Moderne „verdorven" boeken en het subsidiebeleid VIJFTIG JAAR BMW kunst Gezamelijk concert in de Veilinghal te Lisse EXPOSITIE VAN GESPREK MET SENATOR ALGRA Welke maatstaf legt minister Vrolijk aan? kaleiöos^Qgp Akoestiek is een slechte bondgenoot Garage v. d. Plas WOENSDAG 25 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 (Van onze parlementaire redactie) In het spreekkamertje van de Eerste Kamer zit senator Hendrik Algra (70). Hij leunt achterover een uiterst moderne stoel en kijkt naar buiten waar de Hofvijver zich vredig spiegelt in de stra lende zon. Hij trekt een gepijnigd gezicht. „Ik heb „Nader tot II" van Van het Reve gelezen. „Ik vond het vrese lijk" vertelt hij, „maar ik wil weten wat er gesubsi dieerd wordt". De subsidie aan moderne schrijvers is een stokpaardje van het ir.-Eerste-Kamerlid. Vorige weekbij de behandeling van de be- ffiroting voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, heeft -lij voor de derde maal gehamerd op de verdorvenheid die uit vele moderne gesubsidieerde boeken spreekt. Ook deze keer heeft de verontwaardiging van de 70-jarige hoofdredacteur van het Friesch Dagblad en oud-leraar Nederlands in geschiedenis een storm van protesten, verbolgenheid en bittere jrappen ontketend. Zelfs in de eigen gelederen (op het a.r.-partij- mvent vorig weekeinde) is zijn optreden aan de kaak gesteld. „Aanvallen laten mij koud" Het laat hem allemaal koud. „We hebben er in Friesland een looi spreekwoord voor", zegt hij. haalt pen en papier uit, zijn tas schrijft bedachtzaam op: „Doch in plicht en lit de ljue rabje", wat jj moeiteloos vertaalt als: „Doe je öcht en laat de mensen maar rod- flen". Aantekeningen makend van zijn n betoog, vertelt hij wat hij in geval onder die plicht verstaat. „Het gaat er mij niet om wat Jan of iet wil lezen", zegt hij, „en de vrij- teid van drukpers is niet in het ge- 6$ De hele kwestie draait om het van de overheid. De overheid üite bloei van de cultuur bevor- Dat komt neer op het beschik te stellen van geld. Dan moet er g keus worden gedaan. Ik noem W wat: krijgt Jan Cremer een feüeurs of niet? In beleid zit altijd «b keuze. En nu is mijn vraag m de minister ik moet zijn be uling goedkeuren, het geld voie- Welke maatstaf legt u aan door er geld in te „stoppen. Dat is iets zeer persoonlijks, iets van het scheppend genie, dat vaak uit grote nood wordt geboren. Als een schrij ver het voortdurend heeft over zijn eigen beroerdigheid is dat géén kunst, maar reportage, knap ge schreven soms, maar niet creatief en het wordt ook niet méér crea tief door zo'n schrijver méér geld te geven". Hij steekt er een sigaar bij op. „Zonder subsidie gaan de schrijvers geen honger lijden. Dat is onzin. Wij hebben de Algemene Bijstandswet en er hoeft voor kunstenaars geen apar te alimentatie te zijn. Daar gaat het die keus"? „Ik kreeg geen antwoord" r De grijze senator wendt zich hele- lal tot de denkbeeldige minister gaat door: „Ik neem aan, dat u tn fascistische kunstuiting zult sidieren en geen antisemitische iratuur en nu wil ik weten: als een roman wordt gehoond, dat ristus boven alles heilig is, subsi st u dat dan w 1? Of zegt u ii ook „nee". Hij vervolgt: „Daarop heb ik geen woord gekregen, ook niet in twee termijn. De minister zegt dat het leilijk ligt en genuanceerd en der- |keverhalen meer. De grens is leilijk te trekken, maar dit weet ik Over die grens ligt alles dat r met wat de Christen heilig is