oosten van Woubrugge, en de z.g. Dom van Rijnsaterwoude. Het leidt. km lange, zogenaamde toe- ht Braassemroute wordt aan- I met zeshoekige witte bordjes, n bij elke wegsplitsing juiste weg wordt gewezen. Na filland- en Delflandroute is dit ide bromfiets- en fietsroute in Bolland. Zij kan ook nog bij iterwoude met 12 km worden Braassemroute is met zorg ge en leidt voor een belangrijk langs speciale fietspaden of bin tgen, Men passeert zowel wei- pffitad, meren en weteringen, historische bouwwerken, vanaf enkele hoge dijken Brassende uitzichten heeft ifr/si'e afstand. Ook treft men picknickplaatsen aan al of EEt banken. tens rustige, dagen valt het op, midden in de Randstad-Hol- beslist nog genoeg plekjes Én zijn, waar de vermoeide ng vissend, zwemmend of zon- md recreatie kan viiiden. weinige kilometers van de tmen de landelijke rust aan, het snelverkeer niet wordt i. Bij de ANWB is op aan- ook nog een routebeschrijving die de fietsers attent op toeristische bezienswaar- ten, die men passeert, nts één gedeelte van circa 6 km de Wijde Aa tussen Woubrugge is van 1 mei tot 1 okto- Mr bromfietsers verboden, zo re via een kortere route verder verwezen. Begin in Leiderdorp kan de Braassemeroute In één richting volgen. Be bop de Lage Rijndijk in Lei teven voorbij de brug over de bjj een paddestoel, rijdt achtereenvolgens door de WjKoudekerk, Of wegen, Wou- ife iLangeraar (of Rynsaterwou- II Bilderdam, Leimuiden, Oude- ias. Roelofarendsveen, Rijpwe- Hoogmade en terug naar Lei- Een schilderachtig plekje bij O [wegen. (Foto Leidsch Dagblad) mooiste gedeelten treft men Koudekerk en Ofwegen, langs Wijde Aa, uitloper van het snermeer, waar men ook kan l' tussen de Langeraarse ideaal voor vogelliefhebbers ®s, langs de Drecht tussen en Leimuiden, het rijwiel-" de westelijke oever van het i/Cs geven de Braas- (Foto Leidsch Dagblad) „Wij rekenen er op dat wij in ge val van een Amerikaanse aanval al leen moeten vechten en wij rekenen niet op Russische hulp. De Sowjet- Unie zou zich aan onze zijde kunnen scharen, zij zóu ook partij voor de Verenigde Staten kunnen kiezen. Wij weten daar niets van". Deze verklaring is onlangs afge legd door de communistisch-Chinese minister van Buitenlandse Zaken Tsjen-Ji tegenover Ulf Brandell, cor respondent van het liberale Stock- holmse ochtendblad Dagens Nyheter. Brandell, die samen met zeven an dere Scandinavische journalisten een maand lang in communistisch-China is geweest op officiële uitnodiging van de Chinese regering, publiceerde gisteren zijn eerste verslag van het bezoek. Tsjen-ji, die schriftelijke vragen beantwoordde, verwees naar het Wes terse spreekwoord „God helpt die zichzelf helpt". „Als wij onze defensie hadden ge baseerd op de hoop, dat de Sowjet- Unie ons zou helpen, wat zouden wij dan doen? Als de Russische leiders nu zouden horen wat ik zeg, zouden zij zeer kwaad zijn. Ik zou hun de raad willen geven niet kwaad te wor den maar hun eigen daden te on derzoeken. Hun doel is het overheer sen van de wereld in samenwerking met de Verenigde Staten". Tsjen-Li vervolgde: „De Russische leiders hebben ons sinds de val van Chroestsjow vele malen verraden. Het kemstopverdrag was verraad en zij hebben ons of enig ander socia listisch land niet geraadpleegd toen zij raketten naar Cuba brachten wat iets zeer gevaarlijks was. Men kan de Russen niet vertrou wen. In 1960 trokken zij hun tech nische deskundigen uit China terug met het doel onze economie te wor gen. Hun propaganda is niet tegen de Verenigde Staten gericht maar voornamelijk tegen China. Ik wil onze vrienden niet bekritiseren we gens hun blind vertrouwen in de Ver enigde Staten en in de Sow jet-Unie, maar wü delen dat vertrouwen ge lukkig niet. Wy zjjn ervan overtuigd dat wjj de Verenigde Staten op eigen kracht kunnen