Tweede eeuwfeest werd indrukwekkend besloten Lammeren gaven enige fleur aan marktbeeld MIJ. DER NED. LETTERKUNDE Wernink tevreden Zeer velen brachten geluk zwemen over Gouden bruiloft „Letterkunde'' sloot herdenkingsdag af in 17de-eeuwse sfeer FONS JANSEN WEER TERUG Dit is Gerrit Overeem hij bouwt zijn toekomst op staal HOOGOVENS IJMUIDEN - 7 V- AANVOER GOED, WINSTMARGES GERING l mM - LEIDSE VEEMARKT ZATERDAG 2! MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Advertentie) I vinden voor de noodzaak van een j goede economische basis voor de schrijver. De heer Willem Brand sprak namens het Pen-centrum Ne derland.. de heer A. S. Enphe voerde het woord namensh et sinds 1792 be- staande Arnhems Oudheidkundig I Genootschap „Prodesse econamur". en mede namens de zustergenoot- I schappen. Hij voegde bij zijn felici- I taties een geschenk, namenlijk een circa 100 jaar geleden verschenen I platenbundel van de graficus en I schrijver A. Verhuell (een aanwinst j j voor de bibliotheek van de Maat- i schappij.» Als laatste bracht prof. dr. J. Dankmeijer, rector magnificus van de Leidse Universiteit zijn I gelukwensen over. De herdenkingszitting werd ge- j volgd door een drukbezcchter eceptie van het bestuur van de Maatschap pij- By Werninks Beton- en Aanne mingsmaatschappij N.V. in Leiden I bestaat tevredenheid over de gang j van zaken in het bedrijf in 1965. De totale omzet steeg met ruim 11 j Prof. dr. K Heeroma biedt j (vergeleken met de omzet van 1964) HM. Koningin Juliana het feest- \e"d* ®l™,e'Jn jJ? ïbr,cksbI!dfijf KM I ste°g; zc'fs met 20%. De resultaten geschenk van de Maatschappij jyan het fabrieksbedrijf bleven echter der Nederlandse Letterkunde J iets achter by de verwachtingen door storingen tengevolge van interne ver- 1 bouwingen en de aanloop van nieuwe produktie-eenheden. gistermiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal gehouden herdenkingszitting het hoogtepunt van de tweede eeuwfeest viering van de Maatschappij der Ned. Letterkunde kreeg ge- lijk gemeld - bijzondere luister door de aanwezigheid van Konin- gin Juliana. Bij de begroeting van de vorstin door de Commisaris L der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. J. Klaasesz. de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, de voorzit- van de jubilerende maatschappij prof. dr. K. Heeroma en de voor zitter der feestcommissie prof. dr. C. Zaalberg bood de 19-jarige mej. Akke Heeroma Hare Majesteit fraaie bloemen aan. Tot de aanwezigen behoorden de Ihassadeur van België, F. X. ba- I van der Straten Waillet, dr. J. folsker plaatsvervangend directeur- jeneraal voor de kunsten, als verte genwoordiger van de minister van C.R.M., de heer B. Du Plessis, Ppersattaché, als vertegenwoordiger [van de ambassadeur van Zuid-Afri- I ka, alsmede vele autoriteiten en ver tegenwoordigers van verwante orga- De kabinetszitting maakte het de bewindslieden van CRM en van OW onmogelijk aan hun voornemen gevolg te geven deze buitengewone vergadering bij te wonen. De zaal was overigens geheel gevuld met eni ge honderden leden en hun da mes. Nadat prof. Heeroma, zijn herden kingsrede had uitgesproken, reed ge publiceerd, zei een enkele naam van een eenmaal beroemde en thans vergeten dichter te willen noemen, die vyf en een halve eeuw gelede stierf en die, naar hy hoopt, juist op dit feest ter herdenking en me de als gevolg daarvan weer zal gaan namelijk Jan Moritoen, de van het Liedboek uit het Gruuthuse handschrift waarvan de een nieuwe uitgave als en wetenschappelijk ju heeft doen verschij nen, Prof. Heeroma, heeft met me van de musicoloog