ook alles dat overspel en seksu- wangedrag verdedigt", ladenkend kijkt hij over de zon- vijver. „Ik zal een voorbeeld ge- zegt hij. „Sommige mensen jen seksueel contact tussen twee onen of twee vrouwen gelijk- irdig aan de liefde van man en nw. Dat bedoel ik. Dat is een lelijk voorbeeld. Zoiets vind ik schrikkelijk!" Niet creatief praat nu met een geladen be- ihtzaamheid. „Als de overheid in .1 zegt: „Ik ben neutraal, is die overheid nihilist". Maar is dit kabinet niet. Dit kabinet itgezegd.dat 't beleid zal worden tagen door de geestelijke waar van Christendom en humanis- )at is positief. En nu vraag ik: manifesteert zich dat in het ddiebeleid?" Ik kreeg geen ant- ord. „Ze komen er niet uit. En kan ik begrijpen. Er is maar gezonde oplossing: geen subsi- Creatieve kunst krijg je niet LEVERINGSPROGRAMMA: BMW 1600 iwo BMW 1600 BMW 1800 BMW 1800 A BMW 1800 Tl BMW 2000 BMW 2000 A BMW 2000 Tl BMW 2000 CS BMW 2000 CA BMW! WAT EEN WAGEN WAT EEN WEGLIGGING VRAAGT UW DEALER OM EEN PROEFRIT trouwens niet om. De subsidies zijn bedoeld om kunstuitingen te stimu leren. Bovendien is het niet onge zond, dat een schrijver ook wat an ders doet dan schrijven. Daar zijn voorbeelden genoeg van". Geen discussie mogelijk? Minister Vrolfjk heeft de heer Al gra geantwoord, dat er niet met hem valt te discussieren. De Friese se nator („het geslacht Algra kwam in de vijftiende eeuw al voor in Fries land") maakt daar een wedervraag van. „Het moet toch mogeljjk zjjn om over de grondslag en de uitwer king van het regeringsbeleid te dis cussiëren"? Filosofisch zegt hij: „In de kunst vind je het leven terug: toegespitst, gesublimeerd. Maar met al hun ge schreeuw zijn sommige kunstenaars evenzeer gebonden aan wat fatsoen en schaamtegevoel eisen als de an dere mensen. Er zijn geen aparte, ruime geboden voor kunstenaars. Laat ,ik een nuchter, eenvoudig voor beeld noemen. Vloeken is zonde. Als een kunstenaar vloekt is het ook zonde". Hoewel hij nog huivert bij de her innering aan het nieuwste boek van Van het Reve, heeft hij deze schrij ver dit jaar in tegenstelling tot de voorgaande jaren, niet genoemd als een voorbeeld van een ten onrechte gesubsidieerde. De oorzaak is sim pel. „Ik wist, dat de CHU het over hem wilde hebben" zegt hij, „en ik wilde niet doubleren". „Ik sta niet alleen" De heer Algra vertelt in zijn strijd tegen de literaire subsidies niet alleen te staan. „Zodra ik weer iets gezegd heb als vorige week, krijg ik van alle kanten bewijzen van in stemming. Allerlei mensen zeggen en schrijven mij, dat ze het met mij eens zijn. Ze durven het alleen niet in het openbaar te zeggen. Ze den ken dat er een soort „clan" is die iedereen, die zoiets zegt in zijn nek springt. Er zijn ook boze mensen, maar dat is niet het publiek. Dat is alleen de reactie van een kleine ex treme groep". Minister Smallenbroek heeft voor de televisie gezegd, dat de heer Al gra maar eens met een aantal mo derne schrijvers moest gaan praten. De senator hoort het voor het eerst. „Dat verandert niets," zegt hij be slist. „Ik ben niet in discussie met schrijvers maar met de regering. Als ik mijn oordeel over een schrijver zou herzien, zouden mijn vragen aan de regering gehandhaafd blijven. Als minister Smallenbroek dat heeft gezegd, heeft hij ook niet begrepen waarom het gaat". Even later loopt de heer Algra met zijn tas door de hoge statige gang in de richting van de verga derzaal. Hij loopt een beetje gebo