verslaan. Welke houding de Russische leiders zullen innemen als „Er zijn zekere verschillen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie, aldus Tsjen-Li. „Dat moet wor den toegegeven. Maar als het gaat over de wil tot overheersing, zijn zij precies hetzelfde. Een ernstige krachtmeting met het Amerikaanse imperialisme lijkt vroeg of laat on vermijdelijk". LEIDSCH DAGBLAD Balletdansers exposeren Ter gelegenheid van het Holland Festival en in het kader van het 20-jarig jubileum van mevT. Gaskell zal van 15 juni tot 15 juli in de foyer van de Stadsschouwburg in Amster dam een expositie worden ingericht van werken op het gebied van de beeldende kunst, van de hand van leden van Het Nationale Ballet. niseerd, wil een indruk geven van hetgeen dansers en danseressen aan creatief werk presteren in de weinige tijd die hun rest buiten de ballet studio's en schouwburgen. De expositie omvat tekeningen, schilderijen, beeldhouwwerken en foto's van enkele tientallen leden. Exposities als deze werden eerder georganiseerd in New York en Parijs (door leden van de Parijse Opera). Wandtapijt voor het Muiderslot In de Ridderzaal van het Muider slot hangt een fraai groot 17de eeuws Vlaams wandtapijt, dat de heer L. G. van Hoorp, indertijd gezant te Wenen aan slotvoogd Ton Koot in bruikleen heeft afgestaan. Het tapijt stelt de ontmoeting voor van Alexander de Grote met Rhoxane. Op de binnenplaats van het Mui derslot, dat vorig jaar 95.864 bezoe kers trok, zijn de steentjes vervangen door keien, gelegd in een z.g. „kom paspatroon" rond de put zijn gelegd. Vol trots toonde $e slotvoogd op de jaarlijkse persbijeenkomst als nieuw ste aanwinst voor het slot een 4 a 5 eeuwen oud klein ijzeren braadspit, een voorlopertje van de tegenwoor dige barbecue. Sinds de heer Koot in 1948 slot voogd werd zijn in het Muiderslot 499 officiële bijeenkomsten van velerlei aard gehouden. WEER EEN ZWENDEL-YY. Voor de officier van Justitie in Den Bosch zijn vier personen uit het zuiden en westen van ons land af komstig, voorgeleid, die de afgelopen week doo:- de gemeentepolitie in Vught zijn gearresteerd, verdacht van het op grote schaal plegen van op lichting. Uit het politie-onderzoek is namelijk gebleken, dat onder de han delsnaam „N.V. Alcoso", waarvan het kantoor in Vught gevestigd was, gro te orders van allerlei koopwaar bij firma's zowel in Nederland, België, Frankrijk, Duitsland als in Italië wei-den geplaatst. In de meeste ge vallen zou na de aflevering der goe deren betaling achterwege zijn geble ven. Het betrof hier orders, die variëer- den van honderden tot duizenden guldens, zowel op het gebied van tex tiel als meubelen, speelgoed enz. Hoewel het onderzoek nog in het be ginstadium verkeert, heeft de politie reden aan te nemen, dat de Neder landse en buitenlandse firma's door deze. praktijken in totaal voor tonnen werden gedupeerd. Inmiddels is vast gesteld, dat van de onlangs elders in den lande voor soortgelijke praktijken gearresteerde personen een aantal re laties onderhield met de in Vught gevestigde „N.V. Alcoso". Spaanse justitie vervolgt aantal intellectuelen De Spaanse Justitie heeft een ver volging ingesteld tegen een aantal Spaanse intellectuelen, die vrijdag hebben deelgenomen aan een „vrije vergadering" in het gebouw van de faculteit van letteren en wijsbegeerte van de universiteit van Madrid. Op de bijeenkomst werden versla gen voorgelezen van een Catalaanse priester over de betoging van 11 mei in Barcelona en van een student over de „folteringen" waaraan stu denten zouden hebben blootgestaan die onlangs in Barcelona zijn ge arresteerd. Advertentie Met of zonder... Long or short, met of zonder soda, uiteindelijk maakt de superieure whisky van uw „drink" iets speciaals! Zo ook maken de kostelijke USA tabakken van UwGolden Fiction