Pleidooi voor junior en toegevoegde hoogleraren Waarom zijn kleurenfoto's nu mooier dan ooit? Belinfante ging met de verkeersregels boer op Hevige gevechten bij koning Freddie's paleis Wetenschappelijke staven behoeven meer erkenning nieuwe fiets voor niets! I Cowboys in Nieuw Delhi Duitse BVD ontdekte vele communisten WOENSDAG 25 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T ,.We krijgen nu, wat de samenstelling, de functieverdeling en de organisatie van het wetenschapelijk corps betreft, duidelijk de rekening gepresenteerd voor de enorme uitbreiding van de univer siteiten en de hogescholen sinds 1945. De hieruit ontstane proble men kan men niet oplossen zonder een veel groter aantal mensen de rechten en het prestige te verlenen die volgens wet en gewoonte in Nederland aan de hoogleraar toevallen. Dit stelt prof. dr. E. W. Hofstee, hoogleraar aan de Landbouw hogeschool in Wageningen, in een rede die vanmiddag het uit gangspunt vormde voor een door de vereniging van academici bij het wetenschappelijk onderwijs in Utrecht georganiseerde forum discussie over de taakdifferentiatie binnen het wetenschappelijk corps. Te ambtelijk Prof. Hofstee heeft deze rede begin dit jaar gehouden in een geheime zit ting van de Academische Raad, die hem had verzocht, een pre-advies samen te stellen over het vraag'Luk van de taakdifferentiëring binnen het wetenschappelijk onderwijs. De organisatie van onderwijs en wetenschapsbeoefening aan de Ne derlandse universiteiten draagt vol gens prof. Hofstee nog steeds een am bachtelijk karakter, ook al is het aantal wetenschappelijk gevormden dat is verbonden aan ^e universitaire laboratoria en instituten, sinds de oorlog snel toegenomen en a-1 mag men verwachten, dat dit aantal ook in de naaste toekomst relatief snel zal blijven groeien. De toeneming van het aantal hoogleraren houdt lang geen gelijke tred met die van het aantal studenten, aldus prof. Hof stee. „Volgens een meer geciteerde, uitspraak vermeerderen de studenten zich als konijnen, de hoogleraren als olifanten". Artikel 74 van de Wet op het We tenschappelijk Onderwijs plaatst de wetenschappelijke ambtenaar uit drukkelijk onder het toezicht van een bepaalde hoogleraar. Prof. Hofstee gelooft, dat een dergelijke verhouding lussen hoogleraar en staf in steeds toenemende mate onaanvaardbaar en uit praktisch oogpunt ondoelmatig is geworden. „Onder toezicht' Vele wetenschappelijke medewer kers hebben een lange staat van dienst, hebben wetenschappelijk werk van betekenis verricht en hebben een zeer belangrijk aandeel in het onder wijs, In hun positie is naar buiten echter nauwelijks verandering geko men. Ze werken nog steeds „onder toezicht" van de hoogleraar, ze mo gen formeel geen examens afnemen, ze mogen niet als promotor optreden, ze dragen in feite geen zelfstandige verantwoordelijkheid tegenover de bestuursorganen van universiteit of hogeschool, ze hebben geen zitting in senaat of faculteit. Zelfs binnen het instituut of laboratorium is hun „in spraak" dikwijls nog gering. Samenvattend kan men zeggen, al dus prof. Hofstee, dat de wetenschap pelijke staf naar buiten geen gezicht heeft. De uitzonderlijk snelle groei van wetenschap en hoger onderwijs leidt ertoe, dat stafleden nogal eens de kans krijgen, als hoogleraar te worden benoemd naast hun vroegere chef. Volgens prof. Hofstee wordt de toestand hierdoor in wezen alleen nog maar erger: „Het verschil in status dat dan plotseling tussen de nieuwe hoogleraar en zijn vroegere collega's wordt geschapen, is