gen en hij lijkt in de imposante omgeving wat eenzaam. Willige stemming voor schilderijen Lucas Gastel: f 585.000 Op de gisteren in Amsterdam gehouden kunstveiling bij Mak van Waay aan het Rokin in Am sterdam heeft een rivierland schap van Lucas Gastel (ca. 1500-1570) f 58.500 opgebracht. Een Engelse particuliere verza melaar kocht het stuk. Deze zelfde Engelsman had ook het hoge bedrag van f 18.700 over voor een aan De Heem toege schreven stilleven. Een Neder landse particulier kocht voor f 8000 een stilleven van Van den Broeck. Een schilderij van d'Hondecoeter werd geveild voor f 14.800, een portret van een heer met hoed van Thomas de Keijzer voor f 21.000 en een marktgezicht van Klinkenberg voor f 14.500. Twee werken van Bosboom brachten resp. f 4.100 en f 3.400 op en de f 3.000 die voor een doek van ApoL een schilder uit de Haagse school werd betaald werd een flinke prijs genoemd. Twee aquarellen van David Bles gingen voor resp. f 2.000 en f 3.500 van de hand. De stemming op deze eer ste veilingdag, die zeer druk werd bezocht, was willig. DE N.EVI.B. GEEFT 5°/o op de termijn spaarrekening. Deze gunstige rente geldt bij bedragen tot f 10.000.- al voor een termijn van 6 maanden. Voor grotere bedragen is de opzegtermijn 12 maanden. Wendt u voor inlichtingen over deze 5%- rekening en NEDERLANDSCHE de overige spaarmogelijkheden, 3>/2 en 4'/2%, tot een MIDDENSTANDSBANK van onze 190 vestigingen. De bank waar u zich thuis voelt Voor het z.g. ..Gezamenlijk Concert" in Lisse - gisteren voor de tweede maal en nogmaals in de Veilinghal bestaat grote waardering: wij schatten het aantal belangstellenden op 800 tot 900. De akoestiek in het enorme gebouw is er evenwel een slechte bondgenoot, want zij drukt de klank. Men krijgt geen indrukken in finesses, een pianissimo en een forte schelen weinig in klank kracht, alles klinkt globaal. Dit ,,mag niet hinderen": men denke hier liever aan een praktische propaganda voor meer deelneming aan de twee blazerskorpsen, de koren en het muziekensemble. Dit Ensemble is „Kunst en Völhar- jazz-ouverture Chicago van Ruelle ding", o.l.v. G. van Strien: mond- I (door Van Duin) en een selectie uit accordeonj met tokkel- en trom ver- Zeiler's Vogelkoopman (door Bosch), sterking als begeleiding van een do- Voor zo'n gezamenlijk uitvoeren wor- zijntje zingende fleurige Tirolermeis- den betrekkelijk weinig repetities uit jes, die het in de operette zochten. getrokken. Er ontstaat dus Van Strien maakte daar echt iets van en blijkens het succes heeft men het als tractatie beschouwd. De me lodieën waren gelukkig niet als pot pourri aan elkaar gelast. De harmonieën waren „Canite Tuba" en „Trou moet Blijcken" (r.-k. en prot.), tot één verenigd en beurte lings door hun dirigenten Wim van Duin en Adriaan Bosch jr geleid. Hun programma's kwamen neer op vier marsen (o.a, de overbekende Punjaub, Medici en Saints) met de In Waddinxveen B.M.W.