geadverteerd Hengst Nico wordt onder water Instructie-auto In de grote kerk in Dordrecht is een fraai, super- zwaar carillon in gebruik genomen. Op de foto ziet men een klein gedeelte van de totaal 48 klokken, waar uit de nieuwe beiaard in de onlangs gerestaureerde toren bestaat. De basisklok A, die 4000 kilogram weegt, en een extra G-klok van 5000 kilogram geven de vier-octaafsbeiaard in A een bijzonder mooi geluid. Traditie en statigheid zijn in Engeland onaantastbaar, maar Labour-af govaar digde Leo Abse wilde proberen de begrotingsde batten wat minder loodzwaar te maken, o.a. door zijn kleding. Op de foto ziet men hem met zijn vrouw op weg naar het parle mentsgebouw op „Budget Day" met een jolig op-art-vest. J I Het eerste plakboek (met kran- nknipsels en brieven) van Nico is vol. Er moet een tweede komen, ris ook fanmail. Er is een brief ioraen van een hotelierszoontje Zuid-Limburg, die met zijn broer 1350 gulden heeft gespaard en raks een bont Nico-veulen wil pen. zwaar op mijn borst en mijn oren doen pijn. Toch kan ik bijna alles horen wat de instructeur zegt. ,,fe kunt wel tien minuten in de auto onder water blijven, door gebruik te maken van die luchtzak." Brobbelbrobbelbrobbel. Ik hoor niets meer. Dan: goed. laten we nu maar naar buiten gaan"De deur van de cabine gaat zwaar open door de druk van het water. Maar het lukt. Zelf schiet ik naar boven en dan opeens zwem ik aan de oppervlakte, midden in het sportfondsenbad van Apeldoorn." Pieter Hellinga: „Het is een zui vere bovenlandse hengst, er zit geen druppel Belgisch bloed in. Hij is afgekeurd, omdat er geen volbloed kanjer gMn^S^vm^uren!1 aS APELDOORN „De autocabine schuift swtl onder water. Groenig chloorwater. Tegen de bo- ieder mankeert wel wat. Volmaakte venkant is een ruimte met lucht. Daar proberen we ons hoofd in te brengenAls er kinderen bij paarden zyn er niet. „Volmaakte f mensen ook niet". zlJn moet je ze omhoog houden met de mond in de luchtzak zegt de instructeur. riet water drukt LEroSCH DAGBLAD Df hengst Nico, bekend als de bon te hond, heeft al weer twintig mer- rifs liefgehad (a 100 gulden per dok) sinds 6 april 1966. Op die dag jet zijn beschermheer, minister Biesheuvel. aan des hengsten broodheer, Pieter Hellinga (83) in Irosum, weten, dat Nico „een by- onder geval" is „in de zin van ar- 13 van de paardewet 1939". Uns werd hij wederom op vrije (rs) roeten gesteld. Op de boerderij „Luniastate" in jjorssum, waar Nico receptie houdt, preekt Kees Hellinga (40), een van ije vijf boerderij bezittende zonen tan Pieter, de verwachting uit, dat de zeer bonte hengst dit jaar zeker jen record van 150 dekkingen zal halen („dat haalt geen enkele (tsmboekhengst in Nederland"). j Nico is bij herhaling afgekeurd foor inschrijving in het paarden- d&mboek: „weinig rug, weinig spie ren, een tekort aan klasse". En in officiële paardenfokkerskringen lordt ondanks minister Biesheu- tfl gesproken over klandestiene Imkerij. Vader en zoon Hellinga jeren toe, dat ze nog steeds geen (ergucning hebben van het Land bouwschap voor het houden van pn dekkingsstation. „Maar", zegt zoon Kees Hellinga, 1 Biesheuvel staat boven alles. Daar I lurft het Landbouwschap toch niet igen tekeer te gaan. Geen stam- oek? Niets mee te maken, heeft de linlster gezegd, dan krijg je een ekboek van mij. Vorig jaar heeft in volle neef van de minister hier moonlijk het dekboek voor Nico i jiracht". Vorig jaar had Nico het ichtmes al bijna op de keel. Er ns een wagen onderweg naar Mar- m, toen de minister redding facht. Het ziet er naar uit dat de heer arend Biesheuvel het doek heeft Ehesen voor het tweede bedrijf an het spectakelstuk „Nico staat r gekleurd op", geschreven en ge- tgisseerd door Pieter Hellinga. De oorstelling is al per advertentie pngekondigd met een foto van de loofdrolvertolker en met de tekst: I „Staat ter dekking, de wereldbe roemde Nico. Maak nu gebruik van deze fans. Uniek in Nederland wegens de grote toeloop vooraf bel len, Dekgeld 100 gulden, betaling jeptember". De onder en boven de wet gestel- Nico heeft een goede microfoon- em, die telkens weer klinkt in de alskamer van Kees Hellinga, via n installatie, die is aangebracht n de boer te waarschuwen voor mmerende schapen. „Het is net d waakhond", zegt de baas, „als j iemand hoort, slaat hij aan ui denkt hij dat het een merrie Het idee om toekomstige auto mobilisten les te geven in het zich redden uit een zinkende auto, is op