dr. W. H. Linderburg deze uitgave rerzorgd. en op grond van resulta- zijner studies ter voorbereiding Advertentie Briljanten sieraden reeds vanaf f 75,- Juwelier VAN DE WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. heer en mevrouw W. J. van Toussaintkade 43 in zijn op 24 mei vijftig jaar «rouwd. De heer W. J. van Leeuwen 18 ruim 40 jaar opperman ir het geweest. Daarvoor werkte als inmaker by de conserven- tv, Van Nieuwenhuizen in Lei- De laatste vijftien jaar voor zyn (op 65-jarige leeftyd) k de.lleer Van Leeuwen bij het uwbedryf Korswagen. Mevrouw E. ht uwen-Rozier is 69 jaar. Het tpaar Van Leeuwen heeft negen naeren, zeventien kleinkinderen en vijftig jaar geabonneerd op Leidsch Dagblad, dier uitgave, vastgesteld dat Jan Mo ritoen de eeuwenlang onbekend ge bleven dichter van het befaamde Brugse Liedboek is. (Prof. Heeroma bood H.M. een exemplaar aan). Tydens de pauze onderhield de Koningin zich met de besturen der maatschappy en haar commissies. Daarop keerde de vorstin naar Soest- dyk terug. Na de pauze werd een reeks ge lukwensen tot de jubilerende maat- (Foto L.D./Holvast) schappü gericht. Dr. J. Hulsker noemde haar een buitengewoon be- langryke culturele instelling. Een levend organisme in de wereld van cultuur en wetenschap. De schrüver Karei Jonckheere bracht, op diens verzoek, de felicitaties en beste wen- j waardoor sen over van de Belgische minister dend van Cultuur G. van Elslande, voorts van de litaraire bent van Vlaams- België. Prof. G. E. Langemeyer, sprak als voorzitter van de afdeling Letterkunde van de Kon. Ned. Aca demie van Wetenschappen de 92-ja- rige zusterinstelling van de jubile- De lagere resultaten van het fa- brieksbedryf werden echter ruim schoots gecompenseerd door de ho gere uitkomsten van het bouwbedrijf en het natuursteenbedrijf V.O.N.K.. zoals bekend een divi- 1 kon worden uitge keerd. In restaurant „De Doelen" in Leiden werd gisteren een aandeel houdersvergadering gehouden, waarin het beleid over 1965 werd goedge keurd. Eén van de commissarissen, drs. J. F. Posthuma uit Den Haag. werd by acclamatie herkozen. Drs. rende maatschappij. Daarop volgden Posthuma leidde deze aandeelhou de felicitaties van de heer Julien Kuypers, namens de Vereniging Van Vlaamse letterkundigen. Hy legde de hafiruk op de na twee oorlogen gegroeide en groeiende drang naar „gelykschakeling met het noorden., samensmelting met Nederland". Prof. G. Stuiveling, hoopte namens de Nederlandse Vereniging van Let terkundigen dat de Maatschappy in de komende 100 jaar ook begrip zal Advertentie ÏQ.0 KüPPERSBUSCH Uw fornuis staat te pronk op onze toonzalen. N.V. IMENEXCO Hoge Rijndijk 25 - Leiden 2 6841. Boertige Vrijages en Hooftse Fantasij Voor fijnproevers. Zo zou men de stijlvolle schouwburgavond kunnen ka rakteriseren, waarmee gisteren de tweehonderdste herdenkings dag van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde in Leiden werd besloten. In plaats van de première, die het door ziekte van één van de spelers gehandicapte toneelgezelschap „Stu dio" ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest van „Letterkunde" van een Nederlands stuk wilde geven, zag het in geringe getale opgekomen, selecte publiek een voorstelling van het ge zelschap „Uyt levender jonst". Dit gezelschap is ontstaan uit een aantal produkties, gewyd aan de 17de- eeuwse literatuur (maar ook aan Al- bert Verwey), de door de samenstel ler en regisseur voor de faculteitsver eniging voor Neerlandici, H.E.L.I.O.S., werden verzorgd. Het gezelschap „Uyt levender jonst" werd op het laatste ogenblik bereid gevonden om voor de