-dealer voor Katwijk e.o. U bent uitgenodigd voor een proefrit J bij: GARAGEBEDRIJF ENZAB N.Y. Dealer voor Leiden en omstreken: Dir. R. GORRIS. Vert. J. W. Kriek HOGE RIJNDIJK 278-280, LEIDEN I TELEFOON 40697—40698 rijzen Prins Bernhardtonds ationaal Compositieconcours ftef Prins Bernhardfonds heeft drie aanmoedigingsprijzen °off 1000, f 800 en f 700 beschikbaar gesteldij voor het na- I "iaa/ compositie-concours dat Jeugd en muziek Nederland" if uitgeschreven. en ten hoogste 20 minuten voor maximaal 5 musici, waarbij het in voegen van een solo-zangstem echter niet is toegestaan. Men is verder vrij in het bepalen van vorm, stijl, en instrumenten. De partituren moeten uiterlijk 31 december a.s. naar „Jeugd en Muziek Nederland" worden ge zonden. De finale van het internationale concours zal plaats hebben in juli '67 in Montreal. Behalve de hoofdprijs 5000 dollar en een minimum van de 500 uitvoeringen in de hele wereld zijn nog vier geldprijzen uitgeloofd. In de expositiezaal van boekhandel Veldwijk aan de Kerk weg- passage in Waddinxveen vond gistermiddag de opening plaats van de expositie van de schilder André van Helden uit Den Plaag, door een vriend en collega van André van Helden, de heer L. Moeren hout. Spreker vertelde het één en ander over het werk van de exposant en de persoonlijke achtergronden, van waaruit het werk is gemaakt. Hij vond, dat het tentoongestelde verder geen toelichting behoefde, aangezien dit voor zichzelf Na de opening voerde de heer H. M. van den Dool, voorzitter van de Kunststichting Waddinxveen, het woord. Deze heette de aanwezigen welkom en wenste de heer Van Hel den succes toe met deze expositie. André van Helden is bijna 54 jaar André van Helden: ..Stilleven". oud. Hij werd aanvankelijk opgeleid tot priester aan een seminarium in België, maar onderbrak zijn studie om zich te gaan wijden aan het schrijven van gedichten en korte ver halen. Aangezien ook dit hem niet bevredigde, ging hij schilderen en deze kunst is hij blijven beoefenen. André van Helden heeft ojn. reeds geëxposeerd in Den Haag, Delft, Leiden, Breukelen, Keulen. heidswerk. De vakmansleiding van Bosch en Van Duin is echter onmiskenbaar en zo komen toch heel redelijke resulta ten te voorschijn. Het gaat om de hoofdzaken en dat het dübbelkorps in aansluitingen, overgangen en al lerlei figuurtjes niet gewaarborgd punctueel in de pas loopt en geen gepolijste afwerking aanbiedt, aan vaardt men gaarne. De beste kansen lagen in het be reik van Sander Visser aan het hoofd van zijn oratoriumkoor „Looft den Heer", dat nu a cappella het vangrüke en nog altijd dankbaar bruikbare, maar veeleisende Sanctus van Nico Hogerwerff vertolkte. Dit werd een gedegen prestatie, sterk be heerst, die door rustig-brede nuan ceringen toch de indruk van fijne afwerking heeft weten na te laten. Visser dirigeerde ook zijn kinder koor „De Lischbloem" en het gelijk namig jeugdkoor, terwijl op dezelfde wijze twee keer een „Klein Excelsior" zich horen liet onder P. de Jong. Vier groepen dri het gedisciplineerd deden, Muiderkring herdacht prof. dr. Donkersloot „Expressionisme" De Muiderkring hield in het Mui- derslot zijn 25ste bijeenkomst in de twaalf jaren van zijn bestaan. Slot voogd Ton Koot opende deze zitting met een herdenking van prof. dr. N. A. Donkersloot, die sedert de oprich ting lid van deze kring was geweest en daarin een actief aandeel had genomen, in overeenstemming met zijn opvatting, zich voortdurend rekenschap te geven van liet in de traditie wortelende heden. De slotvoogd installeerde de nieuwe leden: de toneelspeelster Elisabeth Andersen en dr. G. van der Wal, de president-directeur van de KLM. Onder zittingsvoorzitterschap van prof. dr. G. Stuiveling werd het on derwerp „expressionisme" behandeld. De dichter Herman van den Bergh gaf indrukken weer van het ver schijnsel in de dichtkunst, dat later expressionisme werd genoemd, maar waar hij, tijdens de beoefening daar van, nu