Het botert allerminst tussen Belgie en Kongo 't KAN - 't MOET !'^9| alle protestanten op LIJST In Senaat kritiek op Vietnam-brief P.v.d.A. Luchtbrug Cuba-VS weldra weer open LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 25 Opzienbarende iveekbladoorlog MEI (Van onze Brusselse correspondent) Enige recente beslissingen van de Kongolese regering zijn in Brussel, waar juist besprekingen met een Kongolese missie onder leiding van de premier, generaal Moelamba, plaats vinden, met .gemengde" gevoelens ontvangen. Zo zal het Kongolese kabinet aan het staatshoofd verzoeken de geloofsbrieven van de nieuwe Belgische ambassadeur Bihln niet in ontvangst te nemen alvorens de kwestie van burggraaf d'Avignon in het reine is gebracht. Ver der mag de Sabena niet meer in Elisabethstad landen en de Kon golese luchtvaartmaatschappij Air-Congo zal voortaan alle bin nenlandse vluchten uitvoeren. Bovendien zal het koper uit Katanga niet meer via Angola mogen worden uitgevoerd maar alleen via Dar es Salam of via Matadi. De Kongolese ministerraad heeft er kennis van genomen dat de zetel van de Union Minière du haut Katanga van Brussel naar Kongo zal worden overgebracht en hij eist dat andere ondernemingen, zoals de Bank van Kongo het zelfde zullen doen. Dit overbrengen ran de zetels was een van de punten waarover d< Kongolese missie in Brussel onder' handelt. Andere punten: het beheer van het Belgisch-Kongolese amorti satiefonds, een regeling voor de door Belgen In Kongo achtergelaten on roerende goederen en ondernemin gen, voor de bezettingen van de so ciale verzekeringsbank voor Kongo enz. De „kwestie van burggraaf d'Avig non" schijnt zo langzamerhand uit te groeien tot een oorlog tussen twee Franstalige Brusselse weekbladen, „Pourquoi Pas?" en „Spesial". Het is begonnen met een artikel in weekblad „Special", dat goede rela ties met Moboetoe, het Kongolese staatshoofd onderhoudt. Volgens dat blad zou burggraaf d'Avignon, ka binetschef van het ministerie van Buitenlandse Zaken, naaste mede werker van Spaak en „overgenomen' door diens opvolger Harmei, tijdens een bijeenkomst van Belgische diplo maten hebben gezegd, dat de te genwoordige heerser in Kongo een „voormalig onderofficier van de gen darmerie was, die gelooft dat hij al le vraagstukken met het handboek van de volmaakte infanterist in de hand kan oplossen". Daarop reageer de president Moboetoe met een ver klaring: de kabinetschef' van het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken is een bezetene, die op grond van zijn adelijke titel zichzelf als de navel van de wereld be schouwt. Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken zond on middellijk een ontkenning, waarin 't zei dat de heer d'Avignon nooit iets dergelijks had gezegd en het verzocht tevens de ereraad van Belgische pers bond een onderzoek naar de juistheid van het artikel in kwestie ln te stellen. Het bleek ove rigens dat de journalist, die had geschreven geen lid is van de bond, maar deze zal zich toch de zer dagen over een en ander bera den. Gevaarlijk geschrijf Inmiddels was het nieuwe nummer van het weekblad .Pourquoi Pas? verschenen. De hoofdredacteur van „Special", Pierre Davister, was, tot hij ongeveer een jaar geleden zijn nieuwe blad oprichtte, reisredacteur van „Pouquoi Pas?". Hf) verbleef heel veel in Kongo, hij maakte er de revolutie mee en hij scheen een aan hanger van Tsjombe, de thans niet zo veel meer betekenende minister