ietsbijzonders:desigaret voorrokers met een eigen stijlLong or short, met of zonder filter: geniet van uw Voor rokers met een eigen stijl! Verdachte: „Ik had goede bedoelingen''' (Van onze Rotterdamse correspondent) De Rotterdamse technische inkoper beweert zijn spionagehande- lingen uit pure vaderlandslievende beweegredenen gepleegd te heb ben. Hij wilde zich inwerken in de communistische spionagedienst van Oost-Duitsland, teneinde de aldus verkregen gegevens ter be schikking te stellen van de Nederlandse Binnenlandse Veiligheids dienst. Dit is, naast de eis van de Rotterdamse officier van Justitie mr. R. Schimmel vijf jaar gevangenisstraf met aftrek het meest es sentiële nieuws, dat gisteren van achter de gesloten deuren in het Rotterdamse spionageproces is uitgelekt. E.VD-agent, aan wie hy zijn in lichtingen over Oostduitse spionage doorgaf. Doch de B.V.D. weigert de ze agent, die aan de verdachte al leen onder pseudoniem bekend is, ter zitting van de Rotterdamse recht bank bekend te maken en hem als getuige te laten optreden ter on dersteuning van verdachtes verweer. Zijn anonimiteit moet blijkbaar ten koste van alles gehandhaafd blijven. Aan het slot van de terechtzitting, die van 's morgens 10 uur tot 's avonds kwart voor negen duurde, heeft de.bekende Rotterdamse straf pleiter mr. S. Ivens voor zijn toege voegde cliënt vrijspraak gepleit. Een verzoek van de verdediger tot nietig verklaring van de dagvaardiging B.V.D. -agent mag niet getuigen Verdachte deed zijn verweer ver gezeld gaan van een nog opzienba render mededeling. De B.V.D. zou van zijn relaties met de Oostduitse Staatsveiligheidsdienst niet alleen ruimschoots voor zijn arrestatie op de hoogte zijn geweest, doch deze ,.contraspionage"-activiteiten zelfs min of meer hebben goedgekeurd. Verdachte zou volgens zijn bewe ring namelijk ook in contact heb ben gestaan met een Nederlandse Ehquete ten behoeve van EEG Geen bewijs Mr. Ivens basseerde zijn verweer op de overweging, dat de officier van Justitie weliswaar „voorbereidingen tot het plegen van een misdrjjf" ten- laste legt, doch dat hij verzuimd heeft te bewyzen dat verdachte ook geheimen aan Oost-Duitsland heeft verraden of wilde verraden. Uit hetgeen wel bewezen is dat verdachte een vervalst paspoort be zat, dat hij van de communisten co demateriaal heeft ontvangen waar mee hij gecodeerde berichten uit Oost-Duitsland ontcijferde, en dat hij in het bezit was van een minia tuurcamera valt een dergelijke verraderlijke intentie niet af te lei den. Integendeel, het kan zeer wpl stroken met verdachtes bewering, dat hij de communisten geheimen trachtte te ontfutselen ten behoeve van zijn eigen land, aldus de raads- Onbelangrijk Betreffende verdachtes relatie met een officier van een Nederlands tankbataljon zei mr. Ivens, dat uit niets is gebleken dat verdachte een hem door deze officier ten onrechte toevertrouwd operatiebevel werkelijk in handen van de communisten heeft gespeeld. Plattegronden van Neder landse steden, Nederlandse telefoon boeken en een tekening van een ou de Duitse bunker op het eiland Ro zenburg noemde pleiter „onbe langrijk spul". Uitspraak op 7 juni. Nederland is in de Benelux de grootste consu ment van groenten, fruit en melk en heeft - eveneens verhoudingsgewijs de meeste t.v.- toestellen. Luxemburg staat onbetwist aan de kop wat het verbruik van vlees betreft en de dichtheid van auto's en koelkasten. België heeft nog steeds een belangrijke voorsprong bij de consumptie van aardappelen en bier. Besteding van het inkomen Dit z(jn enkele conclusies van het onderzoek, dat het bureau voor de statistiek van de Europese gemeen schappen in de periode 1963/64 heeft ingesteld naar de wijze waarop de werknemers in de zes landen hun inkomen besteden en waarvan gis teren de resultaten wat de Bene- luxlanden betreft werden gepu bliceerd. In totaal werden ruim 42.000 ge zinnen bij de enquête, die ongeveer drie miljoen gulden heeft gekost, be trokken. De resultaten voor Frank rijk, Duitsland en Italië zullen la ter dit jaar worden gepubli ceerd. Doel is over voldoende gege- wezelijking van één van de E.E.G.