een bijzondere manier ontstaan. Dat gebeurde toen instructeur L. Wilbrink van de Apeldoornse Vrij willige Reddingsbrigade rijles ging nemen. Op theorieavond kwam het gesprek op te water raken van auto's. De heer Wilbrink vertelde, dat de reddingsbrigade al Jarenlang oefent met een autocabine en de rijschoolhouder nam toen het ini tiatief om vrijwilligers onder zijn cursisten ook hierin les te geven. Die vrijwilligers zijn is nu wel gebleken praktisch allen leer ling-automobilisten, die bij zijn school lessen. Opmerkelijk is na melijk, dat het niet nodig is dat men kan zwemmen, om een der gelijke cursus te volgen. Gister avond ging een 64-jarige man, die niet kon zwemmen, rustig naast de heer Wilbrink in zyn autocabine zitten. En hij slaagde er, nadat hij uit de cabine was ontsnapt, oek nog in alleen de kant te bereiken. Het succes dat de eerste praktijkles gis teravond had, was groot- De Apeldoornse reddingsbriga de zal na deze aanloop eerst de fi nanciën gaan belijken en dan na gaan of het mogelijk is ook de an dere plaatselijke rijschoolhouders voor het idee te interesseren. Maar het ideaal is, dat ook de andere reddingsbrigades in Nederland ongeveer negentig iets dergelijks gaan doen. Het is een sensatie om te merken, dat men in een autocabine, diep on der water, nog minutenlang kan le ven van de lucht die zich heeft opgehoopt. Maar als we het be kijken tegen de achtergrond van de realiteit is het een nog grotere sen satie om later te kunnen zeggen: ik ben wel nat maar ik leef nog Pieter Hellinga met foto's van Nico. Dit is het relaas van iemand die onlangs een sensatie onderging. Een sensatie echter met een bij zonder ernstige achtergrond. Vorig jaar raakten er in ons land 1217 auto's te water en daarbij kwamen 63 mensen om. Niet zo'n verschrik kelijk groot percentage van het to tale aantal verkeersdoden in dat jaar. Maar het geeft tocht te den ken. Had dit niet voorkomen kun nen worden? Het is wat vreemd, dat er in ons waterrijke land, wat dit betreft nog zo weinig gedaan wordt aan de instructie van auto mobilisten op dit gebied. Er zijn cursussen op alle gebieden van ver keer- en autotechniek, er zijn slip- scholen. Maar aan dit toch bijzon der belangrijke onderdeel is nog weinig aandacht besteed. Tot voor kort. Want in Apeldoorn heeft men wat dit betreft de spits afgebeten. Ongeveer veertig cursisten van een plaatselijke rijschool stapten on langs in het sportfondsenbad in de speciaal voor dit doel vervaardigde autocabine en lieten zich onder wa ter brengen. Toen was het tyd om de theorie, die zfj in een paar les sen voorgeschoteld hadden gekre gen, in praktijk te brengen. Enkele instructies: blijf kalm, kalmeer de inzittenden, pas zodra het water in de auto boven de portieren is ge stegen kunnen portieren of ramen vaak gemakkelijk geopend worden. Tevoren werkt de eenzijdige water druk (van buitenaf) sterk tegen. Lukt het openen van de portieren aanvankelijk niet, laat dan geen paniekstemming ontstaan, maar probeer het nog eens rustig. Nico, die negen jaar wordt, heeft volgens de baas vorig jaar in drie maanden tijd 118 dekkingen ver richt. „Als we 50 gulden dekgeld vragen (maar dat doen we niet), regent het hier merries". Het gaat vooral om de kleur van Nico's nazaten, dat staat wel vast. De fokker zegt dat 60 a 70 procent van de veulens bont wordt en dat die bonte veulens wel 200 a 300 gul den meer opbrengen dan andere veulens. En de gebreken van Nico? De kritiek uit bepaalde hoeken is niet mals. Is Nico inderdaad een kruising tussen een koudbloed en een warmbloed? Waarom wil het stamboek hem niet? De hengst Nico In Imsum (op circa 20 km af stand van Marssum) heeft de zege vierende en nog zeer krasse Pieter Hellinga een koek ontvangen van een sympathiserende dame in Gro ningen. Hij heeft zyn huisje (zon der naamplaat) gekenmerkt met een foto van Nico. Hy heeft nooit foto's genoeg van zyn hengst. Want hy deelt ze rond, stuurt ze naar Prins Bernhard, minister Biesheu vel en vele anderen. In elk geval moet iedere boer, die zyn merrie door Nico laat dekken, een foto van de hengst hebben. Zo gaat dat, als je beroemd wordt, als je met de dood bent bedreigd en een unicum wordt door een misteriële beschik king. Vandaag een merrie uit Wad- dinxveen, morgen een van het Kampereiland en overmorgen een uit Zuid-Holland. „Er zyn er wel drie of vier per dag", zegt Kees Hel linga.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21