president van de deelstaat Katanga, die werd ondersteund door de Uni on Minière. Davister slaagde er, dankzij zijn relaties in, een aan tal Belgen bevrijd te krijgen in de woelige dagen van de revolutie. Hij werd daarvoor door minister Spaak gehuldigd en hij ontving een hoge Belgische onderscheiding. „Pour- Dr. Biersteker hoogleraar Bij K.b. is dr. P. A. Biersteker uit Aerdenhout, thans lector in de me dische fysiologie aan de Universiteit in Amsterdam, benoemd tot hoogle raar aan de Rijksuniversiteit ii Utrecht met de opdracht daar onder wijs te geven in de medische fysiolo gie. Prof. dr. Biersteker staat de laatste tijd in het nieuws omdat hij ten nauwste betrokken is bij de onderzoe kingen, die noodzakelijk zijn in ver band met de voorbereiding van &t- Jsten voor de uitzending naar de Olympische Spelen in Mexico-City in 1968. Zuid-Afrika waakt begin juni tegen publiciteitsstunt De Zuidafrikaanse regering zal geen buitenlandse journalisten toe laten, die de Amerikaanse senator Robert Kennedy willen vergezellen als deze begin juni een bezoek van vier dagen aan Zuid-Afrika brengt. De regering in Pretoria wil hiermede voorkomen, dat het bezoek van Ken nedy een publiciteitsstunt wordt, die Kennedy moet steunen als hij zich in de toekomst kandidaat stelt voor het presidentschap. Daarom zullen buitenlandse journalisten geen visa krijgen, terwijl degenen die geen vi sum nodig hebben, toch niet toege laten zullen worden. In de Zuidafri kaanse pers is al enige tijd de be schuldiging geuit, dat Kennedy al leen naar Zuid-Afrika komt om zijn „image" op te bouwen. quoi" nu verwijt Davister het op nemen van het stuk over d'Avig non, dat het onjuist en vervalst noemt en het spreekt de verwach ting uit, dat wanneer straks iets ge beurt met de 50.000 nog in Kongo levende Belgen zulks de schuld zal zijn van Davister. Dit niet alleen, 1 stelling volgen. het verwijt hem ook, dat hij, om zijn blad op te richten, geld van Kongolese zijde heeft gekregen. Daartoe publiceert het een brief wisseling tussen Tsjombe en Ray mond Naegels, de eigenaar van .Pourquoi Pas?", waaruit dat zou moeten blijken. Het blad besluit met daarop te wijzen, dat Davister als in België de Franse wet zou gelden tussen de één tot vijf jaar gevan genisstraf zou kunnen krijgen. Davister heeft nog geen dag la ter ln het volgende nummer van „Special" geantwoord. Hjj zegt dat de door Naegels gepubliceerde brie ven van Tsjombe door „Pourquoi Pas?" zelf zijn opgesteld en alleen getekend door Tsjombe. Hij belooft nieuwe onthullingen over het poli tieke verleden van „Pourquoi Pas?' en over de Kongo-polltiek van dat blad. Zo is er plotseling een open oorlog tussen de twee grootste Franstalige Brusselse weekbla den ontstaan, uiteraard tot vreugde van de Belgische journalisten, die 'het uithangen van de was door bei de concurrenten met intense belang- Advertentle Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken lieeft gisteren gezegd, dat de Amerikaanse luchtbrug voor vluchtelingen uit Cuba, die vrij dag J.l. werd onderbroken, deze week zou kunnen worden hervat. De Cubanen hadden de vluchten onderbroken omdat naar zij zeiden het aantal gegadigden voor deze luchtbrug uitgeput was. Maar naar de mening van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken komen er nog enkele duizenden Cubanen in aanmerking voor trans port. Dit zijn, naar een woordvoerder van het ministerie op een persconfe' rentie heeft gezegd, mensen