- doelstellingen; de vermindering van het verschil in levensniveau in de „Zes". Voor het onderzoek werden in Ne derland 5.000 in België 4.818 en in Luxemburg 2.092 gezinnen onder vraagd, zowel van arbeiders, emplo- yé's als ambtenaren. Woning Het aantal arbeidersgezinnen, dat eigenaar is van een woning, bleek opvallend groot te zijn in Luxem burg met 54 pet, direct gevolgd door België met 52 pet en tenslotte door Nederland met een relatief gering percentage van 17 pet. De arbeiders woningen in Nederland bevatten over het algemeen minder kamers dan die in België en Luxemburg, maar bleken het meest comfortabel te zijn wat betreft de aanwezigheid van vens te kunnen beschikken ter ver- badkamer of douche (55 pet). Alhoewel meer dan de helft van de arbeidersgezinnen in de drie Be- neluxlanden gemotoriseerd bleek te zUn in 1963/64 64 pet in Neder land bleek te beschikken over een auto, motor, scooter of bromfiets te genover 57 pet in België en 54 pet in Luxemburg) waren er toch be trekkelijk grote verschillen wat het aantal eigenaars van auto's betreft. Terwijl in Luxemburg een auto werd geteld op drie arbeidersgezinnen, was dit één op vier in België en zelfs een op zeven in Nederland. Wasmachine Meer dan tweederde van alle huis houdingen in de Beneluxlanden had een wasmachine het percentage arbeidershuishoudingen met een koelkast was het hoogste in Luxem burg met ruim 64 procent tegen ruim 25 procent in Nederland en ruim 24 procent in België. De arbeidersgezinnen in Neder land namen de eerste plaats in wat het bezit aan tv-toestellen betreft met 58 procent tegen ruim 47 procent in België en ruim 27 procent in Lux emburg, terwyl daar de keuzemo gelijkheden voor tv-programma's uit de omringende landen juist groot zijn. Hoewel er soms belangrijke afwij kingen geconstateerd werden bij de verhoudingen tussen de ondervraag de gezinnen van employé's en amb tenaren ten opzichte van de verhou dingen tussen de arbeidersgezinnen, was toch in grote lijnen een parallel aanwezig. Bij een vergelijking van de wijze van besteding van de arbeidersinko mens in de drie Beneluxlanden bleek, dat in Luxemburg bijna 41,5 procent te worden besteed aan voe dingsmiddelen, tabak en dranken. Dit percentage was 40,7 voor België en iets meer dan 37 voor Nederland. In Nederland werd daarentegen meer uitgegeven voor huur, verwar ming, verlichting, meubelen en ont wikkeling en ontspanning. Spoorwegstaking in Griekenland De Griekse regering heeft een heden van de politie en het leger ingeschakeld om de gevolgen van de staking van 2.000 spoor mannen zo beperkt mogelijk te houden. De troe pen en de politie moeten ervoor zor gen dat bepaalde treinen kunnen rijden. Door de staking is het trein verkeer met 70 procent verminderd. De staking, uitgebroken omdat het personeel van de spoorwegen meer loon wil, begon by het krieken van de dag. Militairen en politie werden ingeschakeld toen de spoormannen een koninkhjk bevel tot doorwerken naast zich neer hadden gelegd. De stakers verzamelden zich gisteren voor het hoofdkantoor van hun vak bond in Athene en weigerden naar huis of naar hun werk te gaan. Wy zullen by elkaar biyven om te voor komen dat wü gearresteerd worden, zo zei een vakbondsman. Intussen heeft het ministerie van Verbindin gen de Justitie bèvolen in te grijpen. De stakers, die het koninkiyk decreet genegeerd hebben, kunnen onder meer zes maanden gevangenisstraf krijgen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9