jarige maat schappij op te treden, hoewel twee belangrijke figuren op het gebied van de dramaturgie, Annemarie Prins en Willem Nyholt, vei-hinderd bleken om aan de voorbereiding van het pro gramma medewerking te verlenen. Het programma was gewijd aan Gerbrand Adriaensz Bredero (1585— 1618» en aan Pieter Cornelisz. Hooft (1581—1647), twee grootmeesters van onze klassieke literatuur, die beiden hebben by gedragen tot de volmaakt heid van de kunst der Gouden Eeuw. De uitvoerenden het gezelschap „Uyt levender jonst" heeft een vaste kern voor het muzikale gedeelte van zyn produkties en tevens voor de voordrachten en toneelfragmenten waren Sophia van Santé (mezzoso praan), Frans Schouten (baritoir), Maryke Smit Sibinga (clavecimbel), Tineke Krol en Jack Horn (voor dracht). Zij brachten voor de pauze, in een loffelyke enscenering, een Bredero- drieluik, dat van het boertige, rond- Hollands en bloemrijk, via de amou reuze sonnetten naar de droefgees tigheid van het afscheid nemen en het alleen achterblyven voerde in de Boertige Vryages (Van Gijsje en Tryn Luis en een fragment uit de Klucht van de Molenaer) kwam Bre- dero's ruwe zedenschildering bijzon der treffend tot uitdrukking en in de Bemindes van Bi-edero en Les Adieux diens gevoelige mirme-poëzie. De avond werd besloten met een „Hooftse Fantasij", waarin enkele van P. C. Hoofts brieven werden ge lezen, brieven aan Maria Tesselscha- de, aan Huygens en aan Barlaeus. Proza, poëzie en muziek riepen hier een beeld op van het leven, zoals dat zich afspeelde binnen de muren van het Muiderslot Ook de kostumering het decor was van Sjoerd Bakker droeg aan het opwekken van deze typisch 17de-eeuwse sfeer zeer veel by. De uitvoerenden werden aan hel slot van deze kunstzinnige avond met een hartelijk applaus (van het pu bliek) en een bloemenhulde (van de jubileumcommissie) beloond. dersvergadering by afwezigheid van de president-commissaris, de heer C. Kolff uit Rottérdam. Wernink boekte in 1965 een winst van f406.261,43 te gen f289.689,95 in 1964. Het dividend werd uitgekeerd over een Verhoogd kapitaal, wat de bedryfsresultaten in een nog gunstiger licht stelt. Ir. W. M. van den Goorbergh deelde na mens de directie van het bedrijf mee, dat de orderportefeuille op het ogen blik tot tevredenheid stemt, ofschoon by de directie de indruk bestcat, dat de hoge stand van de rentevoet sterk op de bestedingen di*ukt. Wernink bouwt op het ogenblik samen met de N.V. Huurman een winkelwoon complex in het Morskwartier in op dracht van de Nillmij verzekerings- by de directie de indruk bestaat, dat maatschappy, maar van een eventu ele verdere of nauwere samenwerking in de toekomst schynt nog geen sprake te zyn. j FONS JANSEN is gisteravond voor j één voorstelling met zijn oecume- I nisch cabaret „Hoe meer zielen" in j de Leidse Stadsgehoorzaal terugge- I komen, wegens groot succes bij de serie goedmoedige spotternyen in I februari. Fons Jansen heeft dit voor I op vakbroeders, dat hij vaak iets tzeer zinnigs zegt en zingt, maar hy doet dat op zo'n ontwapenende en sympathieke manier, dat priesters, dominees en nonnen er onmogelyk boos om kunnen worden. Hij trapt wel een beetje op de zieltjes, maar zyn voeten zyn zo zacht geschoeid, dat het meer een streling is. Het succes van de religieuze grap penmaker heeft hem doen besluiten zyn derde programma nog niet in december te lanceren, zoals aanvan- kelyk de bedoeling was, maar nog een jaartje zyn „Hoe meer zielen' te „verkopen". Hy gaat hiermee ook naar België, waar veel belangstel ling voor zyn eenmanscabai'et be- ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is