een halve eeuw geleden, zich nooit van bewust was. Hij zou deze betiteling verafschuwd hebben. Hij ontzenuwde de legendevorming, dat hij bevriend was geweest met Mars man, hij had hem zelfs nooit ont moet. Dr. Jos Wouters lichtte het expressionisme toe in de muziek aan de hand van muzikale voorbeelden. Na het gemeenschappelijk banket gaf prof. dr. H. Jaffé met lichtbeel den zijn visie op het expressionisme in de schilderkunst. Daarna ont plooide zich een levendige discussie. ofschoon hun dirigenten zelf de pia nobegeleiding moesten verzorgen. Het leek ons dat. Visser's ensembles het gemakkelijkst de zuivere kern van de tonen handhaafden. Alle uitvoerenden samen besloten het verbroederingsfeest met Verdi'® Slavenkoor en het Wilhelmus. De lange avond was begonnen met een toespraak en met allerkeurigst optre den van de beide drumbands. Nationale Ballet naar Joegoslavië en Keulen Na de lange tournee door Zuid- Amerika heeft Het Nationale Ballet nog een druk programma voor de boeg. In totaal zullen tot de vakan tiemaand augustus nog 36 voorstel lingen worden gegeven, waaronder twee series in het buitenland. Naar aanleiding van het succes in 1964, toen de groep een tournee van 8 dagen door Joegoslavië maakte, ia Het Nationale Ballet uitgenodigd om van 5 tot 9 juli drie voorstellingen te geven in Zagreb en Ljubljana. In Zagreb neemt Het Nationale Ballet» met een voorstelling deel aan het Zomerfestival van deze stad in Ljubljana worden twee voorstellin gen gegeven in het Krizamker Thea ter in het kader van de vierde Bal let Biënnale. Vele balletten zijn voor Joegoslavië nieuw, waarbij men vooral uitkijkt naai* ,,De Groene Ta fel" van Kurt Jooss. Vervolgens reist Het Nationale Ballet naar Keulen, waar het gezelschap op 10 juli zal deelnemen aan de Internationale Bailetweek Keulen met een middag en een avond-voorstelling. Mede in verband met de komst van enkele van de voornaamste schappen, wordt aan het deelnemen aan de „Bailetweek Keulen" grote waarde gehecht. Russische sterren naar ons land Donderdag 9 juni arriveren uit Rusland twee solisten van het Kirow Ballet in Leningrad, die in het Hol land Festival als gasten zullen mee werken aan voorstellingen van het Nationale Ballet. Het zjjn de prima- ballerina Natalia Makarowa, die in 1965 in Varna (Bulgarije) de eerste prijs op het Internationale Ballet concours verwierf, en Anatoli Nis- newitch. Zij zullen de hoofdpartijen dansen in het ballet Giselle van Coralli en Perrot, dat op 15 juni door het Nationale Ballet in première zal worden gebracht. Natalia Makarowa werd in 1940 in Leningrad geboren. Reeds tijdens haar opleiding viel zij op door haar grote muzikaliteit en technisch talent. Spoedig werd zij opgenomen in de kring van eerste solisten en in 1961 danste zij reeds met veel succes de titelrol in Giselle. Andere opval lende vertolkingen waren de dubbel rol Odette-Odile in „Het Zwanen- meer", de rollen van Fiorina en Kosjetsjka in de „Schone Slaapster" en van Nina in „Mascarade". Haar partner, Anatoli Nisnewitch, werd in 1937 geboren. Hij ontving zijn opleiding in Tallien en Lenin grad. Ook hij werd onmiddellijk ge- engaeerd bij het Kirow Ballet, waar hij als eerste solist spoedig naam maakte in rollen als die van Prins Siegfried in „Het Zwanenmeer", Cassio in „Othello", Paris in „Romeo en Julia" en belangrijke rollen in o.m. „Giselle" en „Raymonda".

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17