met ver wanten in de Verenigde Staten. Tot dusver zijn er 22.000 van deze men sen in de V.S. aangekomen. Wat de tweede groep Cubanen be treft, namelijk degenen zonder ver wanten in de V.S., komen er naar de mening van het Amerikaanse minis- Interrupties en geroep (Van onze parlementaire redactie) De brief van de Partij van de Arbeid over de strijd in Vietnam heeft het gisteren in de Eerste Kamer zwaar te verduren gehad. Alle fracties hadden bittere kritiek op de socialisten, op de brief en op het aanbieden ervan in de Amerikaanse ambassade. Een socia listische uiteenzetting laat op de avond door de heren De Niet en Vos -de vergadermoeheid sprak toen al duidelijk uit de lusteloze houding van de afgevaardigden bracht plotseling onstuimige interrupties en haast onparlementair geroep teweeg. Dr. De Quay (KVP) riep de Ka mer toe: „Wij zijn verbaasd en ver ontrust. De brief is in strijd met de inhoud van de motie-Ruygers (waarin de socialisten de Ameri kaanse Vietnam-politiek steunen Red.). Hoe kan men van zo'n afstand voorstellen doen, die gen of overmorgen misschien weer anders moeten luiden. Als men een constructieve raad wil geven, doet men dat niet met een open brief aan de ambassadeur van een bevriende natie. Dat is in strijd met de parlementaire en democratische gebruiken, zeker als men regerings partij is- De brief", zo besloot prof. De Guay, „heeft geleid tot ver zwakking van de band tussen de re geringspartijen". De PSP'er Van der Spek vond de brief „een stap vooruit" bij de socia listen, maar wel een stap die aller hande vraagtekens oproept. Hij zei het jammer te vinden de zieleroer- selen van minister Luns niet te kun nen peilen, omdat hij er nu niet achter kon komen of de regering in diepste wezen wel achter de Ameri kaanse acties stond. Hij vroeg de minister een duidelijke uitspraak over stopzetting van de bombarde menten en het erkennen van de Vietcong als gesprekspartner. Hij liet doorschemeren met een motie te zullen komen als dat antwoord niet duidelijk genoeg zal zijn. Bescheidenheid Dr. Berghuis (AR) herinnerde de serieuze afgevaardigden met hun diepgaande beschouwingen over het wel en wee der wereld aan de om vang ran Nederland. „Wij moeten niet het gevoel hebben de last van de hele wereld te torsen", hield hij de Senaat wat vermanend voor. „Wij hebben de wijsheid niet in pacht. En wy moeten ook aangaande Vietnam een grote mate van be scheidenheid in acht nemen". De socialist mr. M. de Niet, die herhaaldelijk werd geïnterrumpeerd, gaf, voorzichtig woorden kiezend, een toelichting op de gewraakte brief. „Is het nu zo vreselijk", vroeg hij, Dat een regeringspartij in een land, waar altijd een coalitieregering moet zijn, dat zo'n partij daar als par ty blijk geeft van haar betrok ken zijn bij een verschrikkelijk ge beuren? Al die verontwaardiging en die verhitting der gemoederen daar over, heeft die er ook niet mee te maken, dat men zich maar al te graag en te gemakkelijk laat aflei den door een facet van de zaak? Waarom mogen bondgenoten niet van een anders-genuanceerd stand punt blijk geven? Daar zou juist Nederland begrip voor moeten heb ben. In knellende situaties, waarin men geen oplossing weet, bestaat het risico voor bedrijfsblindheid. In de Indonesische kwestie en de kwestie- Nieuw-Guinea zijn we daar zelf slachtoffer van geweest. Toen dach ten we: We zijn verraden door onze bondgenoten, terwijl ze ons juist op de goede weg zetten. Laten