ge legd voor het doctoraal examen ge schiedenis de heer C. P. Bertels (den Haag). Gerrit Overeem (43) heeft een belangrijk aandeel in de voeding van de hoogovens. Hij is le man ertsbewerking en regelt als een unieke „verkeersdeskundige" de loop van 30 enorme transport banden. „De langste is 950 meter," zegt hij laconiek. Deze voormalige arbeider in een steenfabriek zit nu achter een schakeltableau cn waakt over een wand vol elektronische signalen. Hij drukt op een knop. Lichtpijltjes beginnen te flikkeren. Lampjes gaan branden en 300 meter verder begint een eindeloze band met diepbruin erts te bewegen. Vertel 'es, meneer Overeem? „Tja," zegt hij bedachtzaam én met een duidelijke afkeer van overdrijving, „ik heb op een advertentie van Hoogovens rechtstreeks gesolliciteerd, 't Was na die andere baan eerst wel even wennen, maar ik ben blij dat ik toen die stap genomen heb. Ik heb hier alle kansen gekregen. Ga maar na: ik heb alleen maar lagere school en nu doe ik toch nogal belangrijk werk. Hier bij Hoogovens hebben ze oog en gevoel voor wat er in een man steekt. Dat stimuleren ze. Mij geeft dat 't veilige gevoel dat je wel werknémer maar geen werknümmer bent. Je leert hier wat verantwoordelijkheid is. Dat is goed. En 't is schoon werk, dat ziet u wel. Ja, 't bevalt me erg goed!" Met zijn vingertoppen stuurt hij het erts via de ertsvoorbereiding naar de hoogovens. Vrolijk dansen de gele, groene, witte en rode lichtjes over het moderne controle-paneel. De wijzers van tientallen meters beven zachtjes achter hun glas. Gerrit Overeem zit er tussen met de rust van een man, die zijn toekomst op staal bouwt! Promoties De heer D. van Arkel, geboren in Eindhoven en thans wonende in Leiden, wetenschappelyk ambte naar 1ste klasse, werd aan de Leidse Universiteit bevorderd tot doctor in de faculteit der letteren op een proefschrift getiteld Antisemitisme in Austria". Promotor was prof. dr. Th. J. G. Locher. De heer C. F. A. Borchardt. ge boren te Germiston (Zuid-Afri- ka) en thans wonend te Oegstgcest, werd bevorderd tot doctor in de fa culteit der Godgeleerdheid, op een proefschrift getiteld „Hilary of Poi tiers' role in the Arian struggle". Promotor was prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink. De belangstelling en de handel in deze dieren mochten redelijk worden genoemd, hetgeen van de andere ru brieken niet gezegd kon worden. De kortere werkweek in verband met Hemelvaartsdag en de vei-zette markt van Utrecht beïnvloedde aanvoeren en handel, die in de meeste sectoren matig tot zeer rustig verliep. Het be hoeft nauwelijks nog te worden ver meld, dat de gehele veehandel nog in afwachting leeft van het tijdstip waarop de veterinaire maatregelen meit betrekking tot het mond- en klauwzeer kunnen worden ingetrok ken. De totaal-aanvoer bedroeg 1965 dieren. Gebruiksvee. Zowel voor melk- en kalfkoeien als voor vare koeien wa ren de aanvoei-en vrij normaal. Ook de belangstelling viel niet tegen, doch i.v.m. het gevorderde voorjaar zyn de meeste boeren al wel voorzien. De handel verliep dan ook rustig tot ma tig en bleven de pryzen voor melkvee stabiel. Op de afdeling vare koeien waren handelbare dieren goed te ver kopen. Niet handelbai-e waren daar entegen slecht te vei-kopen en minder in prijs. Noteringmelk- en kalf koeien van f 1000 tot f 1275 en f 1450, beate dieren tot plm. f 1500, vare koeien van f 650 tot f 1000 en f 1450. Jongvee. Waarschijnlijk als gevolg van het samenvallen met de verzette markt van Utrecht een kleine aan voer en dan alleen nog van pinken. De handel verliep kalm bij