onwezenlijk groot en vaak op zichzelf zeer moeilijk te motiveren". Profetenmantel Prof. Hofstee schrijft aan de be staande toestand voor een belangrijk gedeelte de overbelasting"'toe aan de hoogleraar, de man, die zowel binnen als buiten de universitaire wereld in wezen de dienst uitmaakt, op wie zich alle verantwoordelijkheid concen treert en die tal van werkzaamheden voor zijn rekening moet nemen. In de meeste gevallen zou de verdeling van deze activiteiten over de gehele we tenschappelijke staf volgens prof. Hofstee tot betere resultaten leiden, omdat men dan veel grotere moge lijkheden zou hebben om degene te kiezen die op een bepaald onderdeel bijzondere bekwaamheid of ervaring heeft. „De overbelasting van de hoogle raar wordt grotendeels veroorzaakt door de profetenmantel die hem bij zijn inauguratie wordt omgehangen. Deze omMeeft hem met gezag en prestige, terwijl zijn medewerkers achter de wijde plooien verborgen blijven'" aldus prof. Hofstee. Volwaardigheid aanvaarden Volgens hem ligt de oplossing van de problemen voor de handmen zal bewust de wetenschappelijke mede werkers moeten aanvaarden als vol waardige deelhebbers in het onder zoek. cn onderwijsbedrijf van het in stituut of laboratorium en als vol waardige leden van de gemeenschap van wetenschapsbeoefenaars aan universiteit en hogeschool. Degene die na scherpe selectie als weten - 8cbappelijk medewerker is aangesteld en die verder aan de verwachtingen blfjkt te voldoen, zou volgens prof. Hofstee na een bepaalde tijd moeten kunnen worden benoemd in een rang waaraan de titel hoogleraar met een bepaalde toevoeging (bijvoorbeeld ju nior-hoogleraar) is verbonden. Een volgende rang zou die van „toege voegd hoogleraar" die daarvoor de be kwaamheid bezit zou na een zeker aantal jaren tot gewoon hoogleraar moeten kunnen worden benoemd. Prof. Hofstee zou de junior-hoogle raar het recht willen verlenen, zelf standig onderwijs te geven en exa mens af te nemen en de toegevoegd hoogleraar de bevoegd, alle onderwijs te geven en alle examens af te nemen en daarnaast ook als promotor op te treden. In zijn rede ging prof. Hofstee ook in op de positie van de junior-hoog leraren en toegevoegd hoogleraren binnen de structuur van instituten en faculteiten, en op de plaats van de tijdelijke medewerkers (assistenten). vertrouwd aan zeer bekwame ambte- j naren, die ervoor moeten zorgen dat alles zo vlot mogelijk loopt en dat de leden van de wetenschappelijke staf zich kunnen wij den aan de taak waar voor zij zijn benoemd: onderwijs en wetenschappelijk onderzoek. Een der gelijke „directeur" zal ook academi cus moeten zijn. Hij merkte nog op, dat hij weinig voelt voor handhaving van de aan duiding „leotor" voor welke functie bij het wetenschappelijk onderwijs dan ook. anmngen Sp. wegnemen Prof. Hofstee stelde, dat het ook i naar buiten toe aan de wetenschap- pelijke staf verschaffen van de posi tie en de invloed waarop deze recht heeft, de spanningen zou wegnemen die onder de huidige omstandigheden welhaast onvermijdelijk zijn. Ander zijds zou er dan een eind komen aan de onnodige concentratie van werk zaamheden en verantwoordelijkheden op de persoon van de huidige hoog leraar. De financiële gevolgen van een verandering in het rangensys teem zullen volgens prof. Hofstee vermoedelijk niet van overwegende betekenis zijn: „De salariëring van de wetenschappelijke staf is op het ogenblik geen brandend probleem meer, al zal men een toegevoegd hoogleraar wel iets meer laten ver dienen dan een wetenschappelijk