wij", zo besloot mr. De Niet, „Elkaar niet vangen op woorden of procedures. Daar is de zaak te ernstig voor". Raadsel Prof. Van Hulst (CHU) haakte er meteen op in. „Ik vind het geen sterk betoog", zei hij, „Niet de Partij van de Arbeid is bondgenoot van Amerika, maar Nederland. Daarom is het raadselachtig dat de brief niet aan de regering is aangeboden.' De socialist Vos kwam zijn frac tiegenoot tenslotte in een nogal tu multueus betoog te hulp. Hij ont leedde de brief alinea voor alinea. Hij concludeerde, dat er geen din gen in staan, die indruisen tegen de Amerikaanse politiek. „Ik verwonder mij dan ook over al het lawaai, dat deze brief veroorzaakt", zo be sloot hij. terie van Buitenlandse Zaken, enkele honderdduizenden in aanmerking voor transport naar de V.S. Beide partijen waren het er over eens ge worden, dat met de overbrenging van deze groep gegadigden thans een begin gemaakt zou moeten worden. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei nog, dat er geen verband bestaat tussen de onderbreking van de luchtbrug en het doodschieten van een Cubaanse schildwacht in de buurt van de Amerikaanse marine basis Güantanamo. Dit is zaterdag gebeurd. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft dinsdag bekendge maakt, dat een Cubaanse militair zaterdag door een Amerikaanse schildwacht binnen de basis Güan tanamo werd verwond. De Cubaan was bleven doorlopen na een eerste waarschuwingsschot. Een tweede waarschuwingsschot verwondde de Cubaan. (De Cubaanse minister van Defen sie, Raoel Castro, heeft Amerikaanse schildwachten ervan beschuldigd de Cubaanse militair, Luis Ramirez Lopez, neergeschoten te hebben. Fidel Castro noemde het incident „de jong ste misdaad van het Amerikaanse imperialisme op Cubaans gebied"). ,eidóe cfencia Nationale Ballet terus uit Amerika De dames gehuld in kleurrijke pöngo's, de heren niet een grote Mexicaanse hoed, zo arriveerde van morgen Het Nationale Ballet op Schiphol na een tournee van zes we ken door Midden- en Zuid-Amerika, Het was een van de grootste ooit door een Nederlands cultureel gezel schap gehouden tournee, tijdens welke circa 30 voorstellingen werden gegeven ln Argentinië, Peru, Colum- en Mexico. Met een repertoire van ruim 20 balie tt ten in 5 verschil lende programma's werd opgetreden ln Buenos Aires, Lima, Bogota en Puebla. Het Nationale Ballet, heeft vooral in Zuid-Amerika veel succes geoogst. Overal trof men overvolle zalen. Het heeft een uitnodiging ontvan gen om volgend jaar een zelfde tour nee langs de bezochte steden te ma ken. MET EEN ENKEL WOORD Kleuters verdronken De drie jarige Caroline van der Burg is in Maassluis verdronken. Het lijkje is gisteren opgedregd. Aangenomen wordt dat het kind bij het spelen of door een rukwind te water is ge raakt. Gisteren is in Amsterdam de 3- jarige Anton M. Regels, die met een autoband speelde, te water geraakt en verdronken. Verkeer en Waterstaat De Eers te Kamer heeft gistermiddag zonder discussie de begroting van Verkeer en Waterstaat aangenomen. De Ka mer ging unaniem akkoord met het voorstel van senaatsvoorzitter Jonk man om, in verband met de ziekte van minister Suurhoff, de begroting zonder beraadslaging te aanvaarden. Wanneer de minister, die inmiddels uit het ziekenhuis is ontslagen, zijn werkzaamheden zal hebben hervat, BINNENLAND zal er voor de Senaat alsnog gele genheid zijn om met de bewindslie den van Verkeer en Waterstaat over een aantal onderwerpen