stabiele prijzen Notering: pinken van f450 tot f 575 en f 700. Vette koeien. Ook op deze afdeling een beperkte aanvoer. Er waren ook (Van een deskundige medewerker) De eerste grote lammerenmarkt van dit jaar beheerste het beeld van de gisteren gehouden Leidse veemarkt. De jonge dieren brach ten wat meer leven in het wat versaaide marktbeeld van de laatste maanden. Hoewel de eerste lammerenmarkten nooit tot de grootsten behoren viel de aanvoer toch niet tegen. Ook de Texelse lammeren waren goed vertegenwoordigd. niet veel kopers. Aanvankelyk gingen de beste dieren iets duurder van de hand doch de handel kreeg al gauw een matig karakter met een flauwe afloop bij iets gedrukte pryzen. De i dieren bleven echter onverminderd duur. Notering per kg geslacht ge wicht: vette koeien van f3.60 tot f 4.20 en f 4.65. Enkele luxe dieren tot plm. f4.80 en hoger), slachtstieren van f 3.90 tot f 4.20 en f 4.50, worst- j koeien van f 3.30 tot f 3.60. Vette kalveren. Ondanks de kleine aanvoer ging het in deze afdeling vry rustig toe. Behoudens enige schom meling. afhankelyk van de aange voerde kwaliteiten, is deze handel de I laatste weken vry stabiel by tamelijk j vaste prijzen. Hoewel de vraag niet1 wild was, had de handel gisteren toch een redelijk verloop. De meeste die ren wei-den verkocht tussen de f3. en f3.40 per kg levend gewicht. No tering: van f2.80 tot f3.20 en f3.50. Nuchtere kalveren. Hoewel de aan voer niet groot was. is er voldoende aanbod van slachtnuka's. De handel die kalm verliep, gaf ook in de pry zen geen verandering te zien. De vraag naar mestkalveren was gering, waardoor deze dien-en stroef van de hand gingen. Notering: slachtnuka's van f 1.30 tot f 1.40 en 1.50 per kg levend gewicht, mestkalveren van f80 tot f 110 en f135. Wol vee. Gezien de tijd van het jaar en de eerste lammerenmarkt, was de aanvoer niet groot. De omstandighe den in aanmerking genomen, was de aanvoer groter dan mocht worden verwacht. Ook van de op de Texelse markt aangevoerde lammeren ver scheen er een groot aantal op de Leidse veemarkt. De belangstelling voor de Texelse- en weidelammeren was behoorlijk en gaf in deze sector een vrij redelijke en levendige handel te zien. In verband echter met de hoge aankoopprijzen waren de winst marges gering. De handel in slacht dieren verliep nog steeds zeer i-ustig. Als gevolg van een nog beperkte ex port, tx-okken de pryzen wel weer iets aan. De meeste dieren (overhouderst zijn te vet voor de export. Het aanbod van zuiglam meren was nog gering, maar er was voor de binnenlandse consumptie ook nog weinig vraag. Ook de handel in zgn. stellen, welke zo langzamerhand weer ten einde loopt, verliep nog rustig. Notering: vette schapen van i80 tot f95 en f 110, vette lammeren van f90 tot f 100 en f 125, beste overhouders bo ven notering tot f 135 a f 140, zuig- lammeren van f90 tot f 100 en f110. fokschapen met 1 lam van f 140 tot f 160, fokschapen met 2 lammeren van f 200 tot f 240, Texelse lammeren van f 70 tot f 82 en f 92. weide- N.H lammeren van f 70 tot f 85 en f 87.50. Varkens (buiten de markt). De handel in varkens voor het leven bleef vrij goed tot redelijk en goed pryshoudend. De handel in slacht- varkens daarentegen bleef nog steeds erg moeilijk en veroorzaakte het ruime aanbod opnieuw een lichte prysdaling. Pryzen: drachtige zeugen van plm. f 325 tot f 425, schrammen van plm. f 85 tot f 110. biggen van plm. f 60 tot f 65 en f 70, lichte slacht- varkens en slachtzeugen van plm. f 1.88 tot f 1.92 en van plm. f 1.60 tot f 1.65 per kg levend gewicht.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3