me. dewerker thans maximaal kan ont vangen". Advertentie U weet het: 31 mei is de laatste dag dat u nog de kans hebt op Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. Directoraten Verder meent hij dat beheer en ad ministratie van laboratoria en insti tuten met enige omvang worden toe- BURENRUZIE UITGELOPEN OP DRAMA (Van onze Enschedese correspondent) Een burenruzie over het (te hard) draaien van grammofoonplaten is maandagavond in de buurtschap Schuinesloot (in de gemeente Har- denberg) uitgelopen op een drama. De ruzie laaide zo fel op dat een 34-jarige grondwerker een paaltje greep en daarmee zijn 27-ja- rige buurman de grondwerker A. Meyer op het hoofd sloeg. De heer Meyer vader van drie kinderen werd mej; een schedelbasisfractuur ir een ziekenhuis in Hardenberg op genomen, waar hij gisteren aan de gevolgen is overleden. De verhouding tussen de beide gezinnen was al ge ruime tijd slecht. De Harden- berger politie moest geregeld be middelen. g Heilig of nietvoortaan kunnen koeien niet langer ongestraft door de straten van Nieuw Delhi zwerven. Het <5 gemeentebestuur heeft giste- w 4 ren bekendgemaaktdat zij ,cj> drie groepen cowboysin dienst heeft genomen om zwerfkoeien naar het asiel te brengen, waar de eigenaars a de dieren tegen betaling van o a ongeveer vijftien gulden a per stuk kunnen terugkrij- O a gen. Men schat het aantal v |ji loslopende koeien in Nieuiv P. Delhi op 22.000 stuks. Het ge- t a meentebestuur hoopt dat de P coivboyser zestig per dag P kunnen opvangen. S Internationaal succes (Van onze parlementaire redactie). „Een belangrijke stap op de weg naar algehele eenwording van de verkeersregels in Europa". Zo kenschetste staatssecretaris Pos thumus (Verkeer en Waterstaat) het reglement verkeersregels en verkeerstekens, dat gisteren is af gekondigd en volgend jaar in werking zal treden. Over dat in ternationale karakter heeft prof. mr. A. D. Belinfante, die het re glement heeft opgesteld, een boekje open gedaan. „Met de opdracht om de verkeers regels te herzien, ben ik de boer op gegaan", vertelt hij, „In een aantal Europese hoofdsteden heb ik de vraag gesteld: voelen jullie er niets voor die zaak samen te regelen?" De bereidheid om samen te wer ken was groot. Resultaat: Duits land verandert de regel, waarbij het verkeer op verkeerspleinen voorrang heeft. Zweden gaat ook rechts rijden. „Engeland trouwens ook", licht prof. Belinfante toe, „Het zal waar schijnlijk wel gebeuren na de tot standkoming van de kanaaltunnel, omdat ze dan niet weten op welk punt ze van links naar rechts moeten. Veer laten Ook Nederland heeft een enkele veer moeten laten. Zo wilden bij voorbeeld de andere landen geen uit zondering op de regel dat men met de richtingaanwijzer moet waarschu wen als men wil inhalen. Gevolg: ook bij inhalen in de bebouwde kom moet men volgend jaar een knippersignaal geven. Auto's, die willen inhalen en auto's, die linksaf willen, kunnen daardoor gemakke lijk worden verward. „Ik had het graag anders gezien", zegt prof. Be linfante, „Maar dit moeten we ne men terwille van de internationale gelijkheid". De nieuwe „Europese" verkeersre gels brengen weinig veranderingen in de landen met de modernste ver keerswetten, zoals Italië. De herzie ningen van de Oostenrijkse verkeers regels viel samen met het maken van de internationale regels. Ze zijn meteen op elkaar afgestemd. Prof. Belinfante, die de nieuwe re gels en tekens (op de borden zijn die auto's, fietsen, bromfiets en voet gangers aanmerkelijk moderner en zwieriger geworden) met