van ge dachten te wisselen. Miljarden voor ruimtevaart De Amerikaanse Senaat heeft gis teren zijn fiat gegeven aan de beste ding van 5,008 miljard dollar (onge veer 16,7 miljard gulden) voor het Amerikaanse ruimteprogramma voor het begrotingsjaar dat 1 juli begint. Dit bedrag is evenwel 4 miljoen dol lar (ongeveer 14,28 miljoen gulden) minder dan het door president John son gevraagde. Djakarta riep zes ambassadeurs van hun post terug De Indonesische regering heeft zes ambassadeurs uit het buitenland te ruggeroepen in het raam van de bui tenlandse dienst van communis tisch gezinde elementen. Dit deelde minister van Buitenlandse Zaken Malik gisteren in het parlement mee. Van betrouwbare zjjde gafmen te kennen, dat hjj doelde op de am bassadeurs Djawoto, in Peking, Soe- krisno in Hanoi, Tsjanifia in Cey- krisno, Hannafi in Cuba, Soedjono in Ghana en Tahsin in Mali. Malik deelde mee dat Djawoto had besloten in China te blijven. De an deren worden binnenkort in Indone sië verwacht. Tot dusver zijn 80 In donesische diplomaten uit het bui tenland teruggeroepen, aldus de mi nister, die hieraan toevoegde dat der tig anderen op nonactief zijn ge steld hangende het tegen hen in gestelde onderzoek. De Indonesische bewindsman ont hulde voorts, dat de regering beslo ten heeft verscheidene van haar buitenlandse vertegenwoordigingen te sluiten in het raam van de nieu we beleidslijn ten aanzien van de buitenlandse betrekkingen. De diplo matieke betrekkingen in de betrok ken landen zullen worden waargeno men door de diplomatieke missies in de dichtsbijgelegen buurlanden. Op deze wijze hoopt de regering buiten landse valuta te SchrijfkrampEen Nijmeeg se rechercheur klaagde gisteren na het verhoren van een 22-jarige stad genoot over schrijfkramp. Daar was alle aanleiding toe, want de jonge man had hem juist 16 insluipingen in Amsterdam bekend. Zijn buit be stond hoofdzakelijk uit geld en goe deren. Soortgelijke delicten had de jongeman ook gepleegd in Nijmegen, Hoogeveen, Haarlem, Loosdrecht, Zetten, Zandvoort, Gennep en Wa- geningen. Van het gestolene was niets te achterhalen. Katholieke Jeugdraad Het Ne derlandse episcopaat heeft met in gang van 1 juni de heer L. M. J. J. van Erp, burgemeester van Loon op Zand, benoemd tot voorzitter van de Katholieke Jeugdraad voor Neder land. De huidige voorzitter, mr. M. I P. G. van Thiel, zal met ingang van dezelfde datum zijn functie neerleggen. Vijf jaar voor aanrander Een 27-jarige onderwijzer en padvinders leider uit het Gooi is door de Am sterdamse rechtbank wegens het ple gen van een groot aantal aanrandin gen veroordeeld tot een gevangenis straf van vijf jaar plus terbeschik kingstelling van de regering. De of ficier van justitie had drie jaar en terbeschikkingsstelling geëist.'De on derwijzer beging de delicten op de hei in de omgeving van Hilversum en Laren. Vakantie-oord C.N.V. De voor zitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer J. van Eibergen, zal vrijdag het vakantie-oord „Bos en Duin" in Oost-Kapelle op Wal cheren in gebruik stellen. Dit va kantie-oord is gefinancierd door de christelijke vakbeweging en bestemd voor leden van de bij het C.N.V. aangesloten bonden en hun huisge noten. „Jupiter" en „Delphi" De offi cier van justitie bij de rechtbank in Arnhem, mr. J. J. R. Bakker, is in beroep gegaan van de vonnissen van de rechtbank, waarbij de dagvaardi- gingen in de kwesties van de (behen digheids) spelen „Jupiter" en „Delphi" nietig werden verklaard. De verdach ten hebben geen hoger beroep aan getekend. BUITENLAND Te weinig water voor Madrid Sinds gisteren af wordt de waterle vering in Madrid van middernacht tot zes uur 's ochtends stopgezet om dat de capaciteit van de toevoerlei ding uit de nabijgelegen stuwmeren niet is opgewassen tegen de behoefte 2 warme tijd- Aan de vergroting van die capaciteit wordt gewerkt. Jordanië-Israël Het Jordaanse leger heeft maandag een Israëlische aanval op Jordanië verijdeld, aldus een Jordaanse militaire woordvoer der, volgens wie Israëlische militai ren de buitenpost Gharandal tussen de Dode Zee en Aqaba hadden over vallen teneinde te proberen een mili tair gebouw op te blazen, zy werden teruggedreven na een gevecht van een half uur. Meer raketten De Sowjet-Unie heeft haar aantal intercontinentale raketten, die op de V.S. zijn gericht vergroot, maar de V.S. hebben er nog drie of viermaal zoveel, aldus Amerikaanse functionarissen in Washington. Waarnemers menen dat aan de Sowjetrussische kant 3000 raketten klaar staan tegen 270 vo rig jaar en 1960 en 1964. De V.S. hebben er 904 en bovendien 36 Po- laris-onderzeeër, elk met 16 raket ten. Rusland heeft 25 kernonderzee ërs, die elk ongeveer 10 rakettën kun nen afvuren. Iraakse „Mig" neergeschoten Een Iraakse jachtbommenwer per van het type „Mig" is niet ver van de grens met Perzië neergescho ten door artillerie en mitrailleurs van de Koerden. Verscheidene Migs van de Iraakse 'luchtmacht hadden in het gebied van Balch het Per zische luchruim geschonden, van waar zij door luchtdoelgeschut on der vuur werden genomen. Toen de toestellen naar Iraaks grondgebied vluchtten werden zij daar onder vuur genomen door het geschut van de opstandige Koerden. Hij viel omhoog De Russische parachutist Wologdin, instructeur op het vliegveld Kirow, heeft de vreemde ervaring gehad, dat hy na een sprong op een hoogte van zeven tig meter niet verder daalde, maar steeg. Wologdin, die verscheide ne honderden parachutesprongen op zjjn naam heeft, was in een stygingsstroom terechtgekomen. Van 70 meter steeg hij tot 600 meter, waarna het hem lukte Uit de stroom te komen en een normale landing te maken. Schip vergaan Het 2485 ton metende Nieuwzeelèndse kolenschip „Kaitawa", dat een bemanning van 26 koppen had, is in een zware storm ter hoogte van de noordkust van Nieuw-Zeeland vergaan nadat het bank wa® gelopen. Er zijn reddingsgordels, versplinterd hout en masten gevonden. Van overleven den is geen spoor ontdekt. Kongo contra Tsjombe De Kon golese regering zal een onderzoek la ten instellen naar de activiteit van oud-premier Moise Tsjombe dat mo gelijk kan leiden tot een beschul diging van hoogverraad. President Moboetoe deelde buitenlandse cor respondenten mee dat hij de minis- van Justitie opdracht tot het onderzoek heeft gegeven. Als in de Kongolese pers tegen Tsjombe ge uite beschuldigingen 'inzake vérra-' WOENSDAG Bevrijdingskerk (grote zaal): Leden vergadering Speeltuinver. „Prinses Beatrix". 8 uur nam. Boshuis (achter Hoflaan)Jubileum show Technisch Bureau Zuid-West. 10- 12 ur voorm.. 2-5 en 7-10 'uur nam. Gebouw Maria Gijzensteeg: Jaarver gadering Leldse Bond van Volkstuin- dersverenigingen. 8 uur nam. Gebouw Steenschuur 6 Leidsche Ver. van postzegelverzamelaars 8 uur nam. Rest. v. d. Heijden: Propaganda-uvond Prot. Chr. Groep. Sprekers wethouder P. S. Harmsen en mevr. I. Geelkerken- Brusse. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle „Het rondschrijven". 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Spreekuur sociale raadsvrouw. 46 Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Spr. de heer L. F. C. Mees „Mens en dier" 8.15 uur nam. Bahai-ge- ZomerzorgVerkiezingsbijeenkomst P.S.P., 8 uur nam. Leiderdorp: K. en O.-excursie naar Ned. Koperen buizen fabriek. 8 uur DONDERDAG Bevrijdingskerk (bovenzaal) Ned. Chr. Vrouwenbond Z.-W. Huishoude lijke voorlichting. 8 uur nam. Breestraat 19: Geref. Gem. onder 't kruis. Spr. evangelist C. v. d. Schans, De Hoeksteen (Garenmarkt 1): Jon gerencontact Ned. Ver. van Hulsvrou wen. Spr. dhr. J. A. Nljkamp over de Ver. tot behoud van Natuurmonumen ten 8 uur nam. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Eenum c.a. H. Lofvers te Riet en Boer c.a. Bedankt voor 's Heer Abtsikerke B Martèl, kand. te Zaandam; voor Rijn- saterswoude L. Emmerzaal te Pernis; voor Steggerd'a (toez.) M. Ruster tt Anjum; voor Strijen J. Wieman te Nunspeet. GEREF. KERKEN Beroepen te Landsmeer N. Wijn gaarden te Idskenhuizen; te Voort huizen (vac. P. Melse) D. W. Dondorp te Antwerpen (België); te Papendrecht (2e pred. pl.) p. v. d. Spek te R'dam- IJsselmonde. Aangenomen naar Buitenpost (2< gred. pl.) A. H. Leij te Ureterp; naar rachten (6e pred. pl.) D. lUoppen- burg te Nijverdal, die bedankt voor Bergum; naar Berkum J. Radstaak. kamd. te Epe, die bedanikt voor De Krim (O), Engwlerum, Hantum, Sex- blerum, Twijzel, Wommels en vooi Ijlst; GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Tweetal te Groningen-Zuid D. Ded- dens te Leeuwarden en C. J. Smelik te Bunschoten. Beroepen te Groningen-Noord (vac. L. L. v. d. Vliet) C. J. Smelik te Bun schoten, die bedankt voor Leerdam (vac. O. Mooi weer) CIIR. GEREF. KERKEN Beroepen te Drachten D. Biesma jr. te Aalsmeer. Bedankt voor Meppel-St. Janskloos ter T. Harder te Kornhorn. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Slikkerveer G. Schip- aanboord te Apeldoorn. GÉREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND EVANG. LUTHERSE KERK Bedankt voor Amstelveen S. E. Hof e Enkhulzen. Ds. M. J. Beukenhorst overleden In Brussel is in de ouderdom van 93 jaar overleden ds. M. J. Beu kenhorst, emeritus predikant van de Ned- herv. kerk. Op 23 mei 1897 aanvaardde ds. Beukenhorst het predikambt te Dru- ten. In 1902 vertrok hij naar La ren (Gld) en op 6 december 1908 verbond hij zich aan zyn derde en laatste gemeente te Sluis (Zeeuws- Vlaanderen). Deze gemeente heeft hy gediend tot aan zyn emeritaat op 1 februari 1942. Daarna was ds. Beukenhorst nog als hulpprediker van de Ned. Evang. Kerk te Brussel van 1943 tot 1946- Ds. Beukenhorst heeft tal van be dragen gepubliceerd in het tydschrift „Stemmen voor waarheid en vre de". De begrafenis zal in alle stilte te Sluis plaatsvinden. Zendingsinkomsten verminderen De huidige economische ontwikke lingen, gekenmerkt door onder meer een stijgend prijspeil, hebben reeds tot een merkbare nadelige invloed op de inkomsten van de hervormde zending geleid. Tot nu toe heeft de zending in Oegstgeest dit jaar een vermindering van inkomsten van 11 tot 12% ge constateerd. Tot 20 mei 1966 bedroe gen de inkomsten van kerkleden on geveer f 516.000.