veel flair toelichtte zegt; „Het internationaal overleg heeft wel tijd gekost, maar gezien het belang dat er mee ge moeid was, niet eens veel". Zinloos Waarom hij het over de grens had gezocht? „Ik vond het zinloos om je druk te maken over verkeersregels, die maar gelden voor anderhalf uur rijden tot Wuustwezel en tot Ze venaar" legt hij uit. „Bovendien moest het wel: hoeveel buitenlandse auto's zijn er niet op onze wegen?" De internationale plannen van prof. Belinfante heeft het departe ment van Verkeer en Waterstaat sceptisch bekeken. „Het moet via de internationale organisaties", raadde men hem aan. „Ze willen zoiets niet buiten de bestaande kanalen om re gelen". Prof. Belinfante kijkt een beetje triomfantelijk langs de rij ambtena ren, die hem en de staatssecretaris flankeren. „Toen ik de buitenlandse verkeers- mensen eindelijk bü elkaar had in deze zaal drongen ze er allemaal op aan: laten we het onder elkaar jy Prof. Belinfante (links) bespreekt enige aspecten van de nieuwe spelregels voor het ver keer met staatssecretaris Pos thumus. regelen, laten we de organisaties er buiten houden. Anders loopt de zaak vast in vergaderingen en onhanteer bare secretariaten" Met de inwerktreding van het nieuwe reglement zijn de verkeersre gels voorgoed op de agenda's van de Europese verkeersministers ge plaatst. „Er moet een permanent in ternationaal contact blijven be staan", zegt prof. Belinfante, „om te zorgen dat de regels bij de tijd blij- LEVENSLANG IN GRUWELPROCES De rechtbank in Indianapolis (V.S.) heeft de 37-jarige mevr. Ge- trude Baniszewaski en haar achttien jarige dochter Paula Marie beiden tot levenslang veroordeeld voor het doodmartelen van de zestienjarige Sylvia Likens, die bij hen in pen sion was. De dertienjarige John Stephen Ba- niszewaski en buurjongens van vijf tien en zestien jaar die aan de mar telingen hadden deelgenomen wer den naar de tuchtschool gestuurd. Verkeer in de war door enorme brand Het. verkeer tussen Utrecht en Den Haag is gisterochtend geruime tijd met hindernissen verlopen ten gevolge van een enorme brand op de autoweg bij Harmeien. Een met terpentine gevulde aanhanger vloog in brand, waardoor een rijbaan ge ruime tijd was gestremd. De 25-jarige P. Seip uit Spijker nissen stuurde een trekker met aan hanger (gevuld met duizenden li ters terpentine) over een vluchtstrook van de rijksweg. Door de zon verblind zag hij te laat een op de vluchtstrook gepar keerde vrachtauto. De trekker kon hij nog langs de vrachtauto bren gen, maar de aanhanger botste er tegen op. Hij werd 120 meter op zijn kant meegesleurd, waarna de terpentine in brand vloog. Met ge vaar voor eigen leven zag de chauf feur nog kans de trekker los te kop pelen van de aanhanger, die gehee, uitbrandde. Advertentie Omdat er nu een alles- gevaert-agfa overtreffende film is voor werke lijk kleurrijke afdrukken. AGFACOLOR SPECIAL 3.! Een kleurenfilm om meteen te kopen. Ongeregeldheden in Boeganda Eenheden van het leger van de Afrikaanse federatie Oeganda hebben gisteren na een gevecht van vele uren het paleis van de kabaka (ko ning) van Boeganda in Kampala bezet- Er is hevig met automatische wapens geschoten en tal van gebou wen op het terrein staan in brand. Acht politiemannen en tien burgers zouden om het leven zijn gekomen. De lijfwacht van de koning zou ge heel zijn gedood. De regering van de federatie Oeganda, waartoe Boeganda behoort, heeft verklaard het paleis te hebben laten bezetten om de bron te bereiken van de klandestiene wapens die tegen