- tegen ruim f581.000,- in dezelfde periode van vorig jaar. Eenzelfde ontwikkeling deed zich wat de zendingsinkomsten betreft in 1956 voor, toen de econo mische omstandigheden eveneens moeilyker werden. De Raad voor de Zending van de Ned. Herv. Kerk is zeer bezorgd over de recente terugval in de inkomsten, die een deel van het veelomvattende werk overzee in gevaar kan bren gen. derluke uitlatingen over de Belgisch- Kongolese financiële besprekin gen door het onderzoek worden be vestigd, zal Tsjombe terecht moeten staan, aldus Moeboetoe. rgadering PvdA Spr. c7 J. pft W. G. den Dubbelden. 8 uur nam, Geb. Chr. Soc. Belangen, Jaan-s* dering Leldse Chr. Besturenbond! Pieterskerk. Oecumenische nlnki-» dienst 7.30 u nam. f Steenschuur 6: Sptrltisoh Gen» schap. Spr. dhr. ten Veen te Aiw, dam 8 uur nam. ZATERDAG Adventkerk (Doopsgezinde Kerkr 11 uur voorm. bijbelstudie; 11*12 b ds. H. J. Smit te Dordrecht. Ned. Reis Ver. Dagtocht naar Rijp (N.H.) Vertrek Stadhuisplein e-, uur voorm. Baptisten Gem. (Oude Rijn 6);Ge voor oorspronkelijk christendom 5? evangelist N. v. d. Brugge. 7,"* Gerecht 10: Eredienst Soefl-ben ging Spr. G. A. Leverland Verllchtt, 11 uur voorm. Steenschuur 6Kerk van Jezu6 Cbi tus van de heiligen der laatste dip 10.30 uur voorm. Stadhuis (wachtkamer Ttouwzü; Zitting Bouwfonds Ned. Geniet©; 7-r uur nam. BIOSCOPEN n 9.15 uqr. Studio: „Lady L", 14 Jr. Dag,5; en 9.15 uur, zond. 2.30, 4.45, li '.15 uur. Lldo: „Even afrekenen heren",Hu lag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zond, ii .46. 7 en 9.15 uur. en 9.15 uur. Camera: „Geheim agent Grant", 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9,15 zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur, 1 Rex: „Furie der apachen", llf Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. 4.45. 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN „De Ruif" Janvossensteeg Tentoonstelling aquarellen en ningen H. J. Slijper, voorm.5.30 uur nam; bovendia terdag- en zondagavond van uur (t/m 10 Juni). LakenhalExpositie Mij d«r H Letterkunde 200-Jarig bestaan: W. 105 u: zond. 15 u (Tot 20Je Legermuseum Pesthulslaan): uitzondering van zaterdag van IN (zondag 1-5 uur) Rijksmuseum voor VolkeniE enstraut 1)- - -- 13-17 uur Rijksmuseum voor de gescbltë der natuurwetenschappen: nu zond 1-4 uur Universiteit: Tentoonstelling (i ches en schilderijen Jan F Maandag t/m vrijdag 9 uur voora 5 uur nam (tot 9 Juni). WASSENAAR Kunstzaal L Hoflaan 7): Tentoonstelling got® 1 Gerrit van der Ven. Werkd. 10: voorm.5 uur nam. en dlnsdBpfi 810 uur (t/m 2 lunl) Avond- en nachtdienst der apotW Apotheek R. van Breest Smalle!» te Leiderdorp en Apotheek VoorC ten zijn de gehele week geopend, op dokterstelefoon 22222. HAAGS AGENDi WOENSDAG 25 MEI Kon. Schouwburg, 20.15 uur, S landsche Comedle, Hedda Gabler, Diligentla, 20.15 uur. Nieuwe 8® die, Mama kijk, zonder handen, WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 oor). Amsterdam reeen Den Helder regen Ypenburg Vlisslngen Efilde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm 16 9 17 6 I licht bew. zwaar bew 14 i licht bew 16 8 Kopenhager licht bew 12 Aberdeen mist 12 9 Londen zwaar bew 14 1" Brussel re-en 19 8 Luxemburg regen 18 8 zwaar bew 17 8 zwaar bew 22 9 zwaar bew 21 1' z aar bev. 21 IJ zwaar bew 18 regen 19 9 zwaar bev 18 geh bew 20 iar bew 19 Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt Mii nchen Zürich Genéve Locarno Wer.en Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon S- S zwaar bew 25 jj J licht bew 23 j licht bew. 23 f licht bew 23 licht bew 28 0 licht bew 25 »'p onbewolkt 27 15

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2