federale troepen en politie zijn gebruikt. Arrestanten hadden Maginot-linie wordt ontmanteld In het Franse staatsblad is gis teren een besluit gepubliceerd waar bij 400 gebouwen die deel hebben uitgemaakt van de Maginot-linie worden afgestoten. Onder deze „ge bouwen" zijn forten kazematten, opslagplaatsen, observatieposten, enz. Verwacht wordt dat de genie uit deze posten de militaire uitrusting ;al verwijderen en dat ze daarna te koop aangeboden of als museum i ingericht zullen worden. Het ondergrondse deel van de Maginot-linie verkeert nog steeds in goede staat, al is de militaire bete- 1 kenis vrijwel nihil geworden. De li nie werd voor de tweede wereldoor log aangelegd om een Duitse aan val te kunnen weerstaan. Vergeefs. Levenslang voor Paul Degenliardt Een rechtbank in de Westduitse stad Lüneburg heeft gisteren een ge pensioneerde hoofdinspecteur van politie. Paul Degenhardt, tot levens lang veroordeeld wegens moord op joden in bijna vijftig gevallen tij dens de oorlog in de Poolse stad Czestochowa. Hem was ten laste ge legd dat hü de dood van 409 joden op zijn geweten had. Degenliardt. heeft voortduren betoogd, dat hij in Czestochowa niemand heeft dood geschoten en ook zijn ondergeschik ten geen executiebevelen heeft gege ven. Hij was kort voordat op 22 september 1942 in deze stad de gro te jodenvernietiging begon, waarbij meer dan 40.000 joodse mensen om het leven werden gebracht, aldaar aan het hoofd van de politie ge- Assistent van Tsjombe in arrest Een lid van de Kongolese veilig heidspolitie is in Leopoldstad ge arresteerd wegens het doorzenden van ministeriële documenten aan een lid van de staf van de voormalige Kongolese premier Tsjombe. Volgens het Kongolese regerings persbureau maakt de arrestant ook deel uit van Tsjombe's stam uit Katanga. De arrestatie werd woens dag j.l. verricht na maanden van onderzoek. Maandag heeft president Moboetoe van Kongo bekendgemaakt, dat hij het ministerie van Justitie heeft ver zocht, te onderzoeken of er gronden zijn om Tsjombe wegens hoogverraad te berechten. verklaard dat zij hun wapens van het paleis hadden ontvangen. Vol gens de verklaring zijn in het ge bouw inderdaad veel wapens in be slag genomen die alleen maar langs illegale weg het land kunnen zijn binnengekomen. De federale rege ring is ervan overtuigd dat de ko ning van Boeganda de federale re gering omver wilde werpen. Wat er met de kabaka is gebeurd, is nog niet duidelijk. De Daily Telegraph meldt dat hij wordt vermist. Óir Ed ward Frederick Moetesa II, bekend als „Koning Freddie", was tot febr. jj., toen dr. Obote de grondwet bui ten werking stelde, president van Oeganda. Vorige week nam de na tionale vergadering van Oeganda een nieuwe grondwet aan, die dr. Obote tot uitvoerend president maakte. Het parlement van Boegan da verzocht daarop de centrale rege- ïng te verdwijnen uit Kampala- De huidige crisis in de federatie Oeganda stoelt op een vete tussen twee koppige 41-jarige Afrikanen van geheel verschillende afkomst. Sir Edward, erfelijk kabaka van Boeganda. is een voormalige officier van de Grenadier Guards die zijn vorming in Cambridge heeft ontvan gen. Zijn rivaal, president Obote van Oeganda, heeft zichzelf van schaap herder tot zijn huidige status op gewerkt. De rustige, pijprokende dr. Obote kent geen fysieke vrees, zegt men. Ongewapend zou hij aanval len van een luipaard, slangen en mensen-met-moordplannen hebben weerstaan. Wat de buitenlandse po litiek betreft is hij voorstander van Sowjetrussische hulp aan Afrika en steunt hij China terzake van de Vietnamese oorlog. Toen echter twee jaar geleden in Oeganda Afrikaanse soldaten aan het muiten sloegen, vroeg hij de Engelsen om hulp. „Ko ning Freddie" heeft zich evenals vele andere Afrikaanse potentaten een Brits society-vernis je verworven ge durende zijn studie in Engeland. Hij staat als het ware met één voet in Afrika en met de andere in Europa Nadat hij in 1953 verbannen was omdat hij de Britse politiek in het toenmalige protectoraat niet wilde steunen, keerde hij twee jaar later naar zijn land terug waar hij door de bevolking met gejuich werd ont- angen. Koningin Elizabeth sloeg hem in 1962 tot ridder en op 9 ok tober 1963 werd hij als de eerste president van Oeganda beëdigd. Dat was een jaar nadat dit Oostafrikaan- se land de onafhankelijkheid had verkregen. De ambtstermijn van de kabaka zou vijf jaar zijn, maar in februari jl. schortte dr. Obote als regeringsleider de grondwet op om dat bepaalde functionarissen plan nen beraamd zouden hebben om met hulp van buitenlandse troepen zijn regering omver te werpen. Adressen op rijstpapier In Karlsruhe begon deze week het I proces tegen de 35-jarige bankwer ker Curt Stemmler, die er van wordt beschuldigd leider te zijn geweest I van een organisatie die literatuur- verspreidt voor de in de Bondsre publiek verboden communistische j partij. Stemmler was al eens in 1954 tot 9 maanden gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij lid van de ver boden „Freie Deutsche Jugend" (FDJ) in Sleeswijk-Holstein. Stemmler weigert .in Karlsruhe ook maar een mond open te doen. j De vangst die de politie bij hem thuis had gedaan, bracht echter een aantal belangrijke bijzonderheden aan het licht over de organisatie van de verboden communistische partij, waarvan overigens lang niet ieder een meer zo overtuigd is dat zjj ook verboden dient te zijn. Het hoogtepunt van de vondst die de politie deed, was een stuk rijst papier, dat men in een foto-album aantrof. Dit rijstpapier, dat men ge makkelijk bij gevaar van ontdekking kan fijnkauwen en doorslikken, be vatte een lijst van namen, schuil namen, sleutelwoorden en getallen over de 16 afdelingen van de ver boden KP in de Bondsrepubliek. Door de ontdekking van dit docu ment in november van het afgelo pen jaar, kwam ook het distributie apparaat aan het licht van de com- munische bladen „Wissen und Tat" en „Freies Volk", die resp. een op lage van 7.650 en 25.000 ex&rnplaren bezaten. Gegrepen Stemmler kon verleden jaar no vember worden gearresteerd, nadat de Westduitse BVD in Hamburg de hoofdkoerier tussen Stemmlers ap paraat en Oost- Berlijn, een zekere Hugo Senkspiel, had gegrepen bij het binnensmokkelen van Oostduitse geschriften. Een getuige verklaarde maandag dat hij de ontvangst van 19. in jutezakken verpakte zendin gen uit Oost- Berlijn, had bijge woond. Vele zendingen uit de DDR bestonden (en bestaan waarschijn lijk nog) uit brieven, die volgens de ze getuige o.a. aan Turkse gastar beiders waren geadresseerd. Ook mi litairen krijgen van deze brieven toe gestuurd. Een ambtenaar van de Westduitse BVD verklaarde nog dat velen van de op Stemmlers lijst ge vonden adressen overeenkwamen met die welke door zijn organisa tie in het oog werden gehouden. Hij wist ook de verklaringen voor een aantal adressen op Stemmlers rijstpapier, waar geheime ontmoe tingen tussen koeriers uit Oost-Ber- lijn en Westduitse helpers plaats hadden en waar hoogstwaarschijn lijk ook geld werd overgedragen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7